Alkmaarsciie Courant Raiskoffers, Reisarfikeler Het geheimzinnige Cenootscliap. Hondard dertis:sfe Jaargang. Radio-hoekje Binnenland FEUILLETON. L. Frankenberg, Alkmaar Wo 150 1928 Woensdag- 27 Juni. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI OP DIT BEAD VOOR MINSTENS 3 MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT AAN DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Donderdag 28 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.30—2.00 Lunch- muziek door het Trio Verheij. 3.00—4 00 Uurtje voor de Zieken- en Weeshuizen o. 1. ;v. Mevr. C. Schaake-Verkozen. 6 00—7.15 /Dinermuziek door het Trio Rentmeester. ji7.15—7.45 Engelsche Olympiadeles. 8.00— ,0.00 Causerie over: „Muzikaal stij-lgevoeT", door Casper Howeler. Deze lezing wordt ge- lllustreerd met gramofoonmuziek. 9.05— 11.00 G-evarieerd concert door het Omroep- orkest o. 1. v Nico Treep. Han Beukers en .Wouter Denijs, Syncopations en dansfanta- sieen op 2 vleugels. John Mac Duncan, Schotsch doedelzakspeler. Daarna persber Huizen, 340.9 At. Na 6 uur 1860 M. (Uit- sluitend NCRV-uitzendingen). 12.30—1.45 Concert. Mevr. J. v. Heloma-v. Nieuwenho- iven, sopraan, W. F. Bremen, piano. 5.30— (7 00 Concert. Mej. A. Stijger, sopraan, Mej. C. Mollenkam-p, alt. S. P. Visser, orgel. 7.30 8.00 Causerie door J. Gorter Kzn.: De fi- j nantieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. 8.00 Concert. De Christel. Zang- ver. „Jehaleel", Dir. W. v. Laar Mevr. F. -Linneka-mp-Roeske, viool. W. v. Laar, orgel en begel. (orgel). Toespraak van J. A. Hoekendijk: Licht en schaduw in den arbeid onder de' lijders aan yallende ziekten. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Het A. Brown's kwintet. 1.20—2.20 Gramofoonmu ziek. (Tusschen 4.20-5.35 en 7.05-7.20 uit- slagen tenniswedstrijden Wimbledon) 2.50 Lezing. 3.20 Vesper in de Westminster Ab bey. 4.05 Lezing: Farm Poultry. 4.20 Con- oert-crgel-bespeling. 4.50 Dansmuziek. 5.35 I'Kinderuurtje. 6.20 Landbouwber. 6.40 Het Gershom Parkington Kwintet. 6.50 Nieuws- her. 7.05 Het Gershom Parkington Kwintet. .7.20 Lezing: New novels. 7.35 Moderne En- gelsche liederen van R. Quitter. 7.45 Lezing: •Nature's reaction to man. 8.05 Kamermu- ziek. Megan Forster, sopraan. Het „Eng- lish Ensemble" (viool, viola, cello, piano). 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Chariot's uurtje. Vroolijke muziek en zang. 10.55— 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. Werken van Kreisler en Chabrier. 4.055.05 Orkestconcert. 8.50 11.20 Orkestconcert. ,.jean le Veinard", dram, scene. Langenberg469 M. 1.25—2.50 Orkest concert. 4.505.20 Gesproken novellen. 6.20 —7.15 Orkest-concert. „Van Vrouwenliefde" (alt, piano). 8.359.10 Het Werag-orkest en Tostini, bariton, 9.20 „Traumulus", tra- gi-comedie in 5 acten van Holz en Jerschke. 11.20—12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 At. 12.204.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.2010.10 Le zingen. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Populair concert. 8.20 Vocaal concert. Het zangkoor „Liederfreunde", o. 1. v. Max Lau- dan. Daarna tot 11.20 Dansmuziek Brussel, 509 At. 5.20 Orgelconcert. 5.50 Orkestconcert. 6.50—7.50 Trioconcert (pi ano, viool, cello). 