DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. m ibonnomentsprljs Wj roornitbetoUng per s mmnUm f2.~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et AdvertenHepr. 25 ct. p. regel, grootere letters turn ifliiatmtfoita. Uneven franco X.V. Boek- en Handeladr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. AdnUnlstr. No. 3. So. 88. V MAAlDAfi Oagelijksch oversichf. Buitenland StacS&nieuws Dif notntnef bestaat off 2 bfatfen. Honderd dertigste laargang 1928 Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 23 JI L1 HET MILITAIRE VRAAGSTUK IN BELGIe. yvDe katholieke democraten zeg- gen htin steun toe. Heftige op- positie van de socialisten. Vandervelde contra de Broqueville. Zaterdag schreven wij, dat de onderteeke- Cing van het anti-oorlogpact binnenkort tot stand zou komen en we stelden de vraag, of nu niet een van de eerste daden der resp. re- geeringen moest zijn: vermindering van leger fen vloot, vermindering van de oorlogsbegroo- feg- Thans wordt onze aandacht gevraagd voor de militaire kwestie in Belgie, waaruit blijkt, dat althans Belgie nog lang niet aan ontwa- pening toe is Welk een schrille tegenstelling dus! Men zal zich herinneren, dat het militaire rraagstuk en de voor de oplossing hiervan door den Belgischen generalen staf gestelde eischen er toe geleid hebben dat de coalitie uiteen spatte. De socialisten wenschten niet tnede de verantwoordelijkheid te dragen voor jwetsontwerpen, die zoo zware lasten voor militaire doeleinden op het land lieten rusten en in het bijzonder konden zij zich niet vereenigen met de door den minister van oorlog voorgenomen regeling van den dienst- lijd, welke zij, gelijk trouwens ook de demo- cratische katholieken op zes maanden ver- langden te stellen, maar die de minister op ken minste acht maanden wilde bepalen, om dat naar zijn meening en naar die van den staf en de legeraanvoering in minder dan acht maanden geen bruikbaar soldaat was te vormen. Het was deze kwestie van den diensttijd die tot het aftreden van de socialistische mi nisters, uit het vorige kabinet aanleiding gaf. De nieuwe regeering, die toen gevormd werd en die steunt op een liberaal-katholieke meerderheid, is nu met haar militaire ontwer- pen voor den dag gekomen en ongetwijfeld zullen ze de goedkeuring der Kamer weg- dragen. Immers, ondanks hun vroegere wen- schen inzake den zesmaandschen diensttijd hebben de katholieke democraten zich bij de oplossing neergelegdom de katholieke eenheid niet te verstoren, maar ook, omdat wat de regeling der talenkwestie aangaat. met de eischen der Vlamingen, die hun voor- naamsten aanhang vormen, althans ten deele Jrekening wordt gehouden. Natuurlijk blijven de socialisten zich ver- zetten en een heftig debat is ontstaan tus schen hun leider Vandervelde en den minister van oorlog de Broqueville. Deze laatste leid- de de wetsontwerpen bij de Kamer in en ver- zocht den socialisten, hun oppositie op te ge- ven en aan de reorganisatie mee te werken in het belang van het land. Echter Vandervelde antwoordde slist en afdoende. Hij stelde zich op het standpunt, dat wel lswaar maatregelen moeten worden genomen voor de beveiliging des lands in geval van een aanvalmaar hij was het volkomen oneens, dat het land vooreerst zijn veiligheic bedreigd kon zien, zoodat alle bezwaren te gen een vermindering van den diensttijd ge lijk de socialisten die wenschten, van geen belang waren en de maar zeer beperkte ver- korting van den diensttijd, die de regeerinc voorstelde en waarbij een groot deel der sol daten een jaar of nog langer onder de wape nen zou blijven, overbodige lasten op het volk legde. Er was alle tijd om zich rustig op een nieuwe organisatie van een militieleger inct korten diensttijd voor tc bereiden, want gevaar Spralce van onrniddellijk Vandervelde deed daarbij uitkomen, dat de legerreorganisatie in het bijzonder gericht was tegen Duitschland, dat men zich bij het ontwerpen er van door het „Duitsche gevaar" had laten leiden en met nadruk zette hij uit een, dat er van een Duitsch gevaar thans niet son Worden