DE LB S DE Londensch aanteekenboek. CREDIETEH DEPOSSTO'S EFFECTEN Tijdschpiften Boeken Ingezonden stukken Sport Stadsnieuws Classikale verg-adering-. j Behandel ook de kleinste verwonding zorg- \vuldig. Verbindt haar direct met eeti steriel \verband (in geval van nood een schoonge- •wasschen zakdoek), zoodat zij voor veront- reiniging bewaard en tegen stooten be- 'schermd is. Doet gij dit niet, dan zal zij U door ontsteking wekenlang hinderen, terwijl in sommige gevallen ernstige verzwering, \bloedvergiftiging en de dood kan volgen. iRoept tijdig geneeskundige hulp in. GEZON DHEIDSRAAD. „trek" in 3e gesehiedenis van ZuitH-Afrik'a binnenkort zal plaats vinden wanneer, als ge- volg der langdurige onderhandelingen, 340 Zuid-Afrikaansche families, die vijftig jaar geleden zich in Angola vestigden, naar Zuid- West-Afrjka zalien vertrekken. Zij zullen de reis, die dertien maanden in beslag zou nemen, in ossenwagens doen. Het bestuur van Zuid-West-Afrika verschaft elke familie 8000 hect. bouwgrond en de Zuid- Afrikaansdhe regeering heeft hun een crediet van 350.000 pd. verstrekt ter bestrijding der kosten. identiteit heeft verstrekt en omdat hij onwettig in Oostenrijk is teruggekeerd. Breuer werd veroordeeld wegens het verstrekken van een valsche verklaring omtrent zijn identiteit. Persstemmen. Naar aanleiding van het proces Kun merkt 'de Neue Freie Presse op, dat thans duidelijk gebleken is, dat men Kun heeft overschat. Hij is inderdaad een onbeduidend, klein man, die zich opblaast tot iets gewichtigs. In het feit, dat dit aan den dag is getreden ligt voor den veroordeelde een hardere straf dan er in een doodvonnis zou hebben gelegen. De schijn- bare grootheid is verdwenen. Het Neues Wiener Tageblatt merkt op, dat de communisten voor zichzelf alle vrijheden opeischen, die zij hun tegenstanders ontzeg- gen. Oostenrijk moet van het bolsjewismc niets hebben. Kun heeft een zachte straf ge- ikregen, maar het is te hopen, dat hij nu voor- goed uit Oostenrijk verdwijnt. De officieuze christelijk-sociale Reichspost merkt op, dat het vonnis geen onschuldige treft. Een veel grootere voldoening, dan dit schadelijk individu een tijdje ge'isoleerd te weten, is echter, dat voldaan zal worden aan den grootsten wensch van Oostenrijk, n.l. om blijvend van Kun bevrijd te worden. De socialistische Arbeiterzeitung achtte de Wezenlijke beslissing gevallen met het afwij- zen van het verzoek om uitlevering van Hon- garije. Hek proces was een blamage. Kun met zijd derde rangs tooneelspeleradhtige, valsche pathos bleek een quemlant, wien elke groot heid ontzegd is. De communistische Rote Fahne zegt, dat ihet heele relletje tegen de communisten in elkaar gestort is. De zoogenaamd bezwarende stukken, wier onthullingeen sensatie had moeten opleveren, waren of valsch of waarde- locs. Niettemin dient de internationale pers- campagne voortgezet te worden totdat Kun veilig in Rusland aangekomen is. TSJECHO-SLOWAKIJE. EEN WOESTELING. In de schoenfabriek van de firma Burian te Prossnitz in Moravie heeft een arbeider, wien loonsverhooging geweigerd werd, den fabri kant een houtblok naar het hoofd gegooid, waardoor hij ernstig gewond werd. De moe- der van den fabrikant, die een jong kindje op den arm droeg, wilde tusschenbeide komen, waarop de arbeider een bijl naar haar toe gooide. die haar trof aan "de hand. De vrouw zakte bewusteloos in elkaar. De arbeider traehtte vervolgens het kantoor binnen te ko men, waarin zich de broer van den fabrikant /erschanst had. Toen verscheen evenwel de politic, die den woesteling inrekende. ONGELUK OP EEN GESLOTEN