DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. IC*» iJbomicmciitsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. JBewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco TST.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Eedactie No. 33. DO\DER»A(* 19 JUL! Dft SWmmef eesiaaf oH 2 blades Honderd dertlgste iaargang 1923 Direct ear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. bbwiii urn wiiiiiii in i—n iiiwimiiiiiw Vlagelijksch overzicht, DE MOORD OP OBREGON. Hoe hij vermoord werd. Zijn levensloop. Onrust in Mexico. Maatregelen van Calles. Zooals men reeds in oris blad van gisteren heeft kronen iezen, is de president van Mexico vermoord. Zooiets gebeurt in Mexico meer en men is zijn leven daar dan ook geen oogenblik zeker. Daarvan is d-eze laatste moordgeschiedenis •wel weer een sterk bewijs. Generaal Obregon was voor eenige weken als president van Mexico gekozen, d.w.z. in bet najaar van '28 zou hij den tegenwoor- digen functionaris, Calles opvolgen. Maandagavond zat hij aan bij een banket, te zijner eer gehouden. Plotseling drong een jongmensch naar voren, die, zich voorgevende teekenaar te zijn, een portret van Obregon wenschte te maken. Men liet hem gaan, doch dicht bij den president gekomen, trok hij onverwachts zijn revolver en verwondde den ongelukkige met vijf schoten zoo, dat deze spoedig aan de gevolgen overleed. De moordenaar werd gegrepen en aan het gerecht overgeleverd. Onmiddellijk begaf president Calles zich naar het politiebureau om persoonlijk den dader een verhoor af te nemen. Deze be- kende, het feit gepleegd te hebben, maar weigerde de beweegredenen mede te deelen en mogelijke medeplichtigen te noemen. De vermoorde president van Mexico Al- varo Obregon was in 1880 op een boerderij in den staat Sonora geboren. Hij was van zuiver Spaansche afkcmst; hij stamde af van de emigranten die arm naar Mexico gekomen waren en zich door hard werken een ver- mogen hadden vergaard. Obregon had den taaien wil van deze klasse geerfd. Toen hij 23 jaar ond was, trad hij in bet buwelijk en leefde gelukkig met zijn gezin in den staat Sonora tot hij onder de wapenen geroepen werd. Hij was het, die een jaar of twaalf, dertien geleden, toen Mexico yer- scheurd werd door een burgeroorlog, de. legers van Carranza leidde en dezen presi dent, in 1917, aan het bewind bracht. Toen Carranza zich in 1920 van den man,- aan wien hij zijn p'residentschap te danken had, wilde losmaken, verwekte Obregon, die het hoofd was van de militaire partijopstan- den in het Zuiden tegen Carranza. Hij had succes, vooral daar ook de gouverneur van Sonora, Adolfo de la Huerta, tegen Carran za optrad. Deze laatste moest in Mei 1920 uit de stad Mexico vluchten. Te Teaxcalaton- go werd hij daarop op bevel van generaal Herrero, in den slaap vermoord, ondanks het uitdrukkelijke bevel van Obregon om Car ranza te sparen. De la Huerta werd toen voorloopig president en bij de verkiezingen in September van dat jaar werd Obregon met 90 pCt. van alle stemmen tot president van Mexico gekozen, welke functie hij op 1 December 1920 aanvaardde. Weliswaar kwam zijn minister de la Huerta drie jaar later tegen hem in opstand, doch het gelukte den presi dent na hevige gevechten zijn tegenstander te bedwingen. Wat in jaren niet gebeurd was, geschiedde: Obregon kon zijn vollen ambts- tijd, toen nog vier jaar, uitdienen en droeg in het eind van 1924 zijn waardigheid aan den door hem gekozen opvolger, Calles, over in wiens plaats hij onlangs op zijn beurt weer tot president