Transpireerentfe Voefen i 9)un£an, ejennhirna. QrvyejCbcA Binnenland ootid Kunst Een modern openlucht-avondspel. per 1000 Mo Icost en d'us blj een" mid'deTma- tig gebruik de kosten 100 zullen zijn, wel een tamelijk bedrag, maar als men door de gipsbemesting een of twee jaar eerder kan beginnen, is dat de gemaakte kosten xwel waard. Devoorzitter dankte ten slotte den heer Smeding voor zijn uitvoerige toehch- ting. Rondvraag. Bij de rondvraag gaf de heer Vandei O o r d uit Barsingerhorn nog de wensche- lijkheid te kennen om de zomervergadering voortaan niet meer in den hooitijd te hou den, maar tusschen hooi- en oogsttijd of vroe- ger dan hooitijd. Devoorzitter antwoordde, dat het bestuur hierop zal lettcn, maar dat het met het oog op de Haagsche tentoonstelling en het bezoek aan den proefpolder niet ge- wenscht was geweest deze vergadering nog later te houden. In zijn sluitingswoord bracht de v o o r- z i t t e r nog dank aan de heeren Smeding en Waiboer, voor het aanwerven van nieuwe leden der vereeniging. BOVENKARSPEL. Te Bovenkarspel is Woensdag de 2e groote veiling gehouden van tulpenbollen. De aan- voer was zoo groot als nooit te voren en be- droeg 13 millioen stuks. De handel was zeer jsvlug. Er was buitengewoon veel belangstel- iling. Voor de gewone en mindere soorten werden hooger prijzen besteed dan op de voorafgaande veiling. WIERINGERWAARD. De heer R. Blaauboer Cz. die 3 jaar gele- 'den reeds was geslaagd voor den 5-jarigen cursus H. B. S., heeft thans w-eer met gun- stig gevolg te Amsterdam examen afgelegd yoor den 3-jarigen cursus Middelbaar Tech- misch. Het was feest Maandag en Dinsdag voor de leerlingen der 7e klasse en voor hen, die met Mei van school zijn gegaan. De kas van de schoolfeest-commissie was door kleine saldi van ongeveer 10 jaar goed gespekt en hit jaar deed de gunstige gelegenheid zich voor, die nuttig en op aangename wijze te bestedcn. De I. T. A. in Arnhem was het hoofddoel van den tocht. Met prachtig weer vertrokken de 25 kleine reizigers met het personeel Maandagochtend per eerste tram. In Amsterdam werd het uur {vvachten op het perron en de wachtkamer doorgebracht Op zoo'n groot station is zoo- veel te zien, dat de tijd er heusch niet lang gevallen is. De reis AmsterdamArnhem gaf ook afleiding genoeg; het Merwede- kanaal met zijn drukke scheepvaart; Utrecht met zijn Dom, die je al lang vooruit hoog boven alles uit zag steken; het Utrechtsche en Geldersche heuvelland met zijn hei en bosschen en golvende graanvelden, dit alles gaf vele en velerlei indrukken, beter dan een aardrijkskundeles op school. In Arnhem kwam het gezelschap om 12 uur aan. Het hotel ,de Opbouw" bood rust en verkwik- king. Van half 2 tot 6 uur stond een autorit op bet programma. Bezocht werden Velp, Rheden en Middachter Allee, een wande- ling door den turn van het kasteel Middach- ten. Daarna klimmend (per auto) den Zijpen- berg op, een hooge heuvel met schitterende vergezichten tot in Duitschland. Natuurlijk werd het park Rozendaal met fontein, ket- tingbrug en bedriegertjes niet vergeten. Na het diner maakte het gezelschap een kostelijk watertochtje naar de Westerbouwing. Voor velen is dat boottochtje wel het mooiste gedeelte geweest. Per tram ging het via Oosterbeek naar Arnhem terug. Tegen tienen was het bedtijd, maar van slapen was geen sprake. Laten we alleen daar nog van zeggen, dat de nachtrust niet bijzonder slaagde. Voor de rest van de reis waren de geleiders beter te- yreden. Den volgender. dag werd eerst Bronbeek bezocht. Ook dit programmapunt hoorde met de bootreis tot de meest gewaardeerde. De I. T. A wasmooi, vooral de zeetuin, maar veel en veel te druk. Duizende bezoekers verdrongen zich voor en in de stands en expositiezalen. De terugreis ging als de heenreis gezellig voorbij. Te half 9 kwam de club, doodop maar zeer voldaan weer thuis. Rest ons nog te melden, dat de Cooperatie te Winkel even- als voor het schoolfeest der jongeren gratis koek en chocoladereepen had verstrekt, waar- voor bij deze een woord van hartelijken dank. Dochonder in den zak vindt men de rekening. De kas, hoe goed ook voorzien, bleek niet in staat de kosten te dragen. Wan- neer er onder de ingezetenen van Wieringer- woord of elders kindervrienden zijn, die de commissie uit den financieelen nood willen helpen, de penningmeesteresse, mej Schild en de andere bestuursleden zullen gaarne eventueele giften accepteeren om het te kort te dekken. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Brunssum is bericht ontvangen, dat de 22-jarige J. Maandagmiddag in het zwem- bad te Gangelt (Duitschland) verdronken is. j., die te Brunssum woonachtig is, kon niet zwemmen. Hij was ongemerkt van het ondie- pe in het diepe basin tereehtgekomen en ver dronken voordat hem hulp kon v/orden ver- leend. Bij het zwemmen in zee te Domburg is ten schooljongen uit Tholen verdronken. Dinsdagmiddag is aan het stille strand to Scheveningen bij het zwemmen in zee ver dronken de 24-jarige loodgieter W. C. A. H. uit de Vaalrivierstraat in den Haag. Hij werd door den sterken stroom meegetrokken Zijn lijk is nog niet aangespoeld. Sinds Dinsdagochtend wordt vermist de 6-jaxige C. R., uit de Korendijkstraat te Scheveningen. De jongen is het laatste gezien in de nabijheid van den vuurtoren. Men vreest, dat hij in zee gegaan is en bij het ba- den is verdronken. Gistermorgen is door een sohipper uit deri mond van de Vluchthaven te Tiel opge- haald het geheel ontkleede lijk van een naar jchatting 25-jarig man. Daar alle lijken van g'Tsonen, verdronken bij het zwemmen in He |v«al ap in den Rijn op Nederlandsch ge- ;bied, g? von den zijn, wordt ver moed. dat het een Duitscher is. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. DE VERDUISTERING TEN NADEELE VAN DE HAAGSCHE TRAM. In hooger beroep heeft het Gerechtshof te Den Haag gisteren behandeld de zaken tegen de drie gebroeders R., die door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld wegens heling in verband met de door den kantoorbediende G. bij de Haagsche Tramweg-maatschappij ge- pleegde verduistering van 15 biljetten van 1000, ten nadeele van die maatschappij. Men zal zich herinneren, dat G. in Septem ber van het vorige jaar bedoelde biljetten van de H. T. M. bij een bank moest gaan halen en aanvankelijk verklaardt het geld verloren te hebben. Naderhand bekende hij, zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Hij is ter zake door de Haagsche Rechtbank tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal eischte bevestiging van de door de rechtbank gewezen vonnissen (3 jaar, 1 jaar en 6 maar,den m 1 jaar). BRAND. De stoommeubdfabriek van den heer L. Dassen te Steenwijk is met den geheelen in- ventaris afgebrand. De oorzaak van den brand in onbekend. NIEUWS UIT INDIe. Fraude. Bij de S. S.-cooperatie is, volgens een Ane- ta-bericht uit Soerabaja, een onderzoek gaan- de naar een nieuwe fraude tot een bedrag van 15.000. Onder meer zou een partij regen- jassen voor een kwart van de waarde aan plaatselijke handelaren zijn verkocht. Actie tegen de communisten. Uit Solo wordt gemeld Uitspraak is gedaan in de laatste zaak, die tegen communisten aanhangig was: 24 be- klaagden werden veroordeeld tot straffen, varieerende tusschen zes maanden en een jaar en zes maanden, vijftien werden vrijgespro- ken. Er was weinig belangstelling van de zijde van het publiek. Tekort bij de waterleiding te Bandoeng De betrokken commissie uit den gemeente- raad, die een onderzoek heeft ingesteld naar het kastekort bij de waterleiding, heeft rap port uitgebrachi en komt daarin tot de con- ciusie, da< de rek< r.plichtigheid van den direc- teur vasfstaat Burgemeester en wethouders siuiten zich hierbij volkomen aan en stellen den raad voor den directeur mede te deelen, dat er een kastekort van 26.157 