Scbaakrubriek. HwalenmakenUspoedigond! i m 1m. mm Wm mm TSjrischrifteii Sport Rechtszaken W. 11 SC1J. op: 11, 21, 22, 25, 27/30, 32, 33, 39. Een moeilijke opgave! In onze volgende rubriek geven wij de pplossing. Hier volgt een partij nit het Konings- WitBird. 1. e4 5. Lc2 e6 ef4 Zwart: Bum. 3. d5 4. ed5 Dd5 6. Pi3 Pc6 Door de ontwikke- Jin-g van dezen L geeft Wit zijn tegen- partij gelegenheid zijn rochade te ver- hinderen. Want na 3Dh4f speelt Zwart't beste: 4. Kfl. Het verlies der roch ade weeg t evenwel rijk op tegen de -betere ontwikke- ling, omda-t Zwart vroeger of later g5 spelen moet, spelen tot verdediging van 14 en daardoor meer dere tempi noodig heeft om zijn Dame wedex in 't spel te brengen. Hierom houdt men het Koningslooper- gambiet voor sterker dan het Konings- paard-gambiet (3. Pf3). Wit speelt hier evenwel meer 3. Lc4. De zet 3. Le2 is voor 't eerst gespeeld door Janisch. Wit bereikt er met zoo'n heftigen aan- val mee, maar heeft zekerder spel. De zet van Zukertort. Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een ge- volg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoecen. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtree- ren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuw pijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich water- zuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kun nen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaasontsteking, ischias, spit, ver- magering, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijnse- len. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. 6. Pc3 Da5 7. 0-0 Le6 8. Lb5 Lc6 De Dame staat hier slecht. Beter was Dd8. Zwart wil lang rocheeren om een aanval op den Witten Koningsvleugel voor te bereiden. Evenwel komt het zoover niet. 000 bc6 Na 9Db6f volgt 10. d4 en Wit 10. d3 11. Pe4 %2. Ld2 S3. Khl •14. Pc3 15. Pa4 ,16. b3 117. h3 5 Db6 f5 Pf6 Da6 Pg4 Pe3 verovert f4. St,,, wV-'fjL ils'. Jddl 18. Del! 18 g4 19. Ph4 gh3 20. Tf4! 20. 21. Kgl 22. De3 23. Pf5 24. Pd6 25. Tf8 26. Dh6 -27. Dd6 hg2f Ld6 Ld7 Tdf8 cd6 Tf8 Tg6 Lh3 Na 17. Pf6 volgt 18. Lc3 en later Pc5 met winst van een stuk. Een ver vooruit berekende zet. Zwart had met Ld7 een pion moeten offeren. Het streven dien te behouden kost de partij. Nu verliest Zwart een stuk. Een pracht zet, die de winst der partij inhoudt. Lf4 en wint. (Dufr.) EINDSPEL 234 (Berger). a b e d e Wit speelt en wint. PROBLEEM no. 191 (R. l'Hermet). ab c d e fg h Jweezet mat. OPLOSSING EINDSPEL 232. 1. Da If Lb2 2. La3! 3. Ph6f Kf8. Wit peeft op. Na 4. ba3 volgt Da3f mat. 'i Waren Ld3 en Ld2, die Wit't ontvluchten MMnogelijk maakten. OPLOSSING EINDSPEL 233. 1. Pd5! Dd5 (Na 1Ld4 volgt L verlies, dat uit het volgende wel duidatuk zal worden) 2. Dh8f 3. Df6 4. De7f 5. De8t 6. Te8+ Th8 Tg7 Kg8 Te8 Kh7 7. Thl mat. OPLOSSING PROBLEEM 190 (H. Wangel). 1. Lb3 dreiging 2. Lc2 mat. 1 -Kd3 2. De3 mat. 1. Lb3 2. Pf2 mat. 1. Lc4 2. Pf2 mat. De return-match V.V.V. IILasker (Uit- geest) heeft Dinsdag j.l. te Uitgeest plaats gehad. Doordat V.V.V weder betrekkelijk vroeg weg moest, werden veel partijen niet uitgespeeld. Die moeten alsnog arbitrair beslist worden. De uitslag is V.V.V. IILasker I 2 en 6 te beslissen partijen waarvan stellig de meeste beter staan voor V.V.V. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De Juni-aflevering van het tijdschrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat' 'trekt ditmaal in het bijzonder de aandacht in ver- band met de vele afbeeldingen bij de artikelen opgenomen. Zooals steeds vangt ook deze aflevering aan met een zeer belangwekkende opsomming van wat de Vereeniging in de laatste maand deed. Onder het opschrift „Nederlandsche Bloe- menweelde" is door Joh. Denijs zeer karakte- ristiek in beeld gebracht't feit, dat de K.L.M. in 1927 100.000 K G. Nederlandsche bloemen naar het buitenland heeft vervoerd. „Met de afdeeling 's-Gravenhage naar Waddinxveen en Boskoop" bevat een vlot ge- schreven verslag van een buitengewoon goed geslaag^e excursie van de Haagsche afdee ling. Dat de belagstelling voor deelnetning daarbij groot was, wordt duidelijk aange- toond door de verschillende afbeeldingen bij dit artikel opgenomen. In „Iets over de kwaliteiten van onze klompen" geeft de heer Ir. H. Grevers, direc- teur van het Nijverheidslaboratorium, een overzicht van een zeer belangwekkende verge- lijkende proefneming tusschen Nederlandsche en Belgische klompen. Een proefneming, die in alle opzichten de overwinning gaf aan het Nederlandsche product. Vervolgens trekt onze aandacht de beschrij ving van een buitengewoon belangrijke in- dustrie in ons land, n.l. de Zout-industrie te Boekelo. Ook bij dtt artikel verhoogen de waarbij opgenomen afbeeldingen de aantrek- kelijkhcid van het geschrevene. Dr. G. J. Otten vervolgt in deze aflevering zijn uiteenzetting over het onderwerp „Fries- land als producent". In de correspondentierubriek is een aardige greep genomen uit de briefwisseling, tusschen het algemeen secretariaat en de belangstel- •lende leden gevoerd, waaruit duidelijk blijkt het voortdurend contact, dat onderling wordt onderhouden. Verder vindt men in deze aflevering de ge- bruikelijke officieele rubrieken. Provinclaal nieiiws NOORD-HOLLANEVS GRAFSCHRIFTEN. Het Hbl. schrijft: Gedurende een groot aantal jaren verza melt mr. P. C. Blovs van Treslong Prins de genealogische en heraldische gedenkwaardig- heden, die in de kerken der verschillende pro- vincien van ons land aanwezig zijn of zich daar vroeger bevonden hebben. Reeds eerder publiceerde hij de resultaten van zijn werk in de provincien Utrecht (1919), Zeeland (1919). Zuid-Holland (drie deelen; 1922), Noord-Brabant (twee deelen; 1924) en Over- ijsel (1925) en thans is ook het eerste der provincie Noord-Holland verschenen. De firma Oosthoek te Utrecht verdient alle waardeering, dat zij een uitgave als deze, waarvoor uit den aard der zaak geen bijster groot debiet te wachten is, op zoo onbekrom- pen wijze heeft ter hand genomen. Deze wer ken vormen een niet te versmaden bron voor de kennis onzer geschiedenis, en zoowel het ministerie van onderwijs, kunsten en weten- scheppen als de Vereeniging Amstelodamum, het Provinciaal Utrechtsch Genootschau van kunsten en wetenschappen en de Bond Heem- schut hebben door het verieenen van steun voor deze uitgave getoond het belang hier van in te zien. Een groot deel van den tekst is ditmaal van de hand van mr. Belonje, die sinds 1922 zelf- standig bezig was met het verzamelen van de grafschriften in de kerken te Alkmaar en om- geving en sedert 1925 het nog niet bewerkte deel van Noord-Holland in gemeenschappe- lijlc overleg met den heer Prins heeft behan- deld. Bii de beschriivitrsr van iedere kerk is aangegeven wle