DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HOUDT DEN DIEFI Mobile gered. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bchalve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven- Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bev/rjunummers 5 cents. PRUS DER QEWONE ADVERTENTlfiNs Per regel /0.25, bij groote confracten rabaf. Groote letters naar plaafsrtdmfe. Brleven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON. Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. MAANDAG Telef.nr. Adminlstrafle 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, DagelijEcsch overzichf. DE DUITSCHE PARLEMENTSCRISIS. De onderhandelingen opnieuw mislukt.Een „vergrooteWei- ner.coalitie niet waarschijnlijk. Wat zal het einde zijn? Het gaat Herman Miiller niet voor den wind. Ofschoon hij nu al eenigen tijd bezig is, een kabinet te vormen, is hem dit tot nu toe nog niet gelukt. Steeds weer broken de onderhandelingen met de partijen af om het een of ander politick beginsel, waarbij lang niet altijd de groote v-erschillen de oorzaak zijn. Zoo zijn Zaterdagmiddag de onderhande lingen weer mislukt. Ze zijn afgestuit op de eischen van de Duitsche Volkspartij inzake den bouw van den gepantserden kruiser, waartoe de vorige regeering het initiatief nam, den datum van den nationalen feestdag en den onmiddellijken aanvang van onder handelingen over de recontsructie van het Pruisische kabinet. In al deze eischen weigerden de sociaal- democraten toe te stemmen, zoodat er van een samenwerking der partijen niets kon komen: Dus ging Miiller naar den rijks- president Hindenburg, om hem mededeeling van den stand van zaken te doen. Hij ve-r- klaarde den president, dat het hem onmoge- lijk was een regeering te vormen, die kon steunen op de „groote" coalitie Toch gaf hij den moe-d nog niet op en wil- de trachten een anderen grondslag voor de vorming van een regeering te vinden. Deze andere coalitie is die van Weimar, versterkt met de aan het Centrum verwante Beiersche Volkspartij. Deze coalitie beschikt in den Rijksdag echter niet over een meerder- heid. De sociaal-democraten, democraten en het centrum blijven juist beneden de herlft van het aantal zetels, maar met inbegrip van de Beiersche Volkspartij kunnen zij een kleine meerderheid verkrijgen. Dit zou dan een opiossing zijn, al is de Jcracht, die van zoo'n regeering kan uitgaan, zeer gering Een klein verschil van m-ee- mi-ng en het kabinet kan gaan. En dan is het weer zo-eken Intusschen, de Beiersche Volkspartij, heeft zich nog niet aangesloten bij de coalitie. En het is al heel onwaarschi-jnlijk, dat deze partij met haar naar rechts neigende politick, ooit zoo ver te krijgen is, vooral, omdat de sociaal-democraten in zoo'n regeering de groote overwegende positie zal innemen. Vermoedelijk zal dan ook wel blijken, dat men vast is geloopen, en wellicht zal men dan trachten de zaak der kabin-etsformatie wat sleepende te houden in de hoop, dat er toch nog de mogelijkheid van een uitw-eg uit de ontstane moeilijkheden zal opdagen. Want ieder gevoelt wel, dat bij de door de verkie- zingen verkregen partijverhoudingen in den Rij'ksdag toch f-eitelijk alleen een regeering van de groote coalitie mogelijk is. Kan deze door de vasthoudendheid der partijen aan haar eenmaal ingenomer. standpunt niet tot stand komen, worden ook de nieuwe pogin- gen van den sociaal-democratischen kabinets- formateur verijdeld, dan zou er een vrijwel hopelooze situatie ontstaan Het besef hiervan kan wellicht nog nopen tot een toenadering welke