DE LANCE I DE IRAAZ Binnenland CREDIETEN DEPOSITO'S EFFECTEN SfadsniGuws Sport NAAR EEN NIEUW EUROPA TeSegrammen IngezoBiden sfukken IHarktbegEjisSiten dustriede ambtenaren en met de namen van geziene Duitsche industrieele ondernemingen zijn omgiesprongen. ITALle. GBJOOTE branden. Te Perugia iheeft in een chocoladefabriek een ernstige brand gewoed. De schade be- Jraagt meer dan vijftig duizend lire. Te Turijn woedde in een verffabriek een brand, welkei slechts met groote moeite kon worden gebliascht. Drie brandweerlieden wer- den gewondt De vlammen bereikten een groote hoogte door het vlamvatten van ver- sclieidene vat en terpen tijn. De schade be- jraagt vele niillioenen lire. BiUChtvaari. ITALIAAMSCHE VLIEGTUIGEN OP SCHIPHOL. t De Italiaaaosche vliegtuigen zijn gister- middag halfidrie naar Berlijn vertrok- ken. EURiOPA—AZIeVLUCHT. De Amerikaansche vlieger Mears en de piloot Cdllyer, die een Europa—Azie- vlucht via Parijs, Berlijn, Moskou, Kur- an, Krasnojarsk en Moekden naar To- io ondernemen, zijn gistermorgen te Berlijn geda.ald. Mears was 's avonds uit Parijs naar Keulen geviogen, waar hij vier uur in den morgen aankwam. Op weg naar Ber lijn raakte hij door het ongunstige weer de koers kwijt en moest een noodlanding in het open veld nabij Landsberg maken. jjget anderhalf uur vertraging vertrok hij naar Berlijn- vanwaar hij naar Moskou «al verder vliegen. ROME—ZUID-AMERIKA. Ferrari en Delprete in Rio de Janeiro. De Italiaansche vliegers Ferrarin en Delprete, die in Touros landden, na een ducht van vele uren in dikke mist, waardoor ze de richting kwijt waren, zijn aan boord van een postvliegtuig naar Rio de Janeiro geviogen, waar ze om 11 uur 45 min. aankwamen. PRINS HENDRIK. Het Noorsch T. B. meldde gisteren uit Oslo, dat Prins Hendrik Donderdagavond te Oslo is aangekomen en gistermiddag naar Stockholm zou g'aan. HET KLOMPENWETJE EN BELGIe. Represaillemaatregelen? Sommige Belgische klompenfabrieken heb- ben de aandacht van de regeering gevestigd op de Nederlandsche Klompenwet, welke de bedoeling heeft de invoer van Belgische klom- pen in Nederland vrijwel geheel onmogelijk te maken. Aangedrongen werd op spoedige tusschenkomst bij de Nederlandsche regee ring, ten einde haar te bewegen deze wet niet af te kondigen en om te 's-Gravenhage te laten weten, dat in geval van weigering Belgie gelijksoortige protectiemaatregelen tegen Nederlandsche producten zou treffen In verband hiermede blijkt de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken aan den ge zant te's Gravenhage opdracht gegeven te hebben stappen te doen bij de Nederlandsche regeering. DE VERMISTE NOORSCHE KOTTER. Men neemt thans als zeker aan, dat de Noorsche motorkotter Ymei B.O. 144, die op 23 Juni van Christiansand naar IJmuiden vertrok, op de Noordzee is overvaren of ver- gaan. Aan boord bevonden zich twee ge- huwde opvarenden en twee jongens. IN ZINKENDEN TOESTAND. Het pleizierscheepje Ram, schipper Van Wijck, is bij Urk in zinkenden toestand aan- getroffen en door een Urker visschersvaartuig op Urk binnengebracht. De zeilen van het scheepje waren gescheurd. BRANDEN. Te Echt zijn huis, schuur en stalling van den landbouwer Halmans afgebrand. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Donderdagavond gingen vijf metaalbe- werkers, onder wie de 20-jarige Louis van Eck, in de Waal, een kwartier boven Tiel, zwemmen Plotseling zonk van Eck weg. Zijn makkers waren niet in staat hulp te bieden. TEGEN EEN HUIS GEBOTST. Bij de kruising op den Napoleonsweg bij Grathem wilde gisteren de auto van den heer K. uit Linne een uit de richting Belgie naderenden vrachtauto passeeren met het gevolg, dat beide wagens tegen de woning van den landbouwer K. opliepen. De schok werd grootendeels gebroken door een daar liggenden hoop kiezel; hieraan is het ook te danken, dat beide bestuurders het er levenc afbrachten. De auto's werden grootendeels vernield; ook de muur der woning van K. vertoonde een groot gat. DE AFDEELINGEN A DER H.B.S. MET 5-JARIGE CURSU3. De minimum-lesurcniafel. Op vragen van het Tweede Kamerlic Albarda: I. Is het den minister bekend, dat de ver_- anderingen, bij het Koninklijk besluit, d.d. Mei 1928 (Staatsblad no. 141), gebracht in de minimum-lesurentabel voor de afdeeiingen A der hoogereburgerscholen met 5-Jarigen cursus, het voortbestaan van afdeeiingen A met een literair-historisch program feitelijk onmogelijk maken? II. Is het den minister bekend, dat de ver anderingen, sub. I bedoeld, bijzondere moei- lijkheden opleveren aan scholen, waar nevens een afdeeling A een afdee'ing „hoogere han- delsschool" bestaat? III. Is de minister, gelet op d- gevolgen in de vragen I en II bedoeld, bereid te bevor- deren, dat het Kcninklijk besluit van 3 Mei 1928 (Staatsblad no. 141) alsnog wordt in- getrokken, of wel, dat zijn invoering wordt uitgesteld tot 1 September 1929, zulks mede met het oog op de omstandigheid. dat thans bij de Tweede Kamer aanhangig is het wets ontwerp nopens het voorbereidend hooper en algemeen vormend middelbaar onderwijs, bij de behandeling waarvan ook over het karak ter der afdeeling A kan worden beslist? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: I. Het Koninklijk besluit van'13 Novem ber 1923 (Staatsblad no. 518) bedoelde de toprichting van hoogereburgerscWea te bc- vorderen, die algemeen ontwikkelend, econo- misch georienteerd. onderwijs wilden geven, zooals dit reeds jaren werd verschaft aan en- kele handelsscholen, o.a. die te Amsterdam. Het programma van de literair economische afdeeling van vrijwel alle Rijkshoogerebur- gerscholen omvatte dan ook reeds voor de totstandkoming van het Koninklijk besluit van 3 Mei 1928 (Staatsblad no. 141) b.v. 10 wekelijksche lessen in de handelswetenschap- pen. Sinds de totstandkoming van eerstge- no?md Koninklijk besluit, en daarop geba- seerd, ontstonden, zij het slechts sporadisch, scholen, welke men beter„literair-historisch" scholen of „modeme gymnasia" zou kunnen noemen. Deze nieuwe school is niet in over- eenstemming met de bedoeling van het meer- genoemd Koninklijk besluit van 13 November 1923 (Staatsblad no. 518). Het Koninklijk besluit van 3 Mei 1928 (Staatsblad no. 141) beoogt dan ook, door een herziening der mi nimum tabel van 13 November 1923 (Staats blad no. 518) den opzet van de daarbij beoogde scholen en afdeeiingen te bewaren, ten einde de vorming van het niet bedoelde type scholen, indien dit gewenscht blijkt te zijn, eerst mogelijk te maken, wanneer bij de behandeling van het ontwerp van wet tot regeling van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs zou blijken, dat de Sta- ten-Generaal prijs stelden op de invoeging van dit type in de wet. De ondergeteekende, die slechts van enkele scholen klachten heeft vernomen, is van oordeel, dat ook deze scholen zich zonder overwegend bezwaar aan de nieuwe tabel zullen kunnen aanpassen. Intusschen kan hij er zich mede vereenigen,-dat gedurende den cursus 1928-1929 uitsluitend in de hoogste klasse van deze scholen het oude programma nog blijft gelden, waartoe dan echter een aanvulling van het Koninklijk besluit van 3 Mei 1928 (Staatsblad no. 141) noodig zal zijn, welke de ondergeteekende zal bevorde- ren. II. Tusschen de afdeeling A eener hoogere burgerschool en een afdeeling „hoogere landelsschool" kunnen nog zoodanige ver- schillen bestaan, dat althans bij de tegen- woordige regeling van het handelsonderwijs de instandhouding van de eene afdeeling naast de andere mogelijk is. III. In verband met het