Wekelijkscb Overzicht Plnimveeteelt. ovono1 Doorzitien PUROL ,0^0, OAOA TijdsehHfien smakte tegen de planeet aan, bezeerde zich echter niet, doch leed eenige schade aan zijn rijwiel. De heeren in de Ford maakten zich met hun sardinesblikje uit de voeten, doch het nummer was genoteerd en de eigenaar stond aanvankelijk ook terecht als bestuurder en werd bij verstek ver- oordeeld tot 25 boete of 12 dagen hech- tenis alsmede ontzegging van rijbe- voegdheid voor den tijd van 4 maanden. De veroordeelde kwam in verzet en wees als nu aan als bestuurder den caf6houder Th. Z., thans te Bergen, wel- ke delegatie van schuld het resultaat had, dat hij werd vrijgesproken en een vervolging werd ingesteld tegen den nieuwen verdachte Z., die thans voor bedoeld feit terecht stond. De heer Z. erkende heden wel den bestuurder te zijn geweest, doch beweerde de aanrij- ding niet te hebben opgemerkt. Voorts ontkende hij onder den invloed van ster- ken drank te zijn geweest. De ambtenaar hield een scherp requi sitoir en vroeg veroordeeling van ver dachte tot 60 boete of 60 dagen hechte- nis plus ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van 5 maanden. Uitspraak 3 Augustus. LETTERKNECHTERIJ. De landbouwer Wiilem L. uit de Schermer, die al tal van jaren lid is van den A. N. W. B. en 8 Juli met zijn motor voor 'n oogenblik gebruik maakte van het rijwielpad, teneinde den rotslechten Schermerweg, behard met keien zoo groot als commissiekazen te ontwijken, werd al heel gauw door een politieman opgemerkt en ontving een spoedconvo- catie om als verdachte voor den kanton- rechter te verschijnen. De kantonrechter nam hem de over- treding niet zoo heel erg kwalijk en leg- de slechts 2 boete of 2 dagen hechtenis op. NOODLOTTIGE SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN. De timmermanspatroon en machinale houtbewerker J. C. D. te Alkmaar, was in den middag van Zaterdag 11 Juli nog druk bezig met een machine en werd voor een moment van zijn arbeid afge- roepen door een bezoeker. Hij ver- zuimde de machine af te zetten en zijn zoon, die ook bij vader in de leer is, meende goed te doen, het werkstuk, dat onderhanden was, even af te maken. Doch of de duivel er mee speelde, juist op dit moment, verschenen een paar controleurs van den arbeid en snapten het jongmensch, bezig met verboden ar beid. Aldus het relaas van den timmerman, die heden wegens de overtreding terecht stond. De kantonrechter vond het jammer dat hij dit verweer niet aan de politie had opgegeven, was het overigens vol maakt eens met den vader, dat het heel wat nuttiger was voor een knaap, om zijn vader te assisteeren, dan noodge- dwongen te loopen lanterfanten, maar aangezien de wet nu aanmaal dezen be- lachelijken toestand heeft geschapen, was hij tot straffen verplicht en ver oordeelde hij mitsdien den timmerman tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. DE OPROEPING NIET OVEREENKOMSTIG DE FEITEN. De chauffeur Abram K. verscheen als verdachte naar aanleiding van het hem bij oproeping ten laste gelegde feit, dat hij op 13 Juli, bij de bekende bocht te Bergen ter hoogte van „Vrouwtje in 't duin" naar Schoorl, met zijn vierwiel links van den weg zou hebben gereden. De verdachte ging echter niet accoord met de oproeping en beweerde, dat de bocht met het geval niets te maken had. Hij moest uitwijken voor een auto, die op den weg naar Schoorl ter zijde van den weg stond en had daarover direct met den verbalisant Strooker reeds ver- schil van meening gehad. Daar de rijks veldwachter niet aanwezig was, werd besloten, de volgende week de zaak voort te zetten. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet- ten, verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. VEREISCHT NADERE TOELICHTING. De landman Jan D. te Castricum zou op 13 Juli door den rijksveldwachter A. Gorter zijn aangetroffen, zittende op zijn door honden voortgetrokken wagen- tje, waarvoor hij geen vergunning had. Verdachte ontkende zulks. In de op roeping stond kwart voor 3 n.m. Toen was hij nog thuis. Om kwart voor 5 was hij met zijn hondenkar uit geweest, doch hij ontkende pertinent, dat hij dien dag op die kar zou hebben gezeten. Hij had wel gezegd tegen Gorter, dat het wel eens gebeurde, dat hij op de kar plaats nam en toen had Gorter hem ge zegd, dat hij D. moest bekeuren. Aangehouden tot de volgende week, ten einde den verbalisant te hooren. SCHRIFTELIJK VONNIS. Abram C., veehouder te Oterleek, over treding der vleeschkeuringswet. Niet strafbaar. Ontslagen van rechtsvervol- ging. Geeischt was 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Provincial! nieuws KOEDIJK. CASTRICUM. Ongelukkige val Toen Donderdagmiddag de eclitgenoote van den veeh. J. G. alhier zich op den hooizolder bevond en naar beneden wilde langs de lad der, gleed deze uit, waardoor zij zoodanig kwam te vallen, dat een harer armen op twee plaatsen was gebroken. De geneesheer, die gewaarschuwd werd, ste za! tevens belast worden met at uncfle van penningmeester. I Na behandeling dezer zaken hield de Eerw. heer Rector L. A. Roozen een interes sante causerie over Hoornsche straatnamen, Alhier zal op 1 Septemb. a.s. de jaarlijk- sche Fokveekeuring worden gehouden, uit- gaande van de afd. Hoorn van de Holl. Maat- schappij van Landbouw. BOVENKARSPEL. Hoewel de handel in vroegc aardappelen over't algemeen gedrukt is, bestaat er hier thans nog al veel vraag naar foters. Vooral van Belgische- en Fransche zijde is betrekke- lijk veel vraag. vond echter overbrenging naar het ziekenhuis niet noodig. Gisterodhtend is den arm gezet. Veiling. Gister waren aan de veiling van Ons Be- lang aangevoerd 3484 manden aardbeien Was de verwachting niet hoog gespannen om dat de prijzen Donderdag op de vrije veiling alhier, Heiloo en Beverwijk zakkende waren, gister werden alhier wederom goede prijzen besteed en wel van 48 tot 56 cent per K.G. De aanvoer erwten bedroeg 300 zak van 20 K.G., waarvan de prijzen als volgt waren: doperwten van 13 tot 22 cent: raspers van m/z tot 26 cent. De aanvoer tuinboonen bedroeg ook 300 zak en werd besteed van 5U> tot 10y, cent, alles per K.G. De aanvoer zwarte bessen was niet zoo groot als Donderdag. De prijs bedroeg 40 cent per K.G. HEILOO. Het bestuur van de V. V. V. „Heiloo Voor- uit" heeft den architect K. Veldkamp een ont- werp laten maken voor een gebouw voor sport en; kunst. De begrooting bedroeg 7000. Voor een gunstige exploitatie moesten de vereenigingen voor muziek, kunst en sport van het gebouw gebruik maken, wat echter zoo als we destijds meldden op een mis- lukldng is uitgeloopen. Slechts een vereeni- ging wensch te gebruik te maken h f 150 per jaar. Hierdoor is op de begrooting der exploi tatie een tekort van 200. Het bestuur zal op de eerstvolgende verga dering eenige voorstellen doen en rapport uit- brengen. Mocht de vergadering het bestuursvoorstel tot stichting van een gebouw voor sport en kunst verwerpen, dan zal het bestuur de vol gende voorstellen aan de vergadering voor- leggen: 1. oprichting zwembad, 2. openlucht- theater en bouw muziektent, 3. oprichting N.V. tot exploitatie van een gebouw voor sport en kunst. Door de heeren Vrijburg en van't Veer zijn aan B. en W. vragen gesteld over de uit- voering van de bouwverordening. Als dan zal de kwestie Bouwman contra Opdam aan de orde komen. BROEK OP LANGENDIJK. Gister was het 25 jaar geleden dat voor het eerst op de veiling alhier de contante be- taling van de gekochte producten werd inge- voerd In