Alkmrsclic Curait. RechtszaRiTA Honderd deflfpie xaargang, Radio-hoekje In en om de hoofdstad. Bmneniand No. 153 1928 ZateriSas; 30 Jsmi. Zotulag 1 Jitli. Hilversum, 1060 M. 10.30 VPRO. Dienst In de Luthersche Kerk te Haarlem. Spr.: Ds. D. Drijver, Ev. Luth. Predikant te Haar lem. 1.002.30 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld1. 3.00 Aansluiting van -het Kur- haus te Scheveningen. Matinee door het Re- sidentie-orkest o. 1. v. Ignaz Neumark. Aparo Iturbi, piano. 5.006.45 Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. G. de Wilde, cello. Egb. Veen a. d. vleugel. 8.00 Persber. en sportuitslagen. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Resi- dentie-orkest o. 1. .v. Prof. Schneevoigt. Ur sula van Diemen, zang. Wagner-Concert. Sam Swaap, viool. J. N. Stotyn, Engelsche hoorn. In de pauze spreekt Albert van Dal- sum over Het openluchtspel „D. 16 M. M." Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. 3.30—9.30 KRO. Morgenwijding. L. v. d. Brink, Seer. v. h. Gilde „De Klare Waar- heid": Christus de Hoogepriester Muziek en tang. 9.50 NCRV. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk. Voorganger: Ds. Jac. Poort. 1 Orgel. 2 Zingen: Ps. 84 1. 3 Vo- lum en Zegenbede. 4. Geloofsbelijdenis, daar- na Gez. 1 4. 5 Gebed. 6 Lezen Joh. 12 20 v—36. 7 Zingen Gez. 43 1,5. 8 Tekst Joh. 12 21 b. 9 Preek. 10 Zingen Gez. 209 3. 11 Dankgebed. 12 Zingen Ps. 73 13. 13. Zegenbede. 14 Orgel. 12.301.30 KRO. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 1.30 y~ 1.45 Rede van Pastoor de Kok, te Beem- ster: Het Dr. Schaepmanfonds, het oordeel van den dokter over zijn fonds. 2.004.00 KRO. Concert. Mevr. Sybilla Wingerood, liederen met luitbegel. Aug. J. Gaiser, guit arist. 4.005.00 KRO Ziekenuurtje. Mej. T v. Arnhem, causerie. M. Peerdeman, bari- ton. 5.50 NCRV. Dienst in de Geref. Kerk (Oosterkerk) te Utrecht. Voorganger: Ds. P. Oh. v. d. Vliet. 1 Orgel. 2 Zegengroet en vo- lum. 3 Zingen Ps. 50 4 Lezen Geloofsbe- Ujdenis. 5 Lezen: Luc. 17 20—37. 6 Ge bed. 7 Inl. preek. 8 Zingen Ps. 103 4 en 5 1 le ged. preek. 10 Tusschenzang Ps. 95 3b en 4. 11 2de ged. preek. 12 Dankgebed 13 Zingen Ps. 139 14. 14 Zegen. 15 Or gel. 7.30-8.00 KRO. Spr.: C. J. J. Terwis- scha van Scheltinga: Het 4de Nationaal Congres van Sobrietas. 8.00810 KRO. In tenties van het Apostolaat des Gebeds. 8.10 KRO. Opvoering door het R. K. Amsterd. Tboneelgez. „Jessonda, het Dochtertje van Jairus", Mysteriespel in 3 bedr. van Dr. F Rutten. Jairus, F. Bibo. Zijn vrouw, C Sweers. Jessonda, hun dochter, M. Sweers. Eli, vriend van Jessonda, J. Knipscheer. Ma> ria Magdalena, A. Sweers. Noemi, haar dienstvrouw, C. Knipscheer. Ammon, Kaleb, Judas, Joodsche ouderlingen. Timon, dienaar van Jairus, G. Kenter. Lucius, Romeinsch legaat, P. Bos. Jezus de Nazarener. Muzik illustr. v. h. K. R. O .-orkest. 10.45 Epiloog KRO. Koor o. 1. v. Jos H. Pickkers. Daventry, 1600 M. 3.50 Orkestconcert S Eaton, Viool. 5.20 Missionaire causerie. 5.35 Voorlezing uit de gedichten van Tenny son. 6.05 Bachcantate. in de Messiaskerk Birmingham. L. Zifado, sopraan. A. Vau ghan, alt. J. Armstrong, tenor. H. Sim monds, bariton. G. D. Cunningham, orgel Koor en orkest. 8.20 Dienst in de York Min ster. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsb. 9.25 Albert Sandler en het Park Lane-orkest. L. Gowings, tenor, 10.50 Epi loog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Re- ligieuse uifzending. 1.052.10 Orkestcon cert. 4.505.50 Dansmuziek. 8 5011.20 Concert. Orkest, vocale en instrumentale so- listen. Langenberg, 469 M. 9.2010.20 Mor genwijding. il.5012.40 Concert v. d. wer- ken van Storm. 