AlkmaarschG Courant. D. (frun&ofi Gemeenteraad van Alkuiaar. Het geiieimzinnip Genootschap. ■i&Mbko&t eenpZuwa FEUILLETON. OCUtu Handard dertigste jaargang. Radio-hoekje Xo 176 1928 Vrydag 2J Juli. Zaterdag 28 Juli. HUversum, 1060 M. 12.302.Lunch- muziek door het Trio Groeneveld. 2.4. Aansluiting van het Theater Tusohinsky te Amsterdam. Het Theater-orkest on-der leiding van Max Tak. Dans-orkest „The Ramblers" onder leiding van Th. Uden Masman en op- treden van solisten. 4.—5.30 Aansluiting van het Groot Internationaal Festival en van den Marschwedstrijd door de Hilversumsche <Mondaccordeonclub „Door oefening kennis", in het Hilversumsche Stadion. Festivalnum- oiers en marschen door de deelnemende Har monic-, Fanfare- en mondaccordeoncorpsen. 6.7.45 Concert door het omroep-orkest. 8.V. A. R. A. Het V.A.R.A.-kwartet. IMevr. E. Lysen, harpiste. Jaap Stotyn, hobo. Lion Contran, piano. Jo Sternheim, declama- tie. Spr. E. Sinoo, seer, van de Ned. Bouw- arbeiders Bond. 10.3011.45 V. A- R- A. Aansluiting van de Cinema Royal te Am sterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.301.30 Lunch- muziek door het Trio „Winkels". 5.307. Gramofoonmuziek. 7.7.30 Tuinbouwhalf- uurtje door J. var. Roosmalen: Teelt van gardbeien. 7.40—8.15 Lezing door Dr. J. Stein: De Maan. 8.15 Concert. Mej. Sophie D Catonoponli, viool. Vicomtesse Adolphe de Nieuport, zang. M. Roger van de Ker- chove, cello. V. van Bers, tenor. F. Borhart, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 2.20 Het Carlton Hotel Octet. 3 50 Het Ernest Leggett London Octet. E. Chambers, 4 50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Fred Ranalow en Rose Hignell. 7.20 Om- roep-causerie. 7.35 H. Heyner, bariton. 7.45 •Sportcauserie. 8.05 Variete en een schets "Chez Cupid". 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Is it a forgery^ 9.50 Nieuwsberich ten. 9.55 Orkestconcert. A. Lilley, sopraan. Orkest. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 210 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Dansmu ziek. 8.35 Causerie: L'Eau. 8.50—11.20 Concert. Mme. Erza, zang. Mme. Radisse, cello. Mile. Mancy, zang. Del Campo, gui tctcir Orkest Langenberg, 469 M. 1.252.5C Orkest concert. 6.20—7.15 Liederen en baMaden. E. KreitenBarido, zangeres. Th. Kreiten, piano. 8.35 Vroolijke avond, met Maria Ney. Ch. K. Roellinghof en W. Bolesko. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Eysoldtkapel. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12 055.20 Lezingen. 5.206.20 Orkest- concert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 „Der 'Jongleur", Berlyner klucht van E. Pohl T0.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Concert. Werken van Schumann. 6 20 Orkestconcert. 8.20 .Vroolijke avond. Orkest en solisten Daarna cabaret en dansmuziek tot 11.20. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 7.05 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8 50 Literatuur. 9.20—10.35 Symphoniecon cert in de Kursaal Ostende. (Reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen). INVOERING VAK „LICHAMELIJKE OEFENING" AAN DE OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. In bijlage 96 stellen B. en W. den Raac voor te besluiten: I. over te gaan tot invoering van het vak „lichamelijke oefening" aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs met ingang van 1 Augustus a.s. en het onderwijs in dat vak te doen geven ge- durende twee uur per week per klasse aan de leerlingen der klassen 5, 6, 7 en 8 met den aanvang van het schooljaar 1929/1930 uit te breiden tot de leerlin gen' der 4e klassen, een en ander op den voet als omscbreven in bijlage nr. 96 tot het verslag van's Raads handelingen II in beginsel te besluiten tot oprichting van