UilliCli! ClUllt M gelteimzinnige Gesieotsoliap. FEU1LLETON. Mooie Huid L. FRANKENBER6 - Alkmaar. Honderd dertigste Jaargang. Radi©"§a©eki® Binnen-lanfl No. 133 1928 Maars$lag Juli. Dinsdag 3 Juli. Hilversum, 1060 M. 12.30-2,— Lunch- tnuziek door het Trio Groeneveld. 6.—7.15 Dinermuziek door het Trio Verhey. 7 15— 7 45 Lezing door Ir. J. J. de la Fontaine Schluiter: Bacterien en schimmels. 8,-9.— Orgelconcert door Jan Zwart in oe Herv. Evang. Luth. Kerk te Amsterdam. 9.05— jl.Populair concert door het Omroep- orkest onder lei-ding van Nico Treep. Louis Oontran, humorist. 10.13 Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) YUitsluitend K. R. O.-uitzendingen). 12.30— I 30 Lunehmuziek door het Trio „Winkels 67.Dinermuziek. 7.308.Cursus kerklatyn door Leo Speet. 8.— Internationale Radio-avcnd, ter gelegenheid van de be- stuursvergadering van het Internationaal jVakverbond, welke op 3 en 4 Juli te Utiecht zal worden gehouden zullen de bestuursleden van het I C. V. tot de Katholieke en Chris- ielijke Arbeiders alter landen spreken over: Internationale Solidariteit. Verder medewer- king van het K. R. O.lTrio, bestaande uit de heeren K. Stoete, viool. B. Pelster, cello. F. j3oshart, piano. Daventry, 1600 M. 10,35 Kerkdienst. II 20 Gramofoonmuziek. 12.20 Lichte mu- ziek. Kwartet. 1.20—2.20 George Bculanger en zijn orkest. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Va- cantiepraatje. 5.35 Kincleruurtje. 6.20 Gra mofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 mofoonmuziek. 7.20 Lezing: Saving the mo thers. 7.35 Bach's pianomuziek. 7 45 Lezing: The engine for the road vehicle. 8.05 Con cert door de militaire band. R. Goodacre, alt. M. Rode, viool. 8.20—8.50 Lezing: The different kinds of dress. 9.20 Nieuwsberich ten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10.— Vaudeville. Dans-orkest en variete- artisten. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „RadJff-Pans"> 1750 M. 10.50 11..Gramofoonmuziek. 12.50'2.10 Or kestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 9.05 —11,20 Sym'phonieconcert. Versterkt orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 4.30—5.05 Concert voor de jeugd. 6.20—7.15 Orkestconcert. 8.30 Vocaal con cert. Werag-koor. N. Neumann—Knapp, sopraan. C. Stempel—Nottebohm, sopraan. K. Erkert, alt. L. Mann, alt. J. Schommer, tenor. M. Wccke, bariton. J. Breuer, piano. M. Milgers, or gel. Werag-orkest. Zeesen, 1250 M. 12.20—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezin gen. 8.35—10.20 Symphonische walsen en gezongen concert-walsen. Hamburg, 395 M. 4.35 Declamaties en 7,ang m. pianobegeleiding. 6.20 Walsconcert. 8 20 „De Nurnberger Puppe", kom. opera in 1 acte van Adam. „Der Ehemann vor der Ttir", cpe'rette van Offenbach. „Die Schone Galathe". Suppe. 11.20 Sluiten. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.2010.35 Concert in den dierentuin van Antwerpen. CENTR. BOND VAN TRANSPORT- ARBEIDERS. In de Zaterdagmorgen te Rotterdam voort- gezette algemeene vergadering van den Centralen Bond van Transportarbeiders leeft de voorzitter medegedeeld, dat de ge- delegeerden naar het congres te Stockholm gemachtigid zijn om, indien daar wordt be- sloten tot uitgifte van een geldleening tot steun aan de stakende havenarbeiders te Antwerpen, voor een groot bedrag daarin deel te nemen. Verder heeft spr. een bericht t-egengespro- ken, waarin was gem-eld, dat de Rotterdam- sche havenarbeiders op geen enkele wijz-e de .staking te Antwerpen zou'den steunen, en dat de