tot de gewenschte regeeringsvorming in overeenstemming met het verkiezingsresultaat zal kunnen leiden Maar zeker schijnt wel dit, dat dr. Marx in de eerste weken nog niet met vacantie zal kunnen gaan. gen beschouwt men de bezetting als een te- gen Rusland gerichte handeling, waardoor het verdrag tusschen Rusland en China wordt geschonden. Britsche troepen naar China. Tengevolge van gebrek aan discipline on- der de Tsjili- en Sjantoengtroepen in de mijn- streek van Tongsjan is groote ongerustheid ontstaan. Teneinde leven en eigendommen van Brit ten en Chineezen te beschermen is -een batal- jon Britsche troepen van Wei Hai Hai naar Chinwaggtao gezonden, vanwaar zij naar To-ngshan zullen gaan. lncidenten te Tientsin Volgens berichten uit Peking hebben- zich te Tientsin incidenten voorgedaan, waarbij vroegere soldaten van 'rsjang-Tsjoeng-Tsjang, ten getale van ongeveer 40 000 man, zijn be- trokken. Noordelijke troepen hebben te Tientsin een stedelijk waterwerk overvallen, dat door een Britsch concern wordt gedreven. Het person-eel werd met vuurwapenen in bedwang gehouden en beroofd; talrijke machines wer den vernield. ROOVERIJ AAN DEN JANGSTE. Wanhsien in handen van bandieten. Dezer dagen is te Londen een officieel tele gram ontvangen meldend, dat aan den Jangtse weer roovers aan het werk zijn en dat de stad, Wanhsien die men zich nog wel herinnert uit den eersten tijd der moei lijkheden tusschen Chineezen en Britten op de nationalistische troepen is veroverd door een rooverbende, die de stad plundert. Japan had juist met het oog op het terug- keeren van de rust in het dal van den Jangtse besloten twee kruisers en vier destroyer-flot- tilles terug te roep-en. nranm BuiienSanc! CHINA. DE GEBEURTENISSEN IN CHINA. Japansche troepen bezetten het station Tsjan-Tsjcen. Het agentschap „Tocho" meldt de aan- komst van twee Japansche militaire transpor- ien op het station Tsjan-Tsjoen. Deze transporten dienen ter bescherming van de Japansche kolonie. Het station Tsjan- Tsjoen is slechts een halve K.M. van den Chineeschen Oost-erspoorweg verwijderd. De Japansche Consul-Generaal te Charbin heeft verklaard, dat het zen-den van deze troepen noodzakelijk is geworden door on- geregeldheden, die zijn voorgevallen op het station Jaumijn van den Oosterspoorwe-g. Opwinding in Rusland over de bezetting van Tsjan-Tsjoen door Japan. Uit Moskou wordt gemeld, dat het bericht tan de bezetting van Tsjan-Tsjoen door de Japanners te Moskou groote beweging heeft veroorzaakt. In politieke kringen te Moskou houdt men er rekening mede, dat de Japan sche troepen in de komende dagen verder zullen oprukken, om d-e Chineesche Ooster- spoorweg te bezetten Volgens Japansche be richten hebben troepen van de 14e divisie on- der bevel van Generaal Jakoeda reeds het station bezet. In Russische regeeringskrm- DE JAPANSCHE EXPEDITIEMACHT. Een gedeelte wordt teruggetrokken. De regeering b-esloot een deel de expeditie- macht uit Sjangtoeng terug te trekken op grond van het feit, dat de toestand daar ver- beterd is. DE PLUNDERING TE TONGSJAN. Het zenden van Britsche troepen overwogen. De Britsche militaire autoriteiten over- wegen het zenden van troepen naar Tongsjan, waar de zetel van het bestuur der mijn „Kai- lan" gevestigd is, in verband met het plun- deren van de Britsche bezittingen in deze plaats door oud-soldaten van Tsjang Tsoen Tsjang. BELGIe. EEN ONTPLOFFING. 