DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd dertigste Jaargang Alboimeiwtsprijs l>ij yooruitbetaling per 3 maanden {2.—, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Eedactie No. 33. W\lDAIi 2 JUL I 1agelijk$9i overzichf Buitsnland Luchtvaart. .Riw.. tJrf ffirmif tftsrwr fin i fiTaieiL (928 Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredactear Tj. N. ADEMA. GRIEKSCl REGEERINGS. MOEIjkHEDEN. Venizeio(erUgkeer in het poli- tieke leven.. jwee crisissen binnen twee maatu,Zal Venizelos de teugels in i^en krijgen? pt regeeringscrisLn volgea elkaar snel SP- Na Duitschland am polen en nog is aar de kwestie niet o£iost, 0f Griekenland vraagt de aandachtvoor de tweede maal binnen twee maanden. Het „weder-optredeivan Venizelos heeft heel wat stof doen opjar Dat bleek in Mei bij de eerste crisis, dat ifct nu weer. Het was duidelijk, da» jn Mei verkregen oploesing slechts een tijijke was. Het ver kregen resultaat was nit bevredigend, en ieder was er dan ook vaovertuigd, dat bij de algemeeie verkezinge^elke in het na- jaar zullen worden gehoi^ de felle partij- strijd opnieuw zou ontbra,n j0t ZOo lang zou allicht de tegenwoord, regeering wel- 1-icht stand kunnen houden Echter, zoo lang heeft hDU zeifs niet kunnen durenhet mi%ie Zaimis is opnieuw afgetreden en de %schijnlijkheid is groot, dat Venizelos, die b\e vorige crisis nog op den achtergrond bt, thans zal trachten, het roer zelf in ha% te nemen. Er zal trouwens wel niema geweest zijn die ooit heeft kunnen aannenl) dat de rol van Venizelos in Griekenland orgoed zou zijn uitgespeeldondanks a-jjn verzeke- ringen, dat hij zich uit het opbare leven had teruggetrokken en voortaajn het bui- fenland zijn leven zou slijten. Dit terugtrekken indertijd va Venizelos was overigens meer schijn danezen. Er is geen twijfel, dat hij ook in ziji/njwillige ballingschap in voortdurend coiiCt bleef met zijn aanhangers en slechts w-htte op een gunstige gelegenheid om de ouimachts- positie te hernemen. Die gunstige gelegenheid deed zi in Mei voor. De toenmalige leider der liber.nj i<a- fandris, kreeg met steeds meer moeiVheden te kampen, waardoor hij genoodzaak waS) de leiding neer te leggen. Tengevolgen dit besluit was Venizelos wel genoodzaat we. derom deel te nemen aan het openbare 'bn". ■Er was gevaar voor de liberate partij ja zulke omstandigjteuen rnocht geen vadan- der zich aan zijn plichten onttrekken Venizelos kwam dus en aanvaardde om de leiding van de liberate partij, die m teruggeroepen had De weg voor zijr?. rugkeer in de regeeringsmacht was effend! Met den terugkeer van Venizelos was ministerieele crisis onvermijdelijk en de i rigste Venizelisten hoopten alreeds dat groote leider nu maar onmiddellijk de mac jm handen zou nemen. Zoo eenvoudig echt was dit nietzelfs niet in Griekenland. E zijn orgel, dat op een kleinen men kwam ten slotte tot deze eenigszinstaat, trekt hij van Berlijn naar ouders stellen den onderwijzer voor het ge- beurde aansprakelijk. In het dorp heerscht een zeer vijandige stemming tegen hem. MOORD EN ZELFMOORD. Te Worms heeft de fabrieksopzichter An ton Edelhorn, die vroeger als nationaal socia list lid van den gemeenteraad is geweest, zijn vrouw en twee kinderen met lichrgas vergif- tigd en daarna zelfmoord gepleegd. Naar het schijnt was de man zwaarmoedig doordien hem zijn betrekking was opgezegd. EEN WOESTELING. Te Keulen kreeg Zaterdagavond de 32- jarige