PUROL BSnneniand Blauwe Kustbrieven. m€f recht. Het verdient geen aahbevSIIng om in een wetsartikel zulke vage uitdrukkingen als „betrekkelijk korte tijd" en „en dergelij- ke" te gebruiken. De vrees is dan ook niet denkbeeldig, dat getracht zal worden de ge- .wijzigde Ongevallenwet hoe langer hoe meer te gebruiken in plaats van de reeds zoo lang verwachte maar nog nooit verkregen Zickte- wet. BOTER- EN KAASCONTRoLE. Vanwege de Vereeniging van zuivelindus- trie en melkhygiene, den Bond van kaaspro- ducten en de Nederlandsche vereeniging van kaashandelaren is te Leeuwarden een open- bare vergadering gehouden ter bespreking .van uitvoerverboden voor boter en kaas, welke niet van het rijksmerk voorzien zijn. In de toelichting voor deze bespreking werd gezegd, dat op grond van een crisis- regeling de uitvoer van boter en kaas zonder rijksmerk verboden is. Thans is een wets- ontwerp ingediend met de bedoeling om dit verbod voor de toekomst te bestendigen. Velen zijn van oordeel, dat zoowel voor de boter- en kaascontrole zelf als voor de boeren, de zuivelbereiding en den handel in zuivel producten deze wettelijke dwang gevaar op- levert. Vandaar dat bovengenoemde vereeni- gingen het wenschelijk achtten, in een ver gadering de bezwaren tegen dergelijke uit-. voerverboden uiteen te zetten en te bespreken. In een onlangs te Utrecht gehouden verga dering van den Federatieven Zuivelbond, .waarbij tegenwoordig waren landbouwconsu- jenten uit Engeland, Duitschland, Frankrijk en Belgie werd dit punt eveneens besproken en achtten genoemde consulenten uit het bui- tenland het noodig, dat genoemd rijksmerk blijft. Vandaar dat deze bijeenkomst belegd werd om dit onderwerp van verschillende zij- den te bezien. De vergadering was vrij druk bezocht. O.a. waren tegenwoordig de Tweede Kamer- leden Rutten, Hiemstra en Langman; voorts de Kamer van Koophandel te Gouda, de hee- ren Mesdag, Hartelust e. a. De minister van landbouw was verhinderd. De heer G. J. Blink, van 's-Gravenhage, had de leiding der vergadering en gaf een uiteenzetting van de te bespreken kwesties. De heer A. van Wijnen te Gouda, die na- mens den Bond van Kaasproducenten sprak, verklaarde zich een warm voorstander van de kaascontrole; hij meende echter dat de kaaswet te ver ging, men diende meer aan het particulier initiatiei over te laten, dat tot dusver goed gewerkt heeft, terwijl men die zekerheid van de kaaswet niet heeft. De heer B. M. van Zwet, vertegenwoordi- ger van de Nederl. Vereeniging van kaas handelaren, sprak over de practische bezwa ren tegen het ontwerp. Hij meende, dat de pu- blieke opinie speciaal voor het ontwerp be- werkt is. De heer J. J. Blink sprak ten slotte namens de vereeniging van zuivelindustrie en melk- hygene. Hij komt tot deze conclusie: 1. De uitvoerverboden zijn de histbrie der boercontrole bewijst het overbodig. 2. De uitvoerverboden halen de boter- en kaascontrole van hun hoog voetstuk naar beneden door wettelijke dwang te stellen in de plaats van vrijwillig initiatief. 3. Door de uitvoerverboden wordt de be- slissing in zeer gewichtige bedrijfsaangele genheden voor onze geheele zuivelindustrie verlegd van de bedrijven naar den minister. Bij het debat vraagt het Tweede Kamerlid Hiemstra of het in het buitenland niet een verkeerden indruk zou maken als dat verbod zou worden ingetrokken. De heer Eriks, directeur van de Friesche Coop. Zuivelexport, stelt console op prijs. Ook de boeren willen deze houden. Spr. meent dat de controle prachtig heeft gewerkt. Er is bijna niet geknoeid in al die jaren. Na nog eenig debat wordt de vergadering glsloten. VERZET TEGEN HET