rale Conrint DeJarfe van Bardelys. Radio-hoekje FEUILLET0N. KONZEfPFABRIEffEN-DE DUlf Ho. 145 Hendsrd dertigste Jaargang, Donderdag: 21 Jmii. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI OP DIT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT AAN DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Vrijdag 22 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.30-2.—- Lunch- muziek door het Trio Vcrhey. 5.307.15 Vooravondconcert door het Gmroep-orkest. Floor Bromet, piano. 7.157.45 Wekelijk- sche boekbespreking door Mevr. Top van RhynNaeff. 8.15 Symphonieconcert in het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie- orkest onder leiding van prof. Georg. Schneevoigt. 10.3012.Dansmuziek door het dans-orkest Rentmeester. Htdzen, 340.9 M. (Na 6 uar 1870 M.) 12.301.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels", Amsterdam. 4.5.N. C. iR. V. Gramofoonmuziek. 5.5.30 Pianocon- cert door Mej. L. Lauenroth. 5.30—0. "Volksliederen. Mej. C. Mollenkamp, alt. Met pianobegeleiding. 6.6.45 Concert. M. A. v. 'Steenwijk, clarinet. Mej. L. Lauenroth, piano. 7.7.30 K. R. O. Cursus Grego- riaansch door J. C. W. v. d. Wiel, leeraar aan het Seminarie Hageveld, Heemstede. 7.30 V. P. R. O. Lezing door Ds. G. Horreus de Haas: Eerbied voor het leven. V. P. R. O- cursus door Prof. Dr H. T. de Craaf te Lei den.: Zelfopvoeding (3). Muzik. medewer- king van Miek Hoog, sopraan. Hugo Ver- meer, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. IT20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconccrt. 1.20— 220 Orkestconcert. 3.20 Historische cause- rie. 3.45 Muziek. 3.50 Schollconcert. Sybil Eaton kwartet. 4.50 Muziek. 5.05 D. Bett- g_er, sopraan. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuur- tje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsberich- ten. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Rheinberger's crgelsonaten. 7.45 Cau- serie: Macbeth. 8.05 Vaudeville. Dans-orkest en variete-artisten. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.5011.20 Landon Ronald- concert. D. Vans, sopraan. H. Williams, ba- riton. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.Gramofoonmuziek. 12.50—2.10 Or kestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.50— 11.20 Galaeoncert. Orkest A. Levy, cello. A. Crabbe, bariton. Mile. Perelli, zangeres. Langenberg, 469 M. 1.25—2.50 Orkest concert. Weber-concert. 6.207.15 Orkest concert. 8.20 ..La Boheme". opera in 4 acten van Puccini. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesett, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezin gen. 8.2010.20 Lezingen. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Liederen en aria's door H. Sperber, tenor. 8.20 Gastspel van der Kieler Nicderdeutsche Biihne. „Versteekenspeelen", „De straf" en „Packesel", platduitsche kluchten. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.35 Vlaamsche causerie over den toondichter Jan Blockx. 9.3510.35 Orkestconcert. van de Tweede Kamer is de heer Th. Heu' kels, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. POSTWISSELS VERVALSCHT. De centrale recherche te Rotterdam heeft een 21-jarigen koopman aangehouden, die op heeterdaad werd betrapt bij het innen van een postwissel waarop de opgave van het ge- storte bedrag en de naam van den geadres- seerde door hem vervalscht waren. Deze jon- werd, bij de vermogensbelasting reeds gedu rende ecnige jaren bestaat, niet zal worden gevraagd. Wel is hij voornemens, het nut van de splitsing bij de aangiftebiljetten A nader te toetsen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen werd de zomerzitting van de Prov. Staten van Noord-Holland voortgezet onder voorzitterschap van den commissaris ge man heeft in verschillende steden van ons der koningin, jhr. mr. dr. A. Roell. Binnenland Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van ,X>e Zeevalk"). „Voor uw majesteit is het een aardig blij- spel", zei ik, „maar voor mij helaas eerder •een treurspel". „Kom Marcel", zei hij, „mag ik niet eens even lachen. Koning van Frankrijk zijn maakt iemand zoo droevig! Zeg mij wat je hinder!" Mademoiselle de Lavedan heeft beloofd dat zij dan alleen mijn vrouw wil worden wanneer ik haar vader van het schavot gered heb. Vol hoop kwam ik naar u toe, sire. Maar die vrouw is mij voor geweest en heeft mij naar het schijnt onherroepelijk in het ongeluk gestort". Zijn vroolijkheid was verdwenen; zijn ge- zicht stond even somber als gewoonlijk. Toen keek hij weer op en in de droefgeestige diep- te van zijn oogen zag ik iets dat veel van geiKgenheid had. DE REIS DER KONINGIN. Blijkens een door het Nederlandsch Cor- respondentiebureau ontvangen telegram zijn de Koningin en Prinses Juliana Dinsdag te Abisko aangekomen. Het weder was prach- iig. MR. D. FOCK 70 JAAR. De „Locomotief" huldigt ter gelegenheid van diens zeventigsten verjaardag mr. Fock, wiens „werkkracht en onverflauwde belang- stelling en onvermoeide toewijding voor de openbare zaak voor velen een voorbeeld is." Het blad herinnert aan het bewind van mr Fock in de zeer moeilijke crisisjaren, toen men veel ongedaan moest laten wat gaarne was volbracht, doch hij zorgde voor het her stel van het finacieele evenwicht, waardoor de natie hem blijvende dankbaarheid ver schuldigd is. Het blad spreekt de hoop uit. dat deze goede vaderlander den lande nog vele diensten zal mogen bewijzen. Dr. SCHEURER. f Over den levensloop van het gister overle den lid der Tweede Kamer dr. J. G. Scheurer lezen wij in het Hbl. het volgende: Jan Gerrit Scheurer werd 3 Maart 1864 te Borculo geboren. Reeds op jeugdigen leef tijd gevoelde hij neiging om in de zending te arbeiden, bezocht eerst de Normaalschool te Borculo, werd daarna kweekeling aan de Chr. school te Nieuw Vennep en deed examen voor de Utrechtsche Zendingsschool. Hier studeerde hij tot 1887, toen hij met de dolean- tie medeging en genoodzaakt was de Zen dingsschool te verlaten. Hij werd daarna ver- bonden aan de zending van de Ned. geref (doleerende kerken) kerken, vertrok naar Engeland, waar hij in de medicijnen studeer de om later als zendeling-arts naar Indie te gaan. Op 9 Mei 1893 vertrok hij met zijn echt genoote naar Indie, waar hij zich eerst te Poerworedjo, daarna te Solo en eindelijk te Djogjacarta vestigde, in welke laatste plaats hij het bekende „Petronella-hospitaal" sticht te. Aangetast door de beri beri moest hij in April 1906 Indie verlaten om in het moeder- land genezing te zoeken, die eerst zeer lang- zaam intrad Op een wenk van een der klinische hoog. leeraren van de Groningsche universiteit volgde hij daarna de practische colleges in de geneeskunde, omdat hij wel het Engelsche diploma van eeneesheer. maar niet het certifi caat als arts van een Nederlandsche univer siteit bezat. Na zes maanden studie legde de reer Scheurer het semi-arts-examen af en spoedig daarop dat voor arts. Zijn gestel was echter door de ziekte dermate ondermijnd, dat hij geen gevolg meer kon geven aan zijn plan, om naar Indie terug te keeren. Hij nam daar op een werkzaam aandeel aan verschillende Christ, instellingen, nl. te Veldwijk (krank zinnigen), te Harderwijk (tuberculoselijders) en te Ermelo (idioten). Toen de heer H. Colijn tot minister van oorlog werd benoemd, werd dr. Scheurer 14 Februari 1911 door het district Sneek tot lid van de Tweede Kamer benoemd. De overledene is ridder in de orden van den Nederl. Leeuw en van Oranje Nassau. Opvolger van dr. J. G. Scheurer als lid je weet dat ik veel van je houd, Marcel", zei hij vriendelijk. „Als je mijn eigen zoon was 4QW ik Je gjf# sneer kgpggG lipfhebbes. Jegenome® aan din opstaud. Indies hii