DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Droogpruimej?? No. 145 Honderd dertigste Jaargang AOonncmcntspriJs WJ TOornitbetaUng per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijso. 5 ct. Adrertenttepr. 25 ct p. regol, grootere letters naar nlMtsrnlmta. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DOIDERDAO 21 mil IIit het Parlemewt DageiijkssSi overzichf Buifenland Dif nummef bestaat n!f 2 blades. (928 Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. i Den Haag, 20 Juni 1928 Voor Minister Donner is het gister een «;oede avond in de Eerste Kamer geweest: egen veler verwachting in heeft de Kamer met 24 tegen 21 stemmen bet wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen aangenomen Het was geen partijstemming, doch voor stemden alle sociaal-democraten en vrijzin- nigdemocraten, 4 katholieken, 4 antirevoluti- onnairen en 2 christelijk-historischen. Tegen- stemmers waren de Vrijheidsbonders, 10 ka tholieken, 4 christelijk-historischen en 2 anti- revolutionnairen. Afwezig waren vijf leden |de heeren Rink en Verheyen wegens ziekte, de heeren Colijn, Arntz en Lohman wegens verblijf buitenslands). Heden heeft de Kamer een omvangrijke „waschlijst" afgedaan. Niet minder dan 17 ontwerpen zijn afgehandeld en aangenomen. Het belangrijkste is wel, dat de heer Zijl- stra, antirev. lid der Tweede Kamer, zijn initiatiefvoorstel tot wijziging van de leer lingenschaal voor de lagere scholen, in de eerste plaats ten behoeve van de kleine scho len, zag aangenomen met 27 tegen 10 stem- men. De discussie er over had weinig om het lijf en de heer Zijlstra, die door de Tweede Kamer was afgevaardigd om het ontwerp in de Eerste te verdedigen, had een gemakkelijke taak. De wetsontwerpen tot wijziging van de On- gevallenwet en de Land- en Tuinbouwonge- yallenwet ten einde het aantal beroepsziekteu uit te breiden vond vrij ernstige bestrijding bij de heeren Van der Hoeven (C. H.) en Smeenge (V. B.), doch minister Slotemaker de Bruine stond al dadelijk gereed met de verklaring, dat als het niet goed liep, hij maar weer met een wijziging voor den dag zou komen. Daardoor lieten zich enkele leden overtuigen en het gevolg was, dat het ont- ,werp werd aangenomen met 26 tegen 6 stem- men. Met 20 tegen 11 stemmen heeft de Kamer hare goedkeuring gehecht aan de wijziging van de Arbeidswet ten einde het mogelijk te maken, dat jongens beneden 14 jaar als leerling een plaats krijgen in fabriek of werk- plaats. Evenals zijn collega Stenhuis in de Tweede Kamer bestreed de sociaal-democra tische senator Dantz het voorstel als een be- .wijs van reactie. Wanneer we nu nog mededeelen, dat de Kamer ook hare goedkeuring heeft geschon ken aan de begrooting van het Zuiderzee fonds, is het voornaamste vermeld. De Kamer is weer uiteengegaan, vermoedelijk tot 10 ljuli, om dan zomervacantie te nemen. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. De oplossing nog niet gevon- den. Nog te veel verschilpun- ten. De sodaal-democraUsche pers. Het wil met de Duitsche kabinetsformatie nog maar niet vlotten, ondanks de v-ele ijverige pogingen, die Hermann Mullen heeft aangewend. Zooals men weet, tracbt hij de vijf voor zijn coalitie in aanmerking komende partijen, te weten het Centrum, de demo craten, de Duitsche en Beiersche Volkspartij ,en de Sociaal-democraten tot elkaar te b'ren- gen. Daarvan is de Sociaal-democratische partij de kabinetsvormenden en heeft dus bij een vlotten gang van zaken het grootste belang en het moet voor haar dan ook wel tel-eur- steliend zijn, dat de pogingen nog zoo wei- •nig resultaat opleverden. Behalve over de groote vraag, of de Duit sche Volkspartij tegelijk deel zal uitmaken van de rijksregeering en van het Pruisische kabinet, zijn andere vragen van financieelen en economischen aard opg-eworpen, welke nog hinderpalen vormen voor de kabinets formatie. De betrokken Rijksdagfracties be- raadsla-gen over laatstbedoelde