Tabietten Neem reservefonds. Werd na een korte bespreking aangenomen. e. Sanatoriumfonds. De heer Harmsen vroeg hierover nadere inlichtingen, wejke door den heer Neuteboom werden verstrekt. De heer Bergh, Weesp, besprak hiervan hot voor en tegen. De heer Kuijer herinnerde er aan, dat we ook willen bevordering der volksgezondheid, daar valt z. i. alles onder. Tevens is het een geweldig propaganda-middel voor ons, tal- loos velen zouden daardoor in onze rijen komen. Beningbroek zou een gulden willen geven per lid, dan heeft men een {link grondkapitaal en de rente besteden om de leden op te nemen in het sanatorium. De heer Hamel zou overleg willen plegen met alle Amsterdamsche kassen over't orga- niseeren van een boempjesdag. Hij had al reeds geschreven aan de secretaresse, doch nog geen antwoord ontvangen. De heer Neuteboom hield nog een inlei- ding over de practische zijde en betreurde het dat er vele malen meer aanvragen zijn dan men uit kan zenden. Men moet dat ook uit- strekken tot de kinderen van leden. De heer Visser gaf nog een ui teen zetting, hoe het r ogelijk is om in N.-H. met behulp van de gemeentebesturen ook mensehen, voor wie het noodig is uit te zenden naar sanato- hums. Wanneer onze eigen middelen tekort schieten, kunnen we daar onze aandacht ook nog aan schenken. Wei'd aangenomen. f. Herverzekering. Dit punt werd ingeleid door den heer Visser. De bedoeling is het landelijk dragen van de risico voor de langdurige ziekten. De kassen houden toezicht over hunne leden, evenals thans. De premie zal bedragen over 1929 een halve cent per verzekerde gulden, dat is ruim genomen, doch wat er over is, wordt terug betaald aan de kassen. We hebben ge- meend1 de premie nader te kunnen bepalen op 15 procent der contributie, doch we moeten aan den veiligen kant blijven, want't is niet prettig achteraf te moeten komen om meer geld1. Het herverzekeren is niet verplichtend voor de kassen, doch het zal een betere rege- iling tengevolge hebben. De heer Van Leer vond 15 procent ook nog ie ihoog. De voorzitter geloofde dat er veel kassen zullen toetreden tot de herverzekering. De heer Kuijer zeide, dat, alhoewel het reeds een heel ander cijfer is, dan we op onze agenda hebben het toch nog te hoog is. Wc kunnen met 10 procent wel toe en zijn dan nog aan den veiligen kant. Hij wees er op, dat in de contributie het bodeloon reeds is inbegrepen. De heer Visser achtte het niet erg, als blijkt dat te veel betaald is, omreden de kassen net toch terug ontvangen. De heer Neuteboom: Onze cijfers zijn ook in handen geweest van wiskundigen. Ook dr. ten Bruggencate achtte onze berekening goed De heer Van Leer was zoo vrij om alles in twijfel te trekken en kwam met een andere be rekening, doch de*heer Visser wees op een fout in diens berekening. De groote vraag is wanneer is iemands tijd gekomen om hem uit de kas te zetten, wegens gevorderde leeitijd. InJulianadorp kosten de jonge mensehen meer geld dan de oude. Wanneer men het over een zekere periode neemt, kost het den kassen niets meer, dan wat ze nu betalen. De heer Kuijer wees er de vergadering op, dat lange ziektegevallen niet zoo sporadisch voorkomen, als men oppervlakkig wel zou denken. Boven de 13 weken komen de meeste ziektegevallen en dan kosten ze de meeste centen. Werd aangenomen. g. Het Dag. Bestuur 'vroeg machtiging om met werkgevers contracten af te sluften in het belang der ziekteverzekering. Het Prov. Bestuur voelde niet veel voor de gevraagde machtiging. Er zouden ongc- wenschte verzekerings-objecten door aange- trokken kunnen worden, meende de heer Kok. De heer KuijerDe idee is niet nieuw, daar is reeds meermalen over gesproken. Momen- teel verzetten onvie reglementen zich daarte- gen en kunnen we deze categorie niet opne- men, wat toch zeer wenschelijk is. De heer Bergman zou dat eerst eens liever wat nader uitgewerkt zien en verklaarde er niet mee accoord te kunnen gaan. De voorzitter voelde er