DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1982 tbonnomcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandeii f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmtft Crieven franco N*Y. Boefc- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Uedactio No. 33. VRUDAVi No. 140 DIf nnmmei oestaai sit 3 bladefe Honderd dertigste Jaargang Directeor: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 15 JIYI Uit het PaHemewl Den Haag, 14 Juni 1928. De Eerste Kamer heeft heden de behande- ling van het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen voortgezet. Van de vier sprekers, die zich ten gunste van het ontwerp lieten hooren, waren alleen de heeren Jans- sen (R.K.) en mr. Mendels (S.D.A.P.) geest- driftige en onvoorwaardelijke voorstanders er yan en vooral de laatste heeft een stevig gedo cumenteerde rede er voor gehouden. De hee ren Slingenberg (V. D.) en de Jong (R. K.) epraken ook wel ten gunste van het ontwerp, doch zij stelden als voorwaarde voor hun stem, dat de minister van Justitie alsnog met een wijziging van het ontwerp bij de Tweede 'Kamer zou komen ten einde den eisch van openbaarmaking van balans en winst- en ver- liesrekening voor de kleine, de zoogenaamde besloten of familievennootschappen te later, vervallen. Het lijkt ons zeer twijfelachtig, dat de minister die belofte zal afleggen. En dan bestaat er groote kans, dat hij het voorstel er niet doorkrijgt! Tegen het wetsvoorstel deden zich, behalve de heer Van den Bergh (V. B.), die zijn gis- ter aangevangen rede besloot met den raad na verwerping maar met een nieuw ontwerp aan te komen, hoorn de heeren Michiels van Kessenich (R.K.) en Verkouteren (C. H.), die zich sterk tegen het voorgedragene verklaar den, de laatstgenoemde omdat hij nu eenmaal een danigen hekel heeft aan codificatie van recht en veel liever zou zien, dat de rechter besliste wat recht moet zijn. Morgen komt de heer Wibaut, vermoedelijk als laatste spreker, aan de beurt. Als deze er in slaagt de aarzelenden te overtuigen hun stem aan het ontwerp te geven, bestaat er kans op aanneming, maar anders vreezen we voor een verwerping zij het ook met een ge- ringe meerderheid. De Tweede Kamer heeft zich heden door de voorgedragen verbetering van de Dienst- plichtwet heengcslagen, zij het ook, dat zij daarvoor alweer tot een laat namiddaguur bijeenbleef.' Maar het mooie, ten minste het mooie voor den minister van oorlog was er bij de laatste stemming vrijwel af, zoodat ook de sociaal democraten er hun stem aan konden geven. Gelijk we reeds mededeelden, had de mi nister gister reeds verklaard volkomen los te staan tegenover de plannen van de heeren Boele en Posthuma in zake de bevordering van de vrijwillige dienstneming bij het leger Dat was dus reeds van de baan. Maar heden heeft de minister er in moeten berusten, dat de Kamer met 55 tegen 22 stemmen beslist heeft dat voor voorgeoefendheid van den wer- kelijken diensttijd niet drie zocals hij wilde, maar vier maanden zouden worden afge- trokken. Ook de handhaving van den eersten oefen- tijd voor de zeemiliciens op acht maanden (tegen veertien, wat de minister wilde) vond een meerderheid in de Kamer. Lang is er gesproken over een voorstel van den heer K. ter Laan (S.D.A.P.) om de vrij- stelling van geestelijken en aanstaande gees- telijken, welke reeds sinds onheugelijke tijden bestaat, te doen vervallen. Hij werd bijgeval- len door den heer Lingbeek (H.G.S.), dr:h geen der andere partijen wilde er iets van tveten en het slot is geweest, dat het voorstel met 60 tegen 19 stemmen werd verworpen Evenmin vermocht een voorstel van den heer Ter Laan om het contingent van 19500 tot 13QG0 man in te krimpen een meerderheid verwerven. Eenige amendementen werden bovendien ingetrokken, nadat de minister toe- zegging deed in den geest der voorstellers te zullen handelen en ten slotte is dan het ont werp aangenomen met algemeene, 69, stem- men. De Kamer komt nu heden niet in avondzit ting bij een, maar zal