12.55—1.20 Gedichtenvoorle- zing. 1.20—2.50 Orkestconcert. 3.554.15 Pianoconcert en analyse (Bach). 4.154.50 Concert „Van bloemen, dieren en kleine kin- deren". 4.50—6.20 Orkest en mandolinecon- cert. 6.50 Geestelij-ke muziek. Koor en orgel. 8.35 „Martha", opera van Flotow. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 6.50 Morgenconcert. 9.20 Morgenwijding. 11.50 Concert door het Ber liner Philharmonisch orkest. 4.20 Saar-Mee ting. Daarna orkestconcert. 8.50 „Op de huisboot", medew.: Trude Hesterberg, Paul Morgan, Walter jankuhn en orkest. 10 50 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 6.508.20 Morgenwij ding. 3.20 Zitherconcert. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Oud Hamburg ten tijde van Kirchhoff. Daarna tot 11.20 cabaret en dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Strijkkwartet van Beet hoven. 9.2010.50 Uitzending uit de Kur- saal Ostende. Maandag 2 Juli. Hilversum, 1060 M. 10.00 Uitzending uit de Ridderzaal te Den Haag ter gelegenheid van den openingsdag van het 12de Congres van de Union Intern, des Associations pour la Soc. des Nations. Rede van Mr. J. Lim- burg en Jhr. Mr. D. J. de Geer Zang door het Toonkunstkoo.' o. 1. v. Dr. Joh. Wage- naar. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.007.15 Concert door het Omroep-orkest. 7.15—7.45 Lezing door A. J. v. Gethem: Het toelatingsexamen tot de H. B. S. 8.15 Aansluiting van het Kur haus te Scheveningen. Volksconcert door het Residentie-orkest o. 1. v. Ignaz Neumark. Adolphe Poth, viool. Beethovenconcert. Daarna persber. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uit- sluitend NCRV-uitzendingen. 12.301.45 Orgelconcert door K. v. Riet. 4.00—5.00 Ziekenuurtje o. 1. v. Ds. W. J. v. Lokborst. 6.157.00 Cursus Fotografie door A. Boer. 7.308.00 Zangles door Jac. Ph. Caro. 8.00 Concert. Spr.W. Strijbis Pzn.De Christe- lijk-Sociale actie, een zaak van geloof, gebed en geduld. Mej. Joh. de Zwaan, sopraan. D. Waleson, viool. M. Vredenburg, piano en harmonium. Mej. C. de Bruijn, piano. 1 Daventry. 1600 M. 10.35 Kef&dieost. n.20 abaiflordbnthum-. 12.20 BaTfatfe- concert (sopraan, tenor). 12.50 Dansmuziek. I.20—2.20 Orgelconcert. 4.20 Orkestcon cert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuur- tje. 6.20 Het Gershom Parkington Trio. 6.35 Bloemencauserie. 6.50 Nieuwsb. 7.05 Het Gershom Parkington Trio. 7.20 Liter, critiek. 7.35 Bach's pianomuziek. 7.45 Duit- sche causerie. 8.05 Licht orkestconcert. H. Nash, tenor. Orkest. 9.20 Nieuwsb. 9.35 Le zing: The fashions of the mind. 9.50 Nieuws- ber. 9.55 Kamermuziek. J. Montagne, so praan. Bespeling van ouderwetsche muziek- instrumenten. 10.50 „The Crossing", tooneel- spel van Marvell en Lister. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 II.00 Gramofoonmuziek. - 12.502.10 Or kestconcert. 4.055.05 Trio-concert (piano, viool, cello). 9.0511.20 Fragmenten uit Operette's. Orkest. Langenberg, 469 M. 1.25—2.50 Orkest concert. 8.35 Marschen en populaire liederen. Militaire kapel. Mannenzangver. „St. Mau- ritz". A- Gunther, bazuin. A. Imkamp, bas. F. Rhode, pianobegel. Daarna tot 12.20. Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5,20—6.20 Concert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.50 Internationale programma-uitwisseling met Praag. Symphonie-orkest en Ada Nor denova. 