Alhiaarsche Coirant. Het geheimzinnige Genootschap. FEU1LLETON. Zonnebrand Radio-hoekje no. 169 1928 Honderd derfigsfe Jaargang, Donderdag- Id Jul!. Vrijdag 20 JuU. Hilversum, 1060 M. 12 30—2.— Lunch- muziek door het Trio Groeneveld. 5.307.15 iVooravondconcert door het Omroep-orkest. Corry van der Star, piano. 7.157.45 Boek- besprekin-g door Marti en Beversluis: Aard- sche Paradijs, door Aart van der Leeuw. 8. 10.Concert door het stafmuziekcorps der Kon. Ned. Marine, onder Tiding' van L H F. Leistikow. 10.Persberichten. Daarna dansmuziek door Ted Staves and his band, [van het Casino te Scheveningen. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.301 30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels." 45.Gramofoonmuziek. N. C. R. V. 5.6.45 Concert. Mej. L. Lauen- roth, piano. Mej. M. Sca-ger, viool. Mevr. J 'Hehl, cello. Vo'lksli-ederen voor trio. 7. 7 30 K. R. O. Cursus Gregoriaansch door Prof. J. C. van aer Wiel. 7.30 V. P. R. O. uitzending. Sprs.: Ds. P. D. Tjalsma: Het Gebed (2). Hans Schouwnian, piano. Ds. H. G. Cannegieter: Kenn-en wij onze kinderen? Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20 2.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kimfcruurtje. 6.20 Orkestcon cert. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Orkestcon cert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Piano-muziek ran Mozart. 7.45 Lezing: Shakespeare. 8.05 Spaansche muziek. G. Johnson, sopraan. A. Brosa, yiool. Koor en orkest. 9.20 Nieuws berichten. 9.35 Nieuwsberichten. 9.40 Speech van Mr. Baldwin, Engeland's le minister. 10.Kamermuziek. F. Holding, sopraan. R. 'Le Roy, flu-it. A. Pini, cello. G. Fleurv, piano. 11.15 Een verrassing. 11.2512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 8.50—11.20 Symphonieconcert. Orkest En Mile. M. de Valmalete, piano. Eangenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 6.207.15 Kamermuziek. 8.30 Or kestconcert. 9.30 „Der Glfickskandidat", co- medie in 3 acten van MfillerSchlosser. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kdnigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12.205.20 Lezingen. 5.-20 Orkestconcert 6.208.05 Lezingen. 8.50 Schubertfeest in Weenen. Duitseh zangersbondfeest. Tot 10 50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Vocaalconcert, sopraan. 6.20 Orkestconcert. 8.20 „Wrack", -platduiisch volksstuk in 4 acten van Wroost. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brusset, 509 M. 3.20 Kla-ssiek concert. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Trioco-ncert. 650 Orkestconcert. 8.35 Columbiaansche avond. 9.05—10.35 Militaire muziek. ProviBscsiaaJ stiestsws KENNEMERLAND. Een geweldig groote aanvoer en hooge prijzen, ziedaar het overzicht der laatste da- gen der vorige week. De laatste dagen der vorige week is er da- gelijks plm. 350.000 Kg. aangevoerd en te gen zeer goede prijzen verkocht. De gewel dig groote aanvoer was een gevolg van de rijpe vrucht en dit rijpingsproces werd door de hitte verhaast. De hooge prijzen zijn ver- klaarbaar daar de fabrieken die spaar- zaam kochten om dat de prijs te hoog was zich de laatste dagen op de markt hebben geworpen. Hoewel de pluk tegenvalt, heeft de prijs veel goed gemaakt. Vrijdag j.l. dreigde t mis te loopen daar de exporteurs voorzien waren en voor de fabrieken de prijs te hoog was; gevolg een terugloopen der markt van plm. 20 cent per kilogram, doch prijzen