ee» ver- bent een losbandige kerel en je schandaaitjes zijn meer dan eens tot mijn ooren doorge- drongen; toch ben je heel anders dan die an- dere dwaze lui en je hebt mij tenminste nooit verveeld. Dat is al heel wat. Ik zou je niet graag willen verliezen, Marcel; want ik zal je verliezen als je trouwt met die roos uit Languedoc, ik beschodw haar als een te teedere bloem om haar te laten verwelken in de muffe hoflucht. Deze man, deze vicomte de Lavedan, heeft den dood verdiend. Waar- om zou ik hem niet laten sterven, als hij sterft dan zal je immers niet trouwen?" „Vraagt u mij waarom, sire", zei ik. „Om- dat ze u Lodewijk den Rechtvaardigen noe- men en omdat geen koning meer aanspraak had op dien naam." Hij kromp ineen; perste de lippen op el- kaar en wierp een blik op La Fosse, die in de geheimen van zijn boek verdiept was. Toen trok hij een stuk papier naar zich toe, nam een pen en zat er mee te spelen. „Omdat ze mij den rechtvaardige noemen, moet ik het gerecbt zijn loop laten", ant- woordde hij weldra. „Maar de loop van het gerecht kan niet leiden tot den beul in het geval van den vi comte de Lavedan", sprak ik met een plotse- linge vleug van hoop. „Waarom niet?" Hij zag mij aan met zijn ernstige oogen. Omdat hij geen werkzaam aandeel heeft land aldus vervalschte postwissels aangebo- den en er geld op gei'nd. In totaal heeft hij zich 150 op deze wijze toegeeigend. „ONZE KERKZANG". Een uitgebreide groep van leden der Ned. Herv. Kerk, onder wie vele bekende personen, als hoog leeraren, artsen, juristen en andere intellectueelen, heeft in het belang van den kerkzang een adres gezonden aan de Synode. Het stuk, waarvan de eerste onderteekenaar is mr. H. de Bie te Rotterdam, luidt: Ondergeteekenden, alien lidmaat der Ned. Herv. Kerk, te dezer zake domicilie kiezendc ten huize van den eersten ondergeteekende, Rotterdam, Prinses Julianalaan 64; kennis genomen aeobende van hetgeen in de laatste maanden is geschreven over onzen kerkzang (in het bijzonder de artikelen van den oud-secretaris van uw hooge vergade- ring, ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, in het Alg. Weekblad voor Christendom en Cul- tuur, nummers van 16 en 23 Maart 1928); overtuigd, dat het tot herziening van onzen Gezangenbundel (den Vervolgbundel inbe- grepen) komen moet, opdat de Kerk met behoud van wat waarlijk klassiek en vcor alle tijden wardevol is ook in de taa! onzer da- gen haar aanbidding in haar gemeenschappe- lijk lied uiten kan; verzoeken u den arbeid der herziening, in 1911 geschorst, wederom ter hand te nemen en zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen, waarbij zij u in alle bescheidenheid in overweging geven, om een kleine commis- sie te benoemen met recht van assumptie van een eveneens klein aantal deskundigen op het gebied van poezie, muziek en commercieel beleid, welk laatste punt van groot belang is met het oog op de noodzakelijke regelingen met de Ev. Gezangen-Compagnie en andere belanghebbenden bij den huidigen bundel. Bijgevoegd worden alle ontvangen machti- gingen en een aantal artikelen in de laatste maanden in de pers verschenen. AANGIFTE EFFECTEN VOOR DE BELASTING. Op de vragen van den heer De Veer be- treffende de aangifte van effecten voor de in- kemstenbelasting en de vermogensbelasting antwoordde de minister van financien: Afzonderlijke vragen naar de waarde van effecten, welke genoteerd worden ter beurze van Amsterdam, en naar de waarde van an dere effecten, zijn voor het eerst gesteld in het eerste der bij Kon. Besluit van 2 Maart 1925 vastgestelde formulieren voor aangifte biljetten der vermogensbelasting en der Ver- dedigingsbelasting lb. Hiermede werd be- oogd de mogelijkheid van een betere controle op de waarde-aangifte van incourante fond- De Maria- en Kruistoren te Hoorn Na opening deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een motie-Kleerekoper, An kersmit, Luden en Spier, om voor herstel van den Maria- en Kruistoren te Hoorn een sub- sidie te verleenen van 1801.81. De heeren Miedema c.s. hadden een motie ingediend, om dit bedrag te verleenen, onder voorwaar- de, dat ook het Rijk een bijdrage geeft. De voorzitter deelde mede, dat de voorstel- lers deze moties hebben gecombineerd. Geestmerambacht. De beraadslagingen over de wijziging van het reglement van bestuur van den polder Geestmerambacht werdyi voortgezet. De heer mr. Guepin (V. B.) constateerde dat hier eigenlijk twee phasen zijn. De eerste begint in 1915 en eindigt 1926; de tweede begint daar waar Ged. Staten mededeelen, dat hun tusschenkomst is ingeroepen. Spr. zette uitvoerig uiteen, hoe de kostenverdeeling voor de noodzakelijke verbetering en het on- derhoud van de Mosselenbrug is. Ged. Staten willen nu den polder verplichten tot bijdra- gen, maar spr constateerde, dat dwang wet- telijk niet geoorloofd is, zoolang niet alle middelen om den polder tot medewerking te bewegen zijn uitgeput. Door dwang te oefe- nen, zooals Ged. Staten willen, komt men vol gens spr. in strijd met de Waterstaatswet. Daar de onderhoudsplicht van den polder buiten eenig dubium is, moet volgens spr. elk ander middel eerst zijn beproefd voorda' tot dwang mag worden overgegaan. De zaak moet tot een einde komen, maar spr. vroeg, of het niet mogelijk zou zijn, nog in een nadere bespreking tot elkaar te komen Spr. zou wenschen, dat Ged. Staten nog niet overgaan tot de ingrijpende maatregelen, die zij nu voorstelden Slaagt de door spr. ge- wenscht poging niet, dan is er nog de weg, dien de heer Burger Dinsdag heeft aangewe- zen. Naar spr.'s meening is er wel aanleiding om deze zaak aan te houden tot het naiaar Mochten de Staten daartoe niet bereid "zijn, dan is het goed, dat den onderhoudsplichti- gen wordt duidelijk gemaakt, dat hun plich- ten bij aanvaarding van den onderhoudsplicht van de brug niet worden verzwaard. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) meende, dat het voorstel van Ged. Staten niet alleen een goede oplossing. brengt, maar ook met de billijkheid overeenstemt. Spr. ging de geschiedenis van deze zaak uivoerig na, en betwistte, dat de Prov. Staten door aanne- ming van de voordracht van Gedeputeerden in strijd zouden komen met de Waterstaats wet. De Staten zijn wetgevers en geen rechters t- - - Spr. betoogde, dat Ged. Staten op grond van sen. Een driejarige praetijk heeft uitgewezen, art. 138 der Provinciale Wet de bevoegdheid dat deze in twee rubrieken gesplitste aangifte hebben om de reglementen van de water- in w" nuttlg 1S' -£1 schappen te wijzigen, en meende dat het on- k-T- BnieiU^e aanJ, [e,b jct B> vastgesteld juist is, dat deze bevoegdheid alleen maar oij Kon. Besluit van 30 Maart, is dan ook, bij betrekking zou hebben op het stemrecht. Het de aanwijzmg der vermogensbestanddeelen, gevraagde bedrag van ten hoogste f 5000 de splitsing der effecten in twee groepen be- beteekent niet meer dan 1 per H.A Is db houden, terwijl zij bij de vragen omtrent het bedrag werkelijk een zoo hevig verzet waard? inkomen is overgenomen, omdat een vergelij- vroeg spr. waarc'c f11, opbrengst voor een goede De heer Zeeman (S. D.) had zich verbaasd controle wenschelijk is. Ook het aangiftebiljet A, vastgesteld bij Kon. Besluit van 19 Januari, hetwelk niet wordt uitgereikt aan personen, van wie aan gifte van het vermogen wordt verlangd, vraagt naar de zuivere opbrengst van effec ten volgens de meerbedoelde onderscheiding. °vei de bezwaarschriften, die tegen een zoo noodzakelijke verbetering zijn ingebracht Waar blijft, vroeg spr., de zelfstandigheid van die waterschappen, als altijd de sterke arm er bij moet komen om iets tot stand te brengen? Moet nu, wanneer men