■P Geneeskundige brieven. Stadsnieuws Nlai*kfbei*gchfen T elegrammen Provinciaal nieuws lldeketi •SLIKSEMBEVEIITGTNO WAA'OTOKEN. B. en W. schrijven in bijlage No. 71: Bij de begrooting voor 1928 is een crediet •van 500 toegestaan voor de uitbreiding van de bliksembeveiliging van den Waag- itoren. Wij hadden in ons desbetreffend voor- st-el (bijlage 177 van 1927) het benoodigde bedrag bepaald op f 500 naar aanleiding van een daartoe door den Directeur der Ge- m-eent-ewerken in overleg met den Ingenieur van het Gemeentelijk Electriciteitsbediijf ge- maakte raming, waarbij de uitbreiding der beveiling zou bestaan uit verbindingen van dubbele koperen strooken op elk der koeken van den toren in aansluiting met de kilgoten en nokken van de daken, zoodat de hemel- waterafvoerpijpen als all-eiders zouden fungeeren. Inmiddels is een prijsopgave gevraagd bij een electrotech-nisch-bur-eau, welke een aan- merkelijk hooger bedrag aanwijst n.l. f 995, dat eventueel nog verhoogd moet worden met 105 wegens kosten van toezicht e. d. Het v-erschil vindt voornamelijk zijn oor- zaak in de afvoerleiding naar de aarde. Oor- spronkelijk was gedacht hiervoor de be- staande hem-elwaterafvoerpijpen te gebrui- ken, doch volgens verkregen deskundige in- iich ting-en bie-den deze pijpen niet voldoenden tvaarborg voor een goede geleiding. Een goede bliksembeveiliging is eerst te verkrijgen, wanneer de looden afd-ekkingen van den toren, zoomede de wijzerplaten en het uurw-erk door benedenwaarts gaande koperdraadgeleidingen worden verbonden taet de aarde. Wij meenen, dat met het oog op het zomer- seizoen niet langer gewacht kan worden met het aanbrengen van de uitbreiding der blik sembeveiliging en dat daarvoor moet worden gen omen het systeem, dat het gevaar voor snslaan van den bliksem tot een minimum beperkt. R, en W. stellen den raad voor: ten behoeve van het aanbrengen van een bliksembeveiliging van den Waagtoren overeenkomstig het rapport van den di recteur van Gemeentewerken d.d. 30 Mei 1928 G. W. nr. 188, een crediet be- schikbaar te stellen van 1100 en inits- f dien het bij Raadsbesluit van 3 April* j 1. op voignr. 154 der g-emeentebegrooting voor 1928 daarvoor toegestane crediet met 6G0 te verhoogen; II. deze verhooging van uitgaven te zijner 'tijd nad-er te regelen bij suppl-etoire be grooting. De h-eer S i e t s m a vroeg mlichtingen. De ingenieur van het G. E. B. is lager, waar- om gaan B. en W. daarmede niet accoord Spr. wi! ncg eens overleg met den ingenieur. Mr. Leesberg vond dat het niet juist is, dat de ingenieur van het G. E. B. deskun- dig is op het gebied van bliksemafleiders. De firma door B. en W. gewild heeft hare sporen verdiend en hier komen speciale eisc'hen aan de orde. Er is geen bezwaar om nog even aan te houden. De heer Go vers was ook over de bijlage verwonderd en eveneens voor aanhouding. Bij P. W. was de zaak niet geweest. Mr. Leesberg: Bij de begrooting was ze daar geweest. De voorzitter was niet tegen aan houding, maar dan beruot de verantwoorde lijfcheid ook bij den raad. De heer Wester hot merkt-e op, dat de begrooting in Maart is behandeld. B. en W. hadden dus eerder kunnen komen met het voorstel, omdat het wat meer moet kosten. Het zou f 500 kosten en moet nu 900 kosten. De heer Govers had gelijk, dat B. en W. de commissie