van befden wetenschappelljlc verantwoordelijk is. Noord-Holland is voor de samenstellers een rijke mijn geweest. Stond tot dusverre de Groote Kerk te Rotterdam vooraan met 600 grafzerken, verschillende kerken dezer provin cie laten Rotterdam verre achter zich als Edam en Alkmaar met omstreeks '000, Enk- huizen met ruim 800 grafschriften. Dit eerste deel loopt dan ook slechts van Aalsmeer tot Amsterdam, waarvan de voormalige Agnie- tenkapel, de Begijnhofkerk, de Eilandskerk, de Engelsche kerk, benevens de Hersteld Evangelisch Luthersehe en de Luthersch - Kerk zijn behandeld, terwijl het leeuwendeel door de Nieuwe Kerk wordt ingenomen. Voor geheel Noord-Holland zullen waarschijnlijk vijf deelen noodig zijn. De Noordhollandsche plattelandsgraf- schriften betxeffen bijna uitsluitend gezeten burgers uit de gouden eeuw, toen de steden, welker achterland zij vormden, nog niet tot de „villes mortes" behoordenvrijwel nergens vindt men steenen met wapens en slechts wei- -njh.l3)S3Ud 3133IUO SU3pU0[[3q 'U05]i3ZJU-l3 Stu ven, zijn van ouderen datum. Spant Noord- Holland de kroon wat het aantal zerken be- treft, ook in ander opzicht staat het helaas voor aan; nergens is zoo barbaarsch tegea de grafmonumenten gewoed als hier, en het is nog slechts vier jaar geleden, dat de kerk- voogdij van Harenkarspel voor de somma van vierhonderd gulden haar kerk met graf zerken, preekstoel en kerkklok van de hand deed. Waar blijft onze Monumentenwet? Het vinden der beschreven zerken wordt ditmaal zeer vergemakkelijkt, doordat bij de grootere kerken is aangegeven in welk deel van het gebouw ze te vinden zijn, terwijl een plattegrond van de Groote Kerk te Alkmaar waaraan niet minder dan 214 bladzijden zijn gewijd de ligging nog verduidelijkt. Jammer is het, dat hierbij geen eenvormig- heid in adit is genomen; zoo wordt bij Alk maar gesproken van noordergang en noor- der kruis, terwijl wij1 bij Amsterdam de meer gebruikelijke termen noorderbeuk, noorder- transept en chooromgang aantreffen. Ook vragen wij ons af of bij de Groote Kerk te Alkmaar 37 bladzijden hadden mogen wor den besteed aan de opsomming van reeds in 1795 verdwenen wapenborden, die reeds eer der zij het met een minder uitvoerige toe- lichting zijn gepubliceerd. Deze enkele op- merking doet echter geen afbreuk aan onzen eerbied voor het groote werk, dat hier ver richt is. Een uitvoerig register, dat d-en genealogen goede diensten zal bewijzen, besluit dit deel, dat wordt verlucht door een aantal afbeeldin gen, waarvan wij' slechts noemen de uit de eerste hdft der XVIe eeuw dateerende tombe in Alkmaars'St. Laurenskerk, waarin het in- gewand van graaf Floris V rest waarom geeft men geen dateering? en een grafzerk van een m-ulder in dezelfde kerk, waarop een alleraardigste standerdmolen is gehouwen SINT-PANCRAS. Heden is de koninklijke goedkeuring inge- komen op de gewijzigde statuten van de af deeling St. Pancras van de vereeniging „Het Witte Kruis". Het grasgewas van het voorstuk der gemeentelijke veenderij werd op Donderdag 21 Juni in het openbaar verpacht in het lo- kaal van den heer Gerritsen. Er waren wei- nig gegadigden. De heer Jb. Bus werd pachter der beide perceelen, Noord- en Zuid kant, welke resp. 50 en 42 opbrachten. heer De Bfe was er erger aan toe. Aanvanke- lijk vreesde men, dat hij geheel verlamd was. Gelukkig is de toestand thans veel