!FpUP£!3£| smaakt als worn B®eken haar rapport aan den minister geadviseerd, om den diensttijd der wagenvoerders gelijk te maken aan dien van de machinisten op de stoomtreinen. PRINS HENDRIK OP REIS. De prins is gisterochtend uit Den Haag naar Duitschland vertrokken om, gelijk dezer dagen werd gemeld, na een kort verblijf daar te lande zich naar Noorwegen te, begeven, waar hij de koningin en de prinses zal ont- moeten. BOND VAN AMBTENAREN BIJ DE WATERSCHAPPEN. Te Rotterdam werd Zaterdag de algemeene irergadering gehouden van den Bond van Ambtenaren bij de Waterschappen in Neder- land onder voorzitterschap van den heer M. j. van Heumen, Den Haag. Deze wees er op bij de opening, dat een ambtenaar bij het waterschau „Oterdum" (Gron.) niet de ver- eischte verklaring van het4bestuur kon krij- gen, noodig voor den inkoop van zijn dienst- jaren voor pensioen. Door het optreden van den Bond gelukte dit. Een ambtenaar bij het waterschap „Schar- me r"verkeert in hetzelfde geval, dat nog in onderzoek is. Het bestuur van den „Haar- lemmermeerpolder" heeft een gunstige wacht- geldregeling in het werkliedenreglement op- g en omen, waarbij het advies van den Bond werd gevolgd. Bij Ged. Staten van N. en Z.-Holland zijn de aangevraagde wijzigingen van het Alg. Regl. in behandeling. Spr. releveerde dit ten bewijze, dat de Bond lets kan doen en doet. De Tokening van den Bond werd goedge- keurd. Aan het jaarverslag is ontleend, dat de afdeelingen tellen: N.-Holland 213, Z.- Holland 130, Groningen 63 en Friesland 65 leden. In N.-Holland is de rechtspositie der wa- terschapsambtenaren veel verbeterd voor- gesteld, ook in Z.-Holland worden verbete- ringen voorgesteld. De begrooting werd vastgesteld, de con- tributie op 1.50 en een buitengewone af- dracht van 50 ct. Als bestuursleden werden herbenoemd de h.h. C. Dorland en P. Klok te Haarlem en C. Martens te Monnikendam. Voor voorzitter was alleen candidaat ge steld de beer Harm Kraai te Winschoten, die, ter vergadering aanwezig, mededeelde, dat hij om persoonlijke redenen, alsmede om den grooten afstand tusschen Haarlem (woon plaats van den secretaris) en Winschoten niet in aanmerking wenschte te komen. Met alge meene stemmen werd daama als voorzitter benoemd de heer D. Fonckert te Oud-Beijer- land. De heer M. J. van Heumen, die be- dankte als voorzitter, nam afscheid van de vergadering, waarop de heeren P. Klok en Fonckert hem huldigden voor al hetgeen die van de oprichting a! voor den Bond deed. In het werkprogram werd opgenomen: „Verkrijging eener wachtgeldregeling". Voor de plaats der volgende algem. vergade ring zal het Hoofdbestuur een keuze doen tusschen Utrecht en Groningen. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. De polder Geestmerambacht. De voordracht tot wijziging van het Bij- zonder Regl. van bestuur voor den polder Geestmerambacht, (Oosterdijk en Molen- geersen) kon bij de Commissie geen instem- ming vinden. Het was dan ook slechts een minderheid barer leden, die het standpunt, door Ged. Staten ingenomen, ten voile kon deelen. De meerderheid der Commissie meende zich op een geheel ander standpunt te moe- ten steilen en vele barer leden deelden het gevoelen, door het bestuur van de Banne Broek op Langendijk in zijn bezwaarschrift van 13 October 1927 uitgesproken, dat het zeer wonderlijk aandoet om de verplichting tot het geven eener bijdrage voor eens van 5000 in een bijzonder reglement vast te leggen, daar een reglement permanente rege- lingen behoort te maken en niet het karakter van een gelegenheidswet mag dragen. Een der