r De Me do Temple. X X I X I I Het gehelimnip Cencotschap. itsnderd dsrtfgsfe Jaargang. Radio-hoekje FEUILLETON. Rechfszaken Binnenland A *0 148 Alaandag- 25 Juni. 1928 4.50 5.35 6.50 7.20 ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI OP DIT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT A AN DIEN DATUM VERSCHIJNENDE MUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Dinsdag 26 Juni. HUversum, 1060 M. 12.30—2.00 Lunch- muziek door het Trio Verheij. 5.30—7.15 Concert door het Omroep-orkest, Frits Hinze, viool. Egb Veen, a. d. vleugel. 7.15-7.45 Duit sche Olympiadeles. 8.00 Marschconcert door de Kon. Militaire Kapel o. 1. v. C. L. Boer. Beroemde marsriien van Beethoven, Berlioz, Mozart, Grieg, St. Saens en Strauss. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M 12 30—1.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels KRO. 6.007.00 Dinermuziek KRO. 7.308.00 Cursus Kerklatijn KRO. 8.00 NCRV. Concert. Chr. Gem, Koor „Ex- celsior", Dir. D. Westerveld. Mej. A. M. Dudok van Heel, sopraan. D. Westerveld, orgelbegel. Spr. Ds. K. Schilder: Tusschen dood en eindgericht. Daventry, 1600 M. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. M. Marshall, alt. B Jellett, viool. D. Hobson, piano. 1.20—2.20 Orkestconcert. (Tusschen 4.20—4.35, 4.50— 5.20, 6.206.50, .057.20 Uitslagen Ten- niswedstrijden Wimbledon). 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40 Fransche les. 4.10 Mu- ziek. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Causerie. Orkestconcert. 5.20 Vacantie-praatje. Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. Nieuwsber. 7.05 Gramofoonmuziek. LezingAustralia. 7.35 Moderne Engelsche liederen van P. Warlock. 7.45 Lezing: Engi nes for the road and the air. 8.05 Vocaal concert. F. Baumann, tenor. 8.20 Concert doer de militaire kapel. M. Parry, sopraan i(van 8.228.50 Lezing: The functions of clothing). 9.20 Nieuwsb. 9.35 Muziekles 9.55 Nieuwsb. 10.00 „The Rival Poets", of „The love Charm", operette in 2 acten van Scott en German. 11.20—12.20 Dansmu ziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.00 Gramofoonmuziek. 12.50—2.10 Or kestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 9.05 11.20 Concert. Werken van Messager en L' Oisau de Feu, van Strawinsky. Orkest o.l. v. Eugene Bigot. Langenberg, 469 M. 1.25—2.50 Orkest concert. 4.25—5.05 Hansel un Gretel", sprookje. 6.20—7.15 Kamermuziek. Het We- rag-strijktrio (viool, viola, cello). 8.35 Ro bert Koppel-avond. Eysoldt-kapel en Robert Koppel, humorist. 10.50 Sluiten. Zeesen, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezin gen. 8.50 Ultzending van Tri-Ergon muziek- films. Inleiding door Dr. G. Bagier. 10.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 4.35 Gedichtenvoorle- ring 6.20 Walsmuziek door orkest. 7.45 „De Barbier van Sevilla", opera van Rossini in 2 acten. Drama tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5 20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.507.35 Trioconcert (piano, viool, cello). 8.20—10.35 Concert in den dierentuin te Antwerpen. Wie wel eens door stille Parijsche straten gewandeld heeft, is daar ongetwijfeld ook wel eens een man tegen gekomen, die over bet midden van den rijweg wandelde met een in zeiidoek gewikkeld pak onder zijn arm, en die van tijd tot tijd met een meer of minder melodieuse stem uitroep: chand d'habrts!.Marehand d'habits!Welke zeer karakteristieke Pa rijsche straatkreet in het riblilandsch overge- zet, ougeveer luid't: Oude kleerkoop! Deze siraalfiguur nu is de voornaamste leverancier der handelaars van de Marche du Temple, wanneer hij tennxinste niet zelf daartoe behoort. Maar daarom moet men nog niet de ver- onderstelling gaan maken, dat een handelaar van de Marche du Temple gelijk staat met een handelaar van de z.g. „Vlooienmarkt", een markt van alle