gewijd was Obregon was bij het leger zeer in tel Hij had het leger in de dagen van den burger oorlog van de eene overwinning naar de andere gevoerd. Hij was het, die den ge- vreesden Panchro Villa tot tweemaal toe versloeg. In den strijd bij Celaga tegen Villa had hij zijn rechterarm verloren; het li- chaamsdeel werd gebalsemd en als nationaal heiligdom bewaard! Een episode uit Obregon's leven moge hier ten slotte nog een plaats vinden. Car ranza had hem aangewezen als vrede- itichter met Villa, dien hij ging opzoeken en in wiens macht hij zich aldus bevond. Villa ontving zijn gast vriendelijk en gelastte dat °r een bal te zijner eer zou worden ge- geven. Maar reeds den volgenden dag na een boos telegram van Carranza, veranderde de houding van Villa geheel en thans be- dreigde hij zijn gast met den dood. Kalm zeide Obregon, dat hij sedert hij zijn leven in dienst der revolutie had geplaatst, het standpunt had ingenomen, dat hij zich geluk kig zou achten het voor die zaak te verliezen. Er volgde een stilte'gedurende welke Obre gon bestudeerde wat er in het hoofd van zijn gastheer omging. Ten slotte richtte zijn vreemde gastheer de volgende vreemde pro- fetische woorden tot hem „Villa is geen ver- rader Hij is niet de man om ongewapende menschen te dooden en allerrninst u, kame- raad, te dooden, die mijn gast zijt. Als gij hierheen waart gekomen met troepen, dan zou er heel wat kruit en lood tusschen ons gewisseld zijn. Maar daar gij alleen zijt ge komen hoeft gij u niet ongerust te maken. Het lot der republiek is in uwe en mijne handen. Vereenigd zouden gij en ik het land in een ommezien bedwingen, en daar. ik een grijs, onbekend, onontwikkeld man ben, zult gii president worden." Generaal Obregon hechtte niet veel geloof aan deze geruststellende toezegging, en, naar bleek, terecht. Het tweede bedrijf van drama was even gevaarlijk als het eerste, doch hij bracht er het leven af, en werd, zoo als zijn vijand voorspeld had/president van Mexico. Nu dan de a.s. president vermoord is, neemt men in sommige kringen aan, dat Calles een voudig aan het bewind zal blijven Hij be- schikt over de macht en deze oplossing is dus wel de meest voor de hand liggende lets anders is het, of hij de rust in het land spoedig kan herstellen; want geheel Mexico is door den moord in een groote opwinding geraakt, die mogelijk wel eens politieke ge volgen kan hebben. Calles heeft veiligheids- halve de troepen in de kazernes geconsi- gneerd zich gereed te houden om eventueel de orde te handhaven. De schouwburgen en cafe's zijn gesloten. De censuur is ingesteld. Krasse maatregelen dus, die er op wijzen, dat Calles nog lang niet gerust is over den toestand. BuitenSand CHINA. N IE UWE STRIJD TE WACHTEN? Feng irekt zich terug. De conferentie van Chineesche generaals is geeindigd, nadat de plannen voor de reorga- nisatie van het leger waren goedgekeurd. De besluiten hebben evenwel weinig beteekenis, daar Maarschalk Feng plotseling zijn be- reidwilligheid mede te werken ingetrokken heeft. Feng heeft Peking verlaten zonder af- scheid te nemen van Tsjang Kai Sjek en Jen. De verandering in de houding van Feng wordt toegeschreven aan nieuwe meeenings- verschillen met Tsjang Kai Sjek. De hoop op een definitieven vrede tusschen Nanking en Moekden moet opgegeven wor den. In Japansche diplomatieke lcringen ver- klaart men, dat overeenstemming tusschen de generaals niet meer te verwachten is, daar generaal Feng zijn positie in Noord-China tracbt te versterken. DE MOGENDHEDEN EN NANKING. Een. gezamenlijke