leden meende zelfs te moeten betwijfelen, of dit karakter van een gelegenheidswet, of- echoon door Ged. Staten bedoeld, wel uit de redactie blijkt, daar hij, met het college van Dagelijksch Bestuur van den polder Geest merambacht uit het ontwerp-besluit meende te moeten lezen, dat de bijdrage van ten ihoogste f 5000 niet als een last voor slechts eenmaal wordt opgelegd, maar als een al- tijddurende en steeds terugkeerende verplich ting van Geestmerambacht zou kunnen wor den beschouwd. In verband met uitgesproken twijfel of de last voor den Polder Geestmerambacht niet een blijvende zou zijn, zeide het lid van Ged. Staten overweging toe in het ontwerp-be sluit uitdrukkelijk op te nemen, dat de bij drage slechts eenmaal zal moeten worden verteend. De meerderheid der Commissie achtte door de aangevoerde argumenten hare bezwaren, noch uit een formeel, noch uit een materieel oogpunt ontzenuwd. DRAGEN VAN MILITAIRE KLEEDING- EN UITRUSTINGSTUKKEN TIJDENS HET GROOT VERLOF. Bij beschikking van den minister van Oorlog is het navolgende bepaald: Het dragen van aan hen van Rijkswege verstrekte boven- en onderkleeding, schoei- sel en uitrustingstukken is aan verlofsmili- tairen tijdens het aan hen verleende groot verlof verboden, behoudens: a. bij vertrek met en terugkomst van groot verlof, gedurende de i eis van het korps naar de woonplaats en van de woonplaats naar het korps, voor zoover die reis binnen de grenzen van bet Rijk plaats heeft; b. wanneer zij zich aan het jaarlijksch on derzoek moeten onderwerpen of arrest moe ten ondergaan; c. wanneer zij als „bijzondere vrijwilligers" deelnemen aan of aanwezig zijn bij voor deze verlofsmilitairen georganiseerde schiet- oefeningen, schi^twedstrijden of landdagcn 'of als zoodanig voor andere doeleinden op een daartoe strekkend verzoek toestemming van den minister van Oorlog hebben ver- kregen tot het dragen van de uniform; d. wanneer zij optreden als instructeur bij den Vrijwiiligen Landstorm. De garnizoens-commandanten, de Kon. marechaussee en het korps politietroepen zijn belast met het houden van toezicht op de naleving van deze bepalingen; het daar toe inroepen van de medewerking van rijks- of gemeentelijke politieautorieiteri is mede gewenscht. DE ARBEID IN DE DUITSCHE RIJNVAART HERVAT. De stakende arbeiders in de Duitsche Rijnvaart hebben zich gister in grooten ge- tale gemeld voor de hervatting van het werk. Zondag reeds zijn sleepbooten van de Ruhr naar den Boven-Rijn vertrokken, waar heden nog niet ge.varen kan worden wegens de ver- vanging van de burg te Duisburg-Hochfeld. Te Rotterdam is Zondagavond per trein reeds personeel voor Duitsche Rijnschepen en sleepbooten gearriveerd, die daar in de haven liggen. Met de havenarbeiders te Duisburg- Ruhrort wordt nog onderhandeld over beta- ling van arbeidsioon. Vermoedelijk zullen deze arbeiders vandaag beginnen met het la den van kolen. Voor sleepbooten is op het oogenblik volop werk, daar tal van geladen schepen daar voor vertrek gereed liggen. Er valt een groote achterstand in te halen in het vervoer van kolen, welk transport het meest geleden heeft onder de stagnatie ten gevoige van de staking. De staking op de Neder'andsche goederen- booten, die van Rotterdam naar den Rijn varen, duurt voort. De werkgevers blijven weigeren te onderhandelen met de Ned. Fede- ratie van Transportarbeiders, die de leiding van deze staking heeft. De twaalf booten, die aanvankeliik stil lagen, worden af en foe eens met nieuw personeel bemar.d en dan weer in de vaart gebracht Vermoedelijk za1 deze staking op deze