DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd dertigste Jaargang 1928 \bonnemexitsprijs Mj voornitfoetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulinte, Brieyen franco N.V. Book- en Handelsdr. v.b. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Uedactie No, 83. 1BIJI9AC Ho. 1?<* DM trammer besfaat oH 2 blade® Directear: G. H. KRAK. Hoofdredactem Tj. N. ADEMA. 2© JUIil Dagelijksch oversiciit. DE TOESTAND IN CHINA. De nieuwe regeering en haar houding tegenover het buitenland. Zoo nu en dan komen enkele berichten binnen over den burgeroorlog in China, be rkhten echter die weinig belangrijks bevat- ten. Echter voigens een gisteren binnengekomen telegram schijnt de toestand in het verre Oosten toch zoover gevorderd te zijn, dat men binnen afzienbaren tijd een einde zal zien komen aan de binnenlandsche troebelen Mantsjoerije namelijk zou zijn afhankelijk- heid aan de nationale regeering erkennen en daarmee bewijzen, dat het een politieken koers gaat volgen, geheel afwijkende van het beleid van Tsjang-Tso-Lin, die tot zijn dood geweigerd heeft, zich met de nationalisten te verzoenen. De vooruitzichten zijn dus goed; het lijkt op vrede, als tenminste de nationale leiders elkaar straks maar niet in de haren vliegen bij de verdeeling van de buit. 't Zou niet de eerste keer zijn, dat zoo iets gebeurde! Intusschen, al worden de onderlinge ruzies stop gezet, dan nog blijven er voor het „He- melsche Rijk" voldoende moeilijkheden over op buitenlandsch gebied. China toch is nog door tal van tractaten politiek en finantieel gebonden aan groote en kleine z.g. verdragsmogendheden, die rechten van verschillenden aard in China hebben weten te verkrijgen. De meeste van deze verdragen dateeren uit het Keizerrijk, toen het land machteloos stond tegenover bui- tenlandsche overweldiging. Door den grooten ommekeer in de binnen landsche machtsverhoudingen heeft de Nan- kingsche regeering den tijd gekomen geacht, om ook de betrcktungen met de mogendheden aan te passen aan de veranderde omstandig- heden. De eerste vraag is: zullen de oude verdra gen verdwijnen? De nieuwe Chineesche re geering heeft in de laatste da gen de mogend heden bericht gezonden, dat zij de oude ver dragen als afgeloopen beschouwt. Daarover is natuurlijk een gedachtenwisseling ontstaan tusschen de Nanking.-regeering en de betrok- ken mogendheden, die niet van plan zijn, de Ghineezen zoo aanstonds hun zin te geven. Een voorbeekl hiervan is wel de nieuwe re- geling die met Japan getroffen was: dezer dagen eindigde de termijn van drie maanden, waarmee het tractaat tusschen China en Ja pan voorloopig verlengd was. Over deze verlenging waren Tsjang-Tso-Lin en Japan het eens geworden. Thans verluidt, dat de nationalistische regeering van zins is, het tractaat op te zeggen en dat japan in ver- band met deze verwachting buitengewone voorzorgsmaatregelen treft, omdat het er geen vrede mee kan hebben dat na di'en da tum alle Japansche ingezetenen in China onder de Chineesche wetten zouden komen te staan. Het eerste gevolg vail dit Japansche stand- punt is, dat het er niet aan denkt, zijn troe- pen uit Sjangtoeng en Tsinanfc terug te trekken en bij de kleinste gebeurtenis staan die dus klaar, om uit te rukken. Hetzelfde is het geval met Engeland, dat evenmin er toe zal overgaan, zijn belangen met een gerust hart aan de hoede der nieuwe regeering toe te vertrouwen. En de andere mogendheden zullen er wel net zoo over den- ken. De nieuwe regeering