lH ooooooooooo Parfjsohe Irievea. VERKOOPT U MERKEN-ARTIKELEN WELK ART1KEL VEBKOOPT U HET MEEST, HET GEADVERTEEBDE HKEBK OF HET N1ET GEADVEBTEEBDE WAABSCHIJNLIJK WEIGEBT U ZELFS ELK MERKEN-ART1KEL TE KOOPEN WAARVAN U GEEN ZEKEBHEID HEEFT DAT HET GE- ADVEBTEERD WORDT. EN WELKE LES IS DAARIN VOOB U ZELF GELEGEN? -n- ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT. Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlustr Verstopping f Slechte spijsverterlng en alle voedlngsstoornissen moeten spoedig swlchten voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or- ganisme verkwikken. Poster's ging zich hierover zekerheid verschaffen zal, ;of nog liever, dat de Regeering eigener bewe- ging licht en zekebheid en gerustheid geven zal. Thans wil ik eindigen. Ik sprak van groote dingen, van belangen, nauw verbonden met de groote belangen des volks. Is het niet een prachtig teeken, dat zdozeer Bondsbcl&ngzn rV^Asbelangen zijn, dat zoozeer bevordenng .van het belang, dat de A. N. W. B. voorstaat, identiek is met bevordering van de belangen, idie geheel de natie raken en ten goede komen aan elkeen! Daarom, laat ons krachtig blijven werken, pnvermoeid arbeiden, het toerisme tot zegen, het volk tot. heil. (Langdurig applaus.) De Feestmaaltijd ;,Na af loop van de algemeene vergadering jirei'eenigden de deelnemers zich aan een ge- meenschappelijk diner in de Harmonie. tir heerschte een gezellige stemming' onder be deelnemers. Natuurlijk werden de noodige Jafelspeechen gehouden, waarbij de heer Edo iBergsma nog het een en ander herinnerde 'aan het leven en welzijn van den Bond. Na de nede van den heer Bergsma sprak jpethowder Thom6en namens het gemeente- Ibestuur van Alkmaar, terwijl mr. J. P. Bos nian namens de V. V. V. een aardige causerie Shield. De voorzitter van d^n A. N. W. B. beant- ijvoordde de verschilende sprekers en voelde Kich genoodzaakt, nogmaals hulde te brengen Sean de stogre werkers van den A. N. W. B waarbij ook het gemeentebestuur van Alk- §aar en de V. V. V. niet vergeten werden. en stotte stelde hij een dronk in op de „Koningin der aarde", de pers, welke dronk |b een zeer geestige speech door den heer Meerum Terwogt van de N. R. C. beant- jfroord werd. Jenslotte heeft de heer J. V. A. Mulder, bedrijfsleider van de Stoomvaart Mij. Zee- tend, verteld van bet voornemen van deze Maatschappij om in Augustus in samenwer- ki-ng met den A. N. W. B. een tocht te orga- mseeren naar Engeiand. Hij stelde twee toten voor een vrijen overtocht ter beschik- king. Nadat het gezelschap nog gezellig bij -en geweest was, ging men naar een concert in de openlucht, waarna een bal champetre volgde. Het concert. Het was gezellig in den muziektuin. Gezel- liger dan we bet ooit gehad hebben in dit seizoen. Niet alleen de A. N. W. B. leden, doch ook vele andere muziekliefhebbers en belangstellenden waxen aanwezig, om het concert van de Marine Kapel van Helder te hooren. De tuin en de muziekkoepel waren aller- aardigst verlicht met een groot aantal ge- kleurde lampions. Het was een genot, eenige uren in deze heerlijke, rustige om geving door te brengen. Dat iedereen er zoo ;over dacht, bewijst wel dit, dat de talrijke aanwezigen slechts noode konden scheiden en velen dan ook lang bleven zitten. Zeker was ook't geanimeerd bal, dat op het concert volgde, een der oorzaken daarvau, Het was reeds laat, toen de laatste be- zoekers vertrokken. De tweede dag. De autotocht. Zondagmorgen halftien. Bij de Berger- brug heerschte een gezellige bedrijvigheid. De reunisten zouden bun autotocht aanvan- gen. In een drietal open bussen, waarin voor ieder plaats was, ging het, uitgeleide gedaan door een talrijk publiek, naar de duinen van Bergen, Castricum en omgeving. Alle deel nemers genoten van de schitterende om geving, van de