10.50 Sluiten. Hamburg 395 M. 6.15 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 „Der Kreis der Zwolf". Manfred Hausmann en Ernst Gla- ser lezen uit eigen werken. Brussel, 509 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 10.35 Concert in het Casino te Spa. HET BEGIN VAN HET ZOMER- SEIZOEN. Meegevallen sChijnt het niet. Ik bedoel, daf men zich van de voordeelen, die het bezoek aan de Olympische Spelen onzen Amsterdam- schen neringdoenden zou brengen, wel wat te groote illusies heeft gemaakt, te oordeelen althans naar hetgeen ik de laatste dagen van winkeliers en van degenen, die met hen gere- geld in aanraking komen, heb gehoord. Men moet natuurlijk voorzichtig zijn met hetgeen de belanghebbenden beweren, aangezien ik wel eens heb hooren zeggen, dat het met den winkelier al even zoo gesteld is als met den boer, d.w z. dat hij altijd klaagt. Het is best mogelijk, dat er neringdoenden zijn, die ge- durende de hockey- en voetbal-perioden aar- dig zaken deden, maar niettemin meenen, dat het toch lang niet geweest is wat zij er zich van gedroomd hadden. En dit laatste wil ik dadelijk aannemen. De overgroote meerder- heid dergenen, die het Stadion bij de reeds gehouden wedstrijden bezochten, waren of Amsterdammers of Nederlanders, die na af- loop van den wedstrijd weder zoo spoedig mogelijk naar huis gingen in trein en auto, of misschien nog eenigen tijd zijn gaan na- betrachten in een onzer cafe's en restaurants, doch voor de winkeliers geen buitengewone voordeelen opleverden. Alles wat restaurant heet, heeft het zeker wel goed gehad, maar eigenljjk moet men vragen, wanneer men da- gelijks rondkijkt in die gelegenheden, al thans voor zoover het degenen betreft, die in het centrum van Amsterdam bestaan, of die eigenlijk 06k van slechte tijden kunnen spre- ken? Het aantal vreemdelingen dat, speciaai voor de gehouden wedstrijden gekomen, den winkeliers voordeel aanbracht, is zeker niet groot geweest en deze verklaren dan 00k over het geheel, dat ze veel meer hebben aan de toeristen, die men nu dagelijks in groote char-a-bancs door onze stad ziet gaan; dat zijn degenen, die hier allicht een paar dagen of meer verblijf houden en die, drentelende door onze straten, 00k tot koopen van een of ander aangelokt worden. Of de eigenlijke Olympiade, tusschen 26 Juli en 12 Augustus grooter voordeelen zal brengen is nog te bezien. Ik heb neringdoen den gesproken, die zich daar evenmin veel van voorstellen of van meening waren, dat het eenige voordeel dier dagen zal wezen da* men wat meer zal verkoopen dan in andere jaren aan vreemdelingen, hetwelk dan goed zal maken hetgeen men door de vacantie van stadgenooten jaarlijks mist. Want dat vele Amsterdammers ter wille van de Olympische Spelen hun elders te genieten vacantietijd zullen opofferen en daarvoor in de stad blijven is zeker niet aan te nemen Mogelijk is het natuurlijk, dat er sport-enthousiasten zijn, die voor de Spelen in de stad zullen toeven, doch hun aantal zal niet erg groot wezen; van de vreemdelingen moet Amsterdam het in de eigenlijke Olympische dagen hebben en dan zal moeten blijken of het aantal, dat daarvoor overkomt en al die dagen blijven zal, inderdaad van beteekenis zal wezen. Voor de ontvangst is de stad ontegenzeg- gelijk gereed. We hebben er de laatste jaren heel wat aan ten koste gelegd om het uiterlijk aanzien te verhoogen, want een uitgebreid stadsgedeelte is van de nieuwste en beste wegbedekking voorzien, we hebben tegen- woordig nagenoeg geen straat van eenige be teekenis, die niet geasphalteerd is en er zijn zelfs een groot aantal druk bezochte stegen, die verbindingen vormen tusschen parallel- loopened hoofdverkeerswegen, die mede van de moderne bedekking zijn voorzien. Thans is men 00k weder bezig met het asphalteeren van de Spuistraat tusschen Spui en Raad- huisstraat, wat heelemaal geen overbodige weelde kan genoemd worden. De bestrating was daar wel zoo ellendig mogelijk en al is de Spuistraat nu wel geen hoofdverkeersweg, in het deel dat nu „onderhanden" is genomen liggen de sporen voor de tramverbinding AmsterdamHaarlem en zulks is al reden genoeg om te zorgen, dat het ter plaatse be- gaanbaar is. De Spuistraat is overigens gelijk de N. Z. Voorburgwal, een van die straten, waarvan men zich in vroeger jaren, toen zij nog grachten waren, heel wat illusies maak- te, als ze maar gedempt zouden zijn. Dan zou men eens zien hoe het winkelbedrijf zich daar ontwikkelen zou! De Voorburgwal zou allereerst een leelije concurrent van de Kal- verstraat worden! 