verbeterd, zoodat de heer De Bie naar zijn woning kon worden vervoerd. DE STREEK. De vroege aardappelteelt is hier tot dus verre bij lange na niet loonend. De prijzen zijn z66 laag als om dezen tijd van het jaar tot dusver niet is voorgekomen. Het schijnt, dat Duitschland overvoerd is met Italiaan- sche aardappelen; ook Engeland blijft nog van de markt, zoodat er alleen eenige export op Scandinavie bestaat. Een en ander is oor zaak, dat de handel met den aanvoer verlegen zit en een zeer loome stemming de markt be- heerscht. TENNIS. Om den Davis-Cup. Na een pracht serie ov-erwinningen in d-e vorige ronden zijn de Nederlandsche ten- nisspelers naar Praag gegaan om de Tsjechen in de demi-finale te bestrijden. Was het -niet meegaan van Di-emer Kool al een groote handicap, nu werd ook Van Lennep zwaar verkouden en mist-e daardoor z'n scherp spel. Dat, met het spelen op zond-er den st-eun van het publiek maakten den vreemde banen, onder een ander klimaat en w-edstrijd al heel zwaar, te zwaar waar schijnlijk, want de beide eerste enkelspelen werden reeds verloren. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat Ne-d-erland in deze ronde den bekerdood sterft. De uitslagen van gisteren luiden: Mac-enauer slaat Timmer met 62, 06, 6-0, 6—4. Kozeluh slaat v. Lennep met 62, 60, 6—2. Tsj-echo-Slowakije leidt dus met 20, een voorsprong, die wel behouden zal worden. tylERINGEN. Door de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken zullen te Oosterlana nog drie dubbele personeelswoningen worden gebouwd. HEILOO. De heer Jac. Molenaar, sinds een reeks van jaren kerkmeester der parochie van „St Willebrordus", heeft als zoodanig bedankt. Een ernstig meeningsverschil is hiervan de oorzaak. Naar we vernemen vorderen de voorbe- reidende werkzaamheden van de 3-daagsche tentoonstelling van industrie, handel, nering en tuinbouw vrij goed. De organisaties hebben vergaderd en meerderen zijn van oordeel, dat de winkel- stand en andere bedrijven maar eens moeten laten zien wat ze kunnen. Donderdagmiddag waren eenige kinde- ren aan het spelen, toen het 6-jarig dochtertje van G. S. aan den Westerweg onaer een auto geraakte. De chauffeur stopte dadelijk en dacht niet anderse dan aan een ernstig on- geluk, te meer daar het kind bleef liggen Toen men het echter opnam was het onge deerd en had alleen eenige onbeduidende wonden aan het gezicht. SCHAGEN. Voor de doorgebroken duikersluis in den Anna-Paulownapolder komt een nieuwe in de plaats. Het werk is opgedragen aan den heer C. Blaauboer alhier. 'T ZAND. De bouw van een zoetfabriek te 't Zand, gem. Zijpe, is gegund aan den heer J. de Graaf te Julianadorp voor 67.500. OUDESLUIS. Het bouwen van een school met bijbehoo- rende gebouwen alhier is gegund aan den heer J. Kes te IJmuiden voor f 39 435. HOORN. Bij B. en W. is ingekomen de aanvrage om ontslag als gemeeente-ontvanger van den heer H. J. Clarion wegen langdurige ziekte B. en W. stellen den raad voor dat toe te staan en op het pensioen van 2450 een toeslag te verieenen gedurende 6 jaar (wan- neer het maximum pensioen zou zijn be- haald), waardoor de heer Clarion reed3 thans f 3000 per jaar zou krijgen. B. en W. stellen aan den Raad voor dat Hoorn zich zal aansluiten bij een te Gouda te stichten verwerkingsinrichting met over- laadstation bij Alkmaar, van de Thermo-che- mische fabrieken te Amsterdam. De autobestuurder