morgen de rest van de agenda afdoen om dan op reces te gaan. Dageiijlc&cBi overzicht. DE DUITSCHE PARLEMENTS-CRIS1S. Etgenaardige opvattingen der partijen. Nog weer de school- strijd. Waar blijft de groote coalitie? Oppervlakkig beschouwd, zou het voor den ni-euwen kabinetsformateur Muller maar een kleinigheid zijn, om een nieuwe r-eg-ee- ring samen te stellen: immers, zijn partij is zoo sterk in den Rijksdag vertegenwoordigd, dat er al heel gemakkelijk een meerderheid gevonden zou kunnen worden, waarop de nieuwe r-egeering zou kunnen steunen. Zoo gemakkelijk gaat het imtusschen niet. Hoe komt dat? Daar is in de eerste plaats de eigenaardige opvatting, die sommige partijen er op na houden. Deze partijen maken misbruik van haar macht. Hoewel zelf veel te klein, om ooit een meerderheid te kunnen vormen, weten ze heel goed, dat haar stemmen den doorslag kunnen geven! Wat doen ze nou? Ze eischen in de eerste plaats, dat hun wenschen worden ingewil- ligd en dan pas zullen ze hun steun willen verleenen aan de regeering! Eigen belang gaat haar dus boven het al- gemeen landsbelang! Dat daardoor geheel verkeerd gehandeld wordt, is voor hen natuurlijk bijzaak. Zoo is het gisteren ook weer gegaan. Toen deeft de Duitsche Volksoartii geweiurerd, om aan de vorming der nieuwe regeering onder sociaal-democratische leiding geweigerd mede te werken, als niet tegelijker- tijd aan den wensch der partij, om ook in de P r u i s i- s c h e regeering t e worden op gen omen, werd void a an! De heer Muller heeft den Pruisischen pre mier dezen eisch van de Duitsche Volkspartij voorgelegd. Dr. Braun antwoordde daarop, dat hij het om staats-politieke redenen onmo- gelijk achtte, aan dezen eisch te voldoen. Hij zag in den wensch, om de Pruisische staats- regeering afhankelijk te stellen aan de Rijks- dagpartijen een kleineering van den Pruisi schen staat en een schending van diens zelf- standigheid. Hieruit kan dus de Duitsche Volkspartij de conclusie irekken, dat aan haar eisch niet wordt voldaan. Dat is echter nog niet alles. Miiller is het met het Centrum nog slechts over p.unten van bijkomstig belang in het program der nieuwe regeering eens gewor- den. Maar het groote probleem van de con- fessioneele schoolwet die een der oor- zaken was van de groote nederlaag der hui- dige regeering! is in al de onderhandelin- gen nog niet aangeroerd. Het zal ook we niet gemakkelijk worden, over deze kwestie eensgezindheid te verkrijgen, want het cen trum en de volkspartij zijn juist door den schoolstrijd uit elkaar gegaan en moeten nu over de zaak, die hen pas verdeeld heeft, tot overeenstemming gebracht worden, voor zij beiden tot Muller s regeering zullen toe- ted en. Het eenvoudigste zou zijn, de schoolwet geheel buiten het pogramma van de nieuwe regeering te laten, maar men kan voorzien, dat het centrum tot zulk een zelfverzaking niet bereid zal zijn. De prognose blijft dus: eindelooze onder- handelingen met nog heel weinig vooruit- zicht op een voorspoedige geboorte van de groote coalitie en de mogelijkheid zelfs dat men op een gegeven oogenblik zoozeer in verlegenheid zal zitten dat er, hoe dan ook, een regeering in elkaar gezet wordt, die niet in overeenstemming is met den uitslag van de algemeene verkiezing en de door dien uit slag aan de binnenlandsche politiek aange- wezen richting Buifenland CHrNA. DE BURGEROORLOG. Het nationalistisch. hoojdkwartier naar Nanking. Tsjang Kai Sjek heeft bevel gegeven het hoofdkwartier van het nationalistische leger naar Nanking over te brengen. De nationalistische vlag op de Chi ne esche legatie te Washington. De vlag der nationalistische regeering van Nanking is op de Chineesche legatie te Was hington geheschen. DE SITUATIE iN TIENTSIN. Volgens berichten uit Tientsin is de bevol- king daar zeer ongerust tengevolge van de voorkomende onlusten. In alle deelen der stad wordt geschoten. De verdedigingsmaatrege- len der buitenlandsche settlements blijken evenwel toereikend. In de Chineezenstad worden