DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd dertigste Jaargang 1928 Atoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimto. Brie yen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. DOWDERDAB Dagelijksch overzicht. Buifenland Binnenlafici 1% JULI No. «63 Dif nummer besfaaf nif 2 blade* Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. DE BEZETTING VAN MET RIJNLAND. De Duitsche buitenlandsche politiek: ontruirriing van het Rijnland. Wat Frankrijk en Engeland willen. De regeering, die Hermann Muller heeft Voorgesteld aan den Rijksdag, is samenge- nteld uit elementen van links en van de mid- denpartijen en kan eigenlijk niet steunen op een vaste meerderheid in den Rijksdag. Ook het program is niet geheel officieel vastgesteld, maar kan zoo noodig nog we) eens veranderd worden. Echter een ding heeft 'geen verandering ondergaan: de buitenland sche politiek. Hiervan zegt de regeering, dat ;ze steeds vredelievend zal blijven en a f z a 1 zien van elke gedachte aan revanche. Deze woorden staan in de regeeringsver- Iklaring en er kan dus geen twijfel bestaan over den uitleg van de huidige strekking. Het deelnemen aan het werk van den Volkenbond, het zonder voorbehoud goedkeuren van het verdrag van Kellogg, de ontwapening van Duitschland, dat alles wijst er op, dat de hee ren erg vredelievend zijn. Wat de verhouding van Duitschland tot Frankrijk betreft, treedt dadelijk op den voor- grond: de ontruiming van het Rijnland. „In overeenstemming met den wensch van het geheele Duitsche volk", zegt Hermann Muller, is de Rijksregeering overtuigd van onze billijke aanspraak op de oogenblikkelijke bevrijding van deze gebieden." Hij is genood- zaakt, te erkennen dat de bezettende mogend- heden „uit de politieke ontwikkeling der laat- ste jaren nog niet de daaruit voortvloeiende consequenties hebben getrokken." Maar hij hoopt dat men er niet toe komen zal „den staat van zaken in de war te brengen door er ten onrechte andere vraagstukken in te men- gen". Dat beteekent: onmiddellijke ontrui ming van de Rijnlanden en van het Saarge- bied, als gevolg van Locarna en zonder ver- goeding op eenig ander gebied. i Nu hebben de Franschen altijd toegegeven, dat een vervroegde ontruiming zeer wel mo- geliik was, echter tegen een vergoeding. Wil men dus ontruiming hebben, dan dient eerst de schadevergoedingskwestie geregeld te worden en Frankrijk haalt als voorbeeld aan den tijd van Napoleon, waarin Frankrijk na de nederlagen van Napoleon ook schu'iden moest betalen aan de geallieerden. Ook toen had Frankrijk een vreemde bezetting en ook toen vroeg Frankrijk om vervroegde ontrui ming. Maar dit werd pas toegestaan, nadat men het cijfer van het geld, dat nog betaald moest worden, definitief had vastgesteld en nadat men de betaling door middel van zui- vere waarborgen geregeld had. Precies hetzelfde wil Frankrijk thans op Duitschland toepassen. Dat deze kwestie dus voorloopig nog onop- geiost blijft, is heelemaal ook niet zoo won derlijfc. Echter ook Engeland heeft nog troepen in het Rijnland, en in Engeland gaan telkens stemnien op, om het Rijnland te ontruimen En ook daar worden pogingen gedaan, om een oplossing te vinden, waardoor de ontrui ming, die volgens't tractaat van Versailles vijftien jaar na het in werking treden ervan moet eindigen, vervroegd kan worden. Voor Frankrijk en Belgie zou het intus- schen, wat hun financieele draagkracht betreft, wenscheliik zijn, dat de legers maar zoo spoedig mogelijk naar huis worden ge- zonden. DUITSCHLAND. GROOTE BRAND TE HAMBURG. In een opslagplaats van katoen In de Iiamburgsche vrijhaven ontstond gistermiddag brand in een groote loods, die geheel gevuld was met katoen. Het vuur breidde zich zeer snel uit en ontwikkelde een geweldige hitte. Tevergeefs poogde de brand- •weer het vuur te blusschen. Toen dit niet ge- lukte, moest zij zich er toe beperken de naaste omgeving met vele katoen- en iutemagazijnen tegen het vuur te beschermen. Dit was slechts mogelijk met de hulp van een paar