DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarsctien Raad. No. 165 ATbonnemeiitsprijs bij yooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 83. ZATERDA6 ■ft bit ntjmmer bestaat ait 3 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Direct ear: O. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. 14 JUL1 Er zullen in deze zomerdagen weinig menschen zijn, die naar een warme cognac- grok verlangen. Alles heeft zijn tijd en het is begrijpelijk, dat menschen, die over vrijen tijd beschik- ken op een zeldzaam mooien Julidag, ook liever in Bergen aan Zee zitten dan op de publieke tribune van onze raadszaal. Wie er uit hoofde van zijn edelachtbaar- heid of krachtens zijn beroep niet buiten kon, had zich Donderdag naar het stadhuis begeven, de rest van de burgerij geloofde het iwel en vond het nog vroeg genoeg den af- Joop van 'sRaads wijze beslissingen uit de dagbladen te vernemen. En toch wacht ons over veertien dagen op- nieuw een dergelijke vergadering, want al lerlei plannen, die maanden lang in voorbe- reiding zijn geweest, schijnen met dit warme weer, als kuikentjes uit het ei, plotseling tot rijpheid te zijn gekomen. i Kanaalplannen, Ziekenhuisplannen, Reor- ganisatie van het Lager Onderwijs, School- bouw, Bouw van gymnastieklokalen, het zijn allemaal verrassingen, die voor het hartje van den zomer bewaard worden, misschien wel in de hoop, dat de meeste leden dan met vacantie zullen zijn en de thuisblijvers door de warmte geen lust tot heftige debat- ten zullen hebben. In de laatste raadszitting is weer eens duidelijk gebleken, dat de wijze waarop Mkmaar thans geregeerd wordt, zeker niet democratisch kan genoemd worden. Groote groepen der bevolking, welker ver- tegenwoordigers, dank zij de vorming van het veelbesproken eltal, zoo goed als geen invloed kunnen uitoefenen, moeten toezien hoe B. en W. vrijwel alles wat zij voorstellen onveranderd zien aangenomen. Het elftal staat gereed het college te steu- nen, de oppositie komt vrijwel alleen van de tijde der Sociaal-Democraten en der Vrijzin- nig-Democraten en men weet van te voren hoe de uitslag der stemmingen zal zijn, om- dat het elftal er belang bij heeft vast aan- eengesloten te blijven, daar het op deze wijze Slechts mogelijk is een meerderheid te vormen en de uitgesloten oppositiegroepen tot ciach- teloosheid te dwingen. Een enkele maal wijzigt zich wel eens de stemmenverhouding, maar altijd bij onbe- langrijke voorstellen, waardoor de samen- werking van elftal of college niet in gevaar gebracht wordt. Zooals Napoleon op zijn soldaten rekende, zoo rekenen B. en W. op den steun der frac- ties waartoe de wethouders behooren en het is de zekerheid geen echec te zullen lijden, welke oorzaak is, dat het college tegenwoor- dig met voorstellen komt, welke in menige raadsvergadering geen kans van slagen zou- den hebben. De publiek opinie, de machtige factor, die elk college in het goede spoor houdt, ont- breekt hier vrijwel geheel. Zij is er wel, maar men weet van te vo ren, dat zij niet den minsten invloed kan uit oefenen en juist daardoor komen voorstellen ter tafel, die B. en W. zeker niet in den Raad zouden brengen wanneer zij verwachten konden, dat een storm van verontwaardiging en protest ze onuitvoerbaar kon maken. Het is de groote vraag of Alkmaar er mee Sediend is op deze wijze bestuurd te wor- en. De toestand is op het oogenblik zoo, dat de stad alleen en uitsluitend bij de gratie van het elftal geregeerd wordt en nu heb ben wij groot respect voor het inzicht van de edelachtbare heeren, die waardig gekeurd zijn in dit Alkmaarsche eftal mee te spelen, maar er mag daarbij toch ook wel eens op gewezen worden, dat, met uitzondering van de beide Vrijheidsbonders, dit geheele elftal uit raadsleden der rechterzijde bestaat. De Katholieken hebben hierin de meerder heid, zij bezetten niet minder dan zes plaat- sen en het is dus vanzelfsprekend, dat zij den grootsten invloed uitoefenen op de geza- menlijk aan te nemen houding tegenover de voorstellen van het