DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. MEOW No. 1G7 Honderd dertigste Jaargang 1928 Afoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar piaaisnxlmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itodactie No. 38. DII§DA(ii 17 .111,1 DageHijksch overzicht. Baiitewlanel De Noord-Hollandsche Stoomwasscherij van W^scht helder en levert binnen korten t||d a I. Binnenfiand Dlf numiner b'esfaat nil 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE POOLSCH-LITAUSCHE KWESTIE. De onwil van Litauen. Waar blijft de onschendbaarheid van het Poolsche gebied? Economi- sche geschillen. De kwestie tusschen Litauen en Polen wil 0og maar niet tot een oplossing komen, en de schuld schijnt voornamelijk bij Litauen te liggen. Litauen toch heeft tot nu toe nog geen stap gedaan, om zijn belofte jegens den Vol kenbond, dat het met Polen een economischen en staatkundigen vrede zou sluiten, te verwe- zelijkenZeker, de schijn trachtte Litauen [wel te bewaren en onderhandelingen werden tusschen de staatslieden van beiae partijen genoeg gevoerd, maar de hceren uit Litauen iwezen telkenmale alle voorstellen van Polen at, en kwamen zelf met voorstellen, die heele- maal tegen den geest van toenadering en ver- Boening indruischten! Een der teere kwesties is wel de stad Wil na, die zooals men weet, in Pcolsch bezit is. En nu heeft Litauen in het laatst van Mei een nieuwe grondwet gekregen, waarbij het land tot een onafhankelijke republiek werd verklaard met als houfdstad.Wilna! Dat yan Poolsche zijde daartegen verzet kwam, was het logisch gevolg van deze daad. Bij <Je laatste onderhandelingen tusschen de twee landen heeft Litauen het veiligheids- tractaat afgewezen, dat onder auspicien van den Volkenbond was opgesteld. En alsof dat niet genoeg ware, kwam Litauen met een tegen-ontwerp en stelde voor het Poolsche gebied van Wilna tot z.g. betwist gebied te verklaren en een strook van 50 K.M. natuur lijk weer geheel Poolsch gebied te demilitari- seeren! Dit alles was dus een rechtstreeksche aan- tasting van Polen's souvereine rechten en van de onschendbaarheid van het Poolsche ge bied. In denzelfden vijandigen geest heeft Litauen gereageerd op het Poolsche voorstel om de rechtstreeksche spoorvveg- en postverbindin- gen te heropenen. De Litausche tegenvoor- stellen sluiten het gebied van Wilna van elke rechtstreeksche verbinding en aanraking met Litauen uit, bestendigen dus de door den Volkenbonds-raad uitdrukkelijk gewraakten toestand en zouden den omweg door Letland en Pruisen als verbinding tusschen Polen en Litauen tot een vaste instelling maken, hoe onmogelijk zoo iets ook is. De Litauers zel- ven lijden ten gevolge van hun halsstarrig- heid geen onbelangrijke verliezen. Vervoeren zij Litausch vee naar Tsjecho-Slowakije, dan zou de rechtstreeksche doorvoer door Polen dit uitvoerartikel 120 zlotys per wagon goedkooper maken. Poolsche kolen die in groote hoeveelheid naar Litauen gaan, zou den langs den rechtstreekschen weg 120 ?er ton goedkooper komen, petroleum uit oTen 33 zlotys, zout 11 zlotys, stoffen 23 zlotys p. ton goedkooper komen, petroleum uit min wil de Litausche regeering de in- en uit voerartikel en den rechten weg niet la ten vol- gen, dien het gezonde economische verstand vocrschrijft, omdat politieke haatdragendheid dit verstand ernstig benevelt. Na de eindelooze en volmaakt onvrucht- bare onderhandelingen, is Polen nochtans niet ontmoedigd e\ heeft