DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Hit het Pai^ieineBit Dafgeiijksch overzicht. Buitenland No. 14 Hit nummer bestaat ait 3 blades. Honderd dertigste Jaargang 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruit'odaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bew^snummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrufmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOOM. Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK- ZATERDAG Telef.nr. Admlnistratie 3. TeMoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. AOEMA. Hi JI YS i Het valt niet mee, 's avonds den wedstrijd ArgentinieUruguay bij te wonen en den Irolgenden middag bij een Alkmaarschen Ge- tneenteraad te moeten zitten. Onwillekeurig maak je dan vergelijkingen Je bent nog onder den indruk van veertig duizend enthousiasten, die in de grootste spanning het verloop van het spel volgen, het rhytmisch geschreeuw der supporters klinkt je nog in de ooren en je ziet weer hoe spelers en journalisten eikaar weenend in de armen vallen. Dat alles mis je in de Alkmaarsche raads zaal. Er is een tijd geweest, dat we in een wet houder of een raadslid een wezen van hoo gere orde zagen, een lichaam, dat naar alle zijden edelachtbaarheid uitstraalde en we liepen op onze teenen de raadszaal binnen bang om al dat heilige door een te luid woord of een te hoorbaren voetstap te zullen ontwijden. Maar als je eerst UruguayArgentinie gezien hebt en dan in de raadszaal komt, krijg je het gevoel of je de eerste week van de vacantie in Parijs geweest bent en de tweede week in Tuitjehorn of Hensbroek gaat logee- ren. Je bent nog de ruimte en de wereldbelang- stelling gewend en je kijkt onwillekeurig een beetje medelijdend naar de kleinsteedsche ge- wichtigheid van het eigen stadsgebeuren, Je hebt het bijgewoond hoe duizenden en duizenden eikaar verdrongen om de hekken van het Stadion te kunnen passeeren en je ziet de deur van het Stadhuis wagenwijd open staan zonder dat iemand de moeite neemt om naar binnen te komen. Je hebt in het Stadion veertig duizend toe- schouwers gezien en je noteert in de raads zaal een abonne op de rechtsche en een werk- looze belangstellende op de linker tribune. Dan besef je, dat een paar stevige voetbal- beenen meer waard zijn dan de meest edel- achtbare hersens, dat de sport het van de welsprekendheid heeft gewonnen en dat een raadszitting op geen stukken na zoo belang- rijk is als een hockey- of een voetbalwedstrijd. De Alkmaarsche Artdrade moge alle inter- rupties, uit welken hcek ze ook komen, op handige wijze opvangen en naar de tafel van B. en W. koppen, de burgemeester moge als een tweede Mazali hoog en laag springen om ongewenschte raadsbesluiten buiten de goal- palen van het College te houden, dit woor- denspel, welk schitterend elftal daaraan ook moge medewerken, is niet in staat het publiek te boeien. Wij staan nu eenmaal in het teeken van de sport en voor een kei-hard schot op het Sta dion is twintig duizend maal meer belang- stelling dan voor de schitterendste redevoe- ring in de zaal1 onzer vroedschap. Waarom er zoo'n haast met de benoeming van een tweeden reserve-ambtenaar van den Burgerlijke Stand gemaakt moest worden is ons niet recht duidelijk. Er was toch reeds een ambtenaar om den beer Hofmeester bij ziekte of vacantie te ver- vangen en als men voor dezen reserve-ambte- naar weer een vervanger noodig heeft is het •inde der benoemingen niet te voorspellen. Is de administratieve hulp van den heer Hofmeester niet in staat in geval van nood tijdelijk diens plaats in te nemen? Dat een hoofdambtenaar thans plotseling in een reeds zes jaren bestaande vacature moest benoemd worden, zal wel de een of andere oorzaak hebben, die blijkbaar noch den Raad, noch ons volkomen duidelijk is ge- worden. In tegenstelling met tal van andere ge- meenten, van