Het geholmzinnige Cenootschap. Sobaabrnbriek. - 1 I: Siadsnieuws FBU1LLETON. No. .530. wmm PARTU Honderd dertigsle Jaargang. No 171 1928 Zaterdag 21 Juli. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijsteiling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR f>rengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijsteiling van den dienstplicht wegens BROEDERDIENST betreffende den hieronder genoemden persoon, de uitspraak is geschied, achter zijn naam vermeld: A. N. Tuinman, lichting 1929. Uitspraak: Voorloopig vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan binnen TIEN DAGEN na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreveh per- sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift ,daartoe aan de Konin- fin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Mili- taire Zaken, die voor de doorzending zorgt. Alkmaar, 20 Juli 1928. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. a. b WIJZIGING HEFFING PRECARIO- RECHTEN EN LEGESVERORDENING In bijlage nr. 91 zeggen B. en W. het vol gende: De aanhouding yan ons voorstel dd. 3 Juli 1928 (bijdrage nr. 85) tot wijziging der ver ordening op de heffing van leges en van rech- ten voor het gebruik van openbaren-gemeente- grond in de Raadsvergadering van 12 Juli j.l. geeft ons gelegemheid, eenige opmerkingen te maken over het bij Uwe vergadering inge- komen adres d.d. 10 Juli j.l. van de Alkmaar- sche Vereeniging voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, waarbij ver- zocht wordt het voorstel tot wijziging der legesverordening niet te aanvaarden. Door dit adres is feitelijk komen te vervallen jhet verzoekschrift dier vereeniging d d. 28 Maart j.l., dat .in de Raadsvergade ring van 29 Maart d. a. v. in onze handen werd gesteld om bericht en raad en waarbij verzocht werd, de heffing van rechten voor de bcven de openbare straat uitstekende voorwer- pen in verband met het arrest van den Hoo gen Raad d.d. 2 November 1927 in te trek- ken. Adressante wenscht blijkbaar, dat Uwe ver gadering zich tot die intrekking beperkt en niet overgaat tot vervanging van die belas- ting door een heffing van leges voor de op grond der Algemeene Politieverordening voor dit doel vereischte vergunningen. Het verzoek berust op tweeerlei motief: in de eerste plaats zou de gemeente zich schuldig maken aan wat de vereeniging noemt „het gebruik maken van de z.g. mazen van een wet", in de tweede plaats zou de heffing van leges voor deze vergunning een onbil- lijke uitzondering zijn. Ten aanzien van het eerste motief zij opge- merkt, dat men moet onderscheiden tusschen Ihet karakter der z.g. precariorechten en dat van de legesheffingen. Het gebruik van open- baren gemeentegrond is door de gemeen- tewet (artikel 238) beschouwd als een gebruik of genot, waarvoor de gemeente belasting mag heffen. Vrijwel alle gemeen- ten maken van deze bevoegdheid ge bruik. Tegen onwettigheid van alle belasting- verordeningen, dus ook van deze, waakt de Kroon, aan wier goedkeuring krachtens art 235 der gemeentewet de verordeningen wor den onderworpen nadat Gedeputeerde Staten daarover hun gevoelen hebben te kennen ge geven. Zoo geschiedde ook de heffing van rechten voor het hebben van voorwerpen bo- ven openbaren gemeentegrond op grond van een door de Kroon goedgekeurd voorschrift De Hooge Raad heeft van de rechtmatigheid van deze heffingen een andere opvatting dan het hoogste administratieve gezag. Het is hier een verschil tusschen de wetsinterpretatie der Kroon en die van den Hoogen Raad. Zij, die de opvatting van den Hoogen Raad juist ach- ten, mogen het derhalve niet doen voorkomen alsof de gemeente een verwijt treft dat zij de hierbedoelde heffingen tot dusver wel deed plaats hebben: de gemeente immers