DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De A.N.W.B. in Alkmaar. No. 059 Hondera dertlgste Jaargang 1928 ATbonncmentsprijs foij vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimta. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, TeL Administr. No. 3. Eedactie No. 33. kateruac. 7 JUL! Dageiijkscii overzicht. B&igtenlancl Dit nummer bestaat an 3 Diadem Directear: G. H. KRAK. Hoofdredadear Tj. N. ADEMA. Heden en m org en houdt de Algemeene Ne- derlandsche Wielrijders Bond zijn vijf-en- veertigste algemeene vergadering en Alk maar is thans de uitverkoren gemeente wa-ar het bestuur en afgevaardigden uit alle land- streken van deze machtige organisatie zich aan een feestdisch zullen vereenigen. Een algemeene vergadering, dat is lang- zamerhand voor tal van vereenigingen een feestvergadering geworden. Het bestuur kan weer op een jaar van nuttige werkzaamheid en gestadigen bloei terugzien, de afgevaar digden zijn eens uit hun dagelijksch werk gebroken, men ontmoet weer eens oude vrien- den en kennissen en waarom als de ver- eeniging er althans goed voorstaat zou men de groote jaarlijksche vergadering dan niet een feestelijk karakter geven. De voorzitter zal ook hier wel een blijde openingsspeech houden, het jaarverslag van den secretaris is niet alleen een toonbeeld van accuraat werk, maar tevens een enthousiaste opsomming van alle mogelijke nuttige werk- zaamheden en gunstige resultaten, men weet te voren, dat ieder danlcbaar en tevreden kan zijn, welnu, de vlaggen dan uit, hoog het glas, hoog het lied1 en om in dit geval het karakter van den Bond te demonstreeren vroolijk op de fiets of in de auto en gereden door Kennemerland's mooiste streken, naar Egrnond, Schoor! en Bergen, naar alle plaat- sen, die in dit jaargetijde bij uitstek geschikt zijn, een feestelijk gestemd gezelschap een paar prettige dagen te bezorgen. En meer nog dan gewoonlijk zal deze jaar- vergadering van den A. N. W. B. een feeste lijk karakter dragen, want het heugelijk feit wordt herdacht, dat de Bond den vijf-en-veer- tigjarigen leeftijd bereikt heeft. Er zijn men- schen en vereenigingen, die ouder zijn, maar in hun leven heel wat minder hard gewerkt en heel wat minder gepresteerd hebben. De Bond herdenkt hier heden zijn vijf-en- veertig jarig bestaan en al zal daaraan on- getwijfeld menige speech gewijd en daarop menig glas geledigd worden, toch zal deze herdenking nog maar een bescheiden karak ter dragen, want het groote feest, het halve eeuwfeest, is al in't zicht en dat zal tot een g«beurtenis worden waarvan heel Nederland met enthousiasme zal moeten spreken. We hebben kort geleden uitvoerig mede gedeeld, wat den afgevaardigden heden en morgen te wachten staat en tevens, hoe men er voor gezorgd heeft, dat ook het publiek van dit bezoek zal kunnen genieten. Er wor den concerten in den muziektuin gegeven en er zal morgenavond om 11 uur op het Bol- werk bij den Bergerhout een bijzonder mooi vuurwerk worden afgestoken. En de afgevaardigden zelf zullen het zoo druk met vergaderen, met eten, met luisteren, met fietsen en met genieten hebben, dat twee dagen eigenlijk nog veel te kort zijn om dat alles te kunnen verwerken. Dat is de feestelijke leant van deze jaar- vergadering, maar omdat een vereenigins- feest slechts de bekroning van succesvol werk mag zijn, is het vanzelfsprekend, dat er in het afgeloopen jaar weer heel wat tot stand gebracht is, wat niet alleen ten bate der le den, maar ook in het algemeen belang ge- weest is en dat hier op den dag van