Provinciaal nieuws Stadsnieuws TO onze Staatsmachine. Binnenland o9er Kit" fi'obfd'gezTen,* zwart 12-rf!8, wit '^3j 31 en zwan 26 :40, fraai partij-gedeelte. 4 T>eiweede stand kwam voor ip een ^eferd— J&coii (Rasc-ben 1928. Marseille). £w. Q sch. MW.4 sch. '42, 49. op: 12, 13„ 16/19,23, 24, 26. op: 27, 28, 30, 32, 33, 35, 38, 'l'#i 1 MS 1 let ierloop was ate volgt: .1. 4237*. - 1. 1621 27:16: 33U24 2420 20—15 1 tte—40 10— 5 3228 5 11 11—22 22—36 16—.11 2. 24—29 3. 18—22 4. 22: 31 5. 31—36 6. 36—41 7. 41-46 8. 23 :32 9; 4 6—41 10. 12—18 11. 41—47 Remise. Ter oplossing voor deze week: $?robteem 1023 van P. Kleute Jr., den H'aag -i.Zw. 11 sch. op: 3, 4, 11, 17, 18, 22, 23 25, 31, 32, 36. W. 11 sch. op: 15 24, 27, 29, 30, 34, 38 40, 43, 47, 48. In onze volgende rubriek geven wij de op lossing. Correspondentie. P. K. te Haag. Hartelijk dank. ZUID-SCHARWOUDE. Vervolg Raadsverslag. voorzitter achtte deze zaak hier niet De thuis. De gemeente heeft slechts aan te zien en doet de banne haar plicht niet, dan is er een andere weg, die van Ged. Staten. De gemeente kan niet tegen de banne op treden, gesteld, dat er termen voor aan- wezig waren. De beste weg is overleg met de banne te plegen De heer Zeeman achtte het een interessante kwestie, daar hier een verouderde vorm wordt aangetast. Spr. was het er niet mee eens, dat het hier geen gemeentebelang geldt Er is een heel benauwde plaats rui mer gemaakt In samenwerking dient hier de noodige verbetering te komen. Het is ook een belang voor de tenders. Spreker vroeg of voor de diepte een norm is aangegeven en merkte op, dat de toestand dringend verbetering behoeft Hij gaf het bannebestuur in overweging om'het niet op de inmenging van Ged. Staten aan te laten komen Laat de weg van samen werking niet los. Hij sloot zich vender bij den heer Kramer aan. De voorzitter meende dat de gemeenteraad voorzichtig moest zijn in deze. Het is geen zaak voor den raad. De heer du Burck meende dat alleen de punten van het adres behandeld konden wor- nen. Ook spr. zou aan de banne willen ver- zoeken, daarin verbetering te brengen, doch fcwam daarop later terug, toen hem bleek, dat overleg met de banne nog niet had plaats gehad door de betrokkenen. Wethouder Kroon, die tevens voorzitter en secretaris van de banne is, onderschreef veel van hetgeen gezegd is, doch achtte het niet op den weg van de gemeente liggen De diepte moet 4 voet zijn, wat ze ook bijoa steeds is. Een diepte van 5H voet maken is mogelijk te doen, doch een vaargeulbreedte van 4 M. is voorloopig niet mogelijk. Wethouder Bekker zei, dat 4 voet diepte voor de groote motoren te gering is. Het Kioet minstens 4K voet zijn De heer Groen wilde pogingen aanwenden ,Wj die corpora ties waar een verzoek succes kan hebben De heer Dijkhu-izen achtte het op den weg liggen van de schippersvereeniging en de tenbouw vereenig in g j Het adres werd daarna met 52 stemmen verworpen. Voor stemden de heer Kramer en Zeeman. Het voorstel om een adres tot de banne te ridrten kwam hierna in behandeling Daarbij kwam tot uitrng, dat al meerdere verzoeken tot het bannebestuur zijn gericht gjbnder dat dft een noemenswaardig resul tant hadden Wi ethouder Kroon stelde voor het voor- 1 in te trekken. Da<n zal het beter gevolg Eta heer Kramer wees er in zijn verder be- tpog op, dat het vooral gaat om enkele spe- tiaal nanwe plaatsen, terwijl ook toezicht op Khoeilngen niet ongewenscht is. Nadat de heer Kroon de verzekering had geven alles te zullen doen om het ge- te b^#en ^i die zaak ou wel aan. het rollen zal komen, en heeren voorstellers er zeker van waren dat een voorstel niet zou worden aangenomen, werd dit door hen in- getrokken in de hoop, dat spoedig verbete ring