het opnieuw de voortzetting van het werk in de commissies voorgesteld, volgens het program dat de twee staten in gemeen overleg te Koningsbergen hebben opgesteld. De nog altijd door Polen getoonde goede wil zuivert het van alle olaam, wanneer de Volkenbondsraad zich in zijn herfstzitting opnieuw met de zaak be- moeit, en Litauen zal dan blijken zooveel odium op zich geladen te hebben dat het voor een scherpe berisping in aanmerking komt. DUITSCHIAND. ONWEER. Na de groote hitte der laatste dagen is Maandag boven Saarbrucken een hevig on- weer losgebarsten. Op vele plaatsen vielen hagelsteenen in de groote van duiveneieren neer, die groote schade aan het te velde staande gewas toebrachten. De telefoonver- bindingen zijn voor het grootste gedeelte ver- stoord. Terwijl de verbindingen met Parijs edeeltelijk onbruikbaar zijn.is met Berlijn in et geheel geen communicatie meer mogelijk. Het personeel van de Burbacher-Huette was Maandag gedwongen het werk neer te leggen. Voor de vuren heerschte een hitte van circa 80 graden. Een twee en twintigtal arbeiders werden door de warmte bevangen, nadat hetzelfde Zaterdags reeds met 14 an- der en het geval was geweest. De watervoor- ziening, die Vrijdag en Zaterdag reeds zeer gebrekkig was in de stad, hield Maandag in de hooge gelegen gedeelten van de stad ge heel op. IVANOFF MICHAILOFF VERMOORD? Volgens een onbevestigd bericht uit Sofia zou de leider van het Macedonisch Comite Ivanoff Michailoff vermoord zijn. HET ZOMERWEER. De warmte; het baden; ongeluk- ken; groot waterverbruik. Berlijn schijnt Zondag en Maandag't mid- 'del- en tevens hoogtepunt van een gebied van abnormaal hooge temperatuur te zijn ge weest, dat zich over geheel Midden- en West- Europa uitstrekt. De temperaturen van de laatete dagen der vorige week werden Zon dag en Maaadag nog met stukken geslagen. Op de warmste uren van den dag wees de thermometer te Berlijn gistermiddag zelfs 38.7 graden C. in de schaduw aan en in de huizen moest men zich temperaturen van 33 tot 35 graden laten welgevallen. Ook de nachten bracbten geen afkoeling. Men had tevoren enorme dingen omtrent besproeiings- maatregelen in de straten verteld. In de prac- tijk is daar echter weinig van te merken ge weest. Natuurlijk trok ieder, die het kon, naar buiten. Het kostelooze bad Wannsee had gisteren wel niet de voorspelde 100.000 maar toch 60.000 bezoekers. Alle openbare baden meegerekend, waren er Zondag 200.000 Berlijners in de Spree en de meren. Daarbij zijn helaas niet minder dan 15 per- sonen verdronken en wel als gewoonlijk op plaatsen, waar niet onder toezicht gebaad wordt. Om de sombere statistiek vol te maken, werden er Zondag te Berlijn tengevolge van verkeersongelukken, die natuurlijk aan de groote overdrukte moeten worden geweten, twee menschen gedood en 15 gewond. Toen daarop Zondagavond de bladen het ernstige spoorwegongeluk bij Miinchen met 10 dooden en vele gewonden brachten, was voor velen de vroolijke Zondagsstemming geheel be- dorven. Intusschen heeft de stad Berlijn Zondag 650.00 kubieke meter water verbruikt. Ter vergelijking diene, dat in de vorige jaren op de warmste dage nde volgende hoeveelheden werden verbruikt: op 22 Juli 1925 573.000, op 19 Juli 1926 521.000, op 8 Augustus 1927 541.000 kubieke meter. Hieruit alleen reeds blijkt de werkelijk abnormale hitte, die wij op het oogenblik moeten doormaken. Uit geheel Duitschland en ook uit Oostenrijk en Hongarije melden