echter man- nen, vrouwen en kinder-en zonder vorm van proces neergeschoten. De straten en de rivier zijn met dooden bezaaid. De vrees onder d- bevolking is groot. DUITSCHLAND. De sociaal-democraten wijken niet voor den eisch van de Duitsche Volkspartij. (De Rijksdagfractie van de Duitsche Volks partij heeft gistermiddag, nadat Hermann Muller mededeling had gedaan vah zijn on- derhoud met den Pruisischen minister-presi dent Braun en diens antwoord op de eischen der Duitsche Volkspartij, besloten, vast te houden aan den eisch, dat de groote coalitie gelijktijdig in Pruisen zou worden tot stand gebracht. I>e sociaal-democratische fractie heeft, na door Hermann Miiller van dit besluit van de Duitsche Volkspartij op de hoogte te zijn ge- steld, onmiddellijk besloten niet de minste pressie op de sociaal-democratische Landdag- fractie uit te oefenen. Een dergelijk besluit heeft daarna ook de Centrumfractie genomen. Hermann Muller heeft gisteravond dr. Stre- semann een bezoek gebracht en hem verteld hoe de zaken staan. Stresemann was uiterst verbaasd over de halsstarrigheid van zijn partij en heeft Her mann Muller beloofd, alles in het werk te zullen stellen om dit besluit ongedaan te ma ken. De Volkspartij niet voor een compro mis te vinden. De ontwikkeling van de regeeringsvor- ming schijnt volgens den algemeenen indruk in Rijksdagkringen gisteravond weer volko men te zijn vastgeloopen, want de Duitsche Volkspartij besloot in haar fractie-zitting, die gisteren van 'smiddags af tot in den avonduren duurde, definitief om aan haar eisch der gelijktijdigheid van de regeerings- vorming in het Rijk en in Pruisen vast te houden. Daarmede desauvoueerde de fractie haar voorzitter, die hedenmiddag voor Pruisen een eorapromis voor mogeliik hield. dat aan de Duitsche Volkspartij een vasten termijn waarborgde. In den Rijksdag neemt men aan, dat Hermann Muller allereerst toch nog eens zal probeeren om de groote coalitie te verwe- zenlijken. L6BE MET 318 STEMMEN OPNIEUW TOT VOORZITTER GEKOZEN. De verkiezing van den voorzitter van den Rijksdag heeft schrift-elijk plaats gehad. Er werden 446 stemmen uitg-ebracht, waarvan 318 op den afgevaardigde Lobe (soc.-d-em.), 46 op den afgevaardigde Thal- mann (comm.), 12 op den afgevaardigde dr. Frick (nat.-soc.) en 70 bianco stemmen. De afgevaardigde Lobe is dus tot voorzitter van den Rijksdag gekozen. De afgevaardigde Lobe verklaarde zich onder levendigen bijval van de meerderheid bereid de verkiezing te aanvaarden. NEGEN BOERDERIJEN VERBRAND. Donderdagmorgen zijn in het Thuringsche dorp R-einholterode negen boerderijen afge- brand. Ook de toren van de kefk is door het vuur ernstig b-eschadigd. EEN MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD. De jry-rechtbank te Aken heeft gister den arbeider Johann Niisser ter dood veroor- deeld wegens moord op Cornelius Lynen uit KirChrath. De echtgenoote van Lynen, die mede beschuldi-gd was van hulpv-erleening bij dezen moord, werd veroordeeld tot tien jar-en tuchthuisstraf. Het O.M. had voor bei den de doodstraf g-eeischt. DE TREINRAMP BIJ SIEGELDORF De oorzaak nog altijd niet bekend. De directie van de riiksspoorwegen publi- ceert een communique, waarin tegenover de vele veronderstellingen verklaard wordt, dat, niettegenstaande h-et onderzoek reeds eenige dagen heeft geduurd, een bepaalde oorzaak van de onts-poring van den D-trein 47 bij Sie- gelsdorf nog altijd niet is gevonden. Tot heden staat alleen vast, dat de hoofd- as van het draaibare onderstel van de loco- motief het eerst is ontspoord en wel tegen de wet van de middelpunt vliedende kracht in naar de binnenzijde van de bocht, verder, dat er geen enkele dienstfout is begaan en dat noch een mankement aan de vmligheidsinstal- laties of aan de rails, noch een onvoldoend vaste ondergrond de ontsporing kunnen heb- ben veroorzaakt. Wat de medeelingen van reizigers aan de pers betreft, dat zij den dag voor de ontspo ring op de plaats van de ramp den trein, waarin zij