heerlijke natuur, van den fris- schen zeewind bij Castricum aan Zee. Na een tocht over Heiloo, Castricum en Egmond kwam men tegen twaalf uur bij „Duinver- maak", waar alle deelnemers uitstapten, om vandaar naar Schoorl te wandelen. Hoe warm het was en hoe ver. Die wandeling! Misschieri was die wel een der mooiste nummers van het programma. Het ging duin op duin af, zwoegende door het mulle zand. Ettelijke zweetdruppels parelden op de voorhoofden der wandelaars. Aan den voet der duinen werden door de corpulente beeren zuchten geslaakt. „Hoe daar boven op te komen!" Toch moest het, toch werd de top bereikt. Steeds verder ging het, hier en daar even stilstaande om uit te blazen en rond te kijken. Eindelijk, na een tocht van een uur, rolden de reunisten naar beneden. Schoorl was bereikt! In „de Roode Leeuw" werd het gezelschap verweikomd door den jburcemeester van die gemeente, die er in een aardige speech op wees, dat deze streek zoo rijk aan natuurschoon is. Hij hoopte, dat de aanwezigen zouden genieten en een her- innering zouden bewaren aan Schoorl en omgeving. Daarna werd de lunch gebruikt. De wan- deling had hongerige magen gemaakt, en het was dan ook geen wonder, dat alles zich goed liet smaken. En teen ging het per auto weer op Bergen aan naar „de Rustende Jager", waar de thee geserveerd werd op hot terras. Hier bleef het gezelschap eenigen tijd bijeen, om tegen 5 uur naar Bergen aan Zee te vertrekken. Te Bergen aan Zee. Te Bergen aan Zee werd genoten van het mooie strand, het ruime terras van Nassau- Bergen en het uitnemende strijkje in de dan cing. Om half zeven vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner in Nassau-Ber gen, welk diner een zeer gezellig verloop had. Het woord werd gevoerd door den voorzit- ter Edo Bergsma, den burgemeester van Alk- uinni mi, weiiueiaai uie mede als Jongsfe lid het woord voerde, doch overtroffen werd door den burgemeester van Bergen Mr. van Reenen, die zijn pas geboren zoontje als lid opgaf, den vice-voorzitter van de V. V. V. tq Bergen den heer Kiomp, den consul van Schoorl den burgemeester van Schoorl baron von Fridagh en den hoofdredacteur van „De Kampioen" den heer Jan Feith. Het speechen geschiedde zoodanig, dat de lach meermalen door de zaal daverde. Om 10 uur werd per tram naar het vuur- werk te Alkmaar gereden. Het vuurwerk. 's Avonds 11 uur werd in de Singelgracht bij den Bergerhout een „schitterend" vuur- werk afgestoken. Terwijl de mannen der py- rotechnische fabriek in bootjos door het wa ter voeren, staken zij hier en daar de in de gracht geplaatste vuurwerkstukken aan. Het werden als't ware kleine eilandjes van spui- tend vuur, waarop molens van vonken draai- den, waaruit gekleurde ballen in de lucht schoten en bengaalsch vuur alles in wijden omtrek in daghelder licht zetten. Ook de ver- lichtingen langs den wallekant gaven den geheel cn omtrek een sprookj'esachtig aan- zien. Het slotnummer, opgeluisterd door een deel van het Stedelijk Muziekkorps was een „waterval" van vuur vanaf de Bergerbrug naar de Singelgracht. Wij gelooven wel te kunnen verzekeren, dat de Burgerij den A. N. W. B. voor deze „vurige" attentie zeer dankbaar is geweest. Na het vuurwerk ging het i n op tocht ach- ter de muziek de stad door. Er werd gehost, gezongen, pret gemaakt, kortom, de heele Langestraat was in een feeststemming. Na alioop was er nog een „gezellige sa- menkomst" in de Unie. De voorzitter van den A. N. W. B. dankte uit naam van den Bond den burgemeester van Alkmaar voor de buitengewoon hartelijke ontvangst, die de leden hier getroffen hadden. Zij zouden ongetwijfeld alien aan Alkmaar een prettige herinnering bewaren en gaarne terzijnertijd nog eens terug komen. En hiermee was het programma afge- werkt. Vanmorgen vertrokken de laatsten uit