komt. Dan hebben de discussies toch iets gocds uitgewerkt. Vastgesteld werd een suppletoire begroo- ting op een bedrag van f 3624.49 De heer Dijkhuizen wees op een belang- rijke overschrijding van de posten straat en schoeiingen. De voorzitter deelde mee, dat dit niet al- tijd te voorkomen is, en de raad daarvoor ook destijds machtiging verleend heeft. Wethouder Kroon lichtte dit punt nog nader toe. Aan A. Blokker en Erkamp werd een half jaar afschrijving op de hondenbelasting ver leend. Nadat de voorzitter nog meedeelde, dat de gemeenterekening 1927 een vermoedelijk saldo heeft van 7000 gulden, werd de ver- gadering gesloten HEER-HUGOWAARD. De gezusters M. en W. Krom, leerlingen van de R. K. Kweekschool te Bergen, zijn gisteren geslaagd voor onderwijzeres. NOORD-SCKARWOUDE. De raad vergaderde voltallig. De goedkeuring was ingekomen op de ge- wijzigde begrooting 1927 en de wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Arm- bestuur. Uit de ingekomen rekening van den i Vleeschkeuringsdienst bleek, dat er een saldo was van 454.24 34, welk bedrag aan dc rcspectievelijke gemeenten is uitgekeerd. Op een ingekomen verzoek van de Schoorl- sche rijwielpadvereeniging om subsidie voor een aldaar aan te leggen rijwielpad werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Van den advocaat-procureur Mr. van Loo- keren Campagne was bericht ingekomen, dat de heer Vroling het hooger beroep heeft ingetrokken. Volgens den raadsman van de gemeente hebben de kosten van het proces f 643.35 be- dragen. Waar Vroling veroordeeld is tot be- taling d.r kosten van het geding groot 505.80, blijft voor de gemeente nog 137.55 te betalen over. De vordering van Vroling was met inbe- grip van rente 527.35, zoodat nog 22.55 te betalen overblijft. Het kohier hondenbelasting werd vastge steld op 268 voor 96 honden. Afschrijving hondenbelasting werd ver leend aan Jb. Vroegop en W. Bakker. Goedgekeurd werd een suppletoire begroo ting voor den dienst 1927 op een bedrag van f 5388.13. Bij de rondvraag informeerde de heer Kooij naar de gehouden vergadering inzake den Twuijverweg. Hij is van oordeel, dat dit voorstel minder gunstig is. Bij het vroe- gere voorstel moest voor een weg van 52000 betaald worden 3500 direct en 50 ^sjaars. Nu zou voor een weg van 35000 jaarlijks 166 betaald moeten worden. We krijgen thans een minder goeden weg en grooter risico. De voorzitter deelde mede, dat nog geen officieele mededeelingen kunnen worden ge- >daan. Bij B. en W. staat nog niets vast. De heer Kooij zou vooraf een gecombineer- de vergadering met de 5 gemeenten wen- schen, alvorens door de raden een beslissing wordt genomen. De voorzitter was van oordeel, dat op het schrijven van den minister gewacht moet worden, alvorens verder iets kan worden ge- daan. Op een desbetreffende opmerking van den heer Kwadijk deelde de heer Ootjers mede, dat men thans met het uitdiepen van de sloot bij de Achterstraat bezig is. SCHAGEN. De polder Westerkaag in de gemeente Schagen herkoos tot molenmeester en tevens tot voorzitter van het college van molenmees- ters den heer K. Wit te Valkoog gem. Sint Maarten en koos tot molenmeester den heer C. Gootjes te Tjallewal, gem. Schagen, zulks in de plaats van den heer D. Dekker te Groenveld, die naar Texel is vertrokken. Tot hoofdingeland van de Schager Kogge is gekozen de heer K. Blaauboer te Schagen. LIMMEN. In de vergadering van de afd. Limmen en Omstreken van de Vereeniging tot bevorde- ring van bloembollencultuur, is in beginsel besloten, dat van elke 100 roede cultuur Dar win tulpen 4 hectoliter zal worden vernie- tigd. De reden van dit besluit is dat de Dar- wintulp zich zoo sterk vermenigvuldigt, dat men het gevaar vreest dat