daarover hadden moeten hooren. Mr. Leesberg was overtuigd, dat ook heer K. Rietema met de uitvoering accoord gaat. Veranderingen waren noodig. Spr. zeide, dat men hier staat met de eenig-e firma, die bet kan uitvoeren. Tot aanhouding wer-d besloten. VRAGEN VAN DEN HEER DEKKER. De heer Dekker vroeg wanneer het voorstel wederom in den raad komt. Het be- treft de omlegging Houtvaart en brug in den Bergerweg. Mr. Leesberg zeide, dat B. en W. den tijd hebben benut om de plannen van den heer Dekker te toetsen aan het oordeel van deskundigen en naar aanleiding daarvan is gevraagd, of het geheele plan niet eenvou- diger kan. De bedoeling is daarmede voor de ko- men-cle werkverschaffing met het plan te komen. De heer Dekker ging er mede accoord. VRAGEN VAN DEN HEER WESTERHOF OVER SCHOLENBOUW IN DE LINDENLAAN. De heer .Westerhof oordeelde, dat de school reeds klaar had moeten zijn. Dit was steeds zijn voornemen geweest. Het terrein is gekocht. De raad verklaarde zich in beginsel er voor. Waarom moet het nu nog langer duren? Het plan om de school aan te passen aan de omgeving, had ook de instemming. Spr. vreest, dat zij, als het zoo door gaat, in Sept. 1929 nog niet klaar is. Een nieuwe loestemming van den inspecteur om de Mas- sea in Rochdale te laten is ook nog noodig. De plannen moeten op korten termijn bij den laad komen. Er hoort ook een gymnas tieklokaal en een lokaal voor handenarbeid bij. Het is in dezen tijd noodig, dat dit gebeurt. Verschillende geruchten bereikten spr., dat dit niet zal gebeuren. Bij ae R.K. is dat al opgelost. In ieder gevai is het gewenscht, dat een lokaal voor handenarbeid er komt. Het kan too noodig als parallellokaal gebruikt wor sen. Het zou spr. verheugen, als de plannen jpoedig komen. De voor zitter zeide, dat bet college •net den heer Westerhof de urgentie erkent. Spr. zal de vragen ten aanzien van den handenarbeid beantwoorden en verwijst naar het gesprokene bij de begrooting. Dat hier handenarbeid zal worden ingevoerd, staat niet vast. B. en W. zijn niet van plan dit te doen en hebbe>. dan ook een plan laten ontwerpen zonder dit lokaal. Wat het gymnastieklokaal betreft, de ge- legenheid is opengeiaten er dat lokaal bii te bouwefl. De bouw daarvan willen B. en W. uitstel len, doch komt spoedig bij de invoering van het vak lichamelijke opvoeding aan de orde. B. en W. meenen, dat de anbouw van gym- nastieklokalen in een kalm tempo moet gaan. De tering moet naar de nering gezet worden. Er zijn reeds 9 gymnastieklokalen in de ge- meente. Een was er slechts voor den oorlog en 3 zijn er van het bijzonder. waarvan een door het bijzonder is betaald. Door het weer aan te houden wordt ook het chr. gymnastiek lokaal nog niet gebouwd. Spoedig komt in den Raad echter de lichamelijke opvoeding aan de orde. Mr. Leesberg betoogde, dat er reeds een plan was, doch B. en W. konden zich er niet mede vereenigen met't oog op de omge ving. Ook twee latere plannen bevredigden uiterlijk niet. Een nieuw plan mag ieder oogen blik verwacht worden. Het komt zeker in de volgende vergadering. De directeur heeft nog al wat drukte met het ziekenhuis. De heer Westerhof constateerde dat de kwade geruchten, dus waarheid blijken, Tot nog toe hebben B. en W. vergelijking met bijzondere scholen afgewezen en nu zegt de voorzitter dat de Chr. school