NEDER- LANDSCH GEZAG. Drie kwaadwilligen neergelegd. r Door het legerbestuur is een telegram uit 'Atjeh ontvangen, meldende dat een patrouil- le in het Troemonsche onder den eersten lui- tenant der infanterie J. Breemouwer, drie kwaadwilligen, die verzet pleegden, heeft neergelegd. Onzerzijds is de Menadonees Prang niet levensgevaarlijk gewond. ONDERWIJSWETGEVING. f De gemeentelijke financien. A- Het Tweede Kamerlid de heer Droogleever Fortun, heeft den min. van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het door de Vereen. van Nederl. Gemeenten aan 'de Tweede Kamer gezonden adres van 8 Juni 1928 in zake het aanhangige ontwerp tot wijziging van de L. O.-wet 1920, betref- fende de schoolgeldheffing, met name van dit deel van het adres, waarin gewezen wordt op de belangrijke vermindering van school- geldopbrengst voor gemeenten, welke deze .wijziging ten gevolge zal hebben? Heeft de minister voorts kennis genomen yan het door dezelfde vereeniging aan de Tweede Kamer gezonden adres van 9 Mei ;1928 in zake het ontwerp van wet tot rege- ling van het voorbereidend hooger en alge- rneen vormend middelbaar onderwijs, met name van dit deel van het adres, waarin ge- ,wezen wordt op de aanzielijke verschuiving van lasten van het Rijk op de gemeenten, .welke deze wijziging ten gevolge zal hebben? Heeft de minister gevolg gegeven aan zijn voornemen, waarvan mededeeling werd ge- daan in de aanschrijving van Gedep. Staten der onderscheidene provincien dd. 19 Juli 1926, om de medewerking te vragen van zijn ambtgenooten, dat zij zich zouden onthouden van het nemen of voorbereiden van maatrege- len, leidende tot het leggen van financieele lasten op de gemeenten, zonder overleg met zijn departement? Is de minister bereid, mede te deelen, of het in de vorige vraag bedoelde overleg in- derdaad is gevoerd, zoowel t.a.v. het ontwerp van wet tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar on derwijs als ten aanzien van de voorgestelde frijzigingen in de wettelijke regeling van de ichoolgeldheffing? Indien inderdaad bedoeld overleg is ge houden, is de minister dan bereid alsnog te pevorderen, dat de Kamer mededeeling wordt fedaan van het resultaat van het overleg? Indien meerbedoeld overleg niet heeft plaats gehad, Is de minister berefd den min. van Onderwijs, K. en W. alsnog te verzoeken, zich met hem, t. a. v. in beide wetsontwerpen besloten financieele gevolgen voor gemeen ten te verstaan? FFEST TE NIEUWESCHANS. 300-jarig bestaan van het dorp Te Nieuweschans (Gron.) wordt gister, heden en morgen het 300-jarig bestaan van het dorp feestelijk herdacht. De burgemeester heeft een gedenkboek ge- schreven en daarin het ontstaan en de histo- rie van het dorp behandeld. Het gemeentehuis is versierd en wordt el- ken avond verlicht, teiVijl ook in het dorps- plantsoen voor verlichting met duizenden lichtjes is gezorgd. Gistermorgen werd met een schoolfeest be- gonnen. Om half elf kwam de commissaris der ko- ningin met zijn echtgenoote per auto de ge- meente officieel bezoeken. Vandaag begint het feest met een reveille door de gemeente, gevolgd door volksspelen; van avond wordt opgevoerd een ,.historische revue van Nieuweschans". Ook morgenavond wordt deze revue opgevoerd, terwijl dan des middags internationale zwemwedstrijden worden gehouden. UTRECHT EN DE BIOSCOOP. Het bezoek verboden aan kinderen beneden 16 jaar. De Utrechtschc correspondent van het Hbl. meldt Utrecht, dat zijn bewoner op amusements- gebied al heel weinig kan aanbieden, is thans bezig zich tot Nederland's meest puriteinsche stad te ontwikkelen. Angstvallig waakt de ge- meenteraad over