zal dus eerst gerui- men tijd moetem bewijzen, dat zij tot hand- having der orde en bescherming der vreem- delingen in staat is, voor er aan de buiten gewone voorzorgsmaatregelen een einde kan komen! Zooals de zaken nu staan is het waarschijnlijk, dat de tractaat-mogendheden spoedig gezamenlijk zullen overleggen over de houding, die zij tegenover de nationalisti sche regeering moeten aannemen. Biaiieniaiid MEXICO. DE MOORD OP OBREGON. Arrestatie van het cafe-personeel. De eigenaar van het restaurant, waarin Obregon werd gedood, en 12 employe's zijn door de politie gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. Verder werden nog een 7-tal andere perso- aen gearresteerd. De opwinding; het lijk naar Sonora overgebracht. De dood van Obregon heeft in Mexico een geweldigen indruk gemaakt. In de stad neerscht een opwinding als nooit te voren. Het lijk van Obregon is onder groot cere- monieel van Mexico City naar zijn geboorte- staat Sonora overgebracht. President Calles, alle hooggeplaatste staatsambtenaren en het diplomatencorps liepen mee in den stoet. Langs den weg stonden tenminste 150.000 personen. Het hoofd der politie verklaart, dat de moordenaar thans ,begint te praten". Het verwacht nog meer arrestaties en denkt te vernemen, wie de aanstichters tot de misdaad waren. De censuur is nog in werking. Politie en troepen patrouilleeren door de hoofdstad en in de omgeving. Een plechtige gelofte. Even voordat de trein met het stoffelijk overschot van Obregon vertrok. staken dui- zenden aanhangers van Obregon pleohtig de rechterhand in de hoogte, waarbij zij zwoe- ren zijn beginselen te zullen verdedigen en te zullen zorgen, dat de voor den moord verant- woordelijke personen gestraft worden. Qodsdienstig janatisme? Cal les zou niet opnieuw president war den. Caries heeft meegedeeld, dat de moorde naar van Obregon bekend heeft dat de drijf- veer voor zijn misdaad godsdienstig fanatis- me was. Voigens hem wezen de bewijzen in het bezit der regeering er op, dat „clericale actie" er rechtstreeks bij betrolcken was. Hij voegde er aan toe dat de regeering den grondwettigen weg zou blijven bewande- len hetgeen aldus wordt uitgelegd dat het beteekent, dat Calles niet voornemens is op nieuw president te worden. De identiteit van den moordenaar. Ook zijn vrouw en zijn moeder aangehouden. De politie vond op hem een rozenkrars en een foto van een priester na den vorigen aan- slag op Obregon geexecuteerd. De aangenoudene weigert toe te geven dat hij medeplichtigen had. Gemeld wordt sat de vrouw en de moeder van den moordenaar eveneens aangehouden zijn. Calles heeft in zijn mededeelingen de ver- zekering gegeven dat de revolutie zal voort- schrijden ondanks verkapte aanvallen. Het congres in buitengewone zitting bijeengeroepen. Naar uit Mexico-City wordt gemeld, is het Mexicaansche Congres voor een buitenge wone zitting bijeengeroepen om voor den ver- moorden gekozen president Obregon een vocrloopigen president te kiezen, die in Dec. in de plants van Calles aan het bewind zal komen. Men spreekt van de verkiezing van den gouverneur van den staat Nuevo Leon, Aron Laenz. Daarna zal er weer een verkiezing voor het presidentschap worden uitgeschre- ven. Beduchtheid te Rome. Te Rome wordt de moord op Obregon als een ernstig gevaar beschouwd voor de be- moeiingen om den godsdienstvrede in Mexico te herstellen. Hoe de aanslag gepleegd werd. Generaal Obregon werd vermoord in het restaurant La Bombilla, te San Angel, 12 