gesproken. zeer be Het blijkt dus wel zeer duidelijk, dat de jou a listen van de nieuwe organisatie niets Jnoeten hebben en wellicht zullen er nog wel Weer klappen vallen tijdens de besprekingen. ■Met slot is echter voor iedereen duidelijk* de ontwerpen worden aangenomen en van een j^naanaschen diensttijd is geen sprake DUITSCHLAND. TWEE KINDEREN DOOR KRUIS- OTTERS GEDOOD. Naar Berlijnsche bladen uit Brandenburg ttelden, werden Zaterdagavond op dp door de Kochener-heide voerende straatweg naar Brandenburg dicht aan den rand van het posch een knaap en een meisje gevonden, die rikaar vast omarmd hielden. Het eene been van den jongen en de rech- rerartn van het meisje waren blauwzwart. De in kennis gestelde landjagers snelden met een aokter naar de plaats toe waar vastgesteld werd, dat de dood der beide kinderen. die voor het plukken van blauwe bessen naar de Roehener heide gegaan waren, door oeten van kruisotters veroorzaakt was. EEN ONGELUK BIJ HET BOUWEN. »r 5 reV'en*SIaniheim is bij een in aanbouw Wnd huis een_ ernstig ongeval voorgevallen, eat aan twee jongens het leveo Jjeeft gekost. Een 18-jarige arbeider stortte van een steiger naar beneden. Een balk viel met hem mede en trof twee kleine jongens, die daar in de na- bijheid aan het spelen waren. De arbeider heeft zijn beide beenen gebroken. De beide jongens zijn in het ziekenhuig aan hun ver- wondingen bezweken. CHINA. DE REGEERING VAN NANKING EN FRANKRIJK. Uit Nanking wordt gemeld, dat de regee ring te Nanking besloten heeft de nota van Frankrijk betreffende het opzeggen van het handelsverdrag tusschen Frankrijk en China, niet te beantwoorden. In het betreffende be- sluit wordt vastgesteld, dat China geen com- promis met Frankrijk kan sluiten, maar dat net bereid is met dit land onderhandelingen te openen over het sluiten van een geheel nieuw handelsverdrag. Waimeer de Fransche regeering dwangmaatregelen mocht willen nemen tegen de Chineezen in Indo-China, zal de regeering te Nanking gedwongen zijn te- genmaatregelen te nemen. FRANKRIJK. DE CONCERTZAAL PLEYEL. Wordt dadelijk herbouwd. Naar de directeur van de dezer dagen te Parijs afgebrande concertzaal Pleyel heeft medege- dedd, zal het gebouw zoo gauw mogelijk weer opgebouwd worden. Men hoopt het in Novem ber weer te kunnen openen. De oorzaak van het ongelijk is nog onbe- kend, maar het staat vast, dat de uitrusting van het gebouw voor geval van brand zeer behoorlijk is geweest. De gewonden maken het alien goed. De Amerikaansche pianist Denton is het eenige slachtoffer. NEDERLANDSCHE DAMES OP OORSICA AANGERAND. Aan de Petit Parisien wordt uit Ajacdo gemeld, dat een toeristen-auto, waarin vier Nederlandsche dames en een Franschman man zaten, bij den Cal Verde, tusschen Zica- va en Ghisoni door een gewapenden bandiet is aangehouden. Nadat hij de toeristen van hun geld en sieraden had geroofd, sleepte hij met de hulp van twee andere, eveneens gewa- pende bandieten, een der dames in het kreu- pelbosch, waar hij haar na een uur weer vrij- liet. Een bandiet, Battesti geheeten, is aange houden; men houdt hem voor den dader. BELGIe. DE MOORD OP DE ZANGERES. Een schandelijk misdrijf. Wij hebben reeds melding gemaakt van den moord op Eveline Brelia, een in Belgie zeer bekende concertzangeres, die behalve in haar vaderland, ook te Londen, Parjjs en Milaan vaak was opgetreden. De moord heeft groote ontroering gewekt, daar mevr. Brelia een gaarne geziene ver- schijning was in het Brusselsche concertleven en sedert kort met den heer Quinet, directeur van het Conservatorium te Charieroi was ge- huwd. Het echtpaar had juist de vorige week zijn buitenhuis in Montigny-le-Tilleul betrokken, daar de vacanties waren begonnen. Toen de heer Quinet Woensdagmiddag een bad in de Sambre ging nemen, zeide zijn echtgenoote wat bloemen te gaan plukken. Zij liep het bosch in, doch keerde niet terug. Den gehee- lep avond en nacht werd naar haar gezocht, totdat den volgenden ochtend om zes uur haar gruwelijk verminkt lijk op honderd meter van den weg werd aangetroffen. Uit het on- derzoek bleek dat de