DE LANGE DE NIORMZ horaaz AlcmarIa Ulcirix. itleiiiai'Ia Victrk I Gloriav«gei§ Sport CREDIETEN DEPOSITO'S EFFECTEN Ingezonden stukken Stadsnaeuws in een siaapkatner acnrer ere mncnroom I van het Europesche restaurant op de Indi- sche ientoonstelling te Arnhem heeft een brandje gewoed, vermoedelijk door onvoor- zichtigheid met een brandende cigaret. AFSLUITING EN DROOGMAKING ZUIDERZEE. In de memorie van antwoord betreffende (let wetsontwerp tot wijziging van de wet van 14 Juni 1928 tot afsluiting en droogmaking ran de Zuiderzee, zegt de minister van oor- log dat er naar zijn meening tusschen de exploitatie van de drooggemaakte Wieringer- meer en de belangen van de landsverdediging geenerlei verband bestaat, zoodat er geen aanleiding aanwezig is om bij de uitwerking van de plannen ter zake met de eischen van de landsverdediging rekening te houden. De minister van waterstaat merkt op, dat, ,waar de proefpolder bij Andijk eerst het vo- rig jaar is drooggevallen, van bereikte resul taten nog niets kan worden medegedeeld, dat ,voor de Kamer van eenig belang kan worden geacht. KANON UIT ELKAAR GESPRONGEN. iTe Oudepekela is een tentoonstelling gehou- den en tot besluit zou Zondagavond 'n vuur- werk worden afgestoken. Men had ook 'n oud kanon geladen met los kruit en dit, zou wor den afgeschoten. Het kanon is daarbij echter uit elkaar gesprongen, met het gevolg, dat de arbeider Berend Sprik ernstig werd ver- wond, ofschoon hij wel 60 Meter van het ka non afstond. De man is in het nachtelijk uur naar het ziekenhuis te Winschoten vervoerd Men vreest voor zijn leven. DOODGEDRUKT. In de Rijswijksche straat te Den Haag is Maandag de 25-jarige A. H., uit die straat befcneld geraakt tusschen een muur en een auto die achteruit reed. De man had een ver- brijzelden schedel en was spoedig na het on- geluk overleden. De vrachtauto werd bestuurd door P. H., een broer van den getroffene, die uit een gqrage kwam. Het lijk is naar het zie kenhuis gebracht. ERNSTIGE ZIEKTEGEVALLEN OP HET S.S. INSULINDE. De directie van den Rotterdamsche Lloyd tieelt aan „Aneta" mede, dat uit telegrafiseh ontvangen berichten van den gezagvoerder yan de „Insulinde", die 14 dezer te Marseille moet aankomen uit Indie, gebleken is, dat zich verscheidene ernstige ziektegevallen aan boord hebben voorgedaan, waarvan acht met doodelijken afloop. De directie heeft de fami lies, zoowel in Indie als in Holland hiervan in kennis gesteld. Ter geruststelling van fami- lieleden van passagiers en opvarenden ver- zoekt de directie van „Aneta" mede te deelen, dat de laatst ontvangen berichten veel gun stiger luiden en er thans aan boord geen zeer ernstige ziektegevallen meer voorkomen. Het schip werd gister te Suez verwacht. DOODEVAL VAL. Gistermiddag viel een achtentwintig-jarige glazenwassclier, bij het overstappen van het eene op het andere raamkozijn van de vierdc verdieping van het Victoria-Hotel te Amster dam. Hij kwam terecht op de binnenplaats van het hotel. De ongelukkige overleefde zijn val niet. EEN NEDERLANDSCH POSTMUSEUM Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot het in het leven roepen van een stichting ,Het Nederlandsche Postmuseum" In de rubriek Staten-Generaal vindt men de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp afgedrukt. BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. Gisteren