OVERWEG. Op een overweg bij Tschaslau in Tsjecho- slowakije is een automobilist uit Iglau met zijn auto in voile vaart tegen de gesloten boo- men van een overweg opgereden. De auto sloeg over den kop en de automobilist, zijn vrouw en twee verdere passagiers kwamen op de rails terecht en werden door den trein over- reden. De vrouw werd het hoofd van de romp gereden, de man werd doodelijk, de beide andere passagiers zwaar gewond. EGYPTE. DE EGYPTISCHE REGEERING GEVORMD. Uit Kairo wordt gemeld, dat Mohammed ;Mahmoed Psja erin geslaagd is een Regee ring te vormen. De Minister President heeft ook het Ministerie van Binnenlandsche Za- ken op zich genomen. Minister van Buiten- iandsche Zaken wordt Hafez Afifi. ROEMENIe. DE ECHTSCHEIDING VAN PRINS CAROL. Daar geen verzet is gekomen tegen het von nis inzake de echtscheiding van ex-kroonprins Carol en prinses Helena, is dit definitief ge- worden. ZWEDEN. DORP VERBRAND. In het groote visscbersdorp Berlevaag in Finmarken heeft een hevige brand gewoed Men vreest, dat het heele dorp verbrand is. ZUID-AFRIKA. DE LAATSTE GROOTE „TREK" £>e „Morning Post" verneemt uit Johan nesburg dat waarschijnlijk de laatste groote DE „BABIES". Weliswaar is volgens officieele erkenning de City van Londen reeds verre overvoerd met motorvoertuigen. Weliswaar kan niemand in het West End met zijn auto behoorlijk uit den weg en wordt dit voertuig er eerder een be- lemmering voor vooruitgang dan een middel voor snelle verplaatsing. Weliswaar rijden de stoeten auto's op de voornaamste wegen buiten Londen en naar populaire ontspan- ningsoorden met een gemiddelde vaart van luttele mijlen per uur, omdat het niet harder kan vanwege de drukte en de volte en de op- stopping. Weliswaar ik zou nog een paar dozijn „weliswaars" kunnen doen vol gen maar zal dit vanwege de eentonigheid niet doen. Wat ik wil zeggen is dat Engeland met zijn huidig wegennet en de wijze waarop de bevolking over het land is verdeeld reeds te veel auto's heeft. De zaak heeft problemen geschapen van ontstellende ingewikkeldheid dig de beste hersenen niet weten te ontwarren. Men pioetert voort en het wordt van kwaad tot erger. De baan des automobilisten is be- zaaid met voetangels en klemmen. Het is u bekend. Ik heb er herhaaldelijk over ge- schreven Niettemin (en hier zet ik den met „Welis- waar" begonnen gedachtengang voort) wordt ons nu een ruime oogst van „babies" in het vooruitzicht gesteld. Neen, dat wil niet zeg gen dat het geboortecijfer van Engeland plotseling uit zijn verval zal worden opgehe- ven naar oud-testamentaire hoogten. De „ba- bies" zijn auto's, kleiner dan de kleinste, van de soort waarin de bestuurder omzichtig ri- oolroosters in de straat moet vermijden op- dat zijn voertuig er niet doorheen valt. En geland verheugt zich reeds sedert een aantal jaren in het bezit van een enkele soort. Maar nu hebben twee andere fabrikanten aange- kondigd dat zij gereed zijn hun nieuwe „ba- bies" met een hoeveelheid van een zes- a zevenhonderd per week op de markt te wer- pen. Het worden de automobielen voor de beurzen der nederigsten, voor hen wier bruin- tje geen Fordje, geen Morrisje kan trekken (en ik vraag uw aandacht voor het voor auto's beleedigend karakter van de oude uit- drukking in het moderne verband). Het wor den de automobielen van de zonen en dochte- ren des huizes, die niet altijd in vaders Rolls Royce lijdelijk willen meerijden. Het worden de auto's voor de loswerklieden, de zwerven- de k.ooplieden en de ketellappers. Voor niet veel meer dan 100, te betalen in een men- schenleeftijd netjes verdeeld in