college. Men mag van geven en nemen spreken, en het is begrijpelijk, dat de groepen van het elftal, die er belang bij hebben verbonden te blijven, wel met elkanders wenschen zullen rekening houden, toch is het ook duidelijk. dat twee meer dan negen is en dat dus naar verhouding de beide Vrijheidsbonders meer coalitie-water bij hun liberalen wijn zullen moeten schenken dan omgekeerd het geval zal wezen. Dat alles is oorzaak, dat Alkmaar met een m meerderheid vrijzinnigen Raad, naar de jnzichten der verbonden Katholieke en Christelijke groepen geregeerd wordt. Dat is de oorzaak, dat de democratische groepen onzer bevolking van elken invloed verstoken zijn. Dat is oorzaak, dat B. en W., welke voor stellen zij ook ter tafel brengen, geen storm van verontwaardiging hebben te vreezen, □an alleen van de zijde der groepen, die toch met sterk genoeg zijn om die voorstellen te verwerpen. En dat alles is o. i. ook de oorzaak, dat B en w. zich zoo veilig tegenover de publieke opinie gevoelen, dat zij met voorstellen ko men, die menigmaal den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Het moet niet voorkomen, dat het college zijn macht gebruikt op een wijze, die bij han- delstransacties rondweg unfair zou worden genoemd en evenmin, dat B. en W., die alle burgers het voorbeeld van gehoorzaamheid aan de wet moeten geven, voorstellen doen, welke geen andere strekking hebben, dan de wetten des lands te ontduiken. Reeds heeft de Alkmaarsche Middenstands- vereeniging er in de bladen en in een adres aan het College op gewezen, dat het, nu de Hooge Raad het heffen van een zoogenaamde precario-belasting niet toelaatbaar heeft ge- oordeeld, misbruik van macht en wetsont- duiking zou zijn, dezelfde belasting listig onder den naam van legesgelden te blijven heffen. Dat is een kruipen door de mazen van het net waaraan onze w e t-houders zeker hun medewerking niet mogen verleenen. Trouwens, wij zijn benieuwd welke hou ding door het elftal tegenover dergelijke voorstellen zal worden aangenomen. Deze precario-kwestie is ook een zeer pre- caire kwestie en het feit, dat de verbonden fracties nu reeds op uitstel van behandeling hebben aangedrongen, doet ons verwachten, dat men er geen voordeel in zal zien, de pu blieke opinie op dergelijke wijze te trotsee- ren. Er waren ditmaal meer van die voorstel len, die geen zakenman zich zou durven ver- oorloven, maar die B. en W. zonder blikken of blozen ter tafel gebracht hebben. Er was de rioolkwestie aan den Wester- weg, waarbij duidelijk werd, dat B. en W. den een veroorloven wat den ander wordt yerboden en waarbij bleek, dat op onrechtma- tige wijze belasting was geheven. En dan was er nog de kwestie-Hoekmeijer waarbij B. en W. zich zoo „handig" ge- toond hebben, dat wij wel eens zouden willen weten welken naam zij zelf aan den zaken man zouden geven, die zich verstoutte tegen over hen dergelijke practijken in toepassing te brengen. De heer Hoekmeijer had bouwgrond aan den Kennemerstraatweg gekocht, bouwgrond in een uitbreidijgsplan en waarbij dus in den koopprijs rekening was gehouden met den aanleg van straten. Op dien grond werden een tweetal wonin- gen gezet, die wel een achteruitgang hadden, maar waarvan men geen gebruik kon maken omdat deze achteruitgangen in het nog niet bestrate terrein slechts door een modderpoel te bereiken waren. De bouwer en de beide bewoners kwamen toen overeen gezamenlijk een som van 250 te betalen wanneer de gemeente tijdelijk een trottoir zou willen leggen waardoor zij hun huis aan de achterzijde zouden kunnen berei ken. De gemeente inde dat bedrag, maar het trottoir bleef achterwege. Een jaar nadat de huizen in gebruik wa ren genomen was er nog geen trottoir te ont- dekken. Maar inmiddels was de gemeente met eigenaren van het naastgelegen terrein tot overeenstemming gekomen, waardoor gevolg gegeven kon worden aan de uitvoering der daar geprojecteerde straat, zoodat thans deze straat tot stand is gekomen. Het is duidelijk, dat de straat daar door de gemeente gelegd is, omdat