rillnariElG Ciirut De Rarities van Bardeiys. fi£,SO eenpZiima <Dun§on Sand itfecPdb kobt I Radio-tsffiekj© EEUILLETON. No. 146 1028 andertl derfigsfe 'aargang. li'jjclaji 3S June. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI OP DIT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT AAN DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Zaterdag 23 ]uni. Hilversum, 1060 M. 12.302.Lunch- tnuziek door het Trio Verhey. 2.4.30 Aan sluiting van het Theater Tuschinsky te Am sterdam. Concert door het Theaterorkest on der lei-ding van Max Tak. Jazzband en so listen. 6.7.45 Concert door het Omroep- prkest onder leiding van Nico Treep. 8.V. A. R. A. Causerie door Alex Wins over: Het geslacht der Jan Klaassens. Muzik. medevverking van Mevr. L. Wins, cabaretliedjes. Mevr. C. Steuerman, van der Kolck, piano. J. Overweg, accordeon. Daar na opvoering van V. A. R. A -rib-omdyee, Oud-Hollandsch Poppenspel met moderoe itendenz. 10.15 V. A. R. A.-varia 10.30 11.45 Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onderleiding van Hugo de Groot (V. A. R. A.) Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) [(Uitsiliuitend K. R. O.) 12.301.30 Lunch- muziek door het Trio „Winkels" te Amster dam. 5.307.Dinermuziek. 7.7.30 Cursus Nederlandsch. 7.308.— Spr. Prof. 5H. F. M. Huybers van de Keizer Karel Universiteit te Nijmegen: De Staatkundige Godsdienstoorlog tot den Vrede van Munster in 1648. 8.Concert. Het K. R. O.-orkest onder leiding van F. Boshart. Solisten. Spr. Dr. H. H. Knippenberg: De St. Jansviering. Solisten: Duo de Laat, hum. duo en Andre de Laat, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 >—2.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. De Con cord zangers en het Slybel Octet. 5.05 Vau deville. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert- orgel-bespeling. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Nora Delaney, zang. 7.20 Muziek-causerie. 7.35 Rheinberger's orgelsonaten. 7.45 Ver- sla-g van de match: West-Indie tegen Enge- land. 8.05 Concert door het militaire orkest. B. de la Porte, alt. W. Bolan-d, tenor. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Motorpraatjes. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Fancy meeting you!", radio-revue 10.55—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris'\ 1750 M. 10.50 11.Gramofoonmuziek. 12.502.10 Gra- mofoonmuziek. 4.055.05 Dansmuziek. 8.50 Declamaties en schetsen. Daarna dansmu ziek, variete. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 6.207.15 Orkestconcert. 8.35 Vroolijke avond. Orkest en variete-artisten. Daarna tot 1.20 dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 12.205 20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezin gen. 8.50 „Der Clown wider willen", blij- spel van Marilt. 10.50—12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Tscherkessengesang, uit Hagenbeck's dierenpark. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 „Ueber grossen Teich", van Ad. Philipp. Daarna tot 11.20 Vroolijk con.- cert. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 7.05 7.50 Trioconcert, piano, viool en cello. 8.35 10.35 Orkestconcert. Mme. Pauwels, zan- geres. (Om 9..50 Literaire causerie). Stas!ssrai@uws Provinciate Bond van Ziekenfondsen in Noordholland. Bovengenoemde bond hield hare jaarverga- dering in cafe Mooij op Woensdag 20 Juni, des morgens 10 uur. De voorzitter, de heer Witbaard van Zaandij'k, riep de l-eden een welkom toe, be- nevens de pers en het H. B. Spr. betreurde, dat de ziektewet, welke komende is, nog steeds wordt sleepende gehouden, d-och wij zullen ons daar bij neer moeten leggen, en maar blijven'hepen op de idee van zelfbeheer. De agenda was zeer belangrijk en daarom deed spr. een beroep op de leden om zich te beper- ken en vooral zakelijk te blijven. Met den wensch dat de besprekingen vruchtdagend zullen zijn, opende spr. de vergadering. Uit het uitgebreide jaarverslag van den secretaris stippen wij aan, dat er bij het ver- bond 44 kassen zijn aangesloten, met een ledental van 6827, w.o. 381 vrouwen. Het to- taal bezit der kassen is 102.327,08, dat is per lid 15,30. Slechts 1 kas heeft minder dan 5.