betalingster- mijnen, zal ook de bescheiden locmtrekker de geneuchten van autotoeren kunnen smaken. Te oordeelen haar hetgeen de eerste „baby" reeds op het gebied van massa-autovoorzie- ning heeft bereikt, zal dit grut straks overal door en overheen kruipen en de gaatjes vullen die thans op wegen, straten en parkeerplaat- sen nog te vullen overblijven. De vierduizena volwassen motorvoertuigen, die Brittannie elke week rijker wordt, zullen worden aange- vuld met een duizendtal baby-auto's. Indien men er den gang in wil houden, op de straten en wegen van het land en dat moet immers, want is het moderne verkeer niet de bloedsomloop der maatschappij? dan zullen de autoriteiten nu inch werkelijk haast moeten maken met het scheppen van ruimte voor de wielen. De vlam die bevriest. Sedert de wetgeving in Brittannie twee jaar geleden een einde heeft gemaakt aan het gebruik van chemische middelen om eetwaar tegen bederf te vrijwaren (voor zoo ver die chemische middelen schadelijk moesten wor den geacht, en dat was meestal het geval) zijn er een veelvoud van al of niet mechani- sche koelkasten in den handel gekomen, die echter of in het gebruik te omslachtig zijn om te kunnen voldoen, of en dat is het geval met de mechanische veel te duur zijn van aanschaffing voor een normaal midden- standsgezin. Zulk een gezin is daarom veelal gedwongen levensmiddelen in te slaan, het geen tengevolge kan hebben dat bij onver- wacht bezoek schraalhans keukenmeester is. De in Engeland zeer ondernemende gas- fabrikanten hebben de gemeenschap weer eens aan zich verplicht door een bijzonder handige en praktische koelkast voor hun ver- bruikers beschikbaar te stellen, of tegen huur of tegen geleidelijke afbetaling, zooals zij dat doen met gasfornuizen en gaskachels. Aldus hebben zij een nieuw gebruik voor gas gevonden, dat een oplossing belooft te geven voor lastige huishoudelijke problemen. „De vlam die bevriest" heeft in het Britsche huis haar intree gedaan. De machine laat zich even gemakkelijk behandelen als een gasfor- nuis en heet, met een kleine gasvlam, uiterst Man: „Waarom ben je tooh zoo woedend op den dokter? Wat heeft hij gezegd?" Vrouw: „Toen ik hem zei dat ik zoo'n vreeseljjk ver- moeid gevoel had, vipeg hij me, mijn long te taten zien." (Humorist). economisch te werken De prijs is binnen het bereik van menschen met betrekkelijk kleine inkomens. Dit koeltoestel bestaat uit drie klei ne cylindervormige bakken, die door buizen of pijpen zijn verbonden en gedistilleerd wa ter, ammoniak en waterstof bevatten. De pij pen en cylinders zijn gelascht zoodat vocht of gas niet kan ontsnappen. Een kleine gas- brander onder een der cylinders wordt aan- gestoken waarop de bevriezing terstond be- gint en voortgaat zonder dat men er verder naar behoeft om te zien. De machine werkt voor tien tot vijftien cent per dag. Waar schijnlijk is een soortgelijk toestel ook in Ne- derland reeds verkrijgbaar. Maar wat hier loffelijk is, is de ondernemingszin der gasfa- brieken, die dank zij de faciliteiten voor de aanschaffing er wellicht spoedig in zullen zijn geslaagd deze koelkasten even on- afscheidelijk te maken van een huisinrichting als de gasfornuizen thans reeds zijn. Derby-praatje. Wanneer dit onder uw oogen komt zal de Derbystorm reeds zijn geluwd en zal het ef fect der ontgoochelingen in zijn onvriende- lijke nawerking zijn gepasseerd. Nu is dal nog het geval en ik grijp het oogenblik aan om wat te vertellen van den vooravond van de Derby, den historischen paardenren, op welks uitslag millioenen Britten met tot sprin- gens toe gespannen aandacht