van f 70 a 80 per 100 Kg. (zooals het enkele uren in Beverwijk was) zijn ook te hoog. Zaterdag j.l. was de prijs weer normaal, n.l. 50 a f 55 per 100 Kg. en dit is dan ook de prijs waarvoor de groote massa is ingekocht. Naast de aardbeicn-veilingen zijn ook de bloc-veilingen van zwarte bessen aan de or- de geweest. Deze zijn in elk opzicht een mis- lukking geworden een geringe aanvoer en lage prijzen 40 per 100 Kg.) welke ook abnormaal laag waren. Verder was er een beduidende aanvoer van roode bessen en frambozen. De prijs van roo- de bessen (groote soort) was 55 a 62 en voor kleine bessen 40 a 50 per 100 Kg. Frambozen brachten 4555 per 100 Kg. op. De groentenmarkt gaf afwisseling in aan- Naar bet Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 22) Monsieur Charles richtte zich op, nam zijn hoed af en boog stijf. „Mijnheer!" zei hij. „Ik dank u en neem uw aanbod niet aan. Ik bied u ook mijn ver- ontschuldigingen aan, dat ik uw kostbaren tijd in beslag genomen heb. Mijnheer zal mij nu toestaan mijn nasporingen voort te zetten op mijn eigen manier en alleen". Juist", zei Jimmie rustig. „Goeden dag dan" Hij ging weg en reed in een taxi terug naar de Rue de la Paix en was gelukkig genoeg Eva Walsden alleen te vinden. Zij keek vra- gend, teen hij den winkel binnentrad. Jimmie schudde het hoofd. „Geen spoor er van!" zei hij. „Goede he me!beteekent het zooveel? Niets dan een gans! Belachelijk!" „Maar hij is zoo boos", antwoordde zij. „Hij is woedend! En mevrouw in Londen zal heel, heel boos zijn. Ik ben bang om naar haar terug te gaan." j „Nu u daarvan spreekt," zei Jimmie „wan- voer en prijzen, aocn ae nanael was goed en het meerendeel der aanvoer bracht bevredi- gende prijzen op. Sla was een gewild artikel; de noteering van 2.50 a 4 per 100 stuks was goed te noemen. De aanvoer van peulvruchten was vrij groot en de prijzen vrij hoog; we noteerden voor doperwten /9a/ 13.50, capucijners 16.50 a 13, raspers 10 a 15 en groen- tjes 6a 11 alles per 100 pond. Naast de peulvruchten komen de snij- en spercieboonen los, in hoofdzaak producten uit de kas en om deze reden was de prijs nog hoog, we noteerden voor dikke boonen 50 a 65 voor spercieboonen (dunne boonen) 60 a 72 en voor snijboonen 60 a 70 per 100 kilogram. De aanvoer van bloemkool was niet zoo groot als we vermoed hadden doch de kwa- Iiteit viel mee; dc noteeringen waren le soort 13 a 20, 2e soort 8 a 13 en 3e soort 2 a 5 per 100 stuks. De aanvoer van Komkommers was groot. de prijzen laag, n.l. /3a/ 6.50 per 100 st'. Peen (wortelen) was een gewild artikel, doch de prijzen waren niet hoog 8 a 10 per 100 bos). Aardappelen, grooter aanvoer en lage prij zen. BROEK OP LANGENDIJK. Het perscommunique van den heer Kakebeeke, inspecteur van den landbouw. De pootgoedcom- missies, de export van pootgoed en zijn gevolgen. Het persbericht, onlangs in de verschillen- ae bladen opgenomen van de zijde van den inspecteur van den landbouw, den heer Kake beeke, handelende over Iaakbare praktijken van aardappelhandelaars i.e. de gebroeders Kloosterboer te St. Pancras, heeft aan den Langendijk en zonder twijfel ook wel in an- dere streken, waar de teelt van vroege aard- appels van groote beteekenis is, heel wat commentaren uitgelokt. In de eerste plaats gaf het perscommunique voedsel aan de mee- ning, dat dit met de beste bedoelingen in het belang van den tuinbouw was gelanceerd, maar in de tweede plaats was