zaten, voelden stooten en slingeren, dienaangaande verklaart de directie, dat zich zul-ke verschijnselen bij een snelheid van 80 tot 90 kilometer per uur wel meer voordoen, doch dat deze geenszins gevaarlijk zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. Het wordt moge- lijk geacht, dat bij den bergingsarbeid nog zal blijken, hoe het ongeluk is ontstaan. FRANKRIJK. UIT DE KAMER. De Elzassische quaestie. Walter trekt zijn motie in, de moiie-Uhry ver worpen. Het Kamerdebat over de invrijheidstelling der Elzassische en communistische veroor- deelden is, zooals verwacht was, zeer heftig geweest. De afloop er van is echter gunstig, aangezien de motie-Walter is ingetrokken, terwijl de motie-Uhry met een flinke meerder heid werd verworpen. Walter wilde eerst van intrekking van zijn motie niets weten. Hij verklaarde die intrek king slechts te doen tot na de geldig-verkla- ring der verkiezing van Ricklin en Rosse, het- geen weer de woede van Poincare opwekte, omdat dit slechts een uitstel van enkele dagen beteekent. Tijdens de schorsing der zitting had de premier daarover een heftige discussie met den vurigen Elzasser Brogly. Het resultaat der besprekingen is vooral daarom zoo bevredigend, omdat alle Elzas- sers hebben verklaard, dat ook de veroor deeld en nooit de afscheiding zouden willen en dat zij dit ongetwijfeld zoo spoedig mogelijk op de tribune zullen komen verklaren. De meerderheid, waarmee de motie-Uhry is verworpen, namelij'k 342 tegen 167, is zeer bevredigend, omdat de radicaal-socialisten hadden besloten zich te onthouden. De tegen- standers der regeering zullen er daarom bij de volgende stemmingen niet gemakkelijk in slagen een grooter stemmenaantal tegen de regeering bijeen te brengen. DE GRATIEVERLEENING OP 14 JULI Ook aan Cachin, Doriot en Daudet? Volgens de „Oeuvre" zou de regeering ge- neigd zijn op 14 Juli aan alle politieke veroor- deelden gratie te verleenen, dus behalve aan Rossny en Rosse ook aan Fasshauer en Schall, benevens aan de communistische Ka- merleden Cachin en Doriot, zoomede aan Leon Daudet, onder voorwaarde dat deze zich voor dien datum te Parijs aanmeldt voor het ondergaan van zijn gevangenisstraf. DE REGEERING EN DE ELZAS. Het Vaticaan in de zaak gemengd? Naar de „Volonte" meldt, heeft de abbe Haegy voor zijn onderhoud met Poincare den pauselijken nuntius mgr. Maglione bezocht Het blad protesteert er tegen, dat het Vati caan betrokken wordt in de huidige onderhan delingen. Ook de „Gaulois" maakt er melding van en voegt er bij, dat de abbe Haegy bij zijn be zoek vergezeld was van den onder-staats- secretaris Oberkircb. DE STABILISATIE VAN DE FRANC. Op 23 Juni? De „Liberte" weet te melden, dat de stabi- lisatie van den franc op 23 Juni zal geschie- den. ENGELAND. EMMELINE PANKHURST. f (1859—1928.) Gisteren is mevr. Emmeline Pankhurst te London overleden. Mrs. Pankhurst is bekend geworden in den strijd voor het ki-esr-echt der vrouwen. Zij was de leidster der suffragettes Dit waren een aanta! kordate vrouwen, die het was vlak voor 1914 te Londen op luidruchtige en soms handtastelijke en voor anderen levensgevaarlijke wijze ijverden voor het verleenen van h-et kiesrecht aan de vrouwen. Mrs. Pankhurst was reeds op jeugdige leeftijd bij verscheidene hervormingsbewe- gingen betrokken. Toen de oorlog uitbrak en alle binnenlandsche politieke twisten aan den kant werden g-ezet, stelde zij zich geheel in dienst dei regeering Zij nam vooral deel aan den arbeid tot het werven van recruten en bereikte daar veel succes mee. SPOORWEGSTAKINGEN IN INDIe Men vermoedt communistische agi tators aan het werk. Er heerscht reeds sedert geruimen tijd een spo-orwegstaking te Lillvah. Den laatsten tijd zijn ook in andere centra spoorwegstakin- gen uitgebroken, o.a. te Calcutta, Bombay, Asansol en Djamsjedpoer. Thans hebben ook de arbeiders van de Great Indian Peninsalar- lijn een ultimatum in zee gezonden, waarin zij afschaffing eischen van het geneeskundig onderzoek en de weder te werkstelling