applicatiecursussen, ten einde het daarvoor in aanmerking komend onder wijzend personeel aan de openbare scho len voor gewoon lager onderwijs prak- tisch gesdiikt te maken tot het geven van onderwijs in het vak, genoemd onder j van artikel 2 der Lager' Onderwijswet 1920; III. de uit het besluit onder I voortvloeiende Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 28) „Het is gelukkig, Schmidt", zei hij, terwijl hij een stoel bij het vuur trok en zijn hand en warmde, „een buitengewoon gelukkige om- standigheid, dat een bloedverwante een tante van vader's kant hier binnen een paar mijlen van Dover af woont. Zij zal voor juf frouw Walsden zorg dragen en een prach- tige uitkomst, want ik denk, dat jij en ik onze handen van avond en morgen vol hebben. Het zal gaan spannen, Schmidt." Schmidt, die de vlugge manier van hande- len van Jimmie zeer waardeerde, las den brief „Lieve tante Priscilla", had Jimmie ge- schreven,, „ik kan altijd vertrouwen, dat u precies doet, wat ik vraag zonder iets te vra- gen. Zoodra u dezen ontvangt, zult u dus in- pakken wat u voor den nacht noodig heeft, en u door den chauffeur,, die u dezen brengt, hierheen laten rijden, naar mij, uw liefhebben de neef, James Trickett." „U is een man van zaken mijnheer," zei Schmidt. „U doet de dingen." „tk geloof, dat wij: ze moeten doen ant- ultgav&i te zqner tlfd nacrer te regeten bij suppletoire begrooting. De heer Westerhof had het adres van den bond en het N. O. G. gemist. Spr. stelde voor de bijlage aan te houden en alsnog het advies van de onderwijsorganisaties te vra- gen. Devoorzitter zeide, dat hij het lie- ver anders had gehad. Met opzet waren deze organisaties echter niet gepasseerd. Het is de vraag of het verstandig is, nu het voorstel-Westerhof op te volgen. Dit beteekent 2 of meer maanden uitstel en dan komt er van het plan voorloopig niet? en gooit men met het badwater het kind weg. De heer Westerhof: Deze bijlage wordt op het laatste oogenblik gegeven en is toch jaren in studie. Spr. meent dat over 5 weken de zaak wel behandeld kan worden. Komtn er vakleeraren dan zal men toch moeten wachten. Spr. bleef op aanhouding aandringen. Devoorzitter bleef dit een groot be- zwaar achten en bleef het voorstel ontraden. De heer Westerhof:U wist dat mej. Carels niet aanwezig kon zijn en het nood- lot wil, dat ook de heer Tomassen nog steeds niet aanwezig kan zijn. Ook Mr. Kusters zal er misschien graag bij zijn en spr. stelt dan ook aanhouding voor en advies te vragen van den Bond en het N. O. G. Het voorstel werd verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Voor de sociaal dem. en de heer Sietsma. De heer Westerhof betreurde deze be- slissing, die niet getuigde van hoffelijkheid Spr. betoogde, dat hij er voor was de licha- melijke opvoeding te doen aanvangen in de 2e klas en met toestellen in de 4e, waarvoor hij vakleeraren wilde. Spr. ging nog eens uitvoerig na, hoe de toestand momenteel is met de lfchamelijke op voeding. Hij juichte het toe, dat men aan de R.K. school gastvrijheid voor gymnastiekon- derwijs aan de openbare school wil verleenen, waar de openbare die aan de christelijke verleent. Spr. verklaarde zich ook een bewonderaar van 'het openluchtspel en merkte op, dat de hoofden ook voor de toekomstige opvoeding onderwiis van vakleeraren wil. De kosten zijn daarvoor echter te hoog. Ook merkte hij op, dat de deskundigen zich tegen het voorstel van B. en W. verklaren. De meeningen van den inspecteur en van de commissie van toezicht bracht spr. ook naar voren, alsmede de adviezen uit andere gemeenten, waaruit blijkt, dat het een uit- zondering is als men met bet lichamelijke onderwijs later begint, dan in het le of 2e jaar. Ook ten dien aanzien gaat men tegen de meaning van B. en