wijze spoedig verloopen. DE ANNEXATIE VAN HAARLEM. Geen ambtsdragers, maar ambtenaren. Woensdag 6 Juni werden voor Ged. Sta ten van Noord-Holland verschillende zaken behandeld van ambtenaren van het Burger- lijk Armbestuur uit door Haarlem gean- nexeerde gemeenten. De gemeente Haarlem had geweigerd hun wachtgeld toe te kennen, omdat naar haar meening die ambtenaren geen ambtenaren waren in den zin der wet, doch slechts ambtsdragers. Zij waren van dit besluit der gemeente Haarlem in beroep ge- gaan bij Ged. Staten en thans hdbfcen deze die ambtenaren in het gelijk gesteld. NED. VER. VAN STAATS- BURGERESSEN. Jaarvergadering. De Ned. Vereeniging van Staatsburgeres- sen heeft Zaterdag in Huize De Bruyn te Arnhem hare jaarvergadering gehouden on der voorzitterschap van mevr. M. Cohen Tervaert. Deze herinnerde er in haar ope- ningswoord aan dat de presidente, mevr. S. v. d. HoeveBakker, wegens gezondheids- redenen haar functie zal moeten neerleggen. Wat aangaat den strijd van de Vereeniging schijnt het soms dat er een matte stemming' over de geheele vrouwenbeweging ligt. Spr. wees er evenwel! op dat de Engelschen zou- den ztggen: ,,the movement has run to seed", de beweging heeft zaad geschoten. Kiesrecht voor de vrouw is nooit het einddoel van de beweging geweest; het gaat om de absolute maatschappelijke gelijkstelling van man en vrowu, Spr. wees op hetgeen er nog te doen valt en herinnerde in het bijzonder aan onze oude, achterliike huwelijkswetgeving. Een re- lukkig verschijnsel noemde spr. het feit, dat het vorig jaar twee vrouwelijke wethouders zijn benoemd en een vrouwelijke hoogleeraar (prof. dr. C. de Lange). Voorts werd verkre- gen de benoembaarheid van de vrouw tot griffier der Provinciate Staten en zooveel meer dat moed geeft; In groote lijnen ging spr. na hetgeen in het buitenland op feministisch nebied gebeur- de in het afgeloopen jaar. Met weemoed werden herdacht de overleden voorveohters van de beweging, in Nederland o.a. Marga- retha Meyboom. Vervolgens wees mevr. B. Bakker—Nort met vreugde op het votum der Tweede Ka- mer, waarbij de gehuwde vrouw ten aanzien van het actief en passief kiesrecht wordt geacht haar domicile daar te hebben, waar zij werkelijk woont. Voorts wees spr. op ver schillende andere verbeteringen in de positie der vrouw. De voorzitster dankte mevrouw Bakker Nort voor haar mededeelingen en in't alge- meen voor alles wat zij deed om die verbete ringen te verkrijgen. Van do presidente mevr. v. d. Hoeven was een groet aan de algemeene vergadering in- gekomen. Besloten werd tot het zenden van een telegram waarin mevr. v. d. Hoeven spoe dig aligeheel herstel wordt toegewenscht. Van de afd. Den Haag was bij het hoofd bestuur ingekomen de vraag of het niet mo- gelijb is om te komen tot een fusie met de Unie voor Vrouwen. De voorzitster me kte op, dat deze zaak in studie is. Ook bij de Internationale Vrou- wenbeweging is een tendenz tot samensmel- ting op te merken, o.a. in Zweden. De eere-presidente, mevr. dr. Aletta Jacobs werd, na met luid applaus te zijn begroet, ter vergadering welkom geheeten. Besloten werd om mevr. CohenTervaert tijdelijk de waarneming van het presidium op te dragen. De voorzitster verklaarde zich daartoe bereid. Besloten werd om voortaan, behalve de jaarvergadering in den zomer, ook een alge meene vergadering in den winter te houden. Mevr. Hartog deed nog mededeelingen over de organisatie van een „shopping week" in eenige plaatsen van ons land. In de Zondag voortgezette verga dering werd besloten dat de vereeniging weer zal toetred^n