mogelijke oude rommel en afval. Met die veronderstelling zou men de oude kleer-verkoopers zeer beleedigen: de Naar het Engel'sch van J. S. Fletcher dopr Mej. A. T. kooplui van de Marche du Temple zijn bij- zonder gevoelig op't punt van hun „stand", ze beschouwen zichzelf en inderdaad wel met eenig recht, als een belangrijk aantal sporten hooger op den maatschappelijken en koop- manschappelijken ladder dan de oude-rom- mel-verkoopers van de Vlooienmark. De koopman van de Vlooienmarkt is een slordig, onverschillig wezen, zonder han- dels-initiatief. Alles wat hij bij elkaar geraapt heeft aan afval, of opgekocht dat smijt hij zoo maar om zich heen op den grond van het terrein, waar dit soort handel toegelaten wordt. In stof, wind en regen liggen daar zijn spulletjes door elkaar heen, gebroken sieraden, stukken oud roest, oude versleten kleeren vol vlekken en gaten. O neen zoo doet de koopman van de Marche du Temple niet, daartoe respecteert hij zijn stand te veel. 'Een oude, lompige jas, wanneer die in zijn handen valt, in zijn kun- stenaars-handen, wordt afgeborsteld, gewas- schen, versteld, opgestreker., en is ten slotte zoodanig getransformeerd, dat hij van op eenigen afstand bekeken, zelfs voor nieuw kan doorgaan. En dan is hij ook een man, die op comfort gesteld is. Hij zou er niets voor voe'en om in stof en wind en regen te moeten handeldrij- ven. Daarom heeft hij als standplaats de Marche du Temple uitgekozen, een enorm groote prachtig overdekte hal, die kooplui, waren en klanten volkomen beschermt tegen alle weers-ongerechtigheden. Geen kwestie van ook, dat hij zijn koop- waar zoo maar op den grond zou gooien! Hij spreidt eerst netjes een stuk zeiidoek, of bij gebrek daaraan een laag oude kranten op den grond uit, en legt zijn waar dan in keurige stapels daarop neer. En denk niet, dat hij er dan zijn gemak van neemt, en als de koopman van de Vlooienmarkt flegmatiek op een wankelenden stoel gaat zitten, en maar afwacht wat er komen zal. Neen, zitten doet hij geen oogeriblik. Steeds is hij op de been, steeds in de weer, en bezieM met een ware verkoop-cvoede, grijpt hij de mensehen, die hem voorbij loopen willen, eenvoudig bij den arm, trekt hen naar zijn waar toe, en wanneer de vastgegrepene zich niet met ener- gie losrukt, heeft hij voor hij het weet, al een oude soldaten-cape van voor-oorlogsch mo del om zijn schouders hangen, of is op zijn hoofd al een hoogen hoed geplant van een model, dat zeer in de mode was tijdens de liaatste wereldtentoonsielling, en dat, niette- genstaande al de zorgen die er aan besteed zijn, toch nog heel rare strepen vertoont, die doen denken aan de plooien van een harmo nica. Ge ondergaat werkelijk een overweldigen- den indruk, wanneer ge "een kijkje komt ne- men op de Marche du Temple, die elken mor- gen van 9 tot 12 uur in voile actie is, en 's Zondags in verdubbelde aetie. Vanuit een vrij stille straat komend', staat ge ineens voor een wriemelende, druk bewe- gende, druk gebarende en druk discuteerende menschen-massa. Heel die enorme hal is ver- deeld in een groot aantal rechte, smalle paadies. waarin mannetie aan mannetje, vlak naast elkaar, iedere koopman zijn vaste plaats heed, die afhangt van het soort wa ren, die hij verfcoopt. In het midden van de hal staan de koop lui in kleeren alles tweedehandsch nieuw goed verkoopen is er verboden. En aan weerskanten daarvan staan de overige waren: rechts schoenen en sieraden, links ondergoed, lappen, beddegoed en vloerklee- den. Elken morgen stroomen uit alle stadsdee'lien van Parijs, hondexden en duizenden arme luidjes toe, die daar een pak kleeren van den meest beseheiden prijs komen kiezen, of een paar schoenen, waarvan het model en de maat er minder op aan komen dan het som- metje, dat ze er voor zullen moeten storten. Bruidspaartjes komen er zelfs om er hun