optreden overwogen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche regeering fhet 'de overige betrokken regeerin- gen onderhandelingen heeft geopend om ge- zamenlijk op te treden tegen de regeering te Nanking inzake de opheffing der verdragen. Japan wenschf een gezamenlijke verklaring der mogendheden, dat erkenning van de re geering van Nanking onmogelijk blijft zoo- fang zij haar standpunt inzake de verdragen handhaaft. DUITSCHLAND. OPZIENBARE ARRESTATIE. Gisteravond hebben de hezettingsautoritei- ten te Zweibrucken den hoofdeommissaris Franz Bauer door een Franschen gendarme naar de gendarmerie doen overbrengen Van- daar werd hij in een auto, onder bewaking van gendarmes, in de richting van Landau weggevoerd. Omtrent de reden van deze arrestatie is nog niets bekend. HET PROCES-HEIN. Het getuigenverhoor. Bij de voortzetting van het proces-Hein is als eerst getuige de wachtmeester der gendar merie G. Schmidt gehoord, die van zijn ont- moeting met Hein vertelde. Bij de schiet- partij werden geen van beiden gewond. Hein erkende dat hij het eerste schot gelost had. De rechter van instructie Pfischner deelde mede dat Hein bij zijn ver'hooren een rustigen indi'uk heeft gemaakt, en duidelijke antwoor- den gegeven heeft. Zelfs kleinigheden herin- nerde hij zich nog. Hein verklaarde in de in structie dat hij alleen geschoten had, om aan zijn vervolgers te ontkomen of hinderpalen uit den weg te ruimen. Heni heeft ook toege- geven dat hij voor die gevallen met voorbe- dachten rade een revolver zou getrokken heb ben, zooals ook geschied is. Dr. Hartig als deskundige gehoord verklaart dat Hein vlijtig en algemeen be- mind was bij zijn.kameraden, totdat Larm in Jena verscheen, waarna met Hein een groote verandering plaats greep. Larm is 'n oneven- wichtige geest en een goede bekende van de politie. Het is mogelijk dat Larm een beslissenden invloed op Hein geoefend heeft, die een harts- tochtelijk sportliefhebber is en noch rookt, noch drinkt. Hein heeft wel berouw getoond, hij vertoont geen geestelijke afwijkingen zoo- dat art. 51 W. v. S. (ontoerekenbaarverkla- ring) niet in aanmerking komt. De tweede deskundige, dr. Kuntze, zegt dat hij slechts op een punt met het rapport van zijn coliega kan instemmen, waar deze n.l. geconstateerd heeft, dat Hein's leven volko- men normaal was tot de komst van Larm te Jena. Overigens heeft getuige een volkomen anderen indruk van Hein gekregen. Hein heeft tegenover getuige nooit een bekentenis afgelegd, en integendeel beweerd, dat hij zelf voor een groot raadsel stond, en zijn misda- den in geen enkel opzicht kan verklaren. Van berouw, heeft de deskundige niets be- merkt. Hein's karakter helt over naar het de- fensieve, maar een infantile persoonlijkheid is hij beslist niet. Geutige kan ook niet beoordee- len welken invloed Larm op Hein's gemoeds- leven heeft gehad, tenzij men pathologische oorzaken wil aannemen. Getuige's conclusie is, dat, op het oogenblik waarop Hein zijn eersten moord pleegde en later een sterke cri- mineele energie vertoonde, znij daden niet meer onbegrijpelijk zijn, maar logsich uit zijn geheele persoonlijkheid voortspruiten. Hein was een passieve crimineele natuur die door Larm den schok kreeg die haar tot daden deed overgaan. Na het verhoor van dezen deskundige be- gon het requisitoir en de rede van den verde- diger. In het proces te Coburg tegen den arbeider Hein, die drie hooge beambten heeft doodge- schoten en 28 inbraken en diefstallen heeft gepleegd, heeft gisterden de officier