L. Franfeenberg - Alkoiaar Iiederwaren - - - en Steisartifeelen. Sngezonden stukken Tijdschriften heeft de grootste sorteering eenige administratieve bemoeiingen vordert De aan leges onderworpen beschikkingen zouden kunnen gelden voor den duur van een jaar. De Commissie van Bijstand voor de Finan- cien, wier advies wij voor U ter inzage leg- gen, kan zich met de voorgestelde wijziging der legesverordening vereenigen. Wanneer deze wijziging tot stand komt, zullen de over- eenkomstige bepalingen der precario-verorde- ning kunnen worden ingetrokken. In verband met bet voorgaande stellen B. en W. voor de desbetreffende verordemngen vast te stellen. PLAN SCHOOLBOUW LINDENLAAN. Bij Raadsbesluit van 5 Januari 1928, ge- wijzigd bij dat van 9 Februari j.l., zeggen B en W. in bijlage nr. 82, werd aangekocht een terrein aan de Lindenlaan, teneinde daarop een school voor gewoon lager onderwijs te stichten. Nadat de goedkeuring aan dit be sluit door Gedeputeerde Staten was verleend, hebben wij den directeur der gemeentewerken opdracht gegeven, een ontwerp-plan voor de nieuwe school te maken. Verschillende plannen zijn aan ons college voorgelegd, omdat wij meenden, dat in dit ge- val met het oog op de onmiddellijke nabijheid van den Hout andere eischen dienden te wor den gesteld dan voor een gewone stadssehool. Tenslotte is een ontwerp samengesteld, dat ons kon bevredigen en dat ook de goedkeuring kan wegdragen van de commissie van bij stand voor de publieke werken. Dit plan leggen wij thans voor Uwe verga- dering ter visie. In het plan zijn opgenomen 7 leslokalen, waarvan 4 beneden en 3 op de verdieping, een kamer voor den schoolarts en voor het hoofd der school, zoomede een overdekte speelplaats en rijwielbergplaats. Een gymnastieklokaal is niet geprojecteerd. ofschoon daarvoor de noodige ruimte is ge- reserveerd en bij het plan hiermede rekening is gehouden. Zoodra de behoefte daaraau mocht blijken, zal het gymnastieklokaal ge- bouwd kunnen worden. De kosten van het ter inzage gelegde plan nen worden door den directeur der gemeente werken geraamd op 83.500. Onder opmer- king, dat wij te zijner tijd de noodige voor- stellen aan U zullen doen met betrekking tot de eerste inriditing en de meubileering der school, stellen wij' U thans voor: 10. Ons college te machtigen tot den bouw van een openbare school aan de Linden laan overeenkomstig het hierbij overge- legde plan en voor dien bouw een crediet toe te staan van 83.500; de onder lo bedoelde uitgave nader te regelen bij suppletoire begrooting. VOORSCHOT OP JAARWE'DDEN BO VE NT A L LIGE ONDER- WIJZERS(ESSEN) BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad in bijlage nr. 78 voor te besluiten: I. Burgemeester en Wethouders te machti- gen onder door hen te stellen voorwaar- den aan de besturen der alhier gevestig- de bijzondere lagere scholen, die daartoe in den loop der maand Januari het ver zoek doen, bij voorschot uit te betalen het bedrag der gemeentelijke vergoeding van de jaarwedden der boventallige onder wij- zers(essen) aan hunne scholen, waarop zij over het afgeloopen dienstjaar krach- tens artikel 100 der Lager Onderwijs- wet 1920 te zijner tijd vermoedelijk aan- spraak zullen kunnen maken; 11. met afwijking van het onder I bepaalde den termijn voor het indienen der aanvra- gen over het dienstjaar 1927 te bepalen op een maand na de dagteekening van dit besluit. WIJZIGING SALARISREGELING ONDERWIJZEND PERSONEEL LI ANDE LS AVONDSCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage nr. 79: In de beschikking van den Minister van Onderwijs van 17 Maart 1928 nr. 2268 Afd. V. H. M. O., tot wijziging en aanvulling van den Leidraad 1926 voor de bezoldiging van het personeel der van Rijkswege gesubsidieer- de Handelsscholen, welke wij bij brief van 20 April d. a. v. nr. 5162 Afd. V. H. M. O van den minister ontvingen, komt o. m. ook eene wijziging voor van de salarisregeling van het persoeel aan Handelsavondscholen en cursussen, inhoudende dat diensttijd aan hoogere burgerscholen, gymnasia, lycea e. d die tot dusver voor toekenning van periodieke verhoogingen medetelde voor de helft tot een maximum van 6 jaren, thans ten voile zal medetellen. Tot behoud van het Rijkssubsidie voor de Handelsavondschool is het mitsdien noodza- kelijk, dat Uwe vergadering de salarisrege ling voor het onderwijzend personeel aan deze school dienovereenkomstig wijzigt. Ten- gevolge daarvan zal een der tijdelijke leer- aren, zoo hij aan de school verbonden blijft, de volgende periodieke verhoogingen zijner wedde 5 maanden vroeger ontvangen dan met de thans bestaande regeling het geval is Het is thans tevens nocdig in de betreffen- de verordening de wijzigingen aan te bren- gen, welke de minister blijkens brief van November 1926 nr. 10141 Afd. M. O. ver- langde bij de eerstvolgende wijziging dier verordening, welke wijzigingen dezelfde zijn als die, welke wij opnoemden in bijlage nr. 50 van dit jaar, biz. 2, punten 1 tot en met 4 waardoor de regeling met betrekking tot deze punten gelij'kluidend wordt aan die, welke reeds voor het personeel van Gymnasium en Handelsschool van kracht is. Wij maken van deze gelegenheid gebruik nog eene wijziging der verordening voor te stellen, verband houdende met het verhoogen van deze gemeente van de 2e naar de 1 e klasse, welke wijziging inmiddels reeds in toepassing is gebradit. De commissie van bijstand voor het onder wijs kan zich met dit voorstel vereenigen. Wij stellen Uwe vergadering voor vast te stellen een nader aangegeven verordening tot wijziging der verordening tot regeling der be- looningen van het onderwijzend personee1 aan de Handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alkmaar. "AFDEELING NODRD-HOLLAND NOORD f DER VEREENIGING VAN SOC.-DEM, LEDEN VAN GEMEENTERADEN EN VAN PROVINCIALE STATEN IN NEDERLAND. Zondagmorgen half elf werd de achtste jaarvergadering van deze vereeniging te Alk maar gehouden in de groote zaal van „De Unie", Koorstraat. Als te kwartier voor elf de Voorzitter de heer W. van de Vail van Heiloo de door on- geveer 60 gemeenteraadsleden en een drietal leden van de Provinciale Staten bezochte ver gadering opende, werd allereerst aan de or- de gesteld het jaarverslag samengesteld door den Secretaris, den heer J. Westerhof van Alkmaar. Hieruit stippen we aan, dat in het afgeloo pen werk'jaar de navolgende cursussen wer- den gehouden alle te Alkmaar: le. Over het R. K. Lyceum te Alkmaar en de aanvraag aan de verschillende buitsnge- meenten om subsidie. Inleider J. Westerhof van Alkmaar; 2e. De werkeloozenzorg ten plattenlande. Inleider J. Helgenga van Utrecht; 3e. De organisatie van de gezondheidszorg in de provincie. Inleider A. W. Micheis van Haarlem. Te Zaandam werd op 1 April 1928 een vergadering van Raadsleden en bestuurders van afdeelingen der S. D. A. P. uit de Zaan- streek gehouden waar door den heer Klinken- berg van Wormerveer verslag werd uitge- bracht van het werken der uit het midden de- zer groep raadsleden gekozen commissie over het „Een Zaangemeente-rapport". Voorts