L. Fraikeraberg - Albmaar ICunsf Zeefijsiiiigen Tableneti Marktberichten net een kaartje, waarop net monster is be-1 restigd. HET HIJWIELVERVOER DOOR DE SPOORWEGEN. De aandacht wordt er op gevestigd dat des Vomers op Zaterdagen het vervoer als ba- >age van rijwielen a 0.50 en 0.60 zoo averstelpend groot is, dat het publiek in eigen belang goed doet vooral rijwielen, die over Amerstoort oi Utrecht vervoerd moeten worden reeds des Donderdags of Vrijdags ten vervoer aan te bieden. BRITSCHE TOERISTENBOOT VOOR IJMUIDEN. Het passagiersschip Calgaric" (16.000 bruto reg. tons) van de White Star Line zal hedenmorgen vroeg de haven van IJmuiden binnenloopen om een aantal toeristen voor de Olymp. Spelen in de Buitenhaven te ont- schepen. Eenige uren daarna zet het stoom- ichip de onderbroken reis wederom voort. jJOND VOOR STAATSPEN SION NEERING De rechtsche partijen en Staats- pensioen. Naar aanleiding van de rede van mr. Oud vroeg de heer Bos (Dokkuin) o£ er iets be- kenu is omtrent ae houding der rechtsche partijen inzake staatspensioen. Mr. Oud antwoorade clat er in de recht- iclie partijen niets bekend is van een veran- dering bij de rechtsche partijen. Daarom komt net er op aan in de rechtsche partijen een zoodanige strooming voor het staatspen- lioen te bewerken, dat de leiders der recht sche partijen genoodzaakt zullen zijn met die ctrooming rektning te houden. De voorzitter verklaarde dat hij even opti- inistisch als de heer Oud, ten opzichte van eene mogelijke bekeering der rechtsche par tijen, te dien opzichte pessimistisch is. Spr. tneende dat men in de eerste jaren geen se- fconde behoett te denken aan een dergelijke bekeering. Doet men dit wel, dan bestaat het gevaar, dat de eigen actie van den bond ver- Slapt. Spr. vroeg den heer Oud voorts, of het siogelijk is van de drie partijen van links een initiatief-voorstel voor staatspensioen voor 1929 te krijgen. De heer Linus de Blauw bracht naar vo- |en dat men te doen heeft met een extra-par- lementair ministerie, dat een initiatief-volks- Voorstel zonder meer naast zich neer kan ieggen en ried ten sterkste het indienen van ten initiatief-wetsvoorstel af. Ds. Baar decide het optimisme van den heer Oud wat de houding der rechtsche groepen betreft. Men kan nu den rechtschen kopstuk- ken de mislukking der vrijwillige verzeke- ring voorhouden. Spr. ziet in een dergelijke (ictie meer heil dan in het indienen van een Initiatief-voorstel. De heer Jansen betoogde dat het indienen van een initiatief-voorstel ontstemming zou jwekken onder de leiders der linksche partijen. Mr. Oud antwoordde de verschillende aprekers. Wat het initiatief-voorstel betreft, de bezwaren die het vorige jaar bestonden, gelden nu nog. Zulk een voorstel heeft niet de minste kans. Toch kunnen er omstandig- heden zijn dat het indienen van een initia tief-voorstel zelfs zonder kans, een groote propagandistische waarde heeft. Ook dit zag de heer Oud er niet in en bracht nog meer- iere bezwaren tegen een inidatief-voorstel naar voren. Het staatspensioen kan 'alleen komen door een democratische meerderheid. Staatspensioen is een uiting van naastenlief- de, van een Christendom boven geloofsver- deeldheid. Voorts werden nog verschillende voorstel- len van huishoudelijken aard behandeld. Wij vermelden de aanneming van een voorstel van de afdeeling Andijk-West tot toetreding tot de Vereeniging voor auteursrechten. Voor de sluiting der jaarvergadering bracht de voorzitter het aftredend H. B.