tot de Nooit-meer-oorlog- federatie. Daarna werden besprekingen ge- voerd over de wijze, waarop de vereeniging in 1929 het tienjarig bestaan van het vrou- wenkiesrecht zal herdenken. Aangenomen werd een geamendeerd voor- stel van de afdeeling Groningen, strekkende om te bepalen, dat het hoofdbestuur er bij de afdeelingen op zal aandringen om bij de autoriteiten stappeii' te doen om te verkrijgen. dat in de verschillende gemeenten een of meer inspectrices bij de kinder- en zeden- politie zullen worden aangesteld. Aangenomen werd een voorStel-Leeuwar- den om het hoofdbestuur te doen onderzoeken in hoeverre bij de cultuurondernemingen in Ned.-Indie nog huwelijksverbod bestaat en of opheffing daarvan mogelijk is. Als onderwerp, te behandelen op 27 Sep tember a.s., wera vactgesteld: de nationaliteit van de gehuwde vrouw. Daarna werd de vergadering gesloten. DE REIS DER KONINGIN. Een telegram uit Stockholm meldt, dat de koningin en de prinses daar gistermorgen om acht uur aankwamen. Na een bezoek aan het legatiegebouw werd de lunch gebruikt met den koning en de koningin van Zweden. Daarna keerden de vorstelijke bezoekers naar het station terug, teneinde de reis naar Abisko voort te zetten. ROEIBOOTJE GEZONKEN. Zondagmorgen is op het Nieuwe Meer (Amsterdam) een roeibootje gezonken waar in zich twee jongens bevonden. Daar geen van beiden kon zwemmen verkeerden de Kna- pen in levensgevaar. Gelukkig werd het ou- geval opgemerkt door eenige zeilers die er in slaagden de drenkelingen met behulp van stokken aan boord te hijschen. Het bootje was gezonken tengevolge van het lekstooten tegen een stilliggende vrachtboot. OPSTANDIGE MILITAIREN IN INDIe. Verwijdering uit het leger. Naar de „Koerier" verneemt zijn in Tjima hi zes of zeven Javaansche fuseliers, die in verband met hun deelneming aan de opstand- pogingen van Juli 1927 hun straftijd toe- gemeten door de Krijgsraad in Tjimahi reeds hebben uitgezeten en zich weer op vrije voeten bevinden, op last van het Mili- tair Hooggerechtshof in Weltevreden, op- nieuw in arrest gesteld. Hetgeen dus betee- kent, dat de strafmaat door het Hof ver zwaard werd. In aansluiting hierop kan het blad nog mededeelen, dat in den laatsten tijd overge gaan werd tot de verwijdering uit het leger van die, voornamelijk Menadoneesche, ele- menten voor wie geen termen konden worden gevonden om hen, in verband met bovenge- noemde pogingen, voor den krijgsraad t? brengen. Tot deze verwijdering werd besloten op grond van de overweging, dat zij neigin- gen vertoonen, welke bezwaarlijk in overeen stemming zijn te brengen met den goeden geest en de krijgstucht in het leger. Van deze militairen werd weliswaar niet het wettig bewijs geleverd, dat zij aan de complotbijeenkomsten hebben deelgenotr.en, doch wel staat de overtuiging vast, dat zij zich hieraan schuldig hebben gemaakt. Het aantal, dat op die manier uit het leger zal worden gezet, is vrij beduidend. De be- trokkenen smeeken en bidden en huilen om door te mogen dienen, maar de maatregel wordt onverbiddelijk doorgevoerd. NOODLOTTIG SPELEN. Zondag is te Veenwouden een zesjarig meisje tusschen de buffers van een goederen wagen van de Ned. Tramweg-Maatschappij en een stootblok doodgedrukt. De wagen was door kinderen in beweging gebracht. RAADSLID GEVANGEN GENOMEN Verdacht van meineed. Gistermorgen moest voor den Haarlem- schen politierechter iemand terechtstaan we gens mishandeling van een werklooze. Als getuige moest daarbij o.m. optreden G. Over- steegen, raadslid van Haarlem voor de Anti Stemdwang-Partij. Dit. rappaillaansche