W. in, die alleen maar willen, wat noodzakelijk is. Alkmaar komt met dit onderwijs zeer achter aan. Als men het doet, laat men het dan ook goed doen en niet ziCh bepalen tot wat ver plicht is. Dit brengt ons achteraan op lit terrein en waar wij in menig opzicht voor- aan staan, mag op het gebied van het on derwijs geen groote bedenkingen rijzen tegen het beleid van B. en W. Binnen het raapi van het aantal sehooluren vond spr. 2 uur lichamelijk onderwijs• vol- doende. Spr. gaat met 2 uur dus accoord, doch niet met het niet geven van toestelonderwijs dat voor -de algemeene ontwikkeling noodig is. Oefening van het lichaam behoort naast de oefening van de geest te staan. Alle vi-er gymnastieklokalen hebben vol- ledige toestellen. Die lokalen zijn niet voor anderen, maar me-de voor anderen aange- durfd. Het is hier -geen bewonderenswaardig be leid, doch een Krebbensteeg-politiek. Het drukkende van de tegenwoordige po- litieke situatie is, dat men van voorstellen dez-erzijds ni-ets wil. Wij doen thans geen voorstel om vak leeraren aan te stellen, doch behouden ons voor om het volgend jaar dit wel voor te stellen. Mr. Leesberg: Dat kan altijd nog. De heer Westerhof: Als de foezeg- ging daartoe gedaan wordt, zal ik mij er over verheugen. Spr. deed he-t voorstel om in bet 2e leerjaar met de lichamelijke opvoeding te beginnen en in het 5e leerjaar te beginnen met het vak- onderwijs aan toestellen. Dit zal voor vakleeraren 3500 kosten en voor alle scholen 7200.nog 2000 be- neden het bedrag dat B. en W. alleen voor het openbaar onderwijs -berekenden. Spr. oordeelde, dat dit financieel mog-elijk is, omdat het voor deze begrooting maar f 2400 zal zijn. Deskundigen zijn het er over eens, dat toeste!oeceningen niet gemist kunnen wor den en met het oog op het onderwijsbelang mag men niet bezuinig-en op het onderwijs. Met de lichamelijke opvoeding zijn wij in Holland bij andere landen al zeer achterlijk. woo-rdde Jimmie. „Ik voorzie van allerlei, sedert ik dat bericfit van Packe ontvangen heb." Hij keerde zich tot den kellner, die juist de whiskey en soda gebrachj had. „Hoor een!" zei hij, „ik heb dadelijk de beste auto uit de buurt en een volkomen betrouwbaar chauffeur noodig. Zend hem dadelijk hier, zoodra zijn auto klaar is." Binnen een paar minuten kwam een chauf feur binnen, keek rond en trad naar voren op een wenk van Jimmie. „Ken je St. Margaret's Bay?" vroeg Jim mie. „St. Margaret's Bay, ja mijnheer," ant- wocrdde de chauffeur. „Weet je waar juffrouw Trickett woont?" „Juffrouw Trickett? Ja, mijnheer. Het huis heet Cloverba, vlak bij het station van de kustwacht." „Juist. Breng dezen brief dadelijk naar juffrouw Trickett. Wacht op haar en breng haar dadelijk hierheen." De chauffeur boog en ging heen, en Jimmie nam zijn glas op. „Nu, Schmidt", zei hij1, zijn stoel dichter bij den detective schuivend, „wat heb je uit dat telegram opgemaa-kt? Uitgebrand het geheele huis. En geen spoor van de bewoners!" „Ik betwijfel het, of er bewoners in waren, toen de brand uitbrak", antwoordde Schmidt met zijn ka-lmen glimlach. „Je denkt, dat die brand met opzet was?" „Juist, met opzet, mijnheer." „Je denkt ,dat Charles in Parijs de yarou- Spr. noopte, dat B. en W. in Het voorstel aanleiding zull-en vinden om met de overzijde rekening met onze wenschen te houden. De meerderheid heeft het recht haar plan- nen uit te yoeren, maar mag de groote min- derheid niet voortdurend met het getal weg- stemmen. Men kan dit ook niet altijd volhou- d-en. Dit leert het kanalenpla-n. Het zal in het belang der -g-emeente zijn, als aan de afstempolitiek een einde komt. De heer Sietsma sloot zich aan bij het betoog van den heer Westerhof en betreurde het, dat B. en W. het durven bestaan niet zoo tegenover de