7 Dooden, 10 zwaar, 27 hcht gewonden Bij een handelaar in oude metalen in de Generaal Lemanstraat te Brugge heeft zich een geweldige ontploffing voorgedaan, waar bij 7 personen gedood, 10 zwaar, 27 licht ge- wond zijn. De oorzaak van de ramp was een brand in de werkplaats van den handelaar De Buysere, waar voor het in de lucht laten vliegen van de voormalige schuilplaatsen in de frontstreek en het kustgebied ook nog een zekere hoeveelheid dynamiet blijkt aanwezig te zijn geweest. De Buysere en een aantal dienstvaardige personen trachtten het vuur te dooven, maar vruchteloos. To-en geschied- de de ontploffing. De Buysere en twee andere personen werden letterlijk aan stukken gere- ten, vier andere mannen bleken eveneens dooa onder het puin te liggen. De gewonaen zijn kinderen, die zich in den omtrek bevonden en bewoners van huizen uit den omtrek. Alle hui- zen in de buurt zijn zwaar gehavend, sommi- ge totaal onbewoonbaar. Hoewel het vuur thans gedoofd is, vreest men nog voor nieuwe ontploffingen. De politic heeft de buurt laten ontruimen en een detachement troepen be- waakt de gevaarlijke zone. NEDERLAND EN BELGIe. Het verdrag in voorbereiding. „La Metropole" van Antwerpen had ge meld, dat Nederland zich zou bepalen tot een voorstel aan Brussel, om 'n accoord aan te gaan, waarin alleen sprake zou wezen: 1. van de onschendbaarheid der Nederlandsceh sou- vereiniteit op het door Nederland stroomende gedeelte der Schelde; 2. van een aanvaarding der nieuwe volkenrechtelijke positie van Bel- gie, met al de gevolgen van de opheffing der neutraliteit. Het „Laatste Nieuws" zegt naar aanlei- ding daarvan Het heele verhaal berust op niets dan fan- tasie. Er schuilt zelfs geen zweem van waar- heid in Had (Nederland) dit gewild, dan zou het bij wijze van spreken, den dag na de verwerping van het verdrag in de Eerste Kamer, aan Brussel hebben kunnen melden, dat't bereid was 'n accoord te sluiten van den beperkten omvang als bedoeld in hetgeen „La Metropole" en de „inlichters" van dit blad geliefden te schetsen. Dan ware het niet eens noodig geweest zoo hard en zoo degelijk aan de voorbereiding van een nieuwe overeenkomst te werken als hier ge- daan is en wordt. Die voorbereiding is nog niet voltooid. Maar het interdepartementaal overleg in Nederland is zeer ver gevorderd. Het zal weldra zijn voltooid, dan zal met deskundigen uit de handels- en scheepsvaartwereld over- leg worden gepleegd. EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Een kind gedood, twee kinderen ge- wond, toen hij het trottoir opreed. Te Antwerpen is een dronken chauffeur, die ruzie had met zijn vrouw en de echtgenoote van zijn baas, met zijn auto -het trottoir opge- reden met het doel beide vrouwen te overri den. Deze wisten tij-dig terzijde te springen, maar drie meisjes, die zich eveneens op het trottoir bevonden werden door den woeste- ling aangereden. Een der kinderen, een 8jarig meisje, werd letterlijk onthoofd, de twee ande ren zwaar gewond. De chauffeur, die ook nog de voorbijgangers met een revolver be- dreigde, kon tenslotte ontwapend en opgeslo- ten worden. HET INCIDENT BIJ DE BIBLIOTHEEK TE LEUVEN. Te Leuven zijn bij het onthullen van het op- schrift van de bibliotheek eenige incidenten voorgevallen. Op het oogenblik, waarop de inscriptie onthuld zou worden, liet Mon- seigneur Ladouze de plechtigheid door de politie beeindigen. De Belgische beelhouwer Desoete, die hiertegen protesteerde, werd door de politie gearresteerd. De studenten en de bevolking manifesteerde tegen Whitney Warren, den architect van de bibliotheek. De professoren gedroegen zich bruusk tegenover de lieden, die van Brussel met de steenen wa- ren gekomen. De juridische vijandelijkheden duren voort. 