Alkmaar, waar ze, naar men ons van ver- schillende zijde mededeelde, twee bizonder gezellige dagen gehad hebben. Alkmaar kan tevreden zijn! DE TWEE MANNEN VAN DEN DAG. Twee mannen en hoe verschillend! hebben in de afgeloopen weken de aandacht van heel Parijs op zich gevestigd gezien, de een tegen zijn zin, de ander tot zijn groot genoegen, de een Italiaan, de andere Duit- scher, de een diamant-handelaar, de ander huurkoetsier, de een 'n moordenaar, de an der een doodonschuldige sportieve oude baas: Mestorino en Hartmann. Mestorino en zijn proces hadden natuur lijk de meeste aandacht een sensationeel moord-proces, vooral wanneer het een welge- steld burger betreft of iemand uit hooger kringen, is een echt buitenkansje voor Pa rijs, waar rijk en arm, jong en oud zich hevig voor interesseert. De kranten vertellen op hun eerste pagina elken dag' alle bijzonderheden ervan, die zich in het Paleis van Justitie heb ben afgespeeld, en de meest bevoorrechten wonen het proces zelf bij. De rechtszittingen in Parijs zijn openbaar. Men zou dus zoo denken, dat ieder die maar wil ze kan bijwonen, mits hij vroeg genoeg voor de deur staat, om een plaats te vinden in de zaal. Geen kwestie van! Bijna alle toe- hoorders (of moet men zeggen: toeschou- wers?) komen er op introductie-kaarten bin- nen, die hun verstrekt zijn door rechters en advocaten. Nooit zijn er kaarten genoeg voor zoo'n proces. Heel Parijs wil er heen en slechts de maatschappelijk allerhoogsten ge- lukt het er toegang te krijgen, het publiek be- staat er dan ook gewoonlijk uit ministers, kamerleden, beroemde kunstenaars, mannen van invloed, en uit dames heel veel dames, in hoofdzaak dames uit de heele en de halve wereld. Ze komen daar opgetuigd als voor een premiere in den schouwburg, behangen met diamanten en paarlen, en zwaar geurend naar de nieuwste modeparfums. Wanneer al die gei'ntroduceerden binnen zijn, dan pas wordt het eigenlijke publiek binnen gelaten, ten getale van een dertig ongeveer. En terwijl de meeste introduces een behoorlijke zitplaats vinden, krijgen de dertig publieks-toeschouwers een staanplaats achter een barriere, waar ook nog een troep politie- agenten geposteerd wordt, om die dertig in bedwang te houden, als ze soms te rumoerig mochten willen worden. Uren te voren staan de liefhbbers dus al voor de deur gedrongen, in de hoop mee bin nen te komen. Bij honderden en honderden staan ze daar, en bij honderden en honderden druipen ze weer teleurgesteld af. Sommigen zoeken door een list binnen te dringen. Een vaak toegepaste true is om zich eenvoudig eenadvocaten-toga aan te schaffen, een geleende of gehuurde, en daar- mee brutaalweg naar binnen te stappen tus- schen de andere advocaten in. Een tweede true is om zich uit te geven voor een familie-lid van een der hoofdperso- nen in het proces. „Laat mij binnen Ik ben de zuster van Mestorino!" fluisterde een dame den portier toe. En de portier liet haar daddijk door, niet wetende, dat Mestorino heelemaal geen zuster heeft en nooit een heeft gehad. Een andere dame meldde zich aan met een groote kartonnen doos in haar hand. „Wilt u mij even doorlaten?" vroeg ze den portier, ,,ik b.reng de toga van Mr. X." De portier liet haar door, en haastig zoekt de dame zich een plaats onder het zaalpubliek. De malste dingen hoort men op dat ge- bied. Zoo moet er bij dit proces ook een dame zijn geweest (alweer een dame)die eenvou dig zich tot een jong advocaat wendde, die ze aanbood: „Als u mij een plaats verschaft in de zaal, krijgt u tien francs van mij!" ze had zeker wel eens hooren praten over de soms moeilijke financieele omstandigheden van jonge advocaten. Eindelijk is iedereen, die binnen mag, bin nen. De deuren worden gesloten. Een oogenblik later wordt plechtig aangekondigd „La Cour!" de rechters