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50—10.35 Concert i. b. Casino, Spa De Veetidammer Hypotheekbank. A c h t s t e da g. Gister zette de Vierde Kamer der Amster- damsch-e rechtbank de behandeling voort van deze strafzaak. Verdachte Mohring werd eerst gehoord. Verdachte verklaarde eerst boekhouder te Zijn geweest. Daarna werd hij accountant van de Discontobank voor Credietinstellin- gen, waarvan Liebermann directeur was. Op 25 Juni 1925 werd verdachte tot direc teur van de Veendammer benoemd. Lieber mann had hem gezegd, dat het tijdelijk zou zijn en wel voor den overgangstijd dat de Atlas Hypotheekbank in working zou treden. President mr. Meckmann: Was u met Lie bermann overeengekomen, dat de vorderin- gen, die de Veendammer op de Disconto bank kreeg, zoo zouden worden behandeld, dat het zou worden beschouwd als een eerste deposito van de Veendammer bij de Dis contobank? Verdachte antwoordde bevestigend- Pres.Was u bekend met de contracten van 15 Juni 1927, waarbij de Discontobank van de familie W oltman c s. de 960 aandeelen voor 2% millioen kocht en waarbij de Veen dammer zich verplichtte om voor een gelijk bedrag aan hypotheken te verkoopen? Verd.Ik had het concept ervan gezien. Pres Was er niet een bijkomend contract, dat behelsde dat de Discontobank de bezit- tingen van de Veendammer zou krijgen? Verd.: Dat heb ik niet gezien. Pres.: Toen u medewerkte aan de over dracht begreep u toen niet dat dit ten na- deele moest zijn van de crediteuren en van de pandbriefhouders der Veendammer? Verd Neen. Bij zijn verder verhoor verklaarde ver dachte, dat hij, toen hij medewerkte aan de overdracht, dacht, dat de aandeelen door de Discontobank waren overgedaan aan Schim van der Loeff, m.a.w. dat Schim van der Loeff schuldenaar was geworden van de Veendammer en dat er daarvoor borgen waren. In de instructie had verdachte ver- klaard, dat hij meende dat de zaak in orde was en dat Liebermann in staat was ge- steld om de verkochte aandeelen met winst aan Schim van der Loeff te verkoopen, doch dat dit contract niet is doorgegaan. Verdachte geloofde, dat Liebermann bui- tengewoon rijk was. Pres.: Wat was voor u een reden, dat Liebermann er goed voor was? En nu geen algemeenheden Verd.: Ik had geen reden. Pres.: Wat was voor u de reden om 2Z millioen activa van de Veendammer weg te geven aan de Discontobank? Verd.: In de eerste plaats, omdat de Dis contobank houder was van de aandeelen; in de tweede plaats, omdat ik Liebermann er goed voor achtte, en bovendien, omdat er een borgtocht van 2Z millioen was ge- sloten De president maakte verdachte er opmerk- zaam op, dat deze reeds op 15 Juni 1927 het contract onderteekende, dus voor hij in het bestuur der Veendammer zat; dat hij, hoe- wel hij den borgtocht nooit had gezien, toch is voortgegaan groote waarden aan de Veen dammer te onttrekken en dat dit ook niet te verdedigen was met het contract-Schim van der Loeff. „U hebt f 5000 gekregen? Was dit omdat u medewerking aan de overdracht hebt ver- leendlj" „Neen", antwoordde verdachte, „dat is geen belooning geweest voor mijn mede werking". Wel erkende verdachte later in het geheel 25 000 te hebben ontvangen. „En van die 25 000 stortte u f 10.000 in de Veendammer terug. Waarom vroeg mr. Kokosky. „Omdat ik het idee had, dat ik het zou te rug krijgen". Getuige A. van Dam, bankdirecteur, kwam verklaringen afleggen omtrent de geldleenin- gen die hij verstrekte op verzoek van mr. Van Gigch, Liebermann en Mohring. Men zeide het geld noodig te hebben voor bouwcredieten Pres., tot verd. Mohring- U wist heel goed, dat het geld niet voor bouwcredieten