honderd agen en der Schupo. Op het eind van den middag was de brand nog steeds niet ge- bluscht. Daar de stukken brandende katoen door den wind werden verspreid, bestond nog steeds gevaar voor uitbreiding van den brand. De oorzaak is niet bekend, men acht het niet uitgesloten, dat brandstichting in het spel is. Enkele jaren geleden hebben dnbekenden in het katoenmagazijn van dezelf- rle firma ook reeds brand gesticht.. Z1NEUGER LI E FDE. De 17-jarige zoon van Petermann, een be kend te Berlijn wonend hoofd eener zigeuner- bende, had onlangs een 26-jarige dienstbode te Beriijn leeren kennen. De jongeman werd yerliefd en wilde het meisje huwen, maar daar wilde vader Petermann niet van weten. De zoon en het meisje besloten daarop zelfmoord te plegen. Daar de familie waarbij het meisje in dienst is, met vacantie buiten Berlijn ver- toefde, zou het plan in de woning der familie ten uitvoer worden gebracht. Toen Dinsdae- avond de jonge Petermann niet thuis kwam, was de vader ongerust. In den vroegen och- tend begaf hij zich naar de in de Potsdam- merstrasse gelegen woning in het vermoeden zijn zoon daar te zullen vinden. Hij belde een paar maal tevergeefs en toen hij bovendien een sterfci gaslucht gewaar werd, die uit de woning kwam, alarmeerde hij op staanden voet de brandweer en de politie. De deur van de woning werd nu opengebroken en in een bed lagen de twee jongelieden. Ze waren be- wusteloos, maar de brandweer slaagde na een uur er in bij beiden de levensgeesten weer op te wekken. De jongelieden werden naar een zieknhuis gebracht; hun toestand is ernstig. LOSGEBROKEN WEERWOLVEN. Bonn is Dinsdagavond op stelten gezet door leden van den rechtsradicalenbond „Wehrwolf", die een propagandatocht met fakkellicht door de stad hielden. In de Koblenzer Strasse, zoo meldt de correspondent van de „Voss. Z.", is het tot een botsing gekomen met het publiek, als ge volg van uittartend gezang der weerwolveh Als antwoord riepen eenige voorbijgangers: „Leve de Duitsche republiek!" Dit was voor de weerwolven te veel en woest sloegen zij met de brandende fakkels op het publiek in. Een fietser, die met het geheele geval niets te maken had, werd door zes rechtsradicalen van zijn rijwiel gesleurd en met fakkels be- werkt, zoodat hij ernstige brandwonden op- liep. Het toilet van een jonge dame werd ge heel verbrand. Ook op andere punten van de stad is het tot botsingen gekomen, waarbij zelfs sChoten vielen. Herhaaldelijk drongen de weerwolven onder den kreet: ,.Wij zullen de Bonnenaren wel leeren!" op de voorbij- gangers in. VISCHVERGIFTIGING Een gezelschap van 200 toeristen uit Zuid- Duitschland is tijdens een reis langs den Rijn ziek geworden onder vergiftigingsverschijn- selen. Drie deelnemers zijn al overleden en 23 zijn te Miinchen in ziekenhuizen opgeno- men. Verscheidene hunner verkeeren in le- vensgevaar. Een voorloopig onderzoek maakt het waarschijnlijk dat men met vischvergifti- ging te doen heeft. Onder de overledenen is ook de Zweedsche Afrika-onderzoeker Sven Alinder. FRANKRIJK. DE MARSEILLAANSCHE LANDRU. Pierry Rey, de „Marseillaansche Landru", de moordenaar, van wiens gruwelijke reeks misdaden is verteld, was in de gevangenis te Marseille een hongerstaking begonnen. De man, die zoo zwak was geworden, dat zijn verhoor door den redhter van instructie moest worden uitgesteld, heeft echter de laatste da gen erin toegestemd melk te drinken. Intus- schen is vastgesteld, dat hij in de weken, ver- loopen tusschen den eersten en den ver-en- twintigsten Juni, drie vrouwen om het leven heeft gebracht. EEN MOORDENAAR. Het Hof van assiezen in het Noorder- departement, zetelend te Rijssel, heeft Dins- dag een man, die in dronkenschap zijn vrouw had vermoord, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Hij stak haar, die vijf maanden zwanger was, een slagersmes in den rug, waarvan de punt uit de borst naar buiten kwam. Toen de president van het Hof aan het elfjarige zoontje van den moordenaar vroeg wat zijn vader na den moord had