Ilkiumlt CoiiranL Damrnbrieb. m.wm Mijit indfukken uit Amsrlka FEL 11 1 ETON. g Zaterdag- S3 Juni. W» Hi Hi W/ ym m M. mm. w. ill Wm Xo. 147 1928 Hendard dertigste Jaargang. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI OP DIT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT AAN DIEN DATUM VERSCHIJNENDE jfcTUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. door Dr. NEIL VAN AKEN. „Hoeveel zit er in voor mij? De omkooperij in Amerika. Een paar staaltjes. De gevol- gen van het drankverbod. Nederlandsche pers over de „veramerikani- seering" van Europa, ook en vooral van Hol land, zal het niet lang duren vooraleer Ame rika het Europeesche werelddeel heeft inge- lijfd, „hook, bait and sinker", zooals men het hier zoo graphisch uitdrukt. Het schijnt, dat de Engelsche, of liever de Amerikaansche taal zachtjes aan onze moedertaal verdringt, dat de Amerikaansche levenswijze meer en meer navolging vindt, dat Amerikaansche kleeren, vermaken, versnaperingen, lectuur en yooral Amerikaansche sport, iederen dag in populariteit toenemen. Men schrijft dit" toe jaan het bezoek van Amerikaansche toeristen, aan het vertoonen van Amerikaansche films en het lezen van Amerikaansche geillustreer- de maand- en weekbladen. Of Holland met die veramerikaniseering yooruit of achteruitgaat, laat ik hier in het midden. Zeker ligt de schuld niet aan Ame rika. Dit land voert geen voorbedachte recla me-propaganda. Als Holland zoozeer houdt yan Amerikaansche ideeen, gewoonten en ar- tikelen, dan is dat eigen keuze. Ik zou het echter jammer vinden, als Holland zoover ging in zijn navolging van Amerika dat het, tegelijk met de voordeelen der Amerikaan sche beschaving, ook de nadeelen ervan zou overaemen. En onder die voor het goede Hoi- landsche karakter nadeelige Amerikaansche gewoonten is de omkooperij in het ambte- naarsleven wel een der meest verderfelijke. ,Wij hebben hier altijd nog het idee dat, niet tegenstaande de sporadische gevallen van omkooperij, zooals de z.g. gascorruptie, Hol land tamelijk vrij is van wat men hier „graft" noemt. Voor iemand die niet door persoonlijk contact gedurende een aantal jaren met het Amerikaansche ambtenaarsleven bekend is, is het onmogelijk zich een begrip te vormen van wat men terecht kan noemen een nationalen kanker, die de gezondheid van het heele pu- blieke lichaam ondermijnt. Men mag als vasten regel aannemen, dat in Amerika niets te verkoopen of te verkrijgen is aan of van een publiek lichaam of persoon zonder het of- freeren van steekpenningen, of in den vorm van geld of van tegengunsten, die in gelde lijke winst kunnen worden omgezet. Ieder een, van den kleinsten kommies tot de heeren in de hoogste regeeringskringen, is omkoop- baar en zonder omkooperij is het niet moge- lijk iets te bereiken. Laat ik enkele voorbeel- den aanhalen. Een mijner kennissen heeft een nieuw be- sproeiingssysteem uitgevonden voor publieke parken, groote tuinen, golfterreinen, enz. De beste ingenieurs in Amerika hebben het goed bevonden. Het is 100 pet. doelmatiger en minstens 50 pet. goedkooper dan de bestaan- de systemen. Voor een park zooals Central Park te New-York garandeert de uitvinder een besparing van minstens 40.000 dollars per jaar. Een tijdje geleden gelukte het hem door middel van introducties van een paar bekende bankiers een onderhoud te krijgen met den park-commissaris van een der groot- ste steden van Amerika. Mijn vriend vond het niet