-lid. den heer Sissing, dank voor het vele werk dat hij voor den Bond heeft verricht. EEN ARBEIDERSHOTEL TE ZANDVOORT. Het Bestuur der Vereeniging „Zomers Buiten" heeft plannen ontworpen voor den bouw van ten Arbeidershotel te Zandvoort. Het bestuur der Vereeniging kreeg een aan- jod tot aankoop van een duinterrein te Zand voort groot ongeveer 1.6 H. A. Dit is gele- gen nabij het station van de E. S. M. en niet ver van zee. Voor het in exploitatie brengeu van het hotel zal het aanleggen noodig zijn van een gedeelte van een weg, waarmce, bij de kostenraming, is gerekend. Het ligt in de bedoeling midden in het naar den hoofdweg gekeerde front het hoofd- gebouw met restaurant te stichten. De groo ve restauratiezaal komt gelijkvloers. In de vleugels van het hoofdgebouw, die het restaurant flankeeren, zijn beganen- gronds en een hoog, 24 slaapkamers ge- dacht. Aan het hoofdgebouw zullen in een groo- ten rechthoek 44 eensgezinshuisjes grenzen, elk bestaande uit een woonkamer, keuken, oergruimte en sanitaire inrichting beneden, en drie slaapkamers boven. Deze woningen worden eenvoudig gemeubileerd en voor den van een completen huishoudelijken in- rentaris. In de door dit gebouwencomplex omsloten binnenruimte zal gelegenheid worden gege- yen om in tenten te kampeeren. Het totaal der stichtingskosten, grondaam koop, straataanleg en bijkomende zaken in- begrepen, worden begroot op 362.000. De bedoeling is dat het hotelcomplex eerst ter beschikking staat van de leden der Ver eeniging; wanneer dezen het niet voldoende bezetten, komen ook niet-leden in aanmer- king, doch voor een iets hoogeren prijs. Binnenkort zullen B. en W. van Amster dam bij den Raad een voordracht indienen, waarbij door B. en W. machtiging wordt verzocht, met „Zomers Buiten" een overeen- komst te sluiten. AUTO-ONGELUK. Twee zwaar gewonden. Gisteravond even over half acht kwamen uit de richting Zandvoort twee auto's die te Bentveld, ter hoogte van den Doodweg, den overweg van de electrische tram wilden over- steken. De voorste auto passeerde juist de rails, toen van uit Zandvoort een tram na- derde; de bestuurder, jhr. K. W. L. de Mu- ralt, burgemeester van Ter Aar (Z.-H.), die met pastoor P. J. Bonnet en de heeren J. Hogenboom, secretaris, en S. A. van Zwie- ten, ontvanger der gemeente Ter Aar, in de yoorste auto zat, had het kloksignaal niet ge- hoord. De heer De Muralt boog zich uit de auto en wenxre aen oesiuuraer van de twee- de auto, den chauffeur j. Visser, te stopptn. Blijkbaar begreep deze het teeken niet; de auto reed door en werd op de rails door de tram in de flank aangereden. De auto werd wel een ,50 a 60 meter meegesleurd en totaal vernield! Van de inzittenden werden mevr. De Muralt en mevr. Hogenboom ernstig ge- wond. Mej. Hogenboom en mevr. Van Zwie- ten, evenals de chauffeur, kwamen er met lichte kwetsuren nogal goed af. De beide eerstgenoemde dames werden in de Maria- Stichting te Haarlem opgenomcn; de toe- stand van mevrouw Hogenboom was beden- kelijk. Het duurde geruimen tijd eer het verkeer op de trambaan hersteld was. MOTORRIJWIEL TEGEN AUTOBUS. Gisteravond is in de buurtschap Gietelo op het kruispunt der rijkswegen LoenenGie- telsche Brouwerij en ZutphenApeldoorn een motorrijder uit Zutphen met een dame als duorijdster op weg naar familie te Apel doorn, in botsing gekomen met een autobus van de lijn AlmeloBorneOldenzaal met pleizierreizigers. De motorrijder lrwam