is in het societeitsgebouw in de Rotterdamsche Diergaarde het twtejaar- lijksch congres aangevangel van den Ne- derlandschen Bond van Personeel in Over- beidsdienst. De voorzitter, de beer N. v. Hinte, deelde in zijn openingswoord mede, dat het leden tal dat op 1 Januari 1926 13.164 bedroeg, op 1 januari 1928 14.144 was. Ook wat be- treft den financieelen toestand kon spr. op vooruitgang wijzen. Het vermogen is tot 1927 gestegen tot f 689.236. Vertegenwoordigd waren Duitschland, Belgie, Zweden, Engeland, Denemarken, Noorwegen, Frankrijk en Zwitserland. Na de officieele begroetingen sprak de heer Oudegeest, voorzitter van de S. D. A. P. Hij wees op de moeilijkheden, die in de toekomst komen zullen. Daarbij zal een nauwe samen .werking met de politieke partij noodig zijn. Spr. doelde daarbij o.a. op de groote moei lijkheden, die komen zullen bij de ratificatie. Spr. is nauw betrokken geweest bij het werk te Geneve en het is zijn vaste overtuiging, dat in de jaren van 1930 tot 1935 eerst de groote moeilijkheden zullen ontstaan, die de vakbeweging niet zal kunnen overwinnen zonder steun van de politieke partij. Over het facisme en het communisme wilde spr. niet spreken. Daarin ziet hij geen gevaar. In een land met 30 jaren leerpiicht kunnen noch het fascisme, noch het communisme wortel schie- ten. Wel gevaar ziet spr. in de werkloosheid, die bij ratificeering zal toenemen. Onder het volk zal die werkloosheid een zekere klasse vormen, die vatbaar zal zijn voor extreme denkbeelden. Toch is spr. ten opzichte van de komende moeilijkheden optimistisch, want bij de verkiezingen van het volgend jaar staat men er best voor. In de middagzitting heeft de heer A. W Heykoop, wethouder van Rotterdam, er aan herinnerd, dat Rotterdam de eerste is ge weest, die weer teruggehaald heeft, wat den gemeentewerklieden was ontncmen. Na bespreking van het beleid van het hoofdbestuur werd de vergadering verdaagd. KORTE BERICHTEN. Te Kijkduin heeft C. J. Zevenboom, uit Rotterdam, uit zee gered den 28-jarigen D. IJ. de Graag, uit Rijswijk, die was afgedreven en door den sterken stroom niet kon terug- keeren. Aan het stille strand te Scheveningen is ile 15-jarige M. Stofer, dienst in de Klimop- straat in Den Haag, die te ver van de kust was gedreven, door drie personen gered. Zondagavond is te Harderwijk het vijf- jarig zoontje van den visscher W. Petersen in de haven verdronken. In tegenwoordigheid van vele belang- itellenden en rrienden van mr. H. Smeenge is gistermiddag in het Stedelijk Museum te Am sterdam de door den beeldhouwer Raedecker 'ervaardigde buste van mr. Smeenge door het Vidertijd ge-rormde huldigingscomite aan de jemeente oyergediagep De politie te 's-Mertogenbosch heeft op l heeterdaad betrapt den werkloozen sigaren- maker J. aldaar, die inbraak pleegde in de directiekeet van een bouwwerk en die ook schuldig bleek te zijn aan verschillende an dere inbraken in de vorige nachten gepleegd, waarbij geld en een rij wiel werden ontvreemd. Op den weg tusschen Hoek van Hol land en's Gravenzande is een Amova-car, door het defect geraken van het stuur over den kop geslagen en in de sloot langs den weg terecht gekomen. De chauffeur werd ern stig verwond. De auto werd zwaar bescha- digd. Te Swalmen bij Roermond is de 18-jari- ge M. Vestjens, die op een fiets reed, door een