jonge vrouw onverhoeds van achteren was overvallen en tegen den grond was geworpen. Zij was gestikt door den prop, dien men haar in den mond had ge- duwd. Het bloed was haar uit mond en neus geloopen, haar kleeren waren verscheurd en alles wees erop dat de moordenaar zidi bo- vendien aan geweldpleging had schuldig ge maakt. Toen de moordtenaar zijn daad had bedre- ven had hij gepoogd zijn slachtoffer te ver- branden, doch slechts eenige kleedingstukken waren verkoold. Mensdhen in de buurt verldaren op het uur van de misdaad1 pen man, die op pantoffels liep, te hebben zien rondwaren. Een Pool is tot dusver gearresteerd, doch er zijn nog on- voldoende aanwijzigingen om hem in staat van beschuldiging te stellen. DE DOOD VAN LOEWENSTEIN. Het gerechtelijk onderzoek. E>e schouwing van het stoffelijk overschot van Loewenstein door dr. Paul, een medicus der crimineele politic te Parijs, is Zaterdag geschied. De opening van het lijk heeft niet plaats op verzoek van de Fransche gerechtelijke autoriteiten, doch op dat van de beide zwar gers van Loewenstein, die willen vastgesteld zien dat Loewenstein voor zijn vertrek uit Londen niet vergiftigd is. De familje van Loewenstein blijft van meening, dat zijn dood slechts het gevolg kan zijn van een ongeval. Aan de journalisten te Calais decide zij mede, dat de bankier steeds zeer verstrooid was en men hem nooit een deur zag openen zonder denindruk te krijgen, dat hij haar met ge- weld wilde lndrukken. De geruchten omtrent het verdwijnen van den bankier hebben de familiereden zoo onge- grond geacht, dat zij er vast van overtuigd waren, dab zijn lijk zou worden gevonden rl Sjafsteen was dan ook reeds besteld. De beoiunniug van de boot, welke bet lijk gevonden heeft, was zich overigens van de -be- teekenis van de vondst niet bewust. De gezag- voerder wist in het geheel niets van het ver dwijnen van den bankier Loewenstein, daar hij geen kranten las. Een lid der bemanning ontdekte de inscriptie op 't armbandhorloge, doch wist evenmin iets van het tragisch ver dwijnen van den Belgischen bankier. Een der zwagers van den bankier heeft medegedeeld dat hij van het Engelsdhe mi- nisterie voor de luchtvaart een brief heeft ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat een ongeval onmogeliik is, daar een persoon niet in staat was de deur van het vliegtuig te openen. Er bestaat ook een vermoeden van zelf- moord, doch deze gedachte wordt door hen, die Loewenstein goed kennen, niet aanvaard „Wij zijn daarom van meening," verklaarde Loewenstein's zwager, dat een misdaad niet onmogelijk is. Wij verdenken niemand, doch wij willen zekerheid hebben en willen niet dat later als het stoffelijk overschot van Loewen stein begraven zal zijn, een krant of finan- cieele instelling zal beweren, dat Loewenstein vodr het vertrek is vergiftigd en daarna uit het vliegtuig geworpen is." DE LEUVENSCHE BIBLIOTHEEK. De arbeider, die dezer dagen de balus trade van het nieuwe gebouw van de bibli- otheek te Leuven heeft vernield, is Zaterdag veroordeeld tot drie maanden gevangenis- straf. ENGELAND. DE INDISCHE SPOORWEGSTAKING. Paging om een trein te doen ont- sporen; botsing tusschen stakers en politie. In verband met de staking op de Zuid-Indi- sche spoorwegen is een poging gedaan om den posttrein uit Colombo te doen ontsporen Alleen de locomotief liep van de rails. Te Nayavaram had een botsing plaats tusschen stakers en politie, waarbij negen politiebe- ambten werden gewond. Het aantal slacht- offers bij de stakers is onbekend. De politie moest van de vuurwapens gebruik maken. Treinen tegengehouden en aangevallen De berichten van verschillende stations wijzen er op dat de toestand in verband met de staking dreigender wordt tengevolge van de toeneming der gewelddaden van de sta kers. Er werden 22 personen gewond bij een bajonetcharge van de'politie op een groote menigte, die den exprestrein uit Trivandrum tegenhield door groote rotsblokken en boom- takken op de baan te leggen en de reizigers met steenen wierp. Achthonderd man amsingelden den boot trein van Ceylon en