raadslid legde een geheel andere verklaring af dan indertijd voor den rechtercommissa ris en de politie was geschied. Op grond daarvan verdacht de officier van justitie ge tuige Oversteegen van meineed en eischte diens onmiddellijke gevangenneming, welk verzoek de politierechter inwilligde. KORTE BERICHTEN. Zaterdag werd te Utrecht onder voor zitterschap van den heer B. Wilton (Voor-- burg) de 19de jaarvergadering gehouden van den Raad van Beheer en Toezicht op het ge- bied der Pluimvee- en Konijnenteelt. Er wa ren een en dertig aangesloten vereenigingen vertegenwoordigd. "Niet de reddingsboot van Bingsluis op Texel maar van een gelijknamige plaats op Schouwen heeft twee visschers gered, opva- renden van het scheepje Neeltje. De mannen behoorden thuis te Graauw op Zeeuwsch Vlaanderen. Uit Doom meldt men, dat de ex-kroon- prins van Duitschland aldaar voor enkele dagen is aangekomen en dat de minister van binnenlandsche zaken, mr. Kan, heden met dezen en met den ex-keizer een bespreking had. De opiumrecherche heeft blijkens be- richt uit Medan op de „Van Heutsz", die te Belawan lag, 936 thail opium aan tot een waarde van 23.400. De smokkelwaar was verborgonjnjcisten^jxrutev^ Onder de zon door H. Laman Trip. - De Beaufort. Uitgave C. A. J. van Dlshoeck te Bussum. In twee hoedanigheden korat de schrijfster van dezen bund-el novellen in dit boek op den voorgrond, als schilderes en als verpleegster. Zoo hebben 'wij haar ook uit haar werk lee- ren kennen, eensdeels de vrouw met een scher- pe opmerkingsgave en zuiver uitbeeldings- talent, anderdeels een gevoelsmensch, een hoogstaande vrouw, die zich belangeloos ten dienste- der lijdende menschheid stelt en die het leed dat zij helpt verzachten met alle ge- troffenen diep meevoelt. Mevrouw Laman Trip voelt de stemmin- gen aan en kan haar gevoel opnieuw aan an- deren overbrengen. Wij genieten mee van de zonnewarmte in Terschellings' duinen als zij het eenvoudig romannetje van Grietsje en den strandjutter Key verhaalt, wij ondergaan het geweld van storm en vemielend water in de tragische Marker gesc'hiedenis, wij stap- pen in de schets over een adellijke familie met den hoofdpersoon mede opzij en laten, door eeuwenoude kasteelmuren beschermd, het leven aan ons voorbij bruischen. Maar evenzeer plant de schrijfster haar medelijden met ongelukkige verminkten als Kees de houtsnijder en Francis de oorlogs- invalide in ons hart over. Wie zijn lezers de eigen gemoedssfemming weet mede te deelen heeft zeker het talent zijn indrukken zuitfer weer te geven. Wij hebben deze schetsen met groot genoegen gelezen. Tj. Proviwcsiaal rciewms INLIJVING. Op 20 Juni a.s. komt bij de Infanterie de tweede ploeg der lichting 1928 (voorgeoefen- den) voor eerste-oefening onder de wapenen. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling. In 1926 werden van de totaal-hoeveelheid van 130.454.000 K.G. vroege aardappelen tot een waarde van 6.878.000 alleen naar Duitschland uitgevoerd 91.038.000 K.G. tot een waarde van 4.780.000 en in 1927 waren deze cijfers totaal 105.556.000 K-G met een waarde van 9.148.000, uitvoer naar Duitschland; 79 641.000 K.G. met een waarde van f 6.988.000. Zeer belangrijk, betrekkelijk gesproken, waren ook de uitvoeicijfers naar Engeland: in 1926 werden naar dat land 24.041.000 K.G. voor een waarde van f 1.463.000, in 1927 echter slechts 9.984.000 K.G. voor een waarde van f 1.049.000 uitgevoerd. Deze cijfers doen zien, dat de uitvoer van vroege aardappelen nog al wat te beteekenen heeft en dat dus een flinke vraag uit het bui