bruiloftskleeren in te s'liaan. En eens heb ik er zelfs een journalist ontmoet, die zich daar wat wilde optuigen, voor hij op sollicitatie- bezoek naar een dagblad-redacteur ging. Maar om er een keuze te kunnen doen, die naar uw eigen zin is, moet ge daar in die dringende en wrmgende menigite, en vooral tusschen al die energieke kooplui zelf over een ijzersterke wiiskracht beschikken. Ge zijt zoo gauw nog niet de hal binnen- getreden, of gefcrijgt het gevoel, dat ge niets meer over u zelf te zeggen hebt, of ge een voorwerp zijt geworden. De een pakt u bij uw schouder, de ander trekt u aan uw arm, een ddrde houdt u vast bij een slip van uw jas of uw mantel. cn van alle kanten dringen honingzoete, fleemende, maar dringende stemmen op u toe: Kiik toch eens hier. ik heb juist, wat u noodig hebt. een h6el sjieke mantel, komt zoo regelrecht uit de ateliers van Worth vandaan, hij is precies naar uw maat. Past u hem eens,' maar past u hera dan toch, ga nu niet weg, u kunt hem toch wel even passen, dat ver- bindt tot niets! O, ik begrijp het al, u zoekt een japonnetje Dan heb ik wat moois voor u Kijk dit eens, een prachtstukje! Nauwelijks zijt ge erin geslaagd om uw arm uit de handen van die koopvrouw los te vvringen of een dikke matrone heeft u aan den anderen kant al weer beet. Je zoekt een hoedje, lief kind? Zet het jouwe eens even af, dat ding is al heelemaa! verfomfaaid, en het staat je heelemaal niet. Hier, zet dit modelletje eens op. Het is van pure zij, van pure zij, zeg ik je, en het zal j e een stuk goedkooper komen, dan je eigen hoed je gekost heeft En zoo gaat het maar steeds door, onafge- broken aan eenen door, zoo lang ge u daar tuschen die mensehen bevindt, die allemaal bevangen schijnen door een handels-delirium. Geen oogenblik letterlijk laten ze u vrij, ze grijpen u van alle kanten naar zich toe Maar het is niet te ontkennen, dat die Mar che du Temple een ware uitkomst kan zijn voor iemand, die in geldnood verkeerL Ik heb daar klanten gezien, die voor den prijs, dien ze elders voor een eenvoudig jasje zouden be- talen zich van boven tot onder in de „nieu- we" kleeren staken daarbij inbegrepen een „parel"-speld voor hun das. Natuurlijk is een volledig passen uitgeslo- ten. De maien warden meestal maar op het oog gekeurd, of door een vluchige vergelij- king met de kleeren van den klant. Even als zoovele andere plaatsen van Parijs doet ook deze weer denken aan den toren van Babel. Alle mogelijke talen klinken er door elkaar heen. nE alle mogelijke physlonomieen ziet men er: zoowel kooplui als klanten zijn afkomstig uit alle streken der wereld, en dis- cuseeren met elkaaar in een vaak voor u geheel onverstaanbaar jargon. Ze loven en bieden, pingelen, dingen af, protesteeren. Want afdingen en pingelen, dat hoort bij de Marche du Temple. De koopman laat meermalen zijn prijzen van 100 frcs. tot 100 stuivers vallen, al slaakt hij daarbij ook ker- mende kreten, en stoot smartelijke zuchten uit; maar voor u, enkel voor u, wil hij zich dan wel het enorme offer getroosten, om u de begeerde waar van 30 francs voor 3 francs af te staan. Dat is de Marche du Temple. Wat zijn geschiedenis betreft, die Ioopt te- rug tot een verleden van teuwen en eeuwen her. In heel vroeger tijden stond er op de plaats. waar nu de groote hal van de Marche du Temple staat, een versterkt klooster van de Tempeliers. De orde der Tempeliers, die zoo wel een godsdienstig als een militair karakter droeg, had zich tegelijkertijd gespecialiseerd in den geldhandel en blonk daarin uit. In de 11 de, 12de en 13de euw kwamen uit haar midden de eerste bankiers ter wereld voort In de 18de eeuw was het groote versterkte klooster-terrein een soort stad op zichzelf geworden, die heel bijzondere privileges ge- noot. Ieder wanbetaler of bankroetier, die er maar eenmaal in geslaagd was binnen