wijze, waarop de staking was afgekon- digd, voor hen een beletsel zou zijn om zich ■solidair te verklaren met de havenarbeiders \e Antwerpen. In de laatste zitting van het driedaagsche congres van den Centralen Bond van Trar.s- portarbeiders heeft het hoofdbestuurslid, de heer A. Kievit, een referaat gehouden over „De veiligheid in de transportbedrijven". Aan h-et'eind van zijn referaat legde hij aan het congres een resolutie voor, waarin be- sloten wordt met kracht de actie tot verbete ring en aanvulling van de beschermende wet- fen voort te zetten en van de ondernemers yoede naleving te verlangen van de wette- Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 7) „Dat zou ik zeker. Nu, toen ik van morgen jiaar de Koninginnekamer ging, stak ik na tuurlijk mijn hoofd in het kabinet. Ik herken- de onmiddellijk een zekeren zeer fijnen zach- ten geur den geur van een preparaat, dat verkregen wordt door een aftreksel te maken van een aantal Oostersche bloemen. Flet is een zeer fijne, haast onmerkbare geur ik geloof, dat een gewone neus dien niet bemerkt zou hebben. De mijne deed het wel. Ik herken de hem dadelijk. Ik kedne hem met even groo te onfeilbare zekerheid als ik het uiterlijk van mijn eigen hand ken. Ik wist ook, dat van al mijn bekenden er maar een persoon is, die dien parfum gebruikt. Zij krijgt dien voor een aan- zienlijken prijs uit Teheran. Die persoon is mevrouw X". Scraye keek Packe aan met iets van triomf oen hij de laatste woorden sprak. Maar Packe schudde het hoofd. „Geen bewijs!" zei hij. „Daar mevrouw X deel uitmaakt van je gasten en eenige dagen in het huis is geweest, kan zij herhaaldelijk in de buurt van dat kabinet geweest ziin en Scraye stak een vinger op Iijke voorschriften en inwilliging van die eischen, welke in het belang van veiligheid en gezondheid van de transportarbeiders zijn of alsnog zullen worden gesteld en de arbeiders op te roepen door versterking van hun or- ganisatie te werken aan de veiligstelling van hun leven en hun gezondheid. Deze resolutie werd met algemeene stem- men aangenomen. Na de behandeling van den beschrijvings- brief hield de heer R. Laan Jr., secretaris van de commissie tot onderzoek van de mogelijk- heid van het stichten van een tuberculose- verplegingsfonds, over dit onderwerp een inleiding. Het voorstel van de commissie om tot stichting van dat fonds te komen, werd met algemeene stemmen aangenomen Het congres werd daarop gesloten. HULDIGING Mr. D. FOCK. Ter gelegenheid van den 70sten verjaar- dag van mr. D. Fock had zich, naast bet al gemeene huldigingscomite, ook een huldi'- 'gingscomite uit „De Liberate Staatspartij de Vrijheidsbond" gevormd. bestaande uit de heeren mr. H. Smeenge, voorzitter; mr. P. Droogleever Fortuyn, mr. J. D. Verbroek, mr. G. A. Boon en J. L. Hoos, secretaris Zaterdagavond heeft dit comite mr. Fock in het Palace-Hotel te Scheveningen een hul- digings-diner aangebcx/en, waaraan ongeveer zestig personen deelnamen. Als tafelpresident trad bij verhindering van mr. P. Rink door ongesteldheid, de voorzitter van het comite. mr. Smeenge op. Verschillende sprekers voerden het woord. Aan het dessert werd na een toespraak van mr. Smeenge aan mr. Fock diens portret aan- geboden, geschilderd door den heer Van Meegeren. Dit portret'wordt door mr. Fock overgedragen aan de Kon. Vereen. Het Kolo- niaal Instituut te Amsterdam, waar het in een der zalen een plaats zal vinden Voorts werd een album aan mr. Fock aangeboden, bevattende tal van foto's, op zijn leven