antwoord op de vragen I en II wordt de derde vraag ontken- nend beantwoord. GRONINGER LANDDAG. Gister werd te Utrecht de Groninger land- dag, die om de twee jaar gehouden wordt, geopend. Gdijktijdig herdenkt de vereeniging „Groningen en Ommelanden" aldaar haar tien-jarig bestaan, zoodat de bijeenkomst dit- maal een feestelijk karakter droeg. In de morgenuren werden de afgevaardig- den, sprekers en hoofdbestuursleden in het jaarbeursgebouw door de plaatselijke ver eeniging ontvangen, waarbij de voorzitter, de heer J. H. Riddering, hen verwelkomde en er aan herinnerde, dat de Groningers in ons land een eigen plaats innemen door hun dia lect en hun spreekeigenaardigheden. Om 2 uur werden de gasten officieel op het stadhuis ontvangen, waar de Utrechtsche bur- gemeester, dr. J. P. Fockema Andrae, een be- groetingsrede uitsprak. De rede van den burgemeester bij de offi- cieele ontvangst ten stadhuize te Utrecht werd beantwoord door mr. A. T. Vos uit Appingedam, alg. voorzitter van „Gronin- gen", waarna het gezelschap zich naar het Jaarbeursgebouw begaf. Hier werd een drukbezochte samenkomst gehouden, waarin dr. H. A. Poelman, rijksarchivaris te Gronin- gen een lezing hield over: „De economische ontwikkeling van Stad en Lande". KORTE BERICHTEN. Gisteren is te Rotterdam het 33e Nederl. Congres voor openbare gezondheicsregeling gehouden onder voorzitterschap van dr. N. M. Josephus Jitta. Aan het gymnasium te Winschoten is thans voor het eerst na 16 jaren een der leerlingen niet geslaagd voor het eind- examen, wat zeker wel pleit voor de oplei- ding aan die inrichting. Prof. Noyons te Leuven zal in Sept. het hoogleeraarsambt te Utrecht aanvaarden. Een 18-jarige landbouwersknecht, H. Kamies, te Valthermond is in de weide aange- vallen door een koe. Het dier stootte hem in een sloot; hij wist zich niet meer te redden en verdronk jammerlijk. valt.. -»• -- Wanneer het kapitaal van een land, hetzij door een gedeeltelijke vemietiging, hetzij door een overmatige toeneming van de schulden, verminderd is, dan moet het hersteld worden Hiertoe bestaan slechts twee middelen: ver- mindering van de uitgaven voor weelde_ en toeneming der productie. Onze eeuw nu is in staat, zoowel het eene als het andere middel toe te passen. De beschavingen, welke voorafgingen aan de Fransche revolutie, brachten weinig voort en verbruikten ook weinig. De weelde was be- perkt tot een zeer klein aantal families en kon slechts in zeer geringe hoeveelheid tot uit- drukking komen. De arbeid was weinig inten- sief, want de feesten waren talrijk; vele men- schen leefden zeer bescheiden, zij werkten evenwel ook zeer weinig. De werktuigen waar- over de mensch beschikte, waren niet talrijk en zij bezaten niet de wonderlijke macht van moderne machines. De omvang van den be- bouwden grond was zeer klein en de grond werd ook slecht bebouwd. Een langdurige oorlog, welke een deel van het kapitaal vernietigde, dat een land bezat, bracht dat land in een uiterst moeilijken toe- stand. Het was zeer moeilijk om te sparen, daar de ovenyegende meerderheid reeds in den grootsten eenvoud leefde. Het was ook moeilijk om de productie op te voeren met zoo weinig productieve hulpwerktuigen en met een bevolking welke voor een deel gewend was om weinig te werken. Deze omstandigheden maken het verklaar- baar, waarom de dertigjarige oorlog en zelfs na de oorlogen der revolutie en van het Keizerrijk zulke lang voortdurende tijden van eltende volgden. Het herstel van het kapitaal was een moeilijke en netelige zaak, welke veel tijd vereischte. Thans is de toestand gansch anders. Het verbruik heeft geweldige verhoudingen aan- genomen; de menschen in alle klassen der samenleving, hebben op hun budget 'n lange rij LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. EEN EER VOOR EEN OUD-ALKMAARDER. De heer Jan Wils, architect van het Olym- pisch Stadion, heeft van het gemeentebestuur van Warschau een uitnoodiging ontvangen om bij den bouw van het nieuwe Stadium te Warschau op te treden als adviseur voor de sport-technische inrichting. TENTOONSTELLING FR5BELSCHOOL. Blijkens een advertentie in dit blad zal op heden, 7 Juli, en morgen, 8 Juli, een tentoon- stelling worden gehouden van het werk van de leerlingen der Frobelschool. De toegang is voor iedereen yrij. Voor na- dere bijzonderheden zie men de desbetreffen- de advertentie. t EXAMEN M. U. L. O. Deze week slaagden te Amsterdam voor het Mulo-examen de dames let Metz en Corrie ter Brugge, beiden leerlingen van de Meisjes- Ulp alhier. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Heden hadden de bevorderingen plaats aan bovengenoemde school. Hiervan vermelden wij die der volgende heeren: Voor waterbouwkundeVan le naar 2e studiejaar R. v. d. Pol, F. H. Preijer, S. Sie gers, B. Daalder. Voor buowkunde. Van 2e studiejaar naar practisch leerjaar: A. Elzas. Voor werktuigbouwkundeVan le naar 2e studiejaar: G. Koopman. Van 2e studiejaar naar practsch leerjaar: J. Th. F. Zwart. Van 2e studiejaar naar 4e studiejaar: M. A. B. F. Pels. Voor electrotechniek. Van le naar 2e studiejaar: H. Siptnan en H. Bakker (Stem- petoren). Alle candidaten, wier woonplaats met ver- meld is, wonen te Alkmaar. LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 9.51 uur licht op. OPLEIDING TOT ONDER-OFFICIER. De hierna vermelde dienstplichtigen, uit de gemeenten, achter hun namen vermeld, zijn geplaatst bij de opleiding tot onderofficier, n.l.A. J. N. Kroon uit Alkmaar, C. Bakker uit Wormerveer, J. Frans uit Heiloo, J. Klerk uit Barsingerhorn, J. Kramer uit Castricum, P. Kramer en P. van der Struijs uit Schoorl, G. Snijders uit Wijk aan Zee en Duin, en D. Stelling uit Wormerveer. medewerking aan een protocol bij het ver- drag waarin de reserves der verschillendc regeeringen zouden worden opgenomen. Tennis. DE WEDSTRIJDEN OP WIMBLEDON Nadat Donderdag de groote match Tilden Lacoste in het voordeel van den Fransch- man was geeindigd Lacoste won in 5 sets dezen titanenstrijd! werd gisteren de eind- strijd LacosteCochet gespeeld. Cochet, de kampioen van 1927 moest in Lacoste, de overwinnaar van 1925, zijn meer- dere erkennen. Het zijn twee spelers, die el- kaar door en door kennen en die in kracht vrijwel gelijk staan. Als ze spelen wint die man, welke bizonder z'n dag heeft. Dat was gisteren met Lacoste't geval en hij won zeer beslist met 61, 46, 64, 62. De andere uitslagen luiden: dames-dubbel, halve beshssing: miss Har- vey en mis Bennett slaan miss Boyd en Akhurst met 68, 63, 62. gemengd dubbelsnel, 4de ronde: mrs. O'Hara Wood en Moon slaan mrs. Waton en Rees met 6—4, 6—4, miss Akhurst en Crawford slaan miss Bennett en Cochet met 8—10, 6—4, 6—3. 5e ronde: mrs. O'Hara Wood en Moon ver- liezen van miss Akhurst en Crawford me* -6, 57. Miss Ryan en Spence slaan miss Wills en Hunter met 46, 64, 63. De eindstrijd dames-enkelspel, gaat tus schen miss Wills en signorita d'Alvarez. Deze laatste is op't oogenblik ongesteld, waardoor misschien een interessante match verloren gaat. door GUGLIELMO FERRERO. Overal beleeft men moeilijke tijden: in En- geland zoowel als in Duitschland, in Frank- rijk zoowel als in Italie. Waar het gelukt is, den gouden standaard weder in te voeren en het geld een hoogen koers heeft, heerschen werkloosheid, crisissen in de nijverheid, ge- brek aan kapitaal. Waar evenwel, zooals in Italie en Frankrijk, de Industrie bloeit, is de muntvoet onbestendig; door de toenemende waarde-vermindering worden de schuld- eischers en alien, die van een vast inkomen