wel iets voor, doch dan minstens voor twee jaar. De heer Bergh wilde de mogelijkheid open laten, doch alleen in overleg met de beirok- ken kassen. De heer Dresselhuis gaf aan hoe het bij hun geregeld is. De heer Weterinng kwam tot de conclusie, dat het een poging van het N. V. Z. is om de Prov. Bonden te overvleugelen, als het ware een kas naast de kassen te plaatsen en daar ging spr. niet mee accoord. Men late aan de tossen en de Prov. Boden een beetje „Zelf- ireheer". Aangenomen. Voorstel Leiden-Julianadorp over de inter- pretatie van art. 23 huishoudelijk reglement, uitlceering bij ongevallen. De heer Visser gaf in overweging dit iedere kas naar eigen believen te laten behandelen. Het betreffen hier meest plaatselijke aangele- genheden. Goedgevonden Voorstel Amsterdam betreffende statuten- wijziging, waardoor de mogelijkheid gescha pen wordt om ook gewone leden als hoofd- jestuurder te verkiezen. De heer Hamel meende, dat het in het be lang der organisatie is, dat iedereen geko- zen moet kunnen worden Als we terug gaan in de geschiedenis, dan komen we tot de con clusie, dat de tegenwoordige bestuurders heel wat gemakkelijker aan hun functies ge komen ziin dan het teeenwoordig zou ziin ge weest. Het motief, dat de mensehen eerst schciing moeten hebben, achtte spr. een frase. De voorzitter en de heer Visser meenden, dat er wel iets goeds in zit, maar het kost 25 en dat weegt er niet tegen op. Als men een goede kracht naar voren wil schuiven, is daar altijd wel iets op te vinden. Men ruimt dan wel een plaatsie in voor hem. De heer Neuteboom wilde er alleen maar van zeggen, dat men dan moet komen tot een1 geheel nieuw systeem. Rondvraag. Broek op Langendijk gaf in overweging de vergadering het volgende jaar vroeger te houden met het oog op het bezoek. Wordt in overweging genomen. Oterleek informeerde naar de indeeling van de districten en de te houden vergaderin- gen. De voorzitter antwoordde, dat Oterleek is ingedeeld bij district 2, en dat de districts- voorzitter de heer Zeeman is. i De heer Zeeman zeide, dat de vergaderin- gen vroeger wel gehouden werden, maar dat het bezoek altijd zeer slecht was, reden waarctn er de laatste jaren niet meer aan ge- daan is, maar het komt in orde. De heer Groen (Schoorl) wilde voortaan uitsluitend in Amsterdam vergaderen. An dere afgevaardigden wilden ook wel eens in Schoorl komen. Werd aan het bestuur overge- laten. Ook besprak deze afgevaardigde nog een kwestie over mensehen die zich hooger wil len verzekeren, doch door het kasbestuur worden geweigerd. De voorzitter antwoordde, dat de kassen welke onder mcdel-statuten werken, verplicht zijn de leden aan te nemen. D'e heer Groen zou wenschen, dat het Prov. Bestuur dan die kassen eens aan- schreef over deze materie, wat de heer Visser gaarne zal doen. Weesp klaagde over de verslagen, welke h. i. veel te beknopt zijn. De heer Witteveen meende, dat de secretaris in dezen geen blaam treft, immers deze neemt den geheel en dag aan de debatten deel op een voorbeeldige wijze en dan achtte spr. het niet mogelijk voldoende aanteekening te houden. Koog-Zaandijk wilde een woord van hulde brengen aan het Hoofdbestuur. Het is niet gemakkelijk steeds op de bres te staan. Niet alleen het Hoofdbestuur, ook de leden heb ben tot taak de niet-aangesloten kassen te be werken. De voorzitter dankte de leden voor hunne prettige samenwerking en de pers voor hare welwillendheid en sloot de vergadering. Pro^mciaai nseuws RIJWIELPAD-VEREENIGING NOORD-KENNEMERLAND. Gisteravond hield bovengenoemde vereeni- ging in „de Unie" te Alkmaar haar alge- meene vergadering. Te ruim 8 uur werd deze door den voorzit ter, mr. J. P. Bosman (Alkmaar) met een woord van welkom en een korte herinnering aan den aanleg van het ftoor kort tot stand gekomen rijwielpad Bergen—Bergen aan Zee, geopend. De daarna door den secretaris, den heer A. C. Bos (Bergen) gelezen notulen, werden zonder op- of aanmerkingen met