monteur Paul Ehlest ruzie met de fa- milie van zijn vrouw. Weldra kwam het tot een handgemeen, waarbij E. een revolver trok, zijn schoonvader morsdood schoot, zijn twee zwagers doodelijk en zijn schoommoedr ern- stig\erwondde. De dader is later gepakt AUTO-ONGELUK. Een doode. Zaterdagnacht 2 uur is op den straatweg Boltenhagen-Wismar, ter hoogte van Hohen- kirchen, een ernstig auto-ongeluk gebeurd Een fabrikant uit Wismar kwam met zijn auto, waarin hij zich met de familie van een onderwijzer bevond, op den berm van den weg terecht, waardoor de auto omsloeg. De onder wijzer werd gedood en zijn beide kinderen be- kwamen ernstige verwondingen. MIJNONGELUK. Te Datteln bij Dortmund heeft Zaterdag een ernstige mijnontploffing plaats ge'had, waarbij een arbeider is gedood, twee zwaar en vier anderen licht gewond zijn. De ontplof- fing is ontstaan doordat een mijnwerker met zijn boorhamer op dyamiet sloeg, dat zich nog in een boorgat bevond. EEN FAMILIETWIST. Een vreeselijk drama heeft zich Zaterdag nacht te Unterkirchnach nabij Villingen in het Zwarte Woud afgespeeld. Een dertigjari- ge arbeider, Winterhalter genaam, heeft al- daar na een twist met familieleden, die door een kleinigheid was ontstaan, zijn woning met dynamiet in de lucht laten vliegen. Win terhalter en zijn schoonvader werden hierbij gedoodzijn vrouw en beide kinderen, die zich buiten het huis ophielden, bleven als door een wonder ongedeerd. Het huis werd door de ontploffing geheel verwoest. NOG eeN. Met een orgel naar Londen. De hartelijke ontvangst, die - den Berlijn- schen aapjeskoetsier, Gustav Hartmann, in Franlcrijk ten deel is gevallen, heeft een Ber- lijnsch orgeldraaier, August Boehm ge- naamd. bewogen met zijn orgel naar Londen en Parijs te trekken. De man geeft hierbij het bewijs van een bijzondere vitaliteit; hij is na- melijk reeds 73 jaar oud. Gisterochtend om elf uur is hij met den tocht begonI a Met handwagen Londen en verrassende oplossing, dat het ministeri Parijs. Het orgel is getooid met de vlaggen Zaimis zou aanblijven, natuurlijk met de bevan het rijk Pruisen, tngeland en Frankrijk. doeling om zoodra de noodige maatregeler Vele vi'ienden en bekenden kwamen op den zouden zijn genomen, welke tot een ontbindrukken Doenhoffplatz afscheid van hem ding van de Kamer en het uitschrijven vaipemen en hem het beste wenschen. nieuwe verkiezingen gelegenheid zouden ge DRESDEN—PRAAG PER SCHIP. ven, den strijd om de macht, waarbij het in usschen Dresden en Praag zal van 10 hoofdzaak gaat om het regime, om republiek uii a s een verbinding met passagierssche- of monarchie, te hervatten ,en bcstaan. De Tsjechische schepen varen Het blijkt thans, dat Venizelosen z^n an praag naar Herrnskretschen, waar men aanhang zoolang niet willen wachten. De financieele politiek van Kafandaris heeft hem thans aanleiding gegeven tot een onmid dellijk protesten het gevolg is een nieuw aftreden van het kabinet Zaimis. De wapenstilstand van Mei is verbroken in de partijstrijd, dien men door een regee- fing van „nationale eenheid" had trachten te bezweren, zal nu ongetwijfeld weer in alle felheid uitbreken. DUITSCHLAND. f. GROOTE BRAND. Zaterdag heeft een groote brand gewoed in de houtopslagplaats van de Anhaitisciien Walzwerke Leopold Halal, in de nabijheid van Hall. Het was te danken aan de gunstige windriching, dat de stad Rasslau, welke ove rigens groot gevaar liep, niet in vlamcnen