Persil Hechtsaaken Voor de huisvrouw. Raadselhoekje. paaw aat uc eersxe iu aanvoeraers tnogen ophouden, de rest moet ze verkoopen. Op verzoek van de bewoners van den Heerenweg werd bepaaid, dat gee 11 paard en rijtuig onbeheerd mag staan en voor den goeden regel moet men rechts houden. Nog werd besloten om -g-een onb-evoegden en kinderen op het veilingsterrein toe te la- ten, een en ander te regelen door het bestuur Aa-nsluiting Centraal Bureau Veilingen in Nederland. De voorzitter zeide, dat wij door het op- heff-en van den Kennemer Marktbond, alleen staan. Wij waren vroeger lid, doch uit fi- nancieele overweging hebben wij bedankt. Spr. memoreerde de voordeelen en de kosten zijn geen bepaaid beletsel meer. De administrateur zeide, dat 90 moet betaald worden aan het Centraal Bureau, f 3d aan de Prov. Commissie en f 36 aan het reclamefonds, deze som is berekend naar een omzet van 180.000. Entreegeld behoeft niet betaald te worden. Aldus be sloten. De heeren G. Schouten en W. Stoop wer- den benoemd als klokkenist en presenteerders, de heer Gl. van Straten als weger, de h-eer J. Admiraal als veilingleider-keurmeester. De loonen werden bepaaid op f 1 per uur, het salaris van den heer Admiraal op 350 per emballage- jaar. De heer M. Kamper werd als meester herbenoemd. De voorzitter stelde voor om naast de mid- dagveiling, een ochtendveiling te houden, een en ander te regelen naar de weersgesteld- heid en zoolang er vroege aardbeien worden aangevoerd, terwijl werd voorgesteld om de exportveiling te regelen met de andere vei lingen in Kennemerland. Nog werd voorgesteld dat de leden op het nummer zullen v-eilen en zij die geen num- meer hebben, zijn de laatste. De regeiing omtrent een ochtendveiling werd in handen van het bestuur gesteld, de overige voorstellen aanvaard. De markt voor de kooplieden, gelegen- heidskoopers werd uitgeschakeld. D - voorzitter stelde aan de orde een voor- stel om de particulieren en tuinders geen ge- legenheid meer te geven om te koopen. De administrateur zeide, dat de veiling voor de koopers is en achtte den toestand niet gezond als elk kan koopen, men doet 1 steller te Anna-Paulownap-older. aen nanaei scriane aan De voorzitter was met eenstemmig met den administrateur. Verbieden is een paarden- middel. Spr. is er voorstander van, dat de particulieien en tuinders resp. 20 en 10 pCt. toeslag betalen als voordeeltje voor de veiling. Tegen het uitschakelen van den tuinder werd bed en-king geopperd. Men was geen be- wonderaar om de vrijheid van kooper aan banden te leg-gen. De administrateur zeide, dat als de koop lieden vol hidden men aan dien wensch mo-est gehoor geven. Na een uitvoerige bespreking, waarbij voorstellen van 20, 30 en 40 pCt. toeslag op de gelegenheidskoopers werden voorgesteld, werd een voorstel-Kamper om 40 pCt. toe slag te heff-en en de tuinders vrij te laten, door het bestuur over genomen. De vergadering nam hiermede genoegen. De proefneming is voor een jaar. Nog werd besloten om de weegbrug niet op te ruimen, doch aan te houden tot de weg- verbreeding zijn beslag krijgt Het bestuur kreeg goedkeuring op het aan- bod aan de gemeente tot het gratis afstaan van grond voor wegverbreeding. De handhaving van art. 7 van het regle- ment had een druk-ke bespreking tengevolge. Er zijn leden die hun producten aanvoeren, ophouden en elders aan den man brengen. Ook zijn er die hun producten uitventen. Aan art. 7 za-1 in de toekomst de hand ge- houden worden. SCHAGEN. Aan mevr. Hasselo-du Crocq, onderwijze- res alhier, is