leven, bedreigd met een toenemende onteige- ning. De beide verschijnselen zijn nauw met elkaar verbonden. De industrie gedijt in Italie en Frankrijk, omdat het geld zooveel in waar- de is verminderd; zij verkeert in Duitschland en in Engeland in een toestand van crisis, omdat daar de muntvoet hare werkelijke waarde heeft bereikt. Daardoor heerscht allerwege een onbeha- gelijk gevoel en het is niet moeilijk, daarvan een verklaring te geven. Overal begint men de economische gevolgen van de kapitaal-vernie- tiging te gevoelen, welke de oorlog heeft ver- oorzaakt en welke in den vrede helaas voort- duurt. De volken en de regeeringen hebben niet begrepen, dat dadelijk op den dag van den wapenstilstand begonnen had moeten worden met den wederopbouw van het vernie tigde kapitaal; zij begonnen evenwel weer te leven en geld uit te geven, alsof de oorlog hen had verrijkt, en eerst nu beginnen zij zich er van bewust te worden, dat zij door den oorlog verarmd zijn. Vroeg of laat moest dit inzicht komen. Moet men dit nu tragisch opnemen? Dat zou een nieuwe dwaling wezen, gelijk aan de dwaling om het al te licht te hebben opgeno men. Van hoe groot gewicht ook de moeilijk- heden mogen wezen, waarmee de Europee- sche groote mogendheden te worstelen heb ben, men moet nooit vergeten dat wij leven in een eeuw, waarin de oplossing van economi sed vraaesdukken betrekkelijk gemakkelijk (GedeeiteLijk gecorrigeerd.) van weelde-uitgaven staan, waarvan de be- perking gedurende eenige jaren betrekkelijk gemakkelijk is. Datzelfde geldt voor de toene ming der productie, welke geen buitengewone moeilijkheden kan bieden bij1 de middelen welke ons tegenwoordig ten dienste staan: de algemeene gewoonte om te werken en de ge- heele, ons wezenlijk ter beschikking staande wereld. Men zou kunnen volstaan met de ont wikkeling van de industrie en de uitbreiding der steden eenige jaren lang op te houden, om kapitaal en arbeiaskrachten hoofdzakelijk aan te wend en voor de voortbrenging van levens- middelen en de ontginning van ertsen; dan zou het evenwicht spoedig hersteld wezen, en met geringe offers, vergeleken met die welke onze voorouders in een dergelijken toestand op zich moesten nemen. Eenige jaren van wijsheid in het staatsbe- stuur en in het particuliere leven van de over- winnaars in den oorlog zouden voldoende wezen, om aan een land den welstand te her- geven. De economische moeilijkheid is be trekkelijk gering. Wil evenwel de geweldige productie-macbine de door den oorlog ver- oorzaakte verliezen weer goedmaken, dan moet aan twee voorwaarden worden voldaan: de uitwendige en de innerlijke vrede. Daarin is de grootste moeilijkheid gelegen. Nieuwe oorlogen zouden den wederopbouw van het Europeesche vermogen onmogelijk maken Zeer heftige binnenlandsche politieke crisissen zouden deze taak nog veel moeilijker maken. Na 1870 is Europa daarom weer zoo snel tot nieuwen rijkdom kunnen geraken, om dat er vrede heerschte en omdat het recht om te bevelen van geen enkele regeering ernstig werd bestreden. De politieke strijd werd ge- voerd1 door alle partijen, zelfs door de revolu- tionnaire, binnen het kader der door ajlen ge- eerbiedigde wetten. Rusland daafentegen vecht thans met moeite tegen de ellende en het zal aan dit land maar zeer langzaam geluk- ken om den welstand te herkrijgen, aangezien het zijn*geheele politieke en sociale organisa- tie wilde veranderen. Hoe groot de economische vemietiging van de laatste 10 jaar ook wezen moge, Europa zal zijn vermogen tamelijk vlug kunnen her- stellen, wanneer het den vrede weet te bewa ren en wanneer geen nieuwe ernstige politieke crisissen ons werelddeel weer aan het wanke- len brengen. De moderne wereld is geschapen door ons, Europeanen: de wetenschap, de