de bladen tientallen onge- lukken met doodelijken afloop bij het zwem- men. Uit Weenen werd een temperatuur ge- meld van meer dan 40 graden in de schaduw. DOOR EEN SLANG GEBETEN. Een zooloog te Berlijn had een gifslang, die hij uit het buitenland had meegenomen, naar Heiligensee gebracht, om het dier daar te fotografeeren. Hij overreedde de dochter van den herbergier, bij1 wien hij zijn intrek had genomen, des lang op haar schoot te ttemen. Hij zou dan een kiekje van die eigen- aardige groepje maken. Pas had het melsje de slang op haar schoot of het beest beet haar. Door een inspuiting met een tegengift in het Koch-instituut te Berlijn heeft men het meisje in het leven weten te houden, maar haar toestand is nog ernstig. Tegen den zooloog is een vervolging inge- steld. De Lokal Anz. vertelt in verband met dit ongeval dat te Berlijn den laatsten tijd een zonderlinge voorfiefde voor slangen schijnt te bestaan. Waarvoor de menschen ze gebruiken is niet duidelijk, maar een feit is dat er een levendige handel in wordt gedreven. Zoo is er een zaak waar men giftige slangen kan koo- pen. STROOPER DGODGESCHOTEN. In het Hugwald bij1 het dorp Roderhoh is Zaterdag de als strooper bekend staande ar- beider Rubnak, uit Eilenstadt, door een bosch- wachter in noodweer doodgeschoten. Een broer van den gedoode trof in 1921 eenzelfde lot. EEN VECHTPARTIJ. Zondagochtend ontstond te BerlijnNeu- kolln een hevige vechtpartij tussdhen een twintigtal Berlijnsche en Hamburgsche arbei ders. Met messen en stokken gingen de tegen- standers elkander te lijf. toen enkele voorbij- gangers de politie hadden gealarmeerd en deze ter plaatse verscheen gingen de vechters- bazen er van door, dooh vijf hunner bleven zwaar gewond op straat liggen en moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. De poll- tie moest van de gummistokken gebruik ma ken om de menigte, die getuige van de vecht partij was geweest, uit elkaar te jagen. HET PROCES-HEIN. Te Koburg is het proces begonnen tegen den postroover Hein, die in November '27 drie politiemannen, die hem wilden arresteeren ge- aood en een vierde gewond heeft. De dag- vaarding legt Hein twee moorden, een dood- slag, een poging tot moord en een zware mis- handeling ten laste. De voorlezing van de dagvaai'ding nam den geheelen voormiddag in beslag. Uit het nu volgend verhoor blijkt, dat Hein reeds in 1923 bij de onlusten te Dusseldorp gevangen genomen is. Daar werd hij echter na korten tijd vrij gelaten. In Juli 1926 deed hij met een kameraad, Larm, een inbraak in een wapenwinkel, waar hij den revolver roof-- de, waarmee hij1 later zijn moorden zou ple- gen. De in de dagvaarding vermelde 299 in- braken tusschen Juli '26 en zijn aanhouding geeft Hein toe maar hij tracht de voornaam- ste schuld op Larm te schuiven, die hem steeds zou opgehitst hebben. De meeste inbra- ken leverden niet veel op, totdat Hein op 3 December zijn eersten grooten slag sloeg in het postkantoor te Klosterlausnitz, waar hem ruim 20O mark in handen vielen. Hein, die twee jaar lang van de w.efkloosheidsonder- steuning geleefd had, kreeg nadien weer goed betaald werk. Op de vraag van den voorz. waarom hij nu nog met inbreken voortging, blijft hij het antwoord schuldig. Hij ontkent evenecns op zijn daden gepocht te hebben in den kring zijner bekenden. Wel geeft hij toe, dat hij eenige malen menschen bedreigd heeft met wapengeweld, maar ook dan niet van de wapenen gebruik had gemaakt, als de beroof- den weerstand boden. Slechts tegenover de politie achtte hij aanwending van wapenge weld geoorloofd. FRANKRIJK. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Het I ransche antwoord. Omtrent den infaoud van de Fransche nota aan de Amerikaansche regeering, welke gis- ter zou worden gepubliceera, deelt de Echo de Paris het volgende mede: De Fransche nota neemt kennis van de in- leiding, die de Amerikaansche staatssecreta- ris op 23 Juni aan zijn voorstel van 13 April toevoegde en van zijn begeleidend sChrijven Daar de Fransche regeering in deze inleidin- gen en in het begeleidend sehrijven de reser ves vindt, welke Briand in het verdrag wilde opnemen, verklaart de Fransche regeering juridisdh het verdrag te kunnen aanvaarden SCHIP VERGAAN. Het stoomschip Maghreb Ascas, zoo meldt een telegram uit Havre, is bij Honfleur op een zandplaat geloopen en geheel verloren ge- gaan, evenals de lading, waarvan de waarde op 20 millioen frank zou zijn geschat. Zes- duizend fusten wijn zijn weggedreven. In ver band met het gevaar, dat zij voor de scheep- vaart opleveren, zijn er voor het bevaren der Seine voorschriften uitgevaardigd. ENGELAND. ENGELAND EN HET ANTI- OORLOG-SPACT. Naar verluidt, is de Engelsche regeering van plan zoo s-poedig mogelijk te antwoorden op Kellogg's pact-voorstel. Het antwoord is vertraagd doordat het kabinet en de rechts- kundige adviseurs het antwoord, dat door de ambtenaren van het departement van buiten- landsche zaken was geredigeerd, moesten on- derzoeken om het in overeenstemming te bren- gen met de meening van de dominions. Tegelijk meldt men dat de Britsche regee ring in algemeene bewoordingen haar stand- punt zal aangeven ten aanzien van vraag- stukken van rijksverdediging en de verplich- tingen volgens het handvest van den Volken bond en het tractaat van Locarno. Terwijl de conservatieve bladen over de rede van minister JoynsonHicks over het Kellogg-paet zwijgen, laten de liberalen zich er zeer schamper over uit. Juist op het oogen blik dat de Britsche regeering zich eindelijlc begint te schamen over haar vervelende, prik- kelende en uiterst gevaarlijke uitstel in het zenden van het antwoord, zoo zegt de Daily News, komt een van haar voornaamste leden de Vereenigde Staten een rechtstreeksche uit- daging in het gezicht slingeren, voor welke onneilstichtende ongerijmd' eid moeilijk in den modernen tijd een parallel te vinden is „Wij willen jullie voorstel teekenen", zegt Joynson Hicks, „maar jullie vergroot je vloot. Daden spreken sterker dan woorden". De be- perking van het Amerikaansche vlootprogram alsmede het uitstel voor zes maanden daar- van schijnt de minister ontgaan te zijn, en de Daily News acht het tijd dat deze verbijste- rende politicus door de wet gemuilkorfd wordt. Ook de Daily Chronicle laat zich in dezen geest over hem uit. Volgens haar weet hij1 niets van het onder- werp waarover hij spreekt, en zal zijn rede den onaangenamen indruk van Chamber lain's traagheid die zij wel aangenaam voor Frankrijk, maar sdhadelijk voor het Britsche prestige in de Vereenigde Staten noemt, slechts kunnen versterken. De Manchester Guardian vindt dat Cham berlain met zijn antwoord nu geen oogenblik meer wachten moet, al was het alleen om der- gelijke uitlatingen van zijn collega te voorko- men. Ook hoopt zij dat het antwoord zoo kort en eenvoudig zal zijn als het voorstel zelf. MOND- EN KLAUWZEER. Een bon-mot van lord Ornley