heden zeker eens naar voren gebracht mag worden om de sympathie voor deze organisatie zoo mogelijk nog te -vergrooten en te versterken. Er zijn weinig bonden als deze, die een zoo nuttig en zoo veelzijdig werk verrichten, waarvan men algemeen zoo profiteert en die daarom aanspraak mogen maken op abler erkentelijkheid. Wat doet de A. N. W. B.? Het antwoord daarop kan kort zijn: de A. N. W. B. zorgt voor U, zij waakt over U, zij behartigt Uwe belangen zoodra ge maar bui- tenshuis komt. Hetzij ge fietst of autorijdt, hetzij ge vaart of wandelt, ja, zelfs wanneer ge in een inva- liden-wagentje door het bosch rijdt, de A. N. W. B. zorgt voor U. Als ge een fiets- of autotocht van eenigen omvang maalct, en voornamelijk als ge op onbekend terrein komt, zorgt de A. N. W. B, er voor, dat ge U veilig kunt gevoelen. Bij elken drie-, of viersprong waar ge an- ders zoudt moeten afstappen en naar den goeden weg zoudt moeten zoeken, staat nu een practische handwijzer in uniform gereed. „Goeden morgen, goeden middag of goe den avond", zegt die handwijzer, „ik sta U hier op te wachten namens den A. N. W. B. U kunt drie kanten uit, als U links afslaat komt U in X, als U rechts gaat komt U in Y en als U dit zijpad neemt, komt U in Z. De wegen zijn goed, als dat niet zoo was zou ik hier niet staan, om U de richting te wijzen. En als U weten wilt hoever U nog van al die plaatsen is verwijderd, weest dan zoo goed en kijkt eens even op mijn verschillende bordjes. Daar staat alles op aangegeven en als U misschien naar Amsterdam gaat, ver- geet U dan niet ook eens op het Stadion te gaan kifken. Zooals U ziet heeft het bord in de richting van onze hoofdstad nog een extra oranjebordje er bij gekregen en als U die qranjebordjes maar volgt, komt U van zelf in het Stadion uit." En een eindje verder, weer op een moeilijk punt, staat opnieuw een handwijzer en het is of die zeggen wil: „zoo, zoo, U is alweer een heel eind opgeschoten, kijkt maar- naar het aantal kilometers, dat U volgens mijn bereke- ning al weer dichterbij Uw doel is gekomen. Dezen kant uit alstublieft en goede reis, op den volgenden hoek vindt U weer een collega, die zal U wel verder terecht wijzen." Hoe vele tienduizenden hebben al niet van deze wegwijzers geprofiteerd en hoe hebben wij ze gemist toen ze in oorlogstijd allemaal weggenomen moesten worden. In het afgeloopen vereenigingsjaar heeft de Bond nog 103 wegwijzers geplaatst, naast de 3047 die er at stonden en zijn 549 oude wegwijzers door nieuwe vervangen. Aan deze wegwijzers is in 1927 niet min der dan 75000 betaald, waarvan 46000 uit de Bondskas kwamen en 29000 als sub sidies van Rijk, Provincies en enkele Ge- meenten werd ontvangen. „Waar zijn we hier toch eigenlijk?" vraagt de gemoedelijke wielrijder of de haastige automobilist, terwijl hij bij het begin van dorp of stad een beetje verwonderd om zich heen ziet. En ziet, de A. N. W. B. staat al weer klaar. Men hebt nog nauwelijks gesproken of er duikt een mooi blauw geemailleerd bord aan den kant van den weg op en deelt mede, dat men in Den Haag, in Jutjebroelc of in Appelscha gearriveerd is. Ge rijdt zorgeloos door, de maan schijnt helder en de weg is breed, maarge weet niet wat U te wachten staat. Daar kan plot seling een tram over den weg komen, daar is een gevaarlijk kruispunt, een onverwachte scherpe bocht, een kuil in den weg en ge weet het niet. Geen nood, de A. N. W. B. heeft U niet uit het oog verloren en plotseling steekt hij zijn waarschuwende hand vooruit: „halt denkt er om, let op den