spoorwegen, de groote mechanische en chemi- sche industrieen. Wij zijn het die de goede of slechte gedachten hebben geschapen. waardoor de werkzaamheid' van het blanke ras wordt geleid. Amerika, dat op het punt schiint te staan om ons del eiding der wereld te ontnemen, is onze leerling geweest. Het heeft het voordeel gehad, onze gedachten en onze werk-methodes van handelen op een nieuw en nagenoeg ledig vasteland te kunnen toepassen maar zoowel de ideale werk- methodes heeft het aan ons ontleend. Een zoo grootsch verleden kan niet in tien jaren ver- dwijnen, zelfs niet in den vreeselijksten van alle oorlogen, indien wij althans het hoofd maar niet verliezen. Wij moeten de moeilijk heden, welke uit onze dwalingen zijn ont staan, niet ingewikkelder maken door het zoe- ken van bedriegelijke geneesmiddelen of door aan het genezingsproces niet den tijd te laten, welken het behoeft. Men moest zich deze eenvoudige waarheid van het gezonde menschenvertsand welke de hartstocht zoo licht vergeet, steeds voor oogen houden: dat het den mensch veel gemakkelij- ker valt om te vemietigen dan te scheppen Ondertusschen zijn er maanden en jaren noo dig om op te bouwen, wat in enkele datrep of uren vernield i* J '•^-l HET DRAMA IN DE BOOMPJES TE ROTTERDAM. DEN HA AG, 7 Juli. Het gerechtshof heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 34-jarigen koopman H. P N. te Rotterdam, thans gedetineerd, die in eerste oinstantie door de rechtbank aldaar wegens zware mishandeling met voorbe- dachten rade, den dood tengevolge heb- bend gepleegd in den avond' van 15 No vember van het vorig jaar in de Boompjes te Rotterdam, op de Duitsche dienstbode Frida Hensen, werkzaam in het „Maas- hotel", is veroordeeld tot 12 jaar gevange- nisstraf. Het hof, opnieuw rechtdoende, achtte niet bewezen het verdachte ten laste ge- legde, dat hij het misdrijf met voorbedach- ten rade heeft gepleegd en veroordeelde verdachte wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tt een ge- vangenisstraf van 6 jaar. De procureur- generaal had bevestiging van het vonnis der rechtbank geeischt. PROF. FiiRTHEIM. LEIDEN, 7 Juli. Hedenochtend is te Leiden na langdurig lijden overleden prof. dr. J. J. G. Furthein, hoogleeraar in de faculteit der Lett, en Wijsbegeer ten der Leidsche Hoogeschool. DE STAKING IN DE STEEN- FABRIEKEN. DREUMEN, 7 Juli. Het voorstel van den rijksbemiddelaar is verworpen De staking in de steenfabrieken duurt voort. Dinsdag zal een nieuwe confe rence worden gehouden. PARLEMENTSONTBINDING IN NEW FOUNDLAND. ST. JOHN (New Foundland), 7 Juli Het Parlement van New Foundland is Vrijdag ontbonden. De datum voor de nieuwe verkiezingen is nog niet vastgesteld DE RECORDPOGING VAN DE DUITSCHE VLIEGERS. DESSAU. 7 Juli. Het Junker-vlieg- tuig V. D. bevindt zich ondanks het slechte weer nog steeds in de lucht. Hedenmorgen 7 uur waren ze 51 uren in de lucht. EEN REDE VAN POINCARe. PARIJS, 7 Juli. De minister-president Poincare zal 13 Juli a.s. op de vergadering van den Nationalen Bond van oorlogs- slachtoffers te Bar-le-Duc een rede houden. VLIEGTUIG VERONGELUKT. LONDEN, 7 Juli. Naar uit Tokio ge- meld wordt, is het Japansche marine- luchtschip F. V. nabij Iohosoeka vernield, doordat het tijdens den mist met groote kracht op den waterspiegel sloeg. Drie officieren verdronken, terwijl de overige leden der bemanning werden gered. DE REGEERINGSCRISIS IN EG-YPTE. LONDEN, 7 Juli. Volgens berichten uit Cairo hield de afgetreden minister-pres:- detn Nahan Pasha een rede, waarin hij de leden der Walf-partij opriep, de regeering van Mohamed Pasha met alle middelen te bestrijden. Deze openlijke oorlogsverkla- ring der Wafd-partij aan de regeering zal, naar algemeen aangenomen wordt, de ontbinding der Kamer