De fflarklGs ian Bardelys. Doodt elke mug" sproeit met FEUILLET0N. Handera dertlgste Jaarpng, Radio-hoekje Bigmesiiattd *0. 144 1528 Woensdaf SO Jsini. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI OP DIT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANOEN DE TOT AAN DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. 2. 3, 6. 7. 8. 9. Donderdag 21 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.302.Lunch- muziek door het Trio-Verhey. 3.4.Uur- tje voor Zickenhtiizen en weeshuizen, onder leiding van Mvr. Schaake—Verkozen. 5.30 7.15 Concert door het Omroep-orkest. Louis Stortenbeker, viool Egb Veen, aan den vleu- gel. 7.15—7.45 Engelsche Olympiadeles. 8.Causerie over het avondprogramma, door Louis Schmidt. 8.15 Concert door de Haarlemsche Orkestvereeniging onder lei ding van G. P. W. Alphenaar. Prof Hugo van Dalen, piano. 9.10 Aansiuiting van het Kurhaus. Concert door de Budapester Phil harmonic, onder leiding van Ernst von Dohnanyi. Huizen, 340.9 M. (Na 6 yur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Con cert. Mej. M. C. Verhagen, alt. Mej. M. van Batenburg, piano. 5.30—7.Concert. Mej. L. Lauenroth, piano. J. Bierenbroodspot, wor. 7.30-8.*- Spr. J. Gorfet Kin. te Nieuw-AmsterdamDe finantieele verhou- ding tusschen het Rijk en de Gemcenten. 8. Concert. 6de Avond der Radio-cyclus. Spr.: Ds. J. H. F. Remme: Agur's Bede. To van der Sluys, sopraan. B. Renden, piano. Daventry,1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Lichte muziek. Het London ensemble quintet en sopraanzan?; I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Cause lii 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert-orgelbespeling. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek. 6.35 Landbouwberichten. 6.40 Mu ziek. 6.50 Nieuwsfcerichten. 7.05 Voor pad- vindsters. 7.20 Causerie: Music in the theatre. 7.35 Rheinberger's orgelsonate. 7.45 Lezing: Nature's reaction to Man. 8.05 No- rah Blaney, zang. 8.20 Lezing: The way of the world. 8.35 ,,Cavalleria Rusticana", opera van Govent Garden. 10.05 Nieuws- berichten. 10.25 Chariot'd uurtie. Muziek en zang. 11.2512.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. Werken van Massenet en Turina. 4.055.05 Kinderuurtje. 8.50 II.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 1.25—2.50 Orkest concert. 6.207.It Orkestconcert. 8.35 Een avond bij Clara Schumann. Dr. Castelle, Dr Frohlich, Dr. Stolz. F. Hummel, declamatie E. Kandt, zangeres. H. Flohr, piano. A Frohlich, piano. J. Gumpert, viola. N. Sieb- drat, clarinet. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5-206.20 Orkestconcert. 6.20- 8.05 Lezin gen. 8.50 Concert. Dr. Schacht, inleiding. R. Stobrawa, declamatie L. Muthel, declama tie. B. Reissig. liedjes bij de luit. 9.50 Radio- berichten. 10.50—12.20 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Vocaal concert. Een iongenskoor. 5.20 Crkestccncert. 6.20 Vrooliik concert. 8.20 De Italiaansche opera in de 19de eeuw. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5 506.20 Orkestconcert. 6.507.50 Trio- concert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.5010.35 Concert in het Casino te Spa. ZWAAG, IS Juni 1928. Veiling Bangert en Omstreken. Kruisbessen f 13.60 per 50 K.G.; Aanvoer 39170 K.G. Tomaten A 32 60) Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeevalk"). „0, Gerechtigheid", mompelde La Fosse. Jk heb afbeeldingen van die dame gezien. Zij bedekt haar oogen met een bandeau, maar is minder bescheiden wanneer het haar andere schoonheden betreft". Zijn majesteit bloosde. Hij was bovenal een kuisch man, zoo zedig als een non. Voor de onzedelijkheid, waardoor hij vaak om- ringd was, sloot hij oogen en ooren zoo fang tot het te groote afmetingen aannam, waar- voor hij niet 1 anger doof mocht zijn. „Mijnheer de la Fosse", zei de koning met strenge stem, „ge