pas eerst een gymnastieklokaal zal krijgen als de open- bare aan de Lindenlaan er een krijgt. De R K. hebben er een op 2 scholen. De openbare scholen zijn er 8 en 2 U. L scholen in het Gymnasium en Handelsschool, zoodat voor de lagere scholen 3 overblijven, waarvan een is afgekeurd. Dit is dus geen gelijkstelling op de 3 open- bare een gymnastieklokaal en de R. K. een op de 2. Is dit verdedigbaar, ook al heeft men voorkeur voor het bijzonder onderwijs? Is dit gelijkstelling? Waarom gold het wijze woord van kalm zijn niet bij den bouw van de R. K. scholen? Niemand had daar iets tegen. Een motie hierover zal spr. inhouden, doch bij gaf het college de vraag of het getuigen kan van billijkheid. Devo or zitter zou met een enkel woord antwoorden. Het hangt er van af hoe men de zaken vocrstelt en het staat zoo, dat de twee laatste aanvragen van bijz. onderwijs om een gymnastieklokaal zijn afgewezen. Wij moeten geen gymnastieklokalen bou- wen als ze niet noodig zijn en dit komt aan de orde bij lichamelijke opvoeding. Oordeelt de raad het noodig, dan kan men ze er bij bouwen. Er is op gerekend. Als de urgentie blijkt gebeurt het. Men is dus voorbarig ongerust. De heer Westerhof: Dat het bestuur van de Christ. School genoegen neemt met uitstel, bewijst dat van die zijde geen over- bodige aanvragen komen. Zij vragen wat be paald dringend noodig is. Mr. S 1 u i s: Zij zijn voor bezuiniging. De heer W e s t e r h o f: Het pleit voor hun, dat zij thans van het gymnastiek lokaal afzien. Zij zouden het hebben gekre- gen en vroegen niet wat niet noodig is. De heer Ringers: Zij hebben er voor- loopig van afgezien, uit bezuiniging. De heer Westerhof Het grieft mij, dat het een van het andere zal afhangen. Voor de bezuinigers zal het een reden meer zijn om er tegen te wezen. In het nadeel van de openbare school worden de zaken gecom- bineerd. De voorzitter Neen. Het is alleen maar een rem voor het christelijk onderwijs, Wij willen graag het lokaal. De heer Westerhof: Zij kunnen het eischen. De v o o r z i 11 e r En is het dus voor het openbaar onderwijs nooit een rem? De heer Westerhof: Mijn bezwaar is. dat de lichamelijke opvoeding destijds af- stuitte omdat er geen lokalen genoeg waren Willen zij lichamelijke opvoeding, dan moeten de lokalen er eerst zijn. Bij de R. K. scholen heeft u geen oogenblik gezegd wacht een oogenblik met het gymnastieklokaal. Het zou niet hebben geholpen want mr. Kusters stelt zich op het recht van de wet. Mr. Kusters: niet anders. De heer Westerhof: Ik vind het niet goed, dat men gaat bezuinigen nu het open bare onderwijs aan de beurt is. De interpellatie werd hierop gesloten. De raad ging hierop voor een andere zaak in comite. VERBETERING. In den aanhef van het raadsverslag (le blad, 2e pag.) leze men de regels „B. en W stellen" enz. tot „De notulen" enz. onder punt r ingekomen stukken. 'Aanvoer: 2700 bos Worfelen; "45500 K.G. Aardappelen en 1500 K.G. Tomaten. SGHAGEN, 14 Juni 1928. Op die heden gehouden eierveiling waren in totaal 7953 stuks Mppeneieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: bruine 5.40f 5.90; witte 4.60—/ 5.—/ 5.30. 8854 stuks een- deneieren 4.704.90; 22 Kalkoeneieren 7.10—/ 7.60. BENOEMING DIRECTEUR R. H. B. S. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur en leeraar aan de R. H. B. S. alhier de heer Massink, met gelijktijdige verleening van eeryol ontslag ah directeur en leeraar aan de R. H. B. S. te Terneuzen. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 te La Coruna. Laagste barometerstand 742.4 te Ingo. Verwachting (van den avond van 14 Jun: tot den avond van 15 Juni): Krachtige tot matigen, later verder afne- mende Zuid-Westelijke tot Westelijken of Noord-Westelijken wind, aanvankelijk zwaar- bewolkt tot betrokken, later afnemende be- wolking, regen of onweersbuien, iets koeler. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt heden te 8.45 uur aan alle posten: „WEEST OP UW HOEDE". AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. Amsterdam, 14 Jui. Kleine muizen 1011, groote muizen 1415. Aanvoer 2 ladingen 143 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juli '28 Langedijker Groentenveiling. Wortelen le s. 9.90—/ 12.10 per 100 bos; Aardanpeh Schotsche muizen 12.7015.10; Drielin- gen 10.20—/ 11.50; Kleine 7.10- 7.50, alles per 100 K G.Tomateji: 62; B 60.90: C 61.10; CC 20. EERSTE KAMER. 's GRAVENHAGE, 14 Juni. Voortge- zet wordt d behandeling van het wetsont- werp regelende de N. V. De heer van der Berg ontwikkelt veel bezwaren. De heer Slingenberg zou voor stemmen, als zou spr, alleen openbaarheid willen voorschrijven bij vennootschappen die vertrouwen inderden vragen. De heer Michiels van Kessenick sluit zich aan bij onderscheiden bezwaren. De heer Verkouteren ontwikkelt tal van bezwaren en vindt het ontwerp veel te uit- voerig. De heer Mendels verdedigt het ontwerp en acht de verbeteringen zeer groot. TWEEDE KAMER. 's GRAVENHAGE, 14 Juni. Voortgezet wordt de behandeling van de dienstplicht wet. Bij art. 1 dient de heer Tilanus een amendement in voor om uit te spreken dat de opleiding behoort te geschieden zonder steun van particulieren en vereenigingen, welk amendement wordt ingetrokken na- dat de min. van Oorlog verklaard heeft, dat dit niet in het algemeen, maar slechts in uitzonderingsgevallen gebeuren zal. Op art. 12 licht de heer Duymaer van Twist een amendement toe, strekkende om alle ingeschrevenen aan keuring te onder- werpen. Het amendement wordt na bestrijding door den heer van Rappard en den min. in getrokken. Op art. 15 licht de heer K. ter Laan een amendement toe om geestelijken en a.s geestelijken niet van dienstplicht vrij te stellen. De heer Van Rappard bepleit vrijstelling van eenige zoons. De fieer Dekker verdedigt vrijstelling van geestelijken. De heer Lingbeek echter acht geen ter- men aanwezig geestelijken wettelijk vrij te stellen. De heeren Oud en dr. de Visser bestrij den het amendement-ter Laan. VERDRONKEN BIJ HET ZWEMMEN. HARLINGEN, 14 Juni. Gisteren is de 20-jarige Karremans uit Halsteren, werk- zaam bij de Zuiderzeewerken, bij het zwem- men te Moswerderzand verdronken. Het lijk werd per sleepboot naar Harlingen ge- bracht en naar het algemeene ziekenhuis vervoerd. TWEE SCH'UITEN IN NOOD. HOEK V. HOLLAND, 14 Juni. Drie zolderschuiten met bazaltsteenen, die van- morgen uitgesleept zijn om bij de Delft- landsche hoofden bazalt te storten, verkee- ren beide door het breken der trossen in gevaar. Elke schuit is met twee man be- mand. De stoomreddingsboot is ter assis- tentie uitgevaren. BRAND. OOSTERHOUT, 14 Juni. Van Dins- dag op Woensdag is in