i fid so ifiscMbfoobf eenphir™* QaqfiCbcfa gzunfpn t Band ,1 Zeetijdingen L. Franhenberg - Albmaar Sport Iiederwaren - - - en Reisartikelen. EERSTE KAMER.-^ Nederland en Belgie Blijkens het Voorl. Verslag over het wets- ontwerp tot goedkeuring van het op 26 Oct. 1927 te Brussel tusschen Nederland en Bel gie gesloten Verdrag betreffende intellectuee- fe toenadering tusschen beide landen (door ie Tw. K. aangenomen 8 Juni j.l.), juichten tenige leden dit ontwerp ten zeerste toe. Enkele andere leden konden met deze ziens- wijze niet instemmen. Zij vreesden, dat voor al Fransche inyloed zich hier had doen gel- den. Waren zij juist ingelicht, dan waren door de Belgische regeering met Frankrijk tn het onder Franschen invloed staande Polen soortgelijke verdragen aangegaan; met Engeland, Italie, Zweden en Letland, al ien vrij van Frankrijk staande mogendheden, zouden de pogingen tot toenadering niet zijn gelukt. De leden, hier aan het woord, konden het vermoeden niet onderdrukken, dat de Belgi- Bche hoogl.eeraren, die naar Nederland zullen komen, zich uitsluitend van de Fransche taal zullen bedienen en de Nederlandsche profes soren, die in Belgie zullen optreden, wellicht voor het meerendeel Fransch zullen spreken. Zoodoende zouden wij verspelen de sympa- thie der aan ons stamverwante Vlaamsche volksdeelenen juist om het behoud dezer 6ympathie moet het, naar het oordeel dezer leden, te doen zijn. In dit verband werd ook nog gewezen op het feit, dat onlangs aan den voorzitter van den Dietschen Bond, mr. P. W. de Koning, de toegang tot Belgie was ontzegd, toen deze zich tot het houden eener rede bij de Vlaamsche betooging te Aalst naar dat land had willen begeven. Deze leden "konden den indruk niet van zich afzetten, dat begunstiging van de Fran sche boven de Dietsche ge^dachte practisch de tipzet van dit tractaat was. BOND VAN VEEHANDELAREN In de te Utrecht gehouden vergadering van den Federatieven Bond van Veehandelaren is het „Centraal Bestuur" als volgt samenge- steld A. Trompetter voorzitter, M. de Haas vice-voorzitter, H. Noom secretaris, K. van Gelder penningmeester en J. G. Wiersma commissaris. DE AARDAPPELDAG TE WAGE- NINGEN. Tweede dag De vergadering is gistermorgen door den voorzitter geopend. Eerste spreker was de heer J. Kok uit Veendam, met het onderwerp „Eenige ervaringen met kalibemesting bij aardappelen, op veenkoloniale gronden". Ir. J. J. Jansen van Wageningen deed mededeelingen over den invloed van kalibe mesting op het voorkomen van bladluizen bij aardappels. Aan de hand van lantaarnplaatjes en ta- bellen bespreekt spr. proeven, die ten doel hadden de verspreiding van sommige virus- ziekten (in dit geval bladrol- en mozaiek- ziekte) van zieke centra uit. Een verschil in bemesting zou via chemische samenstelling, meer of mindere loofontwikkeling, of smaak der bladeren, een vezschil van ontwikkeling van ziekteoverbrengers (in casu bladluizen) kunnen beteekenen. Speciaal worden bladlui zen genoemd, waar die bekend zijn als voor- naamste overbrengers van virusziekten. De proeven werden uitgebreid over verschillende aardappelsoorten. De resultaten van deze proefnemingen leeren dat: lo. Kali-gebrek de ontwikkeling van blad luizen sterk begunstigt; gebrek aan stikstof daarentegen rernt deze ontwikkeling. 