—, 8 kassen minder dan 10.6 kassen van 10.tot 15.12 kassen van 15.tot 20.6 kassen van 20. Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeevalk"). 62) „Dat besluit doet je eer aan. Ik had het zeker van je verwacht. Ga nu heen, Marcel. Ik twijfel er niet aan of je verlangt er vurig naar. Als je verliefdheidziekte een beetje be- gint te verminderen, dan hopen wij je weer te zien aan het hof". Ik zuchtte. „Helaas, sire, dat zou nimmer zijn". „Dat heb je wel eens meer gezegd, mijn- heer. Het is een dwaze stemming waarmee je het huwelijksbootje instapt en toch zooals zooveel dwaasheden een mooie. Vaarwel, Marcel!" „Vaarwel, sire!" Ik had hem de hand gekust, ik had mijn hartelijken dank betuigd, ik was reeds bij de deur en wilde mij omdraaien en naar La Fosse gaan, toen ik bedacht de volmacht nog eens in te zien die de koning mij ge- geven had. Hij merkte dit op. »Is er iets niet in orde?" vroeg hij. tot25.—, 5 kassen van 25.— tot 30. verder 1 van 31.—1 van 37.— en 1 van f 47.Aan contributie is binnen gekomen 80588.50, aan ziekengeld uitgegeven 68.767,72. In het geheel zijn er 1850 ziek- te-gevallen geweest, dat is 32 gevallen per 100! leden. Het aantal ziektedagen bedroeg 37356, dat is 6.3 ziektedag per Fid. Het jaar 1927 is over het algemeen voor onze zieken- kassen een duur jaar geweest, in 1926 be droeg het aantal ziektedagen 5.2 per lid. Enkele mededeelingen werden gedaan be- treffende districtsvergaderingen en herbenoe- mingen, waarna de controle-commissie haar rapport uitbracht over't beheer van den pen- ningmeester. Hieruit bleek dat het saldo be- draagt 144,13 en de rekening werd onder dankzegging goedgekeurd. Als lid vail de controle-commissie werd be- noemd „Hulp bij Ziekte" te Zaandam. De heer J. Bergh te Weesp werd herbe- noemd als lid lahdelijk bestuur N. V. Z. en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen Punt 8. Vaststelling der begrooting deed heel wat stof opwaaien. De heer Harmsen opende de discussie met de opmerking er verlecfen jaar oak reeds over gesproken te hebben, maar spr. was genood- zaakt er nogmaals op te wijzen, dat de con tributie moet worden aangevuld. Er wordt te veel opgeslokt door uitgaven, die zullen wor den gedaan. Spr. meende, dat er een reserve- fonds moet komen. De heer Kok sprak er zdjh verwondering over uit, dat er niet meer is uitgetrokken voor de propaganda en stelde namens de Zaan- streek voor dat bedrag te verhoogen. De voorzitter lichtte toe, dat er het vorig jaar niets is vastgesteld, doch het bestuur kan niet anders dan het voorstel ten zeerste toejuichen, dat Zaandam 70.meer wil geven, wat de heer Kok aanleiding gaf op te merken, dat dan de voorzitter en secretaris ook iets van hun salarissen zullen moeten missen, dat is voorwaarde van hun voorstel De voorzitter merkte op, dat wat de heer Kok opmerkte ten deele juist is. Het is in be- spreking geweest, doch de begrooting is in de afd. goedgekeurd. Het spijt mij, dat men steeds op de salarissen terug komt. Wij waren reeds verheugd met een saldo te kunnen ko men. De heer Groen, Schoorl, zou de salarissen van voorzitter en secretaris op 550.wil len zien gebracht. De heer Bergh, Weesp, betreurde, dat hun aanbod vastgekoppeld wordt aan de salaris sen. De heer Warder meende, dat propaganda meer dan noodig is en we alien ons er voor in moeten spannen, doch spr. achtte het niet in het belang van den 'bond steeds op de sala rissen fe beknibbelen. We moeten meer geven. De heer Kok, Zaandam, moest een misver- stand uit den weg ruimen. Wij geven 70. als voorbeeld voor andere kassen, het is wen- schelijk, dat alle kassen 0.05 per lid geven De voorzitter merkte op, dat men de zaak moet bekijken voor wat het is, het is een be grooting. De heer Visser meende, dat wat zoo moei- lij'k lijkt slechts schijn is. Contributie verhoo gen gaat niet, dan gaan de leden aan den loop. We zullen een leening moeten sluiten bij het reservefonds en dan terug betalen als we sterker worden. De heer Harmsen was het ten deele eens met wat de heer Visser zeide, maar het is technisch een fout. Men moet rekening hou- den met de uitgetreden kassen, waarop de heer Visser antwoordde, dat N.