een woord van dank, goedgekeurd. Vervolgens deed de secretaris mededeeling van de volgende ingekomen stukken en me- dedeelingen. Van de Prov. Staten van Noord-Holland een schrijven waarin zij mededeelt haar wei- gerend besluit betreffende de gevraagde bij- drage van 5000 voor den aanleg van een rijwielpad BergenBergen aan Zee. Devoorzitte rvoegde hieraan toe, dat dit besluit grondt op het feit, dat de weg over prive-terrein loopt. Hiertegenover staat de opvatting van de rijwielpadvereeniging, wier groote doel het is door aanleg van rijwielpaden prive-terrein voor het publiek geopend te krijgen. Ook in 't Gooi loopen de fi^tspaden over prive-ter rein. Van den heer Verheggen uit Egmond aan Zee was bericht ingekomen, dat hij be- dankte als bestuurslid. Van de gemeente Schoorl bevestiging van het door haar bestuur genomen besluit om de vereeniging een bedrag van 10 toe te ken nen, als blijk van bijval met het streven der rijwielpadvereeniging van Noord Kennemer- land. De voorzitter sprak de hoop uit dat dit voorbeeld andere gemeenten tot <avol- ging mag brengen. Wat de gemeente Alk maar betreft, hiervan wordt krachtigen steun ondervonden. De gemeente Egmond-Binnen had mede deeling gedaan van het besluit van den ge meentcraad om op de aanvrage van een jaar- lijksche subsidie a 100 afwijzend te be- schikken, hiertoe, hoewel men het streven der vereeniging zeer nuttig achtte, door de financieele moeilijkheden genoopt. Ingekomen was een schrijven van de gem Bergen, waarin mededeeling werd gedaan van het door het gemeentebestuur genomen besluit om de vereeniging tot wederopzegging een subsidie 4oe te kennen van jaarlijksch 50,voor het eerst over het jaar 1928. Van Egmond aan Zee, dat besloten was het gevraagde subsidie te verleenen. Van de wegencommissie van den A. N. W B.K. N. A. C. waarin medegedeeld werd. dat een mandaat van 250.was verleenc om op de rekening der vereeniging te worden overgedragen. Op voorstel van den heer Zeiler (Bergen'i werd besloten vorengenoemde besturen en vereenigingen voor den verleenden steun een dankbetuiging te zenden. Tenslotte was van de rijwielpadver. te Schoorl ingekomen een plan voor het aanleg gen van een fietspad: Schoorl—Camperduin De voorzitter deelde mede, dat het plan in het bestuur besproken is. Spr. be treurde het dat de Schoorlsche vereeniging niet tot de ver. Nrd.-Kennemerland toetrad. temeer daar ze dan nog het recht heeft om een bestuurslid aan te wijzen. Het plan was heel mooi, doch kon evenwel nog niet in stu die worden genomen door de vereeniging, vocrdat ze met haar eigen zaken geheel ge reed is. De heer Timmer (Alkmaar) oordeelde een rijwielpad BergenSchoorl noodiger. De heer Boatman (Bereen) zeide. dat het befrekkelijk toevallig is, dat eerst een fietspad van den Franschman naar Bergen aan Zee werd aangelegd. Verder zou de aan leg van een apart pad BergenSchoorl zeer moeilijk zijn en veel gemakkelijker een rij wielpad langs den bestaanden straatweg kun nen worden gemaakt, wat het werk der be- trokken gemeente is en waartoe het nog wel eens zal komen. De heer Zeiler oordeelde eerstens het verkeer tusschen Bergen en Schoorl drukker dan tusschen Schoorl en Camperduin en vond ten tweede, dat, natuurlijk voor zoover dit mogelijk is, uit een middelpunt gewerkt moest worden met het aanleggen der rijwiel paden. De voorzitter vond dat men toch elke totstandkoming van een rijwielpad moest steunen. De heer B o g t m a n achtte dit in strijd met het reglement en was van meening dat men slechts daar tot aanleg moest overgaan waar een verbinding ontbreekt. De heer K r i 11 e r (Schoorl) deelde mede, dat de bedoeling der rijwielpad-ver. uit Schoorl enkel was het plan eens ter kennis van de Ver. Nrd.