't Is heelemaal niet zoo gegaan de Amsterdammer is trouw ge- oleven aan zijn smalle, knusse hoofdwinkel straat en het winkelbedrijf langs de twee ge noemde gedempte grachten heeft, voor zoover het er is. niemendal te beteekenen, is er zelfs door aSOTSireeren iTrei op worm gegMn, |n bqr onze groote waterweg is thans voor het verkeer aanmerkelijk verbeterd. Se- dert de vroegere Vogelwijklanden met de vogels niet anders meer te maken hebben dan dat de daar aangelegde straten naar diverse vogels genoemd; seaert daar, bencorden het I J, een groot stadskwartier is verrezen, waar beiangrijke nijverheids-ondernemingen van gemeentelijken en particulieren aard zijn ver rezen, was het pontenverkeer bij lange na niet meer voldoende. De behoefte aan een verkeerstunnel onder het IJ door is al sedert lang noodzakelijk geworden, maar aangezien de bouw van een zoodanigen verkeersweg vooreerst wel bepaald zal blijven tot een dos sier van knap uitgewerkte plannen en kaar- ten, heeft men als „tijdelijken" maatregel aan de De Ruyterkade nieuwe aanlegsteigers ge- bouwd, zoo 00k aan den overkant van het breede water. Het zijn groote, geweldig sterk gebouwde aanlegplaatsen, waarvan de eerst- opgeleverde thans voor de De Ruyterkade ligt. Een geweldig overzetvaartuig, waarop niet minder dan 25 auto's en dergelijke voer- tuigen tegelijkertijd plaats kunnen vinden en daarnaast, meer dan duizend passagiers, die in de, naast het middendek aangebrachte, zijgangen beschutting kunnen vinden. Wan neer eerlang de steigers geheel gereed zullen zijn en 00k de drie nog te verwachte ponten zullen zijn afgeleverd, zal de verbinding tus schen beide oevers aanmerkelijk verbeterd wezen. Het is een verbetering, welke de ge- meentelijke schatkist eenige tonnen gouds kost, doch geen overbodige weelde en de „tijdelijke" ponten zullen heel wat diensten hebben te bewijzen voor inderdaad de IJ- tunnel tot stand zal zijn gekomen het „tijdelijke" duurt bij dergelijke beiangrijke en kostbare geschiedenissen in den regel tal van jaren. De nieuwe reusachtige overzet-ponten zijn wel een groote tegenstelling bij het door een man gedreven pontje, dat nog steeds op de drukke uren van den dag d» verbinding on- derhoudt tusschen de beide Rokin-zijden voor de Duifjessteeg. Het is nog een van de weini ge hand-pontjes, welke op onze stadswateren te vinden zijn. Zal dat er nog lang bestaan? We weten het nog altijd niet,"want nog steeds is de Rokin-kwestie tot geen definitieve oplos- sing gekomen en degenen, die de vaste over- fuiging hebben, dat er van demping van het Rokin niets zal komen, beweren thans, nu zij den aanvang der asphaltwerken in de Spui straat zien, dat de gemeente beter gedaan zou hebben een zoo belangrijken verkeersweg als het Rokin maar eerst „in het asphalt-pak te steken", een bewering, waarmede men het blijkbaar ten Stadhuize nog niet eens is een „tijdelijke" pont-verbetering over het IJ durfde men gerust aan, maar een „tijdelijke" asphaiteering van het Rokin is iets waaraan men zich nog niet wagen durft. We zullen dus dezen zomer althans nog wel met een leelijke Rokin-bestrating opge- scheept