gedaan, antwoordde het kind: Hij heeft de Interna tionale gezongen. AANSLAG OP EEN FRANSCH SOLDAAT. De dader ontk.om.en. Een Fransche soldaat uit het garnizoen te Landau, die op wacht stond, werd in den nacht aangevallen door een Duitsch wielrij- der, die twee revolverschoten op hem loste, waarvan er een den soldaat ernstig aan de linkerlong wondde. Diens toestand is ernstig De wielrijder wist te ontkomen. De Fransche en de Duitsche politie als mede vele soldaten verklaren, dat een vrij groot aantal Duitsche wielrijaers des avonds in de buurt van de kazerne rondreden, het- geen er op zou wijzen, dat de aansiag voorat beraamd is. BELGI6. HET EINDE VAN DE STAKING TE ANTWERPEN. De stokers hebben op eenige honder- den na het werk hervat. In de haven van Antwerpen hebben de stokers gisteren op enkele honderden na het werk hervat. Door de communisten was in de zaal Thalia een bijeenkomst belegd, waar het Kamerlid van Overstraeten en de onlangs vrijgekomen sociaal revolutionnaire activist Jef van Extergecn het woord voerden en de havenarbeiders aanspoorden opnieuw met de staking te beginnen. Aan geld, zeide van Overstraeten, is geen gebrek. Dit zal des- noods uit Rusland komenniet eenige hon- derdduizenden francs, maar millioenen heeft Moskou voor een nieuwe staking over. Ver- wacht wordt echter, dat vandaag of morgen de laatste stokers eveneens weer aan het werk zullen zijn. DE UITVAARTDIENST VOOR LOEWENSTEIN. De lijkdienst voor de zielerust van Alfred Loewenstein had gisteren in de Sinte Goedele- kerk plaats. De weduwe, haar zoon Robert, de zwagers van den verdwenen bankier, baron de Broqueville, minister van landsverdedi- ging, verscheidene senatoren en kamerleden, vele officieren 't personeel van Loewenstein, waaronder ook de secretarissen en typisten, die de tragische reis medemaakten, Pierre Nothomb en duizenden andere belangstellen- den woonden den dienst bij, die gecelebreerd werd door mgr. Marinis, deken van Sinte Goedele en zes priesters. Na afloop vertrok- ken mevrouw Loewenstein en haar zoon en de andere dames behoorend tot de familie Loewenstein schier ongemerkt lan^s een ach- terdeur der sacristie, daar honderden nieuws- gieringen zich bij het groote kerkportaal had- den opgehoopt; de mannelijke leden der fami lie wisten zich slechts met groote moeite door het gedrahg te wringen. ENGELAND. HET SPOORWEGONGELUK BIJ CALCUTTA. Sabotage de oorzaak Het spoorwegongeluk bij Calcutta, waarvan dezer dagen werd melding gemaakt en waar- bii 18 personen om het leven kwamen, blijkt aan sabotage te wijten geweest te zijn, ver- moedelijk gepleegd door inlandsche spoorweg stakers Een der rails bleek over een afstand van 40 M. te zijn verwijderd. Men neemt aan dat de misdadigers het eigenlijk op den post- trein van den Pendsjab voorzien lradden, die vol Europeesche passagiers zat en eenige uren te voren dezelfde plek gepasseerd was Er is een belooning van 10.000 ropijen (0000 gulden) uitgeloofd voor de ontdekking der daders. DE EMIGRATIE VAN ENGELSCHEN. Het parlementslid Snell heeft in een rede verklaard dat het ergerlijk was te bedenken dat in de laatste twintig jaar tusschen de 10 en 12 millioen Britsche onderdanen naar Amerika waren verhuisd. Indien de vroegere Engelsche staatslieden gedurende twee of drie generaties niet zulke onverbeterlijke individualisten en zoozeer door een individualistische wijsbegeerte ver giitigd geweest waren, dat zij vonden dat de regeering zich niet met het persoonlijke initia- tief moest bemoeien, zou een groot gedeelte van die millioenen Engelschen in de Britsche dominions tereoht zijn gekomen. Nu had men eindelijk ten deele gebroken met deze dwaze leer. In plaats van de menschen zich op goed feluk overzee te laten vestigen en hen aan un lot over te laten, was er nu gelukkig zoo- wel in het moederland als in de overzeesche fewesten een organisatie om hen voort te elpen. RUSLAND. EEN NIEUW PROCES. Het Tel. kg. der U. S. S. R. meldt: Voor het hooggerechtshof begon gister een proces tegen de sovjetburgers