-H. een uitzon- dering maakt op den regel. De voorzitter wisselde van gedachten met den heer Harmsen over de annuiteitsleening. De heel Hamel, Amsterdam, vroeg wat on der bureaukosten verstaan moet worden. Is dat bezit of nog te maken onkosten? De voorzitter antwoordde, dat ddze gelden worden uitbetaald voor het gebruik van de schrijfmachine van den secretaris. Broek in Waterland zou de heele begroo ting direct in zijn geheel willen goedkeuren. De voorzitter zou het voorbeeld van Zaan dam ook voor andere kassen willen aanbe- velen. De begrooting werd hierna goedgekeurd. Punt 9. Voorstel Zaandam om tot een bete- re controle te komen van kas en boeken van den penmngmeester van het Prov. Bestuur, door aanstelling van een accountant of an- derszins, daar zij meende dat het niet doen- lijk is de boeken in een half uur goed na te kijken. De heer Kok wilde in de eerste plaats doen uitkomen, dat het niet gaat over de persoon, maar om de zaak zelf. Wanneer iemand geen boek houdt, gaat het niet goed, dan kan hij beter een goeden boekhouder betalen. Ver- leden jaar meende spr. opmerkingen te heb ben opgevangen, die niet in de haak waren. De commissie moet het kwaad naar voren brengen, daar is ze voor. Na toelichting bleek, dat de zaak op een vergissing berustte. De heer Dresselhuis kon met het voorstel van het H. B. meegaan, blijikt het noodig, „U u heeft iets vergeten, sire", waagde ik op te merken en keerde naar de taJfel terug. „Ik ben reeds zoo dankbaar dat ik aarzel u nog een gunst te vragen. Maar het is alleen maar een paar woorden er bij te voegen en de zin behoeft er niet om veranderd te wor den". Hij keek mij aan en fronste de wenkbrau- wen alsof hij trachtte mijn bedoeling te be- grijpen. „Welnu, man, wat is het?" vroeg hij wat ongeduldig. „Het kwam bij mij op dat die arme vi- comte, in een vreemd land, alleen, met vreemde gezichten om zich heen, terwijl hij de geliefde personen die hij dagelijks bij zich had, miste, zich droevig eenzaam zal voelen." De koning keek mij plotseling aan. „Moet ik zijn familie dan ook in balling- schap zenden?" „Allen zal niet noodig zijn, uw majesteit", Opeens was de droefgeestige uitdrukking uit zijn oogen veidwenen en hij barstte in een hartelijken lach uit zooals ik zelden ge- hoord had van den armen, vermoeiden man. ,,Hemel! wat een grappenmaker ben jij! Ach, ach! wat zal ik je missen!" riep hij uit en hij greep zijn pen en voegde er de woor den bij die ik verlangde. „Ben je nu eindelijk tevreden?" vroeg hij, terwijl hij mij het papier terug gaf. Ik keek het in De volmacht behelsde nu, dan kan men altijd nog zien.1 De voorzitter: De heer Kok gaf op deze ma- rtier de commissie een kla-p in het gezicht en dat is niet toelaatbaar en zal ook wel niet de bedoeling zijn geweest. Wil men meer tijd geven voor de controle, dan is het bestuur daar wel voor. Dan zal men een vasten dag moeten stellen en dat brengt weer heel wat onkosten met zich mee. In het bestuuur heeft spr. deb oeken ook mee nagekeken en deze zijn zeer eenvoudig, maar keurig in orde. Burgemeester Visser wilde niet aannemen, dat het om zijn persoon gaat, en wil alleen maar zeggen, dat het hem niets kan schelen wie zij boeken na kijkt, al vindt hij het zonde van het geld als het aan een accountant wordt besteed. Wille ndel eden het, dan vindt spr. het goed. De heer Wit meende, dat wat Zaandam zeide, niet aan het adres van Broek kan zijn, want die leden zaten er nog niet in. Heemstede vond het onzin om daar op door te gaan, waartegen Zaandam protesteerde De heer Defcker, Oostzaan, verklaarde als commissielid, dat enkele uitgaven de commis sie eerst niet recht duidelijk waren, maar ze bleken correct in orde. De voorzitter: Zaandam is buiten zijn boekie gegaan. Alle afgevaardigden hebben het recht om alles na te kijken. Punt 10. Behandeling beschrijvingsbrief N. V. Z. Punten 1. 