Naar aanleiding van het opnieuw voorko- men van mond- en klauwzeer in Yorkshire werden gisteren in het Hoogerhuis eenige vragen gesield over de mogelijkheid van be- smetting door ingevoerd buitenlandsch vleesch. Een vertegenwoordiger van het de partement van landbouw zette het verschil uiteen tusschen gekoeld- en bevroren vleesch uit Argentinie en zeide, dat bij1 gekoeld vleesch geen gevaar was. Lord Ornley meen- de van wel en stelde voor 20 varkens af te zonderen en met gekoeld vleesch te voeren om de uitwerking na te gaan. Eenige lords ont- raadden de aanneming van dit voorstel, om dat ze met de verklaring van den landbouw- deskundige genoegen namen, waarop Lord Ornley onder daverend gelach opmerkte: „Ik blijf niettemin bij mijn meening, dat wij no- pens dit vraagstuk meer kunnen leeren van 20 geisoleerde varkens dan van 40 hoogge- boren lords. ITALle. HET ITALIAANSCHE ANTWOORD Mussolini heeft het Italiaansche antwoord op het pact van Kellogg oveihandigd. Er wordt in gezegd dat de regeering accoord gaat met de interprei'atie, welke de regee ring der Ver. Staten aan het verdrag tot het buiten de wet stellen van den oorlog geeft Onder deze omstandigheden verklaart de regeering zich bereid het verdrag te teekenen. MISLUKTE POGING OM TE ONTSNAPPEN. De beruchte Italiaansche anarchist Pol- lastro, die in de Sante-gevangenis te Parijs zit, heeft Zondag een poging gedaan om te ontsnappen, welke bijna gelukt was. Met een vijl wjst hij een staaf van zijn venster door te vijlen en daarna kon hij door het venster op de binnenplaats komen. Op het moment, dat hij met behulp van een ladder over den ge- vangenismuur wilde vluchten, werd hij door de bewakers gegrepen. SPANJE. DOODEN BIJ EEN STIERENGEVECHT. Bij een stierengevecht in Spanje zijn, naar Belga meldt, een matador en een baderillero door den stier gedood. Twee ronden later wer den 'n andere matordor en een montador zeer ernstig door de hoornstooten van den stier gekwetst. ZWITSERLAND. DE BUITENLANDSCHE PERS. Een nieuwe vereeniging. Te Bern is opgericht de Vereeniging voor de Buitenlandsche Pers in Zwitserland. De nieuwe vereeniging heeft uitdrukkelijk bepaald, dat zij alles, wat maar eenigszins met de Volkenbond in betrekking staat, zal overlaten aan de bemoeiingen der sedert ja ren bestaande vereeniging van Internationale Volkenbondsjournalisten. De nieuwe vereeniging wil uitsluitend het doel nastreven, de beroepsbelangen van in Zwitserland gevestigde journalisten te be- hartigen, die o.m. aan hun bladen inlichtin- gen geven over Zwitsersche aangelegenheden. Tot voorzitter werd gekozen dr. Julius Becker, vertegenwoordiger van de Vossische Zeitung. In het bestuur zijn gekozen een Belg, een Duitscher, een Engelschman, een Franschman, een Italiaan en onze landge- noot dr. B. de Jong van Beek en Donk. OOSTENRIJK. WARMTE EN WATERGEBREK TE WEENEN. Een 200.000 vreemdelingen op komst. Het is te Weenen al niet beter dan elders in Europa, wat de hitte betreft. De toestand is er zelfs erger dan in menige andere stad, om dat men er reeds gebrek aan water begint te krijgen, d. w. z. aan drinkwater voor de hui zen. De vele badinrichtingen hebben gelukkig nog wel water en zijn dan ook tjokvol. Ook elders wordt er druk gebaad en de onmisbare ongelukken blijven ook niet uit. Intusschen is er een speciale reden waarom men het te Wee nen gaarne spoedig wat koeler en natter zou willen hebben en dat zijn de aanstaande zan- gersfeesten. Dan