die versterkmg te vluchten, was daar veilig, zoo wel voor de politie als voor zijn schuld- eischers. In dien tijd zoo vertellen de kronieken, was de Marche du Temple in zijn allergrootsten blioei en had een ontwikkeling bereikt waar- bij de tegenwoordige toestand in de verste verte met vergeleken kan worden. Niettemin is het te betreuren, dat er meer en meer sprake van is, om de groote hal af te breken, zooals dat al gebeurd is met de klooster-gebouwen, en te vervangen door nieuwe groote huurkazemes. Dat zou inder- aaad heel jammer zijn. Met de .Marche du Temple zou een van de schilderachigste hoekjes van Parijs verdwii- nen, waar lederen dag een heele wereld van arme luidjes een gedeeltelijke vervulling vindt van haar beseheiden behoeften. M. DE ROVANNO. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK- BANK. het conmact zijn gebieven. Bij de onderhandelingen over den verkoop waren de beide Woltman's, naar getuige mee- deelde, niet zeer happig. Ook werd voorlezing gedaan van de beid1 contracten van 15 Juni 1927. Hierna werd een aanvang gemaakt met het verhoor der verdachten. Verdachte J. J. Woltman werd uitvoerig verhoord. Hij gaf toe eigenaar te zijn geweest van 960 aandeelen van de Veendammer. Hij verkocht die voor 2 lA millioen aan de Dis- contobnk voor Credietinstellingen. Over-' eengekomen werd dat die vordering in beta- ling zou worden gegeven aan de Veendam mer in ruil voor activa, hypotheken en vaste goederen der Veendammer. Of de Discontobank goed was voor twee millioen, heeft hij niet onderzocht. Hij is af- gegaan op de verklaring van mr. Schumann, dat het in orde was. Op verschillende vragen, o.a.: „Waarom ineasseerde u zelf uw vordering op de Dis contobank niet?" bleef verdachte het ant- woord schuldig, terwijl hij voorts op vele vragen antwoordde met het vooral in dit pro- ces zoo vaak reeds gehouden „ik herinner het mij niet." De president verzocht hem een paar maal niet telkens om de zaak heen te draaien, maar open kaart te spelen en duide- lijk te antwoorden met ja of neen. Het ver hoor van verdacht duurde onafgebroken tot half 4 in den middag. Daarna werd eerst getuige Spanjersberg gehoord, die toegaf te hebben geweten, dat Liebermann in Aug. 1927 te Ostende om groote bedragen speelde, soms tot een milli oen francs en dat Miihring daarbij tegen woordig was. Deze ontkende dat. Vervolgens kwam verdachte J. P. H. Wolt man voor. Hij kwam met deze opgaaf vooi den dag: „Het eerste millioen zou door Seden gede poneerd worden bij de Incassobank en onze aandeelen zouden tegelijkertijd bij de Incas sobank worden gedeponeera. Het oude be- stuur zou aftreden en het nieuwe bestuur zou benoemd worden, en dan zou een millioen cash bij ons komen, terwijl de aandeelen bij de Incassobank geblokkeerd zouden blijven totdat het tweede millioen betaald was." Pres.: Dit is ten geheel nieuw verhaal. In het contract, dat door mr. Spaargaren werd opgemaakt, staat er niets van. Verd. J. P. H. W. verklaarde vervolgens, dat bij de tweede onderhandeling werd mee- gedeeld, dat Liebermann de hoofdpersoon was. Er waren geen nadere informaties van Liebermann gen omen, omdat van verschil lende kanten en van mr. Schumann gunstige inlichtingen waren ontvangen. Pres.: Mr. Schumann heeft gezegd, dat hij van Liebermann niets wist. Verd. J. P. H. W.: Ik heb gehandeld in vertrouwen op mijn vader. Pres. U schuift hier de heele verantwoor- delijkheid op mr. Schumann, maar u vergeet dat u een waarschuwing had ontvangen van Sedeyn en in de tweede plaats van uw accountant Smits. Ver. J. P. H. W.: Van een accoutant Smits weet ik niets. Pres.: Weet u niet dat Smits reeds bij de eerste onderhandeling er op gewezen heeft, dat't niet ging? Verd. J. P. H. W.: Ik weet alleen, dat ik na een opmerking van Smits naar mr. Schiir- mann ben gegaan. Bij zijn verder verhoor zeide