tegen het einde der maand ten gevolge hebben. ENGELAND EN HET ANTI- OORLOGSVERDRAG. PARIJS, 7 Juli. Naar de Londenschc correspondent van de Echo de Paris meldt, zou de Britsche regeering weinig lust ge voelen zich ter zake van het anti-oorlogs- verdrag bij de houding van Frankrijk aan te sluiten. De veering r^^iizert DE ALKMAARSHE PADVINDF.RS. W e hp e n. Zondag 8 Juli. Hordejacht. Aanvang half tien. Woensdag 11 Juli. Hordebijeenkomst. Aan vang 2 uur. VerkennefB. Woensdag 11 Juli. Troep-avond. Aanvang uur. Zaterdag 14 ujli. Troep-oefeninm Aan vang 2 uur. Voortrekkers. t Heden week-eind te Hargen. -*" (B uit en verantwoordelijkheid van de RedaC' tie. De opname in deze rubriek bewijst geeriS' tins dat de redadie er mede instemil) Mijnheer de Redacteur, Gelieve het volgende te plaatsen in uw blad. Vrijdagmiddag tusschen 4 en 5 uur was ik getuige van een aanrijding van een auto en een rijwiel. Uit de richting Steenenbrug komt een auto met een vaartje, volgens den bestuurder 25 K.M. Uit de Hoogstraat komt druk bellende een jongen (de autobestuurder deed niets). Er volgt een botsing. Het rijwiel is ver nield. De' auto stopt en het publiek komt er op af. De bestuurder geeft den jongen een flinke berisping en het jongetje zet een erg schuld- bewust gezicht, als een arme zondaar. Hei publiek dat er niets van had gezien, is op de hand van den autobestuurder en er was be- paald ook niemand, die goed met het verkeer op de hoogte was. Ik vond het een onrecht- vaardig geval en hoop dat dit beter onder- zocht wordt. De fordberijder, een grijze, no. G 47202 was er leelijk naast. De fietsrijder was rechts van de auto en had den voorrang. De auto naderde een kruispunt en niet de fietser. De autobestuurder had in dit geval uit te kijken Met dank voor de plaatsing, H. WESTRA. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. i Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 796.5 te Berlitz. Laagste barometerstand 746.1 te Stock holm. Verwachting (geldig tot den avond van 8 Juli): Matige tot zwakke westelijke tot noordwes- telijken wind, half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog weer, later iets warmer. ALKMAAR, 7 Juli 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij- zen als volgt: 12 Paarden 100250; 12 Melkkoeien 250380; 43 Nuchtere kalv, (slacht) 824; 52 vette Schapen 28— 34; 10 Lammeren 1023; 24 Schram- men 2032; 68 Biggen (10 weken) 11-/ 18. BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 7 Juli 1928. Op de heden gehouden Botermarkt waren de prijzen als volgt: Fabrieksboter le s. 0.850.95; Fabrieksboter 2e s. 0.700 80; Boeren- boter le s. 0.850.95; Boerenboter 2e s. 0.700.80, alles per K G.; Eieren (groothandel) 55.55; Eieren (klein- handel) 5—/ 5.75; Eendeieren 4.50 ALKMAAR, 6 Juli 1928. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 176 stapels, wegende 202147 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met merk 46.50, commissiekaas met merk 49. Boerenkaas kleine met merk 49, zonder merk 45.50 Commissiekaas met merk 53 Handel matig N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKW ARTIER. ALKMAAR, 7 Juli 1928. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 12000 stuks Kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: 56—58 5—/ 5.40; 58—60 5.30—/ 517060—62 5.40—/ 6; 62—64 5.906.30. Bruin: 60—66 5.80— 6.70. 30.000 stuks Eendeieren 4.70—/ 4.80. AARDAPPELPRIJZEN. AMSTERDAM, 7 Juli. Malta 13—/ 14 Muizen 7.50—/ 8, Kleine 4.50—/ 5, Westlandsche muizen 9, kleine 7. Aan voer 4 ladingen, 438 H.L. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 6 Juli 1928. In de heden ge houden veiling werd betaald voor: Aard- .appeler -ner 100 K.G 3,40—/ 7.90_» Aard-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2