en de jury-leden ko men de zaal in. Alle aanwezigen rijzen op en blijven staan tot rechters en jury-leden wil optreden Men moet de zaak b'ezien uit zich gezet hebben. De beschuldigde wordt binnengebracht tusschen twee agenten in, neemt plaats in de beklaagden-bank aan iederen kant van hem een agent, in de bank v6or hem zijn ad vocaat. Nu kan het schouwspel beginnen! Het publiek opent ooren en oogen. De bekl-aagde wprdt verhoord, de getuigen worden een voor een opgeroepen. Alle bijzonderheden van den moord worden uitgerafeld. Het publiek geniet van al de emoties, die het te verwerken krijgt. Emoties om den moordenaar, die een col- lega bij zich op zijn kantoor ontbood, dien half bewusteloos sloeg met een instrument, hem toen een prop watten in de keel duwde, zoodat hij stikben moest, hem van al zijn geld en juweelen bestal, vervolgens het lijk in een deken pakte, het eenige trappen afsjouwde, het naar zijn auto droeg, die buiten te wach- ten stond, er mee naar een bosch reed, het daar overgoot met benzine en het in brand stak. Emoties om de ouders van den vermoorde jongeman, die snikkend wraak eischen voor hun zoon, de ergste wraak, de doodstraf. Emoties om het schoonzusje van den moordenaar, dat hem hielp bij het inpakken van het lijk, de deken ging koopen, het bloed wegdweilde van den vloer, en dat op de rechtszitting zulk een gevoelig persoontje voorwendt te zijn, dat ze om de haverklap flauw valt of een zenuw-crisis krijgt, en altijd juist wanneer haar een belangrijke vraag ge- steld wordt. En dat er maar op los Tiegt, zichzelf onophoudelijk tegen spreekt. Dan de emoties om de vier leden van het personeel van den moordenaar, die alien het begin van den moord hebben gezien en geen hand uitgestoken hebben om dien te verhin- deren De dames en heeren in de zaal genieten, genieten! me6r dan in een schouwburg, want hier is het drama eohte, levende werke- lijkheid. Soms kunnen ze hun emoties niet meer inhouden, en schreeuwen bijvals-betui- gingen of protesten, zoodat de president meermalen moet dreigen de zaal te laten ontruimen. En dat gaat zoo dagen achter elkaar, zoo lang het proces duurt. Er worden wedden schappen aangegaan, als op de paardenren- nen hier vo6r of tegen de doodstraf. Eindelijk de dag der uitspraak. De rechters hebben de dofldstraf geeischt, de advocaat van den moordenaar heeft verzachtende om standigheden gepleit de eindbeslissing is aan de jury. De jury-leden trekken zich terug om te overleggen 50 minuten lang be- raadslagen ze, dan komen ze eindelijk plech tig weer binnen, het lot van Mestorino is be- slist geen doodstraf, maar levenslange dwangarheid. De moordenaar leeft op, de zaal is te leurgesteld, de meesten hadden de doodstraf gewild. En nu zullen ze ook de sensatie van de guillotineering moeten missen, dat zeld- zame Parijsche evenement op den boulevard Arago bij de Sante-gevangenis Maar ze hebben nog nieuwe emoties te goed, want het schoonzusje is gevangen geno- men als medeplichtige, en de vrouw van den moordenaar heeft zich trachten te vergiftigen. En terwijl de Parijzenaars al deze drama- tische gebeurtenissen meeleefden, direct door het bijwonen van het proces, of tweede- handsch door de kranten-verslagen, werd aan den anderen kant hun aandacht in beslag ge- nomen, door een allergenoegelijkste geheel verschillende Parijsche gebeurtenis de triomftocht van den Duitschen huurkoetsier Gustav Hartmann, die met zijn ouderwetsch rijtuigje en zijn paard Grasmus van Berlijn naar Parijs was komen rijden. Aan de porte de Pantin stond het publiek hem op te wachten, een dichte menigte, hon derden en honderdenWant niet uitslui- tend voor dramatische sensaties interesseert zich de Parijzenaar de sportieve prestatie van zoo'n eenvoudigen kranigen ouden baas interesseert hem even goed. Aan