De Rie was met een gezelschap weeskinderen naar een Zendings- bijeenkomst te Oud-Valkenveen. Plotseling ontlastte zich aldaar een hevi_ onweer. De heer De Bie, die met een drieta kinderen even naar de auto liep om een over- jas te halen, werd met de kinderen terneer geslagen-, waar ze bewusteloos bleven liggen. De kinderen kwamen spoedig bii kennis, D.e VAN MEINEED VERDACHT. Om een naiaienschap. De rechtbank te Leeuwarden behandelde een zaak tegen vijf personen uit Drachten, verdacht van meineed in een burgerlijke zaak. In 1921 kwamen eenige instellingen te Drachten in het bezit van de nalatenschap (van Teatske Dijkstra. De erfenis bedraagt rond 75.000. Zij liet geen legitieme erfge namen na, zoodat zij vrij-elijk over haar nala tenschap mocht beschikken. De geldigheid van dit testament werd echter betwist door eenige familieleden der erflaatster, die erfge- naam zouden geworden zijn, wanneer er geen testament had bestaan. De rechtbank te Leeuwarden wees, onder voorlichting van drie deskundigen, de vord ring aan drie corporaties toe; om formeele redenen werden de eischers tegen de vierde niet ontvankelijk verklaard. De in het ongelijk gestelde corporaties heb ben daarna de zaak voor het hof te Leeuwar den gebracht. Een enquete-commissie uit dat college voor een nader onderzoek van de ver- standelijke vermogens van Teatske Dijkstra hoorde 60 getuigen, wier verklaringen on- derlingen vrij sterk afweken. De aavocaat der erfgenamen diende toen tegen vijf getuigen een kacht in wegens meineed. De officier vond echter geen termen om tot vervolging over te gaan, doch na be- Mag der belanghebbende heeft het hof hun vervolging ge'last. De verdachten, o.w. een agent van politie, hadden o.m. verklaard, dat haar kleeding heel gewoon was van een gewoon mensch, dat zij haar haar kamde enz. Onder de 23 getuigen a charge was o.a een opperwachtmeester der marechaussee, die in een proces-verbaal, zeven jaar geleden op- gemaakt, een vreeselij'k oeeld van vervuiling gaf. Doch er waren ook een paar getuigen a charge, een dokter en een notaris, die niet zoo ver gingen. Zoo verklaarden zij, dat het er niet overdreven netjes was. Als geneesheer was deze wel in zooveel vuile huishoudingen geweest, dat hij bij Teatske Dijkstra niets bij- zonders had gezien, evenmin as aan haar ge- laat, het haar en de handen. Ook de 21 getuigen a decharge, o.w. een predikant, hingen eveneens een zelfde beeld op. Het O. M. vorderde tegen drie hunner vrij- sp-raak; tegen de beide anderen zes maanden gevangenisstraf. De verdediger concludeerde na een uitvoe rig pleidooi tot vrijspraak ook van deze ver dachten. De zitting die tien uur's ochtend was be- gonnen duurde tot tegen middernacht. DE VERGIFTIGDE PUT. De rechtbank te Maastricht veroordeelde Cornelia Goossen te Susteren, ter zake van het werpen van vergiftigde stoffen in een drinkwaterput, vermoedelijk om haar buur- vrouw, die mede van dien put gebruik maak- te, te vergiftigen, tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. DE BEROOVINGSCOMED1E TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche rechtbank heeft uit- spraak gedaan in de zaak betreffende de be rooving van een wissellooper van 13.660. De wissellooper H. de J., 19 jaar, gedeti- neerd, werd terzake van verduistering ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De zeeman Arie K., 29 