be- trekking hebbende. MILITAIRE RIJBEWIJZEN. Binnenkort zal het verboden zijn, militaire motorrijtuigen te besturen of te doen bestu- ren door bestuurders, die niet in het bezit zijn van een geldig militair rijbewijs. Mi'.i- tairen, die in het bezit zijn van een milrta'r rijbewijs, behoeven niet in het bezit te zijri van een rijbewijs, als bedoeld in de Motor- en Rijwielwet, mits zij in uniform gekleed zijn en bet motorrijtuig van het voorgeschreven militair herkenriingsteeken en numnpr is voorzien. Militairen, aan wie bij rechterlijke uit- spraak de'bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd, moeten hun militair rij bewijs inleveren. NEDERLANDER TE BERLIJN GEARRESTEERD Naar de „Vorwarts" bericht werd Vrijdag in een hotel te Berlijn, op grond van een bevel tot inhechtenisneming van het parket daar ter stede, gearresteerd Louis Paarden- kooper, president van de in 1920 gestichte Buitenlandsche Handelsbank te Amsterdam, die filialen had te Berlijn, Hamburg en Dus- seldorf. Paardenkoper, die tevens consul was van een Middel-Amerikaanschen staat we-d door de Mitteldeutsche Gewerbe- en Kreditverein beschuldigd, vijftigduizend mark, die hij oDt- vangen had om een onderneming in Ame- rika' op te richten, op* andere wijze tot na- deel der Bank, te hebben aangewend. Naar de Voss. Ztg. verneemt ontkerd de heer Paardenkooper met alle beslistheid het hem ten laste gelegde. De heer Paardenkooper is dezelfde, wiens naam herhaaldelijk in het „Veendammer"- strafproces werd gencemd. Op 21 September 1927 kocht hij de aahdeelen van de „Veen- dammer"-hypotheekbank voor 5.000.000. EEN HERINNERING AAN J. P. HEIJE In de jongst gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlemmermeer werd een voorstel van B. en W., om het ge schilderd portret van dr. J. P. Heije en diens vrouw aan te koopen, aangehouden. AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST. Zaterdagmorgen botsten te Zeist bij een wegkruising een auto van den melkhandelaar Van Eck en een vrachtauto van de firma Vonk, beladen met zakken cement, zoo hevig tegen elkaar, dat de cementauto over den kop sloeg. Een 17-jarig knechtje kwam er onder. Het werd met een zwaar gekneusd been naar het ziekenhuis overgebracht. De chauffeurs kwamen met den schrik vrij. De melkauto werd ook zwaar beschadigd. De melkhande laar had niet gestopt om de van rechts ko mende auto te laten passeeren. JUBILEUM DIJKGRAAF BEETS. De heer Id. Beets te Purmer was Vrijdag 25 jaren dijkgraaf van den polder „De Pur mer", welke jubileum feestelijk is herdacht. De jubilaris werd's morgens te Edam door bestuur en personeel van den polder feestelijk ontvangen. Hij werd namens het bestuur door heemraad Jb. Molenaar waardeeren'd toegesproken en ontving een schrijfbureau als blijk van waardeering. Het personeel scbonk een stoel en de vereeniging „Purmer Belang" een zilveren inktstel. Voorts kwamen er vele bloemstukken, benevens mondelinge en schriftelijke gelukwenschen. DE BESLISSING VAN ASSEN. De Zuid-Afrikaansehe kerkelijke pers ver- meldt een brief, dien de Syncde der Geref. Kerk in Zuid-Afrika van de Syncde der Ge ref. Kerken in Nedcrland, vergaderd te Gro- ningen, heeft ontvangen, met een dankbetui- ging voor den brief der Zuid-Afrikaansche Kerk, waarmede deze instemming heeft be- tuigd met de dogmatische beslissingen, die te Assen genomen zijn. LUCHTBOLLON IN EEN BOOM. Zaterdagavond 8 uur moest em luchtbal- lon, bestuurd door den bekenden luchtvaar- der van Pottum, komende van Vlaardingen, wegens averij