zitten te wachten. Dat is geen wonder. Een Lon- densch ochtendblad heeft uitgerekend het is niet gemakkelijk uit te maken op welke ge- gevens dat de phalanx van glanzende paardenlijven, die zoo-met-een over de ren- baan van Epsom zal daveren, een waarde van drie millioen pondsterling figuurlijk ge- sproken meedraagt. Een kwartmillioen pond vergeet niet dat het driemillioen Neder- landsche guldens is komt voor rekening van den eersten prijs van de Calcutta-Sweep stake. Zulk een sweepstake is een loterij op groote schaal. De paardennamen komen in de plaats van nummers; en de „blancs" (dat zijn briefies die maagdelijk zijn van letters) zijn de nieten. De verhouding tusschen de prijzen en de nieten is buiten alle „verhou- ding", hetgeen zich laat verklaren indien men weet dat een lot voor de genoemde sweepsta ke 15/9 d. of 9.45 kost. De sweepstake brengt prijzen tot een gezamenlijk bedrag van bijna vijf millioen gulden, zoodat er meer dan vijfhonderdduizend loten worden verkocht. In de Derby dit jaar loopen slechts een 20 paarden, zoodat de winkans 1 25000 is. Zulk een kans is met bijna tien gulden te duur gekocht. Maar de Britten zeggen altijd dat iemand toch den hoogsten prijs of den tweeden of derden hoogsten prijs moet trek ken. En daar iedereen de diepgewenschte iemand kan zijn, offeren zij hun 15/9; en wie achter het net vischt wil nog vier of vijf maal dit bedrag betalen om zich de luttele kans op ongedroomd fortuin te verschaffen. Lang voor den ren heeft er ee'i levendige handel plaats in kaartjes voor de voornaam ste sweepstake, die van Calcutta en die van de Londensche Beurs. En wanneer de trek- kingen hebben plaats gehad kunnen de ge- lukkigen, die een goed paard hebben getrok- ken, hun bezit voor grof geld van de hand doen. Het gansche Britsche Rijk is op het oogenblik sweepstaken-ziek. Misschien zullen zij, die grof geld hebben gegeven voor het kaartje van een favoriet, die tenslotte niet aan de verwachtingen beantwoordde, over een paar weken. nog ernstig lijden aan de sweepstake-ziekte in een anderen vorm. Een van de volhardendste paardeneigenaars, behept met de eerzucht de „Derby" te win- nen, is de Agha Khan, de Indische edelman die het nominale hoofd is van de Moslims Hij brengt het grootste deel van zijn leven in Engeland door, waar hij als sportman en paardenliefhebber een illusteren naam heeft. Deze Indische groote heeft al genoeg ver- speeld in zijn verlangen de Derby te winnen om er de gansche Epsom-baan met al haar hebben en houden voor te kunnen koopen. LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Pieter Lodder en Agatha van Vegten. OVERLEDEN: Lambertus Reinierse, 56 jaar. Cornelis Keizer, 40 jaar. „Astra", Nederland's Eerste Ge'ill. Magazine. Astra viert zijn 5-jarig jubileum met een keurig verzorgd Julinummer, waaraan tal van goede bekenden hebben meegewerkt. Rekening houdend met de wenschen, die de lezers naar aanleiding van de Mei-prijsvraag hebben kenbaar gemaakt, publiceert de redactie vele foto's verhalen vol spanning en humor, vroo- lijke liedjes en een nieuwe ,mysterieuze prijs- vraag. De reeks parodieen van Do Ris Jr. is met een merkwaardig exemplaar vermeerderd, terwijl Jan van Ees weer, zooals gewoonlijk, Jugubere gedachten uitspint. Heel genoege- iijk daarentegen vertelt Speenhoff, bij eigen krabbels, een jeugdherinnering. Ook Visser van Wouw, Max Tak en Job Steynen hebben verhalen bijgedragen. Onder het hoofd „Humor in de Voordracht- kunst" schrijft Frans Hulleman over Speen hoff, Louis Davids en mr. A. W. Kamp. Hans Nesna bewierookt een van de grootste