de inhoud van dien aard, dat men zich daarmee noch in handels-, noch in tuinbouwkringen accoord kon verklaren. Te meer gaf dit perscommu nique aanleiding tot verschill-ende beschou- wingen, omdat hier de laatste twee jaren een wrijving van gedachten en meeningen is ont- staan naar aanleiding van de gestie van de pootgoedcommissie van den Noordermarkt- bond. Mag het in het algemeen waar zijn, dat du choc des opinions jaillit la verite, dat is hier in zooverre waar geweest, dat door herhaalde polemiek met den heer J. Groen Az. te Zuidscharwoude, die het voor de pootcommissie opnam, dit is komen vast te staan, dat die pootgoedcommissie zelf handel dreef in goedgekeurde aardappelen en ter betere aanbeveling en mogelijkheid van een grooteren afzet zelfs een stand had op de Brusselsche tentoonstelling. Dit was den handel een doom in het oog. Verwonderen behoeft dit aan niemand, die weet, hoe onze handelaars en exporteurs voortdurend in de weer zijn, om de Langendijker producten overal geplaatst te krijgen en er voortdurend naar streven nieuw afzetgebied te vinden. Door steeds te wijzen op de noodzakelijkheid van goede sorteering en verpakking als an- derszins, trachten zij voor de Langedijker producten de primeur te veroveren op de markten van binnen- en buitenland, zoodat zij bewezen hebben het vertrouwen der tuinbou- wers te verdienen. Daarmee is natuurlijk niets gezegd ten na- deele van het nuttige werk, dat deze poot- goedcommissies verrichten op het terrein, waarop zij werkzaam behooren te zijn en te blijven. Goedgekeurd pootgoed kan van machtigen invloed zijn op de positie, welke Langendijk en omstreken op de aardappel- markt in binnen- en buitenland kan innemen. Doch als de pootgoedcommissie ook de han del in dit artikel tot zich trekt en de vroege pootaardappels in het buitenland tracht te plaasen dan is toch het gevaar niet denk- beeldig, dat men straks onze vroege aardap pelen voor de consumptie niet meer noodig heeft, daar de buitenlanders zelf die vroege aardappels telen. Alle arbeid, besteed aan selectie, teeltkeuze, ziektebestrijding, vervroe- ging, zal dan ten goede komen aan hen voor wie die voordeelen niet bestemd waren. En dit is dan een gevolg van het feit, dat de pootaardappels als export-artikel worden be- handeld. Dit kan natuurlijk niet de bedoeling zijn. Onze tuinbouwstreek is aangewezen op het buitenland en als dit zich buiten ons kon redden was het met het bestaan van vele tuinbouwers gedaan. We hoorden zelfs nu reeds verluiden, dat de vraag naar onze vroege aardappels uit Rijnland en Westfalen dit jaar zoo gering is, deels doordien men daar zelf heel wat vroege aardappels heeft geteeld met behulp van ons eigen geleverd pootgoed, deels doordien uit Belgie belang- rijke hoeveelheden vroege aardappels zijn ge- neer gaat u terug?" „Morgenochtend", antwoordde zij. ,Met de dagboot". „Wilt u dan vanavond weer met mij dinee- ren? En daarna kunnen we naar een van de schouwburgen gaan". De mooie modiste keek nadenkend naar eenige linten en kanten, die zij in de hand hield. „Ik zou wel graag willen", zei zij stem- mig, maar „Geen maren", zei Jimmie. „Op dezelfde plek, in de Rue Royale. Om half zeven. Nu moet ik weg ik heb massa's te doen". „De hoed van uw zuster?" zei ze. „0h ik zal u wel zegen wat we daar mee doen zullen", zei Jimmie. „U maakt u vertrouwd met wat het zijn moet en zorgt voor het geld en al het andere, en dan kunt