autobus overreden. Met zware kneuzingen werd zij naar het hospitaal te Roermond overgebracht. Naar de „N. Soer. Crt." verneemt, zal het misschien in den loop dezer maand nog noodig zijn de „Flores" of de „Soemba" bui- ten dienst te stellen, wegens gebrek aan be- roeps marine-personeel. Luchtvaart. De Russische ijsbrekers. De plannen van de Braganza en de Hoboy. De Russische ijsbreker Malygin heeft Ka- rel XII land bereikt. De vlieger Baboesjkin bereidt een tocht naar Kaap Leigh Smith voor. De ijsbreker Krassin is 15 mijl benoorden Kaap Plate (Noord Oostland) voor anker ge- geaan en bereidt een vlucht van Tsjoeskofski voor. De Braganza is naar het noorden vertrok- ken; de kapitein hoopt in den loop van deze maand de groep-Viglieri te kunnen tereiken. De Hobby is vanochtend vertrokken om on der leiding van Riiser Larsen den ijsrand tus schen het Amsterdam-eiland en Greenland af te zoeken. Het schip wordt binnen acht dagen terug verwacht. Een pessimistische beschouwing. De Duitscher dr. Villinger secretaris van de Poolexpeditie NansenEckner, die op zijn doorreis te Oslo verto-eft, heeft in een persge- sprek gezegd: „Ik heb in 1913 persoonlijk deelgenomen aan de hulpexpeditie voor de Duitschers Schroeder en Stranz tusschen het eiland Foyn en Noord-Oostland. Uit de toen opgedane ervaring leid ik af dat de ijsbreker Krassin niets kan uitrichten in het kruiende drijfijs en er geen enkele kilometer in zal kun nen doordringen". De Krassin Op het Zweedsche ministerie van oorlog is het volgende telegram van kapitein Thorn- berg ontvangen: De ijsbreker Krassin be- vindt zich op 25 (graad) minuten afstand van de groep Viglieri. Alles wel. Thornberg. KAPITEIN THORNBERG IS PESSI- MISTISCH. De Malmgreengroep waarschijnlijk omgekomen. Bij het Zweedsche ministerie van oorlog is een rapport van den leider der Zweedsche expeditie binnengekomen, waarin gemeld wordt, dat de kansen op redding van de be- manning van de „Italia" er zeer ongunstig voor staan. Er heerscht nu geringe warmte en dichte mist; redding van de Viglien- groep is slechts bij koude mogelijk. Kapitein Thornberg stelt voor het vliegtuig „Upp- land" naar Zweden terug te roepen. D Zweedsche watervliegtuigen hebben reeds vtel gedaan, daarentegen blijven de Italiaansche watervlieg tuigen reeds sedert den 1 Juli werkloos. Kapitein Thornberg zeide van meening te zijn, dat verdere reddingspogingen zeer ge- vaarlijk zijn. Het onderzoek naar de slecht uitgeruste Malmgreen-grosp is nog steeds zonder resul- taat gebleven. Men meent daarom, dat de Malmgreen-groep om het leven is gekomen. De „Krassin" kan met verder. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de ijs breker „Krassin" door de groote ijsmassa's tot stilliggen gedwongen. Naast de ijsbreker is een startplaats voor vliegtuigen gemaakt. De vlieger Tsjoechnowski heeft de eerste proefvlucht gemaakt. Gymnastiek. Wedstrijden te Oudkarspel. Zondagmiddag hadden op het D. T. S.