van als ongeschikt ontslagen personeel. Indien aan dezen eisch niet binnen veertien dagen wordt voldaan, volgt een algemeene werkstaki-ng. Men vreest dat wanneer dit dreigement wordt uitgevoerd, het geheele verkeer in Indie wordt lamgeslagen. Men vermoedt dat communisti sche agitatoren achter de heele zaak zitten en dat geld uit Moskou een rol speelt. De Euro- peesche samenwerking heeft een krachtig be- roep op de regeering gedaan om strenge maatregelen te nemen tegen buitenlandsche communistische agitators. DE GEVAREN VAN HET eeN- RICHTINGSVERKEER. De gerechtelijke lijkschouwer in Westmin ster heeft, naar aanleiding van het overriden van een 82-jarig man, met noodlottigen af loop, zich afkeurend uitgelateri over de nieu we verkeersregeling waarbij op sommige pun- ten voertuigen slechts in een richting mogen rijden. Hij noemde dat een gevaar voor de voet gangers die bij het oversteken gewend zijn eerst rechts en later links te kijken (in Enge- land houdt men, gelijk men weet, links en, als zij zich niet bewust zijn in een een-richtingsstraat te loopen, plotseling over- rompeld kunnen worden. Het ongeluk was op de Haymarket te Lon den gebeurd en de lijkschouwer noemde deze straat een doodelijke val voor menschen Daar gebeuren veel ongelukken en de bussen rijden er met een gevaaVlijke snelheid. In de pers wordt voorgesteld in een-rich- tingsstraten bepaalde punten voor het over steken met boroen aan te wijzen en er een agent te posteeren om voor de belangen der voetgangers te waken. PLAFOND INGESTORT. Een kind gedood, zeven personen gewond. Ten gevolge van de instorting van een ge- deelte der zoldering van de Central Hall te Westminster, de zaal nabij Westminster Ab bey, waarin godsdienstige samenkomsten wer den gehounen, is een kind gedood en werden zeven personen zwaar gewond. BELGIe, DE STAKING AAN DE ANTWERPSCHE HAVEN. Na eestien weken strijd. Men meldt uit Brussel, dat het aantal werkwilligen onder de stakende arbeiders in het scheepsreparatiebedrijf, sedert het begin dezcx week, aanzienlijk is toegenomen. In sommige bedrijven boden zich reeds zooveel werkwilligen aan, dat men er heel wat moest weigeren. Toch wordt aan boord van de schepen nog niet gewerkt; daar de havenar- beiders de staking als met geeindigd be- schouwen en telkens het werk verlaten, wan neer scheepsherstellers aan boord kemen. De algemeene indruk is, dat indien de patroons nog een kleine toegeving mochten doen, de staking onmiddellijk een einde zou nemen en het werk nog denzelfden dag zou worden hervat. OOSTENRIJK. VERDEELDHEID IN DE OOSTENRIJKSCHE CHRISTELIJK- SOCIALE GELEDEREN. Schlegel, de landskapitein of gouverneur van Opper-Oostenrijk, een van de voornaam- ste vertegenwoordigers van de christelijk- sociale partij, heeft in den Landdag van zijn provincie een scherpe rede tegen het ministe- rie en vooral tegen den minister van financien uitgesproken, hoewel zij partijgenooten zijn Toen indertijd de bondsrepubliek Oostenrijk gesticht werd, zei Schlegel, traden cie vroege- re Oostenrijksche kroonlanden tot de repu- bliek toe, onder beding, dat de nieuwe staat levensvatbaarheid zou bezitten. Thans is wel- licht het oogenblik gekoiren om na te gaan of, de toen ^estelde voorwaarde wel vervuld is. Naar zich licht begrijpen laat, heeft deze verklaring van Schlegel heel wat gepraal over de geschillen in den boezem van de regeeringspartij in het leven gdroepen, ge- paard met beschouwingen over de mogelijk heid van een coalitie met de socialisten. De Neue .Freie Presse bespreekt het geval in een hoofd-artikel en betreurt Schlegels uit- lating ten zeerste. Het blad wil deze niet a' te ernstig opvatten, maar had het toch betel gevonden als zij achterwege gebleven ware DE ZAAK BELA KUN. De Weensche politie heeft de beide gewezen Hongaarsche volkscommissarissen Lukacs en Szekely meegedeeld, dat hun het verblijf ti Weenen ontzegd is en zij de stad binnen tien dagen moeten hebben verlaten. Naar men zich herinneren zal, waren Lukacs