u het in Londen maken. Ik heb zooveel tijd verknoeid met dien ouden ezel en zijn gans, dat ik nu haast heb en ik hard zal moeten loopen. Denk er aan, half zeven!" Maar toen Jimmie den winkel uit was, ging hij zeer kalm loopen. Hij had maar een gedachte de gans kwijt te raken, die nu in zijn kast in het hotel lag. Hoe kan hij dat gedaan krijgen? Hij kon geen doode gans in zijn kamer achterlatenhij kon ze niet aan een knecbt geven, zooals hij een jas of een paar laarzen weggaf. Hij moest er iets mee doen, dat was zeker. Maar wat?" „Wat duivel!" mompelde hij onder het leverd, die ook gekweekt zijn van onze naar dat land geexporteerde poters. Waar het bui tenland alles doet, om inlandsche takken van bestaan te steunen en te beschermen, acht men het van de pootgoedcommissies verkeerd gezien de met veel zorg en moeite, aan de hoogste eischen voldoende, vroege aardappe len naar het buitenland als pootgoed te leve- ren. Zij heeft zich in haar werkzaamheden te houden binnen de grenzen, die natuurlijker- wijze om haar werkgebied worden getrokken. Als zij dat doet en ook andere organen blij ven binnen den kring, die hun bij bepaalde opdracht is omschreven in't belang van den tuinbouw, dan kan veel goeds worden tot stand gebracht, zooals er reeds veel is ge daan de laatste 25 jaar om het tuinbouwvak en zijn financieele resultaten omhoog te voe- ren. Dit zij de hoofdzaak in het werk van deze commissie; dan kan uit haar werk(Jet meeste en beste resultaat worden verkregen, doordien in binnen- en buitenland kan worden gewed- ijverd met andere landen, zoowel wat de vroegtijdigheid betreft ten aanzien van den aanvoer als de kwaliteit en de soort van aardappelen. Wat nu aanbelangt den inhoud van het bovengenoemde perscommunique is men het er vrijwel over eens, dat van Iaakbare hande- lingen geen sprake is. Vrij juist is de situatie op het gebied van de vroege aardappelteelt geteekend voor wat het Noorden van Noord- Holland betreft, zooals dit in de gei'nerimi- neerde circulaire van gebr. Kloosterboer is voorgesteld, doch wat door den heer Kake beeke niet is geciteerd. In't belang van een onpartijdige beoordeeling dezer zaak, die in de voile belangstelling van handelaars en tuinbouwers staat en voor hen van het hoog ste gewicht wordt geacht, vermelden we hier dr betreffende alinea: „Wij deelen U mee, dat het Noordelijk deel van Noord-Holland 90 van den geheelen vroegen-aardappelexport voor zijn rekening neemt. In dit gedeelte van het land, waar bijna uitsluitend kleinbedrijven van 2 tot 5 H.A. gevonden worden, bestaat een cultuur, intensiever dan waar ook, en iedere tuinder probeert zijn aardappelsoort nog ieder jaar te verbeteren door steeds de beste aardappels weer a's poters te gebruiken en het is hier een wedstrijd, wie de beste, vroegste en zuiverste aardappelen verbouwt. Als dan ook de tuin- ders hier hun akkers zouden laten keuren, zou 99 dezer aardappelen als goedgekeurde pofers in aanmerking komen." Met dit al is niet weggenomen het ge vaar, dat ons beste pootgoeu in groote hoe veelheden naar het buitenland verhuist en dat daaraan dus ook door den handel wordt meegewerkt. Het komt ons dan ook voor, dat deze zaak van zooveel gewicht en van zoo groot belang is, dat handel en tuinbouw deze kwestie in gezonde samenwerking onder de oogen moeten zien, om haar in juiste banen te leiden. Meermalen toch is het beiden orga nen gelukt, moeilijkheden uit den