2o. De vatbaarheid van aardappels voor virus-ziekten kan afhangen van al of niet aanwezig zijn van voor de ziekteoverbrengers meer of mindergeschikt voedsel, al of niet voorkomen van mechanische hindernissen, waarop bemesting, gezondheidstoestand der plant en en verschil in soort grooten invloed kunnen hebben. De bemestingsproef heeft aangetcond dat 't percentage zieke planten in de nateelt bij zwakke stikstofbemesting lager v/as dan van andere hemestingen. Het hoogste aantal zie ke planten werd gevonden in de met weinig of niet met kali bemeste vekdjes. Verbouwers van pootgoed zullen dus niet te.zwaar met N., doch wel' zwaar met K. die- hen te bemesten. Uitvoer aardappelen naar Duitschland. De Nederlandsche landbouwconsulent te Berlijn houdt daarna een voordracht over den afzet van aardappelen naar Duitsch land. Naar de opbrengstcijfers te oordeelen zou Duitschland in eigen behoefte kunnen voor- zien. Voornaamste importeur is Nederland, daarnaast Italie, Belgie, Polen en Tsjecbo- Slowakije. Polen raakt op den achtergrond, terwijl de import van Italie uit, vooral wat vroege aardappelen betreft, op den voor- grond treedt. Vooral dit jaar is deze import aanzienlijk. Voor ons is deze concurrentie in .vroege aardappelen niet aangenaam, waar Belgie en Duitschland zelf, tegelijkertijd met Nederland ongeveer, op de markt komen. Spr. noemde dan verschillende centra van verbouw van de verschillende aardappels. Wat de geel-vleezige betreft, zijn de Neder landsche beter dan de Duitsche wat kwaliteit betreft, waardoor invoer uit het Westen ont- staat. De meest gevraagde late soort is de Industrie. Ingegaan wordt op de maat der te leveren aardappels, de Berliner Handelsbedingun- gen enz. Wat deze laatste betreft, deze ge- ven echter ook wat buitenlandschen import pangaat nogal eens moeilijkheden en hebben weigeringen tengevolge; vooral bij een slech- te conjunctuur. Het leek spr. gewenscht, dat door een han- delsovereenkomst overleg tusschen de weder- zijdsche belanghebbenden wordt gepleegd. Het voorbeeld is hier al gegeven door Noord- Hollandsche exporteurs, die hun condities aan Duitsche afnemers zonden. Op allerlei wijze wordt er veel gedaan door b.v. de landbouwers te orienteeren in zake de marktsituatie. Daarnaast komen nog allerlei andere middelen ter bevordering als bestudeering der markttoestanden, betere sor- teering enz. Spr. wees nog nadrukkelifk op het gevaar van nietszeggendeen misleidende eertifica- ten. In het debat na deze rede werd deze laat ste kwestie uitvoerig besproken ook door de ter vergaderiner aanwezige DuitscherSk, 'Keitrlng van aardappelen. Na deze voordracht hield ir. J. D. Koeslag een voordracht over: De moeilijkheden bij het yaststellen van een keurmgsstelsel bij aard appelen. Spr. herinnerde er aan, dat in 1903 de Frie- sche Maatschappij v. Landbouw voor 't eerst met keuring begon van boonen, klaver en vlas Met aardappelen werd in 1908 begonnen. De keuring betrof alleen onzuivere planten. Door de propaganda is de kennis der ziekten gemeen goed geworden. Er wordt gelet op bladrol en moza'ikziekte. Degeneratie heeft nog geen uitdrukking gevonden in het keu- ringsstelsel .Er ontbreekt een objectieve maat- staf, die in cijfers uit te drukken. Nu berust de keuring op ervaring en intuitie en is zeer vaag. Aan den aandrang normen te stellen heeft de aardappelcommissie niet kunnen voldoen. Meerdere keuringsdiensten hebben die zelf gevonden, maar spr. vindt, dat het Centraal Comite moet ingrijpen en eigen nor men vaststellen. Die normen kunnen slechts worden uitgedrukt in percentages van het getal zieke planten. Het tellen is tijdroovend, maar moet toch gebeuren. Bezwaren tegen tellen zijn, le dat de uitleg van wat ziek is bij de keuringen verschillend is, 2e dat uit- wendige omstandigheden de planten zoo be- invloeden kunnen, dat niet met zekerheid te zeggen is, of ze ziek zijn, 3e dat het percen tage zieke planten niet de eenige factor is, die de waarde van het pootgoed bepaalt. Deze punten werden door spr. uitvoerig behandeld. Zij spelen nu geen rol, omdat ze zoo moeielijk in rekening te brengen zijn. Toch was spr. overtuigd, dat