weg!" Dit jaar werden aan de reeds geplaatste 1620 naamborden 1400 nieuwe toegevoegd en daarvoor heeft de A. N. W. B. een bedrag van 12000 bijgedragen. Is het niet treurig, dat onze spes patriae, het geslacht dat na ons van den A. N. W. B. zal profiteered van de eerste serie al niet minder dan 292 stuks, zoo grondig vernield heeft, dat ze door nieuwe moesten worden vervangen Men hoopt evenwel, dat de jeugd lang- zamerhand aan deze borden-zal wennen. Aan allerlei andere zaken, die een gemak- kelijk en veilig verkeer mogelijk maken, heeft de Bond zijn aandacht gegeven, aan schil- den voor slechthoorenden, aan gehoorappa- raten voor autobusbestuurders, aan goede reflectoren voor rijwielen, aan het tegengaan van verblindende verlichting, aan leerzame schoolplaten, verkeersspelen en aan de ver- breiding van populair voorgestelde regels van den weg. En daarnaast wordt er nog zoo heel veel werk gedaan waarvan de niet-ingewijde ge woonlijk eerst uit het jaarverslag kennis neemt. Er is een wegencommissie gevormd, die in het afgeloopen jaar in ongeveer 150 gevallen, betreffende de verbetering van weg- en verkeerstoestanden, het opruimen van gezichtsbelemmeringen en dergelijke za ken, haar medewerking verleende, die adres- sen aan autoriteiten stuurde en technische ad- viezen verschafte inzake de verharding van wegen, den aanleg van rijwielpaden, stofbe- strijding, verkeersregelingen enz. Men houdt tentoonstellingen, lezingen, be- spreekt de officieele wegenplannen, overlegt met de betrokken departementen en diensten en heeft een invloedrijke positie in tal van officieele commissies. Wie bedenkt, dat alleen aan het opruimen van verkeersbelemmeringen, de verbetering van bochten en den aanleg van rijwielpaden in het afgeloopen jaar weer een bedrag van f 10.900 aan subsidies werd gegeven, zal begrijpen, dat de Bond er niet tegen opziet, zich hiervoor belangrijke offers te getroosten En nu mag men den A. N W. B. allerminst verwijten, dat hij alleen maar om de toeristen en niet om het natuurschoon denkt, want juist deze organisatie heeft met andere een zeer groot aandeel gehad in allerlei maatre- gelen, die er toe konden leiden het natuur schoon in ons land tegen schadelijke invloe den te beschermen. Zij gaat het vellen van bosschen en houtopstanden tegen en heeft grootendeels een eind gemaakt aan het hak- ken van noteboomen, platanen en eschdoorns En van dat alles wat hierboven genoemd is profiteeren niet alleen de leden van den A. N. W. B. maar geniet iedereen, die in ons won- dermooie land een tocht gaat ondernemen. Leden der Vereeniging zijn zij, die begrij pen, dat dit werk gesteund dient te worden, die het algemeen nut daarvan erkennen en bereid zijn, omdat ook zij daarvan profitee ren, daarvoor een klein financieel offer te brengen. Uit waardeering daarvoor heeft de Bond voor die leden nog wat extra's in reserve. Zij ontvangen wekelijks gratis het interes sante Bondsblad „De Kampioen" en het handboekje waarin op uitgebreide schaal al lerlei gegevens over wetten en reglementen, over Bondshotels, Bondsrijwiel- en motorher stellers, over veren, paspoorten, douanevoor- scbrifteq enz. worden gegeven. Voor de leden zijn op afgelegen plaatsen en in rijwielbewaarplaatsen bij de stations hulpkisten en voetpompen beschikbaar en voor de leden worden op de bureaux van den Bond zoo vele en velerlei werkzaamheden gedaan, dat het moeilijk valt ze in een artikel van beperkten omvang allemaal te omschrij- ven. Men geeft een atlas met afstandsopgaven uit die met uitzondering