verd. J. P. H. W. o.a., dat er volgens zijn standpunt niets immoreels in school, dat de Atlas Hypotheek- bank de pandbrieven van de Veendammer voor 70 innam; dat hij de borgtocht van Van der Toorn niet gezien heeft, doch zijn vader wel en mr. Schumann eveneens; dat hij volkomen te goeder trouw is geweest, en dat hij de contracten nooit gezien heeft, maar dat alleen de hoofdinhoud er van hem is mee- gedeeld. Te half acht's avonds werd de zitting ge- schorst tot morgen (Dinsdag). KANTONOERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 22 juni. A. H. K. te Venlo, overtrediug art. 426 Wetboek van Strairecht, 5 boete of 5 da- gen hecht. P. H. te Alkmaar, N. B., zwervend, dron- kenschap, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. S. K-, J. K. en W. S. te Zuid- en Noord- Sciiermer, overtreding Vleeschkeuringswet, de le 15 boete of 15 aagen hecht., de 2e J 10 boete of 10 dagen hecht., de 3e J\ 30 boete of 20 dagen hecht. A. de V., A B., J. de V. en P. O. te Alk- maar, J. V. te Hoorn, M. E. H. te Zuidschar- woude, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 3e, 4e en 5e ieder f 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e 2 boete of 2 dagen hecht., de 6e 1 boete of 1 week tuchtschool. W. V H. V., J. G. H. V., J. P., L. B. en A. B. te Egmond aan Zee, B. D. te Bloemen- daal, P. E. B. te IJmuiden, overtreding Vo- gelwet, de le en Se ieder f 5 boete of 5 dagen hecht., de 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 9e ieder J 3 ^013 dagen hecht., de 7e 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hecht. A. S., J. Z. Ez. en R. Z. Kz. te Egmond aan C- p- R- te Velsen, A. B. te Bergen, P. D., E. D en G. D. te IJmuiden, P. K. te Alkmaar, A. J. R. te Doesburg, loopen over verboden grond de le, 2e, 3e, 7e en 3e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 4e, 5e, 9e en lOe ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 6e 5 boete of 5 dagen hecht. W. P. te Haarlem, M. N. te Ummen, J. H. T Sa'„J' B" H' W" W- E- en Th- v. G. te Alkmaar, E S. te Oudorp, W. B., T. B. A. G. en J. B. te Broek op Langendijk, C. B*! te Schermerhorn, overtreding Politieverorde- d{; en 6e ieder 3 boete of 3 dagen hedit., de 2e en 3e ieder 4 boete of 4 daefen hecht. de 4e 2 boete of 2 dagen hecht., de 8e 3 X 2 boete of 3 X dagen hecht., de 5e geen straf toegepast, de 7e 1 boete of 1 week tuchtschool, de 9e 8 boete of 8 dagen c1 j tOc, He, 12e en 13e ieder 5 boete of 5 dagen heeht., de 14e 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hecht. LEGATEN. Mr. K. Olivier, overleden te Amsterdam den 21sten Mei j.l., heeft, behalve diverse legaten aan familieieden en aan de Ned. Herv. Kerk te jelsutn, vermaakt aan de Kou. Ver. tot Opleiding voor Ambachten en Be- roepen te Amsterdam^ het Gencotschap Lief- dadigheid naar Vermogen en aan de Vereem- gig tot Werkverschaffing aan Hulpbehoeven- de Blinden te Amsterdam elk een legaat groot 10.000. Tot erfgenaam zijner nalatenschap heeft hij benoemd de stichting „het Anthonuy Gasthuis" te Leeuwaraen. DE GASCORRUPTIE. Tc y\ss@tl De commissie van onderzoek naar de posi- tie van den directeur der gasfabriek te Assen heeft een zeer uitvoerig rapport aan den raad gezonden. Bij het door de commissie gehouden onderzoek is gebleken, dat de di recteur giften heeft aangenomeu. De eindconclusie luidt ais volgt: a. dat de directeur door de aanneming der giften zijn instructie heeft overtreden; b. dat niet kan worden vastgesteld, of de gemeente door die aanneming is benadeeld' veel mindei nog in welke mate; dat de de directeur door die aanneming te- genover de firnia's in kwestie niet meer vrii stond. J Geen aanwijzingen zijn gevonden, dat ook andere leden van het personeel hebben noten van verboden voordeelen. ge- ERGERL1JKE BALDADIGHE1D Veroedelijk uit baidadigheid hebben jon- gens een vuilnisbelr achter het „Lunapark" den Buitendijkschen Buitenvelderschen in Polder stoken. olucgcll U( vlammen hoog op en "decide het vuur zich ma de aan t droge veen, dat begon te schroeien. em. Nieuwer-Amstel) in brand ge- n minder dan geen tijd sloegen de Z eve ride dag. Zaterdag zette de Vierde Kamer der Am- sterdamsche rechtbank de behandeling voort. ihans werd aangevangen met de voorle- zing door den griffier van eenige stukken, v*n,de verk aringen, in de industrie af gelegd door getuige A. A. Sedeyn uit Haarlem, op het oogenblik in het buitenland vertoevende. J?