een vaste norm en telling op den duur de keuringen verder zal brengen. De eischen om aan den norm te voldoen zijn zeer moeilijk vast te stellen. Hoofdpunten zijn: le de verschillende ziek ten; 2e de indeeling der ziekten op grond van hun beteekenis voor de keuring. Een be- langrijke kwestie bij het tellen is voorts, wat voor zekerheid hebben wij, of ons oordeel, daarop gebaseerd betrouwbaar is. Met een voorbeeld op telling berustend, lichtte spr. zijn betoog nader toe. Moza'ikziekte bij aardappelen. De laatste inileiding werd gehouden door dr. J. Oortwijn Boltjes uit Oostwold (Gron.) Hij gaf mpdedeelingen over de lichte mozai'ek ziekte bij aardappelen. Stukjes van oogenschijnlijk gezonde Zeeuwsche Blauwe of Z. Bonten veroorzaken bij. overbrenging in gezonde knollen van Eer- steling, stippelstreepziekte. Spr. noemde daarna nog eenige voorbeelden >\an dergeldj- ke manipulaties er. concludeerde hoe ver schillend de uitwerking van bepaalde degene- ratie-ziekten kan zijn op verschillende soor- ten aardappelen. Ook bij de lichte mozaik-ziekte is de uit werking verschillend. Sommige soorten (Eigenheimer, Zeeuwsche blauwe, Bravo en Eersteling) vertoonen zeer duidelijke afwij- kingen en zien bij aantasting er verzwakt en ziekelijk uit, terwijl b.v. bij Roode Star het geval heel anders was. Talrijke voorbeelden zijn bekend dat lichte Roode Star (dus mozaiekzieke) meer oplever- de dan de donkere niet zieke zelfde soort. Eenzelfde verschijnsel vertoont Industrie. In't kort besprak spr. nog de kwestie van de practijk en omschreef waarom men ver schil dient te maken tusschen de gewone aardappelverbouwers en selecteurs met het oog op de keuring door de?e laatsten. Spr. eindigde met de conclusie dat lo De beteekenis aan licht mozaik en ook andere ziekten toegekend uiteenloopt bij verschillen de soorten en 2o Men behoeft niet a priori een soort, waarvan alle planten licht mo- zai'ek ziek zijn. als waardeloos te veroordee- ien. VERKRUGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN 8 2 KERKELIJK PROTEST TEGEN EEN FEESTPARK. De kerkeraad der geref. gemeente te Am- stelveen heeft een schrijven gericht tot het ge- meentebestuur van Nieuwer-Amstel, waarin geprotesteerd wordt tegen het Lunapark in den Buitendijkschen Buitenveldertschen Pol der. De kerkeraad betoogt dat, welken naam men ook aan dergelijke gelegenheden geve, dit in werkelijkheid niet anders is dan herstel der vroegere kermis. Ook al zoekt men tegen excessen te waken en al zal zelfs op Zondag het park gesloten blijven hoewel de kerke raad 't betwijfelt dat op den duur weerstand zal kunnen geboden worden aan den aan drang om het ook dan geopend te krijgen neemt dit niet weg, dat de kerkeraad hiervan groote geestelijke en zedelijke gevaren ducht, niet het minst voor het opgroeiend geslacht. De kerkeraad spreekt zijn smartelijke te- leurstelling uit over de vergunning tot het houden van het feestpark, die indruischt te gen de gezindheid van het grootste deel der bevolking en in breede kringen ergernis ver- wekt. ONGEGROND VERKLAARD. Gister ontving men te Vriezenveen beridit, dat bij Kon. besluit ongegrond is verklaard het beroep, hetwelk de raad van Vriezenveen heeft ingesteld tegen het besluit van de Ged. Stafen der prov. Overijsel van 14 Febr. 1928, waarbij dat college de goedkeuring aan de gemeente-begrooting van 1928 heeft onthou- "den, naar aanleldihg van fiet r^adibesluit tbf verhaal van de voile 814 pCt. der pensioen- bijdragen op de salarissen der gemeente- ambtenaren. HEX OUDE PESTHUYS TE AMSTERDAM. Bij de behandeling van een voordracht in den gemeeriteraad betreffende de uitbreiding van het Wilhelmina-gasthuis kwam gister tevens in behandeling de afbraak van het oude „Pesthuys". Het behoud van dit gebouw op de plants waar het nu staat zou een ver- traging geven in de plannen van vier jaar en bovendien l?