zitten, want de vacantie van den Raad is 00k naderende en het zomer-seizoen kondigt zich reeds aan door de bootjes, die in het breede gedeelte van het Rokin gereed lig gen voor degenen, die een tochtje door de stadswateren willen maken, een uitstapje, dat ik elken niet-Amsterdammer, die eenige dagen bij ons toeft, steeds kan aanbevelen, want al hebben we in der jaren loop al heel wat grachten dicht gegooid, er is toch nog genoeg overgebleven om de aandacht van den vreemdeling te boeien ,een uitzicht ove," onzen Amstel blijft nog steeds iets, dat de moeite waard is, even goed als onze lange midden-stadsgrachten altijd het aankijken waard zijn. Toen dezer dagen op den Amstel wederom de groote roeiwedstrijden gehouden werden en de oevers der rivier onder den heerlijken zonneschijn zulk een levendigen aanblik boden, kon men opnieuw goed op- merken, welk een bezit wij nog altijd aan on zen Amstel hebben, 00k al is 00k daar door den steeds toegenomen bouw aan beide zijden veel van het mooie verloren gegaan. De tij den liggen al lang achter ons toen „de Bere- tijd" aan de Utrechtsche zijde Amsteldijk en „d'IJsbreeker" aan de Weesperzijde buitengelegenheden voor de Amsterdammers waren; ze zijn reeds sedert jaren en jaren „ingebouwd", hetgeen zelfs met de zooveel verder gelegen „Schollenbrug" het geval is, maar toch is de Amstel nog de Amstel geble- ven en zijn „Het Kalfje" en Ouderkerk steeds aantrekkingspunten van al degenen, die de watersport liefhebben. Overigens zijn Marken en Volendam nog steeds de aantrekkelijkheden, waarop de aan dacht dergenen, die onze stad bezoeken, ge- vestigd blijft. Wie de stad in de ochtenduren binnen treedt, wordt aan de uitgangen van het Centraal-Station geregeld verwelkomd met de mededeeling, dat de bootjes voor den tocht naar genoemde plaatsen aan gene zijde van het plein gereed liggen en dagelijks vin den deze tot de „bezienswaardigheden der hoofdstad" behoorende plekken in dezen tijd des jaars geregeld bezoek. Gelukkig dat de tocht door ons land, onlangs den buitenland- schen journalisten aangeboden, dezen ge- toond heeft, dat Nederland toch nog wel meer bijzonders te zien weet te geven, al blijft het dan 00k een feit, dat Marken en Volendam nog de twee voornaamste aantrekkelijkheden vormen voor degenen, die oud-Hollandsche costumes willen zien zonder verder te reizen. We hebben 00k nog wel Huizen in de nabij- heid, waar de oude kleederdracht niet ge heel verdwenen is, doch die is zeker niet van zoo schilderachtigen aard, dat zij veel aan- trekkingskracht voor vreemdelingen hebben. Dan zou die andere Zuiderzeeplaats, Spaken- burg, veel meer in aanmerking komen, maar daarheen worden van hier uit nog geen da- gelijksche toeristen-tochten georganiseerd. Ons zomerseizoen is begonnen; de hoofd stad heeft op het oogenblik geen bijzondere aangelegenheden, die groote belangstelling wekken, 00k al wordt hier en daar heel veel commentaar geleverd op de in gang zijnde rechtsprocedure in zake de Veendammer Hy- potheekbank. Die gebeurtenis, hoe belangwek- kend 00k, is er echter geene, die de groote „men" omvatten kan; daarvoor is zij te in- gewikkeld voor degenen, die niet dagelijks vertrouwd zijn geraakt met financieele kwesties. SINI SANA. Houdt Uw huis van muggen scftoon Eh g&gondheid is U w loon. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 29 Juni. IN TWIJFEL ONTHOUDT U! De voortgezette behandeling van de zaak contra den heer JC. W., alhier, verdacht endernomer alhier, welke heer verdacht werd de Politieverordening betrefiende stand plaats van motorrijtuigen te hebben overtre- den, heeft tot dusver nog geen volledig licht op het gebeurde geworpen. Verbalisant Wijn- berg persisteerde, 00k wat datum betreft en uur, bij zijn proces-verbaal. De twee getui- gen a decharge, de heeren de Jong en v. d. Wulp, verklaarden, dat de heer W. reeds om- streeks 10.30 voorm. in zijn Fiatt tweezitter was vertrokken. De inspecteur Zoll, nog staande de zit ting als getuige opgeroepen, sloot zich wel volkomen aan bij het relaas van Wijnberg, doch kon niet pertinent verklaren, dat het feit op Maandag 11 Mei is gepleegd. De heer W. toonde nader aan, dat hij op dien dag beslist om 12.10 zich met zijn wa gen in Amsterdam bevond. De toezichtnouder op zijn auto, zekere H. J. Bierman, zal zulks evenens kunnen verklaren. Conclusies werden alzoo niet genomen, maar t' onderzoek wordt voortgezet en de zaak zal op 13 Juli nog- maals op de rol worden gebracht. ONBE1ROUWBARE AUTOBUS. De chauffeur B. S., in dienst van de firma v. M. autobusdienst AlkmaarBergen, hat zich te verantwoorden voor het weinig ver- trouwen gevonden feit, dat op 13 Mei noch hand- noch voetrem van de door hem be- stuurde bus behoorlijk functionneerden, zoo- als door den heer Wijnberg, de politieagent, specicaal belast met de controle op deze ver- keersmiddelen, proefondervindelijk is gecon- stateerd. Volgens dezen is dezen dienst verre- weg de slechtste. De concessie is dan 00k niet vernieuwd, doch de ondernemer is in beroep bij de Kroon. Met het oog op den ernst van het feit, dat het groot gevaar kan opleveren voor de inzittenden, indien oogen- blikkelijke stilstand van het voertuig nood zakelijk is, werd 75 boete subs. 30 dagen hecht. opgelegd. BEUNHAZERIJ MET DE MOTOR- EN KIJWIELWET. De electricien Joh. B., uit Castricum, stond terecht ter zake dat hij op 26 Mei on der gemeente Heiloo een motor heeft bereden, waarvan achternummer en letter niet vol doende waren belicht. De verdachte, tamelijk iut zijn humeur, beriep zich op een inlichting die schijnt voor te komen op een aanvraag om een vaardig- heidsprori te mogen afleggen. Daarin staat aangegeven, dat een dergeiijk voorschrift niet geldt voor een motorrijwiel. De atnbtenaar raadde verdachte aan, zich een motor- en rijwielwet aan te schaffen en vorderde 3 boete of 3 dagen hecht., waarop verdachte opnieuw zijn bezwaren ontwik- kelde, met het negatieve resultaat, dat de ver- veelde magistraat hem 5 boete of 5 dagen hechtenis oplegde. NATUURLIEFDE KAN OOK GEVAREN OPLEVEREN. Een weetgierig en natuurminnend jong- mensch, D. S., te Uitgeest woonachtig, had zich op 19 Mei, ten einde de belangwekkend: watersalamander in zijn natuurstaaat te be- wonderen, zich roekeloos gewaagd op een hooiland, waar op duidelijke wijze stond aan gegeven, dat de toegang overeefikomstig art. 461 Wetboek van Strafrecht was verboden, voor welk feit hij heden tot 2 boete of 2 dagen hechtenis werd veroordeeld. IN GEPEINS VERZONKEN. De smid Corn. V. te Alkmaar, die op 23 Mei in diepe gedachten verzonken een hand- kar in de verkeerde richting over het Luttik- Oudorp voortduwde, werd op onaangename wijze uit zijn gepeins opgeschrikt door een politie-agent, die hem een bekeuring gaf. Een ambtshandeling, waarvan het resultaat heden S 2 boete of 2 dagen hechtenis was. AL TE FAMILJAAR VOOR ZOO WEINIG KENNIS. Een te Egmond aan Zee wonende barbiers- bediende, een weinig robust jongmensch, dat uithoofde daarvan door zijn sterkere natuur- genooten wordt geplaagd, kreeg, toen hij op zijn rijwiel was gezeten, op den Heerenweg te Egmondbinnen een als aardigheid bedoel- de duw van een anderen fietser, den landar- beider A. J. S., onder den plagenden uitroep Goeie Jo! Het barbiertje, dat in een hand zijn scheergerei hield en dus met een hand stuur de, raakte het