op haar verzoek wegens voort- durende ongesteldheid door den gemeente- raad eervol ontslag verleend. De goede resultaten van de roode win- terkool in dit voorjaar zullen van irwloed zijn op de uitplantingen van dit jaar. Verbouwers van planten alhier kregen belangrijke bestel- lingen op korten termijn. ST. PANCRAS. Den lsten Juli a.s. hoopt de heer J. van Kampen, kantoorhouder der posterijen, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar bij de pos terijen werkzaam is. Sinds 15 jaren is hij kantoorhouder alhier; daarvoor was hij be- wiei neeit voortbewogen zonder de vobrge- schreven illuminatie. Hij heeft reeds schrifte- lijk den wensch te kennen gegeven 4 boete te willen betalen. Aan zijn verlangen werd voldaan: 4 boete of 1 week tuchtschool. ZIJN OPLEIDING ALS WERKGEVER WAS NOG NIET VO'LTOOID. Aan den 30-jarigen granmolenaar Pieter B. te Dorregeest gem. Uitgeest was ten laste gelegd: 2 overtredingen Arbeidswet, n.l. het ontbreken zoowel van een arbeidslijst, als een arbeidsregister. De arme Piet gaf dit volmon- dig toe, maar voegde er bij niet capabel te zijn geweest, deze gewichige papieren naar behooren in te vullen. Hij is vol goeden moed wel begonnen, doch zag geen leans dit onge- wone werk te voltooien. Gelukkig heeft hij nu geen knecht meer, dus is hij nu van dezen kopzorg bevrijd. Z'n onvoldoende administra- tieve kennis kwam hem evenwel toch nog op 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hecht. te stfl311 SCHEP VREUGDE IN T LEVEN, ZOOLANG HET LAMPJE SCHIJN. De heer Pieter L., een in motorleer gehulde chauffeur uit Schermerhorn, kwam in den avond van 24 April tot de droeve ontdekking, dat zijn parkeerlampen niet werkten, terwijl 't niet is toegestaan, van de voile lichtsterkte gebruik te maken. Hij zette zijn karretj^ als- nu op een zijweg, denkende :in't donker zijn alle katjes grauw. Maar het scherpe oog van den veldwachter ontgaat geen overtre- ding, zooals de op den bon geslingerde mo- torwagenmenner kon bestatigen uit het feit dat hem 6 boete of 6 dagen hecht. werd op- gelegd. INVENTARISATIE VAN STAPEL-PRODUCTEN. De heer W. Balk, secretaris van de Prov. Commissie schrijft ons: Het valt niet te ontkennen, dat de Inventa- risatie van Stapel-producten, bij de meesten, zoo niet bij alle belanghebbende, zoo wel bij den handel als bij de tuinbouwers, de voile aandacht heeft niet alleen, maar ook als een waardevollen arbeid wordt erkend. Uit den aard der zaak wordt dan tevens, vooral door den omvangrijken arbeid daar- aan verbonden, door het groot aantal kwee- kers hierbij betrokken, eene zoo hoogst be langrijke aangelegenheid veel bespro- ken, soms ook wel becritiseerd, vooral, indien Opgaaf van 15 December 1927. Roode kool in wagons Broek op Langendijk „L. G. C." N. Scharwoude „Noordermarktbond" Warmenhuizen „Centrale Veiling", Andere veilingen te samen Totaal op sommige momenten aan de juistheid der verstrekte cijfers wordt getwijfeld. In het afgelooepn seizoen, vooral aan het einde, werden de opgegeven cijfers wel eens in twijfel getrokken en lijkt het ons van be- lang, de geveilde, verhandelde producten eens te vergelijken met de verstrekte opgaven. De cijfers, ons door de besturen verstrekt bij de inventarisatie van 15 December 1927 en de hoeveelheden der verhandelde produk- ten tot het einde van het seizoen, in een staat volgen. Ter voorkoming van te veel plaatsruimte, geven wij alleen die der drie grootste veilin gen afzonderlijk en het totaal van de anderen. 