noodig was, maar voor Liebermann. Volgens getuige J. Th. L. Withof Keus, die comoiissaris van de Discontobank voor Cre- dietinstellingen is geweest, maakte Lieber mann er geen geheim van, dat hij, toen hij de Holland-Xmerika Verzekerings Maatschappij uitging, nog maar f 5 op zak had. Getuige werden verdere bijzonderheden ge- vraagd, maar verzocht die in besloten zitting te mogen meedeelen. Nadat den getuige was beduid, dat hij zijn verklaring moest afleggen, zeide hij steeds den indruk te hebben gekregen dat Van der Toorn de winst mee kreeg. In 1927 kreeg hij den indruk dat de zaken niet waren zooals zij wezen moesten. Hij drong aan op inzage van boeken enz. doch werd met een kluitje in het riet gestuurd. De verhouding tusschen Discontobank en Veen dammer heeft hij nooit begrepen. Waar't hem hoe langer hoe meer een onmogelijke boel toe- sc'heen, is hij1 ter ten slotte uitgegaan. Liebermann heeft hij anderhalf jaar lang gekend en gedurende al dien tijd kwam deze wel met honderd plannen voor den dag. In het begin sympathiseerde getuige nogal met hem, vooral sinds de politie een z. i. onge- rechtvaardigde bekendmaking tegen hem uit- vaardigde, doch dit alles veranderde, nadat hij' tot de overtuiging kwam, dat bij Lieber mann alles theater was. Te zeven uur's avonds werd de zitting ge- schorst tot acht uur voor het houden van een avoridzitting Verdachte mr. Kortenoever, oud-president- commissaris van de Veendammer, die thans gehoord werd, verklaarde volstrekt niet te hebben begrepen, dat met hypotheken van de Veendammer zou worden betaald. Voortgaande, zei verdachte dat mr. Van Gigch tot hem zei: ,,'t Is een mooi contract, 't kost ons geen cent". Verder beriep verdach te zich op een schrijven, dat hij d.d 12 Juni aan mr. Van Gigch schreef. Verdachte antwoordde desgevraagd aan het contract-Schim van der Loeff te hebben meegewerkt. Pres.: Wanneer is dat gebeurd? Verd.: Op 24 Juni 1927. 't Stond die avond voor mij vast, dat de Discontobank ten slotte alleen zou zijn de commissiebank, waar- door de Veendammer van de eene hand zou overgaan in de andere. Nadat verdachte in breedvoerige redenee- ringen verviel, ging de rechtbank spontaan in raadkamer. Vervolgens werd met het verhoor van ver dachte Mohring over het subsidiair ten laste gelegde aangevangen, doch te kwart over tienen brak de president het verhoor wegens vermoeidheid af. De rechtbank ging hierop in raadkamer. In de zitting teruggekeerd, gelastte de rechtbank de invrijheidstelling van verdachte Kor tenoever, maar, dus deelde de president mee, het is noodig, dat Kortenoever verder als verdachte aanwezig zal zijn De zitting werd vervolgens geschorst tot a.s. Donderdag. zager uit Haarlem. Hij verklaarde in het bezit te zijn van een volmacht van de Veen dammer, gedateerd 29 September 1927. Daarbij werd hem volmacht gegeven om aan Liebermann alle betalingen te doen. Ge tuige zorgde voor de aflossing van hypothe- ken, die Kok van de Veendammer overnam. Naar bet Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. HOOFDSTUK II. Geheimzinnigkeden. Ongeveer half tien dien morgen een mooien, helderen morgen in Londen reed, komende van Haymarket de Charles Street in, een mooie auto, bestuurd door 'n jongen heer, die zeer nauwkeurig reed naar de deur van nummer 123a, er uit stapte, een buitengewoon dikke jas uittrok en na een enkel woord tot den livreiknecht, die naast hem had gezeten, het huis binnentrad en