vele dorpen zelfs, heeft men in Alkmaar de wettelijk voorgeschreven bios- coopcommissie niet uit zeven, maar slechts uit vijf leden samenigesteld. Wij behoeven er hier niet meer aan te her- inneren ,hoe dit kteine getal en de o-pzettelijke passeering van eenige veteranen uit de oude commissie kwaad bloed gezet hebben en hoe men de nieuwe leden heeft verweten, dat hun benoeming niet heelemaal in den haak ge weest is. Op de laatste vergadering der oude com missie hebben de uitverkorenen medegedeeld, dat ook zij vijf leden te weinig vonden en ze- ker tot een benoeming van zeven zouden adviseeren als daarover hun meening zou ge- vraagd worden. En ziet, nu de heer Bonsema nog bij een motie de aanstelling van twee nieuwe leden gevraagd heeft en B. en W. heel nai'f bij de viif uitverkorenen zijn gaan informeeren of zij hun werk wel af kunnen, deelt de commis sie mede, dat vijf leden meer dan voldoende is en dat de heeren geen hulp noodig hebben. Men had evengoed voor de afschaffing van de doodstraf het advies van den beul kunnen inwinnen. En dit schitterend staaltje van burgemees- terljjk en wethouderlijk beleid wordt dan nog goedgepraat door den voorman van het veel- besproken raadselftal, die zich met een Jan- tje van Leiden van het voorstel van den heer Bonsema afmaakt. Zeer zeker zal de verwerping van de motie het rechtsgevoel van vele gemeeentenaren niet bevredigen en zal men gaan inzien, dat een raadsmeerderheid, als thans het college steunt, tot zeer ongewenschte toestanden kan leidert. Op de reeds vroeger door den heer Wester- hof gestelde vragen over het Ziekenhuis kon de burgemeester thans antwoorden, dat hij hoopte, dat men reeds in de volgende raads- vergadering tot overeenstemming zou komen. Wel kan de heer Kusters zich, wat ons des- betreffend hoofdartikel betreft, niet vereeni- gen met de veronderstelling, dat op de ver- zoeningsconferentie ten huize van een onzer ingezetenen 'n „afschuwelijk misverstand" zou zijn geconstateerd, maar wij zelf hebben die conference nimmer als hoofdzaak beschouwd en of men daar veel of weinig schuld heeft moeten bekennen, doet aan het thans den Raad gedane voorstel weinig ter zake. Hoogstens kan men nu nog een schenking beter dan een leening oordeelen, maar wij vermoeden, dat het B. en W. thans niet moei- lijk zal vallen voor het aanvaarden der nieu we stichtingsacte een meerderheid in den Raad te vinden. Enkele raadsleden deelden mede, dat zij een verhooging van den begrootingspost van 500 tot f 1100 voor de bliksemafleiding van den Waagtoren zoo belangrijk achtten, dat zij over de uitvoering van het werk eerst nog wel eens het advies van den gemeente- ingenieur wilden hooren. B. en W. hadden daartegen geen bezwaar, maar meenden er toch op te moeten wijzen, dat alle verantwoprding van dit uitstel op de schouders van den Raad zou komen te rusten. Stel, dat vandaag of morgen de bliksem in den Waagtoren slaat en deze afbrandt, dan geschiedt dit al is het dan gelukkig in iiguurlijken zin geheel voor rekening van de heeren Sietsma, Westerhof en Govers, die op aanhouding van deze bijlage hebben aan- gedrongen. Maar de Waagtoren heeft het al een paar eeuwen met de thans bestaande installatie gedaan en hij is ook in de maanden, dat B en W. over dit voorstel gestudeerd hebben, nimmer door den bliksem in brand gestoken. Het risico van uitstel lijkt ons werkelijk niet zoo groot als de heer Leesberg het wel wilde doen voorkomen. Dank zij de staal- en paal-interpellaties van den heer Dekker zal het bruggenplan over de Houtvaart heel wat goedkooper uitgevoerd worden. En door de vragen van den heer Westerhof die tusschen twee haakjes een beetje raar met zijn oude principes heeft omgesprongen toen hij voorloopig weigerde een commissie- benoeming voor het onderwijs te aanvaar den is komen vast te staan, dat de Open- bare scholen