van haar kant had de sanctie verkregen van het andere orgaan dat wettigheidsvragen op administra tief gebied beoordeelt, t. w. van de Kroon. Intusschen, de uitspraak van den Hoogen Raad maakt het voor de gemeente raadzaam, zich niet meer te richten naar de opvatting vatTSe Krobn, offidat, al Eeurf de Kroon de verordening goed, de Hooge Raad' de beslis- sing heeft over de bij1 de toepassing gerezen geschillen en dus practisch het effect aan de goedgekeurde verordening kan ontnemen wanneer deze naar zijn oordeel niet met de wet in overeenstemming is. Ook al blijft Uwe vergadering, gesteund door de zienswijze van de Kroon, met ons het standpunt innemen, dat art. 238 der Ge meentewet deze heffing toelaat, dan zal dat derhalve toch weinig baten. Op dien grond gaven wij U in overweging de hierbedoelde heffing te doen vervallen. Hoe stelt adressante zich nu het gevolg van dit besluit voor? Zij verzet zich tegen vervanging van deze heffing door een andere speciale belasting. Dat het door de intrek king te lijden verlies (pl.m. 3000.per jaar) weer door belastinghzlimg zal moeten worden gedekt, ligt evenwel voor de hand Adresbante zou het waarschijnlijk niet onge- woon hebben gevonden, wanneer wij hadden voorgesteld, het hierbedoelde bedrag voortaan te putten uit de inkomstenbelasting of een an dere algemeen werkende belasting. Wij1 mee- nen evenwel de vraag te moeten stellen of daarmede dan de billijkheid zou gediend zijn. Het gaat hier om allerlei voorwerpen, waar- van dfe aanwezigheid voor d eneigenaar van zeer veel nut is, b.v. uithangborden, uitstal- kasten enz. In het onbillijfc o.a. voor het heb ben van deze tot reclame dienende voorwer pen boven tie openbare straat een bescheiden som in te vorderen? Hebben deze eigenaren geen nut van de openbare straat? Het per- soonlijk belang van dengene, die de hierbe doelde vergunning vraagt, spreekt zoo sterk, dat er alle aanleiding is, bij het vervallen van de tot dusver geldende bijzondere heffing te overwegen de invoering van een haar vervan- gende bijzondere belasting, welke eveneens uitsluitend van de houders der vergunningen een bijdrage vordert. De belasting, die zich daartoe uitermate leent is de legesheffing, waaraan reeds zoo veel andere administratieve beschikkingen zijn onderworpen. In deze gemeente is de leges heffing zeer gedifferentieerd. De legesheffing voor bouwvergunningen toont aan, dat Uwe vergadering reeds lang het principe heeft aanvaard, dat deze belasting voor sommige beschikkingen tot aanzienlijk hooger bedra gen mag worden geheven dan voor andere. De thans voorgestelde aanvulling is van dat- zelfde beginsel een toepassing. Zij blijft ons, doordat zij uitsluitend hen treft, die aan de gemeentelijke bemoeii'ngen een gerief of genot te danken hebben, billijk voorkomen. Dat de vereeniging van een andere meening is, be- treuren wijzij zou echter alleen dan van on wettigheid der voorgestelde heffing kunnen spreken, wanneer zij de overtuiging had, dat een legesheffing als wij Uwe vergadering thans in overweging hebben gegeven, met de wet niet in overeenstemming zou zijn. De ver eeniging toont dit niet aan, doch uit hare ont- stemming over het feit, dat de gemeente, zich de bevoegdheid tot het heffen van een bepaal- de belasting ontnomen ziende, gebruik maakt van een andere, haar op grond van de wet toekomende bevoegdheid om van dezelfde per- sonen door een eveneens bijzondere heffing de bate in te vorderen die zij langs den eersten weg niet meer kan innen. Dat inderdaad voor allerlei vergunningen leges worden gevor- derd, blijkt uit de desbetreffende verordening (gemeentebladen nrs. 728, 800, 909, 960 en 1021). Adressante kan dus niet met grond be- weren, dat deze vergunningen ten onrechte en bij