kwesties en de thans van zijn zware ziekte herst-elde mi nister Stresemann nam Dinsdag ruim een uu-r deel van de besprekingen van zijn frac- tie, n.l. die der Duitsche Volkspartij. De sociaal-democraten stellen op den voor- grond vermindering van de inkomstenbelas- fi-ng voor de klei-nere en de middelmatige in- komens en zwaardere vermogensbelastingen. De democraten eischen een wet tot ver-een- voudiging der belastingen, waart-egen de Beiersche volkspartij zich verzette. Op enkele andere punten hebben de par tijen een toenadering b-ereikt. Aan alle zijden laat men zich echter weinig bevredigd over het verloop der besprekingen uit. De toestand is aldus, dat al dagenlang een paar dozijn onderhandelaars (behoorende tot vijf partijen) tevergeefs pogen hun eischen doorgezet te krijgen. De sociale persdienst maakt zich natuurlijk ook druk met de kabinetscrisis. Ze geeft op de volgend-e wijze een b-eeld van den stand van zaken: In de buitenlandsche politick heerscht tus- schen de partijen prineipi-eele overeenstem- ming. Hetzelfde is het geval met de hervorming van het kiesrecht. Alle partijen achten deze dringend noodig, maar zijn het er over eens, dat het st-elsel van de even-redige vertegen- woordiging moet worden gehandhaafd. Men wil echter de nadeelen van het lijstenstels-el uit den weg ruimen en de banden tusschen tiezer en g-ekozene pauwer toehalen. Over de vraag of daartoe een verkleining van de ki-eskringen noodig is, zijn de meeningen ver- deeld. De opvattingen over de unificeering van het rijk en de daarmee verband houdend-e bestuurshervorming li-epen natuurlijk uit- een. Men hoopt echter een gemeenschappe- lijken grondslag voor de werkzaamheid der regeering op dit gebi-ed te zullen vinden. De schoolkwestie gaf aanleiding tot een uitvoerige gedachtewisseling. Centrum en Beiersche volkspartij wenschen, dat er in de regeeringsverklaring gewag van zal worden gemaakt. Over den inhoud van de betrokken passage waren de meeningen verdeeld. zoo dat de -besturen van de Rijksdagpartijen zich in de eerstvolgende dagen nog met de school kwestie zullen moeten b-ezig houden. Over de viering van den verjaardag van de grond- wet b-ereikte men ook geen definitief resultaat. Terwijl sociaal-democraten en democraten met het door den Rijksraad goedgekeurde ontwerp volledig inst-emden, deed het Cen trum zulks alleen in beginsel en ook hadden d-e yertegenwoordigers van de volkspartij eenige bedenkingen. Het communique sluit met de mededeeling dat alien het er over eens waren, dat er een maximumgrens voor pensioenen dient te worden getrokken, maar over de wijze waarop dit dient te geschieden evenals over de kwestie van amnestic en af- schaffing van de doodstraf ook al weer niet tot een definitief resultaat" konden geraken Over de sociale, de oeconomische en de fi- nancieele politiek moest men nog beginnen! Dit officieele sociaal-democratisch bulletin wijst er op dat de crisis nog la-ng zal duren Intusschen is de hoop op vorming van de groote coalitie nog niet opgegeven. De uit- gebreidheid van den kring van belanghebben- den draagt er ook toe bij, dat de besprekingen slechts langzaam kunnen opschieten en dat de crisis een langeren ad-em heeft dan aan- vankelijk werd verondersteld. CHINA. TSJANG TSO LIN EN TSJANG SJOE LIANG. Er is heel wat literair-critisch vernuft be- steed aan commentaren op de vermaarde mo noloog van Hamlet, „to be or not to be", en vyat dan volgt. Maar die beginwoorden: ,,te zijn of niet te zijn" lijken al heel toepasselijk op Tsjang Tso Lin, tot voor kort de almachti- ge dictator der Noordelijken, thans dood of zwaar gewond, als gevolg van een bomaan slag. Maar wat het nu is, dood of gewond blijft nog steeds onzeker. Terwijl uit Peking zijn dood „officieel" be vestigd wordt, weet tezelfdertijd de Daily Telegraph te berichten, dat zelfs te Moekden de Japanners niet wisten, hoe het met de zaak stond, terwijl het zeker was dat in et midden van