langzaam naar de eerste verdieping ging waar hij staan bleef voor een deur, waarop een klein, mooi gepoetst koperen plaatje was vastgemaakt met den naam „Mr. Ni cholson Packe". Hij had niet zoo gauw op het knopje van de electrische schel boven dit naamplaatje gedrukt, of de deur ging open en een nette, gedienstige knecht verscheen, die boog toen de bezoeker binnentrad en Bcheen te kennen te geven dat het een genoe- gen was hem te zien. „Goeden morgen, ffollts", zei de jonge ffiijnheer, luchtig en onverschillig, zooals geheel met zijn jeugdig, frisch voorkomen overeenkwam, „Ik kom ontbijten. Is mijn- heer Packe al op?" „In een oogenblik, mijnheer", antwoordde de knecht. „Het ontbijt staat klaar, mijn heer. Wilt u in de ontbijtkamer gaan, mijn heer Trickett? Een prachtige morgen, mijn heer". „Schitterend", zei mijnheer Trickett, een kamer binnengaande, waar bij een lekker vuur een ontbijttafel voor twee personen gedekt stond. „Ik ben het Park door ge weest, voordat ik hier kwam men kon daar zien, dat het wat gevroren heeft, Hoi- lis." „Dat geloof ik wel, mijnheer", stemde Hollis toe. „Ik meende het te merken, toen ik vanochtend vroeg naar buiten keek. Wilt u de kranten inzien, mijnheer, de Times, Morning Post?" Mijnheer Trickett nam een der kranten die de knecht hem voorhield en ging naar den haard, aan iederen kant waarvan heel gemakkelijke fauteuils tot rusten uitnoodig- den. In plaats echter van in een van ben te gaan zitten, bekeek de bezoeker zich zelf in den ouden penantspiegel, die boven den schoorsteen hing. Hij boog zijn hoofd eerst naar rechts, toen naar links, bekeek zijn blond haar, zijn blanke gelaatskleur, hel- dere blauwe oogen eindelijk schikte hij zijn mooie das recht, trok even aan zijn snorretje en glimlaehte voldaan. „Het is in orde Jimmy, mijn jongen!" monpelde hii „J'e ziet er uit zoo frisch als .een hoentje. Ik ben benieuwd wat Packe voor Na de pauze verklaarde verdachte Moh ring desgevraagd, dat hem aanvankelijk was gezegd, dat het oude bestuur der Veendam mer de overdracht nog zou doen, maar dat later Liebermann en mr. Van Gigch hem zei- den, dat het goed was wanneer het nieuwe bestuur het deed. Rechter mr. Van Berckel: Wat gaven zij daarvoor als reden op? Verd.: Dat herinner ik mij niet. Rechter mr. Van Berckel: Dat moet toch voor u van veel belang zijn geweest. Verd.: Ik leefde in een vertrouwenssfeer en dacht dat mrs. Schurmann en Van Gigch het goed hadden geregeld. In die vertrouwens sfeer ben ik gebleven. Rechter mr. Van Berckel: En waarom ging u naar Brussel? Verd.: Ik begreep niet waarom de twee millioen veranderd waren in een millioen en ging vragen waarom het was veranderd. Rechter mr. Van Berckel: En toen heeft men u het definitieve contract laten zien? Verd. ontkent dit. Pres.: Bij den rechtercommissaris hebt u gezegd, dat u het contract in Brussel had ge zien tusschen 15 en 25 Juli 1927. Verd.: Ja, maar dat is niet zoo. Pres.: Het moet op u toch een geweldigen indruk hebben gemaakt, dat uit de Veendam mer, waarvan u pas directeur was geworden, 2% millioen gehaald moest worden. Als u het definitieve contract had gezien, had u dit echter niet behoeven te verwonderen, want daar stond de overdracht aan Woltman in vermeld. Vervolgens werd het verhoor van getuige J. P. G. Kok uit Haarlem voortgezet. Desgevraagd deelde getuige mee, dat Lie bermann, Paardenkooper en Mohring hem hadden gezegd, dat. zij geen bouwcredieten meer