verwacht men alles bij- elkaar een tweehonderdduizend vreemdelin gen in de stad en dientengevolge, vooral als het warm mocht blijven, een nog heel wat grootere behoefte aan water. Tot dusver is Jupiter-Pluvius echter met vacantie en hij schijnt nog geen aanstalten te maken om terug te keeren. Dies zit men te Weenen met de handen in het haar. Zingen met droge kee- len; wat moet daarvan terecht komen? GRIEKENLAND. EEN TOESPRAAK VAN VENIZELOS. Bij het uitreiken van een vlag aan de duik- boot Katozni heeft Venizelos Zaterdag een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: De buitenlandsche politiek van Grieken- land, gelijk die zich na de ellende van den grooten oorlog geuit heeft ,is duidelijk vrede- lievend. Wij beschouwen al onze vraagstuk- ken van buitenlandsche politiek voor het oogenblik als opgelost, al zijn de oplossingen ten deel ook slecht. Ik durf echter te zeggen, dat over het algemeen de bereikte oplossin gen goed zijn, wanneer wij ons maar voor oogen stellen, dat onze grenzen thans tot aan de Maritza reiken. In ieder geval komt Grie- kenland thans op voor de toepassing van de vredesverdragen, waarbij het echter verwacht, dat de anderen ook zijn rechten zullen eerbie- digen. Een vijandige daad van een vrouw. Reisplannen. Toen Venizelos, de Grieksche minister-pre sident, in den omtrek van Korinthe een ver- kiezingsrede wilde houden, trad een vrouw op hem toe en verzocht hem zijn hand te mogen kussen. Hij stak de hand uit waarop ze met alle kracht hem beet. De vrouw werd op ver- zoek van Venizelos in vrijlheid gelaten. AMERIKA. BOSCHBRANDEN IN CALIFORNIe. Naar uit Los Angelos gemeld wordt is in Zupid-Californie een geweldige brand uitge- broken, die 5000 H.A. bosch heeft verwoest. Lyonsville wordt bedreigd. Een detachement van 300 militairen is met vliegtuigen naar de brand vertrokken. DE EVENKNIE VAN CHICAGO. Te Chicago bleef dezer dagen, zooals we ver teld hebben, 'n vrouw in't door de warmte ge smolten asfalt steken en werd een ei op het plaveisel gebakken. Brentwood in Essex doet niet voor de V. S. onder Daar was een politie- agent bezig aanteekeningen te maken over een ongeluk toen hij merkte dat hij aan den weg vastzat. Slechts door het rubberbeslag van zijn schoenen op te offeren kon bij zich- zelf weer op vrije voeten stellen. EEN TREFFEND STERFGEVAL. Zijn laatste reis De aankomst van New York te Southamp ton Zondag van de „Aquitania" van de Cunard lijn werd door een tragische gebeur- tenis gekenmerkt. De populaire gezagvoerder Sir James Charles, die aldus zijn laatste reis had gemaakt hij zou den dienst verlaten na bijna vijf tig jaar te hebben gevaren stierf enkele minuten na aan land te zijn ge bracht; hij had vroeger in den morgen een be- roerte gehad LIJK GEVONDEN. Gistermorgen hebben fabrieksarbeiders, dit naar hun werk gingen, nabij Oud-Gastel het lijk gevonden van den ongeveer 55-jarigeo weduwnaar P. Kuysterburg, uit Oud-Gastel. Vermoedelijk is de man, die bij zijn fiets lag, door een auto overreden. Hij moet op slag dood geweest zijn. DE MINISTER VAN JUSTITIE EN DE 1 NOTARISBENOEMINGEN. Naar aanleiding van de in de N. R. Ct. op; genomen collectieve uiting uit notariskringen over de Anti-Revolutionaire Partij en de be- noemingen tot openbare ambten", verneemt genoemd blad van het Ned. Correspondentier bureau, dat het van bevoegde zijde de medei deeling heeft ontvangen, dat onder het be- wind van minster Donner tot dusverre hebben plaats gehad 16 overplaatsingen en 93 benoe- mingen van notarissen, en dat daarvan be trekking hadden op „a.