is 'opgegaan. De schade wordt op 1 millioen mark geschat. ONTPLOFFING. Bij een ontploffing aan boord van het oor- iogsschip „Reims", dat in Cherbourg in het dok lag, werden een machinemeester gedood en 8 matrozen zwaar gewond. DRIE MEISJES BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Wehrau bij Bunzlau zijn drie meisjes bij het baden in de Queiss, 'n zijrivier van de Bober, om het leven gekomen. De onderwij- per van het dorp was na afloop van het on- derwijs met ongeveer dertig leerlingen zijner school, jongens en meisjes, naar de jueiss ge- gaan, om de kinderen na den warmen dag op school in de gelegenheid te stellen te baden. Plotseling verdwenen zes meisjes in de diep- ie. De onderwijzer slaagde er niet in, alle Zes op het droge te brengen. Slechts drie ha- fer konden gered worden. Oo-k deze meisjes Varen reeds bewusteloos, doch de te hulp ge- /oepen dokter slaagde er in, de levensgeesten weer op te wekken. De lijken der drie ver- Sronken meisjes zijn inmiddels eeborgen. De i rstond aansluiting krijgt naar Dresden en el met de schepe van de „Sachsisch-B6h- ische Dampfschiffahrtsgesellschaft". De ;s tusschen de hoofdsteden van Tsjecho- wvakije en Saksen zal ongeveer 15 uur du- r. De tocht op Moidau en Elbe zal bij roi weer zeker heerlijk zijn. De reizigers zlen niet alleen een indruk verkrijgen van He rivieren, maar tevens van de beide oude hcdsteden en van het fraaie landschap, dat ziiaan de oevers van beide rivieren uit- strt. FRANKRIJK. HET MIJNONGELUK BIJ ST. ETIENNE. Reeds 43 dooden geborgen. Nir aanleiding van het vreeselijke mijn- ongeil in de mijn van Roche-la-Moliere bij Saintitienne zijn nog de volgende bijzonder- hedeniekend geworden Tengvolge van een brand, waarbij een chachinstortte werden 53 mijnwerkers, w.o. 30 Fraschen door gasverstikking van het le ven berofd. Tot dusver konden 40 lijken en 15 gwoden worden geborgen. Op de plaats der onhils werkten 570 mijnwerkers. De oor- zaak vaihet ongeval is nog niet bekend; men vermoedtevenwel dat het moet worden toege- schrevQi aan een defect in de luchtverver- ^mngfinitallatie. De mijnwerkers ijlden on- middellijic naar de liftkooien; velen echter konden lower niet meer komen en werden door gasten bedwelmd. Onderiet voordurend gelui der alarmklok- ken het nun de fiften telkens weer af dalen; in ■pntzertin^snelden familieleden der zich nog m de mijn bevindende arbeiders naar de di- rectieoi%tusschen werden reeds de eerste hulpmaatitjrelen getroffen. Vreeselijke too- neelen specyen zich af toen de eerste gewon- den aan d«oppervlakte werden gebracht en op baren oLteunende op hun redders werden weggevoerd. Zoo groot yas het aantal lijkbaren, dat het erl van net eirectiegebouw spoedig vol stond en slechts eet nauwe gang overbieef. De afgevajrdigden Vernay en Durafur, vroeger ministers van arbeid, hebben reeds bij het presidium van de Kamer een verzoek ingediend, over de schuldvraag te mogen in- terpelleeren. De minister van arbeid Tardieu is Zaterdag uit Parijs vertrokken, om zich naar de plaats des onheils te begeven. In het naburige Saint Etienne ontstond onmiddel lijk nadat het nieuws bekend was geworden groote droefheid e opwinding. Op het raad- huis werd de vlag halfstok geheschen. Giste- ren zou er een gedenktceken worden ingewijd, de plechtigheden zijn evenwel niet doorge- gaan. Nader meldt men: Door het ernstige mijnongeluk bij Saint Etienne is een van de belangrijkste