Okolsin, Orlow en Matwejew, vertegenwoordigers der Zweed sche firma's Alpha Laval en Diabolo Separa tor, en tegen acht beambten van sovjet-land- bouworganisaties wegens het overbrengen van vertrouwelijke inlichrtingen nopens im- port-plannen en vergunniogen aan genoemde firma's. AMERIKA. DE HITTEGOLF. In de Ver. Staten zijn tot dusverre tenge- volge van de hittegolf reeds meer dan 200 personen overleden, waaronder in New York alleen 48. Een ei gebakken op het plaveisel! Te Patterson in New Jersey zei dezer da gen iemand, dat het warm genoeg was om eieren op het plaveisel te bakken. Een kruide- nier wilde dadelijk de proef op de som nemen, brak een ei op straat stuk en vier minuten later was het keurig gebakken! HET BENDEWEZEN TE CHICAGO. Een nieuw strijdniiddel: vergiftigde kogels. Vergiftigde kogels zijn het nieuwste wapen door de elkaar beoorlogende benden gebezigd. Huiszoeking doende bij een bekend bendelid vond de politie een zijden handschoen, waar van elke vinger een met vergif gevulden kogel bevatte. Een hooggeplaatst politieambtenaar verklaarde dat deze kogels erger zijn dan dum dum-kogels. UIT CYRENAIKA. Een gevecht tusschen movers en Italiaansche soldaten. Een bende roovers uit het zuidoostelijk berggebied van Crenaika had een aanval van Italiaansche troepen te verduren en liet 21 man aan gevangenen en 87 man aan dooden en 58 geweren achter. De Italianen verloren 5 man aan dooden, waaronder een kapitein en 27 man aan gewonden. EEN VIER-VOUDIGE MOORD OP EEN BOERDERIJ. Op een boerderij bij Manville, in den Cana- deeschen staat Alberta, zijn twee mannen, een vrouw en een kind vermoord. Aangaande de beweegredenen voor de misdaad verkeert men in het onzekere. Van den bedrijver ervan is geen spoor te bekennen. DE CONFLICTEN TE ENSCHEDE- Betreffende de gister gehouden conferentie met den rijksbemiddelaar van IJsselsteyn in- zake de kwestie bij de textielfirma M. van Dam Rzn. over de vacantieregeling wordt gemeld, dat er geen resultaat is bereikt. In de gisteravond gehouden vergadering van de arbeiders der firma van Dam is be sloten in staking te gaan en hedenochtend den arbeid niet te hervatten. De staking omvat pl.m. 150 personen. In de conferentie inzake de stucadoors- kwestie kwam men tot de overtuiging, dat de staking binnen enkele dagen wel zal worden opgeheven, gezien het stadium, waarin de on- derhandelingen tusschen werkgevers en werk- nemers verkeeren- VOLKSBOND TEGEN DRANK- MISBRUIK. In de gisteren te Utrecht voortgezette ver gadering van den Volksbond tegen drankmis- bruik heeft bij de gelegenheid tot het doen van algemeene opmerkingen, de afgevaardigde van de afdeeling Hilversum opgemerkt, dat in verschillende afdeelingen een toon in mi- neur wordt gehoord. Men vindt geen nieuwe arbeidsvelden. Voor landelijke gemeenten is, meende spr., nog veel te doen. Voor het Gooi b.v. zou men het werk kunnen vinden in zoo genaamde consumptiekiosken, kleine pavil- joens, te plaatsen langs drukke wandelwegen op kruispunten enz. Het hoofdbestuur ondersteunde dit denk- beeld gaarne. Als men ernstig naar werk zoekt, is er overal voor den Volksbond nog een massa arbeid te verrichten ten bate van de bevolking. De afdeeling Amsterdam wilde door mid- del van de radio propaganda voor den Volks bond maken. Het hoofdbestuur deed toezegging de ge- geven wenken te willen overwegen. De heer J. Ch. Tengbergen, inspecteur van den Volksbond, decide verschillende bijzon- derheden mede over de ontspanningsgelegen- heden voor de werklieden, werkzaam bij de Zuiderzeewerken. Na de vergadering werd een autotocht door het Oostelijk gedeelte der provincie Utrecht gemaakt en een bezoek gebracht aan de Volksbondtuintjes bij den Blauwkapel- schen weg. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot den dag. Gistermorgen is te Utrecht de algemeene vergadering van den Volksbond tegen drank- misbruik geopend door den voorzitter, mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. Nadat hij medegedeeld had, dat het ver- spreiden van vliegende blaadjes in Neder- landsche visschersplaatsen door het hoofdbe stuur in overweging is genomen op voorsUl van de afd. Vlaardingen, wees hij op het le- vendig houden in de gelederen van de voor vruchtbaren arbeid onmisbare overtuiging, dat de Volksbond nog altijd ten voile reden van bestaan heeft, ondanks de gelukkig zeer aanmerkelijke vermindering van het drank- misbruik gedurende de jaren van zijn be staan In de jaarlijksche algemeene vergaderin- gen, waar alle vrienden van den Volksebond samen kunnen beraden en overleggen, zag spreker een symbool van de noodzakelijkheid, dat alien, die op het standpunt der vereern- ging staan, meer tot samenwerking komen. Bij de groote bezwaren om alien indi- vidueel te bereiken en tot ons te brengen waartoe intusschen geen geschikte gelegen heid mag worden verzuimd, is het denk- beled gerezen samenwerking te zoeken met een groot aantal vereenigingen, welke even eens het heil van ons volk beoogen. Om de aansluiting van zulke vereenigingen als zoo- danig bij den Bond mogelijk te kunnen ma ken, zouaeu wij, naast onze individueel-e leden, 'n collecti-ef lidmaatschap kunnen instellen met een contributie-betaling in evenredigheid met het ledental, zei spreker. Het hoofdbestuur zal zich hiertoe met die vereenigingen in verbinding stellen en bij gunstigen uitslag het volgend jaar op deze zaak terugkomen. BESTRIJDING VAN DE AARDAPPEL- ZIEKTE. Daar in de vorige week en wederom in het etmaal van 8—9 Juli de weeromstandigheden gunstig zijn geweest voor het optreden van de aardappelziekte vesdigt de Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen n-ogmaals de aandacht van alle aardappelverbouwers op de wenschelijk'heid, het loof der aardap- pelplanten te beproeien met Bourgondische of Bordeauxsche pap. Volledige gegevens hierover zijn opgeno- men in Mededeeling no. 52 van den Planten- ziektenkundigen Dienst, De Aardappelziekte, terwijl inlichtigen zoowel door den Dienst te Wageningen, als door de op verschillende plaatsen gestationneerde ambtenaren gaarne worden verstrekt. SPOORWEGVERBINDING NEDERLAND BELGIe. Op 24 Februari j.l. richtte de Nederland- sche Kamer van Koophandel te Brussel zich tot de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen aldaar, teneinde verbetering aangebracht te krijgen in de avondspoorweg- verbinding NederlandBelgie. Inderdaad, gebruik makende van den trein, die Rotter dam om 18.49 verlaat, kwam men eerst om rond 11 uur te Brussel aan, na alle tusschen- stations tusschen Esschen en Brussee aange- daan te hebben. Thans kan worden medege deeld, dat met ingang van 2 Juli j.l. de trein AntwerpenBrussel, die op genoemde verbinding aansluit, veranderd is in een bloc- trein, waardoor reizigers, uit Nederland ko- mende, nu om 22.30 te Brussel kunnen arri- veeren. Deze trein verlaat Antwerpen orn 21.50. DE SPOORWEGSTAKING IN 1903. Geen tegemoetkoming voor de ex- stakers. Indertijd hebben besprekingen plaats ge- had tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelraad over het doen van een tegemoetkoming aan de stakers van 1903, hetgeen door de directie geweigerd werd. Daarop heeft de Personeelraad zich tot den minister van waterstaat gewend met ver- zoek om een regeling te treffen, waardoor het oud-spoorwegpersoneel in 1903 als ge- volg van de staking ontslagen, tegemoet ge komen zal worden. De minister heeft daarop het volgende ant woord aan den Personeelraad gezonden: Met betrekking tot den kenbaar gemaakten wensch, zij medegedeeld, dat ik mij vereenig met het ter zake door genoemde directie inge- nomen standpunt, en dat ik mitsdien geai termen heb kunnen vinden om mijne tus- schenkomst in den door u gevraagden zin te verleenen". EEN PROTESTANTSCHE BrSSCHOP IN ONS LAND. De correspondent van het Hbl te Zeis! schrijft: Voor zoover ons bekend is, heeft zich thans smds 1 Juli, voor de eerste maal in de ge- schiedenis der Herrnhuttergemeente te Zeist een bisschop aldaar metterwoon gevestigd Het Protestantsche Kerkgenootschap, °de Evangelische Broedergemeente, heeft