485y2 1018 504 144X 2152 opgegeven Gele kool in wagons Broek op Langendijk „L. G. C 817 N. Scharwoude „Noordermarktbond", 46814 Warmenhuizen „Centrale Veiling" 133 Andere veilingen te samen 157 Totaal 157554, opgegeven Deensche witte kool in wagons Broek op Langendijk „L. G. C." S67 N. Scharwoude „Noordermarktbond", 1443 Warmenhuizen „Centrale Veiling" 52054 Andere veilingen te samen 305% Totaal 3136 Totaal verhandeld minder Roode kool in wagons 47254 13 97954 3854 432 72 13254 12 201654 13554 geveild minder Gele kool in wagons 77254 4454 45354 15 89 44 126 31 1441 13454 geveild minder Deensche witte kool in wagons 777 54 8954 1382 61 363 15754 27654= 29 2799 337 geveild minder opgegeven Uien in totaal aan alle veilingen Uien Opgegeven 203 wagons, geveild 228 wagons, meer dan was opgegeven 25 wagons Peen (wortelen) in totaal aan alle veilingen Opgegeven 78 wagons, geveild 84 wagons meer dan was opgegeven 6 wagons Minder verhandeld aan kool dan was opge geven Roode kool 13554 wagon Gele kool 134% wagon Deensche witte kool 337 wagons Totaal 607 wagons Van uien en peen zijn totaal 31 wagons meer verhandeld dan was opgegeven. Wat leeren ons nu deze cijfers; in hoeverre valt te constateeren of de inventarisatie al dan niet juist is geweest. Natuurlijk moet het verhandelde getal wa gons belangrijk minder zijn, dan is opgege ven, doordat in de bewaarplaatsen, in een betrekkelijk lang tijdperk, gewichtsverlies, ook ten gevolge van het schoonhouden van het product, plaats heeft. Dit verschil zou, onder gewone omstan- digheden, betrekkelijk hooger moeten zijn, maar, tengevolge van het aanbieden, verkoo pen, en daarna door den kooper weer opge- iegd, bewaard, op hoop van hoogeren prijs later, zijn belangrijke partijen en partijtjes, dientengevolge tweemaal geveild, sommige izelfs driemaal, waardoor het totaal verhan delde daarmede wordt verhoogd en het ver schil in opgaaf doet verlagen. Gaan wij verder na, de cijfers van de drie grootste veilingen, de verschillen daarin voorkomende, dan zou men oppervlakkig be- zien, concludeeren, dat bij de een de opgaven juister zijn geweest dan bij den ander. Men moet evenwel niet uit het oog verlie- zen, dat, wat bij de eene veiling soms wordt opgegeven, bij den ander wordt geveild. Een en ander als gevolg van de figging der per- ceelen of bewaarplaatsen, alsmede tengevol ge van tweemaal geveild. Gaan wij dus deze cijfers onbevooroordeeld bestudeeren, dan moet men tot de conclusie komen, dat de gehouden inventarisatie een vrij goed beeld heeft gegeven van de toen aanwezige voorraden bewaarkool. Wat de uien en peen betreft is het anders gesteld. Ook dit is te verklaren. Dit product wordt ook veel door landbou- wers geteeld, in geen speciale tuinbouwbe- drijven en, waar de prijzen hiervan op de vei lingen hoog waren, door de vele vraag, wer den die hoeveelheden, ook vaak van verre, naar de veilingen getrokken, terwijl boven- dien bij de opgaaf rekening werd gehouden met een zeker percentage afval, het gewichts verlies nogal meeviel. Het lijkt ons goed, deze gegevens te gaan publiceeren. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 15 Juni. SCHRIFTELIJKE VONNISSEN. Corn. R. te Heiloo, loopen over verboden grend, 10 boete of 6 dagen hecht. Pieter B., Uitgeest, overtreding motor- en rijwielwet, 4 boete of 1 dag hecht. G. de V., Amsterdam, verbeden wijze van vervoer per auto van een spiegelruit, 2 boete of 2 dagen hecht. G. K., Limmen, overtreding gemeentelijke verordening betreffende waterafvoer, 7 boete of 4 dagen hecht. NIEUWE ZAKEN. ZIJN STAATSBURGERSPLICHT VERZUIMD. De 24-jarige arbeider Nic. P, uit Warmen huizen, is de eerste aanwezige verdachte, die met "iiitiii; wMi den kan- tonrechter wordt gedirigeerd. Hij is op 13 Februari niet als getuige verschenen in een door den politierechter behandelde strafzaak, alhoewel hij behoorlijk is gedagvaard. Nico gaf zulks toe, doch beweerde ongesteld tezijn geweest. Aangezien echter de rijksveldwach- ter Kronenburg hem op dienzeifden dag nog in oogenschijnlijk goeden welstand door het dorp heeft zien flaneeren en verder geen en- fcel bewijs van Nico's onwelzijn wordt gele- verd, beschouwde men de aandoening op 13 Februari als een gelegenheidsziekte en werd de nalatige getuige als schuldig aan over treding van art. 444 Wetboek van Strafrecht veroordeeld tot 7 bo-ete of 4 dagen hecht. VAN KIND TOT MAN GEPROMO- VEERD. De 17-jarige boerenschildknaap Nic. V., die feitelijk nog in de kinderafdeeling thuis behoort, werd per abuis tot de mondige men- schen gerekend en stond alzoo terecht omdat hii in den avond van 1 Anril zicb 00 een rij- Deze woorden, welke de uitspraaV ziju van alle overtuigde verbruiksters, bewijzen hoezeer dit schitterende waschmiddel de genegenheid der huisvrouwen heeft verworven. Inderdaad, de populariteit welke Persil geniet, is zonder weerga. De huisvrouw, die Persil kent, wect wat zij eraan heeft. Zelfwerkend Waschmiddel spaart en verzorgt het waschgoed en maakt het wasschen aangenaam cn goedkoop. Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann Co. Amsterdam. Fabtikante Henkel Cie., A. G., Diisseldorf. IN CASTRICUM MOET MEN OP ZIJN QUI VIVE ZIJN. De bekende seizoenventer Pieter S. te Alk- maar, 'szomers roomijs en 's winters turf bewerkte in de ijsperiode het goede dorp Castricum, terwijl zijn frissche negotie den volke werd verkondigd door een staag klin- kedn belletje. Maar helaas, onze ijsco-man was niet in 't bezia van een vergunning om te mogen venten en dergelijke handelslui worden heden in Castricum niet betolereerd Proces-verbaal werd dus tegen hem opge maakt en de koopman stond heden terecht Zijn waar had hij niet gepresenteerd, doch hiervoor zorgde het ijsco-belletje en zooals Piet gemoedelijk zei: ik ree zoo maar deur en miteen gaf ie me 'n bekeuring. De ijs-eisch (prachtig materieel voor Clin- ge Doorenbos!) 5 boete of 5 dagen hecht., kwam Piet veel te hoog voor. Dat kan ik niet betalen, zeide hij droevig. Vader is ziek en wie mot er voor den kost zorrege he? De slraf werd bepaaid op 3 boete of 3 dagen hecht. GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS VAN EEN SPOOK-AUTO. De heer J. C. W., bioscoop-theater-direc teur te Alkmaar, (met woonplaats Bergen), zou volgens proces-verbaal van den agent van politie Wijnberg op 7 Mei omstreeks 12.10 voormiddag zijn 4-wielig motorrijtuig langer dan een uur obeheerd in de Lange- straat voor zijn theater hebben achtergelaten, terwijl hij zelf boodschappen in de stad deed. De heer W. ontkende dit ten stelligste. Hij is omstreeks half elf met zijn wagentje naar Amsterdam vertrokken en bevond zich op dien datum omstreeks 12.10 reeds te Amster dam. Zijn personeel, P de Jong en C. M. W. v. d. Wulp, kunnen zulks getuigen. Verdachte beschouwde het proces-verbaal als een ver- gissing. De heeren kantonrechter en ambte- naar, natuurlijk paf staande over zulk een mystificatie, zullen trachten licht te brengen in dit duister gebeuren en dus werd de zaak aangehouden tot a.s. week. Alsdan zullen als getuigen worden gehoord de heeren Wijn berg, de Jong en v. d. Wulp. PIJN-LIJK VERVOER VAN MARKTKOEIEN. Het