de teelt van beste vroege soorten ernstig wordt bedreigd het vak loonend te maken. Na ampele bespreking stelde het bestuur heid van den pachter van den Stedelijken voor om in beginsel uit te spreken of men deelnam, waar alien vo6r waren. Hierna werd toezegging gedaan voor in zending groenten, potplanten, afgesneden bloemen in vazen, fantasiestuk en zoo moge lijk tuinaanleg. De bezwaren werden geopperd dat de zaal huur zoo hoog was, daar men, behalve de huur voor de stands, ook nog voor tafels moest zorgen. Dit bezwaar klemt des te rneer, daar de bloemist, wil het mod zijn, dagelijks moet ververschen en zijn artikel na afloop geen waarde meer heeft (beboudens enkel uitzonderingen). De voorzitter zag dit bezwaar ook, doch daarover is te praten, als er voor den inzen der onoverkomelijke bezwaren zijn. Het be stuur wil gaarne medewerken. Voorts werd dc datum voor aanmelding bepaald op uiterlijk 1 Augustus, terwijl zi die eerder besluiten, gelegenheid hebben om een gunstige plaats te bespreken. Met de hoop dat de inzending van de bloemisten een goed figuur zal maken, volg de sluiting. Naar we vernemen heeft de Bond van Staatspensionneering zich teruggetrokken voor medewerking voor de openluchtvoorstel- ling op „Nijenburgh". Niettemin gaat de opvoering door, daar nu alle rollen door werkende leden van „Falkland" worden bezet. om HEILOO. Donderdagavond werd onder leiding van den heer J. van Gemeren in het cafe van den heer Admiraal een vergadering gehouden van de bloemisten, ter bespreking van de in zending op de 3-daagsche tentoonstelling van de vereeniging H. A. B. (Heiloo's Algemeen Belang). De voorzitter zette het doel van de ten toonstelling (eigenlijk een demonstratie) uit een en stelde de vraag of de bloemisten (hieronder te verstaan bloemisten en tuinlie- den) hieraan zullen deelnemen. Spr. zeide dat men op verschillende wijze kan demonstree- ren, bijv. door tuinaanleg, tafelversiering en inrichting van een kamer, terwijl ook een sa menwerking met anderen (bijv. slagers, stof- feerders) niet uitgesloten is en men op deze wijze ook iets moois naar voren kan bren- jen. De heer Drijver vroeg of ook stands van groenten en fruit kunnen gedemonstreerd worden, wat bevestigend werd beantwoord, voor elke branche is plaats. Een drukke discussie werd gevoerd over de indeeling der stands. De een meende dat een stand op den grond, andere meenden, dat een stand op tafels meer effect sorteert. De voorzitter zeide, dat het afhangt van letgeen men demonstreert. Omtrent de kosten per vierk. M. deelde het bestuur mede, dat die 1 voor alle afgedekte plaatsen zullen bedragen. behalve voor de zaal van den heer Nap („De Rustende Ja- jer"), wat 2 moet kosten, daar die zaal voor 8 dagen 150 kost. De vergadering vond dien prijs abnormaal hoog, doch de voorzitter achtte dit niet aan de orde, DE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN A. N. W. B TE ALKMAAR. In de „Kampioen" van heden treffen wij de volgende bijzonderheden aan over de alge- meene vergadering van den A. N. W. B., die zooals bekend, aan het einde van de volgende week te Alkmaar zal worden gehouden. Wij laten hier thans het volledige pro- gramma volgen van de feestelijkheden te Alk maar en omgeving op 7 en 8 Juli a s.,, ter gel-egenheid van de Algemeene Vergadering Zaterdag 7 Juli: 1 uur n.m. Vertrek van de salonboot „AIkmaar" van steiger no. 10, aan „De Ruyt-erkade, in d-e onmiddellijke nabijheid van den Noordelijken uitgang van het Centraal Station. Rijwi-elen kunnen met de boot worden ver- voerd. Aan boord bevindt zich een strijkje en b-e- staat gel-egenheid te lunchen en thee te d-rin- ken Na een ontmoeting op het Alkmaarder Meer met de Alkmaarsche Roei- en Zeilver- eeniging, die de boot tegemoet vaart en met haar vaartuigen naar Alkmaar begeleid-t, wordt om 4.