weerszijden van den weg stonden ze opgesteld, de kijkers, veel volks-publiek, een heele troep studenten, en vooraan de zes oudste huurkoetsiers van Parijs, met hun fiacres. Achter de toeschouwers een lange rij taxi's, die door de laatkomers in beslag wer den genomen, om over de hoofden van de an deren te kunnen heenkijken, en door de pers- fotografen, de pers-teekenaars, en de film- fotografen met hun toestellen. Daar kwam hij aan, zijn rijtuigje versierd met de Fransche en de Duitsche vlag. Een donderend hoeral „Leve Hartmann!" „Leve Gustav!" „Leve de ijzeren Gustav!" „Leve Grasmus!" De oude koetsier lachte vriendelijk en vol- daan, groette waardig naar links en rechts met zijn witten hoogen hoed. Werd druk ge complimenteerd, door zijn collega's, studen ten en journalisten in het Fransch, ant- woordde in het Duitsch, een Berlijnsch jour nalist, die met hem meegekomen was als pas sagier, fungeerde voor tolk. Men vormde een stoet, Hartmann met de zes Parijsche koetsiers voorop, dan de stu denten, dan een lange, lange stoet publiek er achter aan, en zoo ging het Parijs binnen, hier en daar werd halt gehouden, want af en toe moest Hartmann nieuwe ovaties van nieuwe menigten in ontvangst nemen, er wer den hem bloemen aangeboden, zelfs een liter landwijn door een werkman den wijn voor diens schaftuurtje bestemd! Op de groote boulevards werd hij omringd door een troep Engelsche officieren. Op de place de l'Opera stonden de studenten van de Polytechnische school hem op te wachten. Toen kwam de officieele ontvangst, in het gebouw van een Parijsche courant. Daar werd hij opgewacht door den secretaris van de Duitsche ambassade, door bekende Parij sche journalisten. Daar werd hem de eere- wijn aangeboden, daar werd gespeecht in het Fransch en in het Duitsch. En daar werd hij weldra opgeeischt door een groep studenten, die hem kwamen afhalen voor een feestmaal in het Quartier latin. Hij werd gekiekt met de studenten samen, er werd gedronken, er werd geklonken, er werd gelachen, en druk gespeecht. En Hart mann vond het allemaal even plezierig. De feestelijkheden volgden elkaar op. Hij maakte lunchen, diners, soupers, soirees en zelfs een dansavond mee, bij de Duitsche Ambasade, bij Duitsche Vereenigingen, bij een reisbureau, bij een luchtvaartmaat- schappij. En overal waar hij zich op straat vertoon- de werd hij herkend en toegejuicht. Voor zijn hotel stond men hem op te wachten, om hem even te zien te krijgen. Maar aan alle pret komt een eind. Gustav is een paar dagen geleden weer naar Berlijn vertrokken. Maar niet per trein. Neen, weer met zijn paard en zijn rijtuigje. En het Parijsche publiek betreurt het har- telijk, dat het den kranigen „ijzeren Gustav" weer missen moest, ze hadden hem graag nog wat gehouden, om hem te kunnen zien, over al zijn feestelijkheden te kunnen lezen. Maar hun aandacht wordt nu alweer door andere belangrijke dingen in beslag genomen, aa. door deopening van het hen- gelseizoen. Zoo is nu eenmaal het leven M. DE ROVANNO. DIRECTIE VAN NIJVERHEIDS- SCHOLEN. Vrijdagavond heeft de Vereenigig van Di- recties van, Nijverheidsscholen, onder voor- zitterschap van den heer H. Ellens te Schoon hoven, te Amhem haar algemeene vergade ring gehouden. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter er aan, dat in de vorige vergadering ter sprake kwam de kwestie van verzekering van leerlingen der scholen tegen ongevallen. Het bestuur heeft 72 scholen aangeschreven; van de 38 ingekomen antwoorden waren 21 voor verzekering, 17 wenschten voorloopig niet tot verzekering over te gaansommigen meenden, dat deze verzekering de taak is der ouders. Daartegenover staat de meening van ande ren, dat, waar de directies der scholen de plaats innemen van de werkgevers, op de di recties ook de moreele plicht rust het kind tegen emstige ongevallen te verzekeren. Het gaat hier om het kind; het is niet de bedoe- ling om alleen te verzekeren voor die onge vallen, die van ernstigen invloed kunnen zijn op het volgend leven van het kind. In net eerst meende het bestuur het initia- tief te moeten nemen. Later bleek, dat ook de Bond van besturen de vraag in behandeling had genomenhet bestuur is daarom bereid zich terug te trekken, mits de zaak tot stand komt. De vergadering vereenigde zich na eenige discussie met dit standpunt. De voorzitter deelde mede, dat de Bond van Leeraren een uitnoodiging heeft gezon- den om zitting te nemen in de Commissie van psychotechnisch onderzoek voor toelating tot de scholen. Het bestuur gevoelde er niets voor om aan deze uitnoodiging te voldoen. De vergadering vereenigde zich met het stanrpunt van het bestuur. De vergadering herkoos daarna tot voor zitter den heer H. Ellens. De vergadering van Zaterdag werd o.a bijgewoond door den insp.-gen. en den in- specteur van het nijverheidsonderwijs, de hee ren H. J. de Groot en W. H. Cool. De heer J. Veldkamp hield in deze bijeen komst een inleiding over de vraag of het het gewenscht is het aantal lesuren aan de nijverheidscholen op te voeren, welke vraag hij ontkennend beantwoordde. Wel zullen er telkens veranderingen en verbeteringen in het onderwijs moeten komen, teneinde het aan te passen aan hetgeen het werkelijke leven vraagt. De industrie moet voorgaan, het onderwijs kan slechts volgen. In deze richting is voortdurend gearbeid en gezocht, niet in de richting van opvoering van het leerplan, daar b.v. bouwplannen en volledige machines te laten vervaardigenmaar door verbreeding en verdieping van de voor den ambachtsman noodige kennis. Bij het debat over deze inleiding betoogde de heer Van der Worp uit Delft, dat onze nijverheid behoefte heeft aan goed geschool- de krachten en daarom dient men wel dege- lijk overleg te plegen met de industrie. De meening is, dat het ambachtsonderwijs niet in overeenstemming is met de eischen die de in dustrie aan het onderwijs stelt. Hierin schuilt veel waars. Van industrieele zijde wordt gezegd, dat een tweejarige cursus voldoende is. Daarmede is spr. het niet eens. Hij acht het noodzakelijk dat wordt nagegaan of het tegenwoordige ambachtsonderwijs nog wel voldoet aan de eischen van de practijk. Men moet zorgen, dat de jongens zoodanig wor den opgeleid, dat zij voor de industrie bruik- baar zijn, zoodanig, dat zij de concurrence met het buitenland, wat de industrie noodig heeft, mogelijk maken. De heer De Groot, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, verwees ten aanzien van de vraag of een langere of kortere cur sus gewenscht is, naar de meening van den minister, die ook in een binnenkort te ver- schijnen circulaire tot uiting zal komen. Daar- uit zal blijken, dat de minister niet dwingend het oogpunt van den toesiand welke thans bestaat. In groote plaatsen kunnen honderden ioneens niet tot de scholen worden toegela- ten, waar door zij van zelf worden opgenomen in het groote leger der ongeschoolden. Daar om moet men in de eerste plaats vragen: ho« kunnen de jongens worden geholpen? Spr. was geen voorstander van verhooging van het gemiddelde aantal lesuren. Hij was het niet eens met den heer v. d. Worp, dat vooral rekening moet worden gehouden met de in dustrie. Ve6r alles moet men de jongens een handwerk leeren. In de fabriek kan de jongen zich later aan de industrie aanpassen. Spr vond de tegenwoordige schooluren voldoende, maar onder zekere voorwaardei; het be- vreemdde hem dat geen der sprekers de aan dacht vestigde op de wijze, waarop de 38 of 39 schooluren worden gebruikt. Men moet de jongens de waarde van hun arbeid leeren kennen, dat die waarde afhankelijk is van den