van de stafkaar- ten zijn weerga hier te lande niet vindt, men verstrekt den leden inlichiingen over reizen en reisgidsen, men maakt zelfs heele reisplannen op, men geeft den leden belang rijke reductie op allerlei verzekeringen, die met het toerisme in verband staan, men heeft den tegenstand van verschillende landeigena- ren overwonnen en wandelwegen door de mooiste streken van Nederland uitgezet, die gedeeltelijk over particulier terrein loopen, men heeft platen laten maken om tegen ver- ontreiniging van bosschen en brandgevaar in bosch en hei te waarschuwen, men heeft rij- wieltochten door geheel Nederland uitgestip- peld en de rijwielpaden van wegwijzers de bekende paddenstoelen voorzien. Dit jaar werd voor den aanleg van rijwiel paden een bedrag van niet minder dan 8215 bijgedragen. Men heeft dit jaar in totaal 34.437 grens- documenten afgegeven, w. o. 3054 douane- kaarten en men heeft thans gedaan gekregen, dat voortaan ook vrachtwagens in Belgie op vertoon van een tripliek worden toegelaten. Men heeft reiswijzers voor verschillende landen uitgegeven, men heeft ook voor den motorrijder gezorgd en den beoefenaar van watersport, allerlei kaarten met sclieepvaart- wegen en vaarplannen verstrekt. Men heeft „De Waterkampioen" uitgegeven, en daar naast allerlei werken, die de beteekenis van ons land met zijn toeristenwegen te land en te water doen uitkomen, men heeft zich voor de ruiter en skisport geinteresseerd, men heeft op de tentoonstellingen geexposeerd. films vertoond, brochures uitgegeven en nog zoo velerlei ander werk gedaan, dat het niet mogelijk is hier in allerlei bijzonder- heden te treden. Dat alles heeft de A. N. W. B. gedaan, het heeft zijn organisatie officieel erkend ge- zien als een Instelling van Algemeen Nut, het heeft heel wandelend-", fietsend-, varend-, motor- en autorijdend Nederland van al zijn uitgaven, van zijn wegwijzers, van zijn rij wielpaden enz. zien profiteeren, maar het heeft van de 7500.000 Nederlanders nog maar 73000, dat is nog niet een procent, als leden van den Bond zien toetreden. Men heeft nu hoop, dat verschillende Alk- maarders, die dit lezen, zich in deze feestda- gen nog als lid zullen opgeven en dat ook hier van Alkmaar weer de victorie zal mogen komen. Als dit artikel verschijnt, staan bestuur en afgevaardigden van den A. N. W. B. op het punt per Alkmaar Packet onze veste binnen te trekken en alvorens de algemeene vergade ring ten stadhuize aanvangt, worden de deelnemers daar officieel door het gemeente bestuur ontvangen en toegesproken. De burgemeester of de waarnemend burge- meester zal ongetwijfeld wel weer de juiste woorden weten te vinden om de beteekenis van het werk dezer organisatie in het juiste daglicht te stellen en er daarbij op wijzen, dat ook een gemeentebestuur steeds bereid is mede te werken aan alles wat het toerisme in de nabijheid der gemeente kan bevorderen. Hij zal er aan herinneren, dat de gemeente jaarlijks een totaalbedrag van 250 voor de rijwielpaden beschikbaar stelt en misschien vergeten het advies van B. en W. op de sub- sidieaanvrage der Schoorlsche Rijwielpad- vereeniging mede te deelen. In alien gevalle zal er op gewezen worden, dat men het streven van den A. N. W. B waardeert, dat men zich verheugt over den gestadigen bloei dezer organisatie, die in he' afgeloopen jaar haar ledental van 71.031 tot 73.440 zag stijgen, die 34.437 grensdocu- menten uitreikte tegen 28.138 het jaar te vo ren, die 7584 schriftelijke reisinlichtingen ver- strekte tegen 6828 in het vorige