/« mitlioen gulden meer kos- ten. Door mr. van den Bergh werd voorgesteld een onderzoek te laten instellen naar de mo- gelijkheid om het gebouw te verplaatsen en dan in een omgeving, zooals die eertijds is geweest. Door B. en W. is dit voorstel overgenomen KORTE BERICHTEN. Minister De Geer is gister voor twaalf dagen naar het buitenland vertrokken. Ds. J. J. Buskes te Amsterdam Zuid heeft het beroep naar de geref. kerk in her- steld verband te Oosterend op Texel aange- nomen Athletiek. NEDERLANDSCHE ATHLETEN NAAR DE ENGELSCHE KAMPIOEN- SCHAPPEN. Naar de N.R.Ct. verneemt, bestaat het plan om met een aantal athleten aan de Engel- sche athletiek kampioenschappen, welke op 6, 7 en 9 Juli te Stamford Bridge worden ge houden, deel te nemen, zulks in verband met het Zondag j.l. te Dortmund naar voren ge- komen gebrek aan wedstrijd-routine van onze ploeg. Reeds werd aan de Engelsche Bond telegrafisch verzocht de volgende inschrijvin- f;n te willen aocepteeren: Van den Berge, roos, de Boer, Peters, Blankers, van Welse- nis, v. d. Zee, Paulen, Gerbrands, Klaase, Kamstra. Deze toer is voor onze athleten van groot belang. Tennis. WINBLEDON. Van de vier spelers, die Nederland af- vaardigde, is mej. Bouman de eenige, die de derde ronde heeft bereikt. Z66 bedroevend slecht is het bijna nog nooit geweest. Laten we hopen, dat mej Bouman haar vorm nu te pakken heeft en Maar de weg naar het kampioenschap is vol distels en doornen Mej. Rollin Couquerque heeft het niet tot de derde ronde kunnen brengen. Op de gras- banen bleek ze nog lang niet thuis te zijn. Met 62, 6—2 verloor ze van mej. Rose. Tilden schijnt groote plannen te hebben. Met de geweldige cijfers 62, 6—3, 61 overwon hij den grooten van Kehrling! De voornaamste uitslagen van gisteren waren: Borotra—Spence 7—J5, 7—5, 6—3. AustinCoen (Ver. St.) 64, 36, 6—4, 3—6, 6-1. MorpurgoMatejka 62, 97, 36, 75. R. BoydScroope 63, 6, 6—0. BrugnonO'Callaghan 6—2, 62, 64. Dames 2de ronde: Mej. Boumanmevr. V. Reznicek 62,62. Mej. E. Rose—mej. Rollin Couquerque 6—4, 6-2. Dames 3de ronde: Helen Willsmej. Gall ay 6—0, 6—0. Mej. Ryan—J. Gallay 6—4, 6—1. Mej. Boyd'mej. Evelyn Jones 60, 61. Mej. Aussem—mevr. Satterthwaite 6—4, 7—5. - aiL Heeren derde ronde: LacosteLoth 61, 9—7, 68, 62. Tilden^von Kehrling 62, 63, 61. CochetKolonel Mayes 61, 6—8, 7—5, 6—2. Patterson—Kingsi^ 108, 911, 10—8, 5—7, 6—2. Dames tweede ronde: Mej. Colyer—Joan Fry 4—6, 6—3, 6—4. Derde ronde: Mej. Bennettmevr. M. Ilquham 6:3, 63. Gemengde dubbelspelen eerste ronde: Helen Wills en Hunter tegen mej. Slaney en Kozeluh 6—1, 6—2. J. Borotra en mevr. de Bordes tegen echtpaar Drew 6—0, 75. STOOMVAARTLIJNEN. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soekaboemi (uitr.) 26 Juni v. Padang. Djarabi 28 Juni v. Hamburg te Rotterdam, wachtlndrapoera (thuisr.) 29 Juni 5 uur voorm. te Marseille verwacht. KoNta Inten (thuisr.) 27 Juni te Londen. Slamat (uitr.) 28 Juni te Southampton. Tjerimai (uitr.) 27 Juni te Belawan. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, v. Rott. n. Vancouver, 25 Juni Cristobal. Grootendijk, v. Vancouver n. Rott., 26 Juni V. San Francisco. Volendam, v. Rott. n. New-York, 27 Juni v. Southampton. Helder (uitr.) 26 Juni te Lagos, Sheldestroom (uitr.) 26 Juni v. San Carlos. Spaarndam 28 Juni v. Tampico n. Rottter- dam. JAVA-NEW-YORK LIJN. City of Birmingham, v. Batavia n. New- York, 27 Juni v. Belawan. HOLLAND—WESTAFRIKA LIJN Vlieland 28 Juni v. Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi 28 Juni v. Hamburg te Rotterdam STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Meriones, v. Japan n. Rotterdam, 28 Juni te Belawan. Peisander, v. Amst. n. Java, 28 Juni te Sa- bang. Eurypylus 28 Juni v. Batavia te Amst. Patroclus 28 Juni v. Japan teRott. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Salabangka 27 ]uni v. Bremen te Hamburg. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony 26 Juni v Mostagames te Tunis. Jonge Jacobus 26 Juni v. Mostagames n. Tunis. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Adonis 26 Juni v. Lipari n. Tunis. Ajax 27 Juni v. Hamburg n. Amsterdam. Ciio 27 Juni v. Algiers n. Amsterdam. Eos 27 Juni v. Motril n. Melilla. GJn^medes 26 Juni v. Amst. te Barbados. Hebe 27 Juni v. Venetiem. Triest. Trene 27 Juni v. Faro n. Portimao. Medea 27 Juni v. Rott. te Lissabon. Neptunus 27 Juni v. Cadix n. Ceuta. Nereus 28 Juni v. Amst te Rotterdam. Odysseus 26 Juni v. Danzig n. Stettin. Orestes 27 Juni v. Smyrna te Carlovassi. Perseus 27 Juni v. Lissabon n. Oporto. Poseidon 27 Juni v. Londen n. Hamburg. Rhea 27 Juni v. San Domingo City n. Pto, Cortes. Stella 27 Juni v. Bourgas n. Varna Tellus 27 Juni v. Amst. n. Hamburg. Almelo (uitr.) 26 Juni te Guyaquil. Ariadne 28 Juni v. Amsterdam n. Rotterdam. Boskoop (thuisr. 26 Juni v. Arica. Deucalion 28 Juni v. Amst. n. Hamburg. Iris 28 Juni v. Amsterdam n. Stettin. Orpheus 28 Juni v. Lissabon te Amst. Zeus 28 Juni v. Amst. n. Rotterdam. HOLLANDBRITSCH-INDIe LIJN. Bovenkerk 27 Juni v. Rott. te Hamburg. Hoogkerk 28 Juni v. Kurrachee te Rott. Kieldrecht 27 Juni v. Rott. n. Hamburg. Koudekerk (uitr.) 28 Juni v. Colombo. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Batoe (uitr.) 28 Juni te Sabang. Bali 27 Juni v. Batavia n. Amst. Grotice (thuisr.) 28 Juni v. Barcelona. Johan de Witt (uitr.) 28 Juni te Genua. Manoeran (charter), v. Vizagaptam n. Not denhamn, 28 Juni v. Rotterdam. Moena 28 Juni v. Amst. te Hamburg. Rotti 27 Juni v. Hamburg n. Bremen. Salawati (uitr.) 28 Juni te Gibraltar. Grotius (thuisr.) 27 Juni te Barcelona. HOLLANDAFRIKA LIJN. Giekerk 28 Juni v. Hamburg te Amst. Klipfontein (thuisr. 27 Juniv.Marseille n. Antwerpen. Meliskerk (thuisr.) 27 Juni te Duinkerken. KON. HOLL. LLOYD. Drechterland 28 Juni v. Rott. n. Buenos Ay- res. Flandria (uitr.) 28 Juni v. Southampton. Montferland thuisr.) 27 Juni te Rio Grande. Provinciaal nieuws BEVERWIJK. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad alhier werd be- sloten tot levering van gas aan Uitgeest. Ter verkrijging van het noodige gas zal een overeenkomst worden aangegaan met het Hoogovenbedrijf, waartoe B. en W. een cre- diet van 95.000 hebben verleend. NOORD-SCKARWOUDE. Bij de geref. kerk alhier is beroepen tot predikant de heer A. v. d. Weg, canaidaat te Dordrecht. KOLHORN. Er was gister weinig ansjovis aangevoerd, selchts 58 Kg., van alle jollen samen. De prijs was 83 cent per Kg. CASTRICUM. Op het strand onder deze gemeente spoelde gistermiddag een groote hoeveelheid bananen aan. Rappe handen, vooral van de aanwczige kinderen, waren druk in de weer om de begeerde vrucht in te zamelen. Jam mer genoeg waren de meeste nog groen, ter wijl de ietwat rijpe door de meeuwen waren aangepikt. De banenen waren alle afzonderlijk, dus zonder tak, hetgeen voor het laten rijpen wel een bezwaar zal zijn. Donderdagavond te 7 uur kwam de Raad in voltallige zitting bijeen. Voorzitter was burgemeester Lommen. Bij de notulen en nader bij de rondvraag kwam de heer Res terug op zijn vraag inzake de heffing van belasting voor inwonende tuinderszoons, werkende in bedrijf van hun ouders. Ten dien aangaande diende hij een voorstel in, den aftrek voor die personen op 300 te bepalen. De voorzitter achtte het echter beter als dat schriftelijk gedaan werd. Bij de