tenland van veel beteekenis moet zijn voor het maken van een goeden prijs voor de vroege aardappelen. Voorloopig is aan de Broeker veiling de hoofdkwestie voor de tuinders: zijn de vroege aardappelen goed aan prijs? Kan daarop onvoorwaardelijk een bevestigend antwoord worden gegeven, dan kan de toekomsr weer al wat lijden, te meer, daar op de meeste leege akkers, waarop de vroege aardappelen worden geteeld, nog een tweede oogst volgt. Nog meer springt de be teekenis der vroege aardappelenteelt hi het oog, gezien in het licht van bovengenoemde cijfers, als men bedenkt, dat Noord-Holland met deze teelt bovenaan staat in vergelijking met de andere provincies, n 1. 4808 H A. van 14109 H.A. voor alle groenten te zamen. In de overige provincies worden heel wat min der vroege aardappelen geteeld. In Zuid- HoHand b.v. worden van de 7552 H A. volle- grondscultures slechts 923 door vroege aard- appels ingenomen, in Gelderland 717 H.A., in Overijsel 77 H.A., enz. We hebben over deze teelt eenigszins breedvoerig uitgewijd, nu de veiling te Broek op Langendijk in het teeken van den aanvoer van vroege aardappelen staat. Deze week is die aanvoer belangrijk toe- genomen. Maandag begonnen met 7000 Kg., werden er Zaterdag reeds 71000 Kg. aange- voerd. In totaal beliep de aangevoerde hoe- veelheid 250.000 K.G., dus ruim 25 spoor- wagons. De markt zette Maandag in met 16.20f 19.40 voor groote, 15.50 17.80 voor drielingen (middelsoort) en 1213.30 vo:r kleine. Helaas konden deze prijzen niet gehand- haafd blijven en werd gedurende de volgende dagen belangrijk minder besteed. Gemiddeld werd nu f 13 betaald voor de groote, f 11 voor middelsoort en de laatste dagen voor de kleine ongeveer de helft van wat in het begin der week werd besteed, n.l. ongeveer f 6. Met deze prijzen kunnen de tuinbouwers nog niet tevreden zijn, omdat, in aanmer king genomen het nog betrekkelijk geringe beschot, niet van een goed- financieel resul- taat kan worden gewaagd. Het vorige jaar waren de aardappels wat vroeger en de aanvoeren dus grooter. Op 15 Juni 1927 werden, om een voorbeeld ter vergelijking .te noemen, 122.300 K.G. aange- voerd, op 15 Juni 1928 71.300 K.G. Toen was de prijs der groote van 15f 18.80, nu 11.80—/ 13.30. Wel waren toen de drielingen en kleine goedkooper, doch niet in zoo'n mate, dat de opbrengst, ovei alle soorten genomen, geringer zou zijn. De prijs der groote geeft den doorslag voor een al of niet gunstige uitkomst. Met de wortelen girng het ook nog niet naar wensch. Den eersten dag der week werd van 7.1015 70 besteed, den volgenden dag slechts f 7.20f 8.10. Deze lage prijs had tot gevolg, dat Woensdag niets werd aangevoerd. De volgende dagen stegen de prijzen echter, zoodat toen een gemiddelde prijs van f 11.50 kon worden bedongen. Met de laatste opbrengst kunnen de tuin bouwers tevreden zijn. De aanvoer is echter nog niet groot en ge- vreesd wordt, dat, wordt deze grooter, de prijzen wel zullen dalen. Met de tomaten daarentegen ging het uit- stekend. De prijzen waren zelfs nog hooger dan de vorige week. Voor a-kwaliteit werd Zaterdag zelfs tot f 63.40 betaald, terwijl b gemiddeld 61 op- bracht. C-kwaliteit gold Donderdag tot 61.10. Voor cc werd gemiddeld 20 besteed. Algemeen wordt verwacht, dat de volgen de week de aardappelen- en wortelaanvoer belangrijk zal toenemen en dat ook wel bloemkoo! aan de markt zal verschijnen. We vernamen, dat Vrijdag van deze groente reeds werd aangevoerd, doch wegens de ge ringe hoeveelheid, uit de hand werd ver- kocht. SINT-PANCRAS. Samenstelling commissie jubileum