Eng. mijlen ten Z. van Mexico, aan het eind van een noenmaal om zijn verkiezing te vie- ren. Het orkest speelde een vroolijk wijsje en generaal Obregon was, gezeten tusschen Se- nor Aaron Saenz (die zoowel in zijn kabinet als in dat van Calles minister van Buiten- landsche Zaken was en thans als tijdelijk president wordt gedoodverfd) en kolonel Ricardo Topete, die zijn verkiezingscam- pagne leidde, met vrienden aan het praten, toen een jongeman eerbiedig de tafel nader- de. Hij toonde Seno, Saenz eenige caricatu- ren, die hij tijdens den lunch had gemaakt en vroeg om vergunning den gekozen presi dent te schetsen. Senor Saenz tikte generaal Obregon op den schoudfer en toen deze zich vragend omdraaide, loste de jongeman vijf schoten op hem uit een revolver, die verbor- gen was door den hoed, dien hij in de rech terhand hield. Op dien afstand van slechts enkele voeten was het onmogelijk mis te schieten en alle kogels troffen generaal Obregon in de borst. Hij viel in doodsstrijd voorover. Kolonel To pete wierp zich op den moordenaar. Een oogenblik scheen het, dat hij de eenige was, die besefte wat er gebeurd was. Toen hield de muziek ineens op. Er klonken kreten van woede en ontzetting en men snelde naar het hoofd van de tafel. Kolonel Topete trok den jongen man overeind en met Senor Saenz en enkele anderen behoedde hij hem er voor, dat hij doodgeslagen werd door de woedende menigte. De moordenaar werd echter ernstig toege- takeld voor hij naar het politiebureau kon worden gebracht. Hij zeide tot de politie, dat hij „Juan Escaputario" was (Escaputario is een naam, die gebezigd wordt om minach- ting of bespotting uit te drukken). Behalve het reeds vermelde briefje aan zijn familie had de dader er ook nog een in den zak met de namen „Romero, Topete, Robin son Er zijn een aantal bekende personen. die Romero heeten, in Mexico. Met „Topete" is vermoedelijk kolonel Topete bedoeld, die hem arresteerde, en met „Robinson" Thomas Robinson,' de Amerikaansche echtgenoot van de dochter van president Calles, Ernestina. De la Huerta over Obregon's dood. Adolfo de la Huerta, de voormaTge tijde- lij'ke president van Mexico, die in de V. S. in ballingschap leeft, heeft verklaard den dood van Obregon alleen daarom te betreu- ren, omdat hij gewild had, dat hij lang ge- noeg zou geleefd hebben om „voor zijn vele zonden te boeten" en gezegd, dat hij „de meest gehate persoon was, ooit aan het'Mexi- caansche volk opgedrongpn." Nog meer arrestaties. Officieel wordt medegedeeld, dat in ver- band met den moord op Obregon opnieuw ettelijke personen zijn gearresteerd. De censuur op buitenlandsche telegram- men is opgeheven. Medeplichtigen van den dader. Naar een radiogram meldt, heeft de moor denaar van Obregon bekend handlangers te hebben oehad. Naar deze wordt nu eezocht. DUITSCHLAND. OBERAMMERGAU ONDER WATER, Boschbranden in de omgeving. Een wolkbreuk heeft het beroemde dorp Oberammergau geteisterd en volkomen on der water gezet. De bruggen over het rivier- tje de Leine werden weggespoeld en de elec- trische kabels bezweken, zoodat het reddings- werk bij fakkellicht moest worden voortge- zet. De bosschen in den omtrek brandden af, daar de bl iksem in het door de groote hitte geheel uitgedroogde hout is geslagen. MISHANDELING VAN EEN KIND. De rechtbank te Dresden heeft een sla- gersgezel uit Zittau en diens vrouw tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De be- klaagden hadden een hunner kinderen, een jongen, zoo zwaar