beheer over het rijwiel kwijt en schoot van den wegkant de sloot in. Behalve een nat pak liep hij 00k nog een zwaar be- schadigde pantalon op. Het geestig jongmensch, dat den barbier dit koopje had bezorgd, stond heden terecht en werd voor die baldadigheid veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht., benevens f 4.50 schadevergoeding voor de gescheurde pantalon. NADERE BEVESTIGING GEWENSCHT. De motorrijder C. J. K., uit Heerhugo- waard, zou volgens oproeping op 17 Mei met zijn machine te Limmen 45 K.M. hebben ge- reden. De verdachte taxeerde die snelheid evenwel slechts op 25 a 30 K.M., wat geen overtreding oplevert. Gewenscht is dus den verbalisant v. d. Sande nte hooren, dus uit- stel tot a.s. week. DE BEGEERENSWAARDIGE MEEUWEN-EITJES. De magere 22-jarige fabrieksarbeider Al bert v. P. uit Egmond aan Zee, stond te recht, omdat hij zich op 20 Mei had bevon- den in het verboden gedeelte der Schoorlsche duinen. Het was natuurijk de bedoeling, de smakelijke meeuwen-eieren in te palmen. Vcor het echter zoover kwam, stond het on- dernmende jongmensch a-1 op den bon en werd hij heden tot 4 boete of 4 dagen hech tenis veroordeeld. NACHTELIJK SPECTAKEL. Een ingezetene van Uitgeest, met name Ja cob K. die zich nog al eens aan alcohol te buifen ga-at en dan met geweld uit zijn kost- huis wordt verwijderd, zette in den nacht van 27 op 28 Mei de geheele Schevelstraat op stelten door zijn vreeselijk gevloek en getier waardoor een paar in hun nachtrust gestoor- de burgers, besloten aan dit veelvuldig voor- komend burengerucht een eind te maken en een klacht indienden. Zij smaakten dan 00k neoe'n de voldoenlng film nac-Htrumoerma- kenden plaatsgenoot tot 8 boete of 8 da gen te zien veVoordeeld. DE AUTOBUS GING ZWEMMEN. Op 28 Mei d. i. den 2en Pinksterdag j.l. had op den Bergerweg nabij het voormalige tol een aanrij-ding plaats tusschen 2 auto- bussen der firma Van Mullem met gevolg dat een van die bussen, waarin zich een aan tal passagiers bevonden in de wegsloot te recht kwam. De inzittenden kwatnen met den schrik en een nat pak vrij, maar leden echter heel wat schade aan hun beste kleeren, welke schade door de betreffende verzeke- ringsmaatschappij zeer onvoldoende schijnt te zijn geregeld. De chauffeur van de bus, die het ongevat had veroorzaakt, door de voorgaande bus roekeloos en onvoorzichtig te willen voorbij- rijden, Gerrit K. genaamd, wonende te Schoorl, stond heden terecht wegens overtre ding der motor- en rijwielwet. Hoewel hij echter alle schuld ontkende en het gebeurde toeschreef aan het elkander verkeerd begrij- pen, bleek echter uit het verhoor der getui- gen, dat de chauffeur hier werkelljk op onverantwoordelijke wijze de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht en werd hij, al mocht hij dan 00k als een kalm en voorzichtig bestuurder bekend staan tot dusver, op grond van het emstige feit veroordeeld tot 50 boete of 25 dagen hecht. en ontzegging van rijbevoegdheid voo* den tijd van 6 maanden. ALLE EENDJES ZWEMMEN IN TH WATER. A Kon tot voor korten tijd deze leus te BroeS op Langendijk gehuldigd worden, thans is aan de eendenhouders bij verordening gebo- den, hun kwakende gemeentereiniging vast te houden. Een viertal eendenhouders, Simon S-, J. K., P. J. S. en A. Gdie zich niet aan' dit artikel hadden gestoord, moesten heden terecht staan en werden, ondanks protesten en klachten over het ten gronde richten van hun broodwinning, elk tot 8 boete of 4 da gen veroordeeld. Door de betrokken eendenhouders werd ontkend dat schade van eenige beteekenis werd aangericht. Zelfs zijn vrijelijk rontf> zwemmende eenden nuttig voor malaria-be. strijding. De