-r. en gereformeer- den" onderscheidenlijk 4 (van de 16) en 5 (van de 93). J. W. HORA ADEMA. Te Bayonne in Frankrijk is in den ouder. dom van 76 jaar na een operatie overleden de schrijver J. H. Hora Adema. Hora Adema was kapitein van de artillerie, maar een ongeval maakte een einde aan zijn militaire loopbaan. Hij heeft daarna de aan- dacht op zich gevestigd door het sehrijven van een novelle in De Gids, getiteld: „Een stuk, dat over den kop sloeg." Daarna is hij op den litterairen weg voortgegaan en heeft hij zich naam gemaakt met de romans. De jongen met de blouse (een Spaansche roman) en Wormstekigen. Voor het tooneel heeft hij een stuk Het Visioen geschreven, waarover indertijd heel wat te doen is geweest. NOODLOTTIGE BRUILOFTSVIERING. Op een bruiloft te Epe (Geld.) ontstond Zondagnacht een ernstige oneenigheid, waar bij J. ter N. zoo ernstig werd mishandeld, dat de dood spoedig intrad Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. De vermoe- delijke dader R. B. is door de marechaussee aangehouden. EEN S. D. A. P.-CONGRES VOOR DEN LANDBOUW. Door het Partijbestuur van de S. D. A. P. werd in zijn laatst gehouden bijeenkomst be- sloten tot het houden van een congres, sped- aal ter behandeling van vraagstukken de verhoudingen in den landbouw en de landar- beiders betreffende. Het ligt in de bedoeling dit congres in October a.s. te organiseeren. In welke plaats is nog niet gekend. Er zullen inleidingen worden gehouden door de Kamer- leden J. W. Albarda, W. van der Sluis en P. Hiemstra PREDIKBEURTEN ONDER VOOR- WAARDEN. De afd. Landsmeer der Ver. van Vrijzinnig Hervormden had aan het bestuur der herv. gem. aldaar verzocht, 12 maal per jaar haar kerkgebouw te mogen gebruiken. Na herhaald verzoek en verschillende be- sprekingen heeft de kerkeraad thans geant- woord goedgunstig op de vraag te zullen besluitcn, mits: aan de Evangelisatie te Hoorn voor haar godsdienstoefening de zoo goed als niet gebruikte Oosterkerk geduren- de het zomer-halfjaar kosteloos in gebruik wordt gegeven 2o. daar de Oosterkerk geen verlichting en verwarming heeft, gedurende het winter-nalf- jaar aan bovengenoemde evangelisatie elke maand een Zondagochtend- en een Zondag- avondbeurt in de Groote kerk worden afge- staan 3o. door de kerkelijke besturen te Hoorn aan de evangelisatie aldaar officieel en schriftelijk worde toegezegd, dat in de eerst- volgende predikantsvacature daar ter plaatse zal worden voorzien door de beroeping van een rechtschen predikant en ook verder een der drie Hoornsche Hervormde predikanten steeds van rechtsche richting zal zijn. BRAND. Doordat een kind bij het naar bed gaan een brandende lamp liet vallen, ontstond gisteravond half elf brand bij den manden- maker A. de Keizer in de Startschestraat te Tiel. Woonhuis en mandenmakerij brandden geheel uit, de aangrenzende perceelen kre- gen veel waterschade. Alles was verzekerd. ONWEER. In den nacht van Zondag op Maandag heeft boven Meppel en omgeving een zwaar on weer gewoed. De boerderij van den heer J. de Jong te Bremerberg bij Nijenveen en eigendom van den heer Pol te Ruinerwold. Het pand brand- de geheel af. De bewoners konden zich nau- welijks redden. In een andere boerderij, waar de bliksera eveneens in sloeg, werd zoo goed als geen schade aangerichi

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1