DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenfand No. 155 Dif nommet bestaat nit 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Abonncmentsprijs l)i,j vooruitfoetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et, Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters liaar plaatsrulmtft Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Mmlnistr. No. 3. Redactie No. S3. DIllDAfii Direcienr: O. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. 3 JITVil Dagelijksch overziclit. NOG EENS OVER KELLOGG's VOORSTEL. Kellogg weerlegt de Fransche bedenkingen. Wat het pact be- leekent: geen wedstrijd meer in hel uitrusten van leger en vloot, maar welvaart voor de bevolking. We schreven de vorige week reeds, dat Kellogg een nieuw ontwerp anti-oorlogsver- drag aan de groote mogendheden overhan- digd had en dat dit over't algemeen gunstig .was ontvangen. De thans overhajndigde nota beteekent een krachtige poging vah Washington, om een compromis tot stand te brengen tusschen de verschillende desiderata, echter zooveel mo- gelijk met behoud van het karakter van het oorspronkelijke voorstel, waarvan de tekst on- veranderd in het nu aangeboden pact wordt gehandhaafd, als zijnde eenvoudig, begrijpe- lijk en tot de massa sprekende. Frankrijk had reeds ettelijke bedenkingen gemaakt, die thans door Kellogg opgeheven worden, tenminste, dat probeert hij. Daar was bijv. de wensch, dat alle staten moesten teekenen, alvorens het pact van kracht kon zijn. Deze Fransche opmerking schuift Kellogg terzijde met de volgende opmerking 'n zijn nota „Van practisch standpunt is het blijkbaar wenschelijk het in kracht ireden van een anti- oorlogspact niet uit te stellen tot alle naties ter wereld het eens zijn geworden over den tekst. Om een of andere reden immers zou een staat, die volgens zijn positie geen be- dreiging kan zijn van den wereldvrede, het tot overeenstemming komen kunnen beletten of de ratificatie dusdanig vertragen, dat daardoor de pogingen van alle andere staten uutteloos worden gemaakt. Bovendien is he* m hooge mate onwaarschijnlijk, dat de vorm van een verdrag, hetwelk voor de Britsche, Fransche, Duitsche, Italiaansche en Japan- sche regeering en voor de Amerikaansche aannemelijk is, dit ook niet zou zijn voor de meeste, zij het dan ook niet alle andere mo gendheden. Zelfs wanneer dat niet het geval mocht zijn, zou het in kracht treden en de bandhaving van een werkzaam anti-oorlogs- pact door de genoemde zes mogendheden een praktische waarborg zijn tegen een tweeden wereldoorfog. Daarmede reeds zou der menschheid een geweldige dienst bewezen zijn en de Vereenigde Staten zijn niet van plan het practische resultaat van dit voorstel op het spel te zetten door het van kracht wor den afhankelijk te maken van een vooraf- gaande algemeene of bijna algemeene aan- vaarding." Waarna Kellog de aanvaarding voorsteit zonder wijziging van het oorspronkelijke voorstel en de overtuiging uitspreekt, dat de eenvoudige regeling, waardoor eerst vijftien, later alle overige naties toetreden tot het anti-oorlogspact, „het eeuwenoude smachten van de menscheid naar wereldvrede zijn praktische verwezenlijking nader zal brengen dan tot dusver ooit het geval is geweest". Het kan niet ontkend worden, dat de tege- moet komende houding van Washington een schrede voorwaarts kan beteekenen. Dat de anti-pact-aangelegenheid warm wordt gehouden, terwijl toch in een over- gangstijd van de presidentsverkiezing de Amerikaansche buitenlanasche politick pleegt te rusten, is wel