v. justitie de drievoudige doodstraf tegen den beklaag- de geeischt. Wolff meldt nader uit Coburg, dat gister avond in het proces-Hein vonnis geveld. Hein werd twee ter dood veroordeeld, voorts tot 15 jaar tuchthuisstraf en verlies van burger- lijke rechten voor het leven. HET SPOORWEGONGELUK TE MUNCHEN. Het trekt in de Duitsche pers de aandacht dat den laatste tijd in Zuid-Duitschland zoo- veel spoorwegongelukken voorkomen, dat het vermoeden van leemten in de organisatie van den dienst voor de hand ligt. De ontsporing bij Neurenberg, die zestien menschen het leven heeft gekost, ligt nog zoo versch in het geheugen, dat de ramp-spoedige treinbotsing van Zondag te Miinchen de gemoederen wel moet verontrusten. De Duitsche-nationale groep heeft thans aan den Beierschen Landdag voorgesteld, de regeering op te dragen in verbinding te tre den met de spoorwegdirectie, ten einae een on- derzoek in te stellen, dat de oorzaken der jongste rampen ondubbelzinnig blootlegt. De voorstellers achten het van bijzonder gewicht daarbij na te gaan, „welke gebreken in het spoorwegstelsel dadelijke verbetering eischen." Intusschen meldt het Siiddeutsche Kor- respondenzbureau dat de drie seinwachters, die verantwoordelijk worden geacht voor de botsing van Zondag, zich wel degelijk in hechtenis bevinden in het huis van bewaring te Neudeck, een voorstad van Miinchen. Maandag en Dinsdag zijn zij verhoord. INBRAAK IN EEN VILLA. Met gevechten. Gisternacht zijn dieven binnengedrongen in de villa van een ingenieur te Friedrichsha- gen bij Berlijn. De ingenieur was op reis en zijn vrouw vertoefde alleen in de woning, ter- wijl in een dpkkamer van het huis een arbei der sliep, De vrouw van den ingenieur, die de dieven had gehoord, riep om hulp, waarop de arbeider terstond naar beneden kwam en de inbrekers te lijf ging. Hij werd echter over- weldigd. Ook de buren, die eveneens de hulp- kreten hadden gehoord, kwamen nu toege- sneld; een van hen, die in den tuin van de villa kwam aanloopen, werd eveneens door de misdadigers aangevallen. Hij trok echter zijn revolver en schoot een der boeven neer, de anderen gingen er daarop vandoor en konden door de politie, die den gansehen omtrek af- zocht, niet meer worden ontdekt. De man, die door een kogel werd getroffen, was op slag dood. Uit zijn papieren bleek, dat bij Litausch onderdaan was. FRANKRIJK. GEEN PYRENEEeN MEER. I>e nieuwe tunnel, die bij Canfranc de Pyre- neeen doorboort, werd gister plechtig ge opend. President Doumergue en koning Al- fons namen aan de plechtigheid deel. De pre sident van de Fransche Republiek is Dinsdag- avond tezamen met de ministers Briand, Barthou en Tardieu en Quinones de Leon den Spaanschen gezant te Parijs naar Can- franc vertrokken. Daar zou dan gisterochtend de inwijding plaats hebben. De nieuwe tunnel maakt een snelle verbinding tusschen Pau en Saragossa mogelijk. DE SULTAN BIJ DEN ONBEKENDEN SOLDAAT. De achttienjarige sultan van Marokko. Moelai' Hafid Mohammed, die sedert acht maanden aan het bewind is (hij is de derde zoon van den in 1927 overleden Sultan Moe lai' Yoessef) heeft tijdens zijn bezoek te Parijs, een krans gelegd op het graf van den Onbe- kenden Soldaat. Het eigenaardige bij deze plechtigheid was, dat de jonge Sultan na de kranslegging eeni ge verzen las uit een gedicht, dat hij ter eere van den onbekenden strijder vervaardigd heeft. ENGELAND. VIJFDUIZEND POND VOOR EEN ZETEL. In Australia Ongeveer tegelijkertijd dat te Amsterdam een rapport van een commissie is verschenen over geld, dat