werd op 22 April j.l. een gecombi- neerde vergadering gehouden met het Gewest Noord-Holland der S. D. A. P., waarin door den Secretaris gerapporteerd werd over het samenvattend verslag der door de raadsfrac- tien in dit Gewest verschafte gegevcns over het werkloosheidsvraagstuk. Adviesbureau voor raadsleden. Door den daarvoor aangewezen secretaris J. Westerhof, werden vanaf 1 Juli 1927 tot 30 Juni 1928 53 schriftelijke en 24 mondelin- ge adviezen verstrekt, te zamen 77. Ledental der afdeeling Noord-Hol land Noord. Door de oprichting der afdeeling Wierin- gerwaard der S. D. A. P. is het aantal Soc.- Dem. raadsleden met een vermeerderd. Een der leden van deze afdeeling was n.l. bij zijn tcetreding reeds raadslid en op een gemeen- schappelijke lijst zonder program door ar- beiders gekozen. De afdeeling telt daardoor na 140 raadsleden terwijl er 5 Statcnleden zijn. Voor de verkiezingen van 1927 waren deze getallen 124 en 4. Alle raads- en staten- leden zijn ambtshavle lid dezer vereeniging. Bij de discussie over het jaarverslag waar- bij tevens het beleid van het bestuur aan de orde was, vestigde een der leden de aan- dacht op het feit dat bij het aanleggen van den provincialen weg van Zaandam naar Lim men een aannemer uit Gelderland met een ploeg Geldersche arbeiders aan't werk was gegaan en er geen mogelijkheid was de wer- kelooze grondwerkers uit de gemeenten in Noordholland aan 't werk te krijgen, omdat zooals van deskundige zijde werd gezegd deze grondwerkers het maken van dit werk niet zouden verstaan. Het bestuur verklaarde zich bereid onmid- dellijk in verbinding te treden met de leden van Gedeputeerde Staten teneinde naar de juistheid van een en ander te informeeren en zoo het juist zou zijn met deze en de Soc.- Dem. leden der Provinciale Staten besprekin- gen te voeren teneinde dezen misstand uit den weg geruimd te krijgen. Onder dankzegging aan den Secretaris werd het jaarverslag goedgekeurd. Het jaarverslag van den Penningmeester lokte geen besprekingen uit en werd op ad vies van de controle-commissie eveneens goed gekeurd. Voor de nieuwe controle-commissie wer den aangewezen de raadsleden van Oudkar spel en Nordscharwoude. Het aftredende bestuur W. van de Vail, voorzitter, Heiloo; J. Westerhof, secretaris, Alkmaar; P. Zeeman, Zuid-ScharwoudeK. Prins, Zaandam; H. Bakker, Oudkarspel; S. Visser, Enkhuizen en G. Edel, Purmerend werd met algemeene stemmen herkozen. Door de landelijke vereeniging is een schriftelijke cursussenreeks over gemeentepo- litiek samengesteld, onder leiding van des kundige personen. Eens per maand verschijnt een cursus. Teneinde deze cursus zoo goed mogelijk te doen slagen stelde het bestuur voor in een achttal plaatsen, den Helder, Alkmaar, Hoorn, Uitgeest, Purmerend, An- na-Paulowna, Schagen en Zaandam door raadsleden ter plaatse woonachtig of uit de omgeving mondelinge toelichtingen op deze cursussen te geven, indien de landelijke ver eeniging dit wilde subsidieeren. Goedgevon- den. Besloten werd een vergadering te Zaandam te beleggen van de raadsleden uit de Zaange- meenten ter bespreking van de leverantie van het hoogovengas aan de gemeenten. Toegezegd werden cursussen in het ko- mende winterseizoen over a. De Baatbelasting. b. Verkoop van gemeentegrond of in erf- pacht geven aan woningbouwvereenigingen c. Bijzonder neutraal lager onderwijs. Omtrent de thermogenische fabrieken wer verzocht dat het bestuur van de afdeeling lei ding aan de raadsleden zou geven, opdat in dezen over't geheele gewest