een noodlanding maken in de gemeente Baarn. De ballon kwam in een boom terecht nabij 't kasteel „Groeneveld", Met behulp van lange ladders mocht't aan't personeel van baron Taets van Amerongen, den bewoner van het kasteel, gelukken, de drie inzittenden uit hun gevaarlijke positie te bevrijden. Luchtvaarder en passagiers kwa men er zonder ncemenswaardig letsel af. MONUMENT KlOOTSEMA. Naar gemeid wordt, is het comite tot stich ting van een monuient voor wijlen den heer J. Klootsema, den bekende paedagoog, die o. a. ook directeur is geweest van het Rijks Opvoedingsgesticht te Alkmaar, met haar taak gereed en zal het monument spoedig kunnen worden geplaatst. Het zai bestaan uit een monumentale stee- nen bank, die op een der mooiste plekjes na bij het Rijks Opvoedignsgesticht „De Kruis- berg" bij Doetinchem zal worden opgesteld. BRAND. Vrijdagmiddag is brand uitgebroken in d>& boerderij van den heer Vaessen te Stein (L.) Er kon niets worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. HIJSCHKRAAN GEBROKEN. Zaterdagmorgen waren de werklieden Van der Meulen, vada* en twee zoons, Dietrich en Fckke, in dienst bij den heer J. C. Kooijman, aannemer te Harlingen, met een op den wal staande hijschkraan bezig eenige werkzaam- heden te verrichten. Plotseling brak de kraan eh de drie werklieden geraakten te water. De beide zoons raakten onder de kraan. Fokke werd spoedig uit het water gered, doch hij was reeds bewusteloos. Dietrich, 18 jaar, werd na eenig zoeken gevonden. Bij hem ble- ken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De vader is gered. TELEFONEEREN NAAR FRANKRIJK. Met mgang van heden wordt het telefoonver- keer NederlandFrankijk belangrijk uitge- breid. Het zal dan mogelijk zijn, van alle kantoren en stations in Nederland met de voornaamste plaatsen ten zuiden van Parijs te spreken. De afwikkeling der gesprekken geschiedt steeds via Parijs. DE GEMEENTEBEDRIJVEN TE ONSTWEDDE. In de jongst gehouden vergadering van den gemeenteraad van Onstwedde is behan- deld het rapport der indertijd ingestelde com missie inzake de administratie en het beheer van de gemeentefinancien. Het rapport, dat zeer uitvoerig is, maar waarin de commissie verldaart nog met vol- ledig te kunnen zijn, geeft de voigende con- clusies 1. Ten aanzien van den directeur der gas- fabriek stelt de commissie voor geen straf maatregelen toe te passen. Blijkens het on derzoek heeft de directeur geen provisies ge- noten. Slechts heeft hij fooien ontvangen van de firma Wilson tot een bedrag van 240. De door de verschillende firma's gegeven en gebruikelijke provisies zijn alle in het be heer der gasfabriek verantwoord. 2. Ten aanzien van den gemeente-schilder stelt zij voor, in zijn instructie te laten vast- (eggen, dat't hem ten strengste is verboden verf of andere materialen af te leveren anders dan aan gemeente-gebouwen, of andere werk zaamheden te verrichten dan die welke hem krachtens zijn instructie worden gelast. De commissie is namelijk geblekendat de gemeen te-schilder verf van de gemeente heeft ver- strekt aan particulieren. 3. Ten aanzien van den chef-veldwachter Postma stelt zij voor, die maatregelen te tref- fen, die noodig zullen blijken om hem van zijn functie van chef-veldwachter te ontheffen en tevens hem te gelasten, een bedrag a 50.50 in de gemeentekas terug te storten. 