deskundigen stellen. Hij hoopt, dat B. en W. zich ernstig zullen beraden. Mr. Kusters oordeelde, dat het nadeelig voor het onderwijs zou zijn, dat voor gym- nastiek door 2 verschillende krachten onder wijs wordt gegeven, Een vak van 2 uur mag men zeker niet over 2 1-eerkrachten verdeelen. In het alge- meen is het reeds verk-eerd om een vak door 2 leerkrachten te doen geven. De heer Sietsma: De onderwijzers hebben geen bezwaar tegen vrije en orde- oefeningen, maar wel tegen toestelonder- wijs. Mr. Kusters: Dat hangt van het r-esul- taat der cursussen af, die zij volgden. De heer Vogelaar kon zich go-ed met het voorstel vereenigen, omdat het een goed beginsel is, dat wa-t met gemeenschapsgeld is gebouv/d, ook de geheele gemeenschap ten goede komt. Het christelijk onderwijs geniet geen gu-nst, doch dient in tegendeel het ge- m-eentebelang. Spr. stelde in het licht, dat Alkmaar geen slecht figuur maakt in deze, zelfs -bij vergelijkin-g met g-rootere gemeen ten. Wij komen niet zoover achteraan als hier wordt voorgesteld. Wanneer wij op onderwijsgebied moeten bezuinigen, dan doet spreker het liever op gymnastiekonderwijs dan op ander onder wijs. De heer D e k k e r Op vervolgonderwijs bezuinigde U ook. De heer Vogelaar: Maar toch liever op het gymnastiekonderwijs. Spr. sloot zich bij de bijlage aan. De voorzitter constateerde, dat he-t debat meer een fina-ncieele dan een onder- wijskwestie is. Hij wil met de heeren Wester hof en Sietsma naar het door hen gestelde ideaal streven. Om financieele redenen moet gehandeld worden, zooals wordt voorgesteld. Het is de vraag, op welke manier men het best bezuinigd. Het is vervelend, iets wat be- staat af te schaffen en spr. doet liever iets niet tot stand brengen, wat men anders wel tot stand zou willen brengen om te voor- komen, dat men niet moet afschaffen, wat reeds bestaat. Spr. mee-nt geslaagd t-e zijn m-et de invoering van de lichamelijke opvoeding zonder dat het meer geld kost. Het laatste woord is hi-erover niet gesproken. Geleide- lijkheid is noodig, om te voorkomen, dat de kosten te zwaar worden, al is ook spr. voor uitbreiding. Ook uit onderwijskundig oogpunt heeft spr. bezwaar om het gymnastiekonderwijs op te dragen aan twee verschillende leer krachten. D# bouw van twee gymnastiek lokalen zal bovendien dan noodig zijn. Spr. stelde dit in het licht en merkte op, dat het voorstel-Westerhof zal kosten f 7000 in ieder geval plus 2 gymnastieklokalen van- ieder 20000 en het zal 80000 kosten als men, zooals de heer Westerhof aanvanke-lijk wilde op iedere twee scholen een gymnas- tieklokaal. De heer Westerhof meent, dat met 2 nieuwe gymnastieklokalen volstaan kan wor den, een openbare en een christelijke. De voorzitter is daar pri-ncipieel niet tegen, doch meent financieel thans het voor stel te moeten ontraden. Dank bracht hij aan de Chr. en R.-K. schoolbesturen voor de med-ewerking v-oor de regeling verleend. De beer Westerhof vond het een ge- wrongen toestand, dat men nu dankbaar moet zijn aan de R.K. schoolbesturen voor -een guns-t. Dit ware niet noodig geweest, als men eerst gedaan had wat recht is. Nu wordt er onrecht gedaan tegenover het openbaar onderwijs en dit doordat men te ma-ken heeft met schoolbestuursleden, die dan weer optneden als raadsleden. Geen onrecht is het, dat men het bijzonder onderwijs geeft wat billijk is, doch wel, dat men dit aan het openbaar onthoudt. Mr. Kusters: Daarover hebben wij met de begrooting al gesproken en wij hoe- ven dit niet altijd te doen. De beer Westerhof: Mr. Kusters stelde zich als schoolbestuurder tegenover het gem-eentebestuur steeds op de bodem van de wet. Hij moet ook als raadslid zeggen, dat toe- stelonderwijs er moet kom-en. Die vraag is alleen of men het moet