opmerkelijk, maar het bewijst tevens, dat Amerika veel belang ziet in de aanneming van het pact. Trouwens niet alleen Amerika, ook Euro pa heeft er belang bij. In de eerste plaats Engeland. Bij een onderteekening van het verdrag zou een eventueele oorlog tusschen Amerika en Engeliand van de baan zijn en daardoor zou een gevaarlijke wedstrijd in bewapening ter zee te voorkomen zijn, iets, wat het menschdom slechts ten goede kan komen. Hetzelfde is dit het geval met de groote legers van Frankrijk en Italie. Milli- oenen worden er jaarlijks uitgegeven, alleen om maar de sterkste militaire mogendheid te blijven! Het anti-oorlogspact heeft reden van be- staan. Met de onderteekening door de meeste landen kan slechts de welvaart, de rust en de veiligheid van elk land bevorderd wor den! DUITSCHLAND. EEN VERLOVING. Een zoon van Gerhart Hauptmann met een prlnses verloofd. De „B. Z. am Mitt." meldt, dan Benvenuto Hauptmann, de zoon van Gerhart Haupt mann, zich met Elisabeth Hermine Auguste Victoria, prinses van SchaumburgLippe, heeft verloofd. De prinses is 20 Mei pas 20 jaar oud geworden. Het huwelijk zal eind Juli of begin Augustus plaats vinden. Het hoofd der familie SchaumburgLippe, de oudste broer der bruid, heeft reeds zijn toestemming voor het huwelijk verleend, zoodat daaraan geen moeilijkheden in den weg staan, of- sdhoon een deel der familie met het huwelijk niet instemt.- Benvenuto Hauptmann is vroe- ger met een Engelsche gehuwd geweest. EEN BLOEDIGE „STAHLHELM"-DAG. Op den „Stahlhelm"-dag te Vegesack heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen de Stahlhelmers en de Roode Frontstrijders. Toeji de Stahlhelmer Zondag 'n Jierdenkings- plechtigheid voor de oorlogsdooden hield, werden zij door Roode Frontstrijders aange- vallen, wien het houden van een anti-fascis- tendag verboden was. De Bremer Schupo wist de orde te herstellen, echter niet dan nadat bij de botsing 18 personen gewond waren. Er werden zeven personen gearresteerd. TOCH ZELFMOORD. Eenigen tijd geleden zijn de fruithandelaar Joh. Gleissner te Berlijn en de weduwe van zijn vroegeren collega Pernetta gevangen ge- nomen op verdenking Pernetta te hebben ver- moord. Er waren tal van aanwijzigingen van hun schuld; o.a. was gebleken dat er een in- tieme verstandhouding tusschen hen bestond en dat de brief, dien Pernetta kort voor zijn dood zou hebben geschreven en waarin hij er- kende zelfmoord te hebben gepleegd, ge- scheurd was uit een door Pernetta vervaar- digd filmdrama, waarvan het manuscript ten huize van Gleissner was gevonden. Boven dien behoorde de revolver die bij Pernetta's lij-k lag, aan Gleissner. De gevolgtrekking lag voor de hand dat de bewuste brief door Gleissner uit het ma nuscript was gescbeurd, om een onwraakbaar stuk van overtuiging te kunnen produceeren. Ondanks deze aanwijzingen zijn Gleissner en weduwe Pernetta Zaterdag uit de voorloo- pige hechtenis ontslagen omdat bij de lijk- schouwing de deskundigen tot de slotsom zijn gekomen, dat Pernetta waarschijnlijk zelf moord heeft gepleegd. Bovendien heeft Gleiss ner een alibi aannemelijk kunnen maken. ONSCHULDIG VEROORDEELD? IN 1924 zijn te Weimar twee broers Hans en Wilhelm Taubert, tot 15 jaar tuchthuis- straf veroordeeld wegens moord op den wachtmeester der gendarmerie Biebighauser. Dadelijk na de veroordeeling is in de pers op- gemerkt dat de aanwijzingen tegen de broers weinig overtuigend leken en dat er geen enkel rechtstreeksch bewijs tegen hen was aange- voerd. Thans is een nieuwe instructie in de zaak gelast, omdat een