mijnen van het Loire-bekken getroffen; bedoelde mijn levert jaarlijks 200.000 ton kolen. De minister van arbeid, Tardieu, die gister- morgen te Saint Etienne is aangekomen, had een langdurige conference met de mijn- directie en de vertegenwoordigers van de mijnwerkers over het ontstaan van het onge- luk. Zelf is hij er gister nog langen tijd ge weest, om zich een beeld te kunnen vormen van de situatie. Het ongeluk heeft zich afgespeeld op een diepte van 220 Meter onder den grond. Za- terd'agmorgen om zeven uur bemerkten bewa- kers, dat't naar rook en slechte gassen rook, even later volgde een instorting. De instor- ting had tot gevolg. dat lucht werd samenge- perst, welke nu in de richting van het vuur verwaaide, ook door den brand zelve ontstond een luchtstroom. De reddingswerkzaamheden werden hierdoor zeer belemmerd; om half negen volgde een tweede instorting. Reeds liggen 48 dooden opgebaard, waar- schiinlijk vindt de teraardebesteliing Dinsdag plaats. M1JNBRAND. Acht-en-veertig dooden. Tengevolge van een brand in een mijn te Roche-La-Moltere, ontwikkelde zich een groo te hceveelheid gas. Eenige mijnwerkers kon den zich in veiligheid stellen, maar er worden er een veertigtal vermist. Men vreest dat zij omgekomen zijn. Een nader B. T. A.-bericht meldt, dat er volgens mededeeling van het ministerie 48 mijnwerkers den dood door verstikking heb ben gevonden, waarvan 29 Franschen zijn; de andere zijn meerendeels Polen of Marok- kanen. EEN STREEK VERANDERD DOOR DE ELECTR1CITEIT. Het Zuid-Westen van Frankrijk, tusschen de Garonne en de Pyreneeen, was vroeger in industrieel opzicht misdeeld door het gebrek aan steenkool. Ook de landbouw leverde er weinig op. Verhuizing naar de stad of naar het buitenland (Zuid-Amerika) ontvolkte langzamerhand sommige streken. Tegenwoor- dig krijgt door de hydro-etectrische nijverheid het land geleidelijk nieuwe levenskracht. Voor den oorlog hadden de spoorwegen van het Zuiden reeds een electrische centrale voor eigen gebruik gebouwd; maar in 1919 ont- wierp de minister van openbare werken Cla- veille een plan voor de electrificatie van heel Frankrijk. Het Zuidelijk spoorwegnet breidde zijn oorspronkelijk program toen uit om het in overecnstemming te brengen met het plan- Claveille. In de laatste 10 jaar zijn de hydro-electri- sche fabrieken voortdurend in aantal toege- nomen langs de Pyreneeen, vooral in de val- lei van Luchon en in die van de Ariege. Meer dan 1000 K.M. spoorweg is electrisch ge- maakt, voornam. van Bordeaux tot Irun. In 1928 zullen drie nieuwe lijnen over de Pyre neeen voltooid worden. Het compete spoor- wegplan, dat 3000 K.M. beslaat, zal in 1930 klaar zijn. Tevens heeft de Maatschappij het overschot van haar electrischen stroom verkocht, wat het ontstaan van nieuwe indusrieeen langs de sporbaan begunstigt, alsook de electrificatie ran het platteland. Er zijn industrieen ont staan in kleine plaatsjes, waar vroeger niets cmging, zooals Lannemezan, Tarbes, Pau, Orthez, Bayonne. In het departement Landes, reeds verrijkt door zijn dennenbosch, verrij- zen steeds meer fabrieken van gronastoffen voor papierfabricage en houtbereiding. De exploitatie van ptlatteland wordt vergemak- kelijkt door het gebruik van electriciteit. De havens van Bordeaux en Bayonne gaan zien- deroogen vooruit. DE „LANDRU VAN MARSEILLE" GEVAT. „Jerome Prat", van wien dezer dagen uitgeko- men is, dat hij achtereenvolgens 