wijze van uitzondering met leges belast worden. Dat zij tot dusver legesvrij werden uitgereikt, houdt verband juist met de omstan- digheid, dat de vergunning een jaarlijkschen aanslag op het precariokohier tengevolge had. De vereeniging behoeft zich bij aanneming van ons voorstel bij1 Uwe beslissing niet neer te leggen. Gelijk wij zeiden, wordt de wettig- heid der verordening beoordeeld zoowel door Gedeputeerde Staten als door de Kroon, zon- der wier goedkeuring de verordening niet kan werken. Ook om deze reden geven wij U in overwe ging, op het adres afwijzend te beschikken en af te wachten hoe het oordeel der Kroon over de wettigheid der aan haar oordeel te onder werpen heffing zal luiden. AANKOOP PERCEEL WESTER- WEG nr. 56. In bijlage nr. 992 zeggen B. en W. het vol- gende De eigenares van het perceel Westerweg nr. 56, gelegen op den hoek van de Visschers- laan, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E nr. 2459, groot 1 A., 10 c.A., heeft dit perceel aan de gemeente te koop aange- boden voor den prijs van 6100. Dit perceel vormt eene belemmering voor het verkeer door de Visscherslaan. Daar bo- vendien de grond, waarop de woning is ge- bouwd, bij het uitbreidingsplan voor openbare straat is bestemd, adht de meerderheid van ons college het, nu zich een geschikte gelegen- heid voordoet aan dit plan verder uitvoering te geven, gewenscht, het perceel aan te koopen en te "doen sloopen a Die meerderheid stelt U derhalve voor dien overeenkomstig te besluiten. Naar het Engelscb van J. S. Fletcher door Mej. A. T. Terwijl Jimmie op zijn damesgast aan de deur van het restaurant wacntte, kwam Schmidt, nog steeds de zeer deftige burger met hoogen hoed, handschoenen en parapluie, in de straat aan, alleen bedacht op zijn mid- dagmaal en de verpoozing van den avond. Hij keek naar Jimmie, hield zich alsof hij hem niet beter kende dan den eersten den bes- ten lantaarnpaal en ging het schitterend ver- iichte gebouw binnen. Toen Jimmy vijf minuten later met Eva binnen kwam, zag hij hem een likeurtje drinken. En om een reden, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven, voelde hij zich verlicht te weten dat hij en zijn gezellin onder deskundig toezicht stonden. Toen Jimmie op weg was naar de plek van de afspraak, bad hij de vraag overwo- gen, of hij Eva Walsden de gebeurtenissen van den dag zou vertellen Hij had een on- rustig gevoel, dat zij in gevaar kon verkee- ren, waarvan hij den juisten aard niet kon .voorspellen. En toch, als hij haar alles zei, SUPPLETOIRE GEMEENTEBEGROO- TING 1927. In bijlage 80 doen B. en W. het voorstel om de begrooting der inkomsten en uitgaven voor de gemeente voor het dienstjaar 1927 te wijzigen, zooals de uitgaven noodig maak- ten. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. GEMEENTELIJKE VERGOEDING 1925 EN VOORSCHOT 1928. In een uitvoerige bijlage genummerd 88 doen B. en W. voorstellen in verband met de 28 Januari 1926 in handen van B. en W. ge- stelde aanvragen van de besturen van de Vereeniging „St. Joseph" en de „Onze Lieve Vrouwe-Stichting" gevestigd te Amersfoort en de Vereeniging tot bevordering van Chris- telijk Schoolonderwijs alhier, om vergoeding van de kosten van instandhouding hunner scholen.. B. en W. doen dienaangaande voorstellen overeenkomstig de verplichtingen door de wet opgelegd. VERBETERING TWUIJVERWEG. In bijlage 89 zeggen B. en W. het volgende: Nadat wij ons ter uitvoering van het be- sluit van 17 Maart 1827, gen omen naar aan leiding van ons voorstel d.d. 8 Mrt. 1927, bij lage nr. 34, tot de kroon hadden gewend met't verzoek, aan de gemeente Alkmaar concessie te willen verleenen voor de heffing van een tol op den Twuijverweg, is het overleg met de andere bij den weg betrokken