van den ernst van een zaak overtuigd is, zoo worden De reden hiervan is, dat een te lage schat- gezocht, of alle bepalingen wel worden na- ting door den belastingplichtige van de waar- gekomen? Spr. ging uitvoerig na, hoe de ver- houdingen zijn, en kwam tot de conclusie, de zijner incourante fondsen soms oorzaak is, dat de ongevraagde aangifte, vereischt vol gens het laatste lid van art. 16 van de wet op de Vermogensbelasting, achterwege blijft. Wanneer nu uit de aangifte voor de inkom- stenbelasting blijkt van het bezit der incou rante fondsen, kan zulks in bepaalde gevallen leiden tot herstel van dat verzuim. Bij het nagaan van de waarde hunner ef fecten zullen de aangevers in den regel spoedig bemerken, of de stukken al dan niet ter beurze van Amsterdam zijn genoteerd. De minister ziet geen strijd met het art. 44 der Wet op de Inkomstenbelasting en art. 14 der Wet op de Vermogensbelasting, aange- zien de aangifte-formulieren slechts vcrlan- gen een splitsing van vermogens- en inkom- stenbestanddeelen in groepen, en dus niet vragen een specifieke aangifte, zooals bij- voorbeeld art. 28 der Sucessiewet die kept. De minister acht dan ook geen termen aanwezig om te bevorderen, dat in de aangif- dat van een verdere bespreking weinig te ver- wachten is. De heer Ankersmit (S. D.) achtte het in elk geval een bedenkelijk argument, dat de polder wordt gedwongen tot hetgeen hij nu weigert. Dat is naar sprekers meening een weinig gelukkige wijze van wetgeven, en hi] noemde het een wonderlijke methode, om het geen voor een geval noodig is bij reglement op te leggen. Als laatste middel kan dit wor den toegepast, maar ook niet eerder. Nu was spr. met overtuigd van de billijkheid om den polder dezen last, die ongeveer de helft van de kosten is, op te leggen. De wensch van de commissie is, dat nog eens et het oog op de billijkheid zal worden onderhandeld. Zijn Ged. Staten tot nieuwe onderhandelingen niet bereid, dan zou spr. worden gedwongen tot tegenstemmen. De heer Kernkamp (C. H.) bestreed de voordracht, omdat z. i. een recht zou worden OH DE VmCHR-PLEINE5-DCN COLDER te-formuheren voor een volgend belastingjaar toegepast, dat de Staten niet hebben. de bedoelde splitsing, welke, zooals gemeld Den heer Koster (V. D.) lachte het stand- rader was, dan was hi] alleen een verrader in zijn hart en zoo lang een man geen feUe- lijke misdaad begaat is hij niet strafbaar. Zijn vrouw heeft zijn misdaad geopenbaard; maar het zou cnbillijk zijn hem evenzeer te straffen als ge hen straft die de wapenen tegen u opnamen, sire". „Ach!" zei hij peinzend. meer?" „Ik zou denken vijf jaar „Dus vijf jaar. Zeg niets meer Hij schreef eenige oogenblikken door, toen nam hij het zandkokertje op en bestrooide het papier. „Daar!" riep hij terwijl hij het mij over- reikte. „Daar is mijn volmacht om over het „welnu, wat nog lot te beschikken van mijnheer den vicomte t van Lavedan. Hij zal voor vijf jaar verban- dat met genoeg sire? riep ik uit. Mijn nen worden, maar op zijn bezittingen wordt hart bonsde, mijn polsen klopten luide bij de geen beslag gelegd en na verloop van dien spanning van dat machtige oogenblik. tijd kan hij terugkeeren en er opnieuw van tlij boog het hoofd, doopte zijn pen in de genieten wij hopen met meer trouw aan inkt en begon te schrijven. den koning dan tot nu toe. Laat dit vonnis I' i f strafjwenscht ge dat ik hem geef?" dadelijk teii uitvoer gebracht worden vroeg hij al schrijyende. „Komaan, Marcel, beoordeel mij eerlijk en beoordeel hem eer- lijk want zooals je hem beoordeelt zoo zal ik ook jou behandelen door hem." Ik voelde dat ik bleek werd van opg-won- denheid. „Men kan hem tot ballingschap veroo-dee- len sire dat is een gewone straf in geval len van verraad dat niet voldoende bew:zen is om met den dood te straffen." „Ja". Hij schreef steeds