inwoner van Jena eenigen tijd geleden als getuige in een probes heeft verklaard te weten wie de eigenlij-ke dader van den moord is en verzekerd dat het niet d- Gebr. Taubert zijn. Na de veroordeeling had de verdediger den broers aangeraden, gratie te vragen, doch zij hadden dit geweigerd omdat men als onschul- dige niet om genade smeekt. EEN MOORDPROCES. Gisteren is te Berlijn het proces tegen den jeugdigen moordenaar Horst Kiebach begon- n-en, die 21 December in den trein tusschen den Tiergarten en Friedrichsstrasse, de 21- jarige slagersdochter Dora Reske, uit Wil- mersdorf, met een ijzeren stang doodgeslagen en daarna beroofd heeft. VOOR DEN VIERDEN KEER UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. De beruchte inbreker Franz ICirsch, die nog een lan-ge tuchthuisstraf moest onder- gaan, is gisterochtend voor den vierden keer ontsnapt. Toen hij in het administratiege- bouw der strafgevangenis Sonnenburg zou worden voorgeleid wist hij met een medeplich- tige te ontsnappen. Beiden. worden in Berlijn gezoeht. EEN NOODLOTTIG TOEVAL. In het gemeentelijk Oder-bad werd een vrouw getroffen door een bal, waarmede de kinderen aan het spelen waren. Zij viel tegen den grond en was op slag dood. De geneesheer constateerde, dat de vrouw door een hartverlam-ming was getroffen. ENGELAND. HET EI VAN COLUMBUS. Leege kerken en hoe eraf te komen. Ziehier het probleem, dat zoovelen predi- kanten en kerkbestuurders slapelooze nachten ■bezorgt. Want de geestdrift en de overtuiging mogen nog zoo levend en warm zijn, wie en wat is op den duur bestand tegen de doodende kilheid van eindelooze rijen leege banken en de holle kerkruimte, waarin a-lles verloren gaat? De predikant van Chevening (Kent, Enge land) heeft er iets op gevonden. lets heel een- voudigs, maar psychologisch heel voor de hand liggends. Hoe veel besluiielooze men- schen zijn er niet op deze aarde? Vooral op Zondagochtend, vooral onder kerkgangers' Zal men gaan? Zal men niet gaan? Zoovele moeten over het docde punt heengeholpen Als zij er makkelijk konden komen ja dan Welnu, de predikant van Chevening o vandst! zorgt dat ze er makkelijk komen Hij laat hen afhalen per autobus uit de hee'.e omgeving. Hij geeft hun een duwtje in de goede richting (d. i. die zijner kerk) en vol gens de wet der traagheid blijven dan da meeste menschen in die richting voortgaan, tot zij er (d. i. in de kerk van den dominee van Chevening) zijn. Genoemde dominee is nog maar een jaar in Chevening en het resultaat is verrassend. (De kosten zijn een schijntje voor de kerkgan gers). De bisschop van Rochester overweegt, of ook elders dit middel niet kan worden toege- past. Staat er niet geschreven: „Dwing ze in te komen?" FRANKRIJK. DE LANDRU VAN MARSEILLE- De Fransche bladen komen nu met tal van bijzonderheden over Rey Gaillard, Prat of hoe hij ook heeten mag d-en „Landru uit Marseille", die wel gearresteerd ;s. maar over zijn doen en laten niets wil loslaten. To-ch is de politic, vooral door de hulp van Gaillards ex-verloofden, er achter gekomen, hoe hij meestal te werk ging. Flij plaatste hu- welij-ks-advertenties, waarin hij zich zelf een rentenier van 58 jaar noemde, met een aange- naam uiterlijk, die met een meisje of weduwe tusschen de 40 en 45 jaren, met een klein ka- pitaal, wilde trouwen. Het aantal antwoorden dat hij kreeg was steeds enorm groot; brieven van ruim vijfhon- der-d verschillende vrouwen zijn in zijn villa te Marseille gevonden. hetgeen hij1 zijn a.s. vrouw voorloog was steeds hetzelfde en luidde ongeveer aldtis: Ik