moeilijk de voordeelen van zijn systeem uit te leggen. De commissaris was er door getroffen, doch daar bleef het bij. Enkele dagen daarna werd mijn vriend bij het verlaten van zijn huis op weg naar zijn kantoor zachtjes op de schouders getikt door iemand dien hi] niet kende. Deze liep met hem een straatje om en fluisterde in zijn oor, dat het in zijn voordeel zou zijn om op een zeker advocaten-kantoor even aan te loopen en te vragen naar mr. X. Hij kreeg een wcaht- woord, dat hij geven moest: „sprinkling" (besproeien). Den volgenden dag verscheen mijn vriend bij mr. X. die hem verzekerde, dat zijn systeem was goedgekeurd en inge- voerd, doch dat hij een schriftelijk contract teekenen moest, waarvan hem geen copie zou worden gegeven, om voor een tijdvak van vijf jaar zijn rekening met 20 pet. te verhoogen en den advocaat te machtigen het bedrag van de stedelijke autoriteiten te innen, het ho norarium in contanten zou worden uitbe- taald. Het heele politieke partij-systeem in Ame- Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeevalk"). Ziezoo! Volgens het besluit, dat ik hier komende gevormd had, bleef mij niets an- ders over dan mij terug te trekken en heen te gaan. En toch, niettegenstaande dat be sluit niettegenstaande honderd van zulke besluiten kon ik aldus niet heengaan. Een vriendelijk woord, een vriendelijke blik ten minste, wou ik hebben om mij te troosten. Ik zou dus zien, dat er nog wel iets goeds, eenig gevoeTvah"eer"in"mij zat; ze zou aus achting voor mij hebben, als ik weg was. „Ganymedes", zei ik. „Monseigneur?" „Geef den manschappen bevel op te stijgen". Zij keerde zich om en keek mij met heel groote, verbaasde oogen aan, eerst mij en toen Rodenard. Maar zelfs toen zij hem aan- zag boog hij en ging de kamer uit om te rflca oerust op omkooperij. Hier volgt een staaltje. Een bekend metaal-fabrikant ver- telde mij niet lang geleden, met het meest on- noozele gezicht van de wereld, alsof het niets bijzonders was, dat hij bij een der vorige Pre- sidentieele verkiezingen een bezoek kreeg van een kopstuk van een der politieke partijen, die hem verzekerde dat, als de fabrikant een bijdrage wilde geven aan bet verkiezings fonds van 10.000 dollars, er voor gezorgd zou worden, dat de nieuwe Tariefwet een ver- hooging van invoerrechten op zijn product zou bevatten, waardoor concurrentie van het buitenland onmogelijk zou worden. Het re- sultaat was zooals beloofd was. En het mooie van dit alles is, dat dergelijke omkoo perij een publiek geheim is. Iedereen weet Over het olieschandaal heeft men ten uwent genoeg in de pers kunnen lezen. Het dringt door tot in twee of drie der ministe- ries te Washington, doch laat het groote pu bliek tamelijk koud. Iedereen zou hetzelfde doen als hij maar kans had. Wat men echter den politici in het olieschandaal betrokken niet vergeeft, is, dat ze zoo dom zijn geweest om zich te laten attrappeeren. Verschillende sociologen zien een eng ver- band tusschen de publieke omkooperij en de geheelonthoudingswet van Amerika. Het staat vast, dat de algemeene corruptie in het publieke leven gelijken tred heeft gehouden met de ontduiking van het drankverbod. Het heele moreele lichaam der samenleving is verzwakt door de huichelarij en de min of meer geheime schending der constitutioneele wet op het drankgebruik in Amerika. Oog- •luikend wordt, zelfs in de hoogste kringert, de ontduiking der drankwet goedgekeurd. De onschendbaarheid der