zij daar volgens het uitbreidingsplan thuis behoort en niet ten behoeve van de perceelen, die daar een ach teruitgang hebben. Integendeel, de eigenaren daarvan hebben voor een tijdelijke voorzie- ning moeten betalen, voor een hulptrottoir, dat dienst moest doen zoolang de geprojec teerde straat niet tot stand was gekomen. Dat hulptrottoir is niet gelegd, d u s vroegen de bewoners hun 250 terug, omdat de ge meente niet aan haar verplichtingen voldaan heeft. Maar dat werd geweigerd. Er is een straat, zegt de wethouder van Publieke werken, die straat heeft ook een trot toir, het trottoir is er dus ook, de gemeente heeft dus aan haar verplichtingen voldaan en wij behouden de 250. Juridisch valt er niets tegen in te brengen want men is zoo „handig" geweest in het con tract met belanghebbenden niet op te nemen dat het trottoir alleen voor hen zou worden gemaakt en zoo spoedig mogelijk gereed zou moeten komen. Het pleit niet voor B. en W. dat zij op dergelijke wijze van een in goed vertrouwen gesloten overeenkomst willen profiteeren. Een der belanghebbenden verklaarde ons dezer dagen nog, zooveel vertrouwen in de gemeente te hebben gehad, dat het zelfs niet in hem op was gekomen, nader vast te leggen, dat het trottoir waarvoor hi] betaald had, natuurlijk alleen voor hem zou zijn en zoo spoedig mogelijk gereed zou moeten komen. Nooit had hij verwacht dat dit trottoir hem onthouden zou worden en dat hij later zou moeten meebetalen aan een straatweg van het uitbreidingsplan, waarvoor alle onwonen- den reeds in den koopprijs van den grond het hunne hadden bijdragen. Hoe noemt men het in den bandel, als geld gevorderd wordt voor niet uitgevoerde over eenkomst en? Ja, zegt de burgemeester, maar stel, dat wij dat hulptrottoir nu eens wel gelegd had den en het was ons inplaats van op 250 op 500 te staan gekomen, zouden belangheb benden dan het ontbrekende bijgepast heb ben? Natuurlijk niet. Want als de gemeente zich misrekent, is dat haar eigen fout en een aannemer, die te laag inschnjft, heeft ook het verlies te dra- gen. Wij zouden er een andere vraag tegenover kunnen stellen en wel deze: stel, dat later bleek, dat de gemeente het hulptrottoir voor 150 had kunnen leggen, zou zij dan het te veel betaalde ook aan de huiseigenaren ge- restitueerd hebben? Of zou men er dan nooit meer iets over gehoord hebben? Hier was geen sprake van eenige incorrecte handeling der bewoners. Zij teekenden in goed vertrouwen een contract, zij hebben be taald voor wat zij nooit hebben "gekregen en al is dat contract nu nog zoo handig opgezet, het is duidelijk, dat B. en W. mar eel verplicht waren, het gestorte geld terug te geven. Het is slechts te betreuien, dat zij dat zelf niet hebben begrepen Door dergelijke handelingen -t- en er zijn er meer zoo in den laatsten tijd wordt het rechtsgevoel geschokt en verliest de burgerij haar vertrouwen in een college, dat aan het hoofd der gemeente het voorbeeld van eerbied voor de wet en van eerlijke uitvoering van alle overeenkomsten moet geven. Het doet ons genoegen, dat verschillende leden van het elftal en zelfs een wethouder op het laatste oogenblik hun goedkeuring aan de plannen van het college hebben onthou den. Wanneer wij deze kwestie hier wat uitvoe- rfger hebben behandeld, dan is dat niet om dat de vraag of een betrekkelijk kleine som al dan niet terugbetaald moet worden zoo bij- zonder gewichtig is, maar wel om eens in het licht te stellen, wat B. en W. zich tegen- woordig in hun voorstellen aan den Raad permitteeren. Hoe dit mogelijk is, hebben wij hierboven reeds uiteengezet. De wijze waarop onze ge meente tegenwoordig geregeerd wordt, laat in yelerlei opzicht te wenschen over en men begint meer dan vroeger te begriipen, dat het tijd wordt, dat de verhoudingen in den Raad zoo veranderen, dat B. en w. meer rekening met de publieke opinie hebben te houden. Over de bl iksembevei liging van den Waag- ■tor-en zijn alle raadsleden het nu eens gewor- den tot groote geruststelling van den heer Westerhof, die voor het