be- grenzen. Ik heb het begrenst. welijke Charles in Londen waarschuwde?" „Ongetwijfeld Zooals ik reeds v-oorspeld had." „En dat zij daarop haar eigen huis in brand stak en zelf verdween?" Schmidt haalde de schouders op. „Het is zoo gemakkelijk een gelegen komenden brand te veroorzaken," zei hij. „De vrouw had zeker papieren, die vernietigd moesten worden. Het kan natuurlijk toevallig geweest zijn, mis schien was het dat. Het kan b.v. op deze ma nier ontstaan zijn: zij kan onmiddellijke toe- bereidselen om te vludrten gemaakt hebben na het ontvangen van bericht uit Parijs, allerlei papieren en documenten in het vuur gegooid hebben en toen heengegaan zijn, ze brand-end achterlatend. Dan een brandende vonk, mijn heer Trickett en pst, het is gebeurd. Maar ik geloof niet, dat dit nu van belang is. Er zijn andere dingen." „Noem ze dan", zei Jimmie, een sigaret op- stekend. „lk heb ook wat. Maar eerst die van jou." „Nu, dan eerst, wat stelt u voor te doen met juffrouw Walsden, mijnheer? Dat is van groot belang." „dit" antwoordde Jimmie. „De tante, aan wie ik nu juist -dien brief gezonden heb, woont te St. Margaret's Bay, aan de kust hier, een stille, afgelegen plaats. Zij is een goede, vrien- delijke, verstandige ziel, die alles doet, wat ik vraag! Ik stel voor, dat zij juffrouw Walsden een poos bij zich houdt, ik geloof, dat zij daar veilig zal zijn. Mijtn tante is een vrouw met Mr. Kusters: Of voorloopig nie! doen. De heer Westerhof ging v-erder op bet door den heer Vogelaar geleverde betoog in en herinnerde er aan, dat het bureau van beroepskeuze is afgeschaft en het vervolg onderwijs. Tegen den voorzitter voerde spr. aan, dat een begin maken met lichamelijke opvoeding moeilijk een ideaal genoemd kan worden. Het openbaar onderwijs is buiten de wet gesteld en slechts afhankelijk van een toe- vallige meerderheid in den raad. Spr. verzocht stemming over zijn motie. Mr. Kusters b-etwiste, dat met dez-e voorstellen het onderwijs in de lichamelijke opvoeding bij het openbaar onderwijs wordt geschaad en niet bij het bijzonder onderwijs. Met dit t-e zeggen leverde de heer Wester hof het bewijs d-e bijlage slecht te hebben ge- lezen, omdat daarin staat, dat bij het bij zonder onderwijs een-zelfd-e regeling zal wor den getroffen. Wij hebben onzen plicht betracht door ook onze lokalen beschikbaar te stellen. Het gesputter van den heer Westerhof tegen het bijzonder onderwijs, terwijl hij later zegt, dat ze bij het bijzonder onderwijs gelijk hebben, maakte op spr. een eigenaardigen indruk. Spr. merkte op dat de heer Westerhof maar rauwelings met voorstellen in den raad komt, daarvoor zijn de commissies. Daar is de plaats om de zaak uit te wisselen. Komt u daar ook. De tijden zijn voorbij om elkander in de raadszaal tot een ander inzicht te bren gen, als men in de commissievergadering, zich na grondige bestudeering, een meening heeft gevormd. Verschijnt u dus maar in de commissies. Wanneer wij over bepaalde zaken een be- hoorlijke meening gevormd hebben, dan zijn wij niet genegen om ons zoo rauwelings door u van ons standpunt te laten afbrengen. De voorzitter merkte nog op, dat de opvattingen over toestel-oefeningen zich wij- zigen, zoodat hij ten dien aanzien voorbe- houd wil maken. De heer Westerhof oordeelde, dat de opmerkingen van Mr. Kusters slechts een schijn van juistheid inhouden. De ruimte is er bij het R. K. Onderwijs in ieder geval het te blijven doen, ook na de toezegging. Alle adviezen zijn voor toesteloefeningeu en het college en de meerderheid legden die ter zijde. Mr. K u s t e r s: Die adviezen houden toch geen verband met de financien. De heer Westerhof: De vertegen- woordigers der regeering zijn wel voldoende van bezuiuniging doordrongen, zoodat zij er wel rekening mee gehouden zullen heb ben. Gelach. HET BIJWONEN DER COMMISSIE- VERGADERINGEN DOOR DE LEDEN VAN DE SOC.