twee personentreinen op 160 K.M. van Ma dras en viel en de passa- giers aan. De politie schoot en verwondde 1'5 stakers. Bij de botsing tusschen politie en stakers de Mayavaram zijn vijf personen gedood. RUSLAND. EEN BOERENSTRIJD. Tusschen het dorp Ludsit in Oost-Rusland, dat een dorp van rijke boeren is, en het aan- grenzegde arme boerendorp Ludorwai heerschten reeds lang allerlei veeten, waar' van de voornaamste oorzaak was dat de arme boeren uit Ludorwai hun vee altijd naar de weiden van het rijke Ludsit joegen. Dezer da gen heeft nu een groote bende rijke boeren de arme boeren, die op land werkten, aangeval len en een pak slaag gegeven, terwijl zij de al- dus afgestraften nog sdhriftelijk lieten belo- ven, dat zij ook hun thuis gebleven dorpsge- nooten zouden afranselen. Dit is inderdaad geschied! De justitie heeft nu echter ingegre- pen en zal de rijke boeren, die tegenwoordig toch niet in de gunst staan, terecht laten staan. deelge- SPANJE. ONTDEKKING VAN DE NIEUWE SAMENZWEERDERS. Op grond van een mededeeling van de Spaansche regeering heeft de politie te Nar- bonne in verband met de onlangs ontdekte aamenzwering tegen den Spaanschen koning 4 personen gearresteerd. Op de gearres- teerde Fransche en Spaansche anarchisten werden papieren gevonden, waaruit blijkt, dat tijdens de ontmoeting van den Spaan schen koning en president Doumergue te Canfranc een aanslag op koning Alfonso be- raamd was. Gelijktijdig met dezen aanslag zouden Spaansche troepen samenzweerders over den grens een inval in Spanje wagen. POLEN. VUURWERKFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. Zaterdagmiddag is in een der voorsteden van Warschau een vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen, waarbij 4 personen gedood werden De explosie geschiedde doordat een der arbeiders bij het uitbetalen van het loon een sigaret aanstak. De onvoorzichtige werd met zware brandwonden opgenomen. ITALle. DE MOORD OP GENERAAL OBREGON. Naar uit Rome gemeld wordt heeft het Va- ticaan verklaard, dat deze de beschuldiging van President Calles, als zou de Katholieke Kerk verantwoordelijk zijn voor den moord op Generaal Obregon, ten stelligste tegen- spreekt. Het Vaticaan zal het proces rustig afwachten en bij de behandeling zal duidelijk bliiken dat Katholiekb krinuen in ceen enkel opzicht aajr dez^n misdaad hebben nomqq. AMERIKA. DE MOORD OP OBREGON. Een telegram van Morones aan de „Daily Herald'. Senor Luis Morones, de voorzifter der Mexicaansche arbeiderspartij en van het Mexicaansche Vakverbond, die naar men weet minister van handel, nijverheid en ar- beid is, heeft een telegram aan de „Daily Herald" gezonden, waarin hij zegt dat de Mexicaansche arbeidsorganisaties haar pro test voegen bij de algemeene verontwaardi- ging des lands tegen de vreeselijke misdaad tegen generaal Obregon gepleegd en dat zij vertrouwen, dat de maatregelen, waarop de president der republiek persoonlijk toezicht houdt, door de openbare autoriteiten zullen worden uitgevoerd en dat het noodzakelijk onderzoek zal leiden tot voorbeeldige bestraf- fing van den misdadiger. Volgens Morones heeft de moordenaar ver klaard, dat hij de eenige is, die voor de daad verantwoordelijk is en dat hij generaal Obre gon heeft gedood omdat hij wilde dat Chris- tus de koning oppermachtig zou regeeren in Mexico. Een oud-politie-agent heeft, naar Morones nog meedeelt, in den moordenaar een der ka- meraden herkend van de bedrijvers van den bomaanslag op Obregon in December van verleden jaar. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DE UNIE. Onder de Democraten in de Zuidelijke sta- ten der Unie zijn er velen die behooren tot de overtuigde voorstanders van het drankver- bod. Nu is naar men weet de Democra- tisdhe candidaat, Smith, geen voorstander van het straffe drankverbod. Daarom sohijnt er thans in de Zuidelijke Staten een krachtige strooming onder de „droge" Democraten te zijn om te ijveren voor de verkiezing van den Republikeischen candidaat, Hoover, die inza ke het alkoholverbod wel zuiver op de graat is. Indien dit plan van de „drogeDemocra ten in het Zuiden doorgaat, krijgt men iets nieuws in de politieke constellatie. Immers, tot dusver waren de Zuidelijke Staten der Unie altijd vaste burchten der Democraten Een diepgaande scheuring in de Democra- tisohe gelederen, zou daarin wijziging kunnen brengen. Die mogelijkheid bestaat dus, mede, doordien ook vele kiezers in het Zuiden waar de Ku Klux Klan machtiger is dan velen wel beseffen van den r. k. candidaat Smith niet zullen willen weten, dat er stem busverrassingen zullen komen. TEGEN DE „NACHTCLUBS" NEW YORK (STAD). De politie te New York (stad) heeft inval- len gedaan in acht z.g. „nacht-clubs". De clubs zijn gesloten en de deuren zijn op het hangslot gedaaa EGYPTE. MAHOMED SAID PASJA OVERLEDEN. Volgens telegrammen uit Alexandrie is de vroegere minister-president van Egypte Mahomed Said Pasja Vrijdagmiddag over- leden. Said Pasja was in Novembr 1908 voor de eerste maal minister van binnenlandsehe za- ken in het kabinet Boutras Pasja Ghali, dien hij na diens vermoording in het jaar 1910 als minister-president opvofgde. In verband met meeningsverschillen tus schen hem en den Chedive Abbas Hilmi Pas ja trad hij in 1914 af. In 1919 gelukte het hem door het vormen van een niet-politiek kabinet de destijds moeilijke omstandigheden te boven te komen. In November van dat jaar trad hij1 in verband met de aankomst van Lord Milner's missie af. In het begin van 1924 maakte hij nog eens deel uit van het kabinet van Zagloel Pasja, dien hij tijdens diens afwezigfaeid in den zomer als minister- president verving. In 1925 trad hij uit de Wald-partij, daar hij een tegenstander was geworden van de politiek van Zagloel Pasja haar verwijderd. Men spreekt dan altijd over het vredelievend militansme, dat militarisme, dat dient voor de bescherming van den staat Doch elk militarisme is de steiijnpilaar van hen, die de politieke macht in h.anden hebben. De vrede van het militarisme is, geen werke. lijke vrede. Spr. herinnerde aani het boek van Otto Ernst.' Asmus Sempers Jeugd, waarin de jeugd genoemd wordt 'n goude n appel, waar- van de aanraking een misdaad1 schijnt. In de heele geschiedenls is evenwel geen sprake van een jeugd, die gouden apmel zijn zou Twintig eeuwen lang leefde Edropa onder de suggestie van het Ghistendomi, dat het leven leert ervaren als zwaar en droevig. De idee van den godsdiensf is ontkennend en hoe zou de Christen eerbiecl kunnen hebben voor de jeugd, waar hij in el ke nieuwe ge- boorte ziet de voorzetting vaii het lijdenspro- ces hier op aarde. Bij hen is de hoogste pae. dagogische roeping, van het kind te maken een copie. Het moet gehooruaamheid kennen en zn individualiteit moet (gedood' worden. Het leven dat de jeugd onder- deze omstandig. heden had, was zeer hard en de geschiedems van het jonge kapitalisme feert ons, dat dit zich verrijkte ten koste van de jongeren. Ed geland is rijk geworden door het bloed van den jongen mensch, haar Industrie en groot- handel zijn geboren uit de afschuwwekkende loitatie der jeugd. ex IN ANTI-MILITARISTISCHE MEETING. Gistermiddag was door de Provinciale samenwerking op Anti-militaristisch gebied in den Muziektuin een meeting georganiseerd, x breekt een betere tijd voor de jeugd aaa als een socialistisch denken over de mensch- heid vaardig wordt, reeds wanneer na den tijd der z.g. „verlichting" de Duitsche wijs- geer Feuerbach beweert dat„ niet de mensch geschapen is door God, maar dat God is ge- schapen door den mensch1', waarna Mara en Bakoenin hun ideeen verkondigen, dat de mensch de kroon der schepping is, dus ook het recht heeft zich te bevrijden van elke slavernij Tegenover het vroegere. inzicht: men moet den boom buigen als hij jong is, zegt Ellen Key, dat we de jonge ranken nooit moeten snoeien. Elk kind is een nieuw leven. En daar het individueel geluk nauw samenhangt met het geluk der geheele maatschappij, behoeft men ook niet te vreezen, dat de individueele mensch anti-maatschappelijk is. Overal om ons heen zien we de gedachte van het opvoeden van den jongen mensgh. De paedagogen echter, die de