het zieleheil der bevolking, zoo zelfs, dat hij het noodig oordeelde een correctie aan te brengen in de door B. en W. ingediende voordracht om aan kinderen bene den den 14-jarigen leeftijd den toegang tot den bioscoop te ontzeggen. Neen, zeide gister- avond deze wijze vroedschap, 14 jaar is nog veel te jong, laten wij de leeftijdsgrens stel len op 16 jaar, zoodat de overheidsbemoei- ing zich ondanks dd in werking getreden Bioscoopwet ook nog uitstrekt tot die ouders, die zich mogelijk niet voldoende van hiyi plicht bewust zijn. Het merkwaardige van het geval is, dat tot dusver slechts enkele kleine plaatsen in het Zuiden het noodig hebben geoordeeld naast de rijkskeuring een plaatselijke verordening in het leven te roepen. Van de groote steden geniet Utrecht nu de twijfelachtige eer, de eerste te zijn geweest, die een dergelijk ver bod5 „in het belang van het -kind" noodzake- lijk achtte. Opmerkelijk is bovendien, dat de Utrechtsche hoofdcommissaris van politic zich in zijn advies over de nieuwe verordening tegen instelling heeft uitgesproken. De heer Schuitemaker meende, dat men beter de wor king van de Bioscoopwet eens een jaar kon aanzien en daarna eventueel een plaatselijk verbod kon overwegen. Juist waar de politic tot dusver nooit klachten over bioscoop- voorstellin-gen ter oore zijn gekomen, acht te hij een verbod voor kinderen beneden achtte hij een verbod voor kinderen beneden 14 jaar op dit oogenblik ongemotiveerd. De gemeenteraad daarentegen heeft nu de film- voorstellingen, na er van acht tot bij half- twaalf over te hebben gepraat, maar radicaa! voor kinderen beneden 16 jaar verboden. Nu zijn er te Utrecht, die oordeelen, dat alles hierdoor bij het oude blijft. Vroeger toen de Bioscoopwet nog niet bestono, was ook de 16-jarige leeftijd voorwaarde tot toelating. Maar zij, die zoo redeneeren, vergeten, dat toen de mogelijkheid tot keuring bestond, waardoor althans kinderbez-oelc aan den bios coop niet, zooals nu, totaal was uitgesloten. Dat de thans genomen maatregel voor de exploitanten ten ernstig nadeel beteekent, be- hoeft geen betoog. Niet zoozeer het feit, dat zij de entreegelden der jeugdige bezoekers moeten missen, treft hen in hun beroep, als wel de omstandigiheid, dat b.v. een familie van vijf a zes personen, die vroeger de kinde ren kon -medenemen thans gedwongen wordt thuis te blijven. BEZOEK VAN „VERLOOFDEN" AAN GEDETINEERDEN. Op vragen van het. Tweede Kamerlid van Zadelhoff in verband met de weigering van een aanvraag tot bezoek van een gedetineerde in de bijzonder strafgevangenis te 's-Graven hage door diens verloofde, heeft de miinister van justitie geantwoord Uit de ter zake van het betrokken ge- stichtsbestuur verkregen inlichtingen blijkt, dat op de aanvraag van de moeder van den gedetineerde P. Ren, cm diens verloofde af- zonderlijk of in haar gezelschap tot bezoek toe te laten, afwijzend is beschikt. Voor alle gestraften geldt als regel, dat het vrij bezoek beperkt is tot familiebetrekkingen zie art. 71 van het kon. besluit van 31 Au gustus 1886, Staatsblad No. 159). Handha- ving van dien regel is, mede uit het oogpunt van de moeilijkheid van de controle, of de aangegeven betrekking van „verloofde" in derdaad bestaat, ook tegenover de dienstwei- geraars noodig gebleken. Dit neemt niet weg, dat afwijking van den regel mogelijk is, doch van een bepalde aanleidig daartoe, die uit den aard van het te dezen gepleegde misdrijf, naar het oordeel van den ondergeteekende, zeker niet zonder meer kan worden afgeleid, is hier niet gebleken, ook niet, nadat de mo gelijkheid van afwijking den gedetineerde was bekend