een lijn zou kun nen worden gevolgd. Hierna werd te ongeveer kwartier voor een de vergadering gesloten en begaf men zich met autobussen van den dienst Alkmaar Haarlem naar het Provinciaal Landgoed te Bakkum, waar onder leiding van den Rent- meester, den heer Vogelenzang een rondwan- deling van twee ur:n over dit mooie bezit werd gemaakt. De beplantingsproeven wer den algemeen bewonderd. Ten slotte were nog bezichtigd de jongste ontginning bij het pompstation, waar door werkelooze arbeiders uit Castricum, Heemskerk en Egmond-Bin- nen de grond was diepgespit en thans een mooi gewas aardappelen stond, om straks te- gen den winter plaats te maken voor de op eigen gronden gekweekte dennen. Indien op deze wijze wordt doorgegaan, telkenjare 10 H. A. voor dit doel geschikte gronden te ont- ginnen. ligt hier nog alleen op het landgoed voor 50 jaren werk. Na den heer Vogelenzang en zijn begelei- dende beambte de heer Jacobs voor hun pret- tig en leerzaam cmleide te hebben bedankt. Helpt 66k tegeti dorst bracht de auto de leden naar 't Bakkumer strand, waar nog een paar gezellige uurtjes werden doorgebracht, waarna alien weer met de autobussen naar Alkmaar werden terug- gebracht en ieder vermoeid maar voldaan naar zijn woonstee terugkeerde. PfPOwS&ieiaaB vsieuws WINKEL. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Tegenwoordig alle leden (een vac.) Allereerst werd door den voorzitter een woord gewijd ter nagedachtenis van het overleden lid, den heer C. Meurs en zijn werkzaamheden in dienst der gemeenschap dankbaar herdacht. Onderzoek geloofsbrief J. de Veer. Tot leden der commissie van onderzoek werden benoemd de heeren P. Dekker, S. Kriek en D. Burgman. Het rapport der com missie strekte tot toelating waartoe werd be sloten, waarna de benoemde werd binnen ge- leid, beeedigd en geinstalleerd en de voor zitter de hoop uitsprak met den heer De Veer aangenaam te mogen samenwerken en de be- langen der gemeente bij hem aanbeval. Mededeelingen. Tengevolge van een wijziging van de wet op de personeele belasting, welke wijziging verlaging beoogde, werd bij besluit van den Raad de heffing van opcenten op de perso neele belasting herzien en met een mindere opbrengst rekening gehouden. Daarna had een herschatting van huurwaarde plaats ge- had, met het gevolg, dat de opbrengst der opcenten aanmerkelijk hooger zal zijn en dc- beoogde verlaging in werkelijkheid een ver- hooging beteekent. Als gevolg daarvan zijn pogingen aange- wend om de gemeenten in een hoogere klasse geplaatst te krijgen. De gemeente behoort thans tot de 8ste klasse, waarin de belastbare huurwaarde be- gint bij 75.en in overleg met den inspec- teur der directe belastingen was nu verzocht de gemeente te plaatsen in de 7de klasse, waarin de belastbare huurwaarde begint bij 100. In aansluiting aan reeds vroeger geopper- de voornemens was thans een plan om bij de droogmaking der Zuiderzee rechtstreeks ver binding te krijgen met de Wieringermeer na der uitgewerkt en daarover geconfereerd mel het bestuur van den polder Waard en Groet en den eerstaanw. Ingenieur van de Zuider- zeewerken. Dit plan zou omvatten, het ver- breeden van den bestaanden weg, vanaf Win kel naar den Middenweg en voorts een nieu we weg vanaf den Middenweg naar den tegen woordigen Zeedijk en zulks in aansluiting aan de in de Wieringermeer geprojecteerde wegen en een brug over het kanaal. De voorzitter zal daarover in besloten zit- ting nadere mededeelingen doen. lngekomen stukken Een beschikking van den minister van