weg te rui- men en daar het hier geldt een belang, dat beiden ten zeerste raakt, lijkt het ons toe, dat het niet zoo moeilijk kan zijn een gemeen- schappelijken basis tot onderhandelen en te vens tot handelen te vinden. Moge het ge- meenschappelijk resultaat zijn een oplossing die aan beiden ten goede komt. Onze Langen dijker tuinders, die zelfs met regeeringssteun zijn geholpen om het hoofd boven water te houden, kunnen geen al te ernstige tegen- spoeden verdragen. Een door de zon verbrande Huid, Stukgeloopen Voeten, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met BERGEN. Aan de Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsv-ereeniging en aan „de Hanze" is toegestaan gedurende de win-kelweek, wel ke Zaterdag a.s. aanva-ngt, eene verloting te houden. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school in deze gemeente is benoemd mej S. Bakker uit Alkmaar. CASTRICUM. Dinsdag had bet jaarlijksche schoolfeest plaats voor de kinderen van school 1 alhier. Met den trein van ongeveer acht uur werd de tocht aanvaard met als b-estemming via Amsterdam naar Volendam en Marken. Vooral de boottocht over de Gouwzee viel buitengewoon in den smaak. Weer en zee waren zeer gunstig. Na een kleine verkwi-kking wer-d het eiland in oogenschouw genomen. Een aardig half uurtje werd doorgebracht in het b-ekende Marker binnenhuisje van Sijtje Boes. Deze had er bijzonder goed slag van om de kinderen te vertellen van het leven op het eiland en van den watersnood, waarvan haar huisje nog duidelijk d-e sporen droeg. Vooral toen de typische kleeren werden verder loopen. Wat zou er nu eigenlijk ge- beuren als Charles ontdekte, dat die mand werkelijk in mijn bezit was gekomen? Hij zou natuurlijk dadelijk begrijpen, dat ik de voor- werpen gevonden had. Alles wat ik nu zien kan is, dat het heel leelijk zou kunnen zijn voor het meisje, als hij het ontdekte. Het zou ook leelijk voor mij zelf kunnen zijn. Het is een moeilijker geval dan ik dacht". Om het probleem, dat zich voorgedaan had, op te lossen, ging Jimmie een cafe binnen, ging in een rustig hoekje zitten en overwoog de zaken met behulp van wat drinken en een sigaar Hij was reeds lang tot het besluit ge komen, dat monsieur Charles, wie hij dan ook zijn modht, geen persoon was om mee te gek- scheren. Hij wist zeer goed dat monsieur Charles er geen ruchtbaarheid aan zou durven geven, dat het zeer onwaar- schijnlijk was, dat hij meer dan de eenvoudigste stappen zou doen, om ze terug te krijgen. Wat Jimmie vreesde was, dat Charles zou ontdelcken dat zij in zijn bezit was dat zou inderdaad tot verwikkelingen leiden, waarin Eva Walsden, hoe onschuldig ze ook in dit opzicht was ,onvermijdelijk be- trokken moest worden. Daarom was het het eenvoudigste zoo spoedig mogelijk zoowel de kostbaarheden als de mand en de gans kwijt te raken. Tot dit besluit gekomen, begon Jimmie da delijk aan de uitvoering ervan. Hij ging een papierwinkel binnen, kocht yerscheidene vel-. vertoond, die door de Markers worden ge- dragen, was de belangstelling van onze jeugd groot. Verwondering wekte het, hoe de Markers, vooral het damescontingent, het in deze warme dagen met zulke dikke kleeren uithoudt. Na nog eenige andere beziens- waardigheden te hebben bezocht, werd de boottocht voortgezet naar Volendam, waar de inwendige mensch werd versterkt in het hotel Spaander. Via Edam werd per tram de r-eis wederom ondernomen naar Amsterdam