gebeurt meermal-en, dat m-elkkoeien naar of van de markt worden gevoerd met tot berstens toe gevuld-e uiers, wat natuur lijk de w-eerlooze dieren -kwelling veroor- zaakt. Onze inspecteur van d-e dierenbe- scherming heeft aan deze zaak zij-n voile aandacht geschonken en v-ermoedelijk als ge volg van zijn activit-eit verscheen h-eden als verdachte voor den politierechter de arbeider en veedrijver J'b de B. uit Heiloo, die op 5 M-ei 2 koeien op de bovenaangeduide wijze had vervoerd van de markt, met bestemming voor Heiloo. De verdachte beriep zich op zijn ondergeschikte positie en wilde d-e verant- woording wentelen op zijn principaal, doch de kahtonrechter b-esliste, dat de vervoerder strafbaar is en veroordeeld-e den verdachte mitsdien tot 7 boete, subsidiair 7 dagen lechtenis KALMTE KAN U REDDING BRENGEN. Een Heldersch beenhouwer, Abraham Izak Maurits van G. had zich t-e Limmen op 6 M-ei rij-kelijk t-e buiten gegaan aan over- -treding der maximum-snelheid, toen hij met zijn 4-wielige motorwagen door deze ge meente snorde. Hij reed volgens d-e politioneele stopwatch 51,4 K.M., terwijl slechts 30 is gep-ermit- teerd. De verdachte ontkende niet, doch be weerde te hebben gemeend, dat hij de ge- vaarlij-k-e zone reeds was gepasseerd. Het avontuur kostte hem 'n tientj-e boete of 10 dagen hechtenis, welke subsidiaire straf d-e weldoorvoede slager wel buiten -beschou- wing zal laten. GEHEEL NUTTELOOS WERK VERRICHT! Op de zitting van 1 Juni werd veroordeeld wegens een v-eroorzaakte aanrijd-ing op 3 April van een wielrijder op den Stations- w-eg te Alkmaar de sigarenreiziger Pieter Z. uit Zaandijk. De straf was niet mis ook, want hij werd veroordeeld tot 25 bo-ete of 12 dagen plus ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 4 maanden. De bij afwezigheid veroordeeld-e was thans tegen dit von-nis in v-erzet gekomen. Hij be weerde destijds niet den bestuurder te zijn geweest, doch wel zekeren heer Th J Zee- man uit Bergen, dien hij tevens als bliksem- afleider aan den kantonrechter voorstelde. D-ez-e h-eer bevestigde de verklaring van den veroordeelde, waarop deze werd vrijgespro- ken, t-erwijd alsnu een vervolging zal worden ing-esteld. Tevens werd acte g-evraagd van de niet verschijning van den getuige Visser, zoodat ook dezen nalatige een strafvervol- gi-ng dr-eigt. ALS TREKKRACHT AFGEWEZEN. De verdachte K. K. uit Schoorl, wiens trek- hon-d als zijnd-e te klein van stuk, was afge- keurd, had desn'-ettegenstaan-de dit onder- maatsche beestje als zoodanig g-ebezigd, ter wijl zijn vrouw als geleidster fung-eerde. Het ver-eischte djbewijs kon dus niet worden overlegd en Klaas tippelde er heden 1-eelijk in- voor 2 boete of 2 da-gen hechtenis. wasschen en nog eens gebruiken. Ah u een 20 c.M. lang stuk linnen heeft, is het vol- doende om drie ketels te ,,ontsteenen", Als het voorjaarszonnetje schijnt, en w« kijken naar buiten, dan valt het ons pas ter- dege op, dat de ramen vuil zijn en met kras- sen zitten. Ruiten zeemen en lappen kan iedereen, maar de krassen te verwijderen is niet ieders werk: koop wat „rouge" b'i een goudsmid de roode poeder, waarmee hi; het zilver opfrischt en wrijf dat in de richtin^ der krassen, niet er dwars over- heen. Bij herhaald krachtig wrijven ver« dwijnen de krassen, mits zij niet te diep zijn, Als uw talel op katrolletjes staat of op d# houten pooten, dan krast uw zeil of parket- vloer ieder maal als u de tafel verplaatsh Een vriendin van mij had een practische oplosing gevonden: zij bevestigde de aller- kleinste maat rubberhakjes onder de t? 