gemaakt. NACHTTARIEF VOOR BUITEN- LANDSCHE TELEFOONGESPREKKEN.. Ten einde in 't internationaal telefconver- keer meer eenheid te verkrijgen, heeft men met ingang van 1 Juli de uren van zwak ver- keer, waarin de nachttarieven van toepassing zijn, voor alle landen, waarmee telefoonver- keer wordt onderhouden, bepaald op 198 uur. Een uitzondering wordt hierbij gemaakt voor Italie en Spanje; voor deze landen blijft het bedoelde tijdvak gehandhaafd op 218 uur. JEUGDIGE BOEVEN. Twee jongens, 15 en 16 jaar, zijn te Vlis- singen aangehouden en naar Amsterdam ge- bracht. Ten aanzien van een van hen was opsporing en aanhouding verzocht door den commissaris van politie te Amsterdam, ter zake van verduistering van geld. Een bedrag groot 510.30. op hen gevonden, was - voi- gens hun verldaring van deze verduistering afkomstia. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube DE STAKING BIJ „DE SCHELDE". Het aantal werkwilligen bij „De Schelde" breidt zich langzaam doch geleidelijk uit en is in het geheel geklommen van 359 tot 376. Daar de nieuwsgierigheid bij het thuisbren- gen van werkwilligen de laatste dagen weer zeer groot is, neemt de politie krachtige maatregelen en werden verschillende straten afgezet. VROUW IN BRAND GERAAKT. Gistermorgen om half 11 is een 34-jarige vrouw door het overkoken van de wasch in haar woning te Haarlem in brand geraakt. Haar kleeren vatten vlam, waarop zij gil- lende naar buiten is geloopen. Een juist pas- seerende rechercheur en een agent van politie wikkelden haar in jassen en doofden de vlam- men. Nadat haar de eerste hulp verleend was, werd zij in hoogst ernstigen toestand naar het Diaconessenhuis overgebracht. STEUN AAN M1LICIENS. Donderdag hield de Kon. Nat. Vereeniging tot Steun aan Miliciens te Amsterdam haar 24ste jaarvergadering. De voorzitter, baron Van Omphal Mulert, gaf een overzicht van hetgeen de Vereeniging gedurende het afge- loopen jaar heeft verricht. Bij het zoeken naar een werkkring zijn ge- holpen 108 dienstplichtigen, geldelijk ge- steund werden 91 en op andere wijze 35 jon- gelieden. Twee studenten ontvmgen een beurs. In totaal was met deze hulp aan 234 personen gemoeid een bedrag van ruim 4100. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. J. Rambonnet, lid van den Raad van State, Fruyt van Hertog, majoor aan de Kon. Mil. Academie te Breda, en jhr. Graa- land te Maastricht. Besloten werd het 25-jarig bestaan der Vereeniging op 30 Januari 1929 feeselijk te herdenken, DE SPOORWEG-VRACHTTARIEVEN IN DE MIJNSTREEK. De onderhandelingen tusschen de mijn- directies en de Ned. Spoorwegen over de nieuwe regeling der vrachttarieven hebben gisteren, nadat de mijndirecties Maandag een conferentie hadden gehad met den mi nister van waterstaat, tot overeenstemming geleid. De nieuwe overeenkomst, welke 1 Juli in werking treedt, zal gelden voor den tijd van twee jaar. De overeenkomst houdt in, dat de Limburgsche mijnen op de vervoertarie- ven, wanneer ze per jaar meer dan 414 mil- lioen ton steenkolen door de spoorwegen la ten vervoeren, een reductie krijgen van 25 pet. op de afstanden grooter dan 50 K.M. en 10 pet. op afstanden beneden 50 K.M. Verder wordt een reductie gegeven voor extra- kolentreinen van ruim f 1 per ton. Deze extra treinen kunnen echter practisch alleen de staatsmijnen laten loopen met haar grootere productie en haar meerderen afzet in Neder- land, b.v. die van bunkerkolen, welke de par- ticuliere mijnen niet of slechts in geringe mate produceeren. Alle mijnen op twee na, n.l. die te Kerkrade liggen op minder dan 50 K.M. afstand van de overlaadhaven te Maasbracht, waar de kolentip