heb een villa gekocht voor 80.000 francs. Ik zelf bezi-t slechts 50.000 fr. Wanneer gij mij de ontbrekende 30.000 francs bezorgt, zal ik de villa op uw naam zetten. Stemde de vrouw er in toe, dan werd geen notarieele acte van deze schenking opge- maakt, slechts een onderhandsche, die hij na cferhand kon vernietigen. Eenige dagen geleden werd in de Villa des Eglantines", zooals men weet het lijk gevon den van Mile Eugenie Foce; deze was op een advertentie van Gaillard ingegaan. Een con tract werd hier gevonden waarin bepaald was dat Mile Foce 16.000 francs zou storten voor den aankoop van de Ville des Eglantines en deze in eigendo-m zou krijgen. Gaillard zou echter het vruchtgebruik ervan genieten en verbondt zich met haar te trouwen en voor haar zoontje te zorgen. Reeds deelden wij eenige dagen geleden mede dat in d-e Villa Genevieve te Marseille het lijk gevonden is van Mile Jeanne Ebel, van geboorte een Nederlandsche, die in Frankrijk een pension hield. Gaillard kwam haar in Draguignan, waar zijn woonde, op Zondag 13 Mei opzoeken, en hij bleef daar tot den volgenden dag. Mejuffrouw Ebel ging op 17 Mei naar Marseille, zooals Gail lard haar telefonisch verzocht had. Op 1 Juni zouden Gaillard_en mej. Ebel in de Villa des Egantines hun intrek nemen. Mejuffrouw Ebel moet waarschijnlijk na 11 Juni ver- moord zijn omdat er nog een brief van haar gevonden werd gedateerd op dien dag, die zij aan Gaillard gegeven had om te verzenden aan een zekeren mijnheer Garnier, hetgeen hij niet deed. In di-ezelfd-e villa werd het lijk ge vonden van mej. Bonnet die ook door Gail lard g-ewurgd is. De politic heeft bij haar huiszoekingen een foto gevonden van een vrouw, wier identiteit nog niet vast is komen te staan. Misschien heet zij Coustal en zou zij afkomstig zijn uit Tunis, waar Gaillard langen tijd gewoond heeft. De politie aldaar doet nasporingen. ARABIe. DE STRIJD IN JEMEN. Het conflict met Engeland. De vorige week ver-meldden wij een en an- der van een Britsch officier, die namens den imman van Jemen te Londen vertoeft o-m daar de rechten van dezen Arabischen staat te be- pleiten en zich te beklagen over de actie van Britsche militaire vliegers in zijn land. Reuter meldt thans dat de Britsche minister voor de Dominions, in antwoord op een vraag in het Lagerhuis betreffende de betre-kkingen tusschen den imman van Jemen en het nabu- rig gebied Aden, heeft geantwoord, dat de imman een wap-esstilstand had aangevraagd, welke werd toegestaan in afwachting van de onderhandelingen over een verdrag. Bij zijn afloop werd de wapenstilstand tot 1 Juli ver- lengd op voorwaarde dat de imman de stad Dhala zou ontruimen als bewijs van goede trouw. Daar de stad niet werd ontruimd vlo- gen Britsche vliegtuigen boven de stad en wierpen mededeelingen naar omlaag met den eisch binnen vi-er dagen de stad te ontruimen. Veertien dagen daarna kwamen de vlieg tuigen op verschillende punten in actie. Zij wierpen bommen neer op de punten, waar strijdkrachten van den imman gelegerd wa ren. Alle voorzorgsmaatregelen waren geno- men om de burgerbevolking te sparen. OOSTENRFJK. BE LA KUN. Geen hooger beroep tegen zlfn vonnis. Naar uit Weenen wordt gemeld, is het von nis tegen Bela Kun in kracht van gewijsde gegaan, daar hij verklaard heeft niet in hoo ger beroep te zullen gaan. TSJECHO-SLOWAKIJE. PANIEK IN EEN NACHTTREIN. De nachtsnel trein Praag-Olmiitz, die om negen's avonds de hoofdstad verlaat, dreigt berucht te worden! Een week geleden heeft een zakk-enroller zijn slag gestagen door talrijke