gemeenten voortgezet, op aansporing aanvankelijk van Gedeputeerde Staten, daama van den Mi nister van Waterstaat, die herhaaldelijk blijk gaf het totstankomen van overeenstem ming tusscheen de gemeente Alkmaar eener- zijds en de gemeenten St. Pancras, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noordschar- woude en Oudkarspel anderzijds met betrek- king tot de verbetering van den Twuijverweg op hoogen prijs te stellen. Daarbij zijn verschillende oplossingen over- wogen oin te geraken tot een plan, dat fi- nancieel zoo weiniig mogelijk bezwarend zou zijn, opdat ook daardoor een voor alle gemeenten bevredigend resultaat zou kun nen worden bereikt. In overleg met de Com- missie van bijstand voor de openbare wer ken gaven wij ten slotte de voorkeur aan een wegverbetering door middel van grintverhar- ding over een breedte van 5 M., waarnaast bermen van 1.50 M., zoodat de kruinbreed- te zou worden 8 M. De kosten zouden, met inbegrip van die voor het aanbrengen van een tafelschoeifng en een eenvoudige be- planting, bedragen f 35.500. Wij1 hebben gemeend, dit plan aan den Minister te moeten voorleggen, mede omdat het Z.Exc. allicht gemakkeiijker zou vallen, voor een dergelijk plan de medewerking der andere gemeenten te verkrijgen. Wij ver- klaarden ons thans, met instemming van de commissie van bijstand voor de financien, bereid. te bevorderen, dat dit bedrag geheel ten laste van Alkmaar zou worden pebracht, wanneer de vijf andere gemeenten de kosten van onderhoud geheel op zich zouden nemen. Dit voorstel is door den Minister ter sprake pebracht in een bespreking welke op 12 Juni j.l. te Broek op Langendijk is gehouden. Wij hebben toen nog het beding gemaakt. dat wanneer de provincie ten behoeve van het onderhoud van den Twuijverweg een bedrag beschikbaar mocht stellen uit de haar toegewe- zen uitkeering uit het wegenfonds, de gemeen te Alkmaar met het oog op de verhoudrng tus schen de kapitaalslasten en de geschatte on- derhoudskosten, 1000.twee-derde ge- deelte van dat bedrag zou moeten ontvangen. De vijf gemeentebesturen hebben toegezegd de totstandkoming van een overeenkomst op dien voet aan de gemeenteraden te zullen voorstellen. Kom'. de overeenkomst tot stand, dan ver- valt, gelijk vanzelf spreekt, de grond voor tol- heffing, zoodat Uw besluit van 17 Maart 1927 dan kan worden ingetrokken. Het is U bekend, dat ook wij de tolheffing steeds als een uiterste middel hebben beschouwd om de kosten van de wegverbetering eenigermate te dekken. Nu te verwachten is, dat op den bovenaangegeven grondslag een overeen komst tusschen de zes bij den weg betrokken gemeenten zal kunnen toestandkomen, geven kon zij zich een geheel verkeerden indruk van hem vormen. Zij kon bijvoorbeeld zoo weinig van hem wetend als zij inderdaad deed, de gedachte krijgen, dat hij haar in zijn eigen belang gebruikt had in het opsporen van Charles en de bende, die achter dezen stond In ieder geval zou zij ernstig verontrust wor den. Hij besloot, dat het beste, wat hij kon doen, was, zijn gewone politiek te volgen, met de zaken haar gang te laten gaanhij zou in ieder geval zorgen dat zij veilig naar Londen terugkeerde. Daarna „Heeft u monsieur Charles niet meer ge- zien?" vroeg hij, toen zij zich voor het diner neerzetten. „Is hij er niet weer geweest?" „Ik heb monsieur Charles niet meer ge- zien", antwoordde zij. ,Maar i'k heb van Madame in Londen gehoord". Zij maakte een lichte grimas van grappi- ge boosheid toen Jimmie zich omkeerde en haar aankeek. „Van madame Charles!" riep hij uit. „Wat sedert ik u zag? Hoe?" „Per telefoon dezen middag. Ik ver- moed, da-t monsieur Charles haar getelefo- neerd heeft. Zij is woedend". „Woedend? Waar over over de mand?" „Over de mand. Zij schold me als krank- zinnig uit. Zij gaf mij geheel en al de schuld. En zij zei, dat ik onmiddellijk alles moest doen wat ik kon om de mand te vinden alle zaken laten staan en dadelijk aan het wij U gaame in overweging, daartoe ode Uwerzijds mede te werken door te besluiten *a. ons, onder voorbehoud dat met de Raden der gemeenten St. Pancras, Broek op Lan gendijk, Z.