de vorige week Tsjang Tso Lin nog in leven was en instructies liet geven aan zijn officieren. Een latere editie van de D. T. geeft thans ook het „officieele" bericht uit Peking en slaat er geloof aan. De zoon, Tsjang Sjoe Liang, is thans op- getreden als Toetsjoen van Fengtjen, de voor naamste der drie provincien waaruit Mand- sjoerije bestaat, en dat een bev-olking heeft van 15.000.000 zielen. Het heet dat Tsjang Sjoe Liang aan de regeering te Nanking vrede en vriendschap heeft aangeboden. DE BESTUURSVORM TE TSINANFOE. Volgens berichten uit Tokio verklaart het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken de geruchten voor onjuist, volgens welke Japan de instelling van een bestuurs- commissie uit vertegenwoordigers der mo- gendheden te Tsinanfoe overweegt. ZUID-SLAVIe. TUMULT IN HET PARLEMENT. Een schietpartij: Paul Raditsj doodelijk gewond. Volgens een mededeeling uit Belgrado is het gisteren in de Skoepsjtina tot een groot tumult gekomen. De radicale afgevaardigde Punisa Rasjitsj trok een revolver en vuur-de eenige kogels af op de leden van dfe boerenpartij. Paul Ra ditsj, neef van -den bekenden Kroatisohen boe- renleider Stefan Raditsj werd doodelijk ge- troff-en. De afgevaardigden van dfe boeren partij dr. Pernar en dr. Basaricek werden zwaar gewond. Geen telef oonverbinding meer met Rasjitsj is aan de politie overgeleverd. Belgrado. Sinds gistermiddag half twee is elke tele- foonverbinding met Belgrado afgebroken. Twee dooden, vier gewonden. Een vertraagd telegram uit Belgrado meldt omtrent de schietpartij in het parlement, waarbij Paul Raditsj werd gedood, nog het volgende Rasjitsj, een Montenegrijnsch afgevaar digde, leverde hevige critiek op de oppositie. Hierop ontstond tumult. Er ontwikkelde zich een conflict tusschen den spreker, die door zijn partijgenooten werd ondersteund, en be- paalde leden van de oppositie. De afgevaar digde Iwan Pernar, een volgding van Ra ditsj, richtte tot Rasjitsj "persoonlijke oeleedigingen. Het tumult werd een helsch kabaal, met het gevolg dat de zitting moest worden opgeheven. Op het zelfde oogenblik trok Rasjitsj een revolver en schoot in weerwil van alle pogingen om hem dit beletten verscheidene kogels in de richting der oppositie. Twee afgevaardigden, volgetingen van Raditsj, werden sredood. vier gewond. Te Belgrado heerscht onder alle klassen der bevolking groote opwinding. Net spoorwegverkeer stopgezet. Sedert Woensdagmiddag is het telefoon- en tfelegraafverkeer in geheel Zuid-Slavie stil- gelegd. Ook het spoorwegverkeer schijnt in den loop van den middag te zijn stopgezet. De reizigers, die Woensdagmiddag te Boe- dapest aankwamen, wisten nog niets af van den moord op den afgevaardigde Raditsj. Na Woensdagmiddag zijn geen trein-en uit Servie aangekomen. Deelneming van den koning De president van den Ministerraad stelde den koning op de hoogte van de tragische gebeurtenissen. De koning, die hevig ont- roerd was, gaf last tot het zenden van zijn deelneming aan de families der afgevaardig den. Hij begaf zich persoonlijk naar het zie kenhuis om kennis te nemen van den toestand der gewonden en hun beterscljap te wenschen Tegen den avond werd het telefoonverkeer met Belgrado weer hervat. Weliswaar heerscht te Belgrado, waar na den aanslag in het parlement, welke vijf offers heeft ge- eischt, n.l. 2 dooden en drie gewonden, rust; in potitieken kringen is de opwinding evenwel nog buitengewoon groot. De laatste woorden van Paul Raditsj wa ren: „Redt mij ter wille van mijn arme kinde ren en van mijn arme vrouw". Paul Raditsj laat ac'ht kinderen achter. Terwijl de bekendste chirurgen bezig waren met den gewonden Stefan Raditsj, verscheen Koning Alexander in de operatiekamer. De koning wilde, dat alle andere aanwezigen zich moesten verwijderen; toen aan dezen wensch gevolg was gegeven, boog de koning zich over den gewonde heen en informeerde naar zijn toestand. De Koning sprak woor den van