'n aantal vrou wen van middelbaren leeftijd, die bij in den waan'-gcbracht had dat hij ze zou trouwen, heeft geworgd, na de beschikking over haar geld verkregen te hebben, is te Algiers in hechtenis genomen. In werkelijkheid heet de man Pierre Ney, is uit Algiers afkomstig, en was met een FransCh stoomscbip uit Mar seille daarheen gevlueht. Hoe hij gearresteerd werd; zijn vol- sche naam; bewijzen gevondenhet aantal slachtoffers. Nadat een voTledige beschrijving van den voortvluchtigen moordenaar door de Proven ce was rondgezonden, had men prat vorigen Maandag te Aix herkend. Daarna raakte men zijn spoor kwijt tot zijn aanwezigheid werd gesignaleerd in een klein dorp in de buurt van Marseille. Er was reden om aan te nemen, dat hij naar Algiers zou vluchten en toen dus den volgenden dag een boot daar heen vertrok, werd dezen bij aankomst acherp waargenomen en slaagde men er in den mis- dadiger te arresteeren. Het was reeds bekend, dat Jerome Prat niet de ware naam van den Landru van Marseille was; een getuige uit Tunis verklaarde, dat hij den waren Jerome Prat kende en diens be schrijving kwam niet overeen met dien van den gezoehten man. Jerome Prat was een aapjeskoetsier; deze man had twee jaar ge- ieden zijn identiteitspapieren verloren, toen hij in het Zuiden van Frankrijk werkte. Daar de gezoCht, die zich voor Prat uitgaf, volgens de gegevens, die de politie ter beschikking stonden, in dien tijd ook in dezelfde streek had, vertoefd, was het aannemelijk, dat hij de jrapieren van den waren Prat gestolen Toen de boot uit Marseille te Algiers aan- kwam, stonden 3 inspecteurs op den uitkijk Ze volgden en ondervroegen een verdachte, die reisde onder den naam Etienne Morel en arresteerde hem toen hij geen bevredigende verklaringen gaf, Op het politiebureau wer den zijn kleeren doorzocht en men vond op hem een som van 24 Engelsche ponden in bankpapier, een dameshorloge met armband, voorts eeen ontvangstbewijs voor een koffer en een cheque op de Algiersche bank te Mar seille aan de order van L. C. Ebel, geteekend door Gaillard, een van zijn scbuilnamen. L C. Ebel is de naam van een 45-jarige vrouw, die vroeger een pension te Dragingnau hield en wier lichaam gevonden werd in een cemen- ten kelder in de villa Genevieve bij Marseille. Het aantal vrouwen, waarmee Prat in be trekking is geweest door huwelijksadverten- ties en wier spoor men kwijt is, wordt opge- geven als 12 a 15. Drie van deze vrouwen zijn, naar men nu vastgesteld heeft, nog in leven. De politie zoekt nog naar een aantal oudere en aljeenstaande vrouwen. Indien men deze echter niet alien weet op te sporen, is de kans groot, dat deze gruwelijke misda- diger het aantal moorden van den origineelen Landru die er 11 op zijn rekening bad, over- treft. DE ARRESTATIE VAN DEN VROUWENMOORDENAAR VAN MARSEILLE. Naar aanleiding van de arrestatie van den vrouwenmoordenaar van Marseille, Pierre Rey, welke te Algiers plaats had, wordt nog medegedeeld, dat hij aanvankelijk ontkcnde de gezochte te zijn. Eerst toen men hem zijn fotografie voorhield, gaf hij toe de gezochte te zijn. In 1895 is hij reeds wegens diefstal veroordeeld. Toen hij weer vrij kwam, had hij zijn vrouw verlaten, en sedert dien tijd verscheidene minnaressen gehad. Te Algiers wilde hij, naar hij verklaarde, aan een vroe- gere vriendin 3000 francs teruggtgeven en zich dan van het leven berooveu. Rey voegde hieraan toe: „Jullie kunnen me dooden, als jullie willen, ik hem het verdiend, maar ik zal niets zeggen". ENGELAND. HINDOES EN MOHAMMEDANEN. Nieuwe batsing. Tijdens de godsdienstige viering van de Moharram had eenbotsing plaats tusschen Hindoes en Mohammedanen, waarbij een aantal hunner gekwetst werd. Slechts door snel ingrijpen der politie werd erger voorko- men. Het zakenleven ligt stil. De regeering verbood het dragen van vuur- en andere wa- pens. ITALle. DE BRAND OP HET LIDO. Baders in badcostuum. terug naar de stad. Omtrent den brand op het Lido, waarvan wiji dezer dagen melding maakten, lezen wij nog, dat het strandleven Woensdagmiddag in vol ten gang was toen de brand uitbrak, die de heele badinrichting vernield heeft. Deze bad- inrichting is een houten gebouw, dat in 1907 gebouwd is. Het bevat 400 kleedkamer voor dames en 600 voor heeren, een groot terras, restaurant, kantoor- en dienstlokalen, een depot voor sieraden enz. Daar de hitte der laatste dagen't hout uitgedroogd had, stond 't heele gebouw weldra in lichte laaie. Onder de baders op't strand en in't badhuis brak een paniek uit. Allen holden naar de kleedkamers, doch slechts een deel hunner kon zijn kleeren nog redden. Verscheidene lieden kon men la ter in badcostuum naar Venetie zien terugkee- ren. De brandweer uit Venetie was spoedig ter plaatse doch kon niet anders doen dan de aangrenzende badhuizen van de hotels tegen de vlammen beschutten. Men sdiat de schade op 2% miljoen lire. ROEMENIe. WEDER EEN PETROLEUMBRAND. Rreeds drie dooden en twee zwaar gewonden. In het petroleumgebied van Centraal- Roemenie, waar drie maanden geleden een groote brand heeft gewoed, welke eerst on- langs kon worden gebluscht, is Zaterdag wederom brand ontstaan, in een bron, welke brand spoedig naar alle naburige bronnen oversloeg. Drie personen kwamen in de vlam men om; twee anderen werden zwaar ge wond. Onmiddellijk werden troepen en brandweer uit de geheele omgeving gealar- meerd, om aan de blusschingswerkzaamhe- dcn deel te nemen. OENTLEMAN-DIEVEN GEKNIPT BIJ EEN VOORSTELLING. Den laaasten tijd werd bij de politie in Brussel herhaaldelijk aangifte gedaan om trent beroovingen in schouwburgen en bios« copen. Dezer dagen had in den Muntschouw- brug een gala-voorstelling plaats, waarbij vele Belgische persoonlijkheden en buiten- landsche dijplomaten tegenwoordig waren. Een speciafe bewakingsdienst was georga- niseerd en tegen middernacht bemerkten drie rechercheurs, dat drie chic gekleede heeren den Japanschen diplomaat, Tanakadate, zijn portefeuille ontfutselden. De drie mondaine roovers werden aangehouden en naar buiten geleid. Daar stond een vierde handlanger, die een der rechercheurs aanviel en hem. zijn re volver trachtte te ontnemcn. Hoevel de poli- tieman bovendien nog zijn arrestant in be- dwang moest houden, wist hij de overhand te behouden; de aanrander ontsnapte evenwel. De drie arrestanten bleken twee Italianen en een Griek te zijn. In hun bezit we~d een groot geldbedrag bevonden, dat vermoedelijk even- eens van beroovingen afkomstig is. Ook de ontvluchte medeplichtige is aan de politie be kend. ZUID-SLAVIL DE AANSLAG IN DE SKOEPSJTINA. Zal de regeering aftreden? De ministerraad heeft zich bezig gehouden met den door den aanslag in de Skoepsjtina geschapen toestand en met de vraag of de regeering, zooals de coalitie van boeren en democraten eischt, moet aftreden. De premier Woekitsjewitsj