25 JUAI FRANKRIJK. POINCARe'S STABILISATIEPLAN. Qroote belangstelling voor ae heden verwachte openbaarmaking van den stabilisatiekoers. Zaterdagnacht zou Poincare zijn geheim loslaten, dat hij zorgvuldig tot het laatste oogenblik had bewaard, teneinde verwachte manoeuvres van speculanten te verijdelen, nl. zijn geheim betreffende de vaststelling van de preciese waarde van den nieuwen franc. Men verwachtte het met ongeduld en nieuwsgierigheid, ofschoon men niet aan de mogelijkheid van een groote verrassing ge- loofde, omdat de tegenwoordige koers van den franc t.a.v. den Amerikaanschen dollar in papieren ftancs moest worden gehand- haafd. Poincare diende bij de Kamer zijn wetsontwerp in zonder het zoozeer verbeide cijfer aan te geven. Den geheelen namiddag heerschte er een buitengewone levendigheid in de Kamer, ofschoon er in de korte zitting geen enkel woord werd gesproken betreffende de monetaire hervorming. Overeenstemming in het Kabinet. De Ministerraad hield Zaterdag van hair vier tot kwart voor vijf op het Elysee een zit ting om den definitieven tekst van het ont- werp inzake de stabilisatie te onderzoeken. Er werd geen officieel communique gepubli ceerd. Het schijnt, dat zeer gemakkelijk vol ledige overeenstemming tusschen de minis ters is verkregen, die bij het verlaten van het Elysee blijk gaven van groote voldoening Het wetsontwerp in bianco ingediend. De Kamer hield om half zes een formeele zitting, waarin Poincare zijn ontwerp voor de stabilisatie in bianco indiende, dat ter onderzoek naar de commissie voor de finan- cien werd verwezen. Aan het wetsontwerp zijn drie conventies vastgehecht, tot stand gekomen tusschen den staat en de Banque de France, den staat en de Amortisatiekas, en de Banque de France en de Amortisatiekas. DE STABILISATIE VAN DEN FRANC De Kamer heeft Zondagavond even voor negen uur na tien uur beraadslagen de wet betreffende de stabilisatie met 450 tegen 22 stemmen goedgekeurd. Er werden 472 stemmen uitgebracht. ZUID-SLAVIe. NA DE SCHIETPARTIJ. Raditsj' begrafenis Te Agram is de teraar-dbestelling van Paul Raditsj en dr. Basaritsjitsj tot een in- drukwekkende betooging geworden. Ongeveer 300.000 menschen zouden aan de plechtigheid hebben deelgenomen. DE TROEBELEN TE AGRAM. Communisten aan het werk? De politie te Agram heeft vastgesteld, dat communistische leiders een complot hadden voorbereid om de betoogingen in wanordelijk- heden te doen verkeeren personen hadden aangewezen, die invallen moesten doen in cafes en barricades moesten oprichten. Zij deelden zelfs wapenen uit en misleiden de be volking door onjuiste berichten. Volgens de „Prawda" zouden er drie doo den elf gewonden zijn gevallen. De oppositie en de koning. De leiders van de coalitie van boeren en democraten zijn door den koning ontvangen, wien zij bedankten voor zijn deelnemende houding ten opzichte van de gewonden. Het onderhoud met den vorst liep over den geheelen toestand van het oogenblik. Er worden geen nieuwe incidenten gemeld. JOEGO-SLAVIe. DE PLECHTIGHEDEN TE AGRAM. Bij de b-egrafenisplechtigheid van de afge- vaardigden Paul Raditsj en dr. Basaritsjek heeft de koning zich door vijf generaals en de regeering zich door twee ministers laten ver- tegenwoordigen. In het begin van den rouw- stoet werden twee groote kransen van den koning gedragen, met het opschrift: „Aan de martelaren, die voor hun natie gevallen zijn. Alexander." ENGELAND. EEN GROOTE POSTDIEFSTAL. Een Amerikaansche mail geplunderd. Toen de postzakken, die