geconsta- teerd is, en dat hem een maand tijd wordt ge- gever om zich te verantwoorden. EEN WAARSCHUWING. Uit een waarschuwing in Duitsche bladen biijkt, dat de „Hollandsche Commissiebank H W Eochner Co." (zich ook noemende Nederlandsche Odd Fellowbank), Tolstraat te Amsterdam, in Duitschland slachtoffers maakt ondtr de liefhebbers van hypotheken. Zij; biedt, zooals de Keulsche politic in de bla den mededeelt, geld op langen termijn aan tegen zes of acht procent zonder provisie Heeft de hypotheeknemer zich bij de „Schwin- delfirma" de naam is van de Keulsche po litic in Amsterdam aangemeld, dan krijgt hij mededeeling, dat de bezittingen van den hypotheeknemer nader dienen onderzocht te worden (boekonderzoek, verzekeringspolis of kadaster-uittreksels). Ofschoon dergelijke stukken niet opgevraagd worden, zenden toch vele hypotheekiiefhebbers ze naar Amster dam op, krijgen behoorlijk bericht van ont- vangst benevens de mededeeling, dat zij zich moeten wenden tot den makelaar Hermann Schneeweisz, Lilienstrasse, Berlijn, die verder het onderzoek zal doen en overleg zal plegen voor de regelmatige betaling van de termij- nen. Na deze mededeeling komt er dan van den bovengenoemden makelaar een bericht, dat voor te maken onkosten vooruit 180 Mark moeten worden gezonden. Blijft deze betaling achterwege dan zendt de firma in Amsterdam ook de gezonden stukken niet terug. Wij vernemen thans nader, dat deze firma ook slachtoffers maakt in andere landen en ook in het binnenland, zoodat een herhaa'de waarschuwing niet overbodig biijkt. NEDERLAND EN BELGIe. Engelsch gestook. Een Britsch kapitein, die trotsch is op den naam Cromwell, beantwoordt in de „Mor- ning Post" prof. Geyl, die een „protagonist van Nederlandsch imperialisme" heet. Wij chanteeren Belgie nu zooals wij drie eeuwen lang hebben gedaan. Wij hebben steeds Antwerpen, Brabant, Limburg en de beide Vlaanderens, het beste deel van Belgie begeerd. 'T barriere-tractaat was ons werk, in 1814 hadden wij Belgie ge- annexeerd, maar zestien jaren later werden de roofzuchtige noordelijken door den hel- denmoed en den vurigen ijver der Belgen van het grootste deel van den Belgischen bo- dem verdreven. Het was alleen met hulp van onze Pruisisch intrigcerende bloedverwan- ten, dat wij de hand konden leggen op Noord Brabant, het noordelijk deel van Limburg en Maastricht, mitsgaders Zeeuwsch-Vlaande- ren. Daar is een onverlost Belgie, maar het Nederlandsch imperialisme is nog niet ver- zadigd en strooit door clandestiene propa ganda verdeeldheid onder de zuidelijke bu- ren, terwijl het Belgie tot ondcrwerping worgt door den greep om den Scheldehals. Wij willen, dat of ae haven van Antwerpen zal worden gescheiden van zijn Fransch- sprekend achterland of dat de Schelde zal dichtslibben. In beide gevallen was het mfs met de Belgische welvaart, ten nadeele van den Engelschen handel. De eenige uitweg is te vinden in den te- rugkeer van de verloren provincies, hetgeen de bekwame realist, die Hymans is, oor- spronkelijk wilde. De handhaving van den status quo is niet aanvaardbaar voor Euro- pa's beschaving en economiochen v'ooruit- gang. Het is enkel billijkheid, dat Belgie's rivier over haar heelen loop Belgisch is, zoo als zij in den beginne was. Het Hbl. schrijft onder het boVenstaande Hoe droevig het ook met de historische kennis van dezen heer Cromwell gesteld mo- ge zijn, en hoe zwak zijn argumenten, op 'n groot deel van de lezers van de „Morning Post", zal hij wel indruk maken. Dat bewijst, evenals de beweringen van den „diplomatIe- T ken correspondent" van de „Daily Tel.", dat de „bekwame realist" Hymans zich ook nu weer in de pers der vroegere bondgenooten helpers weet te verschaffen, welk middel het „imperialistische" Nederland nog steeds niet weet te hanteeren, of niet wil hanteeren. Het doet voor ons grappig aan in een blad als de „Morning Post" een natie als de on ze, die