-Kenneme'rland te brengen en voegde er aan toe dat de begrooting 35.000 is. Aan de orde was daarna de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. C. Bos. Wat de kasrekening betreft, het saldo van't vorig jaar was 1459.05y2, de ontvangsten vermeerderd met het saldo, en de uitgaven beliepen 8049,07. De voorzitter bracht dank aan den heer Zeiler die voorgesteld had de rijwiel- stalling te Bergen van 10 op 15 cts. te bren gen en aan de stalhouders, die zoo bereidwil- lig hieraan medewerkten en de 5 cts. verhoo- ging aan de vereeniging afdroegen, die daar door een bedrag van ruim 1000 ontving. De penningmeester las daarna de volledige exploitatierekening van het aange legd rijwielpad voor, die sloot op een be drag van ontvangst en uitgaaf groot 15684.75 met een saldo van 6551,83. Wat de stand van de kas tot heden betreft, was er nog een schuld van 2025,welk bedrag door bevriende zijde was voorgescho ten en een saldo van 574.86 Er is dus een tekort van rond 1500. De begrooting voor dit jaar, die daarna be- handeld werd, vermeldde een totaal aan in- komsten en uitgaven van2574.38V2 met een batig saldo van 13,28y2. De voorzitter achtte het gelukkig dat de vereeniging er dit jaar weer uitsprong en het bestuur zijn moed om tot het aanleggen van het rijwielpad naar zee over te gaan, hier- door beloond zag dat het met een budget van twee jaar kan worden betaald. Spr. voegde hieraan toe de opwekking aan de leden om zooveel mogelijk te ijveren voor't aanwerven van nieuwe leden. De vereeniging doet zeer nuttig werk en de contributie bedraagt slechts 1.— per jaar. Nadat de heeren Kriller en Timmer de kas rekening hadden nagezien, deelde eerstge- noemde mede dat alles in orde bevonden was, waarna de voorzitter beide heeren bedankte en den penningmeester onder dank dechar- geerde. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden wegens bedanken van de heeren Veltkamp uit Heiloo en Verheggen uit Egmond aan Zee. De voorzitter merkte op dat de afd. Bergen het recht heeft een bestuurslid aan te wijzen. De heer Zeiler deelde mede dat hier over reeds is gesproken en men al iemand op het oog heeft. De voorzitter antwoordde op een vraag van mr. H. Judell (Bergen) dat de verkiezing gebeurt met vrije stemming. Mr. Judell wilde dat het bestuur zich uitsprak omtrent door haar geschikt geachte candidaten. De voorzitter antwoordde dat het be stuur iemand uit Schoorl zou wenschen. De heer Bos deelde mede dat het bestuur den heer Judell de geschikte persoon voor de functie van secretaris achtte. De voorzitter: En uit Schoorl burge- meester Von Fridagh. De heer Kriller was van meening dat men beter personen uit Heiloo of Egmond, waar minder gewerkt wordt dan in Schoorl, in het bestuur kon kiezen. De voorzitter deelde mede dat het contact met plaatsen als Heiloo, Limmen en Castricum niet verloren is en binnenkort, als de zeer losse plannen van een rijwielpad Hei loo—Castricum over Limmen, eenigen vaste- ren vorm aannemen, zelfs geheel hersteldzal worden. Tenslotte werden tot bestuursleden gekozen met bijna algemeene stemmen mr. Judell en burg. Von Fridagh. De eerste nam zijn benoeming aan, den tweeden zal gevraagd worden of hij zich de benoeming laat welgevallen. Bij de nu volgende rondvraag vroeg de heer Kriller wat de toekomstplannen der vereeniging zijn. Spr. gaf den aanleg van een rijwielpad: AlkmaarSchoorl in over weging. De voorzitter was ook van meening dat vooral een pad AlkmaarBergen, zeer noodig is. Het zal evenwel een kostbare weg worden. In de eerstvolgende bestuursverga- dering zal de aandacht op dit plan gevestigd worden. De heer B o g t m a n besprak nog de wen- schelijkheid om, wanneer over een vlak, ste- vig oppervlak een rijwielpad moet worden aangelegd, eens de betrekkelijk goedkoopc paden, zooals men die vooral in het Gooi aantreft, in oogenschouw te nemen. Met een woord van dank voor de opkomst werd de vergadering vervolgens door den voorzitter gesloten. TEXEL. G e m e e n t e r a a d s v e r g a d e r i n g. Aanwezig alle leden. De voorzitter, burgemeester W. B. Oort, opende de vergadering en heette de heeren welkom. Inzonderheid gold dit welkom den wethouder