ingekomen stukken werd bespro ken de postbestelling in het dorp en te Bak- kum. Dienaangaande deelde wethouder Hemmer mede, dat men voorzichtig moet zijn te dier zake een actie te voeren, daar anders wel eens vermindering van bestelling zal kunnen ontstaan. Men is wel doende te Bakkum in't zomerseizoen een bestelling meer te krijgen. Voorts kwam de heer Aukes terug op zijn vragen in verband met de aanstelling van dengene die belast is met het opmaken van het uitbreidingsplan tot gemeente-architect. De Raad zal volgens hem beter doen in het vervolg de draagwijdte van een opdracht aan B. en W. na te gaan. Voorts meende hij, dat de gemeente-opzichter thans onder dezen tijdelijken ambtenaar komt te staan, hetgeen de voorzitter geheel ontkende. Tot tijdelijk werkman aan de bedrijven werd aangesteld J. Korsman. Bij de behandeling van het jaarverslag van de bedrijven wees de voorzitter er op, dat in't begin van dat verslag gezegd worat dat, dank zij de toename van de afnemers van gas, een gunstig en bevredigend resul tant over 1927 is verkregen. Het is heel sober gezegd, doch indien de commissie voor de bedrijven dat had samengesteld, dan zou daarnaast gestaan hebben, dat die resultaten zijn verkregen dank zij de kundige en met veel toewijding verrichte taak door den directeur. Die toch heeft het bedrijf gemaakt. Hij wees er op hoe deze persoon door anderen is aangevallen en door de rechtbank, waaraan wij niet getwijfeld hebben, is gerehabili- teerd. Ter zake zal door B. en W. een voor stel worden ingediend en hij hoopte dat zulks zonder discussie en stemming zal worden aangenomen. Het voorstel tot aanneming van 't verslag en bestemming van de winst werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het voorstel tot het aanschaffen van een cokesbreker enz. werd door den heer ttellinga een opmerking gemaakt omtrent de stelling van een laadinrichting, welke ver band houdt met de teerproductie, wat vol- doende werd bsantwoord. Het voorstel werd hierna aangenomen. Het voorstel tot het sluiten van een geld- leening groot 12900 werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij het voorstel tot het inbouwen van een gasoven aan de gasfabriek werd aangenomen het voorstel-Res om de garantie van 1300 vuurdagen aan te nemen, indien dat wordt gesteld v,anaf het tijdstip dat die oven in bedrijf za! zijn gesteld Wijziging van het Armenhuis in Tehuis voor Ouden van Dagen en wijziging van de verordening opcenten R. I. B. benevens wij ziging begrooting 1928 en suppletoire be- grooting 1927 gingen zoo onder den hamer door. Bij het voorstel tot aanvrage van ontheffing aan Ged. Staten om te voldoen aan art. 195 wat betreft de inrichting van terreinen en lokalen voor de vrije en ordeoefeningen had een debat plaats tusschen den heer Schipper (S.D.A.P.) en den voorzitter. Eerstgenoemde wilde weten hoelang B. en W. de ontheffing willen vragen, waarop de voorzitter laconitk antwoordde dat dit aan den Raad ligt. De woningen aan de Schoolstraat en de Mient werden onbewoonbaar verklaard. Bij de rondvraag wees de heer Kuijs op de onbegaanbaarheid van den Stetweg, welke dringend verbetering eischt. Voorts wilde hij er op wijzen, dat de overweg aan dien wef niet bewaakt zal worden, doch dat een te? ling van het verkeer niet in den winter had, moeten geschieden, wat door de Spoorwegen geheimzinnig in April heeft plaats gehad. Thans is het verkeer zeer druk. De voorzitter zal hiervan den minister me- dedeeling doen. i Hierna sluiting. heeft de grootste sorteering OUDE NIEDORP. De Raad dezer gemeente vergaderde op 28 Juni 1928, des namiddags te 8 ure. Allen tegenwoordig. De voorzitter, de heer B. J. F. Meijer, bur gemeester, tevens secretaris. 