2, 3 en 4 gaan zonder bespre- king onder den hamer door. 5. Vaststelling begrooting 1928. De heer Kok informeerde hoe het mogelijk is, dat het abonnement van den secretaris nu op eens verlaagd is. Dit is een fout van den drukker, zoodat de post onvoorzien ook ver laagd moet worden. 6. Verantwoording redactie en bespreking „Zelfbeheer". De heer Harmsen wilde de krant in rui- mere mate verspreiden. Velen weten nog te kort van ons en ons blad af en onze tegen- standers zitten ook niet stil. Ons blad moet overal ontvangen worden als een vriend, dan blijft er iets van hangen. De heer Visser was het daarmee in't alge meen eens, maar waar halen we het geld van daan? Wij1 worden in't algemeen nog te veel genegeerd, al mogen we constateeren, dat er bladen gevonden worden die zeer goede ver- slagen van ons opnemen. De heer Neuteboom, voorzitter der N. V. Z herinnerde er aan, dat er heel wat bezwaren aan verbonden zijn, die ook weer verband houden met den algemeenen strijd. De mate- rie is niet algemeen, maar men moet er zich voor interesseeren. Er is ook wel gesproken over een cent per man, maar alle bestuur- ders moeten het lezen. Per jaar is er een te- kort van 500.— op ons blad, dat is te veel. Wij kunnen daar niet mee doorgaan. Het blad moet worden uitgebreid, dan komt er winst. De krant is te goedkoop, ze moet popu- lair worden, dat is de oplossing. De heer Harmsen verklaarde dat het niet zijn bedoeling is een beslissing uit te lokken, maar hij wil eens hooren wat de leden er van zeggen. De kassen moeten warm gemaakt worden voor de zaak. De voorzitter mag er niet ieder jaar jgeld op toeleggen. De heer Kuijer merkte op, dat de werk- gevers worden overstroomd met papieren, dat moeten wij ook doen. Wij zijn reeds bezig onzen invloed te versterken. Als het noodig is moeten de kassen er zich niet aan onttrekken De heer Hamel beval aan om meer reclame te maken. Welke gedachtengang men ook hoorde, we moeten tot onzen spijt consta teeren, dat we niet vooruitgaan. Gratis bla- }0} U3UI imoij aog }UBA\ 'jOOA }3IU 'ids St USD de distribute? Door middel van affiches, die overal aangeplakt worden, komt men veel goedkooper uit. Velen kijken niet maatschap Heemstede meende ook dat we te kort- zicfatig zijn en niet genoeg op de groote trom slaan. De heer Kok wilde het zwaarst laten we- gen, wat het zwaarst is. Er moeten zoo veel mogelijk kassen toetreden, mede door middel van de krant. keurd. Het beleid* van de redactie werd goedge- 7. Verkiezing leden Gag. Bestuur. Alle af- tredenden herkozen. 8. Voorstel H. B. tot delging der schuld werd ingeleid door den heer Bergh, die er aan herinnerde, dat er reeds eenige jaren over dit punt gesproken wordt. Wanneer wij men- schen in onzen dienst nemen en wij betalen ze niet, dan wordt de schuld een eereschuld. Het gaat toch niet op, dat mensohen die het hardst voor ons werken ook nog geld voor ons uitgeven. Deventer gaf 100.aan het N. V. Z. cadeau voor de schuld en ik hoop, dat alle kassen dat zullen gaan doen, dat is wel aan te bevelen. Den heer Kok was het ook opgevallen dat er schuld is aan de werkers voor onze bewe- ging. Dat moet van de baan en afdoende worden geregeld. Er moet een besluit worden genomen, b.v. door obligatie's van 10.