niets van anderen begeert, te zien aan- geduid als degeen, die het water der Euro- peesche politiek vertroebelt, de Europeesche beschaving en de economische ontwikkeling tegenhoudt, maar neergeschreven in een groot dagblad in den vreemde zijn dergelijke boos- aardige onwaarheden gevaarlijk. Een per- soon, op deze wijze belasterd, kan naar den rechter loopen om eerherstel, een natie kan dat niet doen. Haar ambtelijke vertegenwoor- diger kan hoogstens het dagblad, dat derge- lijk gestook opneemt hoffelijk verzoeken plaats te verleenen aan een opstel, waarin de feitelijke onwaarheden van den heer Crom well worden rechtgezet, in de hoop, dat dat zal worden gelezen door de menschen dien des heeren Cromwell's praatjes onder de oogen zijn gekomen. En inmiddels gaan Hymans' vrienden door met hun werk. Van dergelijke laster blijft al- tijd iets hangen. Ten nadeele van onzen naam. HONDEN-TRACTIE. De Rotterdamsche Vereeniging tegen Trvkhondenmisbruik heeft een brochure uit- gegeven, getiteld: „De onzedelijkheid van hondentractie", samengesteld door P. M. C. Toepel en opgedragen aan mevrouw M. A. G. van der LeeuwVan Dam, de bescherm- vrouw dier vereeniging. Het boekje begint met een inleiding van den heer Henri Polak, die het een schande noemt, dat menschen het dier zooiets aan- doen en een schande, dat de overheid ge- doogt, dat het geschiedt. Want de Trek- hondenv/et en de maatregelen te harer uit- werking hebben zoo goed als geen beteeke- nis. Er is slechts een wet, die hier baat kan brengen, zegt het Eerste Kamerlid: een ver- bodswet. De heer Toepoel levert een lang en gedo- cumenteerd betoog tegen hondentractie, ver- lucht met een aantal fcto's Het slotwoord is van het Rotterdamsche raadslid mr. J. A. de Visser, die een week- hartige en ziekelijke slapheid tegenover het gezonde, frissche dier misplaatst acht, maar aan den anderen kant meent, dat het dier niet mag en moet worden gebruikt voor doelein- den, waarvoor het in wezen ten eenenmale ongeschikt is uit velerlei oorzaak. VERKR1JGBAAR BU ALLE ERKENDE Rl JWIELHANDELAREN IN EEN LIFTKOKER GEVALLEN. De 21-jarige J. Beuken, sjouwerman in dienst van een Schiedamsche firma en wo- nende in de Mariastraat te Schiedam, is gis termorgen in het in aanbouw zijnde fabrieks- pand van de firma Van Nelle aan de Schie op de vijfde etage in een liftkoker gevallen De man was onmiddellijk dood. HET INTERVIEW MET DEN HEER HELLFERICH Het Indische blad De Locomotief bespreekt het ook in ons blad opgenomen interview met den heer Hellferich, waarin deze ver- schillende merkwaardige uitlatingen deed. Het blad noemt de rede een diagnose, maar wijst er echter op, dat de inlandsche pers het interview uitlegt als een beschuldiging, ter wijl de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat ook Duitsche bladen wellicht het meer accu- satieve element zullen onderscheiden. Het blad meent echter, dat het oordeel van den heer Helfferich ernstige beschouwing ver- dient HET AUTO-ONGELUK BIJ BENTVELD De toestand van mej. Hoogeboom (niet mevr. Hoogeboom zooals gemeld is) is nog steeds ernstig, doch de patiente is thans bui- ten oogenblikkelijk levensgevaar. Ook de chauffeur Visser biijkt een vrij emstige ver- wonding te hebben ppgeloopen, hij heeft een bekkenbreuk. KEURINGSDIENST VOOR WAREN. Verschenen is het verslag van de bevindin- gen en handeling van den Keuringsdienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar, over het dienst jaar 1927. Ook dit jaar bleef de organisatie van den dienst ongewijzigd en werd voortgegaan op dezelfde wijze, waarop in vroegere jaren is gewerkt. Ook het gebied, waarvoor de dienst is aan- gewezen bleef ongewijzigd en omvat 77 ge- meenten, die 1 Dec. 1926 237.414 inwoners telden. Het verslag gewaagd van een gevoelig ver- lies door den dienst geleden, tengevolge van het overlijden van den heer G. H. Schnei ders. De eindcijfers der tabellen wijzen weer op toename ten opzichte van vorige jaren, het geen zoowel voor de administratie, als voor het analyseerend personeel en het personeel van den buitendienst wiist op ingespannen arbeid. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen (N.-H.), die jaarlijks het in den lande reeds vermaarde Bloemencorso organiseert en dit jaar op 8 Augustus wederom een corso uitschreef, waarvoor door bekende te Bergen woonach- tige kunstenaars voor deelnemende vereeni- gingen ontwerpen zijn gemaakt, heeft het aangedurfd om op 14 Augustus a.s. het mo- derne avondopenluchtspef „Didoler" van Ds E. D. Spelberg en Frans Huysmans in het openlucht-theater te Bergen te doen geven. Voor dit moderne openluchtavondspel, werd de medewerking verkregen van de drie plaatselijke Tooneelvereenigingen te Bergen, terwijl de hoofdrollen vervuld zullen worden door de heeren Kommer Klein van de Stads- schouwburg te Amsterdam en Gerard Cloeck van ,,Bilderdijk" te Alkmaar. Ruim honderd personen werken aan dit stuk mede en houden daarvoor reeds twee- maal per week repetitie. De heer Eernstman te 's-Gravenhage schreef de muziek voor dit werk, welke mu- ziek, onder leiding van den modernen compo- nist Jac. Jansen, door een symphonieorkest zal worden uitgevoerd. Costumeering van het huis Davidson te 's-Gravenhage. Volgens gegevens van den kunstenaar Frans Huysmans wordt er voor dit stuk een speciaal podium van 25 X 18 M. gebouwd op 2 M. hoogte, met een ondergrond en ver- schillende trappen, terwijl alles door 'n hori zon van 25 X 10 M. zal worden afgesloten, waarop door zoeklichten vanaf drie licht- torens met een speciale moderne tooneeltech- niek gewerkt zal worden. De V. V. V. laat op het terein een 2400 zitplaatsen aanbrengen en stelt van heden af aan haar eigen Informatie-bureau te Bergen reeds de gelegenheid open om toegangsbe wijzen aan te vragen, terwijl 's avonds na afloop extra trams naar Alkmaar zullen rijden. Naar wij vernemen werd dit stuk het vorig jaar Pinksteren voor het eerst gespeeld op de Landelijke conferentie van den V. C. J. B. en bestaan er plannen om dit stuk, welks op voering te Soesterberg een groot succes was, ook geschikt te maken voor een opvoering in de Stadsschouwburg te Amsterdam, hoewel het geheel voor een openluchtavondspel is geschreven. Wij hadden met Ds. Spelberg over het stuk een onderhoud en deze was zoo welwillend ons het volgende daarover te verstrekken, waaruit wel biijkt dat het gegevene in dit moderne stuk het gegevene is van de beste stukken uit alle tijden. Hetgeen Ds. Spelberg ons over het stuk verstrekte laten wij thans volgen: Didoler Wat het spel Didoler wil geven is in het kort gezegd dit: een moderne verbeelding van wat in alle tijden in het menschelijk leven drijfveer is geweest om waarachtig te kunncn leven. Deze verbeelding knoopt zich vast aan een min of meer fantastisch gegeven, dat op een bodem van een zekere werkelijkheid zich ge heel symbolisch wil laten verstaan, natuur lijk niet zoo, dat elke zin, elke uitroep in het spel aan symbolische waarden gaat beant- woorden, maar men neme die werkelijkheid meer als aanleiding tot symbolische open- baring. Het verloop van het spel in groote trekken is zeer eenvoudig. Didoler de dwaler) is een zwerver, die op 'n goeden dag ontwaakt aan den weg bij 1 begin van een dorp, juist op het oogenblik, waarop twee stratenmakers, Maarten en Va- lentijn, in den ochtendschemer hun nuchter bedrijf zullen aanvangen. Door beide mannen naar het dorp ver- wezen, vindt Didoler in het dorp niet wat zijn zoekende geest bevredigt en getrokken door het verwijderd, maar zeer lokkend silhouet van de nabije stad, begeeft hij zich daarheen op weg. Het leven in de stad is hem tot een bittere ontgoocheling. In de haast van het jachtende leven gaat zijn stem verloren, in de kolking van het duistere begeeren vindt hij geen be- vrediging. Ten slotte wordt hij zich de on- waarachtigheid