on der de bus en werd vijftien meter meege sleurd. Hij kreeg een zeer ernotige beenfrac- tuur en werd zwaar aan het hoofd gewond. De duorijdster brak een been. Een genees- kundige gelastte overbrenging van beide pa- tienten naar Apeldoorn. De motor werd ver nield, de bus beschadigd. RUSTDAG VOOR TOONKUNSTENAARS. Advies van den Raad van Arbeid. Aan het dezer dagen door den Hoogen Raal van Arbeid aan den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid uitgebrachte ad vies over het voorontwerp van een algemee- nen maatregel van bestuur, regelende een wekelijkschen rustdag voor toonkunstenaars, werkzaam in koffiehuizen, hotels, bioscopen en dansinrichtingen, is het volgende ont- leend Na de argumenten tegen en voor de voor- gestelde regeling nauwkeurig tegen elkander te hebben afgewogen, geven eenige leden den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in overweging de indiening te bevorderen van een wetsontwerp, waardoor met handhaving in den regel van het voorschrift, vervat in het tweede lid van art. 63 onder b der Ar- beidswet 1919, waaruit voortvloeit, dat de wekelijksche rustdag voor toonkunstenaars, werkzaam in hotels en koffiehuizen ten min ste 17 maal per jaar met een Zondag moet samenvallen, daarnaast de mogelijkheid geopend, dat tijdelijk door de overheid uit- zonderingen op dat voorschrift kunnen wor den gegeven in de gevallen, waarin zulks noodzakelijk moet worden geacht. Wanneer men daarna ook in dit voortontwerp, zoowel voor hotels- en koffiehuizen, bioscopen en dansinrichtingen van dien strikten eisch af- wijking mogelijk maakt, in de gevallen, waar in zulks noodzakelijk moet worden geacht, zal het grootste bezwaar tegen dit vooront werp uit den weg zijn geruimd. Een aantal leden, dat zich in het algemeen met het aan- hangige voorontwerp kan vereenigen, is be- reid in dit opzicht aan de bezwaren van de tegenstanders van het ontwerp tegemoet te komen Een aantal andere leden, dat tegen het aan- hangige voorontwerp overwegende bezwa ren heeft, is bereid in een dergelijke regeling te berusten, wanneer daarin niet langer strikt wordt vastgehouden aan het voor schrift, dat ten minste 17 maal per jaar de wekelijksche rusttijd met een Zondag moet samenvallen. Wordt derhalve aan dezen wensch gevolg gegeven, dan zou een groote meerderheid in den Raad zich met het aldus gewijzigde voor ontwerp kunnen vereenigen. Enkele leden zijn echter van oordeel dat een bemoeiing van de overheid met deze materie, zoowel in den vorm van dit voor ontwerp, als in den hierboven aanbevolen gewijzigden vorm, niet noodzakelijk moet worden geacht en derhalve geen aanbeveling verdient. BEVORDERING NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is door de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken, de Vereeniging „Volkshuisvesting" te Eind hoven en de Stichting Eindhovensche Wo- ningbouw „Thuis Best" een contract afge- sloten met een combinatie van Waalsteen-fa- brikanten voor een kwantum van 30 tot 50 millioen steenen, af te nemen binnen twee ja ren, zulks in verband met den belangrijken woningbouw in Eindhoven en omgeving te ondernemen. Door de totstandkoming dezer overeen- komst is het gelukt om, in concurrentie met Belgische steenfabrieken, deze zeer belang rijke order in het binnenland geplaatst te krijgen, en heeft de nationale industrie, voor welker uitbreiding genoemde woningbouw noodig is, indirect weder tot werkverruiming kunnen bijdragen. BEDWELMD IN EEN RIOOLPUT. Woensdag zijn twee werklieden van Ge meentewerken te Middelburg in een rioolput bedwelmd geraakt. De 40-jarige Dorleyn is reeds overleden. De toestand van den tweede, Dekker genaamd, is zorgwekkend. BRAND. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan op de boerderij van den landbouwer J van Eeden in de Hellegatspolder aan de Ring- vaart tegenover het stoomgemaal „De Leeghwater". De brandweer van Sassen- heim en van Haarlemmermeer, die waren ge alarmeerd, konden niet uitrukken dan op ver- zoek van den burgemeester van Warmond, daar de boerderij juist nog binnen die ge meente was gelegen. Van Warmond uit is de polder slechls te water te bereiken en zoo duurde het geruimen tijd, voordat de War- mondsche brandweer in actie kwam. Toen waren twee hooibergen, vier stallen met landbouwwerktuigen, het woonhuis en de groote koestal totaal uitgebrand. BEZICHTIGING ZUIDERZEEWERKEN. Door de Geldersche en Stichtsche Water- schapsbonden zijn alle besturen van water- schappen in deze beide provincien in de ge legenheid gesteld heden vanuit Enkhuizen een tocht naar de Zuiderzeewerken te maken. Tot de gasten op deze excursie behoorden de Commisaris der Koningin in Gelderland met de leden van Gedep. Staten benevens de grif- fier. Het gezelschap werd door den mgenleur Van de Wall bij de Zuiderzeewerken voorge- licht. Gist-erenavond reeds waren een aantal le den te Amsterdam, die aanzaten aan een di ner in de Groote Club, daartoe genoodigd door den voorzitter van den Geld-erschen Waterschapsbond, tevens voorzitter '/an de Unie van Waterschapsbonden, den heer H. C. de Jongh. DE VERGIFTIGDE PUT TE SUSTEREN. De 52-jarige vrouw C. V. uit Susteren, die den 20stenjuni door de rechtbank te Maas tricht tot een jaar gevangenisstraf was ver- oordeeld (de eisch was 2 jaar) omdat zij in den put van haar buurvrouw carbid en ar- senicum had geworpen, was van dit vonnis in verzet gekomen. De eerste maal had zij verstek laien gaan, gister was zij zelf geko men. In eerste instantie was de zaak onbe- grijpdijk en kreeg men geen inzicht in de motieven, die haar tot de daad hadd-en ge- leid. In October 1927 begon haar buurvrouw te bemerken, dat het water van den put een eigenaardigen smaak had gekregen. De veldwachter v. d. B. proefde het ook en had een flesch van dat water naar Maastricht gezonden. De heer v. Waegeningen van den W'arenkeuringsdienst had carbid en ratten- vergift in het water geconstateerdhet water was in iedere hoeveelheid schadelijk voor de gezondheid. Eerst verklaarde de stugge wei- nig spraakzame vrouw niets in het water te hebben gedaan, later gaf zij toe een doos car- bid in den put te hebben geworpen. Dat zij de eerste maal niet verschenen was, kwam omdat zij de dagvaarding niet begrepen had. De vrcuw is moeder van 9 kinderen, haar* man is aan den drank verslaafd, zij leeft in kommervolle omstandigheden en de buur vrouw was lastig en hatelijk tegen haar £e- weest en „um hoar noe te tempteeren, haw iech get vaan dat tink in't water gegooid", maar om haar buurvrouw van het leven te berooven, neen, daar had ze geen oogenblik aan gedacht. De getuigen dachten ook niet zoo slecht van haar. Sinds de burgemeester van Susteren haar de veroordeeling had be kend gemaakt, was ze zienderoogen achter- uit gegaan. Van krankzinnigheid had men nooit iets bij haar bemerkt, wel was ze drif- tig en opvliegend en kon ze soms vreemd doen. Hoewel ze thans alles bekende, was