verveelt mij en warn neer de menschen mij vervelen zend ik ze weg dat is een van de redenen waarom ik gewoonlijk zooveel alleen ben. Ik verzoek u vriendelijk dat jagersboek eens in te zien pn als ik klaar ben met mijnheer de Barde- iys kunt u mij uw indrukken meedeelen." La Fosse ging achteruit, gehoorzaam maar niet beschaamd; hij liep naar een tafeltje bij het raam en opende het boek dat Lodewijk hem aangewezen had. „Ziezoo Marcel, nu die grappenmaker pch voorbere'/dt mij mee te tkelen dat het boek door Diana zelve geinspireerd is, ver- W mij nu wat ge nog te xeggen ht'Ot." PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen kwamen de Prov. Staten van Noord-Holland voor de zomerzitting bijeen onder voorzitterschap van den commissaris der koningin, jhr. mr. dr. A. Roell. Nadat de notulen waren voorgelezen, deed de viorzitter mededeeling van de ingekomen stukken. In verband met het schrijven van de Vereeniging Rijwielpad Noord Kennemerland vroeg de heer Thomassen (S.D.), hoe het staat met de voorbereiding voor het Rijks- wegenfonds. De heer Hendrix (R.K.), lid van Gedep. Staten, deelde mede, dat een rapport door den hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat is opgemaakt en dat dit rapport spoedig aan de commissie ter behandeling zal worden toegezonden. In verband met de door B. en W. van Vlie- land ingediende aanvraag tot het verleenen van subsidie voor leerlingen uit Vlieland, die elders de zeevaartschool bezoeken, gaf de heer Gerhard (S.D.), lid van Ged. Staten, en- kele inlichtingen. Spr. deelde mede, dat nu wel een ongewone weg mag worden ingesla- gen, n.l. wanneer de subside-aanvraag weer te laat komt, dat dan Gedeputeerden rechi- streeks de vergoeding uit de voor subsidie be- schikbare gelden verstrekken. De heer Thomassen (S.D.) was met deze toezeging zeer in zijn schik en uitte den wensch, dat in den vervolge de subsidie-uit- keering niet meer over het gemeentebestuur zou loopen. Nazorg. Aan de orde was nu de motie-Bruch over de nazorg, met het praeadvies van Gedep. Staten en de subsidie-aanvraag van de Haar lemsche werkinrichting. De heer mr. Bruch (A.-R.) constateerde, dat nog veel op het gebied van de nazorg valt te doen. Het was naar spr.'s meening en naar die van bijna de geheele commissie beter, dat thans over deze zaak geen beslissing wordt genomen, doch dat die wordt uitgesteld to* b.v. de behandeling van de begrooting. Spr. zou het zeer betreuren, als de Staten het rapport van Gedeputeerden voor kennisge ving aannamen, want dan zou van uitstel af- stel komen. Ook de subsidie-aanvraag van de Haarlemsche werkinrichting zou spr. willen zien aangehouden. De heer Hoogland (S.D.) sloot zich bij „Niets anders, sire." „Hoe zoo niets? En die vicomte de Lave- dan dan?" „Uw majesteit is het zeker voldoende dat er geen beschuldiging geen geldige be- schuldiging tegen hem is ingebracht?" „Jawel, er is wel een beschuldiging een zeer geldige beschuldiging. En tot nu toe hebt ge mij nog geen bewijzen gegeven van zijn onschuld die mij zouden machtigen hem in vrijheid te stellen". „Ik dacht niet dat het noodig zou zijn, sire, bewijzen van onschuld te geven voordat er bewijzen van zijn schuld waren overge- legd. Het is niet de gewoonte, uw majes teit, een edelman gevangen te nemen opdat hij toone zulk een arrestatie niet te verdie- nen. De gewone loop van zaken is hem te arresteeren omdat er bewijzen van schuld zijn geleverd." Lodewijk streek peinzend over zijn baard en zijn droefgeestige oogen stonden pein zend. „Een aardige kwestie, Marcel", zei hij gapend. „Een aardige kwestie. Je had rech- ter moeten worden of advocaat". Maar eens- klaps op een geheel anderen toon vroeg hij met scherpe stem: „Geeft ge uw woord van eer dat hij onschuldig is?" „Indien de rechters van uw majesteit een bewijs overleggen van zijn schuld, dan geef ik u mijn woord