— uur te Alkmaar gemeerd en vindt al daar de ontvangst plaats door V. V. V. Door de w-elwillendheid van de „Alkmaar Packet" zullen de djwielen der deelnem-ers bij aankomst in ontvangst worden genomen en tot den volgenden dag bewaard blijven. Door de medewerking van genoemde Maat- schappij is h-et tevens mogelijk, dat de ba-ga- ge der deelnemers van de boot rechtstreeks naar d-e hotels wordt gebracht. Teneinde dit mogelijk te maken, zullen op de boot labels voor de bagage worden verstrekt. 4.30 uur n.m. Ontvangst, gevolgd door algemeene ve-rgad-ering op het Stadhuis. 7 uur n.m. Gemeenschappelijke maaltijd in „De Harmonie". 9.— uur n.m. Concert door de Kon. Marine Kapel uit Den Helder in den Stedelijken Muziektuin. Bondsleden, die van tevoren hiervoor een gratis coupon hebben aangevraagd, hebben tot dit concert vrijen toegang. Na afloop van het concert zal worden ge- danst. Zondag 8 Juli. 9.30 uur v.m. Aanvang van den rijwiel- en van den autotocht in de omstreken van Alk maar. Plaats van samenkomst Bergerhout. De rijwieltocht staat onder leiding van de consuls Jung en Leijen uit Alkmaar en Ber gen. Allereerst wordt gereden door het fraaie Heilooer Bosch, onlangs in het bezit gekomen van de Vereeniging tot Behoud van Natuur- monumenten; vervolgens over Egmond-Bin nen, Egmond aan den Hoef en Bergen-Bin- nen naar „Duinvermaak". De auto's volgen dezelfde route, doch ver- lengen den tocht door over Castricum en Zuid Bakkum te rijden. Van „Duinvermaak" at, waar gelegen heid bestaat een verfrissching te nuttigen, wordt door het geheele gezelschap door het fraaie duinlandschap naar Schoorl gewan- deld. De rijwielen blijven dan tijdelijk bij „Duinvermaak" achter. 1 uur n.m. Koffietafel in „De Roode Leeuw" te Schoorl. Vandaar wordt naar „Duinvermaak" te- ruggewandeld en de tocht voortgezet naar Bergen-Binnen. 4.— uur n.m. Thee in „De Rustende Ja- ger" te Bergen-Binnen. Vervolgens voortzet ting van den tocht naar Bergen aan Zee. De wielrijders kunnen aldaar onmiddellijk hun rijwiei aan het station afgeven voor vervoer naar Alkmaar of voor een andere bestem- mingsplaats, zoodat zij des avonds hiervoor geen zorgen hebben. 6.30 uur. Gemeenschappelijke maaltijd in het Hotel „Nassau-Bergen" te Bergen aan Zee. 10.uur n.m. Per tram terug naar Alk maar. Na aankomst van het gezelschap uit Ber gen wordt om 11.uur n.m. op het Bolwerk aan den Bergerhout het vuurwerk afgesto- ken, dat de Bond, als dank voor -de genoten gastvrijheid, de Burgerij van Alkmaar aan- biedt. Naast de gebruikelijke knallen van bom- men en het afsteken van vuurpijten zal dit vuurwerk bestaan uit een schitterende Ben- gaalsche verlichting van het plantsoen in verschillende kleuren. Verder zal een oever- verlichting worden ontstoken van een groot aantal magnesiumfakkels en zal een groot deel van het programma gewijd zijn aan wa- tervuurwerk, terwijl tot slot een groote cas cade van brillant-vuur en magnesium-vuur boven de S-ingelgracht zal worden ontstoken, die een waardi-g slot van deze feesten zal vormen. De leden van den A. N. W. B., die op Zondag 8 Juli a.s. de feestelijkheden te Ber gen aan Zee niet medemaken, doch wel het vuurwerk te Alkmaar wenschen bij te wonen, kunnen dien ayoaci. dank zii Muziektuin, op vertoon van hun lidmaat- schapskaart vrijen toegang tot dien turn be- koraen ter bijwoning van een vocaal concert, dat onder leiding van den bekenden dirigent Hespe plaats vindt en om 7.30 uur aanvangt. In verband met h-et bovenstaand-e verzoekt de exploitant van den Sted Muziektuin ons nog te m-elden, dat het concert der Marine Kapel des Zaterdagsavonds om 11 uur