^2ijn,verklari^n bood Liebermann voor tie Veendammer een millioen. maar de woltmans wilden twee millioen hebben, waar- op Liebermann verklaarde, dat hij op het oogenbl^ wel een millioen kon verschaffen, maar dat de verschaffing van het tweede millioen eenigen tijd zou vorderen. De bepa- Iing, dat de koopsom geheel of gedeeltelijk in activa der Veendammer zou worden be taald, zou volgens getuige in de door ocnurmann aangebrachte veranderingen mr. in 1) HOOFDSTUK I. Het kruis van den tsaar. Toen de markies van Scraye dien October- ochtend zijn oogen opende en het bekende gezicht en figuur van zijn dienaar zag, die, volgens onveranderlijke gewoonte, zijn heer precies om zcen uur een trekpot met thee en een paar beschuiten bracht, bemerkte hij da- delijk, dat de man er uit zag, zooais ieder- een doet. die nieuw.® le vertellen heeft; hij gmg onmiddcllijk opzitten, wetend, dat er lets gebeurd was. „Nu, wat is er. Beavers?" vroeg hij. De dienaar kuelite en keek naar de deur. ..Mijnheer Vintr mylord, zou u graag zoo spoedig mogeliik willen spreken", ant woordde hij. ,,Hij ja, bij wacht buiten de deur, mylord." De markies kwam langzaam uit zijn bed en trok de kamer a^ox aan, die zijn knecht voor hem klaar biem „Ik vermoeo, da* dit beteekent, dat er van- oacht l-ets gebeurd is", mompelde hij. weet het niet, mylord", zei Beevers. „Ik heb van niets gehoord, mylord. Maar...." „Nu?" vroeg de markies „Ik vond dat mijnheer Viner er wat ont- daan uitzag mylord", antwoordde Beevers kalm. Hij ging naar de ramen, trok de jalousieeu op en wendde zich naar de deur. Zal ik hem nu binnenlaten, mylord?" vroeg hij. De markies trok zijn pantoffels aan en nam een beschuit, terwijl hij toestemmend knikte op de vraag van zijn dienaar; toen liep hij de kamer door, om te kijken welk weer het was. Een oogenblik later keerde hij zich af van de beschouwing van een mooien morgen, om zijn butler voor zich te zien, een zwaar man van middelbaren leeftijd met een piech- tig gezicht, dat, nu de man eenmaal den drempel over was, onmiskenbare teekenen van schrik en zorg droeg. Hij wierp een Snellen blik op de deur, toen de knecht die aehter zich sloot, en de oppervlakkigste op- merker had er veilig een millioen onder kun nen verwedden, dat, als hij sprak, het fluiste- rend zou zijn. „Nu, Viner, wat is er aan de hand?" vroeg de markies, zich rustig een kop thee inschen- kend. „Is er brand in huis geweest, of heb ben dieven ons een bezoek gebracht, of wat is er?" De butler kwam vlak bij zijn meester, en schudde het hoofd. Zijn wangen en zijn stem trilden. Mylord heeft u gisterenavond niets uit de Koninginnekamer weggenomen?" vroeg hij zenuwachtig. „Iets uit de Koninginnekamer? giste- renavond?riep de markies uit. „Neen, ze- ker met, Viner". handenUHer kreunde en wron? zijn dikke „Dan, mylord, vrees ik of eigenlijk ben ik er zeker van, mylord, dat het Kruis van den Tsaar yerdwenen is!" zei hij. „Weg, my- myfoiri!"61"11' Het Kruis van den ^saar, De markies zette het kopje neer, dat hij naar zijn lippen bracht. Hij staarde zijn but- ler aan, alsot die bediende hem gezegd had zou en wereld zeker ver^aaxi ,,Het Kruis van den Tsaar!" riep hij uit, ,,Het Kruis ik heb het zelf gisterenmid dag nog gezien, Viner!" Viner slaakte een diepe