de Koestraat in deze gemeente brand uitgebroken in een schuurtje gelegen bij het pand van Pieter- se aldaar. De twee naast gelegen wonin- gen bewoond door v. d. Plas en Aarts brandden mede geheel uit. terwijl ook een groot gedeelte van de woning van Pieterse afbrandde. De inboedels der twee eerstge- noemde panden gingen geheel in de vlam- men op. Oorzaak onbekend. der, R.K., arbeider, van Kerkeflfpc, naar Schoorl. J. D. Moraal, N.H. surn. dir. bel. naar Kortgene, Th. W. H. Welman, R.K., banketbakkef, naar Haarlem. J. A. Wasmoeth, N.H., verpleegster, naar Amster dam. N. S. M. Crone, R.K., bakkersknecht naar Helder. J. H. Eriks, geen, z.b., naar Lemsterland. D. de Jongh, NH., schilder, naar Egmondbinnen. C. van Schagen, N.H., restaurateur, naar Alkmaar. G. H. M. Geurts, R.K., z.b., naar Uithoorn. E. J. M. Scholten, R.K., z.b., naar Heerhugo- waard. J. M. Jonker, R.K., z.b., naar Amsterdam. C. B. Zuidgeest, R.K., z.b., naar Warmenhuizen. C. F. Blankendaal, N.H., electricien, naar Eindhoven. J. Ph. Koning, geen, Dir. Telegr. kantoor, naar Alkmaar. M. J. Heemskerk Duker, geen, z.b., naar Hilversum. A. M. J. Bison, N. H., stuurman, groote vaart, naar Vinkeveen D. J. Memelink, N.H., electr. techn. ing., naar Bloemendaal. B. Knol, N.H., boeren knecht, naar Hensbroek. W. Knol, NH., boerenknecht, naar Stompwijk. Tj. Dijks- tra, N.H., landarbeider, naar Heerhugo- waard. J. A. Roos, N.H., vroedvrouw, naar Hilversum. J. A. Tamis, R.K., z.b., naar Amsterdam. Jn. Delver, N.H., land man, naar Oudorp. G. Groot, R.K., land man, naar Egmondbinnen. J. Kops, R.K., winkelbediende, naar Enkhuizen. C. M. Duin, echtg. F. Hes, R.K., z.b., naar Koe- dijk. A. M. van Wonderen, echtg. van J. C. de Groot, R.K., z.b., naar Alkmaar. N. de Jong, echtg. A. W. Goetmakers, geen, z.b., naar Assen. N. G. Buren, R.K., vee- houder, naar Ursem. C. Stammes, N.H., landbouwer, naar Haarlemmermeer. J. F. Wisman, geen, broodbakker, naar Akersloot. A. Potgiesser, N.H., veehouder, naar Oterleek. D. Schoen, N.H., landman, naar Hensbroek. C. Punt, R.K., agent van pol., naar Zandvoort. A. A. L. Top, N.H. z.b. naar Bloemendaal, Santpoort. V. L. Ha- vermans, R.K., dienstbode, naar Velsen. H. C. J. van Sull, G.G., kantoorbediende, naar Amsterdam. C. de Moel, R.K., chauf feur, naar Castricum. W. J. Priester, echtg. D. J. Memelink, N.H., z.b., naar Bloe mendaal. H. J. Memelink, N.H., z.b., naar Alkmaar. W. Goudriaan, N.H., kantoor bediende, naar Heiloo. M. Boendermaker, N.H., bloemist, naar Bussum. G. de Bruin, N.H., dienstbode, naar Alkmaar. A. M. Slot - .H., ass. huish., naar Warmenhuizen C. lelleman, R.K., landman, naar Heiloo H. Kruize, geen, smid, naar Alkmaar. A. G. A. C. Buik, D.G., .zb., naar Zijpe. W. G. Ernste, Rem., van Kerkelaan, naar Arnhem. M. M. G. Holsheimer, N.H., ver- ileegster, naar's Gravenhage. M. J. de 'erwer, D.G., van Loudelsweg, naar Hilver sum. M. Niks, N.H., dienstbode, naar Amsterdam. A. Humberg, R.K., dienstbo de, naar Dutschland. A. Delis, R.K., stu- cadoor, naar Helder. J. Hoogerwerf, N. H., naar Amsterdam. E. Wokke, echtg. J Jonk, R.K., z.b., naar Avenhorn. P. Ka- bel, R.K., boerenknecht, naar Limmen. W. E. Lange, N.H., zb., naar Amsterdam. BERGEN. Ingekomen personen. Jn. Veltman, N.H., landb., Bergerweg 193, van Nieuwe Niedorp. J. C. Brugman, echtg. Jn. Vethman, N.H., Bergerweg 