van de oude Gereformeerde Moravische Kerk in Bo- hemen ten tijde van den graaf van Zinzen- dorf de bisschopswaardigheid overgenomen. Wehswaar regeeren deze bisschoppen niet als kerkvorsten. Zij worden door de Synode t« Herrn-hut gekozen om de geestelijken der Broedergemeente te „ordineeren", te wijden tot hun ambt. Ook de zendelingen der Broedergemeente ontvangen de wijding als predikanten, even eens in drie gradenals diaconus (geeste-- lij-ke), na eenige jaren als presbyter (zelfstan* dig lei-der eener gemeente) en eenige van hen, zooals pas geleden zendding Marx uit Z - Afrika, tot bisschop. Wegens de noodzakelijk- heid om op het zendingsterrein Europeesche zocwel als inlandsche krachten tot hun ambt te wijden, werd ook ds. Steinberg tot bisschop gekozen. Geboren in Russische Polen, waar zijn vader predikant der Broedergemeente was. vernuisde hij, toen deze naar Bazel beroepen werd, naar de Zwitsersche hoofdstad. Te Niesky in Sikzie bezocht de jonge Steinberg het uit den „Godfried Kampfer" bekende Hernnhutter Gymnasium (Padagogium). In Gnadenfeld, aan de grens van Polen, stu- deerde hij theologie op het Seminarium der Broedergemeente, om deze studie aan de uni< versiteit te Bazel te voltooden. Ouder gewoon- te begon hij daarna zijn arbeid in dienst der gemeente bij de jeugd, en wel op bovenge- noemd gymnasium te Niesky. Kort nadat hij onder-directeur was geworden, begon de wereldoorlog. Opgeroepen, deed hij dienst aan verschillende fronten. Als artillerie-offi- cier werd hij zwaar gewond; na zijn gene- zing moest de heer Steinberg echter voorgoed zijn rechteroog missen. Bij een vacature koos de Synode in 1922 den nog vrij jeugdigen leeraar en talenkenne'. tot zendingsdirector. Reeds eerder tot predi kant en presbyter geordend, volgt daarna d; keuze tot bisschop. MET GROOT VERLOF. Op 11 Juli a.s. worden de dienstplichtigen, thans voor herhalingsoefeningen onder de wapenen bij de veld-artillerie en bij de genje, in het genot van groot verlof gesteld. HERHALINGSOEFENINGEN. Op 16 Juli a.s. komen bij de Cavalerie, dt Veld-Artillerie, en de Onbereden-Artillerie dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. BRAND. Te Scheemda is de oliemolen van Willen! Haan afgebrand. Gisteravond is brand uitgebroken in da kisten- en tinumerfabriek van de N.V. Hout- handel voorh. J. E. A. Kaub, gelegen aan dea Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Liede- brug onder de gemeente Haarlemmerliede, De opslagplaats van kisten bleef behouden, overigens is alles verbrand. Twee voetgangers, die vermoedelijk op weg waren naar den brand, zijn door een auto op den Haarlemmerweg bij Sloterdijk aange- reden. De een werd op slag gedood, de ander zwaar gewond en bleef bewusteloos liggen. De overledene, zoowel als de zwaar gewonde zijn naar het politiebureau aan den Admi- raal de Ruyterweg gebracht. Daar werd aan den zwaargewonde geneeskundige hulp ver- leend. Vervoer naar het gasthuis had later plaats. De identiteit van de twee slachtoffers kon voorloopig niet worden vastgesteld. KORTE BERICHTEN. Te Oranjewoud is een inbraak gepleegd. Gestolen werd circa 300. De dader is nog niet gevonden. De minister van justitie bracht gister een bezoek aan het rijksopvoedingsgesticht te Doetinchem. Aan de bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk zijn geslaaga voor het examen 1. o. de heeren R. Vreur, M. van't Hof, M. v. d. Klundert, H. van Moons, T, Nuijens en W. Peterse. Verschenen is het verslag van de bezui- niging.scommissie-Pop. De conclusie er van is: bij de sociale verzekering moet worden gebroken met het bestaande stelsel, zoovet daarbij de overheidsorganen zijn betrokken. Onder voorzitterschap van notaris Th. C. L. Smit werd gister te Rotterdam de jaar lijksche algemeene vergadering van 4e Broe- derschap der Notarissen in inederland gehou den. De kouingin-moeder is voornemens Vrij-. dagmiddag een bezoek te brengen aan de Nijf verhejdsteiitoonsteiiing te Rotterdam! ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1