zucht en schudde weer het hoofd. „Ik zelf heb het ook gisterenavond laa nog gezien, mylord",* antwoordde hij som- Peters ook. U weet het misschien niet, myiord, maar Peters en ik we gaan altijd op het laatst de Staatskamers rond Alles was in orde,-myiord, om half elf giste renavond. Maar het Kruis van den Tsaar is er nu niet meer". De markies dronk zijn thee in gedachfen verdiept. Hij at ook de rest van de beschuit waar hij mee bezig was, teen Viner binnen- kwam. „Inbrekers?" zei hij opeens. "Dat geloof ik niet, mylord. Omdat", ant- woordde de butler, die kalmer werd onder WIE ZIJN ZAKEN MOET DRIJVEN MET EEN TE BEPERKT BEDRIJFSKAPITAAL, KAN DE BEZWAREN DAARVAN ONDER- VANGEN DOOR GELD TE LEENEN. ALS HU DAARIN SLAAGT, KOSTHET HEM GEMIiTDLLD ZEVEN PROCENT RENTE, DIE HIJ VAN ZUN WINST MOEi AFSTAAN EEN BETERE METHODE IS HET TEMPO VAN VERSNELLEN, WAARDOOR HET KAPITAAL VRIJ KOMT EN DE WINST WORDT VERGROOT. - HET TEMPO VAN DEN OMZET VERSNELLEN DOET MEN ZEKER EN GOEDKOOP DOOR SYSTEMATISCH ADVERTEEREN.' ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT. DEN OMZET TE VEELVULDIGER den invloed van de onverstoorbaarheid van zijn Leer, „als het inbrekers geweest waren, mylord, zouden zij iets anders genomen heb- ben- U weet, hoeveel kostbare voorwerpen in dat kabinet in de Koninginnekamer bewaard worden. Maar er ontbreekt niets dan het kruis". De markies knikte. Hij dacht ernstig na Opeens wendde hij zich tot den butler met een scherpe vraag. ,,Je hebt toch aan niemand iets hiervan gezegd, Viner?" vroeg hij. >»Geen woord, mylord ik ben dadelijk naar u gegaan", antwoordde Viner. „Ik heb net zelfs niet aan Peters gezegd ik heb hem vanmorgen nog niet gezien". „Dat is goed spreek er met niemand over zei de markies. „Kom nu mede - laat ik het kabinet eens nazien". Hij wenkte den butler, hem voor te gaan; buiten de kamer riep hij den dienaar, die op de gang wachtte. „Beevers", zei hij, „zeg aan niemand niemand, dat mijnheer Viner zoo vroeg bii me geweest is. Begrijp je?" „Uitstekend, mylord", antwoordde Bee vers.. De markies en de butler gingen stilzwij- gend door de gang totdat zij aan een deur kwamen die diep in den muur was geplaatst. Viner haalde een sleutel te voorschijn; toen de deur opengeworpen was, zag men een oude, steenen trap, die vochtig rook en er duister uilzag. De markies ging die echter af met het vertrouwen van iemand die ar ^el aan gewend is; aan den voet van de twin tig treden duwde hij een deur open, die met een veikleurd tapijt behangen was, en bevond zich in de voorkamer van de beroemde staats- vertrekken waarin meer dan een van zijn voorvaderen op verschillende tijden koningea en koninginnen, gezanten en prinsen geher- bergd hadden. Een prachtige reeks van ze- ventjende eeuwsche vertrekken, die een zijde van het huis innamen en neerkekeu op den Hollandschen tuin, waardoor Scraye beroemd was. De staatsvertrekken stonden in den catalogus van beroemde Engelsche beziens- waardigheden en waren enkele dagen van d- week te bezichtigen voor iedereenj die bereid was een shilling te betalen voor de liefdadi- ge instellmgen der naburige marktplaais. iJ6 mensehen kwamen van heinde en ver om ze te zien, de oude meubelen te bewonderen het verkleurde behangsel, de schllderijen, he'i bric-a-brac, de curiosa verzameld door de markiezen van Scraye sedert de dagen der Tudors voornamelijk kwamen zij" om de Koninginnekamer te zien en te bewonderen waar het bed stond met zijn lakens en dekens onaangeroerd, waarop Koningin Elisabeth eens haar koninklijke leden had uitgestrekt en van welks kussens zij waarschijnlijk haar dienstmaagden had uitgescholden. Alles in die kamer bleef precies zooals het geweest was, toen de groote Koningm ze verliet; en al es moest zoo blijven tot het van ouderdom mteenviel. «4 (i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5