mishandeld dat hij was overleden. Als ze uitgingen sloten ze het on- gelukkige kind in een waschmand, waarin het soms urenlang in gebukte houding moest verblijven. EEN STATISTIEK VAN SPOORWEG- ONGEVALLEN. De bladen wijzen erop, dat de statistiek van de spoorwegongelukken gedurende het eerste halfjaar van 1928 reeds 35 ongevallen vermeldt, gedeeltelijk met ernstige gevolgen. Alleen in Beieren hebben in de afgeloopen twee jaar zes catastrofen 78 dooden geeischt, n.l.: Op 25 Mei '26 bij Miinchen, 30 dooden; op 13 Aug. '26 bij Langenbach, 12 dooden; op 1 Dec '26 bij Ingolstadt, een doode; op 26 Oct. '27 bij Vach, een doode; op 10 Juni '28 bij Siegelsdorf 24 dooden; op 15 Juli '28 bij Miinchen, 10 dooden. Geconstateerd wordt, dat de veiligheids- inrichtingen aan het hoofdsfation te Miinchen niet voldoet aan de meest moderne eischen FRANKRIJK. EEN FRANSCH SCHIP VERGAAN. 50 menschen vermist Een Lloyds-telegram uit Haiphong (Fransch Ipdo-China) be'helst, dat het s.s. Cap Lay, van de Chargeurs Reunis, ter hoog te van de kust van Tonkin, in een cycloon is vergaan. Van de bemanning en de passagiers worden vijftig menschen vermist. Blijkens een 'ander telegram zouden er 30 Europeanen worden vermist en 19 Aziaten. De Cap Lay was een schip van 8000 ton, in 1922 te Nantes gebouwd. DE MARSEILLIAANSCHE LANDRU. Het verhoor van een der vrouwen. Het verhoor van Pierre Rey, den man, die beschuldigd wordt op de wijze van Landru eenige door huwelijksadvertenties aangelokte vrouwen om het leven te hebben gebracht, is nog steeds niet geeindigd. Ook is men thans tot het hooren der getuigen overgegaan: een aantal vrouwen, die door toeval aan het ge vaar, dat haar dreigde, zijn ontsnapt. Een zekere Mine Vanel verklaarde dat zij had gesdhreven op een advertentie, die den 12en Januari van dit jaar in een blad te Mar seille was verschenen. Acht dagen later maakte zij kennis met Gaillard, alias Rey. Hij sprak met haar over zijn fortuin, die hij op 400.000 francs schatte en over zijn huwelijks- plannen. Hij beloofde een villa van 100.000 francs voor haar te koopen. Hij voegde er aan toe, dat hij zijn geheele fortuin zou na- laten aan het kleinzoontje van Mme Vanel, daar hij het den Staat niet gunde. Het „paartje" ging op zoek naar een huis De keuze viel op een villatje ,,1'Eglantine" en Mme Vanel, die zelf wat geld had, verbond zich 16000 francs te storten. Edoch, spoedig zag Mme Vanel in dat Rey te veel waarde aan haar geldelijke positie hechtte, en zij maakte het „af". Tot haar geluk Verder werd gehoord een meubelmaker, die in hetzelfde huis woonde van Rey, waar de lijken van twee vrouwen, o.a. de Nederland- sche gouvernante Ebel, werden gevonden. Hij yertelde dat hij in het geiheel vier vrouwen bij fusschenpoozen de woning van Rey had zien betreden. Uit zijn beschrijving kon de identi teit van al deze vrouwen worden vastgesteld Van twee dezer heeft men de lijken gevonden, de derde is Mme Vanel, van de vierde weet men niet waar zij is. Voorts deelde hij nog mede dat hij Rey den 15en Juni met een groo ten zak op zijn rug het huis zien verlaten. Be- vond zich een lijk in den zak?" Intusschen weigert Rey nog steeds voedse! lot zich te nemen Hij drinkt slechts melk. BRUTAAL. Een ezel stoot zich niet tweemadl In een grooten juwelierswinkel op de Champs Elysees verscheen dezer dagen een zeer goed gekleed heer, die aan de vrouwlijke bediende de juwtelfn te zien vroeg. Zij wer den hem getoond, aandachtig bekeek hij ze stuk voor stuk, maar ten