wat gymnastiek-lokalen betreft, bij de bijzondere scholen wel wat ten achter gesteld worden. Wij zien de gelijkstelling op onderwijsge- bied graag zoo royaal mogelijk uitgevoerd, maar zullen daarom ook nimmer goedkeuren, dat de Openbare school al te zeer het stief- kind der gemeente gaat worden. De heer Westerhof heeft het den burge meester door zijn vragen naar de plannen van B. en W. inzake de subsidie voor de ka- nalisatie niet gemakkelijk gemaakt. Er zijn nog altijd kortzichtigen, die de kanaal-plannen graag zouden saboteeren en men schijnt ook in onzen raad nog niet alge meen van de groote beteekenis van deze wa terwegen overtuigd te zijn. Men staart zich dikwijls te veel op eigen voordeel blind en ziet de gewestelijke belan- gen en daardoor het algemeen belang, waar- van men zelf ook zal kunnen profiteeren, te veel over het hoofd. Het is, waar zoovele gemeenten en water- schappen reeds zijn voorgegaan, te hopen dat de Alkmaarsche Raad zich niet door een groepje al te voorzichtigen of al te zuinigen za! laten beinvloeden. De houding der financieele commissie be- valt ons maar matig en wij zouden het be- treuren als Alkmaar door een al te grooten studie-ijver dezer commissieleden, in de toe- iomst ernstig benadeeld zou worden. De burgemeester heeft op de receptie van de Kamer van Koophandel, in antwoord op een opwekking van het lid van Ged. Staten, den heer Hendrix, medegedeeld, dat B. en W., overeenkomstig het advies der Kamer, ten aanzien van de Kanaalplannen gunstig zullen adviseeren. Zoo heeft het althans in verschillende cou ranten gestaan, maar de burgemeester ont- kent nu nadrukkelijk dit gezegd te hebben en verklaart. dat de verslajzuevers ziin woorden verkeerd hebben weergegeven. Hij laat daarbij slechts de keuze tusschen twee mogelijkheden: of dat de couranten een onjuist verslag gaven, of dat hij heeft staan „liegen." Wij zouden niet gaarne beweren, dat de burgemeester toen opzettelijk onwaarheid heeft gesproken, maar zijn anderzijds niet van plan, zonder meer aan te nemen, dat de verslaggevers en verschillende aanwezigen, die hun meening deelen, zich gezamelijk en onafhankelijk van elkander zoo zouden ver- gist hebben. De burgemeester haalt als voorbeeld van de mogelijkheid daarvan het onlangs geble- ken meeningsverschil inzake zijn kenschet sing van de Ziekenhuiscommissie aan, een voorbeeld, dat ons allesbehalve gelukkig lijkt omdat o. i. toen wel gebleken is, dat de cou- rantenverslagen op het kritieke punt niet noemenswaard van het zoogenaamde officiee le verslag afweken. Wij zijn nog altijd van oordeel, dat de heer Wendelaar toen de verslaggevers onver- diend heeft beschuldigd en het spijt ons, dat hij binnen zoo korten tijd een dergelijke be- schuldiging, zij het dan ook in den meest hoffelijken vorm, meent te moeten herhalen. Is dan de mogelijkheid uitgesloten, dat de burgemeester op de receptie in het vuur zijner rede te ver is gegaan? Wij zijn niet bereid zonder meer aan te nemen, dat de fout alleen bij de verslagge vers moet gezocht worden. Wanneer de burgemeester een verspreking zijnerzijds absoluut buitengesloten acht, dan handhaven wij daartegenover de juistheid van onze verslagen,. Er zijn verschillende factoren, die daarbij in ons voordeel pleiten, allereerst deze, dat meerdere couranten hetzelfde hebben opge- teekend en dat verschillende toen aanwezigen ons later verklaard hebben dat ons verslag in dit opzicht juist is. De burgemeester verzekert, dat hij slechts de hoop heeft uitgesproken, dat B. en W gunstig zouden adviseeren, maar dit kon toch moeilijk, zooals hij het toen uitdrukte, ter geruststelling aan het lid van Ged. Staten worden medegedeeld. En wanneer de verslaggevers zich op dit kardinale punt werkelijk zoo verschreven mochten hebben, waarom heeft dan de burge meester den volgenden dag niet verzocht dit te rectificeeren? De