vraag: „Mag de jeugd soldaat worden?" bevestigd beant woorden, begrijpen wij niet. Het militarisme zegt: „De ondergeschiktheid is de ziel van den militairen dienst", en daargelaten of dat militarisme leidt tot oorlog of vrede, in elken vorm ontkent het de eigenwaarde van den mensch. Daarom heeft een elk, die zich socia list noemt en de hierboven genoemde vraag bevestigend beantwoordt of de jeugd niet be- grepen of hij levert uit politieke overwegingen de jeugd op een schandalige manier over aan naast of boven hem staande machten! Elk militarisme beteekent vermoording van het individueele individu Het congres van de Jongeren voor den Vrede. De heer Anton Hoytink had eenige aarze- ling gevoeld, toen hij uitgenoodigd werd on hier enkele woorden te spreken en wel naar aanleiding van een schrij-ven van Ghandi, den strijder voor de vrijheid der Indiers, waarin deze o.a. waarschuwde tegen teveel praten en schrijven en zeide dat het er op aan kwam om zich daadwerkelijk te stellen in den dienst der menschheid. De verschillende groepen in de vredes- en ook in de jeugdbeweging laten zich te veel verleiden tot gepraat en geschrijf over de ver- schillende standpunten, waardoor het zoo dik- wijls in die bewegingen niet „vonkt." Het doel van het congres te Eelde nu, is de verschillende groepen bij elkaar en tot elkaar te brengen en wedferzijdsch vertrouwen te wekken. Op een in Duitschland gehouden congres waren jongeren uit het geheele land aanwe- zig, zoowel uiterst linkschen als uiterst recht- schen. Als kameraden was er door hen ge- werkt en men slaagde er in een minimum- program van samenwerking, bestaande uit vijf punten, op te stellen. Dit maakte door heel Duitschland indru'k. Hier ging de een- held boven de bonden uit. Ook voor het in Nederland te houden con gres is de medewerking van vele jeugd-orga- nisaties ondervonden. Uit Frarjkrijk zullen er ruim 20 komen, terwijl ook uit Amerika, het kwart over een van de Handelskade vertrok Even voor twee uur arriveerde de stoet, waarin vele kleurige doeken en vaandels met opschriften werden meegedragen den tuin, waarin de vele deelnemers zich ver- spreidden en onder hcerlijk zomerweer de ver- eeniging uit Haarlem met muziek opende. Ook verder gedurende den middag werd het gesprokene door zang en muziek afgewisseld Opening Het is niet met yreugde, aldus de voorzit- ter, dat wij hier bijeen zijn. We herdenken den eersten van Oogstmaand 1914, toen de dood zijn oogst van menschenlevens begon. Toch kunnen wij verheugd zijn als we rond- om ons den strijd zien, die gevoerd wordt voo menschelijkheid en recht. Met een woord van herinnering aan de beide vrienden en strijders voor het anti-militairisme, Sacco en Vanzetti, besloot spr. zijn opening. Mag de jeugd soldaat worden? De moderne menschen, zeide de heer A. R van Meekeren, juichen het militarisme als op- voedingsinstituut van de jeugd toe. De wilde ranken van het nieuwe leven wordc door Er zullen verschillende vraagstukken, eco- nomische, politieke en rassen-vraagstukken besproken worden. Zullen wij ook mooie reso- luti-es aannemen? Wij zullen moeten vechten o melkaar, om in elkaar te geiooven. En het gaat er om of we ons geloof in elkaars wil aanwenden om de wereld voo-ruit te brengen. In Eelde zullen 600 jonge menschen el kaar probeeren te vinden. Dit is noodig, om dat orde en discipline noodig zijn en ieder zijn eigen plaats moet kennen in den te voeren strijd. In den Volkenbond loopt het dood op de oude diplomatic. Spr. wist niet welke houding ten opzichte van den Volkenbond zou worden aangenomen. Het is een instituut dat nog jong is en dat men voor den oorlog niet kenden. Met't uitspreken van de hoop, dat het't a s. congres mocht gelukken een haard te vormen. waaruit een geest van kameraadschappelijk- heid de bewegingen der jongeren zou door- trekken en dat de jongeren de befeekenis van het congres zullen begrijpen, ehidigde de heer Hoytink z'n rede. v ALKMAARSGHE CODRANT. \i kwart over een van, Ao H^lI naar het TOngres zuJlen komen

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1