- terrein, daartoe wederom welwillend afge- staan, de jaarlijksche gymnastiekwedstrijden plaats, uitgeschreven door Hercules en Hygiea. Dank zij het uitstekende weer zijn de wed strijden prachtig geslaagd en was het voor de sport] iefhebbers een mooie middag. De uitslagen waren als vo'gt. 6e afd. jon- gens Paard, lste prijs K. Kroon, 2e prijs A Borst en 3e prijs J. Bouwens; 5e afd. jongens Brug: lste prijs Jb. Tromp, 2e prijs P. Borst en 3e prijs E Bos4e afd. jongens Paard, lste prijs R. Tauber, 2e prijs T. van Loenen en 3e prijs Jn. Kostelijk; 3e afd. jongens Langrek, lste prijs Jb. van Hout, 2e prijs G. Chattillon, 3e prijs A. Kroon; 2e afd. jon gens Langrek, lste prijs A. Pranger, 2e prijs C. Kok en 3e prijs J. van Zijl; le afd. jon gens Brug, lste prijs J. Mo'enaar, 2e prijs C. Jonker, 3e prijs H. Aarts; 6e afd. meisjes Brug, lste prijs G. Jansen, 2e prijs E. Zee- man, 3e prijs G. Bakker; 5e afd. meisies Paard lste prijs N. Langedijk, 2e prijs N. Kroon, 3e priis T. Kuiper; 4e afd. meisjes Brug, lste priis L. Oosterbroek, 2e prijs T. Kooy, 3e prijs K. Peys; 3e afd. meisjes Lad der, lste priis T. Blom, 2e prijs A. van Dam, 3e prijs A Ludeke; 2e afd. meisjes Paard, lste prijs E. Bos, 2e prijs H. Bos, 3e prijs G. Balder; le afd. meisjes Brug, lste priis G. Dekker, 2e prijs G. Borst, 3e prijs CI. Yff. Verspringen dames: lste prijs Hygiea al- hier met 13.87 Meter; 2e prijs Turnlust te Oude Niedorp met 13.63 Meter Hindernisbaan heeren: lste prijs S. S. S. te St. Maartensbrug 69 sec.; 2e prijs Hercu les alhier 74 9/10 see. Driekamp dames, le groep: lste prijs A. Witlok; 2e prijs A. van der Sluis; 3e prijs M. Veuger, alien te St. Maartensbrug. Driekamp dames, 2e groep: lste prijs M. Vos te Oude Niedorp; 2e prijs G. Langedijk te Noordscharwoude en 3e prijs T. Kos te St. Maartensbrug. Vierkamp heeren, le groep: lste prijs G. Ens van Turnlust te Oude Niedorp; 2e priis C Langedijk van Turnlust en 3e prijs S. Wormsberher van Turnlust, beide alhier. Vierkamp Seeren 2e groep: lste prijs W. van Hout van Hercules, 2e prijs P. Kramer van Hercules en 3e prijs G. de Geus van Hercules, alien alhier. Onderlinge ."ereenigingskamp2e groep dames Hygiea: lste prijs G. Langedijk, 2e prijs J. Mulder; 3e prijs G. Borst. Onderlinge vereenigingskamp le groep heeren, Hercules: lste prijs C. Langedijk, 2e prijs S. Wormsbecher en 3e prijs C. Met. Tweede groep: lste prijs W van Hout, 2e prijs P. Kramer en 3e prijs G. de Geus. W a t e r s p o r t. OM DEN GOLD CUP. De eerste race. Amerika wint met vier seconden voorsprong op de Kemphaan. De eerste race om den Gold Cup is door Amerika op sensationeele wijze gewonnen. De Kemphaan (Ned; stuurman Pluygers) was steeds voor geweest, maar in de laatste minuut li-ep het Amerikaansche jacht in, pas- seerde eerst Finland en daarna Pluygers. De baan was 12 zeemijlen lang. Pluygers had een besten start, zeilde ook zeer go-ed en behield steeds de leiding met Finland als goede tweede. De Amerika was derd-e. In het allerlaatste ra-k, ruim bezeiid kreeg Amerika op't laatst een zeer gunstige vlaag en won. Uitslag: 1. Saleema, (Amerika) 2 uren 56 minuten 45 seconden, 2. Kemphaan (Neder- land) vier seconden later, 3. Finland 2 uren 56 min. 50 sec.; 4. Zweden, 2.56.52; 5. Noor wegen, 2.57.49; 6. Denemarken, 2.58.34; 7. Spanje 2.59.31; 8. Italie, 2.59.58 9. Enge land, 3.03.02; 10. Duitschland, 3.03.30. De tweede race: Noorwegen wint van Zweden. De Kemphaan opgege- ven wegens averij. De tweede race om den Gold Cup is door Noorwegen gewonnen in 2 uur 30 min 57 sec. Zweden was tweede in 2 uur 31 min. 22 s-ec., 3. Amerika 2 uur 31 min. 34 sec., 4. Finland 2 uur 32 min. 47 sec., 5. Duitsch land 2 uur 36 min. 42 sec., 6. Spanje 2 uur 38 min. 33 sec. De