burgemeester heeft thans in den raad medegedeeld, destijds zijn woorden nauw- keurig overwogen te hebben, maar hoe kon de burgemeester toen weten, dat de heer Hendrix de kanaalplannen naar voren zou brengen en hoe kan er van een nauwkeurige overweging sprake zijn als hij daarop a bout portant heeft moeten antwoorden? Het zijn alle vragen, die ook wij veel liever niet gesteld zouden hebben en diewij zeker niet naar voren zouden brengen als de burge meester het thans mogelijk geacht had, dat ook hij zich heeft kunnen verspreken. Nu hij dit uitgesloten noemt en slechts de mogelijkheid van onjuiste verslagen aan- vaardt, zijn wij genoodzaakt hier nadrukke lijk tegenover te stellen, dat onze verslagge- ver, die het gesprokene stenographisch op- nam, zich niet heeft vergist en een volkomen juist verslag heeft gegeven. Den Haag, 15 Juni. De Tweede Kamer is heden op zomerreces gegaan. Doorgaans is de laatste zitting voor het groote reces een herriezitting en doet ze denken aan een kostschool, op den laatsten dag voor de vacantie. Maar nu i£ de bijeenkomst uitgegaan als een nachtkaars. De Kamer is begonnen met de afdoening van een heele waschlijst van onfwerpen, welke nog moesten worden afgehandeld voor men uiteenging. Dat gaat altijd met versnelde pas en de voorzitter heeft er het handje van om de onderwerpen er door te jagen, waarbij hij soms er niet eens op let, dat een of andere volksvertegenwcordiger nog een woordje op het hart heeft. Zoo is het ook heden gegaan, en als er een wcord in het midden kon wor den gebracht, letten slechts enkelen er op. Al leen bij de voorgedragen wijziging der Kies- wet, waarbij het mogelijk zal zijn bij vol- macht te stemmen, en welke er grif doorging, had men een oogenblik oponthoud, doordat de heer Zandt (H. G. S.) aan kwam zetten met een motie om den stemdwang op te hef- fen. Die motie zal echter later, d.w.z. in het volgende zittingjaar, worden behandeld. Het slot der vergadering werd gevormd door een interpellatie van den heer Korten- horst (R.K.) over den slechten economischen toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze was erg breed opgezet en de heer Kortenhorst deed de regeering een groot aantal vragen, welke de minister van financial kortelijk be- antwoordde. Uit dat antwoord bleek wel, dat de rpgeennu niet voornemens is buitenee- wone maatregelen te nemen ten einde verbe- tering in den toestand te brengen. Er is een Vlascommissie, die veel kan doen tt verbete- ring van den stand van zaken, de regeering laat ee nkanaal Axel—Hulst graven, dat aan werk helpt en 3 milioen zal kosten, zij wil ook wel omzien naar meer werkverschaffing, doch verder wil zij niet gaan. De interpellant pruttelde natuurlijk over dien onwil der re geering, maar hij dorst toch niet met een mo tie of iets dergelijks voor den dag te komen Toen dit door de Kamer gemerkt werd, acht ten vele leden hun verdere aanwezigheic overbodig en de zaal was troosteloos ledig, toen de voorzitter de vergadering sloot, en verdaagde tot September. De Eerste Kamer heeft heden de beraadsla gingen over de nieuwe wettelijke regeiing op de naamlooze vennootschappen ten einde ge bracht. De heer Wibaut (S.D.A.P.) begon hedenmorgen met een verdediging van het ontwerp en deed dit op zijn gewone gemoe- delijke wijze. Daarna was minister Donner aan het wcord en deze heeft in een soms welsprekende rede van een paar uur een goed verzorgde verdediging van het voorstel ge geven. Hij wees daarbij op de noodzakehjk- heid van een herziening van het bestaande recht op dit punt, zette uiteen, op welke gonaslagen deze herziening rustte en be- toogde met nadruk, dat bij de samenstelling van het ontwerp wel degelijk rekening is ge- houden met de eischen der practijk. De be- zwaren der tegenstanders, waartegen de heer Mendels reeds zoo krachtig had geopponeerd, bestreed