gaven, wijl dit te riskant was. Getuige heeft toen voorgesteld om royement voor de hypotheken te geven. Hierop werd ingegaan. Getuige bracht hypothecate vorderingen in. Pres.: De gelden, die de Veendammer op de hypotheken verschafte, waren meer dan de 855.500, die u er voor gaf? Get. Kok houdt een lange redeneering. Pres.: Als ik u wat vraag moet u met ja of neen antwoorden en geen redeneeringen houden van een half uur. Dat begint mij te vervelen. Het totale bedrag, die de Veendam mer op hypotheek verschafte, was veel meer dan 855.500. Get. Kok: Een millioen driehonderd dui- zend gulden. Pres.: U was voor de hypotheken borg? Get. Kok: Ja. Pres.: Voor hoeveel? Voor 700.000. Get. Kok: Ja. Pres.: Die borgtochten verdwenen? Get. Kelt: Ja, nadat ik had voorgesteld mij royement te geven tegen een zeker be drag, te ontvangen op nieuwe, op de gron- den te verleenen hypotheken. De oude hypo theken werden afgelost. Pres. tot verdachte Mohring: U hebt er toe meegewerkt, dat de Veendammer voor 1.300.000 hypotheken voor 855.500 aan Kok verkocht? Verd. Mohring: Ja, in opdracht van Lie bermann. Volgende getuige was notaris J. A. Hout- NED. HEIDEMAATSCHAPP1J. Gisterochtend zijn de jubileum-excursies der Ned. Heide-Maatschappij begonnen. Te ruim 8 uur vertrokken de circa 100 deelne mers van Arnhem naar Tilburg, waar een aantal autobussen gereed stond om hen naar de reinigingsvelden aan de Zandley te bren- g-n. le Tilburg werd het gezelschap vooraf na mens het gemeentebestuur officieei ontvangen door wethouder De Mortel. Na bezichtiging der terreinen, die dienen tot reiniging van net Tilburgsche afvalwater, volgde te ruim twaalf uur een gemeenschap- pcnjke lunch, waaraan o. a. aanzat de commissaris der koningin in Noord-Bra- bant, de heer Van Voorst tot Voorst, die de maatschappij in eenige hartelijke woorden huldigde. Gistermiddag vertrok het gezelschap per autobus van Esbeek ter bezichtiging van het landgoed „De Tutrecht". EEN KROONLIJST OP HET HOOFD. Te Venlo werd gistermorgen de 21-jarige arbeider J. Orval, die naar zijn werk ging, aan de Vleeschstraat door een neerstortende kroonlijst van een perceel, dat men bezig was af te breken, getrotfen. De man werd met zware hersenschudding, een gebroken been en vermoedelijk inwendige kneuzingen opge- nomen. Zijn toestand is bedenkelijk. AUTO OVER DEN KOP. Op den Brederoweg te Bloemendaal is een auto, die tusschen twee andere door wilde passeeren, tegen twee boomen gereden, door- da t de bestuurder de macht over hetstuur kwijt raakte. Daarna sloeg de auto over den kop, waarbij de inzittenden, drie heeren en twee dames, gewond werden. Enkele bekwa- men min of meer ernstige hoofdwonden. Al len werden verbonden in het Provinciaal Zie- kehnuis. De auto was zwaar beschadigd. DE SLEEPCONDITIES IN DE BINNENVAART. Na langdurige onderhandelingen waren de belanghebbenden bij de Rijn- en binnen- vaart, organisaties van sleepboot-eigenaren, makelaars in assurantien en assuradeurs het verleden jaar eens geworden over een her- ziening van de sleepcondities. Vertegenwoordigers van de partijen zijn het indertijd eens geworden over de condities, waarbij de aansprakelijkheid beperkt werd. Zij zijn echter overeengekomen, dat voor de ontwerp-overeenkomst, dien de leden der ver- schillende organisaties van belanghebbenden ter goedkeuring zou worden voorgelegd, ge- tiacht zou worden in hoogste instantie een beslissing te krijgen of de bepalingen