— per stuk, dan kan iedere kas die nemen, tegen een rente van 2 procent, af te lossen in 10 jaar dat madame la vicomtesse de Lavedan haar echtgenoot gezelschap moest houden in zijn ballingschap. „Siro, u is te goed", mompelde ik. „Zeg aan den beambte aan wien ge de uitvoering van dit bevel toevertrouwt, dat hij die dame zal vinden in de wachtkamer ben-eden, waar zij op mijn bevel naar toe gebracht is. Had zij geweten, dat het een bevel van u was waarop zij wachtte, dan zou ik beven voor je toekomst, wanneer de vijf jaren verstreken zijn", HOOFDSTUK XXII. Afzadden, Mademoiselle had het koninklijke bevel- schrift van haar vaders verbanning in de hand. Zij zag bleek en had mij bedeesd be- groet. Ik stond voor haar. Rodenard, dien ik verzocht had met mij mee te gaan, stond bij de deur. Toen ik dien dag Lavedan naderde, had ik een overweldigend gevoel van sohaamte g-e- had over de overeenkomst die ik g-esloten had. Ik had nagedacht en begrtpen, dat zij gelijk had toen zij mij te kennen gaf, dat op het gebied van liefde wat niet vrijwiilig ge- geven wordt, niet aangenomen mag worden. En uit dat gevoel van schaamte en die ge- volgtrekking was een nieuw besluit te voor-. De Keer Hamel meende, dat men "daardoor komt op het terrein van plicht of liefdadig- heid. liet lijkt wel mooi, maar wie het niet kan, wordt het zwarte schaap, wat niet pret- tig is. Winstbejag mag er niet gemaakt wor den. Een andere afgevaardigde voelt meer voor 10 of 20 cent per lid en per jaar. Dan zijn we ook spoedig door alles heen. De heer Bergh, Weesp, antwoordde dat ook dat reeds is besproken, maar de manier staat ons niet aan, de schuld moet door alien ge- dragen worden, daar ze ook door alien is ge maakt. Wie is er tenslotte gara-nt voor de leden? De heer Neuteboom: Aan bedragen van 25 zijn zegelkosten verbonden, iedere kas kan een stukje nemen. Wat de rente aangaat. dat maakt niet veel uit, de meeste kassen ge ven het renteloos. We hebben het al met vrij- willige bijdragen geprobeerd van de leden, maar dat gaat niet. Men moet de omstandig- heden in aanmerking nemen. Allen moeten we er de schouders onder zetten. Maar waar de inkomsten gering zijn, daar zijn de uitgaven zoo moeilijk. Wij durven geen verplichte bij dragen voorschrijven, hoe graag we zouden willen. Als we sterker worden, kunnen we de leening spoedig afwikkelen. De goed willende kassen zouden dat bedrag in een paar jaar af kunnen betalen. Bij de Prov. Bonden is ook geen geld, en dat is ook niet te doen. De lee ning is de eenige oplossing, wij moeten een beetje meer armslag krijgen, anders zijn we op allerlei wijze gebonden, ook doordat de vergaderingen te veel kosten. Er zijn mach- ten, die ons van de baan willen hebben, waar- van de arbeiders de nadeelen zullen onder- vinden. Wij moeten zoo sterk worden, dat de Kamer ons niet kan negeeren. De heer Witbaard gaf nog enkele inlicli- tingen en verzocht de vergadering del eening te doen slagen. De heer Hamel vermoedde, dat het N. V. Z wel 200 kassen bezit. Wanneer nu iedere kas iets doet, dan komen we er wel, maar het moet door middel van een leening, wat ook door den heer Harmsen werd onderstreept, terwijl Heemstede meer gevoelt voor vrijwil- lige bijdragen. Het H. B. werd tenslotte gemachtigd een provisorische leening uit te schrijven, waarna men een uurtje ging pauseeren. Na de pauze. Punt 8. a. Voorstel Stompetoren-Oterleek om de contributie te bepalen op 40 cent per lid en per jaar onder voorwaarde, dat het meerdere besteed wordt voor aanstelling van een propagandist. Het H. B. adviseerde af- wijzend. Dit voorstel werd ver dedigd door den heer Witteveen, die er op wees, dat het geen won der is als men op enkele kanten van het terrein verdrongen wordt. Gezien het af wijzend prae-advies van het H. B. koesterde spr. geen nooge verwachtingen. Toch dient er iets te gebeuren en het verwonderde spr. zeer, dat het H. B. deze gelegenheid om uit de misere te komen niet met beide handen aangrijpt. Hij noemde dat niet tactisch van hen, doch kon niet anders dan de vergadering