uitstel verantwoorde- lijk was en wien niet onduidelijk was te ken- nen gegeven, dat hif den toren van zijn pre- sentiegeld zou moeten betalen, als hij inmid dels door den bliksem in brand was gesto- ken. Er komt een nieuwe Openbare school aan de Lindelaan en in de volgende raadsverga^ dering zal uitgemaakt worden of daarbij al dan niet ook een gymnastieklokaal zal1 ge- bouwd worden. De heer Westerhof heeft er terecht nog eens even aan herinnerd, dat de adit katho lieke scholen van gemeentegeld niet minder dan vier gymnastieklokalen hebben gekregen en dat er nog slechts drie beschikbaar zijn voor negen openbare, waarvan ook nog de Christelijke en twee U. L. O.-scholen profitee ren. Dat lijkt allesbehalve op de zoo veelge- roemde gelijkstelling en er zal zeker verande- ring in moeten komen als binnen afzienbaren tijd ook hier de verplichte lichamelijke oefe- ning in werking zal treden. Dat B. en W. geen 9000 uitgeven voor een openbare en twee bijzondere boventallige onderwijzers alleen om voor de 88 leerlingen voor het thans verplichte zevende leerjaar vier inplaats van drie klassen te maken, kun nen wij slechts toejuichen. Klassen van nog geen dertig leerlingen zijn zeker niet te groot en de lessen zullen er niet noemenswaard on der lijden of er 22 dan wel 29 leerlingen per klasse zitten. De heer Schats moge de verkiezingsphraze nog eens naar voren brengen, dat voor het onderwijs geen offer te groot is, in deze jaren van moeilijk sluitende begrootingen is het zeker tijd op de kleintjes te passen en geen f 9000 uit te geven, die evengoed ge- spaard kunnen worden en de burgerij weer aan belasting zal moeten opbrengen. Een oud-Hollandsch spreekwoord zegt, dat met de verhuizing alles terecht komt en dank zij het feit, dat de Armenraad thans toe- stemming kreeg om van de Nieuwesloot naar de Doelenstraat te verhuizen, heeft men ook eens iets van den verloren en reeds opgege- ven secretaris vernomen. Hij of zij is nog wel niet benoemd, maar de burgemeester heeft thans medegedeeld, dat in de vacature voorzien zal worden en de benoeming niet lang meer op zich zal laten wachten. De Schoorlsche Rijwielpadvereeniging is er, ondanks haar belofte ook Alkmaarsche werkeloozen te werk te zullen stellen, niet in geslaagd de gevraagde subsidie te krijgen. Het is vreemd, dat het eenige motief voor afwijzing dat de bijlage vermeldde, namelijk het niet aansluiten van dit pad bij andere rij- wielpaden, thans plotseling niet meer mee- telde en slechts de omstandigheid, dat de on- gevaarlijkheid van den weg tusschen Schoorl en Camperduin geen rijwieipad noodig maakte, den doorslag heeft gegeven. Over het algemeen gevoelen wij den mo- reelen plicht van alle omliggende gemeenten., aan goede rijwielpaden in deze streek subsi die te verleenen. Wij betreuren het slechts, dat men in Schoorl steeds zoo onderling verdeeld is. Er zijn, naar men ons verzekert, niet min der dan drie „V. V. V.'s" ter plaatse en waar- om kan men den aanleg van rijwielpaden in deze streek niet overlaten aan de bestaande Rijwielpadvereeniging „Kennemerland", die zeker door het fietspad naar Bergen aan Zee reeds bewijzen van groote activiteit heeft ge geven. Intusschen hopen wij dat het werk, dat de burgemeester, naar hij mededeelde, achter de schermen verricbt voor rijwielpaden door duin en bosch, weldra zulke gunstige resul- taten mag hebben, dat het ook voor het voet- licht gebracht zal kunnen worden. In vele andere provincies is reeds te consta- teeren, dat rijwielpaden, die niet den grooten weg volgen, het drukst bezocht en het meest gewaardeerd worden. Het maken van een nieuwe trap in den Waagtoren is aangehouden. Zou het, nu deze toren langzamerhand een „goudmijntje" begint te worden, niet doenlijk zijn er eens een eenvoudige lift in te maken? Het doel waarvoor vreemdelingen elken Vrijdag naar boven klimmen is meer het ge- nieten van het panorama dan wel de gym- nastische oefening, die aan het zich omhoog hijschen aan allerlei middeleeuwsche stel- lages is verbonden. De bouwmeesters