van het Zeerecht op het punt van aanvaring en schade-varing ook van toepassing zijn op de binnenvaart. De Hooge Raad heeft thans uit- gemaakt, dat deze bepalingen van het Zee recht ook voor de binnenvaart gelden. Naar het Hbld. verneemt hebben belang hebbenden bij de Rijn- en binnenvaart na deze beslissing opnieuw de zaak ter hand genomen, opdat hun aansprakelijkheid bij aanvaring en schade-varing zoo spoedig mo- gelijk tot bepaalde wel-omschreven gevallen worde beperkt. Het reeds anderhalf jaar ge- leden opgemaakte concept voor de nieuwe condities zal eerlang aan een gezamenlijke vargadenng van organisaties en belangheb benden worden voorgelegd. ALGEMEENE BOND VAN POLITIE- PERSONEEL. Gisteren is te Utrecht de algemeene ver- gadering van den Algemeenen bond van po- litiepersoneel in Nederland begonnen De voorzitter, de heer A. H. Koenst te Am sterdam, merkte in zijn openingswoord op, oat niettegenstaande de algemeene economi- sche toestand in den lande beter wordt, in het afgeloopen jaar in vijf plaatsen een poging werd gedaan om de financieele positie van den politeman te verminderen, terwijl te Rot terdam de diensttijd werd verzwaard. In enke le gemeenten des lands werden de traktemen- ten iets verbeterd. Volgens het jaarverslag van den secretaris S1**. d?t de bond 46 afdeelingen telt met 3816 leden, tegen 4066 op 1 Januari 1927. Het jaarverslag werd na eenige bespreking goedgekeurd. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over het beleid van het bondsbestuur. Zoo werd er o.a. op gewezen, dat de laatste jaren ongeveer 900 leden uit den bond zijn getre- den. Een andere spreker vond dien sterken achteruitgang bepaald onrustbarend. Het drijven van den bond naar het N.V.V., meen- het ontbijt heeft." Om zich omtrent dit punt te vergewissen, boog mijnheer Trickett zich, nadat hij rond- gekeken en gezien had dat een koude wild- pastei en een mooie Yorkshire ham op het buffet stonden, over de tafel en onderzocht den inhoud van twee schotels, die op komfoo- ren met gloeiende kooltjes stonden." „Geroosterde tong dito ham dito niertjes", zei hij. „Goed! Beweging vroeg in den morgen is een goed ding, en moet bepaald gehandhaafd blijven ik zou die voor niets ter wereld willen missen En wat voor nieuws is er?" Voordat mijnheer Trickett zijn krant kon openvouwen, ging de deur open en kwam zijn gastheer binnen een flink, glad gc- schoren man met scherpen blik, donker, ma- ger, gespierd, die binnen kwam in zijn han- den -wryvend, als verlangend zijn dagtaak te beginnen. Hij knikte glimlachend tegen Trickett, toen hij een stapel brieven opnam, die naast zijn 'bord lag met ten t legram c boven op „Hallo, Jimmie!" zei hij. „Je ziet er van- ochtend^ verbazend goed en Nozend uit. Houdt je je vroege ochtendwandeling nog steeds vol. „Mijn jongen, het is het beste van d-e we reld!" antwoordde d-e bezoeker. „Vanoch- tend ben ik driemaal het Park rond geweest voor ik hier kwam. En ik heb razenden trek". r,Bevredig dien dan", zei Packe. Hij trok aan een schel en opende toen het telegram Jim!" rr>'ng -hij voort, het wear dicht vou- wende. ,,1-k zal vanochtend geen golf kunnen gaan spelen, Jimmie. Het is jammer maar het gaat niet. Hier, lees maar". Trickett las het telegram, terwijl hij op een stoel bij de onbijttafel ging zitten. „Wie is Scraye?" vroeg hij kort af. D^craye? Goede hemel! er is maar een Scraye in de wereld man! De markies van Scraye", antwoordde