dat ik het in stukken zal scheuren." „Dat is geen antwoord. Wilt ge zweren dat hij onschuldig is?" „Kan ik weten wat hij op zijn geweten heeft?" zei ik nog steeds om de vraag heen- Ket BSTobg van den Efeer Bfuch aah, trech Hi] zou de subsidie-aanvraag voor de Haarlem sche werkinrichting thans willen afdoen. De heer Kl. de Vries (V.D.) zou geen la ter uitstel van behandeling willen dan de na- jaarszitting. De heer Gerhard (S.D.), lid van Ged. Sta- on, meende, dat de sprekers eigenlijk een pen deur intrappen. Het ongeduld, dat de verschillende sprekers hebben te kennen ge geven, is Gedeputeerden zeker niet onaange naam. De bedoeling is, dat in deze zittting nog geen beslissing kan worden genomen. ed. Staten meenen, dat, als er iets gedaan moet worden, zij aan de Prov. Staten een sy- stematisch welcfoordacht p' leggen. Spr. wees er op, dat ten aanzien van het buitengewoon onderwijs precies dezelfde gang van zaken is gevolgd. Op het terrein van de nazorg liggen nog te veel moeilijk- heden om het zonder nauwkeurig onderzoek te kunnen betreden. Er is gesproken van een behandeling in een volgende zitting, maar als in de najaarszitting een weldoordacht voorstel nog niet gereed is, wat dan? Ged. Staten betrachten in zaken als deze steeds spoed. Spr. zou dus wenschen, dat men geen bepaalden datum noemde. Spr. achtte het verder zeer gewenscht, dat het sub sidie voor de Haarlemsche werkinrichting van deze nazorg-voordracht wordt geschei- den. Het zou een zeer origewenscht precedent zijn, als dit punt nu werd aangehouden. La ter kan er altijd op worden teruggekomen, De desbetreffende punten werden overeen- komstig de prae-adviezen van Ged. Staten aangenomen. Subsidie H. O. V. Bij de voordracht om 5000 subsidie te verleenen aan de Haarlemsche Orkest-Ver eeniging merkte de heer Kleerekoper S.D.) op, dat de H. O. V. met deze 5000 niet veel kan doen dan het bestaan rekken. Spr. hoop- te, dat Ged. Staten de onderhandelingen met de H. O. V. zullen voortzetten. De voordracht werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tuberculeus vee. Bij de voordrachten inzake subsidieverlee- ning aan de Vereeniging tot Bestrijding van tuberculose bij rundvee en van andere vee- ziekten, wees de heer dr. Vos V.B.) er op, dat in deze voordracht wordt afgeweken van het Amsterdamsch stelsel. Het verschil tusschen het Amsterdamsche en het rijkssysteem is, dat bij het laatste de reageerders worden ge- merkt. Een principieel verschil is er niet. Spr. gelooft, dat het rijksssteem beter toegepast kan worden op de fokgebieden dan bij de con- sumptie-melkers, omdat het merken het vee deprimeert. De aangelegenheid omvat een moreele en een commercieele zijde, hetgeen spr. verder uiteen zette. Hij w*es op de drie stadia van de tuberculose onder het vee en merkte op, dat het vee met organische afwij- kingen veel minder weerstandsvermogen heeft dan dat, hetwelk die afwijking niet heeft. Nog wees spr. op de noodzakelijkheid om de medewerking van de veehouders te ver- kriigen. Hij meende, dat den veehouders rondom Amsterdam verboden moet worden het Noordhollandsche systeem te prefereeren, waarbij de financieele kwestie nader geregeld zou kunnen worden. Gestreefd moet wordgn naar een gemeen schappelijk systeem en spr. vroeg, hoe Ged. Staten dit willen regelen. De heer Stapel V.B.) achtte het hier be- sprokene niet alleen een veehoudersbelang, maar ook een belang van de geheele bevol- king. De methode die in Noord-Holland toe gepast wordt, is volgens spr. de'eenige me- hode om de tuberculose te bestrijden. Er is ook gesproken van het stelsel in Friesland, maar dit is z.i. niet zoo goed als het Noord- Hollandsche. De heer Kooiman V.D.), lid van Ged. Sta ten, sprak er zijn verheuging over uit, dat de verschillende sprekers hebben erkend, dat Ged. Staten doen wat mogelijk is. Ged. heb ben de noodzakelijkheid