slapende rei- zigers uit te plunderen hij werd echter be- trapt en kon, na een spannen-de vervolging door den trein, gearresteerd worden. Zaterdag is er weer iets „gebeurd" met dien trein. Te Pardubit kwam een zwaar beschonken reiziger in den trein, die al spoedig de reizi- gers begon lastig te vallen. Toen iemand hem wees op zijn onhebbelijk gedrag, trok hij een revolver en schoot als een dolle om zich heen, gelukkig zonder iemand te treffen. Nauwelij-ks was het magazijn leeggeschoten of hij viel zijn medepassagiers met de vuisten aan. Te midden van de ontstane paniek trok iemand aan den noodrem, tot de trein stil- stond- en men met behulp van het treinperso- neel den razenden man kon overmeesteren en gebonden in de bagagewagen kon deponeeren. Korten tijd daarna gebeurde er weer iets, dat een paniek deed ontstaan: in een der wa- geps ontdekte ploteeling een reiziger, dat een rat over zijn beenen sprong. Een algemeene klopjacht volgde, met het gevolg dat ook deze ongewenschte medereiziger op afdoende wijze werd verwijderd. ZUID-AFRIKA. DE SCHEURING IN DE ARBEIDERS- PARTIJ. Creswell verklaart de partij definitief den oorlog. Het conflict, dat sedert geruimen tijd in de Zuid-Afrikaansche Arbeiderspartij bestaat tusschen Kolonel Creswell, den leider der partij, en den Nationalen Raad, heeft een be- langwekkende wending genomen, die op de toekomstige politiek der Arbeiderspartij hoogstwaarschijnlijk grooten invloed zal oefe- nen. Een Zaterdag te Bloemfontein gehou den conferentie van het door Creswell geleide deel der partij, waar 43 afdeelingen van de honderd vertegenwoordigd waren, heeft een besturend nood-comite van vijftien leden geko- zen, waarvan vijf parlementsleden en waarin alle vier provincies der Unie vertegenwoor digd zijn, dat volledige bevoegdheid heeft ver- kregen o-m het werk van de Zuid-Afrikaan sche Arbeiderspartij in alle opzichten voort te zetten alsof het, zooals het leek, behoorlij-k door den Nationalen Raad der partij gekozen ware. Dit wil zeggen, dat de volgelingen van Creswell verklaren dat zij de Arbeiderspartij uitmaken en zullen optreden, alsof de Natio- nale Raad en de officieele partij niet bestaan. Dit werpt, zooals de correspondent van de „Times" opmerkt, de belangwekkende wettige quaestie op van het eigendom van de fondsen en de bezittingen der partij. De conferentie van de offocieele partij heeft de volgende week te Durban plaats. De Zuid-Afrikaansche Arbeiderspartij is thans definitief in twee elkaar beoorlogende deelen uiteengevallen. Het deel, dat onder lei- ding staat van kolonel Creswell, den minister van Verdediging, is voor voortzetting van het pact met de Nationalisten gelijk thans met Arbeidersvertegenwoordigers in het Kabinet; terwijl de politiek van den Nationalen Raad gericht schijnt op een positie, waarbij de Na tionalisten en Arbeiders practisch een over- eenkomst sluiten zonder dat vertegenwoordi- gers der Arbeiders in de regeering zitting nemen. De „Times"-correspondent verwacht van bovenbedoelde scheuring een bevordering vac de beweging tot nieuwe partij groepeering. AMERIKA. DE DANSWOEDE IN DE VEREENIGDE STATEN. Zaterdagavond heeft de politie te New- York een einde gemaakt aan den danswed- strijd, die reeds drie weken duurde. Er dans- ten, toen de politie ingreep, negen paren reeds langer dan vijfhonderd uur. Het ziek worden van een jongeman, die in ernstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, was de aanleiding voor de politie in te grij- pen. De dansw-edstrijd werd bijgewoond door ongeveer tienduizend