kantonrechter vermaande hen de een den vast te houden of op te ruimen, wanneer zij zich benadeeld achten, moeten zij zich wenden tot den gemeenteraad en trachten de betreffende verordening ingetrokken te krij- gen. De kantonrechter is echter gehouden de wet te handhaven en de overtreders te straf- fen. HET LICHT DAT VERDWEEN. De bewoner van Alkmaar J. K. bereed op den achterweg aldaar in het avondlijk duis- ter een rijwiel dat niet voorzien was van de voorgeschreven helder naar voren uitstra- lend licht gevende lantaarn, welke nalatig- heid hem heden werd berekend op 3 boete of 3 dagen. DE SPOELING IS AL DUN GENOEG. Specul-eerende op de nog steeds uitblijven- d-e zomerwarmte hebben niet minder dan 48 tobbende burgers van Alkmaar zich in later schrijven als officieele l-everanci-ers van ijsca aan het verfrissching zoekende publiek. Met deze ijsco-gang is het natuurlijk -bui- tengesloten, dat handelaars buiten de ge meente wonende, nog vergunning kunnen verkrijgen en werd de concurrent uit Ber gen, J. H. L., die met zijn klingelend karretje een standplaats innam zonder vergunning. op den bon gezet en heden tot 2 boeb of 2 dagen hechtenis veroordeeld NA GEDANE ARBEID IS HET ZOET RUSTEN. De chauffeur eener bierbottelarij uit Alk- maar J S. stond terecht omdat hij op 23 Juni na sluitingstijd had vertoefd in het cafe van den h-eer Th. Z. te Bergen, genaamd „De rustige jager". Verdachte erkende zulks, maar ontkende daar als bezoeker aanwezig te zijn geweest. Hij had de bierleiding nagezien en zat nu wat uit te rusten. Aangehouden tot a.s. week, teneinde den verbalisant Tambach te hooren. DE „RUSTIGE JAGER" WAS NIET v RUSTIG GENOEG. Daarop stond terecht de cafehouder uit de Rustige Jager zelf, de heer Th. Z. Hem was ten laste gelegd de aanwezigheid van een aantal personen na sluitingstijd in den nacht van 23 Juni. De kantonrechter verklaar- de, dat hij t-egen den cafehouder meer wel- willend staat, dan tegenover de bezoekers, omdat het den kastekin niet altijd mogelijk is, zijn clienten tijdig uit zijn lokaliteit te v-erwijderen. De cafehouder beweerde dan 00k zijn be zoekers meermalen te hebben aangemaand, tot vertrek, doch zij talmden zoodanig met het consumeeren van het laatste gelagje, dat ten slotte de politic optrad en prooes-verbaal opmaakte. Ook deze zaak wordt aangehouden tot de zitting van 6 Juli., teneinde den verbalisant als getuige te hooren DE BUIT DER GOOISCHE INBREKERS. Het vermeden der Larensche politie, dat de buit van verschillende Gooische inbraken door de daders in de heide was begraven, is, bij een gisteren plaats gehad hebbend ver hoor der beide aangehoudenen, H. Calls en C. J. van Wegen, die thans gedetineerd zijn in het Huis van Bewaring te Utrecht, gebleken volkomen juist te zijn. Uit dit verhoor is nader gebleken, dat de buit, in een gonjezak verpakt, in den grond was verstopt en onlangs door de beide hoofd- daders Ko Calis en C. J. van Wegen is opge-' graven en per rijwiel naar de woning van den mededader H. Calis is vervoerd. In de schuur dezer woning is gedurende den nacht de buit, waarbij zich 0. a. zilveren schalen en biljartballen bevonden, afkomstig van de inbraak ten huize der familie Wijynschenk te Laren, benevens nog een groote hoeveelheid andere kostbaarheden, afkomstig van de in braak in de Berg Stichting, overgebracht in een rieten koffertje, hetwelk door H. Calis voor dit doel werd beschikbaar gesteld. Ko Calis en van Wegen vertrokken daarop met „de poet" per rijwiel naar Amsterdam^ alwaar het gestolene van de hand werd ge daan. Het ledige koffertje werd per bode aan bed p—.iyii Ill i II

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9