van het zijnde bewust op het groote volksfeest. Zijn wil komt tot ont- plooiing, als hij, nu bewust van de profetische krachten, die in hem werken, het volk op- zweept tot revolutionnaire gezindheid en ge- weld. Echter biijkt deze nieuwe levensfase aan eigen kracht ten onder te gaan; soldaten komen; op het duistere plein in de stad wor den de opstandelingen neergeschoten, het on- toereikende van deze revolutionnaire daad wordt aan het licht gesteld. Dan eindigt het spel in een visoenair tafreel, waarin Didoler op het duistere plein tot ontwaken komt. Daar verschijnt hem het Eeuwig Zelf, symbool van het Eeuwig be- ginsel des levens, dat hem tot nieuw leven wekt en hem in staat stelt de gevallenen op te richten en tot nieuw leven te inspireeren. Dit gegeven kan grondslag wezen van bovenvermeld symbolisch bedoelen. Als Didoler op het voorplan van het wijde podium, waarop het spel wordt gespeeld, bij het geklop der stratenmakers Maarten en Valentijn wakker wordt, dan verstaat men: het is de mensch, de willekeurige, de zoeker, de zwerver, die aan de levensstaat het be staan van zijn leven opent. Maarten biijkt in de volgende dialoog al terstond de posi- tieve lichtende kracht te zijn, die het leven begeleidt, Valentijn de negatieve, de duistere. Het dorp geeft den staat van het ongecompli- ceerde, het simpel-primitieve, waarin de mensch naar zijn aanleg, naar zijn kind-zijn toch immer weer naar het leven zoekt, maar waarin de moderne mensch het niet meer vindt. Hij wil het leven in de felle tegenstelling, in de schrille bewogenheden, gesymboliseerd in het beeld van de stad. In de haast, in de jacht, wil hij zich staande houden, zichzelf verwezenlijken: „Ik wil, wat alle menschen willen „Mij dringen in hun wild bewegen „Door de straten gaan „Over de pleinen door de stegen. „Ik zal de mijnen vinden, „Die met mij strijden, „Die samen lijden, „Hun eenzame smart Totdat het Didoler ten slotte in de wilde bewogenheid duidelijk wordt, dat het een onontkoombaar noodlot is dat't leven regelt, zooals op het podium de als dood gegrimeer- de verkeersagent het verkeer gaat regelen, dat in zijn vele differentitaties oorspronkelijk als een fel-bonte chaos den toeschouwer voor bij trekt. Hier speelt zelfs de metro, symbool van het ondergrondsche, haar rol. Deze zelfde noodlotsfiguur sleept Didoler mede naar de duistere gebieden des levens, waar de liefde tot demonie wordt; onder zijn klagend harmonikaspel trekken de vormen der het leven beheerschende liefde aan den zwerver voorbij, hem meesleepend. Als hij zich in brandenden strijd aan deze demonie ontworstelt, verschijnt in rooden gloed op de groote boven-ailes-verrijzende metershooge schijf achter het podium het donkere kruis der menschelijke aarde-gebondenheid. Deze zelfde noodlotsfiguur bespeelt ook het draaiorgel, waarmee het feest der volks- bevrijding wordt ingezet, dat echter in werke lijkheid van alle ingebeelde eenheid de bespot- ting is. Alle groepen der maatschappelijke volksconstellatie zijn geborgen achter houten hekken en worden door den beroemden feest- redenaar Mr. de Bekende toegesproken, Deze toespraak, ironisatie van bovenbedoel- de volkseenheid, wekt bij Didoler, onder in- spiratie van zijn gezellen Maarten en Valen tijn, die reactie, die hem drijft tot het verzet uitloopend in den grooten opstand. Hier is zijn stem het massaal geweten. Als echter het geweid der wereld, gesym boliseerd in de komst der soldaten, zijn natuur lijk recht herneemt, biijkt veel oorspronkelijke bi.ival loos, het enthousiasme der massa dra ledig. Hier wordt het idealisme van den droomer door de schuld en het toedoen der wereld vernietigd. Dit is het tragisch knoop- punt van het spel. Als in die tragiek van het leven alle men- schelijkheid ontoereikend is gebleken, open- baart zich juist aan de smart en aan den aood des levens de goddelijke werkelijkheid. „Een ding staat bij het „Wisselen der getijden „Dat niet vergaat „Bij alle dingen, die verglijdtn „Een ding, dat blijft. „Ik ben de duur, „Het eeuwig heden „Het eeuwig uur, „Dat in den tijd verstijft En het is het Eeuwig zelf, dat aan Didolef, aan den mensch, aan elke verloren mensche- lijkheid nieuwen zin geeft en nieuwe, ongeken de mogelijkheden tot het leven. In een vreogdelied eindigt het spel. Lichte, kleurige gestalten als zoovele symbolen van deze nieuwe levensmogelijkheden betredec van alle zijden het podium. Om waarachtig te kunnen leven moeten mensch en menschheid zich in dezen tijd van ondergang en vertwijfeling wederom hun Eeuwig Zelf bewust worden. Door de keurmeesters zijn in den loop van het verslagjaar 17765 inspecties gehouden, en bij die gelegenheid 176.738 voorraden voedingsmiddelen en andere waren gekeurd, waarvan 1552 moesten worden afgekeurd, welk aantal belangrijk kleiner is dan dat van het vorig jaar. 114 Processen-verbaal zijn opgemaakt, waarvan een zeer groot aantal bij schikking werden afgedaan. Voorts werden vele kleine overtredingen met een schriftelijke of mondelinge waar schuwing afgedaan. Dit aantal bedroeg 1754. Dr. Mol eindigt zijn verslag, dat veel ge gevens bevat, en zeker door hen die zich van deze kunst op de hoogte willen stellen met vrucht geraadpleegd kan worden aldus. Ook nu weer meent de ondergeteekende dit verslag te moeten eindigen met een spe ciaal woord van dank aan de Rechtbank, aen Politierechter, de Kantonrechters, den Offi- cier van Justitie en tenslotte, doch niet in het minst, aan den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie voor den grooten steun, dien de Keuringsdienst en zijn werk van dezen moclit ondervinden en waardoor het alleen moge- lijk is de gegeven voorschriften tot haar recht te doen komen, terwijl ook met erkente- lijkheid wordt gewezen op den gewaardeer- den steun van rijks- en gemeentepolitie. Gesteund door de belangstelling en de blij- ken van waardeering van autoriteiten en an dere belangstellenden zal op dezelfde wijze worden voortgewerkt. TEELTBEPERKING VAN BREEDERTULPEN. Tot voortzetting besloten. Het orgaan der Alg, Ver. v. Bloembollen- cultuur schrijft o.a.i Door een vergadering van kweekers van Breedertulpen, onderteekenaren van de on- derlinge overeenkomst, die in 1927 gegolden heeft, is het besluit genomen, andermaal een dergelijke overeenkomst aan te gaan op denzelfden grondslag. Deze was, dat elk ond-erteekenaar zich vrij- willig verplichtte van elke 100 roe Breeder tulpen, die hij heeft geplant staan, 5 H L. in te leveren voor vernietiging (verkoop als vee- voeder) De opbrengst werd na aftrek der noodzakelijke administratieve kosten besteed voor het aankocpen van Breedertulpen bij de onderteekenaars, die meer dan dit kwantum wilden inleveren. Het resultaat is geweest dat ruim 1000 H.L. van de beplante opper- vlakte van de onderteekenaars aan den op- plant werd onttrokken en bovendien nog on geveer 150 HL. na aankoop kan worden vernietigd. Berekend wordt, dat hierdoor een uitplant van circa 6000 R.R. werd voor- komen. Deze proefneming, die ook wat het dadelijk resultaat betreft, niet geheel zonder gevolg is gebleven, dient naar het oordeel der vergadering te worden voortgezet, opdat bereikt worde dat de productie der Breeder tulpen gelijken tred houdt met de voor dit artikel beperkte afzetkansen, Pas na eenige jaren kan worden geconstateerd of dit doel langs dezen weg kan worden bereikt, maar de in 1927 genomen proef kan voorloopig als geslaagd worden aangemerkt. Van vele zijden, ook van firma's, die ver- hinderd waren de vergadering bij te wonen, werd het voorstel dei commissie van uit- voering om voor 1928 op denzelfden grond slag een overeenkomst aan te gaan, toege- juicht. Men zal trachten enkele bezwaren, die bij de uitvoering in 19.27 gebleken zik>. te voor. S7X88 TfrrtimiiigSi

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6