aanraden -het voorstel wel aan te nemen. Willen we vooruit, dan dient er iets te gebeuren en wij hebben het H. B. door ons voorstel in de ge legenheid willen stellen met een sprong uit de misere te komen. De heer Harmsen was het volkomen eens met den heer Witteveen en meende dat het H. B. veranderd is. Verleden jaar was er een voorstel H. B. wat in principe met dit over- een kwam en daar was het H. B. voor en nu er aandrang uit de kassen komt is het H. B er niet voor. Zij hadden het met twee handen moeten aangrijpen al was het dan ook maar een stroohalm. Spr. wees nog op den heer Ku- pers, de risoci-bank en de grootwerkgevers Vele wegen leiden naar Rome en wij steunen dan ook het voorstel-Stompetoren. De heer Visser: Wij zouden het werkelijk aardig vinden wanneer het werd aangeno men, maar in andere provincien zal het niet worden aangenomen en dan geeft het niet. De heer Neuteboom, voorz. N. V. Z., zou het ten zeerste op prijs stellen, wanneer alle kassen het aannamen, maar er zou uittreding op groote schaal mee gepaard gaan. Het be- teekent voor een kas met 1000 leden een contributie van 400.dat is te veel. Er moet komen een ander systeem, met een mini- mum-bijdrage en daar bovenop naar draag- kracht een zeker bedrag per man. Het voorstel werd verworpen. b. De contributie der kassen werd op 17 cent per jaar gesteld. c. Voorstel tot aansluiting bij het interna- tionaal verbond van ziekenkassen, werd ver- dedigd door den heer Bergh, die er op wees, dat't niet anders dan onzen bond ten goede kan komen en onze macht versterken, terwijl men de w-ederzijdsche gegevens kan uitwer- ken. De heer Kok zong het oude lied; op de be- kende wijs: waar moeten de centen vandaan komen. Bij aansluiting zullen we afgevaar digden naar het buitenland moeten zenden, terwijl ook Heemstede meende dat we ons deze luxe niet kunnen permitteeren. Broek schijn gekomen. Opdat niets mijn plan zou verzwakken en ten laatsle het aanschouwen van Roxalanne zulk een vurige begeerte haar te bezitt-en, bij mij zou opwekken en mijn plan misschien aan bet wankelen brengen, had ik een getuige meegenomen voor onze laatste samenkomst Daarom had ik Gany- medes verzocht, mee te gaa-n tot in de kamer. Zij las het geschrift tot het einde toe door, toen sloeg zij de oogen bedeesd naar mij op en van mij naar Ganymedes, die stijf op zijn post stond bij de deur. „Was dit het best-e wat u gedaan kon krij gen, mijnheer?" vroeg zij eindelijk. „Ja, bet alleruiterste, mademoiselle", antwoordde ik kalm. „Ik begeer den dienst dien ik u be- wezen heb niet te vergrooten, maar het was dit of het schavot. Mevrouw uw moeder was ongelukki-g voor mij bij den koning geweest en zij had het geval van uw vad-er bena- deeld, door toe te geven dat hij een verrader was. Ik was een oogenblik, toen ik dat hoor de, d-e wanhoop nabij Het doet mij echter veel genoegen, mademoiselle, dat ik zoo g-e- lukkig was den koning te kunnen overhalen tot vergevensgezindheid". „Dus in vijf jaar zal ik mijn ouders niet weerzien". Zij zuchtte en haar verdriet deed mij zeer. „Dat is niet noodig. Ofschoon zij niet in Frankrijk mogen komen, kunt u hen wel in Sipanje gaan bezqeken". VERKRUGBAAR BIJ AUE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN S-/* 82 sloot zich daar bij aan, opmerkende dat er na- tionaal nog genoeg te doen is. De heer Hamel was vocrstander, interna- tionalisme kweekt verbroedering, dooh spr had graag een beetje uitvoeriger inlichtin- gen gehad, b.v. hoe ver gaat onze medezeg- gingsschap. Door het bezoeken van de con- gressen krijgt men een beter inzicht in de wetten waaronder de ziektewet in het buiten land werkt. Hoe komen we te staan ten op- zichte van de doktersfondsen? De heer Bergh lichtte toe, dat we een lid krijgen in het bestuur, de contributie bedraagt 12.50. We kunnen internationaal adressee- ren. Tot den heer van Hamel merkte spr. op, dat we niet op