tijd, waarin die wordt verricht en dat arbeid met een slakkegang in de practijk geen waarde heeft. Nog kort geleden heeft spr. in een bespre- king met enkele ministers er op gewezen, dat men in de tegenwoordige richting voortgaan- de op onderwijsgebied, bezig is een geleerd proletariaat te kweeken. De markt wordt overvoerd met intellectueelen, die straks geen plaats kunnen vinden, terwijl het ambacht dringend behoefte heeft aan geschoolde ar- beiders. Te dien opzichte, zeide spr., is men gebonden aan een stopwet, die belet datgene te doen wat gedaan moet worden. De voorzitter sloot zich bij die laatste woorden aan en drong er op aan, dat zooveel mogelijk propaganda zal worden gemaakt voor de gedachte, dat ook de ambachtslieden recht hebben op een volledige opleiding en dat het niet aangaat dat onderwijs te be snoeien. Na rondvraag volgde sluiting der verga dering. HET ONGELUK TE DRIEWEGEN. Het door de justitie en deskundigen tet plaatse ingestelde onderzoek naar de aanrij- ding tusschen een trein van den lokaalspoor weg en de auto van dr. Folmer te Driewegen, waarbij dr. Folmer het slachtoffer werd, heeft uitgewezen, dat de machinist van den trein geen schuld treft en dus er dus geen reden was voor sectie op het lijk of vervol ging. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Zaterdag werd te Musis Sacrum te Am hem onder voorzitterschap van den heer P. J. de Lanter te 's-Gravenhage de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Nederland in den Vreemde. De aftredende bestuursleden werden her benoemd, n.l. de heeren mr. J. H. L. Bergs ma te, Amsterdam; mr. A. A. de Veer te Middelburg; ir. P J. Ott de Vries, jhr. mr. J. L. W. C von Weiler en de heer M Onnea van Nijenrode, alien te's Gravenhage. GRONINGF.R LANDDAG. Na de officieele ontvangst ten stadhulze te Utrecht, waar de voorzitter van het hoofdbe- stuur. mr. A. T. Vos uit Appingedam de toe- spraak van Utrechts's burgemeester beant woordde, begaf men zich opnieuw naar het Jaarbeursrestaurant waar behalve mr. H. A. Poelman, rijksarchivaris te Groningen ook de heer P. Groen, inspuecteur van het onder wijs te Delft, een lezing hield over een oil- derwerp Groning's historie betreffend. Een gezellig diner volgde, waarop een voorstelling in den schouwburg dezen eersten dag besloot. Zaterdagmorgen kwam de jaarvergadering opnieuw in het Jaarbeursgebouw bijeen onder voorzitterschap van mr. Vos. Deze herdacht allereerst de beide leden die de vereeniging in den loop van het jaar waren komen te ont- vallen, de dames G. KunstDe Vogel en De Haas—Okken. De voorzitter constateerde dat de belang- stelling in het Groningsch dialect vermin- dert, hetgeen o.a. zijn oorzaak vindt in een achteruitgang van het aantal belangrijke figuren da( r h hiervan bedient. Met den ad der geldmiddelen van d* vereeniging is het slecht gesteld. Vandaar dat overwogen dient te worden op welke ma- nier hierin verbetering is te brengen. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren F. Bontkes Gosselaar, en mr. Poelman, beiden uit Groningen en de heer K. ter Laan uit Zaandam. Langdurig werd over de financien gespro- ken. Besloten werd dat de afgevaardigden in hun afdeelingen zullen overwegen hoe de vereeniging het best kan worden gesteund en dat het resultaat dezer besprekingen in een nieuwe algemeene vergadering in de tweede helft van October a.s. in Utrecht te houden, een punt van overleg zal uitmaken. PROGNOSE VOOR SCHOOLCARRIeRE. In October zal aan alle scholen in Fries- land een psychotechnisch onderzoek naar de leerlingen worden ingesteld. Dit gaat uit van de Prov. Vereen. v. Leeraren bij het alg. vor- mend M. O., in samenwerking met dr. Boschrsticbtine te Groningen, Alom verkrijgbaat a f 0.65 per flacon. o o

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6