ar- beid, handel en nijverheid tot toekenning van 16,66 als rijksbijdrage in de kosten der ar- beidsbemiddeling. Door de heeren G. Kamp en D. Brugman Jbz. was een verzoek aan B. en W. gezon- den, om in de eerstvolgende vergadering van den raad op de agenda te plaatsen: „Bespre- king verkeersbelemmering in de Bosch". Waar echter de zorg voor de veiligheid van het verkeer aan B. en W. is, was deze zaak reeds ter hand genomen en werd met het staatsbedrijf der P. T. T. overleg ge- pleegd om tot opruiming der telegraafpalen te komen. Reclame vergunningsrecht R. Laan en D. A. de Bruijn. Door R. Laan en D. A. de Bruijn, cafe- houders alhier, was gereclameerd tegen hun aanslag in het vergunningsrecht. Beiden zijn aangeslagen voor 75. De inslag van de hoeveelheid sterken drank kon niet worden verkregen. Gezien echter de uitgebreidheid der zaken en het veelvuldig voorkomen van voorstellingen en balavonden, stelden B. en W. voor op de reclame afwijzend te be- schikken. Aldus werd besloten. Vastslelling kohier hondenbelasting. B. en W. stelden voor goed te keuren het kohier hondenbelasting 1928. Daarop komen voor 83 aanslagen met 87 honden. Aldus besloten. Verzoek om geldelijken steun voor de land- en tuinbouwtentoonstelling te Medemblik. Door het tentoonstellingscomite voor de in 1928 te houden groote land- en tuinbouw tentoonstelling te Medemblik werd geldelijke steun gevraagd. Aangezien het bevorderen van land- en tuinbouw en alles wat daarmede samenhangt een belang voor de gemeente is en waar door den raad ook voor de voor eenige jaren ge houden tentoonstelling steun was toegezegd, stelden B. en W. voor in het waarborgfonds deel te nemen tot een bedrag van 100. Aldus werd besloten. AppUcatiecursus. l vak j i: Teneinde de bezitters van vak j in de gele genheid te stellen zich te bekwamen voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefenin- gen zooals de Lager Onderwijswet 1920 dil eischt en zooals dit overal moet zijn inge- voerd voor 1 Januari 1926 of indien Ged. Staten geen ontheffing verleenen op een vroe- geren datum is door de vereeniging van Bur- gemeesters en secretarissen in het kanton Schagen een cursus in het leven geroepen, waar, onder leiding van een gymnastiek- leeraar, het onderwijzend personeel zich zal kunnen bekwamen. De opzet daarvan is de kosten van deel- name voor de gemeente te nemen. Voorzoover bekend zal een zoodanige cursus 1000. kosten en gezien het bekende getal deelnemers (19) 55 per deelnemer. Het komt B. en W. echter voor dat deze regeling voor de gemeente niet afdoende is en de mogelijkheid bestaat dat een onderwij zer na het volgen van dezen cursus spoedig vertrekt en er een andere leerkracht komt, die een zoodanige cursus niet heeft gevolgd en derhalve voor de gemeente niets is bereikt. B. en W. stelden voor aan genoemden cur sus niet deel te nemen, doch tijdens de be spreking werd dat voorstel teruggenomen en een beslissing aangehouden. tsenomcrtg vakdndeFwijzeres V. 0. en salarisregeling Door mej. P. Witlam, onderwijzeres in de nuttige handwerken was te kennen gegeven, dat zij ook handwerkonderwijs geeft aan de meisjesleerlingen der U. L. O. school en zij. ■verzocht daarvoor beloond te worden. Het kwam B. en W. voor, dat, waar vanaf 1 Jan. 1927 de school voor L. O. en U. L. O twee afzonderlijke scholen werden, zij voor het geven van onderwijs aan de meisjesleer lingen der U. L. 0. school in dezelfde rech- ten diende gesteld te worden als de heer Riet- bergen en zij stelden voor haar te benoemen tot vakonderwijzeres aan gen. school, te reke- nen vanaf 1 Januari 1927 en aangezien er een uur per week handwerkonderwijs wordt gegeven, het salaris daarvoor te bepalen op 50.