gevoeld, om, als er practisch werk moet worden gedaan, zich aan te sluiten bij het Rijk. Ged. Staten zullen stellig verhinderen, da* van twee of zelfs van drie wallen zal worden gegeten. Spr. geloofde met den heer De Mi randa, dat op den duur voor het geheele land een regeling zal moeten worden getrof- fen. Overigens merkte spr. op, dat Gedepu teerden nog niet hebben gedacht aan een provinciaal melkbedrijf. Zij zullen ernstig rekening houden met de ervaring, die in deze zal worden opgedaan en gaat het goed, dan zullen zij met verder strekkende voorstellen komen. De voordracht werd ten slotte zonder hoof delijke stemming aangenomen. Goedgekeurd werd de garantstelling door de provincie voor de geldleening, aan te gaan door de Ver. T. B. C. te Haarlem, ten behoe- draaiende. „Hoe kan ik in zuik een zaak mijn weest." woord van eer geven? Sire het is niet voor niets dat ze u Lodewijk den Rechtvaardigen noemen", ging ik voort bij wijze van vleierij en hem zijn geliefkoosden naam gevende, „U zult nooit toestaan dat een man tegen wien geen enkel bewijs van schuld kan wor den geleverd, in de gevangenis wordt ge- worpen." „Is er geen enkel bewijs?" vroeg hij. Toch werd zijn toon vriendelijker. Hij had zich zelf de belofte gedaan dat hij in de geschiede- nis bekend zou staan als Lodewijk de Recht- vaardige en hij wilde niets doen dat zijn aanspraak op dien schoonen titel in gevaar kon brengen. „En de verklaring van St. Eustache dan?" „Zou uw majesteit een hond laten ophan- gen op de verklaring van dien dubbelen ver- rader?" „Hm! Je bent een prachtige advocaat, Mar cel. Je vermijdt het vragen te beantwoorden; je wendt vragen af door andere vragen te doen". Hij scheen meer tot zich zelf te praten dan tot mij. „Ge zijt een veel beter advocaat dan de vrouw van de vicomte b.v. Zij antwoordt op vragen en heeft een opvliegenden aard o hemel! wat een aard!" „Heeft u de vicomtesse gezien?" riep ik uit en werd koud van angst, want ik wist hoe weinig die vrouw op haar woorden lette. „Haar gezien?" vroeg hij op grilligen toon. „Ik heb haar gezien, gehoord, bijna ge voeld. De lucht van deze kamer is nog niet normaal als een gevolg van haar tegen- woordigheid. Ze is een uur geleden hier ge- VSfl HMf lighal te Bldelfleiraaai. t Daarna \yerd gepauzeerd. Verm'edging van afgekeard vleesch. In de voortgezette vergadering deed de voorzitter voorlezing van een ingekomen voorstel om de vernietiging van afgekeurd vleesch in de geheele provincie te doen ge- schieden door de Thermochemische fabriek. Besloten werd dat voorstel in handen te stellen van Ged. Staten om praeadvies. T uber culosebestrijdlhg. Bij de voordracht ten aanzien van subsidie verleening voor de lighal te Bloemendaal waarschuwde de heer dr. Abrahams V.D.) er tegen dat bij een volgende gelegenheid op dezelfde wijze wordt gehandeld. Als spr. na- gaat hoe de berekening is tegengevallen dan beteekent, dat er niet is een lighal, maar een sanatorium. En dan een slecht sanatorium want er is gebrek aan middelen. De staten zullen nu deze voordracht goedkeuren, maar een volgende maal zal op deze wijze niet moeten worden gehandeld. De voordracht werd z. h. s. aangenomen. „Zonnestraal" De voordracht van Ged. Staten inzake de medewerking van de Provincie tot de leening van „Zonnestraal" gaf den heer dr. De Hartogh (V.B.) aanleiding tot de verklaring, dat deze zaak met de meest mogelijke voor. zichtigheid moet worden behandeld. Hoe is het toezicht van het lid van Ged. Staten Kooiman geweest? vroeg spr. Wanneer is hij van den veranderden toestand op de hoogte gekomen? Zullen wij opnieuw worden gesteld voor een fait accompli? Is de bedoeling van „Zonnestraal" niet principieel gewijzigd? Is het nog een inrich- ting voor nazorg als men nagaat wat nu is gedaan? „Zonnestraal" krijgt zoo het karak- ter van een sanatorium, wat nooit de bedoe ling is geweest. Spr. is ten aanzien van deze inrichting nooit optimistisch geweest en hij zou nu willen vragen of er wel ooit 300 pa tienten zullen komen. Spr. zou voor deze voordracht stemmen, en hij meende, dat velen met hem dat zullen doen, ter wille van de persoonlijkheid van den leider, den heer Van Zutphen, maar dat ontslaat niet van de verplichting van een voortdurend toezicht. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) was eveneens verrast door de onverwachte verhooging van het toegestane bedrag met 135.000. Toen in 1926 de provincie garant wilde zijn voor 300.000 is bepaald, dat de voorwaarden nader geregeld zouden worden. Spr. wees op de verandering van principe en vroeg of dit een interne aangelegenheid is en wat dan het tftezicht door een lid van Ged. Staten beteekent. Hier is z.i. van een groote tekortkoming sprake. De heer Pothuis (S.D.) merkte op, dat de ze en andere gevallen wel wijzen op de nood zakelijkheid van de aanstelling van een in- specteur. Spr. zette verder het belang van een in richting als „Zonnestraal" uiteen. De heer J. J. de Vries (R.K.) had zich over die plotselinge verhooging van de gel den voor „Zonnestraal" niet zoo zeer ver- baasd; hij is Zaandammer, en daar is men aan die dingen gewend. (Gelach). Maar spr. zou willen waarschuwen en manen tot voor- zichtigheid. De soc.-dem. hebben de gewoon te om voor al zulke inrichtingen en maatre- gelen een beroep te doen op de openbare kas- sen. (Protesten bij de soc.-dem. Geroep: „er is voor iedere richting plaatsl") De heer Dam (A.R.) vroeg welke zekerheid de provincie krijgt ten opzichte van die borg- tocht vai 135.000. De heer Van Zutphen (S.D.) wees er op, dat de regeling van den grond door het Ko- peren Stelenfonds zoo is geschied om belas- ting-druk te ontgaan. Den heer De Vries ant- woordde spr., dat de R.-Kath. even goed aan „Zonnestraal" hebben medegewerkt; en wat de waarborg betreft: mocht „Zonnestraal" niet goed gaan, dan zal de grond, met alles wat daar op staat voor 1 ter beschikking van de provincie zijn, die er ten algemeene nutte mee kan doen wat zij wil. Het is inderdaad een fout, dat de begroo ting overschreden is. Maar spr. riep bouw- kundigen op om te verklaren hoe het gaat met termijn van oplevering. Spr wilde er overigens op wijzen, dat hier geen sprake is van een subsidie, maar van een garantie. De provincie zal niet voor een feit worden gesteld. De heer Kooiman (V.D.), lid van Ged. Sta ten, zette uiteen hoe de zaak zich heeft kun nen toedragen, zooals geschied is. De teleur- stelling, ook voor „Zonnestraal", is inder daad eerst gekomen toen van andere zijde het geld niet kon worden verkregen. Toen moest men zich tot de provincie wenden. Op al de vragen van dr. De Hartogh kan spr. „En het scheen", fluisterde La Fosse op- ziende van zijn jagersboek, „of de drie doch- ters van Acheron het domein van Pluto ver- laten hadden om zich te belichamen in een enkele vrouw". „Ik wou haar liever niet ontvangen", ging de koning voort, alsof La Fosse niet gespro ken had, ,,maar zij wilde niet weggezonden worden. Ik hoorde haar stem razen in de voorkamer toen ik weigerde haar te ont vangen; ik hoorde een schok tegen de deur, de deur werd opengestooten en de Zwitser, die de deur vasthield, viel de kamer in als of het een stroopop was. Mijn hemel! Sedert ik koning van Frankrijk ben, ben ik nooit het middelpunt geweest van zooveel drukte. Het is een sterke vrouw, Maroel de heili- gen mogen je later beschermen, wanneer zij je schoonmoeder is. In heel Frankrijk, daar zou ik een eed op kunnen doen, is haar tong de eenige die sterker is dan haar arm. Maar zij is een dwaas." - „Wat heeft zij gezegd, sire?" vroeg ik, want ik maakte mij bepaald ongerust. „Zeggen? Zij vloekte hemel, wat vloek- te zij! Geen enkele heilige in den kalender dien zij met rust liet; zij haalde ze beurt om