verband daarmede werd door den heer S de Boer, secretaris der L. G. C., voor dat met het veilen een aanvang werd ge maakt, in het kort gememoreerd het ontstaan deze contante betaling, welke een zegen bleek te zijn voor handel en tuinbouw, trots de tegenkantin, dervonden. rag 1 Ht welke in den beginne werd on- ulde werd gebra.cht aan de hee ren N. Kooij en wijlen J. Dirkmaat, die toendertijd het aandurfden, om als betaal- meester op te treden. Tevens werd door spr. nog medegedeeld dat naast dit jubileum ook de tegenwoordige betaalmeester de heer W. Dirkmaat, jubileert, welke eerst bij zijn vader op het kantoor werkzaam was en na diens overlijden optrad als betaalmeester. In hartelijke bewoordingen werd deze door spr. gefeliciteerd en hem dank gebrachtvoor de eminente wijze, waarop hij zijn taak ver- vult. Als blijk van waardeering werd den heer Dirkmaat door het bestuur der Langedijker Groenten-Centrale dan ook een bloemstuk aangeboden. Door den heer Dirkmaat werd hierna dank gebracht voor de betoonde hulde aan hem gewijd. De heer F. van Duin uit Vlissingen, die in de jongste raadsvergadering tot onder- wijzer aan de openbare school alhier werd benoemd, heeft deze benoeming aangenomen en zal na de zomervacantie in dienst treden. Beh.and.el ook de kleinste verwonding zorg vuldig. Verbindt haar direct met een steriel verband (in geval van nood een schoonge- wasschen zakdoek), zoodat zij voor veront- reiniging bewaard en tegen stooten be- schermd is. Doet gij dit niet. dan zal zij U\ door ontsteking wekenlang hinderen, terwijl in sommige gevalien ernstige verzwering, bloedvergiftiging en de dood kan volgen. Rpept tijdig geneeskundige hulp in. GEZONDHE1DSRAAD. Sport in Beeld. Dit nummer geeft een serie kiekjes van de courses op Duindigt en de ruitersportfeester te Hilversum, waarvan de laatste vooral be- langrijk zijn om de a.s. Olympische Spelen. Natuurlijk wordt voor de nationale roeikam- pioenschappen een groote plaats ingeruimd. Verder geeft dit nummer interessante kiek jes, die in het teeken staan van de naderende Spelen. Hiervan noemen wij o.m. het vijfde gedeelte der Olymp. Kunst-tentoonstelling, de aankomst der Japansche sportsmen, eenige bekende buitenlandsche athleten en natuur lijk ook Nederlandsche cracks. Tenslotte zijn de overwinnaar van de Tour de France, de be kende Engelsche tennisster Betty Nuthal en andere sportmenschen aan de vergetelheid ontrukt, terwijl waterkiekjes er ons aan her- inneren, dat het zonnetje deze week danig gebrand heeft. Tal van lezenswaardige artikeltjes vormen den verderen inhoud van dit nummer. van ter Amsterdamsche Benrze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. OUDE NIEDORP. Op Vrijdagmiddag werd aanbesteed door Burgemeester en Wethouders van deze ge meente mede voor rekening der gemeente Nieuwe Niedorp en den Niedorperpolder het vernieuwen in gewapend beton van de vaste houten brug, gelegen in den „Oude Niedor- perweg", op de'grensscheiding der gemeen ten Oude- en Nieuwe Niedorp. 8 Personen hadden ingeschreven, als volgt: Jan de Boer te Zijdewind voor 4160; K. Lodder t e Nieuwe Niedorp voor 3995; F. Leek te Oude Niedorp voor 3280; J. Keesman te Schagen voor 3453; J. Faust te Nieuwe Niedorp voor 3598; K. Silver te Hoogwoud voor 3380; Gebr. Boekel te 't Veld voor 3460; C. Rutsen te Nieuwe Niedorp voor 3720. Aangezien alien boven de begrooting had den ingeschreven werd het werk niet gegund. HOORN. De Vereeniging „0ud Hoorn" heeft in „De Doelen" een algemeene vergadering ge houden onder leiding van den heer J. C. Kerkmeijer. Spr. wees in zijn opening op de actie der vereen. inzake het behoud van den Maria-toren en de in den gemeetneraad tot stand gebrachte verordeinng op de monumen- ten. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental thans 131 bedraagt; een 3-tal minder dan het vorige jaar. Gewezen wordt op de restau- ratie van het perceel „De Witte Engel" en de aangebrachte herstellingen aan perceelen op Bier- en Doelenkade. De rekening wijst aan in ontvangsten 1793.49; in uitgaven 1734.08, zoodat er een batig saldo is ad. 59.41. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. C. Kerkmeijer; in de vacature van den hr. K. Storm de heer H. J. Sindram. Deze laat- 14 Juli obi. N.W.S. 1000 1922 idem f 1000 '18 1000 '17 1000 '16 f 1000 '26 1000 '22 100 '23 1000 '21 D 1000 '17 I I li ~3f De raad vergaderde Vrijdagmiddag voltallig. De V o o r z i 11 e r, de heer Kikkert, opende de vergadering met den wensch dat de bespre- kingen een prettig verloop zullen hebben, in het aelang van de gemeente. Op een vraag van den heer Mulder deelde de Voorzitter mede, dat tusschen de be- Ireffende gemeenten en de Langedijker Groen- ten-Centrale een bespreking was gehouden over den weg door den Daalmeer. Ten aanzien van de financien is overeenstemming bereikt, behou- dens goedkeuring van de raden. Overeenstem ming met de grondeigenaren is er nog niet, doch tpr. heeft hoop, dat zij zullen inzien dat het hier een groot gemeentebelang geldt. Spr. heeft noop dat over een jaar de weg gereed zal zijn. De Voorzitter deelde mede, dat bij de ip 22 Juni gehouden kasopname bij den ge- meente-ontvanger 2975.56 benevens 9541.45 n kas was. 6 Juni had de administrateur van let electrisch bedrijf eveneens overeenkomstig de boeken in kas 9490.58*4. Namens B. en W. deelde de Voorzitte mede, dat B. en W. zich er mede vereenigd hebben om voor de personeele belasting Koe- dijk in de 7e klasse te laten, hoewel zij in een vorige vergadering ook oordeelden, dat Koedijk in de 6e klasse behoorde te worden geplaatst. Dit op grond van een onderhoud, dat B. en W, met den inspecteur hadden gehad, die er op had gewezen, dat er dan te veel woningen in Koe dijk buiten deze belasting zouden komen, ter wijl het z. i. niet aanging om menschen met meer dan f 1000 inkomen van die belasting vrij te stellen. Huizen met een huurwaarde van 100 en 125 zouden, als Koedijk in de 6e klasse kwam, buiten de belasting komen. De gemeente zou dan niet meer toe kunnen met de 40 opcenten en een volgend jaar de opcen- ten moeten verhoogen. De heer Mulder was van meening, dat de huizen van de woningbouwvereeniging veel te hoog zijn aangeslagen, Een aanslag van 20 :s voor deze werkmenschen veel te hoog. Over de andere woningen kan spr. niet zoo goed oordee- len. Wel weet hij, dat er ook daarin wonen voor wie het zeer bezwarend is den verhoogden aanslag te voldoen, Wanneer de gemeente de kans heeft om in de 6e klasse te komen, moet dit met beide handen worden aangegrepen. De menschen zijn blij gemaakt met de verlaging van de personeele belasting, terwijl blijkt, dat ze blij gemaakt zijn met een doode musch. De Voorzitter betoogde, dat als draag- kracht voor deze belasting in Koedijk 1000 in komen was aangegeven. Als men zich daaraan hield, dan bleef men z. i, op den goeden weg Spr, gaf toe, dat de personeele belasting een gekke belasting is. De belasting-ambtenaren zeggen echter „de woningen voldoen aan die en die eischen." Wanneer wij in de 6e klasse gaan, dan vallen te veel menschen buiten deze belas ting. Mocht de opbrengst meevallen, dan zijn B. en W. niet ongenegen, voor een volgend jaar verlaging van opcenten voor te stellen. Z. h. s. werd hierop overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Goedgekeurd was terug ontvangen de ge- meentebegrooting over 1927. Uit het rapport van de Commissie over de dijkschouw bleek, dat een verhuurd gedeelte in orde was, een tweede gedeelte gedeeltelijk