einde van dit jaar zal ge- rede komen. Behalve de 2 genoemde mijnen zullen de anderen dus practisch geen gebruik kunnen maken van deze overlaadhaven, daar anders het gecontracteerde kwantum, dat over meer dan 50 K.M. per spoor moet wor den vervoerd, niet zou worden bcreikt EEN INDISCH COMMUNIST GEVONNISD. De landraad te Soekaboemi behandelde een der laatste zaken tegen de cocnmunisten, waarbij de Javaan Siswo terecht stond, die in Juni 1927 als groepsleider van de Partij Saraket Islam in een vergadering opruiende woorden tegen het gezag geuit heeft. Hij werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis- straf. Van inlandsche zijde was er enorme be- langstelling voor deze zaak. ACTIE IN DE METAALNIJVERHEID. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de R. K. en de Chr. Bonden van Metaalbewer- kers hebben onlangs aan de firma Nering Bogel Co. te Deventer een aantal eischeri gesteld, o. m. inhoudende de invoering van een vaste regeling van vergoeding voor wrak gegoten gietwerk, verhooging der uurloonen met 15 en 10 pet. voor de uurloonen beneden de 40 cent en daarboven, 15 pet. extra loon voor de nachtploeg, voor overwerk aan ei- gen werk en voor werklieden, die uit den aard van hun werkzaamheden niet in tarief kunnen werken, verhooging van het aantal vacantiedagen. Op een kleine tegemoetkoming na heeft de firma deze eischen afgewezen. De werkileden hebben nu den organisaties opge- dragen, met alle gewenschte mi-ddelen te trachten, inwilliging van het gevraagde door te voeren. KORTE BERICHTEN. De Koningin-moeder bracht gistermor gen een bezoek aan het militair vliegkamp te Soesterberg. Pa*ov5wciaal ni0Mws TEXEL. Algemeene vergadering van dt Cooperatieve Boerenleenbank. Deze vergadering w-erd gehouden in „De Zwaan''. De voorzitter, de heer Jac. Kikkert Nz., kon het welkom toero-epen aan slechts 34 van de 700 1-eden. Uit het jaarverslag van het 24sten boek- jaar bleek, dat het jaar 1927 wederom een jaar van vooruitgang is geweest. Het aftredend lid van den Raad van Toe- zicht, de heer G. Witte Pzn-., had te kennen gegeven, dat hij niet voor een herbenoeming in aanm-erking wenschte t-e komen. Gekozen werd de heer Jan Kager. over 1927. Aan de beurt van aftreden was als be- stuurslid d-e heer Jan Keijser Augzn., die met 31 van de 34 uitgebrachte stemmen ber- kozen werd. Ook de heer Keijser aanvaardde zijn hernieuwd mandaai 1 De voorzitter bracht dank aan den heer G. Witte Pzn. voor alles, wat hij als lid van den Raad van Toezicht heeft gepr-esteerd. Aangeboden werd de rekening en balans over 1927: De voorzitter deelde mede, dat een bedrag van f 35000 was uitgeleend aan een der Wat-erschapsbesturen, waarvoor de goedkeu- ring der Algemeene Vergadering noodig is. Deze goedkeuring werd bij acclamatie ge geven, waarna rekening en balans werden goedgekeurd. De heer H. Hin betuigde zijn tevredenheid over het verlagen van rente voor voorschot- ten en vroeg of de renten voor spaargelden nu niet tevens verhoogd kunnen worden. Uit de korte discussie hierover bleek, dat de rente voldoende mocht h-eeten en verhoo ging bezwaren zou meebrengen. OUDKARSPEL. De heer P. Spanjaart alhier, die onlangs slaagde voor het schriftelijk examen gemeen- te-administratie, kreeg heden bericht, dat ook het mondeling gedeelte met gunstig gevolg is afgelegd1. Door TOM SCHILPEROORT. III. Hippische geneughten: De raid Paris—Cannes (dames setdes!). We hebben dit jaar in de reeks van feesten- van allerlei soort, alsof er nog niet genoeg afwisseling ware, een nieuwtje gehad, dat niet alleen sterk de aandacht getrokken heeft door zijn sportieven aard, maar ook werkelijk