4. Ten aanzien van de handelingen van het raadslid C. Linzel stelt zij voor, dezen te schorsen als lid van den raad op grond van handelingen in strijd met art. 24 der gemeen- te-wet. 5. Ten aanzien van den gemeente architect O. Linzel constateert de commissie, dat deze niet berekend is gebleken voor zijn taak en tevens handelde in strijd met zijn instructie en in strijd met de gemeentewet. Zij stelt ten dezen voor aan B. en W. te verzoeken, hem voorloopig te schorsen in zijn ambt, tot na- dere beslissing van den raad. 6. Ten aanzien van de handelingen van den burgemeester inzake het laten bouwen van kippenhokken zonder machtiging van den raad stelt de commissie voor, den burgemees ter te verzoeken, het uit de gemeentekas hier- voor uitgegeven bedrag daarin terug te storten. De voorzitter legde de verklaring af, dat het bouwen van kippenhokken voor gemeen te-ambtenaren als ontvanger en hoofden van scholen ook geschiedde voor gemeente-reke- ning, zoodat spr. er geen bezwaar in had ge zien, dit bij zich ook te laten doen. Ook in andere gevallcn geschiedde. dit zonder toe- stemming van het gemeentebestuur. Spr. be- treurde niettemin dat het geschied was en verklaarde zich bereid, de hokken van de ge meente over te nemen. Mede namens enkele leden van verschillen de fracties stelde de heer Diemer eenige amen- dementen voor. Wat de eerste conclusie betreft stelde hij voor, dat de gasdirecteur-'t bedrag van 24u voor 1 Augustus moet storten in de kas van het burgerlijk armbestuur. De commissie nam dit amendement over, waarna het zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Het tweede punt werd ongewijzigd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wat het derde punt berteft deed de heer Diemer bet voorstel, den chef-veldwachter di rect te ontslaan en de commissie op te dragen, daartoe de noodige maatregelen te nemen. De commissie nam het amendement over; het werd z. h. st. aangenomen Betreffende punt vier stelde de heer Die mer voor, daaraan toe te voegen, dat der com missie wordt opgedragen de betrokken gel- den voor de gemeentekas terug te vorderen. Ook dit amendement nam de commsisie over, waarna het z. h. s. werd aangenomen. Betreffende punt 5 deed de heer Diemer het voorstel den gemeente-architect met in- gang van 28 Juni a.s. ontslag te geven. Ook dit voorstel werd door de commissie overge- nomen en z. h. s. aangenomen. Naar aanleiding van de door den burge meester afgelegde verklaring, die de commis sie in dank aanvaardde, werd de zesde con clusie door de commissie teruggenomen. Uit een bij het rapport der commissie ge- voegd accountantsrapport blijkt, dat verschil lende posten in de gemeente-financien niet verantwoord zijn. Daar alle boeken en be- scheiden haast bij de justitie te Winschoten berustten kon hierover geen klaarheid worden gegeven en kon de voorzitter ook verschillen de hem gedane vragen niet beantwoorden. De commissie zal lsnog naar verschillen de posten een onderzoek instellen en later met voorstellen ter verbetering van den toestand komen Haar werd door enkele leden hulde gebracht voor het gedane werk. VLIEGTUIG OVER DEM KOP. Geen persccnlijke ongelukken Zaterdagmorgen moest het vliegtuig „S 8", thuis behoorende op het vliegkamp „De Kooi" en bemand met den korporaal vliegtuig'maker Van Omimen, ten gevolge van een motordefed, een noodlanding doen in een weiland te Koegras. Door het aanwezig zijn van diepe kuilen sloeg het toestel over den kop. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet alleen werd aan het vliegtuig eenige schade veroorzaakt. Door omwonenden, alsmede door personeel van het vliegkamp, werd het vliegtuig aan den vasten wal gebracht, waar- na het gedemonteerd naar „De Kooi" ge- transporteerd werd. GELUKTELEGRAMMEN. Het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut. dat o.a. belast is met de verdeeling van de op- brengst der Geluktelegrammen onder de ver schillende, daar voor in aanmerking komende Jeugdvereenigingen en voor de reclame heeft op zich genomen een actie te voeren, ten ein- de meerdere bekendheid te geven aan de in stelling der „Geluktelegrammen". De Jeudvereenigingen, welke deelen in de opbrengst der Geluktelegrammen zijn aange zocht haar medewerking te verleenen tot het vorrnen van plaatselijke comite's, welke de reclame zullen voorbereiden en voeren. Deze reclame zal er o.a. op gericht zijn om het gebruik van Geluktelegrammen te propa geeren voor den 2en Augustus op welken dag Hare Majesteit de Koningin-Moeder haar 70ste verjaardag zal vieren, en voor den 7en Januari e.k., wanneer het feit herdacht zal worden, dat Hare Majesteit de Koningin Moeder voor 50 jaar Nederlandsch StaatS' burgeres werd Het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut spreekt de hoop uit, dat ieder, die meent niet te mogen achterblijven bij het sturen van ge lukwenschen aan Hare Majesteit hiertoe ge bruik zal maken van „Gduktelegrammen'' terwille van het goede doel, dat met deze tele- „Miss!" zei hij. „Dat is zij niet. Den dag, na dat mijn gasten gekomen waren, bracht ik zelf hen slechts drie die nog nooit op Scraye geweest waren, naar de staatsvertrek- ken Ik ben er zeer zeker van, dat mevrouw X er daarna niet meer geweest is tot gisteren- avond. Toen zij er was met mij en de beide an- deicn, maakten wij het kabinet niet open, wij bekeken de voorwerpen door de glazen deur. Geen van de drie stelde er veel belang in de oude meubden en het behangsel trok hen veel meer aan Ik Feb gelijk, Packe!" „Nu, en wat verder?" vroeg Packe. „Dit en dat is van het hoogste belang. Zoodra ik den fijnen geur van dat parfum herkende, begreep ik, dat ik vlug zou moeten denken, zoo vlug als ik nooit in mijn leven ge- daan heb. In de paar minuten, die verliepen tusschen het doen der ontdekkingen en het telegrafeeren aan jou vatte ik een massa ge- dachten samen. Wacht een oogenblik, tot de kellners ons weer bediend hebben en dan zal ik je iets vertellen, wat je waarschijnlijk meer zal verbazen dan iets, dat ik je tot nu toe ge- zegd heb." Packe wachtte en dacht met verwondering aan de vrouw, die hij zoo juist, zoo levendig met haar gezellen had zien babbelen, toen zij het door den zon beschenen plein overstaken Zij1 was een mooie vrouw, een aardige vrouw, de soort van vrouw die alle mannen bewonde- ren; door het open raam had hij den klank van haar heldere stem en vroolijken lach op- «Qvangen. Was het mogelijk, dat zui': een vrouw een dievegge was; dat zulk een vrouw iets zou stelen uit het huis waar zij gast was dat zij kon lachen en schertsen, wetend, dat zij verraad tegen de gastvrijheid gepleegd had? Als het zoo was, dan waren er zeker in de menschelijke natuur geheimzinnigheden, die ingewikkelder en vreemder waren dan in de wereld van intrigues en misdaad, mis- schien stond hij op den drempel van een van deze? En op een dacht hij aan Jimrnie Tri- ckett, die practisch, oprecht, zonder verbeel- ding was, en nu zeker zijn gezonden eetlust stilde met koud vleesch en bitter bier in de koffiekamer en hij lachte. „Nu we zullen verder gaan", zei Scraye, toen de kellners hen weer alleen gelaten had- den. „Zooals ik je reeds zeide, Packe, denk ik, dat je meer verwonderd zult zijn door