hij evenzeer, doch daarnaast legde hij ook nadruk op de positieve voordeelen, welke door de herziening zou worden ver- kregen. Intusschen zegde hij den heer Slin- genberg toe, dat hij door een commissie zou laten onaerzoeken, of in zake de publiceering van balans en winst- en verliesrekening een scheidingslijn is te trekken tusschen groote en kleine naamlooze vennootchappen, waarbij de laatste niet gedwongen kunnen worden om de uitkomsten van het bedrijf te publi- ceeren. Dindagavond a.s. zal over het ontwerp gestemd worden. Het lot er van is nog on- zeker. DE A S PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN NOORD-AMER1KA. C ootidge blijft weigeren. Hoover candidaat der republikei- neti. Het republ. program. Na Frankrijk kwam Duitschland met z'n verkiezingen en nog zijn de bladen over Duitschland's verkiezingsstrijd niet uitge- praat, of de aandacht wordt gevestigd op°dc Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar straks de presidents-verkiezingen gehouden zullen worden. Er is al heel wat drukte geweest en aan sensatie heeft het zeer zeker ook niet ontbro- ken. Het verrassendste tot nu toe is wel ge weest de bekende aankondiging van Coolid- ge, den tegenwoordige president, n.l. dat hij geen herbenoeming tot president wenschte Di- tijding bracht heel wat pennen in bewe- ging, vooral ook, omdat hij zich eenigszins vaag uitdrukte. En daarom hoopten vele aan- hangers nog tot het laatste oogenblik, dat Coolidge zich zou bedenken "en zich zou onderwerpen aan den wensch van zijn vrien- den. Het mocht echter niet gelukken. Coolidge was en bleef op zijn standpunt staan: hij wilde geen nieuw presidentschap. Toen men dus zeker wist, dat Coolidge on- vermurwbaar was, keek men uit naar een anderen andidaat en vond dien in den beken- den Hoover, een man, die in den oorlog reeds naam maakte als voorzitter van de Ameri- kaansche hulpverschaffingscommissie te Lon- den en als commissaris voor de voedselvoor- ziening in Belgie. Donderdag is de republilceinsche conventie te Kansas-City bijeen gekomen, teneinde Hoover als candidaat voor het presidentschap te benoemen. Toen de leiders der groote deiegaties uit New York, Pennsylvania en Masschusetts, die te zamen over 208 stemmen beschikken, welke voldoende zouden zijn om het aantal stemmen op Hoover te doen stijgen tot boven de benoodigde meerderheid. de overtuiging verkregen, dat Coolidge bij zijn besluit bleef om zich niet candidaat te stellen, gingen zij alien over op Hoover. Waarom zij zich zoo lang vastklampten aan het denkbeeld van Coolidge's mogelijke candidatuur blijft een van de raadselen dezer conventie. In de zitting van Donderdagmorgen kwam de maximumsterkte aan het licht van de op positie, welker leiders alien voorstanders zijn van een krachtige steunverleening aan de farmers en gekant tegen de meer conserva- tieve opvattingen van Coolidge en Hoover. Bij de stemming over een radicaal amende- ment op de landbouw-„plank" in het partij- „platform-' behaalden de anti-Hooverianen slechts 267 stemmen, de aanhangers van Coolidge en Hoover daarenfegen 817. Toen er nestemd werd over het randidaat- schap behaalde Hoover bij de eerste stem ming zoo'n groot aantal stemmen, dat hij dadelijk verkozen was. Dat blijkt wel uit de cijfers: Hoover kreeg 837 stemmen van de 1084, terwijl z'n naaste concurrent zich met 74 stemmen tevreden moest stellen! Toch zou het voorbarig zijn, nu reeds ovei de mogelijke kansen van Hoover te gaan spreken, nu de democraten nog in conventk moeten bijeen komen en nog over de demo- cratische candidatuur voor het president schap moet worden beslist. Het nieuwe republikeinsche program, waar- op de partij de presidentsverkiezing zal in- gaan, bevat de handhaving van het verzet tegen schrapping van de schulden van het buitenland, het volledig op peil houden van de vloot in alle klassen van