boekjaar, die tallooze subsidies verleende, reis- en propa- gandalectuur op elk gebied verstrekte, die ten algemeenen nutte verbandmiddelen-afdeelin gen tot het verstrekken van eerste hulp bij on gelukken vestigde, en alleen in onze provin- cie niet minder dan 466 wegwijzers plaatste, 75 waarschuwingsborden oprichtte, 13 hulp kisten en 221 voetpompen voor wielrijders beschikbaar stelde. Dat alles is het werk van deze machtige organisatie, die den moreelen en financieelen steun van alle weggebruikers verdient en wel- ker vertegenwoordigers nu eens naar Alk maar komen om er eens twee dagen zonder zorgen te zijn, om eens van de vriendelijkheid onzer autoriteiten, van het culinair talent on- zer koks, van muziek en zang, van natuur schoon en strand te genieten. We heeten hen van harte welkom in onze gemeente. Moge alles medewerken om deze bondsda- gen in alle opzichten te doen slagen. DE MINISTERIEELE CRISIS IN SERVIe. Raditsj wijst de opdracht tot het v or men van een nieuw kabinet van de hand. Wie Raditsj is. De wenschelijkheid, om tot een oplos- sing te komen. We schreven gisteren, dat het kabinet Woechitsjewitsj was afgetreden- en dat het moeilijk zou zijn, Raditsj over te hal-en, om zijn steun te geven aan het nieuw te vormen kabinet Inderdaad is aan Raditsj verzocht, als ka- binetsformateur op t-e treden, doch het ging, zooals v-erwacht werdhij heeft die opdracht van de hand gewezen, omdat hij het onrno- gelijk achtte, met de huidige Kamer samen te werken. Hij heeft den konin-g dan ook ver zocht, een kabinet samen t-e mogen vormen, dat belast zou zijn met het uitschrijven van nieuwe verkiezingen en medegedeeld, dat hij zich ook kan neerleggen bij de vorming van een onzijdig ministerie, dat machtiging zou krijgen tot het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen. Hierover is nu echter nog geen beslissing genomen en de toestand blijft dus onzeker. Reeds bij den aanvang van dit jaar heeft d-e koning getracht een oplossing van de be- staande mo-eilijkhed-en te vinden, door aan Raditsj de kabinetsformatie op te dragen. Ook toen bleek al, dat het den Kroatischen boerenleider niet mogelijk was, voldoende steun te verkrijgen, zoodat van deze eerste poging, om -een niet tot oud-Servie behoo- rend partijleider aan het hoofd der regeering te stellen, niets kon terecht komen. Deze 57-jarig-e staatsman is een merk- waardige figuur. Hij is o.a. voor den oorlog lid van het Hongaarsche Huis van Afge vaardigden gew-eest en heeft als voorvechter van de Al-Slavische gedachte m-enigmaal in Oostenrijk-Hongaarsche gevangenissen ge- zucht .In 1904 heeft hij reeds de Kroatische boerenpartij gesticht en sinds Kroatie een deel uitmaakt van het koninkrijk der Ser- viers, Kroaten en Slow-enen strijdt hij tegen de z.g. oud-Servische „oligarchie" en voor -een federatieven staat. Hij heeft ook eenigen tijd in ballingschap vertoefd en in 1924 is zijn partij ontbonden, omdat hij toen steun bij Moskou zocht. Paul Raditsj, de dezer dag-en vermoorde neef en vertrouweling van Steven, h-eeft toen voor de verzoening ge zorgd, die hem den terugk-eer in zijn land en in het parlement mogelijk maakte Hij werd zelfs minister van onderwijs, doch zijn on- dermijning van Nintsjitsj' pro-Italiaansche politi-ek bracht hem ten val. Ook bij de huidige crisis speelt de afkeer der Kroaten van d-e Italianen een rol van beteekenis. De eerste poging dus om een nieuw mi nisterie te vormen is dus mislukt. Wellicht zullen meerd-ere pogingen volgen Met het oog op de buitenlandsch-e vraag- stukken, die