slotte besloot hij om niet te koopen en verdween na beleefd be- dankt te hebben voor het kijken. Eenige minuien later ontdekte het meisje, dat een armband van 14.000 francs verdwe- nen Men gaf de politie een volledige beschrij ving van den dief en deze stelde alle pogin- gen in't werk om hem op te sporen. Het was een dag later. Een andere vrouwe- lijke bediende stond nu in den winkel. Er trad een zeer goed gekleed heer binnen, die vroeg om de juweelen te zien. Ze werden hem ge toond, aandachtig bUcek hij ze stuk voor stuk. De juffrouw lette scherp op, na het ge beurde van den vorigen dag. Ten slotte be sloot hij om niet te koopen en verdween na beleefd bedanfct te hebben voor het kijken. Eenige minuten later ontdekte dit meisje dat een armband van 225.000 francs verdwe- ."inen was Zij gaf een volledige beschrijving van den dief. Het signalement klopte volko men miit dat van den vorigen dag. DE CONCERTZAAL PLEYEL TE PARIJS VERBRAND. De kortgeleden gebouwde concertzaal Pleyel, waarin Bruno Walter en Furtwaeng- ler hun concerten gaven, is gistermiddag een prooi der vlamtnen geworden. Voigens de modemste wetten der accoustiek gebouwd, waarbij op geen geld werd gezien, gold deze 4000 zitplaatsen bevattende zaal als een wonderwerk der moderne techniek. Het in- wendige is geheel verbrand. Slechts de mu- ren staan nog overeind. Enkele kleinere mil- ziekzaaltjes zijn behouden gebleven. Korl voor tweeen werd de brand door arbeiders ontdekt. De pogingen der brandweer, die spoedig ter plaatse was, bleven zonder re- sultaat. Te kwart voor drie stond de geheele zaal in lichtelaaie. Vier employe's, die, toen de brand uitbrak, op de bovenste verdieping aan het werk waren, konden op het laatste oogenblik door een politiebeambte gered worden. Tengevolge van den hevigen rook waren zij er ernstig aan toe; hun vervoer naar een ziekenhuis was noodzakelijk. Waar- devolle papieren en de geldswaarden, die in het gebouw aanwezig waren, konden in vei- ligheid worden gebracht. De schade bedraagt eenige millioenen francs. BELGIe. VOOR DE VERSPREIDING DER FRANSCHE TAAL. Op de jongste algemeene vergadering ,yan de ,)Ligue pour l'Unite beige" is medegedeeld, dat het aantal door deze liga in het Vlaam- sche land georganiseerde leergangen in de Fransche taal, in het afgeloopen schooljaar alweer aanzienlijk is toegenomen en van 266 tot 37'5 is gestegen. Deze lessen worden ge geven in 269 jongenssoholen, 65 meisjesscho- len en 36 gemengde scholen en bijgewoond door once veer 10.000 kinderen. De „Ligue pour l'unite beige", die van oor- deel is dat het behoud der Belgische eenheid afihangt van de verspreiding van de Fransche taal in het Vlaamsche land en van de geleide- lijke verfransching der Vlaamsche bevolking, heeft een aanzienlijk deel van hare actie ge richt op de provincie Limburg, waar zij niet minder dan 148 dergelijke leergam-en in het leven riep. Ook in het nog Vlaamsche deel der provincie Luik, het kanton Landen, wordt hard gewerkt door deze vereenigin. In West- Vlaanderen hebben de pogingen van de „Ligue" totdusver echter slechts' een matig succes gehad en bestaan nog altijd maar 38 Fransche cursussen. MOORD EN ZELFMOORD. Te Brugge heeft zich het volgende drama afgespeeld. Een man van 47 jaar, een arbei- der, had een poos geleden zijn vrouw en hun vier kinderen verlaten. Het huwelijk was on- gelukkig Woensdag keerde hij terug en stelde zijn vrouw voor de samenleving te hervatten, waarin de vrouw toestemde op voorwaarde, dat de