-Scharwoude, N.-Scharwoude en Oudkarspel op den bovenvermelden voet overeenstemming zal worden verkregen, te machtigen tot verbetering van den Twuij verweg op de wijze als "in ons voorstel aan den Minister van Waterstaat is aan- gegeven en daarvoor een crediet beschik baar te stellen van ten hoogste 35.500.- nader te regelen bij suppletoire begroo ting; b. aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen fot het treffen van een overeen komst als bovenbedoeld wanneer de ande re gemeenteraden daarmede hun instem ming hebben betuigd. De tekst der overeenkomst, welke t. z. t. aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta-1 ten zou moeten worden onderworpen, zal U alsnog ter vaststelling worden voorgelegd. NEDERLANDSCH GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Wij ontvingen een exemplaar van het zoo juist verschenen Jaarverslag van het Genoot- schop tot Zedel-ijke Verbetering der Gevange- nen, waarin algemeene beschouwingen over het reclasseeringswerk worden gegeven. Een vergelijking wordt gemaakt met de in Ameri- ka bestaande methoden, die door den alge- meenen secretaris bij een studiereis zijn bestu- deerd. Amerika heeft zuiver ambtelijke reclas- seering, verbonden aan de rechtbanken. Ons land heeft de kans op een nog betere ontwik keling dan in Amerika, omdat bij' ons in zwang is mede de hulp van tallooze onbezol- digde vrijwilligers, die kunnen zorgen voor het nauwkeurige persoonlijke contact met de te reclasseeren personen. Maar dit werk van vrijwilligers kan geen goede vruchten afwerpen als het niet wordt geleid! en gesteund door een kader van ten voile deskundige leiders en als het niet wordt uitgeoefend op den vasten grondslag mede van ambtelijken arbeid. En reclasseeringsambtenaren heeft het ge nootschap nog niet voldoend-e mate, omdat de rijkssubsidie niet zoo groot is dat zij volledige ontwikkeling van het ambtenarenstelsel toe laat. Dit is zeer te bejammeren. Verder wordt er op gewezen dat de parti- culiere reclasseeringsorganisatie alleen dan kans heeft op den duur te blijven bestaan en haar heilzamen invloed uit te oefenen, wan neer zij in zeer krachtige, goed geleide orga- nisaties zal zijn samengevat. Op het groote, -ook thans weer in meerdere mate dreigende gevaar van versplintering van kracht, d.w.z van verzwakking, wordt in het Jaarverslag gewezen. Dit alles is van zooveel belang, omdat ver- dere voortgang te constateeren valt in de ont- volking van de gevangenissen en in de ver vanging van deze strafsoort door voorwaar- delijke veroordeeling. Hoe zich vooral de voorwaardelijke veroor deeling en de -dienst tot voorlichting van den rechter over aard en vroeger leven van ver- dachten blijven ontwikkelen, vindt men mede beschreven in het verslag. Ook vindt men daarin gegevens over de ontwikkeling van den voorlichtingsdienst, n.l. van 549 rappor- ten over verdachten aan -den rechter in 1921, tot niet minder dan 1392 zulke rapporten in 1927 En het aantal voorwaardelijk veroor- deelden, dat in 1921 aan het genootschap voor leiding en toezicht werd toegewezen, be- droeg 187, terwijl dat in 1927 bedroeg niet minder dan bijna het dubbele, n.l. 353. Aandacht verdient ook het motto „Wij bou- wen", waarmede men wil uitdrukken, dat men zich er terdege van bewust is, dat het werk nog verdere ontwikkeling behoeft, indien het van werkelijke maatschappelijke beteekenis wil worden. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 2—5 uur. Des Zaterdags van 9—1 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 en Maan- dag- en Donderdagavond van 7—8 uur. De ambtenaar van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschreven 2 chauffeurs, 1 drukker-zetter, 2 grond- werkers, 2 kantoorbedienden, 3 kellners, 2 kleermakers, 2 letterzetters, 2 magazijnbe- dienden, 2 metselaars, 3 meubelmakers, 2 op- perlieden, 5 pakhuisknechts, 3 reizigers, 1 scheepstimmerman, 3 smeden, 17 sigaren- makers, 3 stukadoors, 1 suikerwerker, 2 straatmakers, 4 timmerlieden, 1 vuurwerker, 1 winkelbediende, 30 losse arbeiders. Geplaatst: 2 grondwerkers, 1 huiskneeht, 1 loodgieter, 1 meubelmaker, 1 opperman, 1 sigarenmaker, 1 schilder, 1 timmerman, 17 losse arbeiders. Alkmaar, 21 Juli 1928. De ambtenaar voornoemd, A. KLEJMEER. 1 1. 2. 3. 4. A. Puts. Wit. e2—e4 Pblc3 f2f4 f4Xe5 Pgl-f3 Lfle2 C. Nijssen. Zwart e7e5 Pg8f6 d7d5 Pf6Xe4 Lf8—b4 c7c6?, 7. 8. 9. 10. 11. werk gaan." „Hoe laat was het?" vroeg Jimmie, na een oogenblik stil nagedacht te hebben. „Hoe laat? Ongeveer half twee. Ik kan natuurlijk niets doen. Ik begrijp niet waar- om er zoo'n drukte over die dwaze gans is Maar ik zal toch een heel onaangenaam kwartiertje met mevrouw hebben, als ik te- rug kom." „Het is beter, dat u mij met haar laat spre ken", zei Jimmie. „Ik zal alle schuld op mij nemen. En misschien kan ik haar tot rede brengen." Terwiji hij sprak, voelde hij dat hij dit goed zeggen kon, maar dat het toch maar praatjes waren. Hij wist nu, dat monsieur Charles naar Londen getelefoneerd moest hebben zoo- dra hij-, Jimmie, hem verlaten had, daaruit bleek de onrust die hij voelde over de verdwe- nen kostbaarheden. Nu, Jimmie wist nog van later dingen. Onbewust keek hij naar mon sieur Schmidt. Blijkbaar zeer op zijn gemak genoot die van zijn diner als een echt Parij- zenaar en scheen het wel alsof er geen mis- daad ter wereld bestond. Zijn kalm gezicht gaf Jimmie moed. „Nu," zei hij plotseling. „Laat madame en monsieur en hun oude gans loopen. Laten wij genieten van het oogenblik." Hij wijdde zich geheel aan zijn gezellin, bood haar alle heerlijkheden van bet jaarge- tijde aan. bewees haar alle mogelijke atten- Deze zet is bereicjs vele malen ook m onze rubriek als slecht aangegeven. 0—0! Dd8—b6t d2d4 Pe4Xc3 b2Xc3 Lb4Xc3 Lcl—a3 Lc3Xal DdlXal Opmerkelijk is dat de endergeteekende dez, partij in zijn eigen aanteekenboekje van voor 10 jaren terugvindt, doch hij herinnert zich niet of hij destijds de variante bij analyse zelf ontdekte, dan wel uit een of an der tijd- schrift overschreef. Wit heeft thans voldoende stellingsvoor- deel voor den pion en de kwaliteit, welke door hem geofferd zijn. 11. 'A Lc8-g4? De juiste zet is Le6, doch ook dan zouder wij Zwarts kansen niet hoogschatten. 12. Pf3g5 Lg4Xe2 13. Tflf7 Le2-h5 14. Tf7—e7f Ke8—d8 Op Kf8 volgt mat in 3 zetten. 15. Pg5—e6f Kd8c8 16. La3c5 Db6—a5 17. Dal—c3! Opgegeven. Op Dc3: volgt Tc7 mat. Uit tijdschrift N. S. B. van Januari '09. No. 1532. CARO-K ANN-OPENING. Gespeeld 9 Mei 1908 te 's-Gravenhage. Dr. E. Lasker. K. Geus (Den Helder). Wit. Zwart. 1. e2—e4 ;U' c7—c6 Deze tegenzet is van zeer ouden datum en werd reeds in de tweede helft der 18de eeuw door den beroemden Franschen meester Phi- lidor gespeeld. Daarop in vergetelheid ge raakt, werd zij door de meesters Kann if Budapest en Caro te Berlijn weder opgenc men en wordt thans gewoonlijk naar de/ genoemd. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. d2—d4 Pbl—c3 Pc3Xe4 Pe4—g3 h2—h4 Pgl-f3 h4—h5 Lfl—d3 Ddl Xd3 Lcl—d2 0—0—0 Thl-el Kal—bl Hiermede krijgt zwart d7d5 d5Xe4 Lc8—f5 Lf5—g6 h7h6 Pb8d7 Lg6—h7 Lh7Xd3 Pg8-f6 e7e6 Dd8c7 0—0—0 Lf8—d6! den aanval REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1928. Op 22 Juli zal geopend zijn de apothsek van den heer H. J. F. Wanna, Ritsevoort 5. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdicnst waargenomen. ties, reed eindelijk met haar naar een schouw- burg en deed alles wat in zijn macht was om haar een aangenamen avond te bezorgen. En altijd voelde hij de nabijheid van monsieur Schmidt. Hij zag hem in den schouwburg, Jimmie voelde dat hij in de buurt was, toen hij Eva aan het huis in de Rue de la Paix ver liet. En toen Jimmie een half uur later klopte aan de deur van de kamer naast de zijne, opende de detectieve die glimlachend met een bulging. „Daar is u dus!" zei Jimmie opgewekt. „Kom in mijn kamer iets drinken ik heb daar wel wat. Ik hallo!" In Jimmig's kamer, waarvan hij de deur open gelaten had, begon de telefoon te bel- len. Jimmie vloog weg om den hoorn te ne men „Hallo hallo!" riep hij. „Wie is dat?" Het volgende oogenblik keerde hij1 een ver- sohrikt gezicht "naar den detective. „Mijn God!" riep hij uit. „Juffrouw Walsden belt me op HOOFDSTUK XIII. Het huis in de Rue d1 e la Paix. Schmidt gaf geen mondeling antwoord op deze verrassende mededeeling. Uit zijn bewe- gingen bleek echter, dat hij het gewicht ervan inzag. Hij wenkte Jjmmie terug naar den en dreigt door Lg3":, fg3:, Dg3:, niet alleen een pion te winnen, maar tevens de pionnen g2 en h5 zeer zwak te maken. Daarom geeft wit den h-pion op. 15. Pg3—e4 -j Pf6Xh5 Zwart wint een pion, maar verliest den aanval. 16. Ld2—a5 b7—b6 17. La5—d2 Kc8—b7 18. c2c4 Ld6—e7! 19. Dd3—b3 c6—c5 20. d4—d5 Pd7f 8 Om na de6:, met het paard terug te kun nen slaan; fe6: zou zwart een moeilijk ti verdedigen pion bezorgen. 21. Ld2—e3 Ph5—f6 22. Db3—c2 e6Xd5 23. Pe4Xf6 Le7Xf6 24. c4Xd5 Pf8—g6 25. Le3cl TdS—d7 26. Dc2—e4 Th8—d8 27. g2-g3 Nutteloos zou e6f geweest zijn. Na zwarfs antwoord Dc6, ging de d-pion onherroepelijli verloren. 27Kb7—a8! Om de Koningin naar b7 te kunnen spelen. 28. Tdl—d3 Dc7—b7 29. Tel—dl Pf6—e7 De d-pion wordt nu viermaal aangevallen slechts driemaal verdedigd en moet dus ver« loren gaan. 30. Pf3—e5! Speelt zwart nu Td5:, zoo speelt wit Pf7: 30Pe7Xd5! Neemt wit nu Pd7:, zoo gaat door Pc3f en De4: de witte Koningin verloren. Zwart is nu 2 pionnen voor en heeft den aanval. 31. f2f3 Lf6Xe5 telefoon, keerde vlug naar zijn eigen kamer weer en kwam dadelijk terug, bezig zijn over- jas aan te trekken. „Ja, mijnheer?" zei hij1 rustig. „Zij zegt zij zegt", riep Jimmie uit, d.ie een zenuwachtig gesprek gevoerd had en den hoorn nog vasthield. „Zij zegt, dat er nie- mand in bet huis is. Iedereen is verdwenen zij is alleen. En zij: is bang. Wat moet er gedaan worden?" „Zeg haar", antwoordde de detective, vlug en flink sprekertd, „dat wij dadelijk bij haar komen. Laat zij intusschen naar de voordeur gaan, d'en eersten politie-agent, dien zij ziet wenken en hem vragen bij haar te blijven, tot- dat wij komen." Juist!" zei Jimmie met een zuchtvan ver- liditing. Hij herhaalde Schmidt's boodschay in den telefoon, hoorde het antwoord, beldt af, hing den hoorn op en vloog om zijn hoed en jas.Laten wij dadelijk gaan", bromde hij „Er is iets niet in orde, zooals zij zegt er moeten drie andere vrouwen in't huis zijn, en het is verlaten. Wat kan er gebeurd zijn?" Schmidt antwoordde niet, voordat zij naar beneden gehold en in een taxi gesprongen waren, (he door een zeer gelukkig toeval juist een vrachtje had afgezet aan de deur van het hotel. Toen- lacnte hij een beetje spottend. A M (Wordt yervoIgd.£ OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE- ZONOEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KUER< ZSEKTE. Middalburgachestr.Z17, Schevenlngon. "T* v. i,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5