'el- pooten en had geen enkel krasje meerl Ze ontdekte nog iets praktisch: wanneer we onze ebbenhouten haarborstel wasschen in soda of ammonia is het een groote toer om te voorkomen, dat het hout uitbijt. Zij smeerde voor het wasschen he, hout goed in met vaseline; de bijtende bestanddeelen hadden hierdoor geen „vat" op het hout. Na de wasscherij, toen de borstel goed droog was, wreef zij er de vaseline met een schoon lapje af en boende het hout weer glanzendl Vermeng een beetje fijngemalen kalk mel vier deelen methyl-alcohol op een deel pa- raffine tot een roomachtig papje. Giet dit in een flesch met een wijden hals en schud het mengsel goed voor het gebruik. Wanneer u een weinig hiervan op een lapje flanel smeert, kunt u er uw spiegels, ramen en al le glas mooi glanzend mee maken bij de schoonmaak. WIJSHEID VAN ALLEDAAGSCHE DfNGEN. Gasoventjes zijn h- rlijk, maar er is een lastig ding: je kunt ze zoo moeilijk regelen zonder het deurtje open te maken en daar- door mislukt menig gebak. Want als een cake juist gaat rijzen en er komt een koude luchtstroom naar binnen, dan is het mis met uw baksel. Weet u wat u nu doen moet? Leg een spiegeltje onder uw oven op het ta- feltje. Dan kunt u precies controleeren hoe groot of klein de gasvlammen zijn, en u kunt de pitjes regelen zonder de ovendeur open te doen. Een anti-motten middeltje. Vermeng foelie, notemuskaat, kruidnagel en kaneel (van ieder een ons) en maak er een goed gelijke poeder van. Naai deze in mot'sseli- nen zakjes en sluit die tusschen uw kleeren weg. De zakjes verspreiden een aangenamen geur en verjagen de motten. Een bekend middel om de onaangename lucht weg te nemen van het water, waarin kool, bloemkool of een andere groente ge- kookt werd, is er een korst brood in mee te koken. Doch dat liood wordt dan een pap je, dat zich met de groente vermengt. Om dit te voorkomen moet u het brood in zoo'n gazen zakje binden, waarin erwten verpakt zijn bij verkoop. U kunt die zakjes dicht knoopen; gebruik er geen touwtje voor, want dat zou de groente een viezen smaak geven. Op deze wijze blijft het brood bijeen en de nare lucht verdwijnt toch. Die zakjes kunnen verscheidene malen dienst doen. Is er iets, dat den menschen onaangena- mer uren bezorgt dan examens en lik- dooms? Tegen het eerste bestaat helaas geen middeltje; tegen het laatste w-1: week een stukje wittebrood in een eierdopje vol azijn en bindt dit brood voor u gaat slapen op uw eksteroog. Als u dit een week lan volhoudt en iederen avond doet, dan wor de likdoorn geleidelijk met wortel en al u' getrokken. Is de eksteroog erg hardnekki dan moet de kuur misschien iets langer vol gehouden worden, maar maar hardnekkig of niet; geen enkele likdoorn is tegen de azijn- brood-behandeling bestand. Het is natuqr- lijk nog beter als het papje er ook overdag op inwerkt, doch dat is nogal lastitf 1 "hal ve wanneer u een oude slof of een pantoffel dragen kunt. In schoonmaaktijd krijgt het linoleum een extra-beurt. Zoo eens per jaar schuren we er de vlekkefl uit, maar o wee! wat -<>t het er daarna akelig verlept uit! Alsof er nooit meer glans op zal komen! Dat komt gauw genoeg weer in orde, hoor! Voor u het zeil gaat boenen moet u het goed inwrijven met een lapje, dat doortrokken is van olijfolie. Laat deze olie gedurende een uur in uw li noleum trekken; wrijf er dan nog eens over met een zachten doek en smeer er eindelijk de boenwas op; behandel uw zeil verder gewoon. U zult zien, dat het patroon van uw zeil dan weer goed