Kemphaan moest in de eerste ronde opgeven, omdat bij het grijpen om de boei de zaling brak. Engeland en Italie zijn niet gestart. Er stond een zeer stijve bries met veel zeegang. Zweden diende teg en Noorwegen een pro test in wegens het raken van een boei Een beslissing is nog niet genomen. LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. D u i v e n. P. V. „DE POSTDUIF" TE ALKMAAR. Zondag 8 Juli hield bovegntnoemde ver- eeniging een wedvlucht met oude duiven van- uit Limoges (Fraknrijk) afstand 780 K. M Duiven gelost om 6.10 met N. O. wind. Aankomst als volgt: le Th. J. Buissink 7048 2e dezelfde 72—38 3e A. J. de Wit 7— 6—58 4e dezelfde 7—41—24 5e F. J. Schieman 74151 6e Jos. v. Seggelen 74223 7e dezelfde 7—43—58 8e C. D. Huiberts 750'36 9e F. J. Schieman 75238 lOe A. J. de Wit 8- 9—36 lie F. Feijen 8942 12e Th. v. d. Kamer 81625 13e C. D. Huiberts 81914 POSTDUIVEN-VEREENIGING „ALCMARIA VICTRIX" TE ALKMAAR. Bovenvermelde vereeniging hield Zondag 8 Juli een wedvlucht vanaf Limoge afstand 797 K. M. Gelost 6.11. Wind N.O. Aankomst. lste prijs Theo H. v. Gijzen 64841 2de prijs B. Termaat 7742 3de prijs Ant. de Wit 7190 4de prijs A. Haring 72912 5de prijs G. H. Waijboer 73411 6e prijs H. J. Struijs 7—4748 7e prijs Theo H. v. Gijzen 75856 8e prijs J. B. de Looze 8524 (Buiten verantwoo:deUjkhent van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst eeenszins dat de 'ednctie er mede instemt 9 Juli 1928. Geachte Redactie! Ondergeteekende verzoekt beleefd pjaat- sihg voor onderstaande, bij voorbaot harte- lijk dank. SPEELTUIN „OOSTWIJK". Met verbazing las ondergeteekende en zeke- zeer velen met mij in Uw blad van Vrijdagavond 6 Juli het afschrift van bijlage no 75. Daarin meenen B. en W. afwijzend te moe- ten adviseeren omtrent de aanvrage van de vereeniging D E. S. om het z.g. speelpleintje te willen afrasteren met harmonicagaas De vereeniging D. E. S. zou dan verder zorgen voor de noodige speelwerktuigeu en toezicht. B. en W. motiveeren hun afwijzend advies door te schrijven, dat het verharde pleintje nu geschikt en een veilige plaats is voor de jeugd om te spelen. Hoe kan nu een verhard pleintje een ge schikt speelterrein zijn, zoo er niets voor de kinderen is om te spelen. Alleen voor voetballen, maar tot last voor de bewoners en zoolang er geen agent te zien is Zandbakken kunnen er niet geplaatst wor den, ze zouden gaan veranderen in bonden- en kattenbakken. Hoe kunnen kinderen van 210 jaar nu veilig spelen op een hard en open terrein. Neen dat is alleen mogelijk op een afgeras- terd terrein met toezicht. B. en W. meenen, dat het stadsbeeld daar in die wijk er door ontsierd wordt. Hebben B. en W. wel eens een kijkje genomen in Amsterdam naar de verschillende speel- tuinen? Vele zijn daar in't midden op plei- nen van verschillende buurten geplaatst en afgerasterd en toch niet om het stadsbeeld te ontsieren. Is de Landstraat ontsierd met zijn afge- rasterden speeltuin? Veel wil ondergetee kende er nu niet over schrijven, over de 2e aanvraag later meer. Aan de raadsleden doe ik het verzoek na- mens de kinderen van geheel Oostwijk: wil- lig a.s. Donderdag het verzoek van D. E. S. in en ge toont daarmede kindervrienden te zijn. Een afgerasterde speeltuin met toezicht is een waarborg voor het spelende kind. Th. SCHOUTEN, Voorzitter D E S. le Landdwarsstraat 