kantoor- houder Jn. v. Kampen. Voor St. Pancras: Jb. Miessen, Jn. Kloosterboer Pzn., W. Kei- zer Jnz., Jb. Kloosterboer Dz en D. Bruin Voor Koedijk Zuideinde: A. Schuur, Jn. F. Groeneberg, Jn. Wit Sr., K. Madderom en F. Hes Wz. Bovengenoemde commissie heeft de be schikking over een aantal meisjes, die de lijsten ter teekening bij de ingezetenen zullen aanbieden. Hopende, dat ieder ingezetene voor een klein bedrag wil teekenen, opdat den geach- ten en gezienen jubilaris een mooi bedrag of geschenk namens de ingezetenen kan woTden aangeboden, gedachtig aan het spreek- woord „vele kleintjes maken een groote", twijfelen wij niet of dit zal wel bewaarheid worden. Een en ander staat in voile mede werking van de burgemeesters van St. Pan cras en Koedijk. CASTRICUM. De uitslag van den gisteravond gehouden eerewedstrijd der korpsen die in hun afdee ling bij het muziekcoucours een lsten prijs hebben behaald. was als volgt: „St. Caecilia", Heemskerk, 14514 punt; „St. Caecilia", Zwaag, 159 punten; „St Cae cilia". Grootebroek, 156 punten; „Crescen- do", Purmerend, 14814 nunten; „Genot door Kunst", Noordscharwoude, 192 punten; „Euphonia", Overveen, 136 'A punt, ge- voegd daarnevens de cm de eereprijzen deel- enmen-de korpsen van verledtn Zondag: „St. Caecilia-', Wervershoof, 134 punten; „Dr. Nuijens", Westwoud, 118 punten; „St. Cae cilia", Heiloo, 140 punten; „Patronaatsfan- fare", Castricum, 155 punten, dan is de uit slag als volgt: lste eereprijs: „Genot door Kunst", Noord scharwoude; 2e eereprijs „St. Caecilia", Zwaag; 3e eereprijs „St. Caecilia", Groote broek, terwijl de extra eereprijs werd toege- kend aan het „Patronaatsfanfare" te Cas tricum. Door den voorzitter werd een en ander be- kend gemaakt, alsmede dat de eereprijs voor het hoogste aantal punten in den concertwed- strijd was gewonnen door het „Patronaats- fanfare" te Castricum Begrijpelijk is, dat een en ander groot applaus verwekte, vooral bij de leden van „Genot door Kunst", die hun di- rigent, den heer Maas, op uitbundige wijze huldigden. Ook de heer Kuijs, die op dit cou- cours zoo'n schitterend succes behaalde met zijn drie korpsen en in het geheel voor ieder der korpsen twee lste prijzen behaalde, als- med een eereprijs en den hoogsten prijs over het geheele concours, ontkwam niet aan een groote en hartelijke ovatie van zijn jongens. Dat was dan ook in alle opzicl.ten verdiend. Hierna kregen we wederom den klepper- marsch te hooren. Tegen 11 uur gingen wederom de lichtea uit en werd het vuurwerk afgestoken. nl alle opzichten is het coucours een suc ces geworden en voor den jongen bond, die den stoot er aan gaf, en voor de uitvoerder» kapelaan de Boer en den heer Essing, die gt- trouw werden ter zijde gestaan door een staf van belangelooze medewerkers. Ten slotte zij nog vermeld, dat aan de fanfare „D. I. U." en „Eensgezindheid", die door een feestconcert te geven, de week heb ben gevuld, een herinneringsmadille zal wor- den aangeboden. Wederom is een geval van mond- en klauwzeer geconstateera en wel onder het vee van den veehouder R. Duin alhier, die een veestapel heeft van ongeveer 50 stuks. Tijdens het hevige onweder Vrijdag- avond is -het hemelvuur ingeslagen in de Ned. Herv. kerk alhier. Aanvankelijk had men niets gemerkt, maar bij het nazien van de electrische verliching bleek, dat de electra- meter geheel was stuk geslagen. Ook bij an dere bewoners in de omgeving van de kerk zijn een aantal lampen vemield, gelukkig zonder ander onheil te veroorzaken. Toen dezer dagen een meisje van het raadslid T. H. alhier met haar zusje