hebben destijds blijkbaar niet op het bezoek van allerlei oude en jonge dames in smettelooze zomerjurkjes gerekend en nu er elke week zooveel torenkwartjes bin- nenkomen, mag ook wel eens wat meer voor het gemak van de vreemdelingen gezorgd worden. Dank zij zijn getrouwe plichtsbetrachting, krijgt de baas van de gasfabriek een toeslag op zijn pensioen. Wij gunnen het hem gaarne, maar wij zijn wat bang voor de conaequenties van dit be- sluit. Trouwe plichtsbetrachting is niet zoo heel zeldzaam en er zullen nog wel eens meer ambtenaren of beambten met een te klein pensioen voor het maximum aantal dienst- jaren gepensionneerd worden. Een huisje aan de Nieuwesloot, dat daar weg moest voor den weg, moet nu w-eer niet weg omdat de weg daar weg is, De weg zal er namelijk vlak langs loopen en omdat de slooping van dit pand dus niet m-eer noodig is, stelden B. en W. voor, het maar weer te verkoopen. Maar in alien gevalle moet de bewoner er uit en omdat dit nog een oud gediende is, die vele jaren van moed, beleid en zelfopoffering in dienst der gemeente heeft doorgebracht, en den man bovendien een deel van zijn in- komen wordt ontnomen omdat hij tijdens de kermisweek het onderste deel van zij-n huisje in een- palingkraampje verandert, heeft de heer Westerhof een beroep op het mensch-e- lijk gevoel van wethouder Lees-berg gedaan om den man, bij het schamele pensioentje van f 7 per week, weer aan een ander goedkoop huisje te helpen. Wij hopen, dat ook hier de trouwe plichts betrachting niet over het hoofd gezien zal worden. De Vereeniging D. E. S. heeft verzocht het pleintje aan het verlengde van d-e Uiten- boschstraat te mogen omrasteren om er een kinderspeeltuin van te ma-ken. B. en W. zijn bang, dat het pleintje daar door bed or veil zal worden en hebben dus geadviseerd om afwijzend op het verzoek te beschikken. Mej. Carels die in politiek opzicht de helft van een Siameesche tweeling is en daarom zoo dikwijls met den naast haar ^zittenden partijgenoot v-erward wordt, dat verscheidene verstrooide raadsleden haar als mej. Si-etsma betitelen dit eenige vrouwelijke raadslid dan, is eens een kijkje naar het bedo-elde pleintje gaan nemen en heeft tot haar ver- wondering heelemaal geen pleintje kunnen ontdekken. Er was nog slechts een plan voor een pleintje, want een ruimte, die nog maar aan een kant huizen en aan den anderen kant wei- land heeft, kan moeilijk met den naam van pleintje aangeduid worden. Aangezien er dus geen pleintje was, kon er ook geen pleintje bedorven worden. Dat is juridisch juist, en omdat er geen omwo- nenden zijn kunnen zij ook geen hinder van een leelijke afrastering ondervinden. De eenigen, die op dat pleintje keken wa ren, volgens mej. Carels, een paar koeien, die aan afrastering wel gewoon zijn. En nu moge de heer Kusters betoogen, dat dit koeien van den heer Govers zijn, die door de edelachtbaarheid van hun eigenaar mooier uitzicht moeten hebben dan andere koeien, dit neemt niet weg, dat bet mej. Carels voor- kwam, dat bedoeld pleintje, om het dan zoo maar te noemen, in geen enkel opzicht door een omrastering ontsierd zal worden. Het gevolg was. dat de beslissitjg op het verzoek nog tot een volgende vergadering ia aangehouden. In dien tijd hebben alle raadsleden ge- legenh-eid een expeditie naar het onbekende terrein te ondernemen en daar mej. Carels alleen koeien en geen ijsberen of walrussi heeft aangetroffen, bestaat er geen gevaar; dat in de eerstvolgende vergadering een of meer onzei- vroede vaderen als vermist zull«f worden opgegeven, Dagelijksch overzicht. VENIZELOS' PLANNEN. f Hij zoekt aert steun van het legeK Het onderhoucL met de ItaUaan> sche gezant. Een nieuwe Bal kan bond? Venizelos is dan weer aan het bewind! En nu het eenmaal zoo ver is, laat hij niets oa, om zijn positie te versterken. Tevens tracht hij weer de populariteit t-e herwinnen, want niet iedereen is even enthousiast over zijn terugkeer. Zooals men weet, was ontbindin-g der Kamer noodig, waarin hij blijkbaar geen voldoend-e meerderheid