per „Leviathan" uit New-York aankwamen, werden geopend, bleek diefstal op groote schaal te zijn ge pleegd. De officieele zegels van de zakken waren onbeschadigd, zoodat men tot de slot- som moest komen, dat de diefstal voor het in- laden te New York is gepleegd. Het is onmo- gelijk te ramen, hoe groot het verlies is, maar het wordt op een waarde van 100.000 pond st. geschat. Van ruim 10.000 zakken werd ongeveer de helft te Cherbourg uitgela- den en van 3238 zakken gingen er ongeveer 1700 naar Londen. Bij het openen der zakken bleek dat juweelen en andere kostbaarheden waren verdwenen. De zaak is in handen van Scotland Yard. AMERIKA. HET A NT I-OOR LOG S P ACT. De nota van Kellogg ook te Londen overhanAigd. E>e Amerikaansche charge d'affaires Ather- ton heeft de Amerikaansche nota betreffende het sluiten van een anti-oorlogsverdrag aan het Foreign Office overhandigd. Naar ver- luidt, beteekent deze nota, die in totaal aan veertien mogendheden zal worden gericht, een verandering van het oorspronkelijke Amerikaansche ontwerp, waardoor het deze mogendiheden mogelijk wordt tot overeenstem ming te komen. De ontvangst te Berlijn In de nota, welke tegelijkertijd aan de regeeringen van 14 land-en werd overhan digd, wordt een nieuw anti-oorlogsverdrag voorgesteld; gevraagd wordt, dat de regee ringen hierop binnen den kortst mogelijken tijd antwoord geven. In deze uitvoerige nota, bestaande uit 12 getypte folio-velien wordt in de eerste plaats geconstateerd, dat Frankrijk's bedenkingen alien grond ontberen en ten be- wijze wordt verwezen naar de rede van staats- secretaris Kellogg op 28 April j.l. Verder wordt met nadruk betoogd, dat het deeinemen van de Locarno-mogendheden niet in strijd is met dit verdrag; de garanties worden veeleev verdubbeld. Dit zelfde geldt ook voor die staien, welke met Frankrijk neutraliteitsver- dragen hebben gesloten. HET ANTI-OORLOGVERDRAG. De nota van Kellogg te Parijs ontvangen. De gezant der Vereenigde Staten heeft bij het ministerie van Bu'itenlandsche Zaken te Parijs de mededeeling der Amerikaansche regeering afgegeven betreffende het ontwerp- pact, dat den oorlog buiten de wet stelt. De tekst van het document zou hedenmorgen worden gepubliceerd. De tekst van het ontwerp gelijk aan het vorige. De gezant der Vereenigde Staten heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken van Belgie de nieuwe mededeeling inzake het ont wero van een multilateraal pact tegen den oorlog overhandigd. De tekst der artikelen van het ontwerp-verdrag is gelijkluidend aan dat, hetwelk vroeger werd gepubliceerd, doch de preambule heeft eenige wijziging onder- gaan. Telegrammen uit Londen en Berlijn mel den dat ook in deze steden de nota overhan digd is. DRIE MANNEN TERDOODGEBRACHT Te Brule River in den staat Wisconsin zijn Zaterdag drie mannen op den electrischen stoel ter dood gebracht. Het waren Nicholas Eagles, Samuel Moreno en John Proctor, die in Sept. 1925 een politie-agent hadden ver- moord. Er was veel moete gedaan om hun straf veranderd te krijgen, maar president Coolidge heeft geen wijziging in het vonnis willen brengen. Zie je, daf is RwaliteiM Z'is om te stelen.hoor. I JGrUMOs FRIE5CHE DflfllTflBAR. Daar waag 'keenjaarljegiffen voor! uit den wagen, smeet den gebonden postbe- ambte op het peroon, ging in een auto zitten en reed weg. Een ander gedurfd stukje wordt gemeld uit St. Paul, de stad in Minnesota. Roovers dron- gen binnen in de Grand Aveue North Bank, hielpen zichzelf aan 10.000 en vertrokken met eenige haast. LuehtvaarJ. BANDIETISME. Uit