en na aldaar nog even gepleisterd te hebben, ging het per trein w-eder huis toe. Tegen de verwachting in was d-e aan voer gister aan de veiling „Ons Belang" groot te noemen. Niet minder dan meer dan 8000 manden aard-beien werden geveild. De prijs was nog beter dan Dinsdag, 58 tot 62K cent per K.G. Erwten waren aangevoerd ruim 400 zak, waarvan d-e prijzen beliepen voor doperwten 16 tot 2114 per K.G. en voor raspers 26T per K.G. De aanvoer van tuinboonen bedroeg 300 zak van 20 K..G, prijzen 4% tot 9 cent per K G.; De hoogste prijs voor een bij uitstek mooi partijtje. Gisterochtend te ongeveer 81A uur ge- beurde in de Schoolstraat alhier een ongeluk tengevolge van den onwil van het paard, ge- spannen voor den melkwagen van V. te Bakkum. Daar het niet wilde voldoen aan den teugel, geraakte een zoontje van C. al hier, die aan den goeden kant van den weg reed onder den wagen. Behoudens eenige ontvellingen en een trap van het paard, wat geen ernstige ge volgen heeft gehad, is de wagen er goed af- gekomen. Zijn lijwiel was nogal beschadigd, doch V. bood direct aan de schade t-e betalen. KOEDIJK. De alhier gehouden collecte voor alleen- staande blinden te Wolfhezen heeft onne- bracht bruto 31.84. OUDE NIEDORP. Meestal werden d-e schoolreisj-es gemaakt naar Schoorl en Bergen. Besloten werd om voor dit jaar Huisduinen een bezoek te bren- gen en dit is best bevallen. Woensdag werd met autobussen om 9 uur afgereden en om 8's avonds kwam-en alien weer voldaan in't dorp. De kinderen hebben zich kostelijk ver- maakt in het duin, zoowel als in den mooien speeltuin. Ook werd een kijkje genomen op 't vlieg- veld. Het stijgen en dalen der vliegmachines hadden de kinderen nimmer gezien. MET GROOT VERLOF. Op 25 Juli a.s. worden de dienstplichtigen van de Veld-Artillerie, die sedert 9 Juli 1.1. voor her ha I i ngsoef eni ngen onder de wape-n-en zijn, met groot verlof huiswaarts gezonden. Binneniand DE SYNODE DER HERV. KERK. Te's Gravenhage is gisterochtend de zit- ting van -de synode der Ned. Herv. Kerk be- gonnen. Tot president werd gekozen dr. G. J. Weyland te Veere, tot vice-president ds. C J van Paasschen te Haarlem, en tot secundus van den vice-president ds. F. Tammens te Zuidbroek. EEN SCHOOLKWESTIE. Afgewezen, toch. verkregen. Naar aanleiding van een beroep van het bestuur der St. Willebrordus-stichting te Schiedam tegen het besluit van den raad dier gemeente d.d. 1 December 1927, waarbij af- wijzend werd beschikt op de door dat be stuur gedane aanvrage om beschikbaarstel- ling van gelden, benoo-digd voor de verbou- wmg van het onder bestuur dier stichting staand schoolgebouw, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland overwogen, dat 's Raads bestreden beslissing niet formeel, in overeen- stemming met de geldende voorschriften ter kennis van het Gchoolbestuur is gebracht en dat derhalve de raad van Schiedam geacht moet worden tot de gevraagde medewerking fe hebben besloten met het eindigen van den termijn van drie maanden na den dag der aanvrage en dus het beroep van het school- besfuur buiten beschikking moet blijven, aan- gezien de beslissing van den raad van 1 Dec. 1927 vervallen is door het van rechtswege bestaande latere besluit tot het verleenen van de gevraagde medewerking. DE INBRAKEN IN HET GOOI. Door de aanhouding van twee inwoners van Laren, op wie -de flilversumsche recher che d-e hand heeft gelegd als verdacht van -de inbraak