jaar, gedetineerd werd wegens medeplichtigheid aan verduis tering veroord-eeld tot 2 jaar gevangenisstraf De derde medeplichtige, de 20-jarige elec trotechnicus C. F. K., werd wegens mede plichtigheid aan verduistering veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De laatste- medeplichtige, de 36-jarige zee- man Janus K., die als de hoofdaanlegger werd beschouwd, werd wegens medeplichtig heid aan verduistering veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het O. M. had geeischt tegen H. de J., A K. en C. F. K. ieder 2 jaar gevangenisstraf en tegen Janus K. 4 jaar gevangenisstraf. ONEERLIJKE RIJKSPOLITIE? Voor de rechtbank te Breda is gisteren verder behandeld de zaak tegen den rijks- kl-erk J. R. te Zundert. Deze heeft eenige maanden geleden t-erecht gestaan wegens het niet voldoen aan een verord-ening van d-e rijkspolitie om door te loopen. Hij was door den kantonr-echter yrijgesproken, waaroa de ambtenaar van het O. M. in hooger berow was gegaan. Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank op 27 October j.l. was tegen E., getuige in deze zaak, een vervolging ings steld wegens meineed, wel-k-e echter tot vrij spraak leidde. Er werden gisteren in deze zaak verschil lende getuigen gehoord, o.a. rij-ksklerken en ook mr. C. J. M. H. Roebroeck, die als rech- ter van instructie de meineedzaak contra v. E. had onderzocht. Zeer uitvoerig gaf mr. R. weer hoe bij hem tijdens de instructie meer en meer de indruk had postgevat, dat E. en R. niet gelogen hadden. De verkla ringen der politie waren onwaarschijnlij-k en er was veel onbegrijpelijks in. Bovendien was de verklaring van den wachtmeester S. zoo onged-ecideerd, dat deze niet door uen beugel kon. Op grond hiervan kwam enr R. tot de overtuiging dat de lezing van v E. en R. de juiste was. Aller-ellendigst was ook de indruk, dien d-e rijksveldwachter F. maakte Deze stond, aldus mr. R., blijkbaar onder voortdurend-e control-e van wachtmeester S. Spr. wraakte diens optr-ed-en tegeno/er ge tuigen, die hij moest oproepen. Voordat de zen bij den rechtercommissaris verschenen, had S. met hen een generate repetitie ge- houden. Was F. opgeroepen, S. kwam mee. Ging F. al -naar huis, S. stond nog op hem t-e wachten. De ellendige indruk, dien ge tuige F. dus maakte, v-ersterkte den indruk uit de stukken, dat het gebeurde niet kan zijn g-eschied zooals door S. werd voorgesteld. Dit all-es bracht mr. R, tot de overtuiging, dat het gelijk aan de zijde van v. E. en R is en dat de politiemannen een lezing gaven, die in strijd is met de werkelijkh-eid. De officier van justiti-e vroeg daarna be- vestiging van het vrijsprekend von-n-is van den kantonrechter. De rechtbank b-evestigde, na raadkamer, conform den eisch het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter. EEN ERFENISJAGER. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft te- recht gestaan de 46-jarige slager J. H. uit Wemeldinge, gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij in Mei 1927 uit een safe bij de firma R. Mees Zoonen heeft weggenomen 10.000 aan bankpapier en vier obligatien 2 van de Deutsche Rentenbank en 2 van dc Stad Bremen, elk groot 1000 dollar toebe- hoorende aan de erfgenamen van F. Hen- driks. Verdachte z-eide in kennis gekomen te zijn met F. Hendriks en van dezen het verzoek te hebben gekregen bij R. Mees en Zoonen een safe te huren, in