beurt uit de registers om getuigenis af te leggen van de waarheid die zij verkondigde". „En dat was „Dat haar echtgenoot de gemeenste ver- rader was. Maar hij was een dwaas die geen verstand genoeg had om hem aansprakelijk te maken voor hetgeen hij deed, en hij was uit dwaasheid den verkeerden weg opge- gaan. Om die reden verzocht zij mij hem vergiffenis te schenken en te laten heengaan. Toen ik zei dat hii in verhoor genomen - geen antwoord ge*en, omdat het onmogdijk is in al de besturen, waarin Ged Staten ver- tegenwoordigd zijn, doorloopend toezicht te houden. Er is nu gesproken vah een toezicht- houdend ambtenaar. Ged. Staten zien in, dat dit onderwerp ernstig moet worden overwo- gen. Het is een inrichting vari algemeenen aard, waarin alle godsdienstige richtingea van de patienten worden geeerbiedigd. De voordracht werd vervolgens z. h. s. aangenomen. Eveneens werden goedgekeurd de 2e suppl. begrooting van het ziekenhuis te Santpoort, en de le suppl. begrooting v(jor „Duinen- bosch". De Heilboer bosschen. Bij de voordracht tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Ver. voor Na. tuurmonumenten voor den aankoop van de Heilooer bosschen, verklaarde de heer Michels (S.D.), lid van Gedep. Staten dat Ged. Staten nog enkele maatregelen zul len treffen, waardoor grootere zekerheid in zake nakoming van de voorwaarden verkre gen wordt. De heer Van de Vail (S.D.) bracht dank aan Ged. Staten, in het bijzonder aan den voorzitter voor hetgeen deze in dit geval heeft gedaan. (Applaus.) De motie-Van de Vail c.s. (onderzoek land- en tuinbouw) werd door de voorstellers inge- trokken. Goedgekeurd werden verschillende subsi- dieaanvragen, overeenkomstig het prae-ad- vies van Ged. Staten. Bij het subsidie voor „Het Witte Kruis" drong dr. De Hartogh (V.B.) er op aan, dat de wijkverpleegsters jaarlijks zullen ge- keurd worden. Mevr. Ringeling (C.H.) bepleitte de in- stelling van moedercursussen, in verband met subsidie-verleening voor zuigelingenzorg en kraamverzorging. Mevr. Miedema (S.D.) vroeg eenige in lichtingen over de medewerking van de dis- trictsartsen aan de consultatie-bureaux voor zuigelingenzorg. De heer Michels (S.D.), lid van Ged. Sta ten, merkte op, dat Ged. Staten niet tot de oprichting_ van moedercursussen kunnen dwingen. Zulke cursussen zijn wel opgericht, maar de deelneming bleef uit, dus is er wei nig lust tot herhaling. Maar het onderwerp wordt niet losgelaten. Verder gaf spr. antwoord op de vraag aangaande stichting van consulatie-bureaux. Goedgekeurd werden de wijzigingen in het reglement van bestuur voor den polder „De Vereenigden". De voorgestelde wijziging in het reglement van bestuur voor den Oosteinder-poelpolder werd goedgekeurd. Polder Oeestmerambachl. De voorgestelde wijziging van het bijzon der reglement van den polder Geestmeram- bachtgaf den heer Burger (R.K.) aanleiding tot een uitvoerige beschouwing, waarin hij betoogde dat het voorstel van Ged. Staten ongewenscht is. Spr. meende dat de zelfstan- digheid van het waterschap in gevaar wordt gebracht door de voorgestelde wijziging. Hij ging na hoe de verplichting tot onder- houd van de Mosselenbrug moet worden ver. deeld en meende ten slotte met nadruk de aanneming van deze voordracht te moeten ontraden. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmorgen half elf. DE VERBINDING VAN SCHIERMON* NIKOOG MET DEN VASTEN WAL. Op de vragen van den heer Hiemstra be- treffende de verbinding tusscheft Schiermon- nikoog met den vasten wal antwoordde de Minister van Waterstaat: Het is den Minister bekend, dat bij een deel van de bevolking van Schiermonnikoog eenige teleursteling bestaat over de zomer- dienstregeling van het veer; naar hij meent, worden deze gevoelens echter niet algemeen gedeeld. Het betreft hier de vraag, wat beter is: een dienstregeling, welke aansluit op de treinverbindingen