R. P. Keijser, die na zijn ernstig ongeluk van voor ruim 7 weken weer aan wezig was. Spr. sprak zijn blijdschap over diens aanwezigheid uit. Verder werd medegedeeld, dat de heer Zeijlemaker met 1 Juli als ambtenaar bij de belastingen naar Amsterdam overgeplaatst zou worden en spr. betreurde het, dat de heer Z. dan niet meer als lid van den Raad I aa.nweziir zou ziin De voorzitter deelde in verband hiermede mee, dat het hoofdstembureau had uitge- maakt, dat de heer Jan Henkes Dz. opvolger van den heer Zeijlemaker zou zijn, waarvan aan den betrokkene bericht -was gezonden. De heer Henkes had bericht van ontvangst gezonden en tevens te kennen gegeven, dat hij de benoeming tot lid van den Raad aan- nam. Ingekomen: Een schrijven van Jacob Bruin te Oude- schild, klagende dat de T. E. M. bij het lossen van steenkolen aan vroegere arbei- ders geen werk had verleend. Aan den Raad werd de vraag gedaan, of dat College daar- in verbetering kon brengen. De voorzitter deelde mede, dat een boot met kolen wat te vroeg was aangekomen en men toen maar de krachten had genomen, die beschikbaar waren. Hierna deelde de voorzitter mede, dat men van den minister nu officieel bericht had ontvangen, dat te Texel een lagere land- bouwschool gesticht kon worden en voor subsidie voor localiteit en leermiddelen ge- zorgd zou worden. De uitgaven voor perso- neel en materieel komen voor rekening van het rijk. Voor het stichten van gebouwen wordt de goedkeuring van den minister vereischt. Met verschillende corporalies op land- bouw en tuinbouwgebied had het Dag. Be stuur vergaderd en men had daar besproken, dat het bestuur uit 7 tot 13 leden zal be- staan. De minister had te kennen gegeven, dat met 1 September de school in werking zou kunnen komen. Nog was er ingekomen van het Alg. Arm- bestuur een verzoek om de begrooting met een bedrag van 60 te mogen overschrijden, welk bedrag* noodig was voor een begrafe- nis. Hier was niemand tegen. Goedgekeurd werd de begrooting Alge- meen Weeshuis voor 1928 en jaarwedde boekhouder. Ontslagaanvrage van J. A. van der Vlis als onderwijzer aan de o. 1. school te Den Burg. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten onder dank het ontslag eervol te ver leenen tegen een door B. en W. nader vast te stellen datum. Het gevraagde ontslag als lid der Com- missie tot wering van schoolverzuim door den heer J. A. van der Vlis werd verleend en benoemd werd met 10 stemmen de heer J. W R. Usi. Benoeming gemeente-vroedvrouw. Mej. J. Henkes werd met algemeene stem- men weder voor den tijd van 3 jaar herbe- noemd. In de verordening werden wegge- nomen de woorden „standplaats Oosterend", daar bet zou kunnen voorkomen, dat in een "ander deel van bet eiland meerdere behoefte kwam aan een verloskundige, dan in ge- noemd dorp. Benoeming hoofd der O. L. school te Oudeschild. De voordracht luidde aldus: 1. F. W. Kruger te Eindhoven, 2. H. J. Kraai te En- schede, 3. B. Kiewiet, te Stadskanaal. Met 12 stemmen werd benoemd de heer Kruger, 1 stem was uitgebracht op no. 2. Bericht was ontvangen van den Ontvan- ger der Registratie en Domeinen, dat vooi buisleidingen op het haventerrein een betere rechtstoestand behoorde te zijn. Voorgelezen werd een uitvoerig contract daaromtrent, dat maar f 2.50 van de gemeente vroeg en dan ook geen tegenstand ondervond. B. en W. achtten het met het toenemend strandverkeer te Koog noodig, dat er orde zou heerschen. Zoo had men dan ook reeds gezorgd, dat de strandtenten behoorlijk ge- verfd zouden worden en dat er kleed- kamertjes en een vlet zouden zijn. Voor de veiligheid zou nu ook noodig zijn een zuur- stofapparaat, waarvoor een crediet gevraagc werd van hoogstens 150. Dit crediet were verleend, Voorstel tot bestrating van het Kaaps- wegje te de Koog. B. en W. stelden voor over te gaan tot be strating van bedoeld wegje, wat dan een goeden toegangsweg zou zijn naar de dui nen in verbinding men den Minister-Ruisch- weg. De kosten zouden bedragen rond f 400. 