welke safe Hendriks zijn ef- fecten en geld zou bewaren. De sleutel van dc safe zou Hendriks bewaren. Aldus is ge- schied. Verdachte is mee geweest om het ver- mogen van Hendriks op te bergen in de safe, Hendriks nam den sleutel mee, doch verdach te stond bij R. Mees en Zoonen als de huur- der ingeschreven. In Mei 1927 is Hendriks overleden. Dade lijk na de begrafenis, waarbij verdachte tegen- woordig is geweest, is hij naar Rotterdam ge- reisd en heeft hij zich ten kantore der firma R. Mees en Zoonen vervoegd. Verdachte had geen sleutel van de safe en daarom is op zijn verzoek het safeslot verbroken. Ook het slot van den zich daarin bevindenden trommel heeft verdachte laten openmaken. Verdachte h-eeft vervolgens een anaer safeloket gehuurd Een pakje bankbiljetten en eenige effecten heeft verdachte uit den trommel gfenomen. De rest deed hij in het andere door hem gehuurde safeloket. Verdachte was niet van plan geweest, het geld, dat hij zich aldus had toegeeigend, te behouden, maar hij zat in moeilijkheden en heeft het tegoed dat hij bij de Standaard Bank had, gebruikt om daaruit te geraken Het O. M. merkte op dat een reclassee- ringsrapport over verdachte is uitgebradit Men heeft de betalingen, die verdachte ge daan heeft, geeontroleerd, en komt dan tot een bedrag van ongeveer 5000. Het restee- rende van het bedrag is niet verantwoord. Het vermoeden rijst, dat dit geld ergens verbor- gen is. Eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrij dag 22 Juni. OVERTREDING VLEESKEURINGS- WET. De waarnemende Kantonrechter mr. van Lookeren Campagne had heden eenige zaken uit N.- en Z.-Schermer te behandelen, alle een gevolg van overtredingen der vleesch- keuringswet In de eerste plaats verecheen de pluimvee- houder Simon K., wien was ten laste gelegd het afslachten van een levend kalf op 1 Mei, zonder daarvoor vergunning te hebben ge kregen. Volgens verdachte betrof het hier een doodgeboren kalfje. Het levende kalfje was een z.g. slakje, een te vroeg geboren koeien- baby, maar dit stumpertje is in leven geble- ven en bevindt zich nog in zijn stal. Het vleesch van het geslachte kalf heeft verdachte opgevoerd aan de kuikens van zijn ruim 1500 kippen. De kantonrechter veroordeelde hem tol 15 boete of 15 dagen hechtenis. NOG MEER KIPPENVLEESCH. De N.- en Z.-Schermer veehouder Jb. K. betrad daarop de plaats der zondaren, op grond van het feit dat hij op 1 Mei onge- keurd vleesch had vervoerd. Hij had name- lijk op dien datum een doodgeboren 1am- metje bezorgd bij bovengemelden Simon K., die het gebruikte voor kuikenvoer. Verdachte beschouwde dat lammetje als geheel waardeloos, maar de Kantonrechter taxeerde het nog op 10 boete of 10 dagen hechtenis. DE ZAAK BREIDT ZICH STEEDS UIT. Als derde verdachte en overtreder der vleeschkeuringswet werd opgeroepen de landbouwer Willem S., uit N.- en Z.-Scher mer, zulks naar 'aanle iding van het feit dat hij, ook weer op 1 Mei, een gestorven schaap, overleden aan windkoliek en dus voor ccnsumptie ongeschikt, had vervoerd naar den pluimveefokker Simon K. Vergunning voor het vervoer van dit kada- ver was gevraagd noch verkregen. Waar het hier een volwassen schaap gold, werd het feit als meer ernstig beschouwd en de verdachte, die niet was verschenen, veroor deeld tot /j 3.0 boete subs. 30 dagen hecht, jr WWW,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6