ge- eindigd zal zijn. Het wordt aangeboden door den A. N. W. B. aan zijn leden en de abon- ne's van den Muziektuin hebben dien avond vrijen toegang. Na afloop volgt een -bal- champetre. Aan het avondconcert op Zondag onder leiding van den dirigent Will-em Hespe wer- ken pl.m. 350 zangers mede, waarbij de Ver. Zanglust van Amsterdam, h-et gem. koor Polyhymnia uit Haarlem en de zangvereeni- ging Crescendo uit Noord-Scharwoude. Dit concert is aangeboden door de com- missie van voorbereiding en door den exploi tant van den Muziektuin, den heer S. Tim- m-erman aan de led-en van den A. N. W. B GEMEENTELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 9—1 en van 25 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werknemers uitsluitend van 9—12 en Maandag en Donderdagavond van 78 uur. De ambtenaar van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werk- zoekenden zijn ingeschreven 1 aanhouder, 1 bakker, 1 banketbakker, 3 chauffeurs, 1 drukker-zetter, 6 grondwerkers, 2 kantoorbedienden, 1 kellner, 1 kleermaker, 1 lederwerker, 3 letterzetters, 1 loodgieter, I machinezetter, 3 magazijnbedienden, 4 met. selaars, 4 meubelmakers, 3 opperlieden, 1 pakhuisknechts, 1 plaatwerker, 3 reizigers, 1 scheepstimmerman, 1 schipper, 32 sigaren makers, 2 smeden, 5 stukadoors, 1 straatma ker, 1 suikerwerker, 7 timmerlieden, 30 losse arbeiders, 2 werksters. Geplaatst: 5 grondwerkexs, 1 opperman, 2 metselaars, 2 schilders, 2 tuinlieden, 8 trans- portarbeiders, 5 losse arbeiders, 1 dagmeisje. 1 dienstbode. Alkmaar, 30 Juni 1928. De ambtenaar voornoemd, A. KLEIJMEER. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1928. Op 1 Juli zal geopend zijn de apotheek van mevr. Schouten-Oele, Koorstraat 47. Op Zon- en Feestdager. en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. NATUURSCHOONWET-1928. Natuurschoonwet-1928 is volgens artikel 12 diet wet de alledaagsche naam voor de „Wet van den 15den Maart 1928, houdende regeling van sommige van landgoederen ge- heven belastingen tot bevordering van behoud van natuurschoon." Deze wet werd den volke reeds beloofd in de Troonrede van 1926 en beoogt in het belang van de bewaring van natuurschoon verlaging van sommige belas tingen, die van „landgoederen" worden ge- heven. Tot goed begrip dezer wet zal het dus noo- dig zijn, om even stil te staan bij het belang van de bewaring van natuurschoon en bij de jelastingen, welke van landgoederen geheven worden. Het is een algemeen bekend feit, dat in de laatste jaren een aauval in grooten stijl ge daan is op ons bezit aan natuurschoon. Ver schillende omstandigheden, welke we zeker als bekend mogen veronderstellen, hebben het lare daartoe bijgedragen. Aan de Vereeni ging tot behoud van Natuurmonumenten ge- ukte't enkele groote stukken natuurschoon te bewaren voor des sloopers bijl. Reeds het feit, dat een vereeniging als deze opgericht werd, bewijst tweeerlei, allereerst, hoe groo ten omvang het verlies van natuurschoon reeds aangenomen had en hoe nuttig en goed het voor een land is, wanneer het veel na tuurschoon heeft. Vandaar dan ook, dat de considerans van deze wet spreekt van „tot ^ordering van behoud van natuurschoon". Wat nu was de oorzaak, dat vele particu- ieren zich van hun landgoederen ontdeden? xaast het feit, dat voor het opgaande hout looge prijzen gemaakt konden worden en van possessies in de naaste omgevingvan snel zich uitbreidende plaatsen de waarde als bouw- terrein met den dag steeg, kwam het feit te staan, dat de belastingen, op de landgoede ren rustende, inderdaad ongemotiveerd hoog waren, terwijl bij overlijden van den eigenaar de erfgenamen zoo hooge successierechten moesten betalen, dat ze er financieel veel be ter aan toe