Packe. „Je kent hem". „Ik heb van hem gehoord", zei Trickett. „Ik wist niet dat jij hem kende". „Ik ken hem toevallig vrij goed", zei Packe. „Hij en ik zijn lid van de Omega Club; wij zien elkaar daar dikwijls". „Dat wist ik ook niet", antwoordde Tri- ckett, zijn aandacht wijdend aan de schotels die Hollis op tafel gezet had. „Dat is im- mers, waar jelui all-en excentriek of krankzin- nig bent, is het niet?" „Het lijkt -er wat op, Jimmie, ten minste zoo gaan de praatjes. Ik moet naar Bryches- ter om Scraye t-e ontmoeten hij zou me met telegrafeeren als hij me niet hard noodig had. Hollis, geef me dat spoorboek eens Ik moet zien welke treinen goed uit komen" „Ik kan je wat zeggen, Packe", z-ei Tri- ckett. „Als jij niet naar Walton Heath gfaat, geloof ik niet, dat ik ook ga. In plaats daar- van zal ik je naar Brychester brengen. De auto staat hier voor de deur." „Goed!" antwoordde Packe. „Dat zou ik prettig vinden. Maar het is bij-na zeventig mijlen, weet je dat?" „0m twee uur kan je er heel g-emakkelijk zua - ?ej Trutett. Jk k® dien me, Wii heb: de deze spreker, heeft een massa menschei van den bond afkeerig gemaakt en de propa ganda voor het bondswerk met lamheid ge slagen. Critiek werd uitgeoefend op de leiding van het bondsbestuur, toen na scherpe oppositie een groot aantal leden den bond verlieten. De slappe houding van het bondsbestuur werd gelaakt. Er bestaat, meende deze spreker. geen centrale leiding meer in het bondsbe stuur. De voorzitter beantwoordde de verschillen de sprekers. TELEVISIE OP DE NENYTO TE ROTTERDAM. Op de Radio-tentoonstel'ling, die in Sep. tember te Olympia (Am.) zal worden ge- houden zoo wordt thans uit Engeland be- richt zullen voor de eerste maal Televisie- instrumenten voor het publiek te koop zijn, en demonstraties van het wonder zullen in een belendend gebouw gehouden word-en. Iedereen kan dan tegen den lagen prijs van 25 pond sterling een „Baird Televisor" koo- pen en zoodoende met haar hulp de levende en bewegende beelden van actueele gebeurte- nissen, thuis van de Televisie-zendstations opvangen. Na langdurige onderhandelingen is het aan het Nenyto-Bestuur gelukt om, nog voor de demonstraties in Engeland, zullen plaats vinden, de Televisie op de Nenyto te doen demonstreeren. De betreffende vergunning is bereids van het Ministerie van Waterstaai verkregen, zoodat in het begin der maand Augustus de tentoonstellingsbezoekers de nieuwe en geweldige uitvinding zullen kun nen aanschouwen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisteravond omstreeks half elf is op det straatweg tusschen Rijpwetering en Nieuwe- wetering een auto, die van Leiden kwam, bij het passeeren van een der vele bruggetjes over den kop geslagen en daarna tegen een boom terecht gekomen. Van de vijf inzitten den zijn er vier vrij ernstig en is de vijfde ernstig gewond. Deze laatste is, na door dr. van Dooren uit Rijpwetering voorloopig te zijn verbonden, naar het ziekenhuis te Lei den overgebracht; de anderen zijn naar Am sterdam vervoerd. De corzaak van het ongeluk moet gezocht worden in den eigenaardigen scherpen bouw van de bruggetjs, waardoor de auto's bij het passeeren geheel in de hoogte wippen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisternhddag tegen half vier werd het ce» trum van Den Haag in rep en roer gebracht door een jacht op een 30-jarigen man, die in het kantoor van den kruidenierswinkel van De Haan en Schuld, Vlamir.gstraat 