de belangste'lling volkomen verdient. In navolging namelijk en indirect als ge volg van den raid te paard van Mademoiselle Rachel Dorange, die van Parijs naar Berlijn reed en daarbij de voor de bekendheid van ons land zoo gunstige ervaringen te Rotter dam en elders opdeed, heeft Madame Feraud eenigen tijd gelfeden deze jeugdige amazone uitgedaagd op een raid Parijs—Cannes Mademoiselle Dorange is daar niet op in- gegaan, maar de bekende sportman M assart, schermer van naam, heeft daarvoor de be- langstelling weten or te wekken van de bla- den „Le Journal" en „La Liberte" en heeft, toen Mademoiselle Dorange -het defi van Madame Feraud niet opnam, er een balletje van opgegooid. dat gevangen is door niet minder dan acht amazones. welke alle de be doelde raid wenschten te rijden en inschreven, zoodra een ietwat officieele competitie zou worden gemaakt. Dit is geschied en ziedaar een rit-te-paard van Parijs naar Cannes op de beenen gezet. welke nu tot een eind gekomen is, en al ter wege 'n groot succes geworden is, ook al is er met pech te kampen geweest. De eenigs- zins spontane wijze, waarop deze rit ont staan is, en de curieuse omstandigheid, dat hij gewonnen is door twee amazone's, welke maar slechts eenige jaren ouder waren dan de paarden, welke zij bereden, plus de eenigs- zins romantische levensomstandigheden van beiden, doen, in onze moderne en nuchtere eeuw, deze geschiedenis 'n bijna romantisch tintje krijgen, heelemaal niet passend in den tot op-de-minuut-te-volgen en te controleeren tijd, waarin we leven en waarin alle dingen soms lijken te gebeuren en zich te ontwikke len langs overbekende, vaste en gebaande paadjesOok in het leven gaat het, gelijk M. Haardt schreef in zijn boek „La croisiere noire" na zijn ontdekkingstocht dwars door het oerwoud van Afrika: Dat we wel steeds verder en verder dringen, steeds meer en meer ontdekken, maar dat daarmee tevens steeds meer verdwijnt. „La douce illusion et te charme de l'inconnu" Keeren we echter tot de feiten terug. Ma dame FeraudMireur is dus de eigenlijke aanstichtster van den raid. Verder schreven in: Miss Weed op een volbloed „Love Set", Miss Gaiatry op „Colibri", een Canadeesch paard, dat met den oorlog naar Frankrijk gekomen is en er gebleven, en 13 jaar is; Mademoiselle Rachel Grossi op „Yarmouth", een circuspaard van 12 jaar met wat Ara- bisch bloed in de aderen; Miss Cody (die eigenlijk Madame Bechet heet) op „Love", een kleine Arabier van 11 jaar en verder Ma dame Jourdain, Madame Ristori en Martha la Corse, een dierentemster, welke laatste drie dames echter niet gestart zijn. Dus bleven vijf dames over om den rit te doen en de ruim 950 K.M. af te leggen, wel ke Parijs van de stad der mimosa's scheiden. Van deze was Madame Feraud alleen vol bloed amateur, in zooverre, dat de andere dames of paardrijdster van beroep waren of het paard niet tevens hun eigendom was. Miss Gaiatry was een Hindoesche, welke ge- protegeerd was door den vicomte d'Alzier, die haar op een mooien dag onder den tropi- schen blauwen hemel van Engelsch Achter- Indie aantrof, in gezelschap van zijne vrouw aan de oevers van de een of andere Indische irvier, dansend op het zand. Miss Gaiatry, zonder ouders, werd daar ingewijd in de heilige dansen van den Sivah. Er ontstond sympathie tusschen de jonge 16-jarige Hindoesche en de Fransche vicom tesse en Miss Gaiatry vertrok kort daarna naar Europa, onder geleide van hare nieuwe vrienden. In Parijs, eerst in intiemen kring, daarna ook daarbuiten, bleek zij ongewone danstalenten te bezitten en op het oogenblik, dat ons verhaal aanvangthad ik bijna geschreven, stond