't Crediet hiervoor werd verleend. Benoeming vertegenwoordiger aandeel- houdersvergadering T. E. M. voor vaststel ling balans en winst- en verliesrekening. Door den voorzitter werden als leden van advies aangewezen de heeren W. H. Lap, Keizer en A. Epe. Tot vertegenwoordiger van den Raad voor bedoelde vergadering werd benoemd de heer M. A. de Graaf en tot plaatsvervanger de heer K. Vlaming. Voorschot aan J. de Waard voor een plaatsje als bedoeld in de Landarbeiderswet De landarbeider Jan de Waard, wonende te Eierland op Texel heeft op 2 d-ezer een aan vrage ingediend om ingevolge art. 7 der Landarbeiderswet ter zijner beschikking te stellen een bedrag van 3500 voor de ver- krijging in eigendom van een plaatsje in den polder Eierland. Niemand verlangde hierover het woord en met algemeene stemmen werd besloten tot aanvrage van bedoeld bedrag. Voorstel tot grondaankoop. Indertijd is een schema ontworpen van een uitbreidingsplan voor het dorp Den Burg, waarbij de bedoeling voorzat het oog ■gevestigd te houden op het behoud van den karakteristieken en doelmatigen ringvorm van bet dorp Den Burg. De practijk heeft evenwel in de laatste jaren uitgewezen een voortgaan met het bouwen langs de bestaande verkeerswegen, welke naar de andere dorpen voeren, de wegen dus waar langs het plaatselijk ver keer gelei-d wordt. Volgens inzicht van B en W. moet dit voornamelijk worden toege- schreven aan de omstandigheid, dat de gron- den, waarover nieuwe wegen zouden komen te liggen, in eigendom behooren aan per sonen, die zich er niet toe gevoelen aange- frokken die perceelen als bouwterrein met den aankleve, in exploitatie te brengen. Zonder ingrijpende, met belangrijke fi nancieele offers gepaard gaande maatregelen, is in dezen toestand niet gemakkelijk wijzi- ging te brengen. Niettemin heeft deze zaak geregeld de aandacht van het Dag. Bestuur en als gevolg 1 daarvan heeft het voor enkele maanden een bespreking gehad met den provincialen inge- nieur, secretaris van de vaste commissie voor uitbreidingsplannen, ingesteld door het Prov. Bestuur. Deze deskundige heeft met klem aan- bevolen den ringvorm van den Burg te be waren. Verschillende eigenaars hebben nu aan B. en W. in handen gegeven eenige terreinen aan den Koogerweg in verbinding met den Westerweg en de Gasthuisstraat, die kunnen dienen voor het bouwen van een nieuw weeshuis en verschillende woningen en het aanleggen van een verbindingsweg, be- nevens een plantsoen. Verschillende d-eelen zullen met winst van de hand gedaan kunnen worden. B. en W. stellen den raad voor van den leer J. D. Roeper eenige perceelen grond voor d-e genoemde doeleinden aan te koopen voor den prijs van 8950, betaalbaar te stel len ten kantore van den gemeente-ontvanger voor een bedrag van 2900 uiterlijk op 2 Januari 1929 en voor het resteerende ge- deelte uiterlijk op 2 Januari 1934, of zooveel eerder als het gekochte mocht worden aan- vaard; en van den beer J. Kiljan Jr. aan te koopen een bebouwd peroeel voor een koop- som van f 850, betaalbaar te stellen uiter lijk op 2 Januari 1929. Dit peroeel is dadelijk te aanvaarden en de verkooper stelt zich ver plicht den opstal van dit peroeel voor zijn kosten te doen verwijderen voor 1 Januari 1929. Na korte bespreking w-erd een en ander met 11 stemmen aangenomen. Tegen de heer Lapde heer Pisart stemde bianco. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting 1928/1929. Om tot het benoodigde bedrag te komen, zal de vermenigvuldigingsfactor gesteld1 moeten worden op 1,5 B. en W. stellen dit den Raad voor.. Dit werd goedgekeurd, zoodat het ver menigvuldigingscijfer op 1,5 is vastgesteld. De heeren Pisart en Lap stemden tegen. Rondvraag. De heer Pisart betoogde de onbiilijkheid1, dat de aangeslotenen, die eerder bij het G. E. B. vertrekkentarief hadden, teruggave ontvingen uit de winst en die met lichtpun- tentarieven niet. De heer Vlaming meende hierover geen debat te moeten geven, daar dit aan de zaak niets afdeed. De heer De Graaf vroeg, of er geen beter toezicht op de markten gehouden kon wor den, vooral met het oog op besmette dieren-. Ook wees hij op verkeerde plaatsing van enkele verkeersborden. Onderzoek werd1 toe- gezegd. Enkele heeren spraken nog over eenige betere verkeersdoeleinden, t-erwijl de heer Lap er nog eens op wees, dat het wensche lijk is de stukken voor de vergaderingen eer der te ontvangen. Ten slotte bracht wethouder Keijser harte- lijk dank voor de gesproken woorden door den voorzitter bij den aanva-ng der vergade ring, aan de meesten der raadsleden, die hem na zijn ongeluk blijken van belangstelling be- toonden en aan zoo talrijke burgers, van wie hij blijken van vriendschap ontving. Hij las uit het een en ander, dat wat hij voor de gemeente deed, zeer op prijs gesteld werd Hierna shifting. AKERSLOOT. Bij het verrichten van slooperswerk kreeg de timmerman Terluin een dommekracht op zijn arm, waardoor dit lichaamsdeel brak en gezet moest worden in het St. Elisabeths^ gesticht te Alkmaar. Het gebouw van den L. T. B., staande aan 't Kanaal onder de gemeente Heiloo, zal worden voorzien van een electrische kracht- installatie voor een hijschkraan en voor het transporteeren van de aangekomen goederen. Vermoedelijk zal stroom betrokken worden van het Hoogspanningsnet bij Boekel onder deze gemeente. Een en ander is reeds in on derzoek. Alsnu komen debewoners van Boe kel, wat electrische verlichting betreft, waar- schijnlijk in gunstiger positie te verkeeren. KOEDIJK. Woensdagavond vergaderde de Tuinbouw- vereeniging „De West" in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W. Visser. De voorzitter opende de bijeenkomst door het welkom toe te roepen aan de aanwezigea en inzonderheid aan den heer Hazeloop, die zou spreken over verschillende aaraappel- ziekten. Ook werd het welkom toegeroepen aan den heer Arpau, die met de leerlingen van den tuinbouweursus deze bijeenkomst bijwoonde. Hierna was het woord aan den heer Haze- loop, die een overzicht gaf van het ontstaaa en de invoering der aardappelen. Hij deelde mede, dat het nog al wat duurde eer deze als algemeen voedsel gebruikt werden, doch spr. gaf verbazende cijfers van het oppervlak dat thans hiervoor verbouwd werd, waarbij naar voren kwam, dat in ons land de aardappel een voornaam volksvoedsel is. Spoedig kwam er al aehteruitgang en moest men nieuwe varieteiten invoeren. De oorzaak van deze aehteruitgang was niet gemakkelijk te zoeken. In 1874 kwam de aardappelziekte in den vorm van schimmel. Als btstrijdigsmiddel noemt men Bordeauxsche pap. Spreker be- handelde verschillende ziekteverschijnselen, als. ringvuur, zwartbeenigheid, wratziekte, rhizactonia, bladrol, topbont en mozaiek. Spr. gaf op duidelijk* wijze een overzicht van de voorkomende eig uschappen en gaf hierbij platen rond, z&ouat men de zieke planten ook kon aanschouwen. Hierna werd een oogenblik gepauzeerd en deelde de voorzitter mede, dat bij den secre taris rattenserum aanwezig is, wat zooveel mogelijk rondgedeeld zal worden. Na de pauze behandelde spr. hoe de ziekte te bestrijden is en noemde een veld laat ge- rooid voor plantgoed niet gewenscht. Ook hefet men te letten op de nabij staande zieke planten, daar die besmetting kunnen over- brengen. Dus voor f/Tes gezonde planten in een gezonde omgeving. Het resultaat werd met cijfers op het bord duidelijk gemaakt. Zoodra men een zieke plant op een veld ont- moet, moet men die zoo spoedig mogelijk ver wijderen, doch de beste wijze om gezonde planten te krijgen is de stamselectie. Het be- waren is het best op een koele plaats en in het licht en niet op elkaar, zoodat er ruimte tusschen is. Na enkele vragen en antwoorden door spr., werd deze uiteenzetting met applaus be loond. DOOR 06 WKgRMTE RtVAHC.arM jPlotseling voelt «'j u draaierig jen niet prettlg.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6