13, een geldkistje had gestolen. Naast dien win- kel is een smalle gang, van waar een loket uitkomt in het kantoor. Door dit loket ge- schieden steeds de afrekeningen en het geld kistje werd nogal eens gezet op een plankje voor het loket. De dief scheen hiervan goed op de hoogte te zijn. Een kantoorjuffrouw, die juist voor een lessenaar zat, zag, dat een man het loket opende en er met het geldkistje, waarin een goede honderd gulden zat, vandoor ging. Door den winkel rende zij den dief na, die haar echter te vlug af was en, met het kistje onder zijn jas verborgen, de Vlamingstraat door rende. Daar ontwaarde een agent in burger, die met verlof was en liep te wande- len, den dief, een goeden bekende van de politie. Hij trachtte een fiets te leenen om een achtervolging te beginnen, doch dat lukte niet. J., vergezeld van twee winkeljuffrou- wen, zette het dus op een loopen. De be- trapte gooide toen, zich in het nauw gebracht ziende, het geldkistje weg en rende dwars door een garage op den hoek van de Groote Marktstraat de Achter-Raamstraat in, ach- tervolgd door een groote menigte. Daar was het spoedig met zijn vriiheid gedaan. Eenige agenten, -die intusschen in het bezit van een fiets waren gekomen, hebben den dief aan het eind van de Achter-Raamstraat gepakf en hem geboeid naar het bureau Prinsestraat gebracht. De aangehoudene is een zekere L' die al meer op zijn kerfstok heeft. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond heeft op den Utrechtsch'en weg nabij het gemeente-museum te Arnhem een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijdster uit Oosterbeek en een motor- rijwiel waarop twee personen, woonachtig te Velp waren gezeten. Zoowel het meisje als de beide heeren werden over den weg geslin-- gerd en eenigen tijd later met ernstige ver- wondingen in een huis binnen gedragen en daarna met een ziekenauto naar het zieken huis vervoerd. ben nog drie en een half uur". „Goed", zei Packe. „Dat zal heel wat beter zijn dan het eind te moeten sporen. Geef me een telegram-formulier, Hollis". Hij schreef haastig een antwoord op het bericht en gaf dat aan den knecht. „Verzerd dit dadelijk, Hollis", beval hij. „Ik zal je aan Scraye voorstellen, Jimmie", zei hij toen d-e knecht de kamer verlaten had. „Ik geloof, dat jelui beiden goed bij elkaar zouden passen „Hij is en excentrieke kerel, niet?" vroeg Trickett die geregeld door at. „Een b-eetje zonderling, he?" Packe lachte, terwijl hij zich een kop koffie inschonk. „Volgens sommige menschen ja", antwoordde hij. ,,Voor mij niet. De markies van Scraye, Jimmie, is een van die zeldzame jonge mannen, die in de rijen van onze aris- tocratie bij tussch-enpooz-en v-erschijnen bij groote tusschenpoozen. Laat eens zien, ik weet niet, of hij de tiende of elfde bezitter van den tit-el is; ik ben er niet zeker van of hij het zelf wel weet, maar ik weet wel zeker 4?^ het hem niet schelen kan. Hij is verbazend rijk. Hij bezit een huis in Berkeley Square, een kasteel in de Hooglanden, een villa aan de Riviera en een der mooiste jachten, dat ooit gebouwd is. En hij bezit Scraye dat, zoo als je zeker wel gehoord hebt een groote bezienswaardigheid is. Ik heb dezer dagen in de Morning Post gelezen, dat hij nu juist gasten op Scraye heeft w-elk f-eit, Jimmie, pittigheid en gewicht en ook wat geheim- zinnigs aan dit telegram geeft". Yervftkril 3)

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5