bij „De Gooi- en Eemlander", hoopt men, dat de lange reeks inbraken in het Gooi tot een eind zal zijn gekomen. Deze beiden woonden vroeger te Hilversum; ze werden reeds daar verdacht van inbraak en waar- schijnlijk omdat ze te veel op de vingers geke- ken- werden, verhuisden ze naar Laren. Reeds lang was bekend, gezien de werkmetho-den, Iw^e ploegen inbrekers, onafhankelijk len stevig pakpapier, een paar pijpen lak, een kluwen touw en twee zware glazen presse- papiers. Met al deze dingen keerde hij naar zijn hotel terug. Na zich in zijn kamer opge- sloten te hebben, ging hij systematisch te werk. Hij' maakte van het kru-is van den tsaar, het G-etijdenboek en de gouden Letting een pak, legde de gans weer in haar mand en maakt daar ook een pak van. Hij bond de beide pakken dicht en lakte ze; het eene, dat de gestolen zaken bevatte, adresseerde hij aan zichzelf in het Carlton Hotel in Londen. En daarna, terwijl hij het grootste pak op tafe! liet liggen, bracht hij het kleinste naar het dichtst bij zijnde postkantoor en verzond het aangeteekend. Met een zucht van verlichting zag hij, dat de klerk, die het in ontvangst nam, het onverschillig bij andere dergelijke pakjes neerlegde. Nu nog de mand met haar dwazen inhoud, Jimmie was al besloten wat hij htermede doen zou. Hij had de zware presse-papiers in de mand gestopt. Zoodra het donker werd zou hij naar de kaden langs de Seine gaan, een stille plek zoeken en het pak in de rivier gooien, in welker heldere wateren hij vurig hoopte, dat zij voor goed zou verzinken. Het kon zoo gedaan worden, het moest gedaan worden. Intusschen maakte hij een loop door het hart van Parijs. Het was vijf uur en de schemering daalde, toen Jimmie naar het hotel t-erugkeerde. Hij ging naar zijn kamer en draaide het electrisch licht on. En bij dat A1 SPECIAL 20 voor30 20voor 25 U$MUHt£4id// STANDARD" ALTIJD EERSTIN KWALITEIT van elkaar, in het Gooi werkzaam waren. De aanwijzingen waren echter steeds te vaag, om tot aanhouding over te gaan. Een inbraak le Soest leidde tot aanhouding van een Laren- schen jongen, die, hoewel niet direct mede- plichtig, toch wel van een en ander afwist. Door zijn toedoen kwam men op't spoor van het eerste koppel inbrekers, waarvan een is gearresteerd en de ander voortvluchtig is. De aanhouding van het andere stel, dat waarschijnlijk ook debet is aan de inbraken bij den rijksontvanger te Laren, heeft tot het vinden van zeer sterke aanwijzingen geleid. NIEUWS UIT INDIe. Een verdwenen post zak. Een postzak, waarin een waarde van 11.000, is Zaterdag door de post behoorlijk aan den laatsten trein van Palembang naar Lahat afgeleverd. Sindsdien is er geen spoor meer van te bekennen. De daders zijn onbe- kend i Beestachtige mishandeling. Een oude Chinees op de onderneming Tim- bang Lawan is, blijkens een bericht uit Me- dan, op beestachtige manier mishandeld. Drie jonge landgenooten bond-en hem aan de beenen vast, hingen hem met het hoofd om- laag, waarna zij hem heen en weer schom- melden. Gedurende een kwartier duurde dit, waarna hij met vuisten werd bewerkt. Ver- volgens begoten zij hem met petroleum met het voornem-en hem in brand t-e steken. Een tandil, -die tussohen beide wilde komen, werd door zes Chineezen vastgehouden. Alleen de vrees, dat het kongsiehuis, met het slachtof- fer ook zou verbranden, heeft hen weerhou- den de petroleum aan te steken. Tenslo-tte hebben andere Chineezen den