ze te bedeesd om zich te verdedigen. Het menschje maakte een deerniswaardigen in- druk. Het O. M. eischte bevestiging van het von nis. De verdediger vroeg een voorwaardelij- ke veroordeeling. Utispraak 24 Juli. VAN DE LADDER GEVALLEN. De 20-jarige R. Bootsma, een ververs- knecht, is gistermorgen bij het verrichten van verfwerk aan den winkel van den heer van A. aan het Schaapmarktplein te Sneek, van de ladder gevallen. Hij werd in bewuste- loozen toestand en ernstig gewond naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd. „NEDERLAND IN BEELD." Een tentoonstelling te Amsterdam. De tentoonstelling „Nederlaiid in Beeld" die Zaterdagmorgen a.s. voor het publiek heeft de grootste sorteering Lederwaren - - - en llei§artikelen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Naar het Wilhelm. Gasthuis te Amster dam is vervoerd het lijk van een 16-jarige jongen, die bij het zwemmen in het Noord- zeekanaal is verdronken. In de Nieuwe Meer te Amsterdam is bij het zwemmen een 20-jarige man verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. DE SPUOKBAAN EN DE WARMTE. De Utrecntsche correspondent van het Hoi. scniiju: Dat auuormale hitte leiden kan tot treiu- daaniemenien aoor net unzetten der rails, ueeit men aezer uagen kunnen lezeii toen een aergeujk ongeval gemeia werd uit Winkel Kuiipoiaing waar een locomotief en twee wa gons onispooraen en van den dijk m een o-ergstroompje tuimeiden. Oelukkig neett ait onvrijwillig bad dat misschien aoor sommige reizigers wegens de buitengewone weersgesteidueid nog wel kon woraen geapprecieerd at zal de schm aan een juiste waardeering inet direct bevor- deriijk zijn geweest geen menschenlevens gekost: siecnts drie personen liepen verwon- aingen op. Hoewei het buitenland ons deze week glansrijk slaat op het gebied van spoorweg- ongelukken in Frankrijk niet minder dan vier achtereen hetgeen hier in verband met het vele, dat naar aanleiding van de Vink werd geschreven wel eens in't bijzon- der naar voren mag worden gebracht, heb ben wij in de hitte-oorzaak aanleiding gevon- den de zaak met enkele deskundigen der Ned. Spoorwegen te bespreken. De ingenieurs Maas Geesteranus en Kem per, wien wij o.a. vroegen of ongelukken door het uitzetten der rails in Nederland tot de onmogelijkheden behoorden, konden dit niet garandeercn, al achtten wij de kans uiterst gering. In den loop der wintermaanden vertelden zij ons, vertoonen de rails die nooit geheel aaneensluiten, neiging om zich te verlengen in de richting, waarin de treinen zich bewe- gen. Een gevolg hiervan is, dat de onderlin- ge afstanaen na deze koude-periode kleiner zijn geworden en sotns geheel zijn verdwe- nen. Nu bestaat er een voorschrift volgens 't welk de rails in't voorjaar bij de eerste war- me dagen moeten worden losgemaakt om haar gelegenheid te geven uit te zetten, waar- na ze opnieuw worden gesteld. Is dit geschied dan is het gevaar in de zomermaanden mi- niem daar dan het eigenlijke „zetten" al heeft plaats gehad. Dit losmaken en opnieuw weer aanbrengen der verschillende stukken is ech ter op zichzelf weer aan bepalingen gebon- den. Het is b.v. met het oog op het schokken der wagons niet mogelijk de ruimte tusschen twee geledingen zoo groot te nemen, dat on geacht welke temperatuur, een tegen-elkaar aansluiten kan worden voorkomen. Vandaar dat bij overmatige hitte, waarbij zelfs de temperatuur der rails hooger wordt dan die van de lucht, spanning in de spoor- staven