Blisville, in den staat Michigan, wordt gemeld, dat een jeugdige bandiet, zonder een helper, den postwagen van een trein binnen- drong, welke onderweg was van Detroit naar Toledo. De vermetele knaap maakte zich ter van 50.000 dollar, na eerst den postbe- ambte te hebben gebonden. Toen de trein in Blisville aankwam, stapte de iongeman kaloi Een Zweedsch vliegtuig landt op het ijs. Nobile ernstig gewond. Bij het Zweedsche ministerie van Defensie te Stockholm is gister van den leider der Zweedsche expeditie, Tornberg, een berich! binnengekomen, dat Nobile is gered en dat het reddingswerk wordt voortgezet. Ook volgens gister te Oslo ontvangen be richten is majoor Maddalena er in geslaagd Nobile te redden en worden de reddingspo gingen voor de andere leden van de beman- ning van de „Italia" voortgezet, Nadere bijzonderheden. De „Montag" weet nog omtrent de redding van Nobile te melden, dat hij opnieuw om hulp had geroepen omdat het ijs, waarop hij zich met zijn mannen bevond in noordelijke richting begon weg te drijven; bovendien kwam het in malende beweging. Nobile en zijn mannen voerden den gehee len nacht een wanhopigen strijd tegen het ijs. IJsschotsen van tienduizenden kilogram- men werden als ballen heen en were ge- schoven. De ijsmassa's schoven over elkaar en hier- door kwam het ook, dat Nobile zelf bekneld geraakte, waarbij zijn been werd gebroken. Hij werd als eerste gehaald en aan boord van het s.s. „Quest'' gebracht. De landing van het Zweedsche vliegtuig was een meester- stuk van vliegkunst, daar de startplaats ieder oogenblik van positie dreigde te veranderen. Na de start van de „Uppland" is het Zweedsche schip „Quest" verder naar het Oosten doorgedrongenen in de Hinlopen- straat voor anker gegaan, waar Nobile ge- neeskundig behandeld wordt. Zijn toestand is verre van gunstig. De leider zwaar gewond. Nader wordt uit Spitsbergen gemeld, dat Nobile zwaar gewond is en zich aan boord van het expeditie-schip „Quest" bevindt. Mor- gen worden zijn metgezellen door de Zweed sche vliegers afgehaald. Ook andere leden gered?. Draadloos wordt gemeld, dat te Berlijn be richten zijn ontvangen, welke echter tot dus- verre van geen enkele zijde bevestigd zijn, dat een Canadeesch schip tegelijkertijd met het omhulsel van de ballon van de „Italia" ook het afgedreven gedeelte van de beman- ning heeft gevonden en aan boord genomen. Seinen van Amundsen Het Noorsche ministerie van Defensie heeft een telegram van Riser Larsen ontvangen, waarin deze mededeeling doet, dat hij in de nabijheid van het Beren-eiland het verblijf van Amundsen zal trachten op te sporen. Draadlooze seinen, welke de „Malygin" heeft opgevangen, zijn naar men meent, afkomstig vpan Amundsen. De „Malygin" kan voorloo- pig niet verder komen, daar het schip in de nabijheid van het Hope-eiland is ingesloten in het ijs. Getracht wordt om een weg te ba- nen in de richting van het Frans-Jozefsland. Voor de redding van Amundsen. Majoor Penzo heeft met zijn watervlieg. tuig ten Westen van Spitsbergen een onder- zoekingstocht gemaakt, ten einde te trach ten, het Latham-vliegtuig van Guilbaud en Amundsen op te sporen. De tocht werd uit- gestrekt tot 50 K.M. ten Zuiden van Kaap Zuid. Het zicht was zeer goed. Er werd ech ter geenerlei spoor van het Fransche water- vliegtuig ontdekt. Op een vraag om inlichtingen van het Tassbureau heeft de ijsbreker „Malygin" ge- No. 148 Dit nnmmer besfaaf alf 2 ftladeo. Honderd dertigste Jaargang icmt ra itjcMf baai -tabar' ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1