en Szekely aangehouden in verband met de zaak Bela Kun, doch heeft de rechter geen aanleiding gevonden een vervolging tegen hen in te stel len. ZUID-SLAVIe. TITULESCU NAAR BELGRADO. Geruchten omtrent een Balkan-Locarno. Naar een bijz. correspondent van de „Pes- ter Lloyd" mededeelt, wordt de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Titulesci' hedenmiddag in Belgrada verwacht. Nog in den loop van den dag zal hij een samenkomst hebben met den minister van Buitenlandsche Zaken van Zuid-Slavie Ma- rinkowitsj en door den koning in audientie worden ontvangen. Na een verblijf van twee dagen vertrekt Titulescu weer naar Boeka- rest. Naar officieel wordt medegedeeld, zal hij te Belgrado alleen die quaesties bespreken die met de aanstaande conferentie der Kleine Entente in verband staan. In welingelichte kringen wordt verzekerd, dat de vraagstukken,',die door Titulescu en Marinkowitsj zullen worden besproken, van geen belang zijn yoor Tsjecho-Slowakije. Daarom duikt de lezing op van een toekom- stig Balkan-Locarno. Het bezoek van den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken aan Belgrado wordt om die reden in diplomatieke kringen van groote beteekenb geacht. ITALle. OOK IN ITALle ZIJN ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij het station Molfetta heeft een sneltrein op een onbewaakten overweg een rijtuig ge grepen en geheel verpletterd. In het rijtuig zaten vier personen, waarvan drie vrouwen. GRIEKENLAND. STAKING. Opnieuw bloedige botsingen met de stakende tabaksarbeiders. Te Cavalla en Drama is het opnieuw tot ernstige botsingen gekemen tusschen sta kende tabaksarbeiders en gendarmen. Te Cavalla verhinderde d-e gendarmerie de sta- kers het gebied van de stad te betreden, wat de aanleiding werd van een formeelen slag, waarbij 20 personen ernstig worden gewond. In den nacht van Woensdag op Dond-erdag zijn te Cavalla tien opslagplaatsen van tabak in brand gestoken. Woensdag zijn le tabaksarbeiders te Saloniki en Seres ook in staking gegaan, zoodat op het oogenblik in Macedonie en Thracie 50 000 arbeiders sta- ken. Men houdt rekening met de mogelijkheid van een algemeene staKing. Donderdagmor- gen '.wamen ook te Seres ernstige botsingen voor tusschen stakers en militairen. Drie soldaten werden gewond, een van hen doode lijk. AMERIKA. DE PRESIDFNTSVERKIEZING. Een demonstratie der boeren. In de omgeving van het gebouw, waar de nationale republikeinsche conventie wordt ge houden, hielden troepen boeren een betooging. Zij trachten met geweld in de zaal door te dringen, maar de politie belette hun dit. Deze demonstratie is een gevolg van de on- tevredenheid, welke onder de boeren is veroor zaakt door het veto van Coolidge tegen het wetsontwerp inzake het verleenen van finan- cieelen steun aan de farmers. EEN MOOIE GIFT. Voor de universiteit van Virginik. Uit Ashville wordt gemeld, dat iemand die gepxomoveerd is aan de Universiteit van Vir- ginie een bedrag van 5.000.000 a 6.000.00C dollar aan de universiteit heeft geschonken E)e naam van den schenker is niet meegedeeld. DE BANKROOF IN COLORADO. Een laffe moord. Woensdag is, naar Reuter meldt, in een schuur in het plaatsje Liberal in Kansas het lijk gevonden van den assistent-kassier Kes- singer, die bij den roofoverval op de Eerste Nationale Bank te Lamar in Colorado, door de 4 bandieten was ontvoerd. De bandieter zijn alle 4 ontkomen. HET PROGRAM DER AMERIKAANSCHE REPUBLIKEINEN. Het republikeinsche program vertoont d« volgende hoofdpuntenvoortzetting der poli tiek van Coolidge; vermindering der belastin- gen; beschermende rechten; niet-inmenging in de buitenlandsche aangelegenhedenvor ming van een Amerikaansche handelsvloot; strenge doorvoering van de prohibitie; onder- steuning van verdragen tot uitbanning van den oorlog. In landbouwerskringen doet men nog wan- hopige moeite, de candidaatstelling van Hoo- ver tegen te werken; hun streven heeft echter weinig succes. KMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1