36. (Het wil ook ons voo :komen, dat men met een klein beetje goeden wil wel een oplos- sing kan vinden, waardoor den kindeen hun speeltuin niet onthouden behoeft te worden. Red. Alkm. Crt.) St Pancras, 10 Juli 1928. Aan de Redactie van de „Alkmaarsche Courant'', Alkmaar. Naar aanleiding van het persbericht van den heer Ir. Kakebeeke betreffende de circu late aan onze Duitsche afnemers van poot- aardappelen, welk bericht door U overge- nomen werd onder het opschrift „Laakbare handelingen", verzoeken ondergeteekenden plaatsing voor het volgende: Niet wij maar juist de heer Kakebeeke maakt de Nederlandsche pootaardappelen in Duitschland verdacht. De export van dit artikel bestaat voor ongeveer 10 pCt. uit te velde goedgekeurde aardappelen en onge veer 90 pCt. ongekeurde, en het kwantum dat geexporteerd wordt, wordt nog ieder jaar grooter, wat dus wel een bewijs is, dat Duitschland met de Hollandsche pootaard appelen tevreden is. Nu heeft de heer Kakebeeke reeds verleden jaar in een persbericht bekend gemaakt, dat er zoodanig door de Hollandsche hande- laren met deze poters geknoeid werd dat de Duitsche bouwers bedrogen werden en dat zij niets anders moesten koopen dan te velde goedgekeurde pootaardappelen. Het gevolg hiervan was een hoofdartikel in „der Mittag", welke bij de Duitsche regeering op een invoerverbod van Hollandsche poters aandrong. Het onbewezene van Ir. Kakebeeke was koren op den Duitschen molen en de stok waarnaar in landen, die't protectionisme hul- digen, steeds gezocht wordt om het importee- rende land te slaan, werd hen door een der onzen, en nog wel een officieel door de regee ring betaalde „medewerker" aan de hand gedaan. Wij hebben reeds toen den heer Joustra, tuinbouwconsulent bij het gezantschap in Berlijn, op het gevaarlijke geschrijf van den heer Kakebeeke gewezen. De heer Joustra vond het toen beter de zaak, welke reeds doodbloedde niet opnieuw op te halen Wij hebben het echter noodig geoordeeld om in verband met het artikel in ,,der Mittag" den Duitsche handelaren te schrijven wat wij van deze zaak denken. Van den inhoud onzer circulaire nemen wij geen woord te rug, integendeel, wij zullen voortgaan ook verder onze afnemers op de hoogte te hou den van het doen en laten der keuringscom- missien. De heer Kakebeeke ziet in onze circulaire niet den goeden naam der poters aangetast, immers, anders,zou hij ook het eerste gedeel- te onzer circulaire vertaald hebben, hetgeen hironder volgt: „Wij deelen U mede, dat het noordelijk deel van Noord-Holland 90 pCt. van den ge- heelen vroegen aardappelenexport voor zijne rekening neemt. In dit gedeelte van het land, waar bijna uitsluitend kleinbedrijven van 2 tot 5 H.A. gevonden worden, bestaat een cul- tuur, intensiever dan waar ook en iedere tuin- der probeert zijn aardappelsoort nog ieder jaar te verbeteren door steeds de beste aard appelen weer als poters te gebruiken, en het is hier een kamp wie de beste, vroegste en zuiverste aardappelen verbouwt Als dan ook de tuinders hier hun akkers zouden laten keuren, zou 99 pCt. dezer aardappelen als goedgekeurde poters in aanmerking komen". Uit dit niet gepubliceerde gedeelte het geen voor den heer Kakebeeke onbruikbaar was, blijkt voldoende dat wij de poters niet verdacht maken maar, integendeel, de eoede kwaliteit hiervan roemen. Onze strijd en die van zoovele anderen gaat tegen het systeem keuringscommissien, welke zelf keuren en handel willen drijven. Laat dit ook hun recht nog zijn, maar la ten zij dan niet trachten alles wat door hen niet geleverd is, verdacht te maken. Verleden jaar exporteerden wij anderhalf millioen kilo poters en wii ontvingen tal van brieven waarin orfze klanten schreven dat zij Lvreden waren. ondanks hH Lit d-.t deze aardappelen niet tevelde goedgekeurd waren. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. GEBR. KLOOSTERBOFP.. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771 0 te Rennes. Laagste barometerstand 747.4 te Reikjavik. Verwachting (van den avond van 10 Juli tot den avond van 11 Juli): Zwakke tot matigen, later wellicht toe- nemende Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, behou- dens kans op onweer, warmer overdag. AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van den avond van acht Juli tot den avond van negen Juli zijn in het mid den van het land de omstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappel- ziekte. In het Noorden en vermoedelijk in Zeeland gunstig, behoudens te geringe be- wolking. Aan landbouwers wordt aangera- den hun aardappelgewas met Bourgondische en Bordeauxsche pap te bespuiten. WOE11UAG 11 JULI IJmuiden. Aanvan^ I uur 's avouds. Hed. Bond van II. It. Bouwpalrooiiis. Algemeene vergadering Ontvangst ten Stadhuize. Heden en morgen wordt binnen haar veste na de congressen, die reeds gehouden zijn, de tiende algemeene vergadering van den Ned. R -K. Bond van Bouwpatroons ge houden. Gistermiddag werden de hoofdbestuursledwi en het bestuur der afd. Alkmaar officieel ten Stadhuize ontvangen. Daar waren aanwezig, behalve de genoemden, de leden van de ver schillende commissies voor deze algemeene vergadering, de bonds-adviseur kapelaan de Vries, de geestelijke adviseur der afdeeling, pater Leygraaff, de wethouder Ringers en Leesberg, de gemeentesecretaris en de di- recteur van gemeenteweiken. Burgemeester Wendelaar heette de heeren welkom in Alkmaar. Het was hem een groot genoegen den Bond, onder leiding van zijn oud-collega Fransen, thans wet houder van P. W. te Leeuwarden en lid der Eerste Kamer, te mogen ontvangen. Spr. voegde daaraan toe zijne gelukwenschen met het tweede lustrum van den Bond. Spr. had het jaarverslag van den Bond en de agenda voor de vergadering enz., nage- lezen en toen hadden eenige belangrijke pun- ten zijn aandacht en daaronder in de eerste plaats dat betreffende de bindende besluiten, een voorstel dat zeker den wethouder van P. W. niet onverschillig zal laten, zei spr. lachend. Daar ook de Vereen. van Ned. Gemeenten in deze kwestie een rol speelt, meende spr. zich thans daarover niet nader te moeten uit- laten. Afgewacht dient te worden, wat de Bond ten dezen zal "besluiten. Een anaer punt, dat spr.'s aandacht had getrokken, was het voorstel der afd. Alk maar, dat ook naar buiten algemeene aan dacht vraagt, n.l. dat pogingen worden ge daan om ten aanzien van het uitvoeren van bouwwerken voor vereenigingen dezelfde minimum-eischen voorgeschreven te krijgen als voor bouw voor particulieren. Spr meen de, dat hij met het spreken hierover eenige gereserveerdheid in acht moest nemen, maar toch geloofde hij wel „misschien te mogen zeggen, dat wel 'n zekere mate van sympathie voor een dergelijk voorstel zou te vinden zijn". Waarom zou men ook aan bouwver- eenigingen lager eischen stellen dan aan par ticulieren? 