waren, wanneer ze het landgoed verkochten. Door verlaging der verschillende belastingen, die de gelukkige bezitter van een landgoed heeft te betalen: vermogensbelas- tmg, verdedigingsbelasting I, inkomstenbe- lasting, personeele belasting en successiebe- lasting, wil de regeering een drang op de bezitters uitoefenen om hun landgoederen niet onder den hamer te brengen, hun het be zit er van gemakkelijker maken. Natuurlijk had de regeering in plaats van den drang den dwang kunnen stellen. Een verkoopverbod kunnen leggen op de voor het behoud van's lands natuurschoon noodza- kelrjke landgoederen. Dat zou een aantasten geweest zijn van de vrijheid van bezit. Een gebod om de landgoederen, die daarvoor aan- gewezen werden, in den bestaanden toestand te houden zou niet minder een dwangmaatre- g# 1 gewees-t zijn, die, omdat daartegenover schadeloosstelling geplaatst had moeten wor den, bovendien den staat veel meer had kun nen kosten, dan nu het bezit er van door ver lichting der belastingen wordt vergemakke- lfjkt. Een verdfere vraag, welke we te stellen heb ben, is deze: wat verstaat deze wet onder het (zeer rekbare) begrip landgoed? Artikel 1 luidt: „Deze wet verstaat onder landgoede ren: geheel of gedeeltelijk met bosschen of andere houtopstanden bezette terreinen, daar- voorkomt, voor zoover net blijven voortbe- staan van die terreinen in den bestaanden toestand voor het behoud van het natuur schoon wenschelijk wordt geacht." Deze om- schrijving had inderdaad breeder genomen kunnen worden. Immers men kan gerust zeg- gen, dat verschillende plassen, welke ons land heeft, niet weinig bijdragen tot het natuur schoon. Van uitgestrekte heidevelden enz moet ongetwijfeld hetzelfde gezegd worden Naar verluidt is echter deze wet een eerste schrede op den weg. Hoe wordt nu het bezit van het landgoed vergemakkelijkt? Allereerst doordat de ver- koopwaarde van het landgoed een bestem- mingswaarde zal worden. De vermogens- en verdedigingsbelasting I zullen voortaan ge- heven worden van de verkoopwaarde, die aan het landgoed zou worden toegekend, in- dien daarop de last rustte om het gedurende een tijdvak van 25 jaren als zoodanig in stand te houden en om geen hout te vellen dan volgens de regelen van normaal bosch- beheer noodzakelijk of gebruikelijk is. Ook zal deze belasting slechts voor de helft van deze bestemmingswaarde worden geheven, wanneer het landgoed overeenkomstig door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw goed te keuren regelen voor het publiek is opengesteld. Deze openstelling mag beperkt worden tot bepaalde dagen en uren of slechts gelden voor houders van toe- gangskaarten of niet gelden voor de naaste omgeving der behuizing. Voor de Inkomstenbelasting mag de huur. waarde van gebouwen, gedeelten van gebou. wen of gronden in eigen gebruik of tot huis- houdelijke doeleinden niet hooger worden ge- schat dan op 6 percent van de bestemmings waarde, hetzelfde geldt vocr de Personeele Belasting van de huurwaarde van niet ge- huurde tot het landgoed behoorende percee- len. Voor de successie, overgang en schenking zal eveneens de bestemimngswaarde worden berekend. Om nu in het genot van deze belastingver- lichting gesteld te worden, moet de bezitter van een landgoed een verzoek richten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en aan dien van Financien om het onroerend goed als landgoed aan te wijzen. Deze aanwijzing heeft voor den eigenaar ten gevolge, dat hij het karakter van het land- goed onaangetast moet latendat hij het be- hoorlijk moet onderhouden, dat hij van hout- vellingen ten minste een maand te voren ken- nis moet geven aan den Directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht en niet mag vel len, wanneer dit strijdig met he;t belang van het naturschoon wordt geacht en de aan de vergunning tot veiling verbonden voorwaar* den moet hij nakomen. Wordt een van deze be- palingen niet nagekomen, dan vervalt de aan wijzing als. landgoed en dus ook de belasting- verlichting. Echter kan ook de eigenaar aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mededeelen, dat hij het landgoed niet langer in den zin der wet als landgoed wenscht aangemerkt te zien, waardoor hij de volledige beschikking over zijn possessie weer terug krijgt, maar de belastingvermindering wordt opgeheven. R. K. ALGEMEENE M1DDEN- STANDSBE DR1JFSRAAD. Vorige week werd te Utrecht een algemee ne vergadering van den R. K. Algetneenen Middenstandsbedrijfsraad gehouden. Aile bij den Algemeenen Raad aangesloten bedrijfsra- dtn hadden zich doen vertegenwoordigen. Uit de door den voorzittr gedane mededee lingen bleek o. m.} dat binnen niet te langen tijd wederom de totstandkoming van een tweetal nieuwe bedrijfsraden kan worden te gemoet gezien. Door den penningmeester werd hierna het financieel verslag over 1927 uitgebracht. Het jaarverslag van den secretaris zal, aangevuld met een geknopt overzicht van de door de afzonderlijke bedrijfsraden verrichte werkzaamheden, binnenkort worden ronage- zonden en gepubliceerd. Diverse mededeelingen werden gedaan over de verrichtingen van het bestuur van den Algemeenen Raad en van de onderschei- dene bedrijfsraden om leer-overeenkomsten tot stand te brengen. Uit de gedane mededeelingen viel af te lei- den, dat deze aangelegenheid de voile aan- dacht van de bedrijfsraden heeft. Enkele be drijfsraden bleken met hun voorbereidingen reeds belangrijk te zijn gevorderd. In aansluiting op de besprekingen ter vo rige algemeene vergadering legde het bestuur een schema voor van de wijze, waarop het toezicht op de werkplaats-opleiaing geregeld zou kunnen worden. De vergadering ver- eenigde zich met de door het bestuur gegeven aanwijzingen. Hierna kwam aan de orde de behandeling van de vier prae-adviezen betreffende de taak van den wetgever in den tegenwoordigen tijd ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en werknemer in het bedrijfsleven. Aan het einde van de discussies werd een- stemmig besoltenf dat het bestuur namens den R. K. Algemeneen Middenstandsbedrijfs raad ter bevoegder plaatse er met klem op zal aandringen om, ter uitvoering van 'tgeen aangaande deze materie in het program van 1922 is bepaald, in het program voor de ko mende wetgevende periode en ter practi- sche uitvoering in dat tijdvak op te nemen en nader in meer concreten vorm te forau- leeren: de stichting van paritetiscb samenge- stelde bedrijfs-organen op wettelijken grond- slag in de bedrijven, die daarvoor in aan- merking komen, aan welke organen worden toegekend adviseerende, uitvoerende en recht- sprekende bevoegdheid. Het laatste agenda-punt betrof: bespre king stichting van bedrijfsvereenigingen ter uitvoering van de ziekteverzekering. Het be stuur bracht naar voren de vraag, of de be drijfsraden het mogelijk zouden achten, in afwachting van de totstandkoming der Ziek- tewet, reeds nu over te gaan tot het stichtefl van bedrijfsvereenigingen: a. in de bedrijven, waarvoor reeds een ziek- teregeling bestaat in den vorm van fondsvor- ming; b. in do bedrijven, waarvoor een collectief contract geldt, waarin de uitkeering bij ziekte geregeld is. Afgesproken werd, dat de bedrijfsraden dit punt spoedig in hun vergaderingen aan de orde zullen stellen, waarna aan het be stuur van den Algemeneen Raad zal wordefl, geraoporteerd. •'•A Ar nm in hpmncpl 11lf Iia onrnlnn r.( man 1 t - J

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6