hetgeen ik je nu zal zeggen dan door wat ik je ge- zegd heb. Ik zeide, dat ik van morgen vlug had moeten denken. Het denken was echter niet zoo bepaald denken, dan wel mij zeker? dingen te binnen roepen. Nu, kijk eens, als een beroepswever van verhalen, die met mis daad in verband staan, kijk je zeker nauwkeu- rig de kranten na, in de hoop moorden, in- braken enz. vermeld te zien?" Packe erkende de waarheid van deze be- wering met een zwijgend knikje. „En zoo ben je natuurlijk bekend met de feiten der meeste groote diefstallen van de laatste jaren," ging Scraye voort. „Maar ik zal je iets zeggen, wat je niet weet, dat nooit openbaar is gemaakt. Je zult vsrbaasd zijn te hooren, dat in de laatste drie jaren er die::- stalien gepleegd zijn in eenige der groote huizen van Engeland en Schotland, die het karakter droegen van hetgeen gisterenavond op Scraye is voorgevallen." „Je bedoelt van erfstukken en zulk soor voorwerpen?" vroeg Packe. „Juist. Erfstukken en zulke voorwerpen Dat is een feit maar, zooals ik je zeg, weet het publiek het niet. Het is zelfs maar bekenc aan enkele menschen. Ik zal bijzonderheden noemen. Er was het geval van de beroemde miniatuur van Maria, koningin van Schot land, dat in de familie van den hertog van Strathdonan geweest is sedert den tijd van Jacobus I die, zooals men zegt, ze aan den eersten hertog gegeven heeft. Ze verdween zeer geheimzinnig. Daarna is er nooit meer iets van gehoord." „Is een onderzoek ingesteld?" vroeg Packe. „Waeht even dat zal ik je later vertel len. Laat mij! verder gaan met mijn misdaden catalogus. Dit is nog maar een voorbeelc Een ander was het geval van de beroemde eerste folio-uitgave van Shakespeare van lord Dilflower, die ongeveer vijftien maanden ge- leden uit zijn bibliotheek verdween. Weer een ander was de ontvreemding van een zeer mooi stuk van Meissanier een veldslag, on geveer een voet in het vierkant dat een jaar geleden ontvreemd werd uit de galerij van sir Ralph Curtis Wyalt. Je ziet, Packe, in al deze gevallen is het altiid iets kleins, dat gemakke- Door het g e r e g e 1 d gebruik van Purolver- dwijnen geleidelijk alle oneffenheden. zooals puistjes, uitslag en rim- pels. Uw huid wordt gaaf en zacht door grammen wordt nagestreefd, daar het toch bekend is, dat o.a. alle groote landelijke jeugdvereenigingen van ondersdieiden rich- tingen in de opbrengst deelen. Aangezien het aantal telegrammen aan Hare Majesteit vermoedelijk bij zonder groot zal zijn, zoo zal het welticht niet mogelijk blij -. ken om al die telegrammen te beantwoorden. zoodat niet bij het zenden op beantwoording moet worden gerekend. MOTORONGEVAL Om 4 uur gistermiddag is de ongehuwde schoenfabrikant S. uit de Hasseltstraat te Tilburg op den Heuvel in botsing gekomen met een auto. De moter sloeg om en S. kwam op een hardsteenen paal terecht. Met een ern- stige hoofdwonde werd hij naar het zieken- nuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven-. ERNSTIG ONGEVAL. Gisteravond omstreeks 7 uur reed de 23« jarige mej. Poppelaars met haar paard en wagen te Oosterhout, toen het paard plotse ling, schrok voor den stoom van de tram. Het paard sloeg op hoi en mej. P. geraakte tusschen den wagen en de tram bekneld. Zij werd ernstig gewond. Men vreest voor hatf leven. De wagen werd wel 300 meter yer me«- gesleurd. EEN AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Aan de Duivendrechtsche brug te Amster dam heeft gister een ernstig ongeluk plaats gehad met doodelijk gevolg. Een motorrijder kwam uit