— per jaar. Aldus werd besloten. Af- en overschrijving 1927. Machtiging werd verzocht af- en over te mogen schrijven op de uitgaafposten der be grooting 1927 tot 'n bedrag van 4240.70H. Aldus werd besloten. Suppletoire begrooting 1927. B. en W. stelden voor goed te keuren een suppletoire begrooting voor 1927 tot een be drag van ontvang en uitgaaf van 978.09. Aldus besloten. Suppletoire begrooting 1928. B. en W. stelden voor goed te keuren een suppletoire begrooting voor 1928, tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 987.97. Aldus besloten. In overeenstemming met een voorstel van den Pensioenraad, werden nog enkele pen- sioengrondslagen vastgesteld. De rondvraag leverde niets op. Sluiting volgde. CASTRICUM. Naar we van ter zijde v-ernemen, bestaan er bij het fanfare D. I. U. alhier, gezien het succes van de muziekwedstrijden gehouden door het patronaatsfanfarekorps alhier, plan nen om het volgende jaar een muziekconcours te doen houden. We twijfelen er niet aan of de burgerij zal, gezien h-et groote succes dezen zomer behaald, volgaarne medewerken, indien D. I. U. daartoe besluit. HEILOO. Eindelijk heeft de beharding van den Raad- huisweg haar beslag gekregen en is de stoomwals, die geruimen tijd een niet gewilde stoffeering van de buurt was, verdwenen. Onze correspondent teekent hierbij aan: De uitlating aan het adres van B. en W. en de geldvermossing aan dezen weg zijn zeer velen een doom in't oog geweest. 't Zou wel de moeite zijn eens te weten wat de beharding van dien weg heeft gekost. Naar we vernemen zal in de eerstvol gende raads vergadering een interpellate worden gehouden over de uitvoering van de bouwverordening. - Door B. en W. is afwijzend beschikt op het verzoek van het kerkbestuur van de Ned. Herv. gemeente, dat had verzocht om den kerktoren te laten witten. De toren (die vuil en smerig ziet) is eigendom der gemeente, terwijl het kerkgebouw (dat schitterend mooi er bij af steekt) eigendom van de Ned. Herv. Gemeente is. In de bestuursvergaderdng van „De Rij- vereeniging Heiloo", is in de vacature M. Mulder, gekozen den heer A. Schrooder. SINT PANCRAS. Ten raadhuize alhier is Vrijdag in een ver gadering van de feest-commissie voor de te houden Oranjefeesten ter h-erdenking van het 30-jarig regeeringsjubileum en tevens ver- jaardag van H. M. de Koningin, een voor- loopig feest-program samengesteld. Het ligt in de bedoeling de feestelijke he-r- denking op den juisten datum, n.l. 31 Augus tus, te houden en in te luiaen met een optocht door het dorp van schoolkinderen naar het feestterrein. .liervoor zal het terrein van de voetbalvereeniging, het gemeentelijk sport- terrein, speciaal worden mgericht, met vlag- gen en wimpels, wedstrijd-banen, enz., ter wijl goede muziek en, naar de commissie vertrouwt, een algemeene deelname der in~ gezetenen, de feestelijke stemming zal ver hoogen. Het voorloopig program is reeds vastgesteld. De commissie r-ekent er op, dat alle lnge- zetenen zullen medewerken, door het uit- steken van vlaggen en wimpels enz., het ge heele dorp een feestelijk aanzien te geven, zoodat dit feest bij goed weer zal kunnen worden tot een gezellig algemeen gevierc en mooi Oranjefeest. De uitslag van de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis bij het Prov. Demonstratie-bedrijf voor glascultuur in de Heer-Hugowaard nabij Broek op Langedijk, onder archit-ectuur van den heer W. Dirkmaat, is als volgt: H. Metselaar te Zuid-Scharwoude 4598; J. Broek op Langendijk f 4245A Hugowaard j 4183; A. Schram te St. Pan eras 4170; S. Zeegers te St. Pancras f 4150; Fa. Bruin te St. Pancras 4150 Van Ekster te Zuid-Scharwdude f 4115; de Vries te St. Pancras 4100; J. van Gelder te Broek op Langedijk 4082; W. Giltjes te Broek op Langedijk 3774.50; J. v. d Plas te Broek op Langendijk f 3749 en de Klerk te Heer-Hugowaard f 3688. De begrooting was 3800. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. NOORD-SCHARWOUDE. De polder Geestmer Ambacht heeft be sloten, in hooger beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van de Prov Staten van Noord-Holland, genoemden polder te verplichten tot een bijdrage van 5000 in de verbetering van de Mosselenbrug waarvan het onderhoud tot nu toe was opgedragen aan de gemeente en de banne Noorc Scharwoude. OTERLEEK. Men schrijft ons: De verslaggever laat door den heer v. Lippe zeggen: Ik ben wel oud geworden maar gelukkig nog met slecht in meer dari een opzicht. Even te voreo had de nog krasse man het gehad over zijn slecht gehoor en oogen, zoo dat de zin dus moest luiden: „al zijn mijn oogen en gehoor ook slecht, in meer dan een opzicht ben ik echter niet slecht". Wij als Oterleekers weten dan ook zeer goed, dat a" is het lichaam van v. d. Lippe wat verzwakt, zijn geest nog trlscn en goed, zijn eerlijkh'eid boven alles verheven is. Het is dan ook alleen voor hen, die den ouden gemeenteontvanger niet kennen, dat ik u verzoek om plaatsing. (Het besproken verslag was niet van onzen gewone verslaggever. De verslag gever, die het ons toezond, had het ook niet anders verstaan, dan thans uitvoeriger wordt aangegeven. Om een verkeerde gevolgtrek- king te voorkomen, plaatsen wij echter gaarne deze aanvulling. Red. Alkm. Crt.) ZUID-SCHARWOUDE. Ds. J. J van Meurs, die predikant bij de sled. Herv. gemeente alhier was tot 1 April U. en toen naar Ned. Oost-Indie vertrok, is op de terugreis naar het vaderland. Hij zal zich te Beemster vestigen, en zich weer be- roepbaar stellen als predikant bij de Ned. Herv. kerk BEVERWIJK. De werkwijze van den gemeente' architect. De gemeenteraad heeft een afzonderlijkfi vergadering gehouden ter behandeling van het rapport der commissie, die een onderzoek moest instellen naar de werkwijze en de han- deling van den gemeente-architect. In haar uitvoerig rapport komt de commis sie tot de conclusie, te besluiten aan B. en W. op te dragen: lo. den gemeente-architect over zijn tekortkomingen ernstig te onder- houden 2o. maatregelen te nemen om herha- ling van de handelingen en verzuimen t« voorkomen; 3o. te bevorderen, dat de gel den, voor zoover daartoe termen bestaan, als- nog in de gemeentekas worden gestort. De heer Eyking had een minderheidsrap- port ingediend, waarin wordt gezegd, dat ambtenaren als de betrokkene uit den ge- meentedienst moeten worden ontslagen. De Raad vereenigde zich met de conclusie van het meerderheidsrapport, nadat een mo- tie-Visser om een uitgebreider onderzoek in te stellen was verworpen. Vroegop Kalf te H te eer (Biuten verantwoordelijkheid van de RedaC' tie. De opname in deze rubriek bewijst geenS' zins dat de redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek mij plaatsruimte te geven voor onderstaande regelen, bij voorbaat dank. Met begrijpelijke voldoening heb ik gecon stateerd dat het artikel in Uw blad van 28 Juni j.l. „Saboteert wethouder Opdam de bouwverordening?" doel