bemoediging en raadde hem aan den moed niet te laten zakken, want alles zou wel weer goed komen. Na het bezoek bij Stefan Raditsj, ging de koning naar het liik van Paul Raditsj, waar hij de weduwe trof wie hij woorden van tr-oost toesprak. De koning brak hierbij in tranen uit. Ministerraad te Belgrado. De ministerraad is onmiddellijk na dfe ge beurtenissen in de Skoeptsiina bijeengekomen en heeft order gegeven, dat het gerechtelijk onderzoek onmiddellijk begonnen zou wor den. De slachtoffers van de schietpartij in de Skoeptsjina zullen op staatskosten worden ter aarde besteld. Eveneens zal de staat de kosten dragen voor de bfehandeling en gene- zing van de gewonde afgevaardigden. De ministerraad heeft aan het bestuur van dfe Kroatische boerenpartij en aan de betrekkin- gen van de dooden en gewonden zijn leedwe zen betuigd over het voorgevallene. Het aanbod van de regeering afgewezen? Naar verluidt, zal de Kroatische Boeren partij het aanbod van de regeering, om hun doodgeschoten leider op staatskosten te be- graven, niet accepteeren doch het lijk daaren- tegen op kosten van de partij doen overbren- gen naar het vaderland. In Agram ontstond gisteravond een groote betooging van boeren tegen den moord te Belgrado. De afgevaardigde Prodawetsj sprak daar onder een Kroatische vlag de me nigte toe. De toestand van de gewonde afgevaardig den is achteruitgaande. De dader in arrest gesteld. De afgevaardigde, die het doodelijke schot op Paul Raditsj heeft gelost, liet zich tegen z-es uur bij den minister van binnenlandsche zaken aandienen voor het houden van een bespreking. De minister weigerde hem te ontvangen en liet hem onmiddellijk arres- teeren. Naar in parlementaire kringen verluidt, zullen de democratische ministers onder den i-ndruk van den aanslag aftreden. De Raditsj- partij heeft gisteravond nog een bespreking gehouden, teneinde te bepalen, welke hou- ding verder door de partij zal worden aange nomen. Men denkt erover, dat de regeerinc den staat van beleg zal afkondigen voor ge heel Joego-Slavie. Deelneming van de regeering. Na den ministerraad, welke gistermiddag werd gehouden, werd in een officieel bericht uiting gegeven aan de deelneming van de regeering met de familiebetrekkingen der slachtoffers van den aanslag. De minister- president heeft uiting gegeven aan zijn leed- wezen aan de Raditsj-partij. De regeering heeft ook besloten, de nage- laten betrekkingen van den vermoorden afge vaardigde op staatskosten levenslang te on- derhouden. De regeering heeft het verzoek -gericht aan de pers de waanzinnige daad van een enke- ing niet in politiek opzicht uit te buiten. Reeds 4 dooden en 12 gewonden? Een nader bericht uit Bo-edapest meldt, dat er in die stad geruchten loopen, dat na den moord op den afgevaardigde Paul Raditsj het schi-eten in de Skoeptsjina nog voort- duurde. Er zouden reeds vier dooden en twaalf gewonden zijn. DE KLEINE ENTENTE. De conferentie van de Kleine Entente, welke te Boekarest wordt gehouden, wordt zeer bei'nvloed door de gebeurtenissen te Belgrado. De Joego-Slavische minister van buitenlandsche zaken moest gisteren den ge- heelen middag met Belgrado telefoneexen. In een officieele mededeeling werd de na- druk gelegd op de eensgezindheid der Kleine Entente. DUITSCHLAND. DE KABINETSVORMING IN DUITSCHLAND. Muller keep zijn program gereed. Het V. D. Z.