constitute is in twijfel getrokken. Waarom dan zou zij onschend- baar zijn in andere opzichten? BinBiea^Iand MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Vergadering te Middelburg. De officieele ontvangst door het departe- ment Middelburg van bovengenoemde Maat schappij geschiedde gister in de societeit „De Vergenoeging" op de Markt. Er was een groot aantal belangstellenden opgekomen, bestuur, verschilende bekende figuren uit in- onder wie, behalve de leden van het hoofd- dustrie en handelskringen. De heer Berdenis van Berlekom, voorzitter van het departement, hield een toespraak, waarbij hij alle aanwezigen welkom heette. organisatie op de welvaart van Middelburg hebben, memoreerde spr. den invloed dezer Na op de taak der Maatschappij gewezen te sedert de oprichting van het departement. Vervolgens gaf spr. in het kort een over- zicht van het bedrijfsleven in Middelburg en Vlissingen. De toespraak van den heer Van Berlekom werd ,terwijl de champagne rondging, be- antwoord door den voorzitter van het hoofd- bestuur, mr. C. H. Guepin, die in het kort het departement Middelburg dank zeide voor de gastvrije ontvangst, welke zoo karakateristiek is voor het Zeeuwshce volk. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het oude Raadhuis, waaraan nog herinnerin- gen van Karel den Stoute verbonden zijn. De gasten werden in de nieuwe raadzaal ont- vangen door den burgemeester, den heer P. Dumon Tak, de wethouders en enkele raads- leden. Na een woord van dank van mr. Guepin ging het gezelschap de zalen rond. Muziek, zang en dans kwamen daarna aan de beurt. In den tuin van den Schuttershof, waar guirlandes van kleurige lampions tus schen de zware boomkruinen door de zomer- avondschemering een feeerieken aanblik bo- den, gaven meisjes in Zeeuwsche kleeder- dracht onder de muziek van het Middel- burgsch Harmoniecorps oude dansen te zien en oude liederen te hooren, welke zeer in den smaak vielen. HOE HARD MAG EEN RAADSLID SCHREEUWEN? Het Rotterdamsche raadslid, de heer Van Burink, heeft thans een dader omschreven ac- te van beschuldiging ontvangen naar aanlei- ding van de incsidenten in de raadszitting van 29 Maart van dit jaar. Daarin wordt hij verdacht „in de openbare vergadering van den gemeenteraad opschudding te hebben veroorzaakt door opzettelijk hard te schreeu- wen en te schelden, zoodat de Raad in de werkzaamheden werd gehinderd". Bij den aanvang der zitting heeft de heer Van Burink den voorzitter, mr. A. de Jong, waarnemend burgemeester, verzocht, even te demonstreeren hoe hard hij schreeuwen mag zonder in aanraking te komtn met den „Noordsingel" (het Paleis van Justitiee. De voorzitter heeft aan deze uitnoodiging geen gevolg gegeven. Doch telkenmale als in deze zitting een der raadsleden de stem wat luid verhief, kreeg hij van den heer Van Burink de welgemeende raadgeving: „U mag wel wat zachter spreken, anders komt u nog op den „Noordsingel" terecht!" doen wat ik hem gezegd had. Wij hoorden zijn sporen rinkelen in de hall en op het voorplein. Wij hoorde hem met zijn schorre stem een bevel geven, en daarna het geluid van paardenhoeven, het rinkelen van tuig en al het geraas verbonden aan het gereed- maken tot vertrekken. „Waarom hebt u bevel gegeven tot op- stijgen?" vroeg zij eindelijk. „Omdat mijn zaken hier zijn afgedaanwij gaan dus weg". „Gaat u weg?" zei ze. Nu waren haar oogen neergeslagen; toch begreep ik de uit- drukking van haar gezicht. „Waar