heeft getroffen. Het schijnt mij niet overbodig te melden dat't geenszins de bedoeling was tegen 0. te ageeren, doch't doel wasdienen het alge meen belang. Ik heb de bemerking van de heeren Bouw- man en Bruul tegenover elkander geplaatsi en mijne conclusie getrokken. Ik heb geen re- den om aan de bewering van den een of andei te twijfelen en weiger te geloaven dat de secretaris aan een of ander de voorkeur geeft Toch dit staat onomstootelijk vast doet de eene bouwvakpatroon dingen, waar- voor de ander de politie op zijn dak krijgt en wat de eerste ongestraft doet; of hij het mag doen laat ik in het midden. Eveneens staat vast dat de verhouding tus- schen B. en W. en den seer, der gemeente wel iets te wenschen overlaat. Ik wil slechts hopen dat de openbare bespreking in den raad meerdere raadsleden hebben mij ver- zekerd dat een interpellatie wordt gehouden tot het gewenschte resultaat leidt. 't Moet mij van't hart dat de bouwvak patroon eenerzijds te vechten heeft tegen die machtige combindtie, die alle beschikbare bouwgrond in handen heeft en anderzijds te gen de onwelwillende houding van den Raad, die maar steeds wacht met de doortrekking van den nieuwen weg: Stationsweg tot Tuin dorpstraat en daardoor aan den armen bouwvakpatroon een gelegenheid om bouw grond te koopen, ontneemt. De gemeente geeft duizenden guldens uit voor een modern raadhuis en aankoop van het bosch. Is het nu zoo'n moeite om bouwgrond in exploitatie te nemen en dit ,,vette brokje" uit handen van de „combinatie" te houden? Men zal mij tegenwerpen: laat men 'n ver zoek doen aan den raad, doch de katholieke fraktie is nog niet rijp voor die exploitatie, beweert men. En is de kwestie O. waar, dan is dit oneer- lijke concurrentie, want dan heeft hij een voorsprong, welke nooit is te verdedigen en waarvan niemand gelooft dat zulks nu heele- maal bezijden de waarheid is en aan B. en W. niet bekend. Een niet minder belangrijke kwestie is de „afwerking" van den Raadhuisweg. De „mooie" stoffeering van de stoomwals is ein delijk verdwenen en de weg is in „orde". Ah thans de groote massa bazalt, waar men bij- na al onze wegen mee kon bestrooien, heeft men onder het zand weggemoffeld. Met klemmende ergernis is men van die geldver- lossing getuige geweest en de schampere op- merkingen aan het adres van B. en W. wa ren legio. 't Ware te wenschen dat men zich aan het advies van den heer Saal had gehouden, die een matige bedekking in een leembed wou leggen, doch neen, 't moest zoo dik dat nie mand kon loopen of rijden en men moest ge tuige zijn van het gepruts om er een dragelijk figuur van te maken. En, als men bedenkt, dat aan het geld ver- morsen ook arme menschen moeten betalen, die met groote moeite hun centen bijeen krij gen, dan is die ergernis verklaarbaar. Maar het college maakt zich niet druk, „Sijmen" betaalt wel en als men zelf genoeg heeft kan men zich niet indenken dat anderen behoeften hebben. 't Is treurig als men aan zulk een college is overgeleverd. Heiloo, 9 Juli 1928.G. SMITS. Wij ontvingen van de N.V. „Ontwikkeling" te Amsterdam een exemplaar van „Radio" het weekblad voor arbeidersradio-luisteraars, tevens officieel orgaan van de V. A. R. A. (Vereeniging van Arbeiders Radio Ama teurs). Dit blad is geheel gereorganiseerd en be- langriik uitgebreid. De omvang is gebracht van 40 op 64 pagina's per v/eek. Diverse nieuwe rubrieken zijn ingevoerd. Het tech- nisch gedeelte is eveneens uitgebreid en op hooger peil gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6