183, van Barsingerhorn. M. C. A. Levendig, N.H., z.b., Kanaaldijk 93, van Harenkarspel. C. Swaag, geen, veehouder, Bergerweg 163, van Alkmaar. Sj. Topma, N.FL, bloe mist, Lijtweg 44, van Harderwijk. T. M. Koning, N.H., z.b., Kl. Dorpsstraat 13, van Alkmaar. P. Sytema, N.H., boerenknecht, Kerkedijk 32, van Tietjerksteradeel. E. Frolich, N.H., z.b., Verspijckweg 5, van En- schede. G. Jonker, N.H., z.b., Jan Olden burglaan 29, van Alkmaar. - J. Mulder, N.H., dienstbode, Breelaan 22, van Ooststel lingwerf. N. Koster, echtg. C. Swaag, N.H., z.b., Bergerweg 163, Heiloo. P. W. B. M Hoff, R.K., huish., Kerkelaan 28, van Amsterdam. B. Molnar, R.K., dienstbode, Jan Oldenburglaan 9, van Alkmaar. J. W. J. Hutschenruijter, geen, musicus, Guur- tjeslaan 3, van Laren. H. W. van Dort, N.H., tuinman, Geestweg 3, van Haren. Leo Gestelweg 5, van Egmondbinnen. P. J. Karels, echtg. J. J. Leijen, R.K., z.b J. Hamer, N.H., z.b., Tuinweg 1, van Am sterdam. S. Kuitwaard, N.H., dienstbode, Witteweg 19a, van St. Pancras. D. Vlaar, R.K., dienstbode, Natteweg 17, van Castri cum. J. Hiemstra, N.H., banketbakker, Breelaan 16, van Kollumerland c.a. A. J. M. Schrievers, R.K., banketbakker, Breelaan 16, van Nijmegen. A. Humberg, R.K., dienstbode, Eeuwigelaan 12, van Duitsch- land. T. Fraij, N.H., z.b., Russenweg 22, van Hoorn. M. Kooijman, N.H., z.b., Breelaan 16, van Schoorl. P. J. Verrijt, R.K., arb. telegrafist, Wtiteweg 13, van Hat- tern W. H. Neuteboom, R.K., z.b., Geest weg 8, van Nieuwer Amstel. W. F. Goos sen, NH., kinderjuff., Prinsesselaan 50, van Zeist. J. P. Schotvanger, R.K., slager, Breelaan 12, van Helmond. W. Punt, R. K boerenknecht, Kerkelaan 30, van Heer- hugowaard. G. H. Christiaans, N.H., ar beider N.S., Dorpsstraat 80, van Zaandam. Vertrokken personen. J. H. Asjes, N.H., z.b., van Bergerweg, naar Alkmaar. A. M. P. en I. J. Kruijden- berg, R.K., z.b., naar Amsterdam. S. J. Andriessen, R.K., le Luit. Inf. O. I. L, van Breelaan, naar N O. Indi6. A. Mooij, R. K.. dienstbode, naar Haarlem. fjoh. Win- pl V De Beemster. Ht bstuur der V. V. V. „Beemster's Wel- vaart" heeft een propaganda-geschrift uit- gegeven over De Beemster, dien zij Neer- lands schoonste polder noemt. En waarlijk, als men de serie op kunstdrukpapier zeer goed afgedrukte mooie foto's ziet, is men ge- neigd dit te beamen. Natuurlijk is het niet alleen dit twintigtal foto's, dat het bestuur aanbiedt. Eenige blad- zijden lectuur zijn er aan toegevoegd, waarin gewezen wordt op de eigenaardige schoon- heid van deze land- en tuinbouwstreek met hare vele goed onderhouden klinker- en grindwegen, die een aantrekkelijkheid zijn ■voor fietser en automobilist, alsmede op de aanwezigheid van brongas en eenige beziens- waardige gebouwen. Een wegenkaartje maakt het den eventueelen bezoeker gemakke- lijk een tochtje door den Beemster te maken. A. V. O. In aansluiting aan hetgeen ik over de slechthoorenden schreef, kan ik thans als ge leidelijke overgang, iets mededeelen van meer algemeenen aard, door te wijzen op het con- gres en de tentoonstelling, welke in October van dit jaar in Amsterdam gehouden zal worden en welke zich, overeenkomstig de mo de van onzen tijd, door enkele letters aan- kondigt, n.l. A. V. O. Deze letters beteekenen: arbeid voor on- volwaardige