aan den vasten wal of een, welke voornamelijk met het tij rekening moest worden en dat ik weinig hoop had op vrijspraak, vertelde zij mij dingen omtrent mij zelf die ik in mijn verwaandheid misschien en dank zij jullie vleiers waardoor ik om- ringd ben, nooit gedroomd had. Zij vertelde mij dat ik leelijk was, een knor- rig gezicht had en een leelijk figuur; door priesters geregeerd werd en een dwaas was; mijn broeder integendeei, verzekerde zij mij, was een toonbeeld van ridderlijkheid en man- nelijke volmaaktheid. Zij beloofde mij, dat ik nooit in den hemel zou komen al bad ik mijn paternoster van nu af aan tot den dag des oordeels toe en profeteerde mij welkom ge- heeten te worden door de vervloekten wan neer mijn tijd gekomen was. Wat zij mij nog meer yoorspeld zou hebben kan ik niet zeggen. Zij verveelde mij op't laatst, al was het iets geheel nieuws voor mij, en ik zond haar weg dat is te zeggen", zoo verbe- terde hij zichzelf, „ik gaf bevel aan vier sol- daten haar weg te brengen. De hemel mag wel medelijden met je hebben, Marcel, als je de man van haar dochter wordt." Maar ik had geen lust om in te gaan op zijn grappigheid. Deze vrouw met haar on- bedwingbare drift en haar vlugge tong had alles bedorven. „Het is niet waarschijnlijk, dat ik de man van haar dochter wordt", antwoordde ik droevig. De koning keek op en lachte. „Val dan op je knieen", zei hij, ,,en dank den hemel." Maar ik schudde het hoofd. f Wordt VERKEERSREGELING CIRCUS- BEZOEK. De Commissaris van Politic te Alkmaar maakt bekend, dat tijdens het bezoek van het circus Strassburg op het gemeentelijk Sportpark aan de Nieuwpoortslaan alhier de volgende politiemaatregelen zijn getrof- fen: 1. Het entree tot het sportpark en den kaartenverkoop zal door en in den meest zuidelijken dus deaden ingang zijn. Gedurende het aan- en uitgaan zal het rijverkeer in een richting worden geleid en wel via Kennemerstraatweg, Nieuw poortslaan en Regulierslaan. Er zal op het sportpark gelegenheid zijn voor stalling van motorrijtuigen en rijwielen en wel door den eersten in gang. Bestuurders van motorrijtuigen, die op het terrein gestald worden, mogen niet verder dan tot den eersten ingang op- rijden, vanwaar de inzittenden zich te voet moeten begeven naar den derden ingang. Bestuurders van huurauto's moeten tot voorbij den derden ingang oprijden, al- waar de passagiers worden uitgelaten en vervolgens afrijden via de Reguliers laan. Bij afloop zullen de bestuurde-s van op het terrein gestalde motorrijtuigen moeten wachten totdat het loopende publiek van het terrein is vertrokken om dan vervolgens door den eersten in gang in de richting van de Regulierslaan af te rijden. Bestelde auto's en rijtuigen worden ▼oorbij den derden ingang aan den kant van den weg in de richting van de Re gulierslaan opgesteld en mogen dus niet voor den derden ingang voorrijden. Wielrijders moete.- bij aangaan bij de Nieuwpoortslaan afstappen en het rij wiel aan de hand medevoeren tot aan den eersten ingang, welke toegang geeft tot de rijwielstalling op het ter rein. Omgekeerd bij alioop van den eersten ingang tot aan den Kennemer straatweg. Autobussen met bezoekers van buiten- gemeenten kunnen de passagiers uitla- ten voorbij den derden ingang aan de Nieuwpoortslaan. Daarna moet i die autobussen oprijden en kunnen stand- plaatsen ingenomen worden en file op den Heilooerdijk, rechterzijde van den weg, volgens politie-aanwijzing. Na af loop der voorstelling kunnen de passa giers zich via Nieuwpoortssteeg nr - de bussen begeven. Er wordt dus geen rijverkeer door de Re gulierslaan naar de Nieuwpoortslaan ^ege- laten. Motorrijtuigen, rijtuigen en rijwielen komende van de richting Heiloo rijden dus via Kennemerstraatweg en Vierstaten naar de Nieuwpoortslaan. de gtle bus met rwarten baud

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5