stelde zich, naar verluidt, op het standpunt, dat er geen reden aanwezig was voor de regeering om af te treden. Bij deze opvatting sloten zich de minister van binnenlandsche zaken dr. Korosetsj en de mi nister van handel dr. Spaho namens hun par. tijen aan. De minister van buitenlandsche zaken dr. Marinkowitsj, die persoonlijk het- zelfde standpunt deelde, verklaarde, dat de democratische leden over de vraag van het aftreden der regeering definitief zouden laten beslissen door de democratische Kamerclub, die eerstdaags bijeenkomt. ZWITSERLAND. TREINRAMP IN BERNER OBERLAND. Een doode, 9 zwaar gewonden. Op de Berner Oberland-spoorlijn heeft Za terdagavond een spoorwegongeluk plaats gehad. Zware regenbuien die tijdens een he- vig onweer in het Lauterbrunnental gevallen waren, hadden de Liitschine zoo doen zwel. ten, dat het water de brug tusschen de sta tions Wilderswil en Zweiliitschinen had weg- gespoeld, kort voordat de trein, die om acht uur uit Interlakeri naar Grindelwald vertrok, de brug zou passeeren. Van den trein stortten de voorste locomotief, de bagagewagen en twee personenwagens in de woeste bergbeek; de vier andere personen wagens en de achterste locomotief bleven op de rails. Alleen aan de omstandigheid, dat die ma chinist kort te voren had geremd en de loco- motief dientengevo'ge zijdelings op den kwam te liggen, is het te danken', Tat het treinpersoneel er het leven afbracht' Niettemin liep de stoker ernstige verwondin gen op. Van de passagiers werd een dame uit Lauterbrunnen gedood, een andere dame uit Wengen liep een ernstige schedelbreuk op. Bovendien mcesten zeven zwaar-gewonden naar het zieken'huis te Interlaken worden overgebracht AMERIKA. GEVECHT TUSSCHEN MIJNWERKERS. Vijf zwaar gewonden. Zaterdagmorgen vroeg had een gevecht plaats tusschen leden en niet-leden van de vakorganisatie der mijnwerkers bij een mijn in de buurt van Minden, waarbij vijf perso. nen door schoten zwaar gewond werden en verscheidene anderen lichte wonden bekwa- men. Vakvereenigingsleden verschenen aan de mijn om te protesteeren tegen de tewerk- stelling van niet-leden van de Vakorganisa tie tegen lagere loonen dan de tarieven der vakvereeniging. EEN LYNCH-PARTIJ. Te Brockhaven in Mississippi heeft Zater dag een woeste menigte de gevangenis be- stormd en er twee negers uitgehaald, die een blanke, wien zij een klein becrag schuldig waren, met revolverschoten haaden gewond1. De negers werden, achter een auto gebon- den, door de stad gesleept en daarna opge- hangen. DE „ITALIA". Een harde oordeelvelling over Nobile. De Deensche Poolonderzoeker Peter Freu- chen heeft naar aanleiding van de mislukts Italia-vlucht verklaard, dat de Nobile-exped'i- tie niet alleen een tragedie, doch ook het don- kerste punt in de geschiedenis van het Pool- onderzoek is geworden. Nobile heeft zoowel in technisch, als in moreel opzicht een nederlaag geleden. Hij heeft het Pool-onderzoek met het luchtschip in miscrediet gebracht. Hij heeft alle waarschuwingen, hoewel hij noch Pool onderzoeker was, noch zich de noodige ken- nis had verworven, in den wind geslagen; ook Amundsen en Riiser Larssen zijn deze meening toegedaan. Freuchen gaat nu naar Groenland, om eveneens deel te nemen aan het reddings- werk. De „f(rassin" dicht bij de laridings- plaats van de „Italia". N38r uit Moskou geaield wordt. bevindt d« I AL1MAARSCIE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1