1. Ingekomen stukken. Uittreksel uit het register van besluiten Van besluiten van Gedeputeerde Staten waaruit blijkt, dat de beslissing op het raadsbesluit van 16 Mei j.l. tot het aangaan eener kas- geldleening ad. 27.000 is verdaagd. Kantschrijven van Ged. Staten ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 16 Mei j.l. houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Maart j.l. tot vast- stelling van den heffingsfactor voor het be- lastingjaar 1928/29. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. 2. Concept besluit tot wijziging der be grooting, dienst 1927. Werd vastgesteld tot een bedrag in ont- vangst en uitgaaf, groot 158.24. 3. Als voren 1928. Werd vastgesteld. Het bedrag werd niet genoemd. Een bedrag van 40 werd uitge- trokken voor de verloting voor het stichten van een wijkgebouw van Het Witte Kruis van Oude- en Nieuwe Niedorp. Na nog al een breedvoerige bespreking werd besloten, dat de gemeente zal toetreden als donatrice bij den bond Heemschut te Am sterdam, kosten f 25. De heeren Bakker en Ligthart stemden tegen. 4 Voorstel inzake verharding van het ver- breede gedeelte van den Oude Niedorperweg vanaf de grensscheiding Nieuwe Niedorp— Oude Niedorp tot aan de z.g. steenen pijp. De voorzitter zeide, dat het onderzoek omtrent het verleggen van de waterleiding- en gasbuizen nog niet was afgeloopen, zoo- dat zij nog geen prijs voor de kosten kunnen noemen. Het idee van B en W. was om te't Veld de weg te verharden met sprae- falt mortel en, als dit bezwaar mocht op- leveren met de buizen en te duur werd, dan de beharding te maken met klinkers. De beer Kriller vroeg, hoe breed de weg werd. De voorzitter antwoordde van 4H Meter. De heer Kriller zag liever 5 Meter met het oog op de groote bussen. De voorzitter zeide, dat de Reidersweg ook 434 Meter was. Na stemmen werd bepaald, den weg te maken op 4)4 Meter. De heeren Liefhebber, Kriller en Van Zoonen stemden voor 5 Meter. B. en W. werden gemachtigd tot uitvoe- ring. 5. Voordracht tot verhuring der veldwach- terswoning te Oude Niedorp. De heer Van Zoonen wilde de woning liever verkoopen. B. en W. ook, maar er was geen kooper. B en W werden gemachtigd, de woning te verhuren. Op voorstel van den heer J. Wit werd de prijs gesteld op 3 per week. Het voorstel van B. en W. was f 3.50. 6. Voordracht tot vaststellen eener ven ordening als bedoeld bij art. 15 der Leer- plichtwet. Deze werd vastgesteld. De maandl, waarin het veldverlof kan worden verleend, is Juni. Op voorstel van B. en W. werd een post hondenbelasting, groot 1 van P. Korver, oninbaar verklaard. B. en W werden gemachtigd om een strook grond, eigendom van H F. Smits, noodig voor de verbreeding voor den weg te ont- eigenen. De stukken hiervoor noodig, zullen spoe- dig worden in orde gemaakt. 7. Rondvraag. De heer J. Wit vroeg, wanneer de straat- verlichting te Blokhuizen en aan den Zwar- tenweg in orde wordt gemaakt. De voorzitter zeide, dat dit gelijk zal ge beuren met de uitbreiding der straatverlich- ting te Oude Niedorp. Spoedig zal aan het P. E. N. worden ge- schreven. Sluiting. ZUID-SCHARWOUDE. De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond voltallig. Ingekomen waren de jaarverslagen van de provincie, van de vereeniging van Ned. gemeenten en van de vereeniging tot zede lijke verbetering van gevangenen Van B. en W. van Oudkarspel als centrum- gemeente kwam de rekening in van den keu- ringsdienst, waaruit bleek, dat het saldo f 454 24)4 was. Aan elk der 5 aangesloten gemeenten it 90.84 uitgekeerd. Op het bekende adres van de rijwielpadver- eeniging te Schoorl om subsidie voor een al- daar aan te leggen voetpad werd afwijz«d beschiki

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6