voor een politieken zetel zou betaald zijn, heeft in Australie een dergelijk commissoriaal rapport het licht gezien inza ke den beweerde nverkoop van zetels in het parlement van het gemeentebestuur. Een oud- mayor van Sydney en lid van Het Huis van Afgevaardigden van West Sydney, William Lambert, had de beschuldiging geuit, dat er bij de jongste verkiezing een poging was ge- daan om den zetel van West-Sydney voor 8000 pond te koopen ten behoeve van den oud-premier der Arbeiderspartij van Queens land, Theodore. Voorts zou volgens Lam bert aan het zittend lid voor het district Dal- ley-Mahony, geld zijn betaald om ten behoe ve van den heer Theodore op te staan. In het rapport wordt gezegd, dat de heer Mahony inaerdaad een groote som geld heeft ontvangen, vermoed-efijk wel 5000 pond, oh zijn zetel te Dalley in te ruimen voor den heer Theodore. Uit niets was evenwel ge- bleken, dat de heer Theodore het geld had verstrekt. Hij had alleen, volkomen onenlilC 200 pond bijgedragen voor het fonds voor een huldeblijk aan den heer Mahony bij zijn aftreden. De betrokkene erkende dit bedrag ontvangen te hebben; de groote sommen op zijn bankrekening waren volgens hem hier- door te verklaren, dat hij bij de wedrennen 4000 pond gewonnen had. De commissie weigerde de bewering van den heer Lambert te aanvaarden, dat hem 8000 pond was aangeboden, om zijn zetel in te ruimen. In het rapport wordt voorts ge zegd, dat aan het lid voor het district Reid, Coleman, eveneens geld was geboden om op te staan ten behoeve van den heer Theodore. DE BELASTING OP WEDDEN- SCHAPPEN. De kanselier van de schatkist deed gisteren in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van den afgevaardigde S. Cooke, de onver- wachte mededeeling, dat als het ontwerp op de totalisators wet wordt, hij bereid was het stelsel van belasing op de weddenschappen te veranderen in dien zin, dat de kosten van vergunning voor een bookmaker verdubbeld worden en op 20 pd. gebracht worden, maar dat tevens de bestaande belasting op wedden schappen op de renbanen vanr 2 tot 1 pet. wordt verminderd. De belasting op elders aangegane weddenschappen zou dan van 3 A op 2 pet worden verminderd. Kenworthy vroeg hoeveel winst voor den totalisator daartegenover zou staan. Churchill zeide niet te verwachten, dat de opbrengst daarvan het verlies zou dekken, maar hij hoopte op verbetering in de toe- komst. Kenworthy: Mag ik vragen of u eventueel een vermeerdering van het wedden verwacht, als gevolg van het instellen van een totalisa tor? Churchill: Neen, het beteekent echter zeker een vermindering van schelmerij. (Luid ge- lach.) HET RAPPORT OVER DE DEUREN VAN FOKKERVLIEGTUIGEN. Kapitein Cooper, die voor het ministerie van vervoer een onderzoek heeft ingesteld naar de deuren in de Fokker vliegtuigen, is in zijn rapport tot de conclusie gekomen, dat deze deuren de absolute veiligheid van de pas- sagiers waarborgen en in geen enkel opzicht verandering in de constructie behoefden. Het rapport ging niet over de vraag of de bankier Loewenstein den dood kon gevonden hebben door het met geweld openen van een deur. TERUGKEER VAN DE HITTE. Na twee dagen van betrekkelijke afkoeling is de hitte gisteren weer over het grootste deel van Engeland komen opzetten. Te twee uur wees de thermometer te Londen in de schaduw 83 graden, 9 graden meer dan Dinsdag, en het kwik bleef stijgen. Te Birmingham was het 85, en in verschillende plaatsen in het Zuiden ongeveer 88 graden. Uit tal van ge- meenten ten plattelande komen berichten van gebrek aan water door de lang aanhoudende droogte. DE VOORSPELLING VOOR AUGUSTUS. 