schepen volgens het bij het verdrag van Washington bepaaU de en de dienstplicht, benevens extra oproe- pingen in tijd van nood, de bevestiging van het geloof der partij in de beschermende ta- rieven en steun door de wetgeving aan de boeren, teneinde hun het volledige voordeel van de tarieven te geven, behoud van de in Amerika gebouwde en in eigen gebruik zijn- de handelsvloot en verkoop van de regee- rings-handelsvloot aan particuliere eigenaars, strenge doorvoering van de drooglegging, reorganisatie van den handel in landbouw- producten onder toezicht van een landbouw- commissie, die bevoegd zal zijn het surplus van producten te controleeren, vermindering van de openbare schuld en belastingen, be- zuiniging bij de openbare uitgaven, ontwik- keling van de waterwegen in het land ten einde het Midden-Westen een goedkooperen vervoerweg naar zee te geven en de afkondi- ging van een federale anti-lynch-wet. Voor Europa is van beteekenis ,dat de re- publ. partij in het program zich tegen annu- leering der Europeesche oorlogsschulden verklaard heeft. Dit sluit. echter niet uit, dat de Ver. Staten zich ten slotte laten vinden voor een regeiing, waarbij de Duitsche her stelbetalingen voor den dienst dier schulden gebruikt zouden worden. DUITSCHLAND. DE CRISIS. Comentaar over den toestand van het partijblad der soc.-dem. en het blad van Stresemann. Naar aanleiding van het feit, dat de onder- handelingen over de regeeringsvorming in't Rijk gisteren geen resultaat opleverden, merkt de „Vorwarts" op: Steeds meer verschijnselen doen zich vo-or, die er op wijzen, dat de Duitsche Volkspartij de vorming van een regeering in het Rijk groote moeilijkheden in den weg poogt te leggen. De sociaal-democratische rijksdag- fractie, die tot nu toe de grootste gematigd- heid en het grootste geduld aan den dag heeft gelegd, neemt met toenemende bevreem- ding van dit pogen kennis. Nog kortgeleden is hier gezegd, dat de sociaal-democratie er niet aan denkt een dictatuur van de overwin- naar in den verkiezingsstrijd in te stellen, maar nog minder zou een dictatuur der niet- overwinnaars geduld kunnen worden. De „Tagl. Rundschap" schrijft: Men zal eerst moeten afwachten of er een poging zal worden gedaan om de Pruisische regeering en de Pruisische regeeringscoalitie tot een wijziging van haar houding te brengen. Het zou denkbaar kunnen zijn, dat men zich in Pruisen zelf de vraag zal stellen of de regee ringsvorming in het Rijk aan het starre vast* houden aan de tegenwoordige opvatting meet mislukken. Zooals de zaken nu staan, schijnt het doel loos de ondehandelingen voort te zetten, als niet in dien zin van Pruisische zijde iets gf schiedt. ENGELAND. EEN ROMANTISCHE LEVENSLOOP Onlangs is overleden Gerald Tetley, een vermogend man die in de liberale partij een zekere rol als haar candidaat voor het parle- ment in het district Stoke Newington had ge- speeld. Bij de opening van zijn testament is gebleken dat hij 30.000 aan zijn secretaris James Joy had vermaakt. Deze Joy heeft een hard leven achter zicb Jaren geleden nam hij de zorg voor zijn zeven broertjes en zusjes op zich en moest hij zijn vader, die zich van de kinderen niets aan- trok, voor hun onderhoud in rechte aanspre- ken. Hij heeft gebrek geleden, op concerten mee- gezongen, gewerkt als figurant voor de film; is huisknecht geweest. Op een goeden dag moest hij als vierde man bij een partij bridge in een societeit in< vallen. Een van de spelers was Tetley. Jaren later ontmoette Tetley hem weer te Wembley, waar hij 'n slecht betaald baantje had en bood hem toen de betrekking van secretaris aan. Hij kwam zoozeer in de gunst bij zijn meester dat deze hem nu in zijn testament zoo goed bedacht heeft. Hij zal Tetley ook waarscnijn* lij'k opvolgen als candidaat van de liberale parti* ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1