gaat u naar toe?" „Ik ga weg", antwoordde ik. „Dat is op't oogenblik het eenige wat iets beteekent". Ik zweeg om iets weg te siikken, dat mij ver- hinderde te spreken. „Vaarwel!" zei ik en stak haar de hand toe. Nu ontmoette haar blik den mijne, onbe- vreesd, maar vragend. „Meent u, mijnheer, dat u Lavedan al dus gaat verlaten?" „Als ik toch vertrekken moet, wat doet het er dan toe hoe?" „Maar haar verwarring nam toe; haar gezicht verbleekte ,,maar ik dacht dat wij een afspraak gemaakt hadden". „Stil, mademoiselle smeek ik u", riep ik uit. Jk ichaam mij als ik daaxaan denk. Biina NED. BIJBELGENOOTSCHAP. - De algemeene vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap is gister in de Doopsgezin de Kerk te Amsterdam gehouden. Aan den vooravond had in „Parkzicht" een begroetingssamenkomst plaats, die ge leid werd door den voorzitter van het Ge- nootschap, jhr. H. L. Quarles van Ufford, en waarin dr. J. Offringa, missionnair-arts te Djokjakarta, een inleiding hield over het onderwerp „De beteekenis van lectuurver- spreiding voor de zending". Op deze inleiding volgde gedachtenwisse- ling. De algemeene vergadering van het Bij belgenootschap is gistermorgen geopend door den voorzitter, jhr. Quarles van Ufford. De ze deed o.a. enkele mededeelingen over de nieuwe Bijbelvertaling. Hoewel de moeilijkheden, inzake de verta- ling van het Oude Testament, waarover ver- leden jaar gesproken is, nog niet zijn opge- lost, heeft het hoofdbestuur toch besloten met de v.rtaling van het Nieuwe Testament te doen beginnen. Daaroe is opdracht gegeven aan de heeren prof. Grosheide te Amsterdam, prof. Van Leeuwen te Utrecht, prof. Plooy te Amsterdam, prof. Van Veldhuizen te Gronin- gen, prof. Windisch te Leiden en prof. De Zwaan te Groningen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat bij het geven van de opdracht aan deze ge- leerden er rekening mede is gehouden, dat de belangrijke kerkgenootschappen en de ver schillende richtingen zouden zijn ver-tegen- woordigd. Hierna was aan de orde de bespreking van het verslag over 1927. De financieele toestand was iets minder zorgwekkend, het nadeelig saldo is nu 19.937. De binnenlandsche actie leverde ook dit jaar weer goede resultaten. Het aantal afdee- lingen steeg van 179 tot 197; het aantal contribuanten van 13.899 tot 16.427. In het gedeelte, handelend over het buiten land en de kolonien, wordt er aan herinnerd, dat de kring van samenwerking in het zen- digsconsulaat weer is uitgebreid door de toelating van de zending der Methodist Episcopals. In 1927 werden naar N. O.-Indie verzon- den 23.522 ex., ter waarde van 20.180 en naar West-Indie 507 ex. ter waarde van 558. De verslagen van het secretariaat en van den penningmeester werden zonder bespre king goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van art 15 de Wet van het Genootschap. Dit voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Daarna is de vergadering geschorst tot gis- termiddag. In de middagvergadering werd mededee- ling gedaan van de uitslag der verkiezing van leden van het hoofdbestuur. Daaruit bleek, dat herkozen zijndr. W. G. Haren- stein, ds. J. P. van Brugen en ds. G. Mans- velt, alien te Amsterdam en gekozen in de vac. mej. mr. Katz: mevr. A. C. Diepenhorst De Gaay Fortman en in de vacature-ds. Ch. Hunningher: ds. D. Crommelin te Oegst- geest. Hierna hield dr. H. Kraemer, taalkundig afgevaardigde op Java een voordracht over het onderwerpZes paar padvinden. Op deze rede volgde eenige gedachtenwis- seling, waarna de vergadering op de gebrui- kelijke wijze is gesloten. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Bij een kort, doch hevig onweer, hetwelk gistermiddag boven Loith en Spijk losbrak, werd een zekere van Hall uit Zevenaar, op de steenfabriek te Spijk door den bliksem getroffen en gedood. R.K. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUW- BOND. De R. K. Diocesane Land- en Tuinbouw- bond in het bisdom Haarlem hield gister te Amsterdam zijn algemeene vergadering. De voorzitter, burgemeester M. Dekker van Obdam, heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen. Bij acclamatie is benoemd tot voorzitter het Tweede Kamerlid mr dr. L. M. Deckers te Den Haag. DE KETELONTPLOFFING TE TIEL. Twee van de bij de ketelontpioffing in de azijnfabriek te Tiel getroffenen maken het goed, doch de toestand van den heer L de Poorter is niet zonder gevaar. De justitie st-elde dadelijk een onderzoek naar de oor- zaak van het ongeval in. EEN ONTSLAG-KWESTIE. Kerstmis 1927 werd aan het hcofd der Christelijke Prinses Julianaschool, Fahren- heitstraat, Amsterdam-Oost, ontslag ver- leend. Het hoofd dezer school nam met dit ontslag geen genoegen en ging in beroep bij de daar- voor bestaande commissie. Een aantal ouders van kinderen, die de Prinses Julianaschool bezoeken, verzetten evenz-eer als over die andere afspraak, waar door ik voor't eerst op Lavedan -kwam. De schaamte over die eerste heb ik uitgewischt ofschoon u dat misschien niet met mij eens is. Nu wisch ik de schaamte uit voor de tweede. Het was een- onwaardige daad van mij, mademoiselle, maar ik had u zoo innig lief, dat het er voor mij niet op aan kwam hoe ik u zou winnen, als ik a maar de mijne mocht noemen. Ik heb de dwaling daarvan later i-ngezien, het was onbillijk. Ik wit niet nemen wat niet vrijwillig gegeven is. En daarom, vaarwel!" „Ik begrijp u, ik begrijp u, mijnheer", fluis terde zij, maar de hand die ik haar toestak nam zij niet aan, „ik ben er heel blij om, mijnheer." Ik trok mijn hand plotseling terug. Ik nam mijn hoed van den stoel waarop ik hem had neergeworpen. Zij kon mij tenminste dat ver- driet hebben bespaard, dacht ik. Zij behoefde er geen blijdschap over te toonen. Zij kon mij een hand geven en in vriendschap van mij zijn gescheiden. Vaarwel, mademoiselle!" zei ik nog eens, zoo stijf als ik kon, en ging naar de deur. „Mijnheer!" riep zij mij achterna. Ik bleef staan. „MademoiseHe?" Zij stond daar heel zedig, met neerge- Zich eveneens tegen dit huns inziens onrecht- vaardig ontslag. Een commissie uit deze ou ders werd saamgesteld, vergaderingen wer den gehouden en groot was dezer dagen de vreugde toen bekend werd, dat door de Com missie van Beroep het schoolhoofd in het ge- lijk gesteld was en het ontslag door het schoolbestuur moest worden ingetrokken. Zelfs werd de vlag uitgestoken! Toen Maandag j.l. het schoolhoofd, na een „vacantie" van ongeveer een half jaar, naar de school kwam, werden hem in de Schager- laan, een toegangsweg tot de Fahrenheit- buurt, bloemen aangeboden. Andere buurtbewoners zagen evenwel de terugkomst van het schoolhoofd met leede oogen aan en thans is de kleine buurt ver- deeld in twee partijen: voor of tegen het schoolhoofd Geruchten, dat het bestuur der school zou zijn afgetreden, worden tegengesproken. De pro-schoolhoofd-menschen hidden Dinsdagavond een vergadering. Het bestuur zal Zaterdagmiddag voor genoodigden den stand van zaken uiteenzetten. UITKEERING AAN ZUIDERZEE- VISSCHERS. Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van wa terstaat gevraagd: lo. Is het bericht in de bladen juist, dat een aantal Zuiderzeevisschers van 65 jaar en ouder van 3 Juni af een uitkeering ont vangen van f 1 tot 5 per week? 2o. Zoo deze vraag bevestigend wordt be- antwoord, kan de minister dan mededeelen, verdeeld over de verschillende Zuiderzee- plaatsen a. hoe groot dit aantal is; b. hoeveel aanvragen zijn binnengekomen; c. hoeveel aanvragen werden afgewezen; d. tot welke bedragen de uitkeeringen wor den verleend? 3o. Hoe moeten de bedragen, in de eerste vraag genoemd, beschouwd worden: als uit keeringen wegens armenzorg of als tege- moetkoming wegens de schade, welke de af- sluiting der Zuiderzee dezen visschers heeft berokkend? 4o. Zoo dit laatste het geval mocht zijn, op welke wijze is de schade dan berekend en naar welken maatstaf zijn de uitkeeringen van 1 tot 5 vastgesteld geworden? OM EEN FIJNE SIGAAR. In de raadsvergadering te Deventer sprak het raadslid Roebers zijn groote afkeuring uit over een bij de politic gehouden wedstrijd in het aanbrengen van overtredingen. Een inspecteur had een fijne sigaar uitge- loofd voor den agent, die binnen 'n bepaalden tijd de meeste processen-verbaal had opge- maakt. De nrijs was gewonnen door een agent, die binnen twee uren 15 personen had geverbaliseerd. De Voorzitter zeide, dat het geval erg was opgeblazen. Het was een neheel op zichzelf staand feit geweest, een kleine fout slechts, waarover de betrokken politiemannen niette min waren on-derhouden. KORTE BERICHTEN. De classis Amsterdam der Chr. GereL Kerk hield Woensdag den jaarlijkschen Zen dingsdag in het park Velserbeek te Velsen. Het aantal werkwilligen aan de „Schel- deneemt iederen dag met enkele werklieden toe, en bedraagt thans 374, met inbegrip van de leerjongens. Te Zevenbergen is gearresteerd de chauffeur A. S., verdacht van aanranding van een dfenstbode Hij is naar Breda over- gebracht. S. is gehuwd en vader van vijf kinderen. Te Vlissingen heeft de politic aangehou- den een 15- en een 16-jarigen jongen uit Am sterdam, die, na 600 van hun patroon te hebben weggenomen, eerst Zaandam, Rotter dam en Hoek van Holland hebben bezocht. Nu waren zij van plan naar Belgie te trek ken. Zij zijn naar Amsterdam gebracht. Te Terneuzen is aangehouden een 13- jarige jongen uit Rotterdam, die de ouder- lijke woning was ontloopen met medene- ming van 3501 van zijn grootvader. Woensdagmiddag is een 37-jarige dame in haar woning aan de Thomsonlaan te Den Haag in een kelder gevallen. In bewusteloo- zen toestand werd zij naar het Roode-Kruis- ziekenhuis overgebracht. Gisterochtend is zij aan de gevolgen van den val overleden. Woensdagmiddag is bij' het losmaken van een staaldraad van een meerpaal voor het verhalen van een stoomschip in de ka- naalhaven te Ter Neuzen, de ongehuwde bootwerker Corn. Scheele oud 42 jaar, te water gevallen en verdronken. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op- lossing probleem no. 1021 (auteur G. Den- troux). Stand. 