had. Het volk zou zich dus opnieuw uit moeten spreken en daar de teruggekeerde redder van bet vaderland niet zoo heel zeker schijnt te wezen van een natuurlijke overwinning heeft hij besloten zijn succes bij de op 19 Augustus te houden verkiezingen te verzekeren door wijziging van het kiesstelsel. Dat de nieuwe verkiezingsmethode, door, overwicht in getalssterkte der oppositie een wapen t-egen Venizelos zou word-en schijnt niet te vreezen. Trouwens, om dat te voor komen zouden zijn aanhangers werkelijk geen nieuwe middeltjes hoeven t-e bedenken. - Van belang is natuurlijk ook de welwillen- de steun van het leg-er en deze zou het best v-erzekerd zijn door d-e medewerking van den vroegeren dictator Pangalos, die echter sedert 22 Augustus 1926 gevangen zat, nu eens op Kreta, dr.n weer te Athene. Pangalos' politieke loopbaan dateert eerst van 1922, toen de generaal minister van oorlog werd. Achtereenvolgens werd hij' opp-erbevelh-ebber in Thracie, Kamerlid (af- gevaardigd-e van Saloniki) en opnieuw mi nister van oorlog. Door een staatsgreep, die een vredig karakter droeg, promoveerde hij zich zelf tot premier en de macht, die hij daardoor kreeg, kwam hem goed te staan in een tijd, die gekenmerkt werd door den inval in Bulgarije. Kort daarop haalde hij een streep door de grondwet, welke hij verving door de militaire dictatuur onder welk on- volprezen stels-el zijn ,,,verkiezing" tot staats- president weinig moeilijkheden meer op- 1-everde. Lang-er dan van April tot Augustus duur- de deze heerlijkheid niet, want het politkke klimaat in Griekenland is wiss-elvallig en een der andere groote Grieken, Kondilis, bracht den dictator ten val en sloot hem veilig op De Kamer zou Pangalos berechten,- doch zijn proces werd telkens weer uitgesteld. Nu Kondilis een voor Venizelos weinig gunstige houding aanneemt had laatstgenoemde in de ontbinding der Kamer eeri mooi voorwendse) om te verklaren, dat Pangalos' verdere ge- vangenhouding onrechtmatig was. Eerst zou men nog wachten tot een buitengewoon ge- rechtshof over zijn invrijhei-dstelling beslist had, doch waarom deze te vertragen door een ov-erbodige comedie. Tot meerderen steun van den nieuwen minister-president is dus thans de ex-dictator weer voor den dag gehaald. Daar de oppositie dr-eigt de volgens haar (en volgens d-e grondwet) onwettige verkie zingen te zullen saboteeren kon d-e daadwer- kelijke hulp van het leger wel eens noodig blijken. Een ander belangrijk feit is, dat de Itali- aansche gezant te Athene de eerste was, die een b-ezoek bracht aan Venizelos. De gezant v-ertoefde anderhalf uur bij den minister- president en toonde zich zeer tevreden over het verloop van bet gesprek, dat ze gevoerd hadden. Met het oog hierop vermoedt men te Athene, dat Venizelos de politiek van toe- nadering tot Italic, die door Michalakopolos is gevoerd, zal voortzetten; wellicht zal hij echter buitendien trachten tot een beter mo dus vivendi met Zuid-Slavie te komen. Uit betrouwbare bron wordt verder mede gedeeld, dat Venizelos bovendien voornemena is, spoedig na de herfstzitting van den Vol- kenbond een conference bijeen te roepen van Balkanstaten, te weten Griekenland, Turkije. Bulgarije, Zuid-Slavie en Roemenie, ten einde de mogelijkheid van een gemeenschappelijk verdrag tusschen al deze staten te bespreken-. Bulgarije en Zuid-Slavie schijnen echter niet -ber-eid t-e zijn hun medewerking hiertoe te verleenen, zoolang de talrijke kwesties tus schen Griekenland en deze staten niet met Griekenland afzond-erlijk besproken zijn-. Volgens de plannen van Venizelos zou deze nieuwe Balkan-bond de op het oogen blik tusschen verschillende reeds bestaande bondgenootschappen en verd-ragen aanvullen en afronden. Voorb-ereidende maatregelen zal de Grieksche minister van Buitenlandsche zaken, Parapanos reeds te Geneve treffen ter ga- legenheid van de zitting van den Volkenbondt, Hij zal dan met de te Geneve aa-nwezige mi nisters van Buitenlaodscbe Zaken van de an- ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1