Miss G. op het punt op te treden in de Parijsche Moulin Rouge. Toen kwam de raid ParijsCannes, en reeds van haar eerste jeugd af met paarden vertrouwd, drong de jonge droomoogige Hindoesche er op aan, te mogen meedingen. Wat geschied is, terwijl de vicomte d'Alzir en zijne vrouw onderweg de een het paard en de ander de amazone hebben verzorgd. Mademoiselle Rachel Grossi had mindere connecties. Maar ze was van haar jongste jeugd af paardrijdster geweest, hare ouders hadden een circus en toen de raid was uitge schreven, drong zij bij hare ouders er op aan, mede te mogen doen. Met haar ging een vijftigjarige stalknecht mee op de fiets, om rijdier en berijdster bij te staan. Mademoisel- li Grossi is achttien jaar, en rose en fijn ge lijk een ontluikende bloem Madame Feraud startte als derde op „Stuart" Zij zoowel als Miss Weed op „Love Set" waren eigenlijk ziek. De eene had 39 gr. koorts van de griep, de andere een ernstige angina. Madame Feraud is er door- gerold, hoewel ze op andere manier pech had gad heeft. Miss Weed moest echter dienzelf. den avond te Chartrettes, op 49 K.M. af stand van Parijs, opgeven. Haar rijdier kreeg toen als berijdster Madame Lenoir, een harer vriendinnen, wier wondejrlijke avontu- ren een apart chapiter vormen van dezen merkwaardigen tocht. Restte dus nog Miss Cody, of Madame Bechet, die in den vorm startte en vergezeld werd door haar man op een rijwiel, als verzorger. De paarden van Miss Gaiatry en van Ma demoiselle Grossi waren beiden van leeren schutlappen voorzien onder de hoeven. Dit heeft hun veel ellende bespaard. Het paard van Madame Feraud, daarvan niet voorzien en bovendien onderweg onhandig beslagen werd ondanks het feit, dat deze kranige sport woman soms dertig en vijf en dertig ki lometer liep, om haar rijdier te ontzien bij Macon kreupel. Hierbij wil ik even aanstip- pen, dat de commissie van den rit de deel- neemsters vrij gelaten had in het kiezen van hare etappen, maar daarentegen een serie stations had ingelascht, waar een dierenarts aanwezig was en waar controle van rijdier was verplicht gesteld. Het geheel stond oni der toezicht van den dierenarts M. Cliquet, die den heelen rit volgde. Na Macon volgde Madame Feraud den rit verder per fiets. Op dat moment waren Miss Cody en Madame Lenoir achter (de laatste door het oponthoud te Chartrettes) en ging de strijd om de eerste plaats tusschen Miss Gaiatry en Mademoi- selle Grossi. Miss Gaiatry was voor gekomen, maar Mademoiselle Grossi wist dit in te halen door langeren etappes. Zoo legde ze in een dag den afstand Grest-Avignon af, wat 112 K.M. in een en door beteekent, en dit tusschen mid der- nacht en 9 uur's avonds van den volgen- den dag. Daar nam ze 5 uur rust en vertrok 's morgens om 4 uur naar Frejus. Deze laat ste 200 K.M. legde ze af in een trek, met geen ander oponthoud dan de voedering van naar rijdier, plus twee uur te Lambesc, twee uur rust te Aix-en-Provence en twee uur rust te Saint Maximim. Om 9 uur des avonds ver trok ze uit Aix naar Brignoles. Om 18 50 was ze te Frejus! Zonder dien nacht te bed te zijn gegaan of geslapen te hebben! Yar mouth was en bleef in uitstekenden staat. Dat Mademoiselle Grossi zoo achter geraakt was bij haar concurrente kwam voort uit een rust van 24 uur welke haar paard was voorge- schreven door den control eerenden dieren arts te Auxerre wegens een opgezette been- spier. Ze heeft het echter schitterend inge- haald en kwam daardoor als uitnemende twee binnen. Door het geringe verschil (een kwartier) te neutraliseeren, kwamen de beide jonge meisjes tegelijk aan de controle te Can nes, waar ze natuurlijk feestelijk