en aan een derde was niets gedaan, doch de Commissie kreeg de toezegging, dat het in orde zou komen. De gemeentelanderijen bleken in orde, doch zullen in Augustus nog eens bezichtigd worden. Dit rapport en de gedane mededeelingen werden, evenals het ingekomen verslag van den keuringsdienst voor waren, dat bij de raadsle- den zal circuleeren, voor kennisgeving aange- nomen. Van B. en W, kwam hierfta het voorstel <n behandeling om over te gaan tot het aanschaf- fen van 4 rood-lichtgevende lantaarns, diverse brandkranen, 8 armbanden voor assistent- kringsluiters en 1 gei'soleerde schaar. Burgemeester en Wethouders stelden voor tot aanschaffing der lantaarns en armbanden over te gaan en brandkranen te plaatsen in het Laantje bij P. Bijpost, aan de Zes Wielen bij P. Steijn, te Huiswaard bij C, Snijders en op Oostwijk. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. nog niet voor het aanschaffen van een isolatie- schaar zijn, omdat naar hun oordeel de praktijk niet had geleerd, dat het noodig was, dat de brandweer een dergelijke schaar bezit. De heer Hart had aanvankelijk dezelfde meening, doch hem was gebleken, dat voor het Zuidelijk deel niet geldt wat voor Koedijk geldt. Men heeft in het Zuidelijk deel niet zoo gauw een lijnwerker bij de hand en het voorne- men bestaat om de brandmeesters met het ge bruik van een isolatieschaar op de hoogte te brengen. De Voorzitter zeide dat dit B. en W. niet bekend was. Spr. heeft persoonlijk thans geen bezwaar om ook de isoleerschaar aan te schaf- fen en dit te meer, omdat het voornemen be staat de brandmeesters met het gebruik van de schaar op de hoogte te brengen. Wethouder W. Visser bleef bezwaar ma ken. Wethouder J. Visser vond het overbodig. Als het in Koedijk niet noodig is, dan is het ook aan het Zuidelijk eind niet noodig, aangezien de lijnwerker daar thans op de grens van de ge meente woont. De heer Hart .verdedigde het voorstel na- der, waarop z. h. s. besloten werd de isolatie schaar aan te schaffen. De andere voorstellen van B. en W. werden eveneens z. h. s. aange- nomen, Z. h. s. werd besloten het verzoek van de Schoorlsche Rijwielpadvereeniging om subsidie af te wijzen. Aan een paar verzoekers werd ontheffing verleend inzake de hondenbelasting. Afwijzend wer dbeschikt op het subsidiever- zoek van de Politievakschool. De raad vereenigde zich ook met de onder- wijsuitkeering aan de gemeente. Van den Raad van State, oproeping om in zake de niet-goedkeuring door Ged. Staten van de begrooting der gemeente Koedijk voor het dienstjaar 1928, nadere memorien en bewijsstuk- ken, die tot staving der bezwaren of bewerin- gen noodig worden geacht voor 28 Juli 1928 in te zenden. De heer Hart gevoelde er wel voor om iemand naar den Raad van State af te vaardi- gen. Wethouder Visser meende, dat men daar toch niets mocht zeggen. De Voorzitter vermoedde, dat er wel ge- legenheid zou zijn, om stelling te nemen tegen het standpunt van Ged. St, Hierop werd besloten de gemeente te doen vertegenwoordigen. Besloten werd de instructie van den admi nistrateur van het G. E. B. zoodanig te wijzi- gen, dat het hem verboden is geschenken of steekpenningen aan te nemen. Iedere handeling daarmede in strijd kan een reden zijn tot on- middellijk ontslag. Op voorstel van B. en W. werd besloten op het pensioen van den kachelaanmaker C. Ploc- ger een jharlijksche toeslag van 66 te verlee- nen. Hierop werd de gemeenterekening aangebo- den over 1927. Ontvangsten 77170.54, uitga- ven 72415.57*4, batig saldo 4754.9614. Kapitaaldienst ontvangsten 19700, uitgaven f 19450, batig saldo f 25®. De Voorzitter feliciteerde de gemeente met dit succes. Het Tcohier van de hondenbelasting voor 1928 werd vastgesteld op een bedrag van 462.50. Op voorstel van B. en W. werd besloten de woning voorheen verhuurd aan den heer Tromp te verhuren aan den heer Kenters voor 1.50 per week. Hierna werd de vergadering gesloten. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn£'s worden gezonden aan Dr. te Hennepe Diergaardesingel 96 Rotterdam. Post- zegel voor antwoord insluiten en blad vermel- den. EEN EN ANDER OVER EENDENHOUDERIJ. Over het algemeen wordt er in ons land zeer veel over de kippenhouderij geschreven en be trekkelijk weinig over de eendenhouderij. Dit is eigenlijk wel opmerkelijk daar Nederland toch in verschillende streken een echt water- land is en veel gelegenheid biedt om eenden in hun natuurlijk element te houden. Laat mij direct beginnen met te zeggen dat de moderne leg-eend absoluut geen zwemwater noodig heeft, noch om veel te leggen, noch in den foktoomtijd. De moderne legeend, waaron- der ik dan versta de Reebonte en witte loop- eend en de Khaki-Campbell eend hebben geen zwemwater noodig. Men treft in ons land wel van oudsher de z.g. boereneend aan, een soort tamme, wilde eend, doch die reken ik niet tot de legeenden, al kun nen zij soms onder gunstige omstandigheden ook nog al aardig leggen. De eendenhouderij werkelijk als bedrijf werd veel in Waterland beoefend, doch dit bedrijf was gebaseerd op betrekkelijk goedkoop voer (mais en ondermaatsche visch) en de gewone boereneenden, die in Noord-Holland nog weer min of meer verdeeld waren en dan witborsten, spreeuwkoppen, krombek-eenden enz. genoemd werden, Dit bedrijf ging vooral toen de voer- prijzen laag waren tamelijk goed en een eend die ongeveer 120 eieren legde kon zich al ren- dabel maken. Tegenwoordig ziet men in Lands- meer en elders al veel deze eenden door kippen of door moderne legeenden vervangen, omdat het ouderwetsche bedrijf niet loonend meer is. Door de fouten die dit bedrijf te Volendam aan- kleefden is er te Volendam in de laatste jaren geweldig veel geld verloren en zijn vele een- denhouders dan ook diep in de schulden bij particulieren en de regeering geraakt. De fou ten van dit bedrijf gaf ik toen in 1921 aan en gaf ook de middelen ter verbetering aan, doch tot heden is er weinig verbeterd en zijn vele een- denhouderijen te Volendam dan ook verdwe- nen, de eigenaars in de schulden achterlatende. Dit bedrijf was gebaseerd op het voeren der eenden met visch en wel: kleine vischjes uit de Zuiderzee z. g. „nest" en kleine (hoofdzakelijk) platvisch uit de Noordzee z.g. „puf". Later is men „nesten „puf" ook wel door mosselen gaan vervangen, een methode waarmede ik proeven genomen heb en de bruikbaarheid van aangetoond heb. Door deze vischvoedering is dit soort bedrijf nauw verbonden aan het pro- bleem der Zuiderzee-droogmaking. Als over een paar jaar de Zuiderzee geen visch genoeg meer oplevert, wordt het voedsel schaars. Het „puf "-probleem is ook zeer moeilijk, daar een deel der visschers beweert dat door het wegvangen van de kleine platvisch in de Noordzee, de grootere visscherij ook enorme schade lijdt. Het instellen van een puf-verbod zou echter weer op groote practische en econo- mische moeilijkheden stuiten, zoodat men daar- toe ook niet gemakkelijk over kan gaan. Nu tegenwoordig de maisprijzen zoo geweldig hoog zijn, is dit soort bedrijf heelemaal niet loonend meer met de gewone N.