thans een oplossing ver-eischen, heeft deze nieuwe Zuid-Slavische regeerings- crisis zeer zeker ook een Europeesche betee kenis. Het kan het buitenland geenszins on- verschillig zijn, of in Zutd-Slavie een toe- stand van politi-eke onrust voortduuurt, of dat men hier eindelij-k zal kunnen komen tot een overbrenging van de tussch-en de ver schillende volksdeelen foestaand-e tegenstel- lingen. CHINA. EEN TREIN OVERVALLEN. Vier dooden. Buitenlanders weg- gevoerd. Volgens een door de „New York Herald" ontvangen telegram uit Peking hebben Chi- neezen een passagierstrein van den Oost-Chi- neeschen spoorweg aangehouden. De Chi- neezen zouden vier personen hebben gedood en acht gewond en een aantal buitenlanders. voornamelijk Japanners, uit den trein hebben weggesleept om een losgeld voor hen af te dwingen. Troepen zijn uitgezonden om de roovers te achtervolgen. DE JAPANNERS IN SJANGTOENG. Nog steeds ongerustheid over de bedoelingen der Chineezen. Een Reuter-telegram uit Tokio meldde, dat er een officier naar Tsingtao is gezonden tot regeling van de gedeeltelijke mobilisatie der Japansche troepen, met name van de divisie van Nagoja, waarvan d-e reservisten naar huis zullen worden gezonden. In de „Ti-mes" wordt een ander telegram uit Tokio geplu-biceerd, dat meldt dat de Ja pansche troepen in Tsinanfoe groote moeilij-k- heden ondervi-nden met z.g. Nationalistische soldaten in burger, van wie sommigen dezer dagen zeven Japansche schildwachten hebben aangevallen en gedood. Teves wordt melding gemaakt van een verscherping van de agitatie tegen de Japanners sedert de aankomst te Tajanfoe van een propagandabrigade, die tot het leger van Feng Joe Hsia-ng behoort. De correspondent van de „Times" voegt aan dit bericht toe, dat de autoriteiten te Tokio in verlegenheid verkeeren, daar zij gaarne zouden overgaan tot de vermindering van hun troepenmacht, nu de oorlog voorbij is, doch de -Japasche inwoners van Tsinanfoe verklaren, dat zij' gevaar loopen vermoord te worden, indien de troepen thans worden teruggetrokken. Feng zou indien hij het wilde voor orde kunnen zorgen, doch hij wenschi', het, zoo concludeert de correspondent, den Japanners zoo onaangenaam mogelijk te ma«j ken. De plannen tot het terugtrekken van een groot deel van het expeditieleger bestaan1 daarom op papier, zoodat voorloopig alleen de reservisten der derd-e divisie (E>e Nagoja-! divisie) ten getale van 5000 man zullen wor den teruggetrokken en met het terugtrekken van de overige troepen zal worden gewach) totdat weer een normale toestand' intreedt. ENGELAND. EEN KOSTBAAR TAPIJT. Een oud Perzisch tapijt van zifde en wot, geweven in de koninklijke Perzische tapijt- weverij, vermoedelijk onder de regeering van Sjah Tahmasp (1524'76), is Donderdag bij Christie te Londen voor 22.000 guinjes verkocht. Volgens de overlevering is het eeii geschen-k van Peter den Groote aan Leopold' I van Oostenrijk. Het is in het bezit der Habs- burgers geweest tot aan de revolutie en toen in het Oostenrijksch Staatsmuseum gekomen. Daar bleef het tot 1925, toen het met goed,S keuring van de commissie van herstel ver kocht is en in particulier bezit van de firma Heymann en Alexander kwam. Door boedel- scheiding was het weer aan de markt. De International Art Gallaries kreeg het Donderdag toegewezen, nadat een Ameri- kaan telkens opgeboden had. De hoogste prijs die totnogtoe voor een tapijt betaald was, is 21.900. Deze som bracht een Ispahansch tapijt enkele weken ge leden op een New-Yorksche veiling op. In 1915 werd