22Z25 ^Sch op:2' 8' 9- 10' 12' 13' 15' 17 slagen oogen en gevouwen handen. „Ik zal hier heel eenzaam achterblijven". Ik bleef staan. Ik wist niet wat ik hoorde. Mijn hart bonsde van hoop, scheen toen eensklaps stil te staan. Wat meende zij? Ik keek haar aan en ik weet zeker dat zij aoods- bleek was. Ik was bang dat ijdelheid mij dwaze dingen deed denken en d-urfde niet hand-elen op een bloot vermoeden all-een. En daarom zei ik: „Ja mademoiselle, u zult het eenzaam hebben, het spijt mij wel." Daar er een stilt-e volgde, wilde ik weer naar de deur loopen en mijn hoop zonk in mijn §choenen bij iederen voetstap in die richting. „Mijnheer!" Haar stem hield mij terug toen ik vlak bij den drempel stond. „Wat moet een arm meisje doen met deze groote bezitting in handen? Alles zal te gronde gaan als er geen man is om het te bestu-ren." „U moet die taak niet op u nemen. U moet een rentmeester nemen". Ik hoorde iets dat bijzonder veel op een snik geleek. Zou het kunnen wezen? Groote hemel! zou het toch zoo kunnen wezen? Ik wilde het nog steeds niet vermoeden. Ik keerde mij weer half om, maar haar stem hield mij terug. Nu was die stem onstuimig, w. 12 sch. op: 21, 24, 26, 33, 35, 38/42, 47, 49. O p 1 o s s i n g. -] 1. 35—30 1. 25 32 2. 49—43 2. 29 49 3. 42—38 3. 49 19 4. 38 7 4. 2:11 of 19:46 5. 21 5 5. 19 46 of 2: 11 6. 4741 6. 46 slaat. 7. 5 slaat COMBINATIE. De fraaie combinatie, die voor Zwart in onderstaande positie mogelijk is, verdient zeker wel de aandacht. ..'mm.mm-milk mm. i wm Zw. 13 sch. op: 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 17, 18, 24, 25, 29. W. 13 sch. op: 21, 26, 28. 31, 32, 33, 36, 38, 40, 42, 43, 44, 45. Zwart speelt: 11. 18—23! 2. 28 30 2. 25 34 3. 33 24 3. 17—22!! 4. 40 29 4. 22—27 5. 31 22 5 13—19 6. 24: 11 6. 6 50! De volgende openings-slagzet van Chiland is zeer leerzaam. Wit. Zwart. 1. 33—28 1. 18—23 2. 38—33 2. 12—18 3. 42—38 3. 8—12 i 4. 34—30 4. 20—24 5. 31—27 5. 17—21? m jww..r. Zw. 20 sch. op: 1/7, 9/16, 18, 19, 21, 23, 24. W. 20 sch. op: 27, 28, 30, 32, 33, 35/41, 43/50.- 6. 27—22 6. 18X27 7. 33—29 7. 24X 31 8. 30—24 8. 27X38 9. 43X32 9. 19X30 10. 28X37!! In het zwarte stuk op 30 schuilt de winst van dezen slag voor wit. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 1022 van M. Boissinot (Fr.) Zw. 7 sch. op: 4, 9, 12, 13, 14, 18, 19, twee dammen op 2 en 15. en „Mijnheer de Bardelys, u heeft uw belofte gehouden. Wilt u geen betaling vragen?" „Neen, mademoiselle", antwoordde ik heel zacht, „ik kan geen betaling aannemen Een oogenblik sloeg zij de oogen op. Die jlauwe diepten schenen beneveld. Toen sloeg zij ze weer neer. „Ach, wil u mij dan niet nelpen?" barstte zij los en zachter voegde zij er bij„Ik zal nooit gelukkig zijn zonder ,,Wat meent u?" zei ik hijgend en wierp mijn hoed in een hoek. „Dat ik je liefheb, Marcel dat ik niet zonder je leven kan". „En kan je mij vergeven kan je mij ver- geven?" riep ik uit, terwijl ik haar in mijn armen nam. Haar antwoord was een lach, waarmee zij laar verachting uitsprak van alles alles behalve ons beiden, alles behalve onze liefde. n tot antwoord stak zij mij haar roode lip- pep toe. En indien de verzoeking van die Tppen Maar neen, nu word ik onbe- scheiden. Ik hield haar nog in mijn armen toen ik mijn stem verhief en riep: „Ganymedes!" „Monseigneur?" klonk zijn antwoord door het open raam. „Verzoek de manschappen af te stappen en af te zadelep." EINDE. 63) OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE- ZONOEN OE BROCHURE OVER QRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J. H. VAN GRAFHORST. ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KUER> 2IEKTE. Mlddelburgschestr.Zl7, Schevenlngen. gW M "/a

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5