door. „Ba!ling- schap, voor hoe lang, Marcel? Levenslaig?" „Neen sire, dat is te lang". „Zoolang ik leef dan?" „Dat is ook te lang". Hij sloeg de oogen op en glimlachte. „Zoo? Word je profetisch? Nu voor hoe lang dan? Komaan man", en zorg dat de vicomte nog heden onder ge- leide naar Spanje vertrekt. Het zal ook uw volmacht wezen bij mademoiselle de Lavedan en een bewijs leveren dat uw poging gelukt „Sire!" riep ik uit. En in mijn dankbaar heid kon ik geen woord meer uiten, maar ik viel op de knieen en bracht zijn hand aan mijn lippen. „Komaan", zei hij met iets vaderlijks in zijn stem. ,,Ga nu been en wees gelukkig." Toen ik opstond hief hij plotseling de hand op. „Op mijn woord, ik heb waarlijk iets ver- geten, zoozeer yvaren wij vervuld van mon sieur de Lavedans lot". Hij nam een ander papier van de t af el op en wierp het mij toe Het was miin geschrift aan Chatellerault punt van Ged. St. niet toe, maar spr. vroeg in dit verband, of het niet tijd wordt om al die kleine bestuurslichaampjes op te ruimen. De heer Van Lennep (C. H.), lid van Ged, Staten, noemde dit een interesante kwestie, omdat ze in de Grondwet en in de Provinciale Wet geregeld is, hetgeen met andere zaken, die hier behandeld worden, niet het geval is. Hier is een taak voor de provincie, vastgelegd in de Provinciale Wet. Het gaat hier om drie zaken: Zijn Ged. Staten bevoegd een last als deze op te leggen? Zijn ze bevoegd om dien in een reglement vast te legen? Is de last, aan Geestmerambacht opgelegd, billijk? Spr. stelde vast, dat Geestmerambacht de mogelijkheid behoudt om in verzet te komen en zette uitvoerig uiteen op welke gronden de bevoegdheid van Ged. Staten berust. De thans voorgestelde uitkeering is geen juri- disch novum. Spr. zette uiteen, dat op velerlei wijzen door Ged. Staten is getracht tot overeenstemming te komen, maar er bleef verzet. De pogingen zijn tot het laatst aangewend, en spr. meende, dat verdere besprekingen geen nut hebben Ten slotte betoogde spr., dat afwijzing een stap terug zou zijn op den weg, door de Staten op dit gebied afgelegd, maar ook zou het zijn het afsnijden van de mogelijkheid voor Geestmerambacht om in beroep te gaan bij de Kroon. Spr. wees er de aanwezige le- den van de waterschapsbesturen op, dat, als hun polder voor eenzelfde geval komt te staan, zij ook bij de Staten zullen moeten aan- kloppen. Besloten werd geen replieken te houden. De voordracht werd in stemming gebracht en aangenomen met 40 tegen 19 stemmen. Hierna werd gepauzeerd. Buitengewoon lid van Ged. St. Na heropening der vergadering kwam aan de orde de verkiezing van een buitengewoon lid van Ged. Staten. Gekozen werd de heer J. Douwes (a.-r.) Aan de orde was hierna de voordacht van Ged. Staten tot het verleenen van steun voor den aanleg van kanaalverbindingen in het Gooi. De voordracht werd z. h. s. aagenomen. Goedgekeurd wcrden de subsidie-aanvra- gen van den A.N.W.B. voor zijn wegwijzers enz. en voor het „Veiligheidsmuseum" te Am sterdam. De le suppl. begrooting voor 1928 van het Prov. Electriciteitsbedrijf werd na eenige des- cussie aangenomen. De Maria- en Kruittoren te Hoorn. De voordracht van Ged. Staten om het doer de Ver. „Oud-Hoorn" gevraagde subsi- die voor herstel van de Maria- en Kruittoren te Hoorn, niet te verleenen, werd bestreden door den heer Kleerekoper' (S.. D.), die de door hem en anderen ingediende motie hierbij verdedigde. Er is met dezen toren om allerlei redenen slecht omgesprongen, zei spr., en nu is er een vereeniging die zich voor het herstel interes- seert. Waarom moet dat worden afgewezen? Spr. wist wel, dat Ged. Staten zullen zeggen: „Hoorn zal er wel voor zorgen," maar spr, vond dat een onjuist standpunt. Het is een goede oplossing, dat Rijk, provincie en ge meente hun deel bijdragen. De heer Van der Glas (C. P.) meende, dai