ouden man be- vrijd, die naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Negen Chineezen zijn gearresteerd. Een groote terreinbrand. Uit Medan wordt gemeld: Bosch, alangalang en honderd braaklig- gende tabaksvelden van de onderneming Timbang-Langkat en zeventig landen van de onderneming Selayang zijn door onbekende oorzaak afgebrand; 1200 koelies van Tim bang-Langkat hebben zeven uur aan den strijd- tegen het vuur deelgenomen. Op ver- schillende plaatsen werden tegenbranden ge- sticht. De schade is belangrijk, doordat de braakliggende termijn voor deze landen nu met eenige jaren verleng-d wordt. Groote brand. In de negari Naorao, in het Fort-van-dei Capellensche, heeft een brand 44 adathuizen, 58 gewone huizen en 39 padiloemboengs ver. nield. De schade wordt geraamd op 150.090. Er zijn geen persoonlijke onge luk ken. - WRIGLEY'S KAUWGOM. De firma B. Meindersma te's Gravenha ge, vertegen-woordigster voor Nederland der Wm. Wrigley Jr. Company (P.K. Kauw, gom), begint een aardige reclame-campagne door het geheele land. In elke plaats zullen huis aan huis in den loop van de volgende week monsters van Wrigley's P.K. Kauwgom worden verspreid, waarvoor in totaal bijna 2 millioen stuks gebruikt worden. Bij elk monster zal een kaartje worden toe- gevoegd, n.l. een van de zes verschillende die door de teekenares Johanna Coster zijn ontworpen. Deze kaartjes zijn zoo gemaakt, -dat zij in drieen gescheurd kunnen worden, waardoor het bovenste -dfeel een plaatje voor de kinde ren, -het mi-ddelste een po-rtefeuillekalender voor va-der en het onderste een boekenlegger voor moeder wordt. Om de -geheele serie van 6 plaatj-es in hun bezit te krijgen zullen de kinderen deze met vriendjes gaan ruilen, waardoor de versjes die er op aangebracht zijn en die alle -de uit- stekende kwaliteit en van de Wrigley's kauw gom prijzen, spoedig populair zullen worden. Ook -de leuke in frissche kleuren uitgevoerdf plaatjes van Johanna Coster zullen zeer ze ker in den smaak vallen. In elke Alkmaarsche brievenbus zal dus volgende week een enveloppe te vinden zijn heldere licht ontdek'te hij, met een begrijpen- den blik, dat het tweede pak verdwenen was. HOOFDSTUK XII. De Telefoonbel. t Jimmie ging op den rand van het bed zit ten en staarde naar de tafel, waarop hij de ingepakte mand had achtergelaten. Een oogenblik had hij verwarde ideeen, dat zijn oogen hem bedrogen, of dat zijn geheugen haperde. Het scheen zoo onbegrijpelijk, da de mand verdwenen zou zijn in de twee uren dat hij weg geweest was. Hij was hier in een der grootste hotels van Parijs; de verdieping waar de kamer lag werd op alle tijden druk begaan; hij had zorgvuldig de deur afgeslo ten, toen hij1 weg ging en het was de eenige deur die toegang tot de kamer gaf; verder was het onmogelijk dat iemand door de ra men binnen kon komen. En toch, het pak was verdwenen. Ten einde voile zekerheid te verkrijgen, stond Jimmie op en zocht de kamer geheel door. Hij1 wist zeer goed, dat het onnoodige arbeid was, maar hij wilde voor zich zelf het bewijs hebben, dat hij het pak niet verlegd had in een afgetrokken oogenblik, vlak voor- dat hij uitging. Hij keek overal, onder het bed, in de kast, in zijn eigen valies, in de laden, groot en klein. Hij vond het nergens. Daar na stak hij de handen in zijn zakken, floof zachtjes en zette zich tot nadenken. J Wordt yervolgd.) Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5