-Hollandsche eenden en komt men dus voor groote moeilijk heden te staan in de eendenhoudende plaatsen van Waterland. Ik wijs er op dat het mislukken veel aan de soort der eenden ligt, want als men te Harder- wijk aan den tegenover Volendam liggenden oever der Zuiderzee komt, zal men verbaasd staan over de reusachtige eendenhouderijen die daar in de laatste jaren gevestigd zijn. Deze eendenhouderijen liggen te Tonsel, tusschen Harderwijk en Ermelo, op den drogen, hoogen, witten zandgrond en blijken met mais en Zul- derzeevisch (of garnalen) wel te rendeeren. Zij werken echter met de door mij als legeenden genoemde soorten en hebben, in den beginne wel met de Noord-Hollandsche eenden begon- nen, deze direct afgeschaft toen zij ver- gelijkingen konden gaan maken met de moderne legeenden. Tevens bewijzen deze bedrijven de waarheid van mijn stelling dat deze eenden geen zwem water noodig hebben. Ik mag gerust zeggen dat ik vanaf 1921, toen ik met de proeven in zake eendenhouderij begon, een der grootste propagandisten geweest ben voor de goede een- denrassen en veel tot de uitbreiding der een denhouderij bijgedragen heb. Vandaar dat ik, vooral in het buitenland, be kend ben als een eenden-specialist en dat ik nu deze positie, na eerst den boel aan den gang gebracht te hebben, moet gaan gebruiken om de eendenhouderij, die op onverstandige wijze hier en daar wordt opgevat, weer in normale banen te krijgen. Ik heb steeds het voor en te gen tegenover elkaar gezet en telkens de men schen gewaarschuwd toch vooral voorzichtig te beginnen en langzaam uit te breiden. De meeste menschen vergeten dat eenden houden heel ander werk is dan kippen houden en dat een goed kippenhouder van eenden vaak niets terecht brengt in den beginne. Een eend is een heel ander dier dan een kip en al kan men nu een eend, zooals ik door langjarige en uitgebreide proeven bewezen heb, goed zon- der zwemwater houden en met droog meel voe ren net als een kip, daarom is de eend nog lang geen kip en stelt aparte eischen. Het water is voor de eend het natuurlijke element en de on- natuur van het verblijf op het land kunnen wij alleen tot voordeel aanwenden als we zorgvul- dig allerlei kunstgrepen toepassen, waar we bij kippen op het land geen last van hebben. Vooral onder de tegenwoordige voederprijzen moet men al heel voorzichtig zijn om aan de eendenhouderij veel geld te besteden en daar om besluit ik, die als een der grootste propa gandisten beschouwd wordt en ook als een goed kenner (wat ik in mijn eigen oogen ook wel ben met de noodige dosis verwaandheid) met een waarschuwing, om goed voor en tegen te overwegen voor men aan de eendenhouderij begint. Als men nu gewapend is met de noodige voorzichtigheid, dan zullen we de volgende keer eens zien, wie nu w6l en wie niet in de termen valt eenden te gaan houden. Dr. TE HENNEPE. FONDSEN. 6 5 4 y3 4 4J4 6 6 5 y3 5 idem idem O.-Ind idem idem idem idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Holl. Kunstzijde Jurgens gew. aand. Maekubee Ned. Kunstzijde Philips Gloeilamp Philips Nieuwe Anaconda Beth. Steel C. v. A. Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn. Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab., Deli Maatij Oostkust j Senembah South. Pacific 5 obi. Holl. Spoor T5/'25 5 obi. Staatsspoor '15/'25 Union Pacific Prolongate Exdividend. 16 Juli 17 Juli 18 Juli 19 Juli 20 Juli 104i 1045/s 1047/16 104} D2Vie 1021/16 102 102* 1 -Of 101* 9715A, 99Vi« 99* 991/is 99* 99>/i» 103J 101* 103%, 103| 103* 105»/„ 104* 105* 1027/j6 102%; 102*' 102% 102} 100* 100* 100} 100} 250 247* 245* 245 247* 168 J 168 167* 166* 165* 177H/.0 178* 176f 176 177* 2011 202 203* 208* 220 2014 197* 196 202* 205} 444 440 449* 465 4?3* 687 694 711 720 708 687J 697 708* 717 707* 131J 133 175* 399 399 405 167* 165 164* 163} 163} 684 684 681* 669 630 378 378 378 374 379 391 390* 391* 390} 411* 410* 409f 411* 437} 392 228| 232 236* 233f 234 178J 179* 183* 185 188 74i 74* 76* 131* 131* 132* 209* 208* 207J 207* 209 534| 539* 549 554 553* 451 448* 453 450 446 183} 181 188 187 188* 525* 528* 535* 535* 539 100* 4

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10