bij Christie 13.600 voor twee Perzische gebedskleedjes die jaren lang opge- rold onder een eettafel hadden gelegen, be taald. Het thans verkochte kleed, dat bekend was als het „tapijt van den keizer" vertoont 2 V kleuren en is 8 1/3 bij 3.5 M. Het patroon be staat uit arabesken, volgens, vechtende bees- ten, fabeldieren enz. In de laatste jaren is hei tapijt in verschillende hoofdsteden te zien ge-1 weest en men was het erover eens dat het t mooiste tapijt van de wereld was. 5 3.750.0-00. I Drie en driekwart millioen dollar is, zelfa voor Amer-ika, een groot bedrag. En wanneef men zoo'n som plotseling en volkomen on- voorbereid als legaat ontvangt van iemandy die men zelfs niet kende, is er alle aanleiding om aangenaam verrast te zijn. Welnu, mej Edna Irving te Los Engeles was dan oof prettig verbaasd, toen zij tijding kreeg, dat een mevr. Julia Woodlynen, die zij nooit had gezien. haar dat groote fortuin had nage- laten. De verklaring is deze, dat In den oorlog mej. Irving een der Amerikaansche Roods Kruis-verpleegsters was geweest bij de troe pen in Frankrijk. Daar had ze den zeer zwaaf gewonden zoon van mevr. Woodlynn veri pleegd en hem ofschoo-n de doktoren hei geval hopeloos achtten door de crisis heen gekregen. HET PROCES TEGEN JUFFROUW PACE. In het proces tegen juffrouw Pace, die be- schuldigd wordt haar man vergiftigd te heb ben, heeft de rechter gisteren na afloop der pleidooien de jury medegedeeld, dat er geen bewijzen waren gevonden, op welke de aan- Iclacht kon steunen, zoodat hij de jury, van rechts-standpunt moest aanraden tot een vrij( spraak te komen. De jury heeft zich daarop teruggetrokken ter beraaaslaging. S De vrouw van den schapenboer, Pace, is door de jury te Gloucester op aanwijzing van den hoofdrechter Horridge onschuldig ver- klaard aan moord op haar echtgenoot ten ge- volge van het toedienen van arsenicum. Nadat de verdediger Norman Brikitt ver- klaard had, dat dit geen zaak was om voor ds jury te brengen, omdat er niet een aanwijzing was, dat de vrouw het arsenicum had toege- diend en de d'eskundigen hadden verklaard dat een schapenboer zichzelf wel kan vergif- tigen met arsenicum houdende middelen, als hij daar zorgeloos mee omgaat, volgde d< vrijspraak. Het bericht daarvan werd door hei publiek met een onbeschrijfelijk enthousiasme ontvangen. Mannen zwaaiden met hun hoe- den en vro-uwen wuifden met hun zakdoekgn, terwijl het publiek zich buiten schor juichte en tenslotte het Engelsche vollcslied. aanhief. RUSLAND. HET SJACHTY-PROCES. Ook Badstieber vrijgelaten. Ook de derde Duitsche beklaagde in het Schachty-proces Badstiber is thans in vrijheicf gesteld. De Duitsche ingenieurs werden na hun in- vrijheidstelling door de Duitsche kolonie en de ambassade ontvangen. Alle veroordeelden in het proces werden na de Gpoe-gevangenissen overgebracht. Voor alle ter dood veroordeelden is door de verded^'gers ten verzoek tot gratie inge- diend Heden zullen de verzoeken om gratie in de zitting van het Presidium van het Cen- traal Uitvoerend Comite behandeld worden. Duitsch perscommentaar. In h-un commentaar op het vonnis in het Sjachtyproces te Moskou stellen de Berlijn- sche bladen eensgezind vast, dat het proces heeft getoond dat er geen sprake kan zijn van eenige Duitsche deelneming aan de be- weerde sabotage-daden. De Duitsche open- bare meening was dus gerechtigd de Sovjet- autoriteiten te verwijten dat zij op lichtvaar- dige wijze met de beroepseer def Dujtsdhe in- ALKMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1