niet te vermijden is. Wordt deze te groot, dan treedt het z.g. „spatten" op: de rail buigt op een gegeven moment zijwaarts uit. Het spreekt van zelf, dat in dagen van groote warmte bijzondere aandacht aan den toestand der rails wordt geschonken. Aan het gevaar voor „spatten" is echter een vcordeel verbonden: het kan zich nooit 's nachts voordoen. En waar men het overdag onder oogen kan zien, is de mogelijkheid dat het tot een catestrophe zou voeren, zooals gezegd, zeer gering. geopend zal worden in het Stedelij'k Museum te Amsterdam, is een expositie, die door frischheid en aparten opzet een geheel eigen plaats inneemt in de lange rij tentoonstellin- gen, die dezer -dagen plaats vinden. De bedoe ling van de expositie is, kort gezegd, om den vreemdeling, speciaal de Olympische bezoe- kers, een juister beeld te geven dan men ge- meenlijk bij een kort bezoek aan Nederland krijgt. De Amerikaan, die in enkele dagen Holland „doet", beziet vluchtig Amsterdam, hij maakt een trip naar Volendam of Marken misschien- brengt hij zelfs nog een kort be zoek aan de Alkmaarsche kaasmarkt dan heeft hij „Nederland" gezien, zij het hoogst verkeerd en onvo-lledig De tentoonstelling „Nederland in Beeld" nu beoogt aan al deze bezwaren tegemoet te komen. Dank zij de medewerking van „Vreemdelingenverkeer", de A. N. W. B., tal- looze vereenigingen en gemeentebesturen is een comite, onder leiding van C. R. T. baron Krayen-hof, er in geslaagd om in het Stede- lijk Museum te Amsterdam, een tentoonstel ling te arrangeeren, die het mogelijk maakt den vreemdeling in enkele uren een goed en vrij volledi-g beeld te geven van de schoon- heid onzer vaderlandsche weilan-den en me- ren, moiens en bosschen. De tentoonstelling zal Vrijdagmiddag offi- cieel worden geopend met een rede van het Eerste Kamerlid, den heer Henri Pola-k, -die tevens Zaterdagavond voor den Hilversum- schen zender ter gelegenheid van deze expo sitie een radio-rede zal houden over „De Schoonheid van Nederland". KORTE BERICHTEN. De Vereeniging „Ziekenverpleging" te Doetinchem heeft van een onbekende een gift van 4000 ontvangen. H. O. V. Het 5de Abonnementsconcert in onzen mooien Muziektuin werd gisteravond gege ven door -de H. O. V. Dat was weer eens een mooi concert! Het scheen ons toe dat en de dirigent, de heer van Beinum, en de orkest- leden veel beter gedisponeerd waren, dan bij het vorige concert. Alles was pittiger, meer temperamentvol, dan toen. Men opende het concert met de bekende ouverture „Mignon" en al dadelijk kregen we den indruk dat we ditmaal weer eens een con cert zouden hooren, zooals we dat vroeger van de H. O. V. gewend waren. Ook de Suite „Jeux d' Enfants" van Bizet voldeed ons bij- zonder; en dan de overbeken-de Rhapsodie No. 2 van Liszt, wel die was in deze uitvoe- ring en deze opvatting van den dirigent voor ons een openbaring. Bijzonder muzikaal van voordracht was al- het eerste dee! en dan de ,,Friska" met deze wisseling der tempi, was iets anders en beters dan we gewen-d waren. Dat was heel mooi. Nog kregen we 2 num- mers van H. Berlioz: de bekende „Marche Hongroise" uit le Damnation de Faust en de altijd mooie en zoo bijzondere ouverture „Carneval Romain". Maar ten slotte bood men ons iets nieuws en wel een werk van den z-oo beken-den en beroemden Spaanschen modernen componist Manuel de Falla, „Le Sombrero de Tres Picos" (de driekanten hoed), waar van ons drie deelen werden ge geven. 