humo- risten onder onze acteurs: Nap de la Mar De herinneringen van Max Blokzijl spelen dezen keer in Berlijn, in de Nederlanasche kolonie aldaar. Maria de Rovanno causeert over een ande re wereldstad: Parijs. Ook bevat dit numtner een bijdrage van Chiel de Boer, den Maars- senschcn zanger-teekenaar-humorist, waar- van A. J. G. Strengholt in een vorig ntimmer sohreef. Verder liedjes van Nono, Alexander de Haas, Piet Kloppers en Amy Vorstman ten Have, het laatste met muziek van Anna Wins. Prachtige foto's waaronder in kleuren uit- gevoerde, wisselen den tekst af. HONDERD JAAR. Heden ontvingen wij een exemplaar van de 2de oplage van „Van Houten's Eeuw- boek". De groote belangstelling voor dit werk, dat behalve tegen het aantal bons voor de af- nemers van Van Houten's Cacao in den boekhandel voor 3.50 verkrijgbaar is, was zoo groot, dat de eerste oplage van 10.000 exemplaren reeds geheel is opgevraagd en er waarschijnlijk reeds nu een derde druk noo- dig zal- zijn. Dit behoeft geen verwondering. Het Eeuw- boek is zoo uitgevoerd, dat het volkomen de firma van Houten waardig kan worden ge- noemd. De linnen band in blauw en grijs maaki een prettigen en beschaafden indruk. Het bcek op goed papier met een f link let- tertype uitgevoerd telt 380 pagina's en is rijk geillustreerd. De samensteller van het Eeuwboek, de hoofdredaeteur van „Ons eigen Tijdschrift" de heer Gerh. van Dijk wist tal van bekende Nederlanders te bewegen een bijdrage voor het boek te verstrekken, waardoor het werk op verschillend gebied over het cultureele le ven van de laatste honderd jaar geraad- pleegd kan worden. Velen zullen zich nog wel de gedenkboe- ken die „Het Nieuws v. d. Dag" uitgaf her- inneren, gedenkboeken die ongetwijfeld ook nu hun v/aarde nog hebben. „Van Houten's Eeuwboek" dat keurig is uitgevoerd, zal zeker ook in de toekomst ge- raadpleegd worden en is voor de huiskamer thans een boek dat elck wat wils biedt. Van de medewerkers noemen wij H. M. van Mes- dag, Maxwils, Jo van AmmersKiiller, Frdns Coenen. Jan Feith, J. v. Krimpen. A. Defresne, David Tomkins, Mr. M. Stribbe, Ko van Oven, Vincent Cleerdin, Herman Salomonson, J. W. F. Werumeus Buning, Eliy Horsman, Mr. W. Eland, Jan v. Wou- de, Emmy Lokhorst, Van Eeckhout, Henry van Boo'ven, E. Tierrei—Hogerzeil, P. Beishuizen Gzn., Constant van Wessum en Felix de Kater. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) WIE HELPT! Het Bestuur van den Bond van Mobili- satie-Invaliden en van hunne Nabestaanden te Drachten, heeft besloten, ten behoeve van zijn leden, den Staat der Nederlanden in rechten aan te spreken. De bedoeling is, een civiel-rechterlijke uit- spraak te verkrijgen, .waarbij de Staat der Nederlanden aansprakelijk wordt gesteld voor de gevolgen, die de Mobilisatie heeft ge had en nog heeft, voor hen, die door de ge leden ontberingen in den militairen dienst, ge durende de mobiiisatie, vreeselijk zijn gedu- peerd, doordat zij ziek en invalide zijn ge- worden of onverzorgd zijn achtergebleven. Heden is daartoe de Staat door Mrs. J. S. Hoek en H. J. Sjollema te Rotterdam gedag- vaard. Ten einde de noodzakelijkste proceskosten te kunnen voldoen, heeft het Bestuur beslo ten een steunactie in het leven te roepen en ons gevraagd het daarbij ter zijde te staan, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. Ondergeteekenden, alien doordrongen van de noodzakelijkheid, dat eindelijk aan de zaak der Mob. Invaliden e. v. h. Nabest. recht zal moeten worden gedaan, meenen, als voorstanders van recht en billijkheid het Bestuur van den Bond in de gelegenheid te moeten stellen, dit