man dan ook een geregelder leven zou gaan leiden. De man haalde hierop een revol ver voor den dag, schoot zijn vrouw dood en richtte toen het wapen tegen zich zelf. Vier kinderen blijven achter. HET LIJK VAN LOEWENSTEIN GEVONDEN. Een visschersboot uit Calais heeft gister middag aldaar het lijk aangebracht van den op 4 Juli uit zijn vliegtuig gevallen Belgi- schen bankier, baron Loewenstein. Nader wordt gemeld, dat het lijk van Loe wenstein herkend kon worden door het arm- bandhorloge aan een pols. DE BELGISCHE OPERA-ZANGERES EVELYNE BRELIA VERMOORD. Haar lijk in een bosch ontdekt. Donderdagochtend ontdekte men in een bosch te Bomeree, dicht bij den straatweg Charleroi-Beaumont, het lijk van een bekende zangeres, Evelyne Brelia, echtgenoote van den jongen Belgischen componist Fernand Quinet, directeur van het Muziekconser- vatorium te Charleroi. De heer Quinet en zijne vrouw woonden sedert een veertiental dagen in hunne villa te Bomeree, waar zij ieder jaar hunne vacantie doorbrengen. Woensdagavond was de heer Quinet een bad gaan nemen in de Samber, terwijl zijne echtgenoote een wandeling deed in de omgeving. Sedertdien was de jonge vrouw spoorloos verdwenen. Uit het eerste onderzoek blijkt, dat het slachtoffer schandelijk mishandeld werd door den dader van deze gruwelijke misdaad. Het lijk werd gevonuen op nauwelijks hon derd meter afstand van een kleine hoeve, waar het vorig jaar twee grijsaards werden vermoord. Van den dader of de daders heeft men niet het minste spoor. Mevr. Quinet, geboren Eveline Bourlant, was slechts 33 jaar oud. Onder het pseudo- niem Evelyne Brelia zong zij te Nizza, te Brussel, in den Mur.tschou vburg, en elders. Het was een kunstenares van groot talent, die vooral uitmuntte in de vertolking van moderne operawerkec en te Brussel, op schit- terende, bijna volmaakte wijze, de meest be kende werken van Honegger, Stravinsky, Darius Milhout, en anderen nog, ten gehoore bracht. Het bericht van haar tragischen dood is dan ook in de hoofdstad, waar zij zeer be kend was, met groote /erslagenheid verno- men. POLEN. GESMOKKELDE BRILJANTEN Naar de correspondent van de „Voss. Z." te Warschau meldt. heeft de poljtie een uitge- breiden smokkelhandel in briljanten ontdekt, Toen Woensdagmiddag een afdeeling po. litie een inval deed in het lokaal, waar een soort briljantenbeurs wordt gehouden, oof' stond een geweldige paniek onder de aan1 wezige handelaren. Zij trachtten zich te onf doen van de in hun bezit zijnde steenertj sommigen wierpen ze uit het raam, anderen weer slikten de kostbaarste steenen in. He! bleek, dat het meerendeel van de briljanten op onwettige wijze met ontduiking van de bei talasting was ingevoerd. De waarde van de door de politie nog aangetroffen en in beslag genomen steenefl bedraagt ruim een millioen dollar. Vier handelaren konden gearresteerd wor den. OOSTENRIJK, DE AFLOOP VAN HET PROCES WOLFF. Naar men uit Weenen meldt, hebben de geK, zworenen kolonel Wolff met elf tegen e&i stem schuldig verklaard aan hoogverraad,' met 9 tegen 3 stemmen aan verstoring van d« openbare orde. Zij spraken hem vrij van be! leediging van het 4e regiment infanterie en beantwoordden de vraag of de beklaagde toe- rekenbaar was met 10 tegen 2 stemmen be* vestigend. Wolff legde zich met een dankbe- tuiging aan de gezworenen bij het vonnis neer. Na de uitspraak werd er voor het ge*, rechtsgebouw een groote monarchistische be» tooging gehouden. Een oude vrouw ontploon de een zwartgele vlag met