met de gemeente Hoorn de schuld draagt aar waarin ik hem mijn bezittingen in PicardiS vermaakte. „Chatellerault is vanmorgen gestorven". ging de koning voort. „Hij had naar je ge vraagd, maar toen hij hoorde dat je Tou louse verlaten had, dicteerde hij een lange bekentenis van zijn misdaden, welke hij mij bet zenden met dezen brief van jou. Hij kon zijn erfgenamen niet veroorlooven in 't be zit te geraken vaii je iandgoederen; hij had ze met gewonnen; hij had eigenlijk zijn eigen lnzet verbeurd, daar hij de bepalingen van de weddenschap verbroken had. Hij liet het aan mij over een oordeel uit te spreken om trent zijn eigen landerijen. Wat zegt ge daar- van, Marcel?" Het was bijna met weerzien dat ik dat stuk papier opnam. Het was zulk een schoone en heldhaftige daad geweest mijn rijkdom ter wille van mijn liefde op te geven, dat ik waarlijk ongaarne meer zou' bezitten dan Beaugency. Maar ik bedacht er wat op. „Die weddenschap, sire, is waarlijk iets waarvoor ik mij schaam; die schaamte maak- te dat ik verlangde den prijs te betalen, of- schoon ik mij ten voile bewust was hem niet verloren te hebben. Maar nu zelfs kan ik its geen geval de boete aannemen die Chateffe- rault bereid was te betalen. Zullen we zu$. en wij vergeten dat er ooit een weddensdus is aangegaan?" 28 2. 4. 5. 6. VERKEERSREGELING CIRCUS- BEZOEK. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat tijdens het bezoek van het circus Strassburg op het gemeentelijk Sportpark aan de Nieuwpoortslaan alhier de volgende politiemaatregelen zijn getrof- fen: 1. Het entree tot het sportpark en den kaartenverkoop zal door en in den meest zuidelijken dus derden ingang zijn. Gedurende het aan- en uitgaan zal het rijverkeer in een richting worden geleid en wel via Kennemerstraatweg, Nieuw poortslaan en Regulierslaan. Er zal op het sportpark gelegenheid zijn voor stalling van motorrijtuigen en rijwielen en wel door den eersten i gang. Bestuurders van motorrijtuigen, die op het terrein gestald worden, mogen niet verder dan tot den eersten ingang op- rijden, vanwaar de inzittenden zich te voet moeten begeven naar den derden ingang. Bestuurders van huurauto's moeten tot voorbij den derden ingang oprijden, al- waar de passagiers worden uitgelaten en vervolgens afrijden via de Reguliers laan. Bij afloop zullen de bestuurders van op het terrein gestalde motorrijtuigen moeten wachten totdat het loopende publiek van het terrein is vertrokken om dan vervolgens door den eersten in gang in de richting van de Regulierslaan af te rijden. Bestelde auto's en rijtuigen worden voorbij den derden ingang aan den kant van den weg in de richting van de Re gulierslaan opgesteld en mogen dus niet voor den derden ingang voorrijden. Wielrijders moete- bij aangaan bij de Nieuwpoortslaan afstappen en het rij- wiei aan de hand medevoeren tot aan den eersten ingang, welke toegang geeft tot de rijwielstalling op het ter rein. Omgekeerd bij afloop van den eersten ingang tot aan den Kennemer straatweg. Autobussen met bezoekers van buiten- gemeenten kunnen de passagiers uitla- ten voorbij den derden ingang aan de Nieuwpoortslaan. Daarna moet die autobussen oprijden en kunnen stand- plaatsen ingenomen worden en file op den Heilooerdijk, rechterzijde van den weg, volgens politie-aanwijzing. Na af loop der voorstelling kunnen de passa giers zich via Nieuwpoortssteeg n" de bussen begeven. Er wordt dus geen rijverkeer door de Re gulierslaan naar de Nieuwpoortslaan +~ege- aten. Motorrijtuigen, rijtuigen en rijwielen komende van de richting Heiloo rijden dus via Kennemerstraatweg en Vierstaten naar de Nieuwpoortslaan. 7. 8. 9. 61) "to* v ,-wi WVL-JLtUlifU 1&. Z.UO W( V H Volgende week 9de letter met her- halingder voor- afgaande 8 letters OP AANVRAAQC is

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5