arbeidskrachten. Op de reclame prent zien wij twee handen, als in extase naar die drie letters uitgestrekt, terwijl die letters in het hel verlichte middelpunt geplaatst zijn van een aantal concentrische ringen, steeds donkerder gekleurd naarmate zij verder van het centrum verwijderd zijn. Inderdaad, er is groote behoefte aan dezen arbeid en het is een juist beeld om twee vra- gende handen te richten naar dit als een zon lichtende midden. Het is ook een groot maatschappelijk be- lang. Voor den gezonden mensch is het soms al moeielijk om atbeid te vinden, waarvoor hij lichamelijk en geestelijk geschikt is, waar bij hij past, en welke in staat is, hem een be- hoorlijk levensonderhoud te verzekeren. Hoe zal dan werk gevonden worden voor hem die op een of andere wijze achterstaat bij zijn normalen evenmensch, hoe zal deze in den strijd om het bestaan boven water blijven? In de laatste jaren wordt gelukkig een strooming merkbaar om dit probleem naar behooren te onderzoeken en, als het kan, op te lossen. Hoe noodig dit is, zal ieder beamen, die met ?£n van de verschillende categories van minderwaardigen persoonlijk heeft keu- nis gemaakt. Laat ik enkele voorbeelden noe men. Slechts ter wille van de volledigheid noem ik de blinden, doofstommen en krankzinnigen voor wie reeds lang stelselmatig gezolgd wordt. In den ouden tijd liet het nog veel te wenschen over, vooral wat de krankzinnigen betreft, maar ons geslacht is toch opgegroeid in de meening, dat een behoorlijke maat- schappij niet denkbaar is zonder blinden- en doofstommen-instituten. Men heeft alleen met belangstelling kunnen opmerken hoe en het blinden- en het doofstommen-onderwiis is vooruitgegaan, zoodat de menschen zich steeds gemakkelijker in de maatschappij kun nen bewegen en steeds minder afhankelijk door hun euvel worden. Dat de krankzinnigen vroeger niet altijd even teeder en zachtzinnig behandeld werden daarvan kan men zich overtuigen door een bezoek in het stedelijk museum te Amster dam, waar een kamer alle mogelijke dwang, middelen, als dwangbuis, getraliede kooien stoel met riemen, bevat, waarin die ongeluk' kigen destijds werden opgesloten. De vrije verpleging, zooals wij die thans kennen, is nog geen eeuw oud. En thans zijn wij zoo ver, dat voortdurend nieuwe categorieen van die patienten geschikt blijken voor nuttigen arbeid, nuttig niet alleen door de products maar ook voor hen zelf door de afleiding ge- vende bezigheid, waardoor zij rustiger, kal mer worden en zich gemakkelijker in hunloi schikken. Naast deze groote, reeds algemeen bekende groepen zijn er echter nog vele anderen. Zij die in hun kinderjaren door de gevreesde rug- gemergziekte, kinderverlamming, het gebruik van een of meer ledematen geheel of ten deele missen, werden vroeger gewoonlijk aan hun lot overgelaten. Een enkele met goede geeste- lijke vermogens wist zich soms een intellec- tueele positie in de maatschappij te veroveren maar alle betrekkingen, waarbij bepaalde bewegingen worden vereischt, waren voor hen uitgesloten. Thans weten wij, dat door orthopaedische behandeling, al of niet met operatie, nog veel verbeterd kan worden en dat ook de gebrekkig gebleven ledematen voor velerlei arbeid opgeleid en geschikt ge. maakt kunnen worden. Het is nog niet zoo lang geleden, dat op elke school wel een of enkele