't Is een kwestie van concurrence en van veiligheid voor de toekomstige be woners. Voorts had spr.'s aandacht getrokken, dat de verhouding tusschen particuliere- en ver- eenigingsbouw tegenwoordig is ongeveer 80 tegenover 20 pCt., wat in het hoogtepunt der crisisjaren vrijwel juist andersom was. Waarom zou de Bond hebben besloten om het tienjarig bestaan in Alkmaar te vieren? had spr. zich afgevraagd. Misschien zou het zijn, omdat Alkmaar de sterkste afdeeling heeft, een feit, dat spr. vervult met eenigen trots, als men bedenkt, dat het in het Zuiden des lands en in Amsterdam veel gemakke- lijker moet vallen om kath. geloofsgenooten tot toetreding tot den Bond te bewegen Eerder geloofde spr. echter, dat de Bond hier kwam, omdat Alkmaar een der eerste gemeenten is op het gebied van stedenschoon Spr. is er trotsch op, dat ook de particuliere bouw hier zooveel moois heeft tot stand ge bracht en hij geloofde wel, dat ook de leden van den Bond daar trotsch op zullen zijn Spr. besloot met de heeren welkom te hee- ten binnen de wallen der oude veste Alk maar en hun een paar nuttige en tevens prettige dagen toe te wenschen. De heer Fransen uit Leeuwarden, voorzitter van den Bond, antwoordde op de toespraak van den burgemeester. Hij ge- voelde zich aangenaam getroffen door de vriendelijke ontvangst. Dat Alkmaar was ge- kozen.als plaats voor deze jaarvergadering kwam wel gedeeltelijk doordat hier de sterkste afdeeling is, maar ook om de schoonheid der stad en hare omgeving. Spr. geloofde dat het goed gezien was van den burgemeester om thans niet te diep in te gaan op het vraagstuk van de bindende besluiten, maar wel wilde hij zeggen, dat hij hoopte, dat de Alkmaarsche wethouder van P. W. er net zoo over dacht, als zijn collega te Leeuwarden. Volkomen juist achtte spr. het, dat de on- eerlijke concurrentie tusschen vereenigings- en particulieren bouw niet langer toelaatbaar is. Het bouwen voor een vereeniging, waar- voor het Rijk de credieten en voorschotten verstrekt en de gemeenten garant zijn, eischt soms afwijking van de bouwverordeningen eener gemeente. Het feit doet zich voor, dat Leeuwarden b.v. gebouwen krijgt, die in strijd met de verordening zijn gebouwd. Wij meenen, zei spr., dat onze bondsver- vergadering belangrijke besluiten zal moe ten nemen in het belang van het bouwvak en de leden, maar dat wij de overheid daarbij niet voorbij mogen streven Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat Alkmaar zal voortgaan in bloei en dat nog veel onder leiding van burgemeester Wendelaar tot stand zal mogen worden ge bracht. De heer Wendelaar meende nog iets te moeten rechtzetten, een mogelijk misver- stand uit den weg te moeten ruirnen, n.l. dit: als het waar is. dat er oneerlijke concurren tie bestaat tusschen woningbouw door ver eenigingen en particulieren, dan spr stelde er prijs op dit te verklaren is dit in Alk maar niet het geval. Hier worden steeds de zelfde eischen gesteld, wat de wethouder van P. W., de heer Ringers en diens ambtsvoor- ganger mr. Leesberg kunnen bevestigen. Van deze mededeeling werd door de aan- wezigen met kennelijke voldoening kennis ge nomen, - - aiiftaai

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2