de keizerslmoonj waarop de aanwezigen het Keizerslied zon* gen. De politie kwam dadelijk tusschenbeide en pakte de vrouw met de vlag op. De monaB* chisten riepen onophoudelijk: „Hoog den kei- zer, leve den nieuwen oorlog!" De niet-socialistische bladen nemen alle. maal met verwondering van het vonnis ken nis, daar't Wolff tot een martelaar maakt en zijn actie ernstig opvat, wat van het standi pun der republiek bezien verkeerd is. De so* cialistische Arbeiterzeitung gaat nog wat ver der en protesteert heftig tegen het vonnis, om dat het artikel inzake hoogverraad een ver- ouderde keizerlijke verordening vormt. Da republiek, zegt het blad, moet dergelijke „ge- zindheidsdelicten" in het geheel niet bestraf- fen. 'j BELA KUN. Zijn terugkeer via Duitschland naar Rusland. Bela Kun, die zooals men weet thans Ras- sisch onderdaan is, zal oiver Duitsch gebied naar Rusland terugreizen. Ondanks het feit, dat Hongarije zijn uitlevering heeft ge- vraagd, is door de Duitsche regeering daar- toe reeds toestemming verleend. Kun zal over Tsjechnisch gebied naar Stettin reizen en vandaar over zee naar Rusland gaan. ZWITSERLAND, ALPINISTEN DOOR EEN VLIEGER GERED. Aan de Figaro wordt uit Chamonix het vol gende gemeld: Toen de vlieger Thoret Maan- ciagavond omstreeks zeven uur boven den Mont Blanc vloog, zag hij duidelijk op den Tacul, een graat in het gebergte, een alpi- niste, blijkbaar in verlegenheid, die hem met haar zakdoek, welke zij aan den steel van haar pikel had gebonden, teekens gaf. Thoret keerde naar het vliegveld terug, liet aan de onderzijde van de vleugels van zijn toestel de woorden schilderen: ne bougez pas (blijft waar u betn) en ging toen weer boven de bergbeklimster vliegen om deze duidelijk te maken, dat hij haar gezien had. Van het vliegveld af waren inmiddels gidsen te Mon- tenvers opgebeld, die onmiddellijk een hulp- expeditie uitzonden. Deze slaagde er in de alpiniste met haar metgezel, die ernstig ge- kwetst bleek te zijn, naar een hut op den Col du Geant over te brengen. TSJECHO-SLOWAKIJE, TSJECHO-SLOWAKIJE. BRUTALE DIEFSTAL. In het gebouw van het Tsjecho Slowaak* sche gezantschap te Parijs is gistermorgen tegen vijf uur een jongeman in de slaapkamer van mevrouw Osusky, de echtgenoote van den gezant, binnengedrongen, en stal onder be. dreiging met een revolver, een aantal juwee len ter wharde van ongeveer 100.000 frank- De dader is ontkomen. SPANJE. DE POLITIE KE ONRUST. Talrijke arrestaties. De regeering maakt haar tegenstanders onscha- delijk. De „Oeuvre" publiceert een telegram uit Hendaye van den secretaris van de Spaansche Liga voor Menschenrechten, waarin wordt- medegedeeld, dat gedurende de laatste dagen talrijke arrestaties in de groote steden hebben plants gehad. Te Barcelona en Madrid zijn 450 personen, te San Sebastian 42 en te Va lencia 80 personen gearresteerd. In totaal meer dan duizend. In werkelij'kheid echtet was er geen sprake van een samenzwering. De, door de toenemende vijandigheid in de openbare meening verontruste regeering heeft voigens het telegram haar toevlucht genomen tot willekeurige arrestaties van socialisten, republikeinen en liberalen. AMERIKA. ERNSTIGE AARDBEVING IN PERU. Naar uit Lima in Peru wordt gemeld heeft er in de nabijheid van Chachapoyas een ern stige aardbeving plaats gehad, die een mi- nuut lang aanhield. Verschillende huizen zijn ingestort. Nadere berichten ontbr^cai nog. K<r ALKMAARSCHE COURART

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1