toeschouwers. De meeste deelnem-ers aan den wedstrijd waren na het plotseling einde niet in staat te slapen. De negen paren, die tot het gedwongen einde aan den wedstrijd hebben deelgenoh-en, zullen 18.500 dollars samen deelen. De ondernemer van dezen wedstrijd heeft in drie w-eken 25.000 dollars verdiend. In een danswedstrijd te Chicago greep de politie niet inniet minder dan 137 paren na- men aan den wedstrijd deel, die werd gehou den in de Coliseum. Paar no. 70 hield het het langst uit, n.l. 259 uren en 44 minuten. Er was nog maar een paar overgebleven dat aan no. 70 de prijs van 35.000 betwistte. Maar de dame van die tweed-e com-binatie viel al dansende op den vloer in slaap en was niet meer wakker te krijgen. De winnaars waren Robert John, een marinier en Serena Ber- gandi. COMPETENTIESTRIJD TUSSCHEN VERSCHILLENDE GERECHTSHOVEN OVER DEN VROUWENMOORDENAAR VAN MARSEILLE. De gerechtshoven van Algiers en Marseille achten zich beide bevo-egd kennis te nemen van de zaak tegen den vro-uwenmoordenaar uit Marseille Pierre Rey. Het gerechtshof van Algier wil hem niet op transport stellen naar Marseille, daar hij ook beschuldigd wordt van moord op een chauffeur te Algiers. PARTICUIERE LYNCHPARTIJ. Italiaan doodt neger, omdat diens kleur hem niet bevalt. Zondagochtend, op den hoek van de Rue Richelieu en den Boulevard Montmartre. Er wandelen maar weinig menschen, een Parij sche Zondagochtend. Plotseling hooren de weinige wandelaars drie schoten. Zij Snellen toe, zi-en een neger kermend op het trottoir liggen, en naast hem een man, die wild een revolver zwaait, ieder bedreigend, die hem t na wil komen! Een paar flinke kerels laten zich niet afschrikken, en overmeesteren den woesteling, die naar het politiebureau wordt overgebracht. De revolver held blijkt een Ita- laansch koopman te zijn, Impellizeri ge- naamd. Hij geeft maar een verklaring: „Ik heb geschoten omdat de huidskleur van dien man mij niet foeviel." De neger, die naar een ziekenhuis werd overgebracht, bleek drie kogels in den bulk te hebben gekregen. ZijrT toestand is ernstig. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN TE MEXICO. De ongeregeldheden De presidentsverkiezingen zijn met weinig wauardelijkheden verloopeo, Te Panaco in den staat Vera Cruz kwam het tot boisinf, waarbij twee personen werden gedood1 en tien gewond. Obregons verkiezing zal in September, wanneer het nieuwe Congres bijeenkomt, offi- cieel worden bekend gemaakt. De laatste verkiezingscijfers wijzen op een meerderheid van Senatoren en Kamerleden, die tot de groepen voor Obregon behooren. BANDIETISME IN CHICAGO. Het is in de metropool aan het Michigan- meer al te best gesteld met de orde en de vei ligheid. Telkens komen daarover berichten in de couranten. Soms wordt bij de tenuitvoer- 1 egging van het delict blijk gegeven van zeke ren verfrisschenden humor. Zoo trad een in het zwart gekleede vrouw van middelbaren leeftijd, een suikerbakkerswinkel binnen en zeide tot de juffrouw: „De toestanden in Chi cago zijn tegenwoordig vreeselijk, een mensch is nou letterliik nergens meer veilig." Zij grabbelde wat in een taschje dat zij bij: zich had, haalde er een revolver uit en richtte het wapen op de verschrikte winkeljuffrouw. Toen ledigde zij, dood op haar gemak, de la den van het kasregister en vertrok. HET BANDIETISME IN MEXICO. Beteugeling van de misdaad. Een telegram uit Queretaro meldt, dat negen personen zijn terechtgesteld, die in de nabijheid van den spoorweg waren aange- troffen met dyamiet in hun bezit, waarmee zij waarschijnlijk de hoofdlijn van en naar Mexico (stad) hadden willen vernielen. liuchtvaari. DE TRAGEDIE AAN DE NOORDPOOL. Van Noorsche zijde Engelsche hulp gevraagd. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren de vraag besproken van de mogelijkh-eid van deelneming met Engelsche vliegtuigen aan het opsporingswerk van de Italia, en van Amundsen. Sir Philip Sassoon, ondersecretaris van luchtvaart, deelde mede, dat de minister van luchtvaart de Italiaansche autoriteiten eeni gen tijd geleden had medeged-eeld, dat indien de Engelsche luchtvaart op eenigerlei wijze van dienst zou kunnen zijn bij het reddings- werk in het poolgebied, zij zonder aarzelen een beroep op haar moesten doen. De Italiaansche regeering heeft toen ge antwoord, dat indien er zich een gelegenheid bood, zij zeer zeker van het aanbod gebruik zou maken. Daarna was echter ni-ets meer" van d-e Italiaansche regeering gehoord. Zat-erdag heeft Sir Samuel Hoare echter een telegrafisch verzoek ontvangen van Noorsche zijde, waarin gevraagd werd of de luchtmacht twee kleine watervliegtuigen beschikbaar kon stellen. De minister heeft geantwoord, dat als een van het beschikbare typen dienst kon doen voor het doel, de luchtmacht zich gelukkig zou achten om de toest-ellen dadelijk ter be- schikking t-e stellen. De bijzonderheden wor den nu besproken. De Noorsche openbare meetung tegen Nobile. De houding van Nobile wordt door de Noorsche openbare meening steeds meer en meer gehekeld. Men geeft hem zelfs den raad1 niet over Noorwegen naar huis terug te kee- ren. Men verwijt hem, aldus de correspon dent van het Berliner Tageblatt te Oslo, dat zijn expeditie niets anders was, dan het werk van een dilettant. Men neemt het hem voorts zeer kwalijk, zijn kameraden in den steek te hebben gelaten. Men is er uitermate over ont- stemd, dat Amundsen wegens een avontuur van Nobile, dat alleen uit zucht naar roem werd ondernomen, zijn leven op het spel heeft gezet. De Krassin nadert De Russische ijsbreker Krassin is nog 30 mijl van de plaats, waar zich de groep Vig- lieri bevindt, verwijderd en werkt zich door het drie meter dikke ijs vooruit. Men hoopt, dat het schip spoedig de groep aan boord zal kunnen nemen. De vlieger Tsjoegnowski zal dan naar de beide andere groepen van de Italia gaan zoeken. Van Baboesjkin heeft men1 geen bericht. S. 0. S. seirten van Lundborg en zijn makker. Naar uit Spitsbergen gemeld wordt, heb ben Viglieri en de Zweedsche vlieger Lund borg, die Nobile gered heeft, S. O S. signa- len gegeven; pogingen om hen te hulp te ko men, moesten opgegeven worden. daar een dikke mist voortzetting belemmerde. Een harde oordeetvelling over Nobile. Ook in de Fransche pers is men weinig ingenomen met het Noordpool-avontuur en in het bijzonder met de houding van Nobile. De „Paris Soir" schrijft, dat het schijnt dat er groote wanorde heerscht bij de reddings- werkzaamheden sinds Nobile zich zelve in veiligheid bevindt. Er bestaat een traditie, schrijft het blad, dat de commandant van een schip, of de leider van een groep als laatsten worden gered. Zonder twijfel heeft Nobile deze traditie vergeten, toen hij als eerste het vliegtuig besteeg, terwijl zijn kameraden ge- heel verloren temidden der ijs-massa's lang- zaam den dood tegemoet gingen. Wat Amundsen en den Franschman Guil- baud betreft, die niet talmden om hulp te ver- leenen, om hen en alle anderen schijnt men zich slechts heel weinig te bekommeren. De „Citta di Milano" bad zelfs verzuimd ALKMA1RSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1