't Is 'n geestig, modern maar toch zeer genietbaar werk. Zooals verwacht kon wor den hoorden we in deze deelen veel echt Spaansche motieven, meesterlijk bewerk-t in rhytme en met bijzondere harmonieen. „Les Voisins" (de buren), Danse -du mcunier (dans van den mo-lenaar) en Danse finale, alles op tyj eeren-de S paansche wijze bewerkt. Het was ons goed ook hier eens een echt modern werk te hooren van dezen excentrieken Spanjaard. De H. O. V. hiervoor onzen dank. Wellicht biedt men ons een volgende keer nog zoo iets. Jammer, dat op dezen mooien avon-d, niet veel meer publiek aanwezig was. SI. STOOMVAARTLIJNEN. STOGMVAART MIJ. NEDERLAND. Mapia (thuisr.) 18 Juli v. Gibraltar. Prmses Juliana (uitr.) 18 Juli c. Suez. P. C. Hooft (uitr.) 18 Juli te Southampton. Radja (thuisr.) 17 Juli v. Padang. KON. NED. STOOMB.-MAA'i SUHAPPIJ. Perseus 18 Juli v. Amsterdam n. Hamburg. Telamon 18 Juli v. Rostock te Hamburg. Venezuela 18 Juli v. W.-Indie, 1. v. Havre, te Amsterdam. Ares 17 Juli v. Amst. n. W.-Indie. Ariadne 17 Juli v. Taragona n. Valencia. Baam (uitr.) 17 Juli v. Balboa n. Manta. Hercules 1? Juli v. Samos n. Smyrna. Medea 17 Juli v. Malta te Tunis. Merope 17 Juli v. Triest te Fiume. Neptunus 17 Juli v. Oran n. Bremen. Nero 17 Juli v. Kopenhagen te Landskrona, Oberon 17 Juli v. Savannah te Bristol. Pluto 17 Juli v. Gibraltar te Barcelona. Theseus 17 Juli v. Amst. te Passages. Triton 17 Juli v. Guatemala n. Kingston. Venus 17 Juli v. Algiers te Duinkerken. KON. HOLL. LLOYD. Flandria (uitr.) 17 Juli v. Santos. Zeelandia 18 Juli v. Amst. n. Zd. Amerika. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. Nieuw Holland, v. Batavia n. Singapore, 16 Juni v. Belawan. Nieuw Zeeland 16 Juli v. Melbourne n. Sin gapore. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Ditneldijk 16 Juli v. "Vancouver n. Amst. Lochgoil, v. de N. Pacific n. Rott,. 17 Juli te Liverpool. Lochkatrine, v. Rott. n. Portland (o.) 16 Juli te Los Angeles. Rotterdam 18 Juli v. Rott. n. New York. HOLLAND-BRITSCH-INDIe LIJN. Bilderdijk (uitr.) 16 Juli te Colombo. Sommelsdijk (thuisr.) 18 Juli te Antwerpen. Veendijk (thuisr.) 16 Juli te Colombo. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Billitoa (thuisr.1 17 luii te Kilindini. HOLL AN DWE ST-AFRIKA LIJN. Delfland 18 Juli v. W.-Afrika te Amsterdam Reggestroom 18 Juli v. Amst. te Hamburg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Waaldijk (thuisr.) 17 Juli v. Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. x Siantar (thuisr.) 17 Juli v. Marseille. Madioen 18 Juli v. Rott. te Hamburg. Medan (uitr.) 18 Juli v. Belawan. Ternate 18 Juli v. Rott. Batavia. Tjerimai 18 Juli v. Batavia n. Rott. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Stentor 18 Juli v. Batavia te Amst. A Troilus, v. Batavia n. Amst., L7 Juli v. Pa- dang. Laertes 15 Juli v. Java, 1. v. Londen, te Ham burg. JAVA-CHINA-JAP AN LIJN. Tjipondok 15 Juli v. Kobe n. Batavia. Tjibodas 16 Juli v. Java te Shanghai. JAVA—NEW YORK LIJN. Ixion 17 Juli v. New York te Batavia. Menado 18 Juli v. New York te Soerabaja. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 18 Juli 1928. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen per 100 K.G. 2.40—/ 7.60; Aard- beien per pond 2254 cent; Aalbessen per 100 pond 4050; An-dijvie per 100 stuks 0.603.50; Bloemkool le s. per 100 st. 19.7028; Bloemkool 2e s. per 100 st. 5..4016.80; Doperwten per 100 K.G. 418; Druiven per 100 K G. 114- 122; Kropsla per 100 stuks 0.40 3.20; Komkommers per 100 stuks 4.60 8.20; Me loenen per 100 stuks 13 CO; Pieterselie per 100 bos 2.104.20; Perziken per stuk 413 cent; Postelein per d-ubb. ba-kje 426 cent; Peulen per 100 K.G. 1622; Rabarber per 100 bos A— f 13; Seldrie per 100 bos 0.90—/ 2.80; Spinazie per dubb. bakje 4381 cent; Snij- boonen per 100 K.G. 42—/ 58; Enkele Spercieboonen per 100 K.G. 42—/ 68; Tuinboonen per 10-0 K.G. 2.204.80; Tomaten: A 30.20; B 27.40; C 23.80, per 100 K.G.Uien per 100 bos 4.20 f 7.20; Wortelen per 100 bos 3.40 f 8.20; Zwarte Bessen per 100 K.G. 36— 48. Aanvoer: 6500 stuks Bloemkool; 4500 stuks Komkommers; 7500 stuks Kropsla; 67C0 stuks Andijvie; 7000 bos Wortelen; 3500 K.G. Aardappelen; 2000 K.G. Toma ten. PURMEREND, 18 Juli 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om. streken." Aardappelen 0.851.38 pel zak, 25 K.G.kl. Aardappelen 0 64—/ 11 per zak, 25 K.G.Slaboonen 5258 cent per K.G.; Snijboonen 3256 cent per K.G.; Tuinboonen 3744 cent per zak, 15 K G.; Peulen 27 per zak, 50 K.G.Doperw ten 58 per zak, 50 K.G.; Roode Aal bessen 1758 per 100 K.G.; Zwarte Bessen 2836 per 100 K.G.; Klapbes- sen 1.303.30 per 10 K.G Perziken 716 per 100; Frambozen 1226 cent per doosje; Aardbeien 39—75 cent per d-oosje; Komkommers 5.506.50 per 100 Tomaten 1226 cent per K.G.; Bloemkool 3—/ 17 per 100; Roode Kobl- 9—/ 12.50 per 100; Posteleir 5—9 cent per mand (1 K.G.); Sla 0.303 per 100 krop; An dijvie 0.504.50 per 100 krop; Rabarber 715 per 100 bos; Wortelen 1117 per 100 bos. NOORDSCHARWOUDE, 18 Juli 1928. Schotsche Muizen 3.506.40; School- meesters 55.10; Eigenheimers 4.90; Bl. Eigenheimers 5.606.30; Drielingen 3.10—/ 3.80; Spercieboonen 59; Peulen 6; Zilveruien 3.40; Drielingen 5.50— 6.40; Zilvemep 13.6015.20; Roode Kool 5.506.30, alles per 100 K G. Bloemkool les. 1726.20; Bloemkool 2e s. 4.106.70 per 100 stuks. Aanvoer: 159300 K.G. Aardappelen; A%' K.G. Spercieboonen; 10 K.G. Peulen; 1800 K.G. Zilveruien; 425 K.G. Roode Kool: 2900 stuks Bloemkool. WARMENHUIZEN, 18 Juli 1928. Sch. Muizen 3.906.60; Drielingen 2.50— 4; Kriel 1.10130; Schoolmeesters f 4.40; Bloemkool le s. 13.10—/ 23.50; Bloemkool 2e s. 2.80—/ 10.10; Zilvernep 12.5013.90; Zilveruien 0.70; Zilver- drielingen 4.104.40. Aanvoer: 52900 K.G. Aardappelen; 675 K.G. Zilveruien; 990 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL, 18 Juli 1928. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 11.50—20.50; Roode Kool 4.506; Aardappelen: Gr. Sch. Muizen f 1.85—/ 2.20; Ninetyfold 1.30—/ 1.40; Kleine Ninetyfold 1.75; I-deaal 1.70— 2.10; Blauwe Eigenheimers 3.10. BEVERWIJIC, 18 Juli 1928. Coop. Tuin bouw Vrije Groenten Fruitveiling. Toma ten 12—30 cent; Druiven (Frankcenthalers 49 cent; Prinsedoppers 1923 ct.Groentjes 1621 cent; Blisabbandance 1722 cent; Capueijners (bruin) 1524 cent; Ca-pu- cijners (wit) 16—19 cent; Raspers 1924 cent; Peulen 1528 cent; Tuinboonen 45 cent; Aardappelen 45 cent; Postelein 3— A% cent; Rijp 3438 cent; Aardbeien 40 50 cent; Frambozen 5060 cent; Aalbessen 42 cent per K.G.; Peen 614^ cent; Hout 511 Yi cent per bos; Sla 2570 cent; An dijvie 2540 cent; Bloemkool 618 cent; Komkommers 49 cent per stuk. „Kennemerland". Aardbeien per K.G. no- teerden wij Dinsdagavond 115—135 h. g Vrije 116—139 h. g.; De Molen 117—135 h. g.; Fabrieksprijs 116—136 h. ft COOR D6 -WAFWTE EtVANOfrM Ptotseling voelt gij U draaierig en niet prettlg. Me am

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6