kleinigheden moeten ingaan, de doktersfondsen zijn het eigendom van de doktoren, doch kunnen bij ons worden toege- laten. De heer Kuijer: In Zuid-Holland heeft bij de oprichting reeds de bedoeling voorgezeten om tot het verbond te komen. Wat moet men met leden die naar het buitenland vertrekken? Buiten de territoriale wateren valt men ook buiten de wetgeving en dan moeten wij zor- gen, dat onze menschen blijven onder onze wetten. Het gebeurt nog al eens, dat arbeider cit Den Haag naar Egypte moeten voor hun werk en dan zijn ze niet verzekerd. De kosten zijn wel te dragen en wat het werk betreft, ons is geen werk te veel. Wij moeten thans maar op ge- zag aannemen, wat uit het buitenland ge- schreven wordt, dat zou ik zelf willen onder- zoeken. De voorzitter: De meening van het H. B. is in dezen verdeeld. Het mag waar zijn wat de heer Kuijer zeide, een feit is ook, dat er hooge kosten aan verbonden zijn. We moeten uit de schuld en moeten we nu weer nieuwe lasten op onze schouders nemen? De heer Neuteboom. De kassen moeten zich niet blameeren door laksheid. Wij hebben reeds den naain van conservatief en tot niets groots in staat zijn. Dat moet uit wezen. De heer Kuijer stelde de vraag, waarvoor de kassen samen werken. Ze zijn toch ver- eenigd in 'n Prov. Bond en in den landelijken bond. Het een is een logisch gevolg van het andere, we kennen niet in ons eigen huisje blijven zitten. De voorzitter bleef hierover van meening verschil'len, wat de heer Neuteboom de op merking ontlokte dat er door de regeeringen naar gestreefd wordt. Heemstede achtte de samenwerking van groot belang en als blijkt dat de kosten te groot zijn, kunnen we altijd nog weer stop- pen. De heer Visser meende, dat wanneer er kos ten aan verbonden zijn, deze eerst op de be grooting moeten komen. Het is niet tactisch om een machtig reclamemiddel uit handen te geven. De heer Hamel handhaafde zijn vraag: waarom zijn we niet beter voorgelicht? We worden nu voor het feit gesteld. Spr. had graag een reglement ontvangen. Als de kos ten te zwaar zijn, dan moeten die internatio naal gedragen worden. Neuteboom heeft ge zegd, het is een machts-instrument en oat moeten we hebben. De heer Groen, Schoorl, wees op de vele jonge lui, die naar Duitsehland en Frankrijk gaan ojn werk te zoeken. Voor hen is het van zeer groot belang, dat ze verzekerd blijven. De heer Zeeman had geen andere bezwa ren gehoord, dan financieele. Spr. was van meening, dat het een zeer groot belang is dat men zich internationaal gaat organiseeren. Hij hoopte, dat dit voorstel zonder stemming za.' worden aangenomen. De secretaris las hierna het reglement in zijn geheel voor. Het voorstel om aan te sluiten bij de Inter nationale werd verworpen met 26 stemmec tegen 13 voor en 2 bianco. d. Behandeling reglement Provinciaal „0 ja", peinsde zij, „dat is al iets, niet waar?" Zeker; in deze omstandigheden zelfs zeer veel" Zij zuchtte weder en een oogenblik was alles stil. „Wilt u niet gaan zitten, mijnheer?" zei z-e eindelijk. Ze was heel stil vandaag, die kleine meid heel rustig en heel ingetogen. „Ach, dat is haast niet de moeite waard"; zij sloeg haar oogen op alsof zij honde'-d vragen wou doen. „Is u tevreden met mijn pogingen, mademoiselle?" vroeg ik. „Ja, ik ben tevreden, mijnheer." Dat was dus het einde, dacht ik bij mij zelf en onwillekeurig zuchtte ik ook. Toch maakte ik geen aanstalten om heen te gaan „Is u voldaan, dat ik -dat ik volbracht heb wat i:k had beloofd?" Weer waren haar oogen neergeslagen en zij deed een schr-ede in de richtin-g van het venster. „Zeker. U hadt beloofd mijn vader van het schavot te redden. Dat heeft u gedaan, en ik twijfel niet of u heeft alles gedaan wat u kon om den tijd van zijn ballingschap te verkor- ten. Ja, mijnheer, ik ben voldaan, u heeft uw belofte naar wensch vervuld." .(Slot yolgt.), i.^

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5