-bureau meldt: Muller heeft een regeeringsprogram opge- steld dat voorloopig 17 punten bevat die als het resultaat der gevoerde onderhandelingen zijn op te vatten. Eenige punten over welke nog geen overeenstemming bereilct is, b.v. de pantserkruiser en de definitieve vorm van de schoolwet komen niet op het program voor. Het program zou waarschijnlijk gistermid dag nog openbaar gemaakt worden, De bonding der partijen. De groepszittingen van Centrum en Duit sche Volkspartij hebben gistermorgen, tame- lijk lang, het voorgelegde regeeringsprogram besproken. In de vergadering der Volkspartij verschenen tegen een uur de onderhandelaars uit de landdaggroep Heymann en Schwarz- haupt die verslag uitbrachten van hun on- derhoud met den Pruisischen r inister-presi- aent Braun. Zij zeiden dat Braun op zijn stuk bleef staan en van zijn kant geen mogelijk- heid zag om voor den herfst eenige verande- ring in de samenstelling zijner regeering te brengen. Bovendien had Braun het nieuwe argument aangevoerd, dat de Pruisische re geering geen zin had om in de menigvuldi-ge regeeringscrisissen van het rijk verwikkeld te worden. Echter bleef de weg open staan dat de partijen in d-en Lan-ddag onderling tot overeenstemming zouden komen. De Rijks- daggroep hief na deze mededeelingen haar vergadering op en verzocht de onderhande laars met de Pruisische centrumsfractie voe- ling te nemen. DE STAKING IN DE RIJNSCHEEPVAART. De arbitrate uitspraak ook door de arbeiders verworpen. De stakende arbeiders in de haven Duis- burg-Ruhrort beslisten gisteren in een gehei- me vergadering over aanneming of verwer- ping van de door den Rijksminister van Ar- beid voor verbindend verklaarde arbitrate uit spraak voor de Rijnscheepvaart. De vergade ring verliep buitengewoon sto-rmachtig. De ar beiders wezen de uitspraak met groote meer- derheid af. Ook dfe werkgevers hebben de uit spraak afgewezen. Het bedrijf nog niet goed op gang. Door de verbindendverklaring van de arbi- trageuitspraak in de aangelegenheid van d-e Rijnscheepvaart is de toestand nog niet ge heel in orde. Slechts langzaam komt het be drijf op gang daar onder de arbeiders nog onderhandelingen worden gevoerd. De havenarbeiders, die aanvankeP'k een sympathiestaking voerden, hebben nu zelf looneischen gesteld en blijven in staking, tot aan die eischen voldaan zal zijn. De scheepvaart blijft hiervan de nadeelige gevolgen ondeivinden, tenvijl ook het kolen- vervoer nog stil ligt. Een gister gevelde arbitrage-uitspraak, waarbij de havenarbeiders een loonsverhoo- ging van zeven procent krijgen, is door de partijen afgewezen. KLEINE OORZAKEN, GROOTE GEVOLGEN. Zaterdag voor Pinksteren (26 Mei) is bij Radevormwald in de buurt van Dusseldorf een vliegtuig verongelukt, waarbij vijf men sohen,zijn omgekomen. Het onderzoek heeft nu uitgemaakt, dat de ramp te wijten was aan den hoorn van een koe. De bestuurder van het to-estel, die een noodlanding moest maken, was reeds dicht bij den grond, toen hij den hoorn van een daar grazende koe raakte. De hoorn brak af en drong in de benzinetank, waara de wegvloeiende benzine door de aan- raking met het warme m-etaal vlam vatte, het- geen de ramp veroorzaakte. FRANKRIJK. DE PRESIDENTEN DER KAMER- COMMISSIES. Een aantal rapporteurs en vice-pre- sidenten neemt ontslag. Na de verkiezing van Malvy, radicaal-soc., tot voorzitter, van Chapdelaine, radicaal, tot algemeen rapporteur van de commissie van Financien, werd het bureau voltooid met de benoeming van een groot aantal leden van de linksche partijen in de verschillende fucties. De yertegenwoordigei-s der andere partijen publiceerden een verklaring om te protestee- ren tegen deze coalitie, die volgens hen ten doel heeft de afgevaardigden der andere groepen uit te schakelen. Na deze verkaring dienden een aantal rapporteurs en vice-presi- denten van de groepen, die zich te kort ge- daan achten, hun ontslag in. Beroering in politieke kringen. De organisatie van de commissi es in de nieuwe kamer heeft een onverwachte beroe ring gewekt in de politieke kringen, die, vree- zen, dat een en ander een slechten invloed zou kunnen hebben op de a.s. politieke debat- ten en op de stabilisatie. Reeds spreekt men van een parlementaire crisis, hetgeen para- doxaal schijnt, daar alle partijen het ministe rie-Poincare willen steunen. Nu de radicalen en de socialisten erin ge- slaagd zijn de beste plaatsen te bezetten in de voornaamste commissies, hebben de ge- matigden en de droitiers d-e overblijvendfe' pos- ten van secretarissen