leerlingen ge plaatst waren, die eenvoudig met de overigen niet mee konden komen, steeds bleven zitten, het eind der school niet bereikten, het onder wijs bemoeilijkten, den onderwijzer tot wan- hoop brachten en waarvan ten slotte niets te- recht kwam. Gelukkig heeft men leeren in- zien, dat in zulke gevallen de leerling niet it de school past en wij dus de school zoo die- nen in te richten dat zij bij den leerling past Zoo ontstonden de scholen voor achterlijkt kinderen; hier kan aan elk kind afzonderlijb aandacht geschonken worden en op die ma- nier gelukt het bij vele van hen nog wel de. gelijk om er iets van terecht te brengen. Na een ongeval blijft dikwijls een of an dere verminking over, waardoor men, al oi niet met recht, meent, dat de verwonde per- soon voor zijn vroeger ambacht onbekwaam is geworden. In vele gevallen is dit niet met recht, en kan door bepaalde opleiding de werkman met zijn verminking nog zeer goed in zijn oude beroep blijven. Doch daarvooris leiding noodig. En blijkt het niet mogelijk, hen in zijn eigen beroep te handhaven, dan kan een ander beroep gezocht worden, waar voor zijn verminking niet zulk een groot be zwaar is. Lijders aan tuberculose, die met goed ge- volg een kuur in een sanatorium hebben ge- daan, zijn in vele gevallen, wanneer zij aan zich zelf worden overgelaten, voor geen enkel beroep bruikbaar, dat in staat zou zijn, hun een bestaan te geven. In het blgin werd er weinig aan gedacht dat deze menschen, als zij het sanatorium verlieten, toch weer moes- ten werken. Veel en bittere teleurstelling was dan vaak het gevolg. Tegenwoordig wordt reeds gedurende het verblijf in het sanatorium met werk begonnen, ja zelfs hebben wij ge- leerd, dat dat werk nuttig voor de patienten is, zoodat wij van werkteraphie, d. i. werken als geneesmiddel, spreken. Deze enkele voorbeelden maken duidelijk, hoe op dit gebied nog veel gedaan kan wor den. Maar het gaat niet alleen om de betrok ken personen individueel. Er is ook een ge- wichtige sociale kant aan het vraagstuk. Als de gehandicapte werkman zoo ver gebrachi is, dat hij weer werken kan, dan zijn wij er nog niet. Er moet een werkgever gevonden worden, die hem op zijn werk wil aanstel len. Dit is een zoo moeilijk op te lossen kwes- tie, dat, indien zij van zuiver, geneeskundigen aard was, er met gemak eenige brieven over te schrijven waren. Endelijk komt nog de belangrijke erfelijk- heidsfactor. Wij weten toch, dat velerlei min- derwaardigheid het gevolg is van ziekten der ouders. De strijd tegen deze ziekten, zooalf bijv. het alcoholisme, is dus tevens van betee- kenis voor beperking van het aantal onvol- waardigen in den levensstrijd. Dat alles wordt nu in October op het congres besproken, terwijl een tentoonstelling er aan wordt toegevoegd om althans sommi- ge der te behandelen onderwerpen ook voor het publiek duidelijk te maken. Het boven- staande zal, naar ik meen, voldoende zijn on aan te toonen, van hoe groote waarde eefl en ander kan zijn. De medewerking van enkele bekende buitenlanders op dit gebied zal de belangstelling ongetwijfeld nog ver hoogen. En zoo twijfel ik er niet aan, of il zal nog wel eens gelegenheid hebben op d< A. V. O. terug te komen. H. A. S. K De geboorte van egn geheio. a i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8