't Kon beter! Tijdens deze mooie weken vragen velen, die hun vacantie nog te goed hebben, zich met be- zorgdheid af, wat de maand Augustus voor weersgesteldheid zal brengen. De „Daily News" is het oordeel van een bekend weer- kenner gaan vragen en diens voorspelling luidt niet al te gunstig. Hij voorspelt het vrij nauwkeurig: op 1 en 2 Augustus wind en regen, van 3 tot 5 hoofdzakelijk helder weer; van 6 tot 14 alle dagen regen en onweer, op 15 en 16 een lichte verbetering, van 17 tot 20 overheerschend onweer, van 21 tot 23 helder. warm en kans op onweer; van 24 tot 26 hel der, op 27 en 28 over het algemeen regen, van 29 tot 31 koel en onstandvastig. Heel mooi ziet het er dus niet uit, en daar de weersgesteldheid hier te lande veelal over- eenkomt met de Engelsche, zouden we ons be- zorgd kunnen maken. Gelukkig echter dat voorspellingen en zeker wat het weer betreft heel vaak niet uitkomen. BELGIe. DE FILM NEDERLAND IN BELGIe. Volgens uit Belgie ontvangen berichten is de film over Nederland, eigendom der Ver- eeniging „Nederland in den Vreemde" al- daar in de laatste maanden voor meer dan 35.000 personen vertoond geworden, overal met groot succes. Allerwegen werd de film met veel sympathie ontvangen. ZWARE ONWEDERS. Weer hebben onweders boven verschillende deelen van het land gewoed en er groote schade aangericht. Te Charleroi werden twee tramwagens door den bliksem getroffen, doch de passagiers kwamen gelukkig met den scbrik vrij. Te Couillet drong het hemelvuur langs den schoorsteen in een huis en stichtte brand. Te Monceau-sur-Sambre werden koei- en, op een weide staande, letterlijk verkoold. Te Pont-a-Celles was het onweder van een buitengewone hevigheid. Drie huizen gingen er in vlammen op. De bewoners claagden er alleen in wat meubelen te redden. OOSTENRIJK. HET PROCES TEGEN KOLONEL WOLFF. Voor de rechtbank van gezworenen te Wee- nen staat thans de gep. kolonel Custav Wolff terecht, het hoofd van de monarchistisc' e, den keize- getrouwe volkspartij, die beklaagd wordt van hcogverraad en andere delicten De niet-socialistische bladen en de socialistic sche Arbeiterzeitung, die het proces „Circus Wolff" noemt, behandelen Wolff als een hal ve dwaas. De pychiater van de rechtbank heeft in zijn rapport Wolff trouwens ook gees telijk minderwaardig genoemd, al acht hij hem wel ten voile toerekenbaar. De Rote Fahne, het communistische blad, blaast de zaak echter op tot iets ernstigs en eischt een strenge straf, omdat Wolff een gevaar zou vormen voor de republiek. Wolff zelf heeft voor de rechtbank een lan- ge, pathetische toespraak gehouden vol tegen- spraken. Hij ontkende alle schuld en ver klaarde slechts de monarchistisdhe gezind- te hebben willen onderhouden en bezield te zijn van haat tegen degenen, die uit baatzucht over de veranderde omstandigheden naar de socialisten over zijn geloopen. De man ge- raakte herhaaldelijk in de grootste opwinding en verviel ten slotte in een huilbui, waarop de president de zitting schorste. EEN AFSCHUWELIJKE MOORD. Te Weenen is, juist naast den ingang van de Diergaarde, een afschuwelijke moord ge pleegd, waaromtrent nog veel in het duister ligt. De moordenaar overgoot het lijk met benzine en stak het in brand, doch de wolk- breuk, die Dinsdag losbrastte, moet de vlam men gedoofd hebben. Daaruit kan men op- maken wanneer de moord ongeveer gepleegd moet zijn. Ook heeft men nu het lijk kunnen herkennen als dat van een opvallend mooie, jeng: vrouw. Hoewel het slachtoffer ook be- roofd moet zijn, acht men het niet onmogelijk, dat men met een sexueelen moord te doen heeft. POLEN. DE MINISTERPRESIDENT PLOTSELING OP REIS. Gistermorgen vroeg om vied uur heeft dt Poolsche ministerpresident Bartel geheel on- verwacht en zonder de -nir.ste aanwijzing be- treffende het doel van zijn reis, Warschau verlaten voor een verlof van vier weken. Men neemt aan, dat hij zich naar het buitenland heeft begeven, maar reis en verblijfplaats worden zorgvuldig geheim gehouden. Het vertrek van Bartel dat vastgesteld was tegen het einde van deze week, had zoo plot seling plaats, dat zelfs de chauffeur eerst een paar uur voor het vertrek daarmee op d< hoogte werd gesteld en eerst op het oogen blik van vertrek een pas voor het buitenland ontving. De reden van dit plotselinge geheimzinnige vertrek van den ministerpresident is niet be kend. Daar zijn verlof vier weken zal duren, is het nog niet zeker, of hij weer terug zal zijn voor de belangrijke bijeenkomst te Wilna. Een telegram van het W.B. uit Warschau meldt, dat de premier met verlof naar het buitenland is vertrokken. Tot Aug. zal hij vervangen worden door den minister van bin- nenlandsche zaken generaal Skiadkowski en daarna door den minister van arbeid Marac- zewski. SCANDlNAVIe. EEN HALF UUR ONDER WATER. De levensgeesten weder opgewekl Na verscheidene uren is men er door toe- passing der kunstmatige ademhaling in ge- slaagd de levensgeesten weder op te wekken bij een man, die tijdens het baden bij de rot- sen van't Deensche eiland Moen, in diep wa ter was geraakt en meer dan een half uur on der water was geblevcn. De drenkeling ver klaarde dat zijn verblijf op den bodem del zee als een schoone droom was geweest. ALBANIe. GENDARMEN EN BOEREN IN EEN HINDERLAAG GEVALLEN. Bij de vervolging van een bende Alba nee- sche opstandelingen is een pairouille gendar- men en boeren in een hinderlaag gevallen in een bosch bij Novi Bazar. Vier gendarmes en drie boeren werden gedooa, een gendarme zwaar gewond. De bende, die de hinderlaag gelegd had, vluohtte vervolgens in de richting van de Al- baneesche grens. Een groote macht gendar- men, onder bevel van generaal Tomitsj, de opperbevelhebber van de gendarmerie, achter- volgt de bende en hoopt haar onschadelijk te maken. AMERIKA. SMOKKELARIJ VAN JUWEELEN. Een „diamant-brigade Jaarlijks derft de Amerikaansche schatkist millioenen dollars tengevolge van de smok- kelarij van diamanten. Men heeft berekend, dat er ieder jaar in de Vereenigde Staten voor 500 millioen dollar juweelen verkocht worden, die nimmer de douane passeeren. De fiscus heeft daarom, naar wij in de „Paris Times" lezen, een speciaie diamant- brigade in het leven geroepen, welker hoofd- kwartier te Parijs zal gevestigd zijn mef ,,filialen" te Londen, Antwerpen, Brussel en Berlijn. (Amsterdam wordt naar men ziet in dit verband niet genoemd.) In de eerste plaats zal de brigade haar aandacht schenken aan Amerikaansche diamantkooplieden, die naar Europa gaan om juweelen te koopen en ze daarna overgeven aan smokkelaars, die 8 van de waarde krijgen om ze naar Amerika te brengen. (Het invoerrecht bedraagt 20 Wat de amateurs-smokkelaars betreft, d.w.z. rijke Amerikanen, die juweelen in Euro- pa koopen en ze niet aangeven om geen recht te betalen, heeft de fiscus meer succes gehad. Europa is vol „shadowesr", informateurs en agenten, die zich met New York in verbinding stellen zoodra een welgesteld b^zoeker kost- GOURANT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1