en rapporteurs gewei- gerd. Dit incident zou tot de ontwrichting kunnen leiden van de coalitie, die het leven van een nieuwe meerderheid in de kamer moest waarborgen. Men begint weer ervan te Dat ben iK geluKKig niet Want 'K pruim uitsluitend de bappige en malsche spreken, minister Marin te doen aftreden of anders over het ontslag van de vier radicale ministers; maar over het algemeen verwerpen alle partijen elke gedachte aan een ministe- rieele crisis voor de noodzaak het succes te verzekeren van de stabilisatie. Het heeft eenige verbazing gewekt, dat de regeering niet tot Zaterdag het geheim be- waard heeft van de stabilisatie tegen Maan- dag, daar men meende, dat de aankondiging daarvan vier dagen van te voren, de specu- laties »ocr de speculanten, n.l. het juiste cijfer in de hand zou werken. Maar't vooniaamste van den stabilisatiekoers zal geheim blijven tot het laatste oogenblik. ENGELAND. MUITERIJ OP ZEE. Het Engelsche stoomschip Enterprise, dat te Colombo op Ceylon in d-e haven ligt, ving gisierer, een draadloos bericht op van d-e Jervis Bay, een schip, dat van Brisbane naar Londen onderweg is en waarin gevraagd werd, of een oorlogsschip in de buurt was, ongeveer 300 mijl ten N.-W. van Freemantle, om d-e J-ervis Bay te nulp te komen, die door verstekelingen aan boord dreigde overmees- t-erd t-e worden. De Enterprise heeft ant- woord gekregen van een oorlogsschip op 1700 mijl van de aangeduide plaats, dat waarschijnlijk echter te laat zal komen, want een oproep om de positie duidelijker aan te gev-en het schip is ver uit zijn koers werd niet meer door de Jervis Bay beant- woord. DE NIJL VERSPERD. Volgens een draadloos N. T. A.-bericht wordt uit Khartoem gemeld, dat de Boven- Nijl door groote hoeveelheden riet versperd wordt. De versperring heeft al een uitge- strektheid van bijna 1C K.M. Het stoomboot- verkeer moest gestaakt worden. Er worden krachtige pogingen gedaan om een door- tocht te banen. MOORD OP EEN CHINEESCHE VROUW. In het M-eerendistrict is een ernstige mis- daad aan het licht gekomen. Een rijkgekleede, mooie jonge Chineesche vrouw werd er ge- worgd gevonden. Haar kleeren waren ge- havend. In Keswick is haar echtgenoot, een Chineesche doctor uit Hongkong, in hechte- nis genomen. JAPAN. EEN INCIDENT TE TOKIO. In d-e Japansche hoofdstad is gisteren eenige consternatie teweeggebracht doordien een incident plaats vond met den auto waar in de Keiz-er en de Keizerin waren gezeten. Terwijl deze op weg waren naar bet graf van hun dochtertje werd de auto aangehou- den door een man die er voor ging staan en met een papier zwaaide. Onmiddellijk werd de man gegrepen en weggeleid. Misschien is het een gek, misschien iemand die een verzoekschrift wilde aanbieden. Daar deze soort incidenten den laatsten tijd nog al eens voorkomen, wil men nu een wet opstellen, die het aan onbevoegden verbiedt, den Keizer vrij-elijk te nadcren. AMERIKA. EEN NEGER GELYNCHT. Inval in een hospitaal. Acht onbekende mannen hebben een over- val gedaan in een hospitaal. Zij hielden den wachter, die een gewonden neger bewaakte, met revolvers in bedwang, deden een touw om den nek van den neger, sleurden hem in een auto en voerden hern weg vermoedelijk met het doel hem te lynchen. De neger werd Zondag 1.1. ernstig ge wond bij de vechtpartij, waarin een detective werd gedood. Het lijk van den neger, die uit het hospi taal werd opgelicht, is hangend aan een boom gevonden op drie mijlen buiten de stad. De politie zoekt de st-reek naar de daders af. DE CANDIDATUUR VAN HOOVER. Tegen den wensch der groote banken? Volgens een blad te New York is de candi- daatstelling van Hoover in strijd met den wensch der New Yorksche groote banken, die het niet eens zijn met zijn besliste afwij- zing van een herziening der oorlogsschulden en met zijn verzet tegen het toestaan van leeningen aan het buitenland. ALRMAARSGHE GOVRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1