werden bin- nengehaald met een heel escorte, bestaande uit de leden van de Polo-Club van Mande- lieu, ruiters en automobilisten van de gehee le kust De andere dames waren minder voortva- rend. Miss Cody volgde op een dagreize ach ter de anderen als derde. Madame Feraud was uitgevallen en dus resteerde Madame Le noir, die Miss Weel vervangen had. De ge schiedenis van deze deelneemster is zoo grap- pig, dat we ze hier laten volgen, naaE het verhaal van haar verzorger, den eigenaar van het paard van Miss Weed, den amateur M. Jacquelin, die de raid per auto volgde. „Madame Lenoir was mij volslagen onbej kend, alvorens ze opdook als vriendin van Miss Weed en mij voorstelde in haar plaats „Love VII" te berijden. Eerst als begeleidster had ze, toen miss Weed ziek werd, het in haar hoofd gezet, zelf mee te doen. Ik wist op dat oogenblik nog niet, dat ze nooit een paard be- reden had! Toen Miss Weed niet verder kon en mijn paard in uitnemende conditie dus niet zou kunnen meedingen, kwam Madame Lenoir eigenlijk als een reddendo engel Ze was echterin sportkousen en in een fietsbroekToen ik daarop wees, zei ze: „Ik rijd gewoonlijk zoo!" Bon Dus in het zadelMaar ze wist niet eens, welken voet of ze geven moest! Toen ik verwonderd zei nadat ze op het paard zat: „Maar u hebt nog nooit gereden". bekende ze: „Inderdaad, maar dat geMt niets!"Eigenlijk was ik wild, dat ik erin geloopen was en besloot Madame voor de brutaliteit te straffen Rijden zou ze! En ik laat haar vertrekken, terwijl ze een iet wat primitief aandoend ,hu" tegen d'r rijdier uitte Trouwens, het moet erkend, de vrouw had energie en doorzettingsvermogen. Toen ik, na twee uur gewacht te hebben, haar niet op zag dagen, 20 K.M. na Chartrettes, reed ik gendarme, in het akkerland, terwijl aan de terugDaar zat ze, opgeholpen door een andere zijde van den weg, „Love VII" rustig te grazen stond!Ik besloot toen maar, ze onderweg les te geven; den tweeden dag ging het al beter, den derden zelfs aanzien- lijk beter! Daarna reden we respectievelijk steeds meer per dag, 12, toen 45, daarna 75 K.M. en laatstelijk kwamen we tot 100 K.M. In Macon echter was ze open diende ze door twee verpleegsters te worden verzorgd! Daarna ging het in geforceerde etappes ver der, want van stoppen of opgeven wilde Ma dame Lenoir niet weten!" verhaal de de heel Jacquelin. Voor wie dit alleen een uitstapje geweest is, is het paard „Love VII". Dit was er aan gewend een 10.000 K.M. per jaar af te leg gen en is op dezen rit2 K.G. aangeko- men. Het paard van miss Cody heeft dus, wat dat betreft, ook een record op z'n naam, Madame Lenoir echter heeft haar rijdier in Mandelieu achtergelaten en is per auto naar Cannes gekomen. Waarschijnlijk vond ze haar prestatie toch niet heelemaal in den haak, nog waarschijnlijkerhaar costuum ongeschikt voor de voornaamste stad van de Cote d'Azur! We laten dus de dames aan de fuiven, welke ter harer eer overal worden gegeven. Nieuwe plannen zijn op hippisch gebied uit deze geboren. We krijgen waarschijnlijk een nieuwe raid voor dame en heer het volgend jaar. Maar dit debuut was toch aardig ge noeg, om er bij stil te staan. Dit hippisch feest brengt in de tot nog toe gebruikelijke een aangename afwisseling en stellig iets nieuwsWaaruit we zien kunnen, dat de wereldloop cirkelvormig is en: qu'on revient toujours a ses premiers amours!" Ondertusschen arriveeren deze week de Paris-Nice automobilisten en motorrijders aan deze Blauwe KustMaar d^* nu bijnaouderwetsch aan!... ■f Doo» 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogiaten

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10