de richting Duivendrecht, terwijl uit Diemen een auto naderde. Juist aan de brug ontmoetten de twee voertuigen elkaar. De motorrijder reed tegen den auto op en werd van zijn moter geslingerd. Hij bleef be wusteloos liggen. Met een ernstige schedel- breuk werd hij opgenomen en door den Ge- neeskundigen dienst naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. In den loop van den avond is hij daar aan de gevolgen overleden. VERDRONKEN. Gisteravond is de 9-jarige Albert Kuipei van het Rijnschip Johanna II, dat te Rotter dam in de Waalhaven ligt, gevallen en over boord geslagen. Hij raakte met zijn voeten verward in een touw en bleef zoo hangen Toen de ouders hem vonden was't knaapje reeds verdronken. DIEFSTAL OP EEN TENTOON- STELLING. Niettegenstaande het politietoezicht op Zijpendaal bij het organiseeren van de ten- toonstelling aanmerkelijk werd verscherpt en zelfs een speciale politiepost in het kasteel werd gehuisvest, heeft men toch kans gezien in den nacht van Zaterdag op Zondag een prachtig beeld (een vrouwenfiguur voorstel- lende het „Verlangen") uit de tentoonstelling te ontvreemden. Het zware beeld, dat circa 1 M. hoog is en vervaardigd werd door den heer J. v. d. Haas hebben de daders blijk- baar door een gedeelte van het bosch naar den hoofdweg, gedragen en daar over een hek gebeurd en het in een auto verder v^- voerd. De politie stelt een onderzoek in. GASCORRUPTIE. De directeur der gasfabriek te Zutphen en die van de gasfabriek te Winterswijk hebben hooger beroep ingesteld op de vonnissen der rechtbank te Zutphen, 16 Juni j.l. gewezen, waarbij zij ieder werden veroordeeld tot 200 boete of een maand hechtenis wegens het aannemen van giften in hun dienstbe* trekking. KORTE BERICHTEN. A Vrijdag brachten de Braziliaansche ge- zant en de eerste gezantschapssecretaris een bezoek aan Eindhoven, teneinde daar de Phi- lips-fabrieken te bezichtigen. Door het openspringen van een flesch is de 50-jarige gehuwde mej. Swart te Hoo- m SlJIT-CASEi de maten 35 t/m 75 c.M. in 10 rer« schillende uitvoeringen. lijk mee te nemen is, weggebracht en voor loopig verborgen kan worden, dat het voor- werp van deze diefstallen uitmaakt. Nu heb ik je drie voorbeelden genoemd. Ik zal er je nog een geven, voordat wij terugkeeren tot de zaak, die mij aangaat. In de lente was ik en kele dagen bij Godenham in Worcestershire. Ik weet niet, of je hem kent of niet maar hij is een groot verzamelaar van antiquiteiten, curiosia en merkwaardigheden. Hij bezat een pradhtigen, met juweelen bezetten avond- maalsbeker, die, volgens deskundigen, aan de Glastonbury Abdy behoord had en naar men meende, dateerde van den tijd van St. Dein stall. Die verdween in den tijd, dat ik in het huis logeerde. En luister nu! Ik herinnerde me van morgen, dat de dame, die wij me vrouw X noemen, ook tot de gasten van Go denham behoorde. Wat zeg je daarvan, Packe?" „Wat ik nu zeg," antwoordde Packe, „is dat ik graag zou willen weten, wat de heer Godenham over zijn verlies zeide?" „Juist. Nu, Godenham hield, juist zooals ik, de zaak zeer stil. Hij wist toevallig van de verliezen van den hertog van Strathdanon en van lord Dilflower. Hij vertelde mij van zijn verlies. Hij verkondigde een zonderlinge theorie. Na mijn eigen verlies van vanoch- tend ben ik misschien wel geneigd', het met hem eens te zijn." „Wat is die?" vroeg Packe. „Het bestaan van een theorie is van het grootste gewicht zulk een zaak." - iWordf Doos 30 en 60. tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5