opkomt en als nieuw wordt van frissche kleur. Aluminium pannen zijn alleen netjes, wan neer ze goed schoon gehouden worden. Dat is trouwens met alle pannen het geval! Be- gint uw aluminium keukengerei van binnen te verkleuren, dan moet u het met kokend water vullen, waarin wat borax is opgelost. Laat het zoo een paar uur staan en er het water af. Wanneer u nu wrijft met een zacht lapje, dan verdwijnen de vlekken su- biet. Zijn er vlekken van aanbranden in de pan, dan moet u er even een rauwe ui in ko ken; u zult zien, hoe hierdoor het aanbaksel loslaat en op het water komt drijven als een schuim-soort. Uw pan is dan geheel schoon en helder geworden. Heeft u last van ketelsteen? Naai dan eens een lapje ongebleekt linnen in drieen of vieren gevouwen op elkaar en leg dit in uw ketel. De zich vormende ketelsteen trekt direct in het linnen en zal zich dus niet in den ketel vastzetten. Wanneer het linnen vol „steen" zit, kunt u het gemakkelijk uit- OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VOR1GE NUMMER. Voor grooteren. 1. Vader. Vlissingen. Leiden. inktpot. stoomboot. slagroom. ibis nagel. gieter. emmer. nooadeur. 2. Schaar, schar, schoor, schor. 3. S Schipbeek. a c h schol 1 u c i f e r Schipbeek Limburg a r e n d L e k k 4. Je kunt gaan, maar in 'i vervol-g moet je eerder komen. (Aar). Moeder voelt zich vandaag gelukkig veel beter (Elbe). Gaan Rita en Do nog naar Lunteren fietsen? (Don en Aar). Wat een domme broer heb jij! (Ebro). Liep de bode rechts van den weg ol links? (Oder), Voor kleineren. 1. Elizabeth 2. Muis, muil. 3. Hooge boomen vangen veel wind. Na regen komt zonneschijn. Hoogmoed komt voor den val. Een zwaluw maakt nog geen zomer. 4. G e i t; geit. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. bok Gent mand tik tor hoos asch. Maak andere woorden van de boven- staande door de eerste letter te ver- anderen D-e beginletters der nieuwe woorden moeten nu in d-ezelfd-e volg- orde den naam eener rivier, die ge- deeltelijk door ons land stroomt, vor- men. 2. Van welken jongensnaam kun je door omzetting der letters een stad in Gel- d-erland maken? Schuifraadsel. Schrijf onderstaande woorden elk op een apart smal strookje rapid, maar schrijf alle letters afzonderlijk Leg nu d-eze strookj-es in volgorde onder el kaar en verschuif ze zoo lang naar rechts of naar links, dat twee op el kaar volgende verticale rijen van bover naar beneden gelezen, een bekend spr-eekwoord vcrmen. Stal gelei Viaanderen storm pet eenmaal deken steen. 4. Verborgen plaatsen in het buitenland. Ik zag hem stevig doorloopen. Op de sofa lag de hond rustig te slapen. Laten we zelf de hand aan den ploeg slaan. Heel I-erland vierde feest. Ik weet niet wat de iapon kost en d« naaister weet he+ evenmin. Voor kleineren. 1. Op de zigzagkruisjeslijn komt de naam van iets, dat bij doperwten en wortel- tjes gegeten wordt. X X X X X X 2° 3° 4° 5° 6° X 1° rij een lichaamsdeel van een dier eeu voedzame drank X 3° een jongensnaam. een deel van je been, tuingereedschap. een boom, een zwemvogel een meisjesnaam. keukengereedschap. iets, wat voorschrijft, wat men voor kleeren enz. draagt. 2. Ik word met drie letters geschreven en noem iets waaruit soms rook komt. Keer mij om en ik blijf hetzelfde. 3. Ik Loop op vier pooten En 't heetaap. Ik loop op twee beenen En 'k heetaap. 4. Mijn eerste is een getal, mijn tweede maak je bij het springen en als je op mijn geheel staat, kun je vier kanten uit, want ik ben een 70 8® 9° 10°

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6