uit de school kwam en voor den bewaakten overweg moest wachten voor een naderenden trein, had zich het kind spelenderwijze begeven op de daarbij gelegen veelading. Onnadenkend is zij, nadat de trein voorbij was, daarvan af- gesprongen en bij de spoorlijn terecht geko- men. Even later kwam een losse machine aan, waarvan de machinist, ziende het gevaar, een stoot op de fluit gaf, waardoor het kind op- keek. Door zich toen tegen den muur van de veelading te plaatsen, is haar geen verder leed geschiedt. Te begrijpen dat enkele lieden, die hevig geschrokken waren, danig opkeken toen zij ongedeerd was. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Op initiatief van den burgemeester, mede als voorzitter dter Witte-Kruisafdeeling is met medewerking van het Hoofdbestuur dier vereeniging en het Gemeentebestuur eene nachttelefoonverbinding tot stand ge bracht tusschen Groot-Schermer en Alk. maar. Hierdoor is het mogelijk geworden, ook des nachts verbinding te krijgen met de medici en de ziekenhuizen te Alkmaar. De burgemeester, de heer C. de Groot en de veldwachter, de heer N. Waterdrinker, hebben zich bereido verklaard, zich in spoed- eischende gevallen des nachts naar het Raad- huis te begeven, waarmede de nachtverbin- ding wordt doorverbonden, om de gesprekken te voeren, doch ook de kantoorhouoer, de heer D Patika, stelt zich beschikbaar, dit rechtstreeks vanuit zijne woning, waar het telefoonkantoor is gevestigd, te bewerkstelli- gen. Het tot stand komen dezer regeling is van zeer groote beteekenis, temeer waar in de gemeente zelf geen geneeskundige geves tigd is. Van nog meer belang zal zij evenwel wor den, indien ook de plaatselijke doctoren, die te de Rijp en West-Graftdiik gevestigd zijn, mede in den nacht telefonisch zullen kunnen worden bereikt en ook Driehuizen een tele- foonverbinding zal hebben. Aan een en ander wordt echter naar wij vernemen reeds ernstig aandacht geschonken, (Hetplaatst wegens misstelling). HEEMSKERK. De gemeenteraad kwam Zaterdagmiddag bijeen. Afwezig de heer J. van Duivenvoorde. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd voor 1928 50 subsidie te verleenen aan de reddingsbrigade te Wijk aan Zee. Een verzoek van de propagandaclub ter verbetering van wegen om subsidie tot het voeren eener krachtige actie werd bekroond met eene toelage voor dit jaar van 10. De Nederiandsche bond van verificateurs had de winst- en verliesrekening ingezonden van het G. E. B., waarbij o. m. bleek, dat, vergdeken bij 1926, reeds een stroomverlies- besparing over 1927 van 4i/5 pet. geboekt kon worden, een gevolg der ondergrondsche kabel, enz. Het adres der vereeniging ter bevordering van het gemeentelijk distributiestelsel inzake stroomverbruik van het G. E. B., dat de ge meente 5 cent per aansluiting zou kosttn voor het ontplooien eener krachtige actie. werd voor kennisgeving aangenomen. Punt 7 der agenda: voorstel beschikbaar- stelling van gelden ingevolge art. 72 der L. O. Wet 1920 betrof de school met den bij- bel. De raad achtte in hoofdzaak het ge- vraagde te behooren bij de vergoeding, reals eerder verleend. Tijdens de rondvraag ontspon zich een uit- gebreide discussie over wegenverbetering en noodelooze, gepaard gaande met geld- en tijd- verlies verrichte arbeid. De heer G de Ruiter bepleitte in deze de uitbesteding in plaats van dergelijke werkefl in eigen beheer te doen uitvoeren. Wethouder Henneman achtte zich in zfjn kwaliteit als aannemer ten opzichte der we gen gekrenkt, omrede hij steeds als deskun-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6