proces te kunnen voeren, waardoor de mogelijkheid geopend wordt, dat eindelijk (nu'alle andere pogingen langs minnelijken weg hebben gefaald) aan de Mob. Slachtoffers afdoende hulp zal worden verleend. Wij bevelen daarom gaarne ieder aan, als donateur (trice) van den Bond toe te treden of een bijdrage voor dit doel te zenden aan een der ondergeteekenden of te storten op de Postgiro-rekening No. 134866 van den Se- cretaris-Penn. van den Bond te Lippenhui- zen. Van bijdragen in eens, zal den gevers schriftelijk verantwoording worden gedaan. Zij, die als donateur wenschen toe te treden, voor een zelf te bepalen bedrag, gelieven dit even te berichten aan het bureau van den Bond U 183 te Drachten. (w.g.) K. ter Laan, Lid der Tweede Ka- mer der Staten-Generaal en Beschermheer v. d. Bond, te Zaandam, Postrek. 87380, Ds J. A. Hoek, Ned. Herv. Pred. te Nijega, Postrek. 6712, Ds. G. Westmijse ,Ned. Herv. Pred. te Drachten, Postrek. 7092, J. Laver- man, Uitgever „Dragtster Courant" te Drachten, G. Boelens, Lid der Prov. Staten van Friesland en Voorz. Vriiz. Dem. Kiesver- eeniging te Drachten, B. Wartena, Arts te Drachten, N. Hoeksma, Voorz. Anti-Rev. Kiesvereen. te Drachten, R. v. d. Scheer, Lid v d. Gem. Raad te Drachten. Ds. L. M. J. S. Herfkens, Ned. Herv. Pred. te Drachten, Ds. M. A. Hijlfkema, Doopsgez. Pred. te Drachten, Postrek. 85806, Ds. P. v. d. Veer, Ned. Herv. Pred. te Drachten, Postrek. 94561. Dr. G. W. Kaiser, te Drachten, Ds. S. E. Doyer, Doopsgez. Predikante te Rotte- valle, Postrek. 13626, Job. Faber, Lid v. d. Raad en Voorz. S. D. A. P. te Drachten. PAARDEN. DRAVERIJEN TE ALKMAAR. N.V. KENNEMER SPORTCLUB TE ALKMAAR. Het programma voor de draverijen, van wege de N.V. Kennemer Sportclub, op Zon- dag 22 Juli a.s. te houden, is samengesteld als volgt: I. Juliprijs, prijzendraverij 4e klasse, af- stand 1700 M. Belasting: Voor iedere gewon- nen 250 10 M. Ontheffing: Paarden, welke nog geen len prijs wonnen 25 M„ welke niets wonnen 50 M. Prijzen f 250 en f 50 II. Zomerprijs, heat-prijzendraverij U klasse/ afst. 1610 M. Paarden, welke 4000 of minder hebben gewonnen gaan van start. Belasting: Voor iedere meerdere gewonneii 900 10 M. Prijs 600 en 50 voor den 2tn aankomende in de beslissende heat. III. Guldenvliesprijs, heat-prijzendraverii 2e en 3e klasse, afstand 1610 M Belasting: Voor iedere gewonnen 1700 15 M. Onthef fing: Paarden, die nog geen len prijs won- nen 20 M. Prijzen 500 en 50 voor den 2en aankomende in de beslissende heat. IV. Kennemersportclubprijs, kortebaan- draverij-handicap. Open voor alle in Neder- land geregistreerde paarden. Aangespannen. Maximum afstand 800 M. Te loopen in se ries. Prijzen 150, f 75, 50 en 25. De inschrijvingen sluiten Maandag op 3 Juli, 's avonds 9 uur, bij den heer W. Mooij, aan de Koorstraat. ATHLETIEK. DE LOOPBAAN IN HET STADION. Naar de Tel. verneemt, heeft het N. O. G, na over leg met den heer Krijgsman, den Noorschen baanspecialist Zakken Johanson geengageerd, om de loopbaan in het Stadion af te maken en het onderhoud te leiden tij- dens de Olympische Athletiekwedstrijden. Het daarvoor benoodigde materiaal is of wordt in Noorwegen besteld. Inmiddels is men begonnen de verzakte be. tonplaten die den binnenrand van de loop baan vormen, omhoog te brengen, en water- pas te maken, om daarna vervolgens de baan volkomen vlak te maken. De loopbaan, welke mericbaar te hard is, wordt bovendien tot op zekere diepte thans Tos gemaakt, ten einde daarvan met de nog op te brengen sintels een goed en gelijk ge heel te maken, waarna de toplaag kan wor den aangebracht. Het is wel jammer, dat met dit alles niet veel vroeger begonnen is, doch wanneer men nu onmiddellijk een ploeg arbeiders onder deskundige leiding aan het werk zet en aan het werk houdt, zoodat de heer Johanson bij zijn komst onmiddellijk met de finesses kan beginnen, kan er nog veel worden goedge- maakt. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge- meester tegen Donderdag den 12 Juli 1928 een Raadsvergadering te beleggen. GESLAAGD. Te Roermond is geslaagd voor het eind- examen gymnasium diploma B, de heer A Kieft alhier. - OPLEIDING TOT OFFICIER. De dienstplichtige D. Zijlstra, uit deze ge- meente, wordt op 3 September a.s. geplaatst bij de cursus tot officier opleiding. ORGELBESPELING GROOTE KERK. Het programma, hedenavond van 8 tot 9 uur door den heer Zwart uit te voeren, bevat o. m.: Koekoek en Nachtegaal Con certo Handel; Sonate Mendelssohn; Sombere Muziek over Ps. 103 Zwart e. a. orgelwerken. Men schaffe zich een verklarend program ma aan a 10 cents en bedenke de collecte m afloop. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtul- gen en andere voertuigen te 9.54 uur liclif op. EXAMEN HANDWERKEN. Aan de Rijkskwcekschool werden gisfet voor nuttige handwerken geexamineerd vier candidaten, die alien slaagden, n.l. de dames S. Bakker te Alkmaar, P. Landman te Helder, I. Postema te Enkhuizen en Theod. Nieuwen huis te Egmond aan Zee. De handwerk-examens zijn thans afgeloo- pen, alle candidaten die er aan hebben deel- genomen, zijn geslaagd. Op Woensdag, 27 Juni werd de classikale vergadering voor de classis Alkmaar gehou* den in de consistorie van de Groote Kerk alhier. Om 9 uur opende de praeses, ds. Van den Kieboom van Bergen de samenkomst met gebed en het uitspreken van eene rede. Spr. wilde het hebben over: Geen nieuwe lente, geen nieuw. geluid. Vele zijn samengekomen in gehoorzaam- heid aan de wet van onze Nederlandsche Herv. Kerk, we hebben te behandelen de be- noemingen, de verslagen, de Synodale en bij- zondere voorstellen en wat verder op den beschrijvingsbrief voorkomt, zooals alle jaren geen nieuwe lente, geen nieuw geluid. Wat onze kerk zelf betreft, er wordt veel critiek geoefend, velen zijn onvoldaan, orde- vreden en er moge ook wel met waardeering, met warmte worden getuigd, er ontbreekt het vaste geloof, er is meer negatief klagen dan positief, maar geen nieuw geluid. An dere klanken hooren we op theologisch ge bied, het is alles Barth, Briinner, Maranatha- beweging enz., en op sociaal terrein, waar meer gemeenschapsbesef wordt gevonden door de vraag: hoe zullen wij zalig worden, maar toch geen nieuw geluid. Er is veel zoeken tot heil van de kerk, op verschillende wijze wordt gehoopt, men zwijgt niet over de kranke en vele middelen, die worden aan- geprezen tot herstel: algemeen priesterschap der geloovigen, liturgie enz., doch het verlos- sende woord wordt nog niet gevonden, er is geen nieuw geluid. Met dat zoeken is het als in ons kerkgezang: Ieder woelt hier om verand'ring, En betreurt ze dag aan dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wenscht terug, 't geen hij eens zag. Er is stilstand en stilstand is de dood. Er is wel zoeken, maar dat zoeken gaat niet uit van een diep geestelijk besef Het gaat op het gebied van het geestelijke leven als met de seizoenen, in lente en zomer een toenemen en groeien, in herfst en winter een afnemen en verkwiinen. Hier gaat het om, of wij per- soonlijkheden, bezielde menschen zijn Dan leeft er iets in ons en wat er in ons leeft, zet zich om in de daad. Moge in u gevonden I X

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2