-DEM. FRACTIE. De heer Westerhof herinnerde eraan, dat, toen de wethouders gekozen werden, er door den heer Govers gezegd is, dat er een program was, dat zou worden uitgevoerd en waaraan niemand iets zou kunnen verande- ren. Het be-trof een onderteekend program. Daarbij heeft men onzen wethouder eruit ge- zet en, omdat men alleen de meerderheid wilde laten spreken, hebben wij geweigerd om in de Commissievergaderingen te komen, nog afwachtende, wat verder zou gebeuren. Bij de begrooting heeft Mr. Kusters nog gezegd: „\Vij hebben gezorgd voor een meer derheid in alle commissies. Wij zijn bereid met U te praten, wie gij in de commissies wilt hebben, maar onze voorwaarden zijn: „een meerderheid in de commissie". Dat duidt op blokvorming. Nu heeft men in den Raad tien linksche en negen rechtsche leden. Ook kan men tien democraten en ne gen niet-democraten tellen, wanneer de recht sche arbeiders-democraten hun woord hou den. In beide gevallen is de meerderheid er niet voor degenen, die de blokpolitiek ver- langen. Voorts heeft Mr. Kusters gezegd, dat de Commissies dit college moet adviseeren voor hun plannen. Er was dus een pro gram, bekrachtigd door een handteekening en men was dus niet vrij. -Als het nu zoo staat, dat de commissies moeten adviseeren in den geest van het elftal en dat men gebon- den is aan een met naam genoemd program en men niet wil, dat het werk van het Colle ge daardoor vertraagd zal worden, dan volgt daar toch uit de absolute onwil om met ons rekening te houden. Ontkenningen. De heer W esterho f: Als van uw kant de verklaring kan komen, dat de com missievergaderingen zullen zijn in waarheid: georganiseerd overleg, dat wij niet komen met de stem eens roepende in de woestijn, dan zullen wij beraadslagen om de commis sievergaderingen wel bij te wonen. Mr. Kusters: Nooit is onze bedoeling anders geweest. De heer Westerhof: I-k beroep mij op uw eigen uitingen. Alls gij volhoudt, dat gij een vindingrijken en krachtigen aard. Als zij juffrouw Walsden bij zidi neemt (en dat zal zij doen) zal zij haar nooit uit het oog ver- liezen. „Heel goed, mijnheer," zei Schmidt „Maar het is zeer noodig, dat het overgeven van juf frouw Walsden aan de zorg van uw tante met de uiterste geheimhouding geschiedt." Hij keek Jimmie veelbeteekenend aan en Jimmie beantwoordde di met een vragenden bl-ik. „Oh!" riep hij uit. „Waarom?" „Omdat ik geloof, dat wij gevolgd wor den, mijnheer", antwoordde Schmidt. „Er waren twee menschen 'n man en 'n vrouw in den trein van Parijs naar Calais, op de boot van Calais hierheen, die nu in dit hotel zijn. Ik ken ze niet. Zij zijn misschien volko men onschuldig aan eenige booze plannen tegen ons, maar ik constateer slechts het feit. Zij kwamen na ons in dit hotel. Zij zijn nu hier. De man heeft juist binnen de deur ge- keken." „Reizen zij samen?" vroeg Jimmie. „Neen, afzonderlijk. Zij hebben schijnbaar niets met elkander te maken Maar en dit wekte mijn argwaan op toen wij naar de boot te Calais gingen, zag ik den man een stukje papier in de hand van de vrouw stop- pen." „0 ja, denk je, dat zij1 je kennen, Schmidt?" „Zij kunnen vermoeden, dat ik ben wat ik ben uit het feit, alleen, dat ik met u peis, mijnheer Trickett. Anders geloof ik niet, dat VERKRUGBAAR BU ALLE ERKENDE RUWIELHANDELAREN absoluut de meerderheid wilt hebben in de commissies. Mr. Kusters: Positief. De heer Westerhof Maar bovendien de commissies wilt laten adviseeren, zooals B. en W. behoeven. Mr. K usters Pardon! De heer Westerhof Zoo hebt gij het gezegd. Wanneer gij uw woord nu corrigeert, dan ben ik bereid, dit te aanvaarden. Een commissie mag niet waardeloos zijn. Elf jaar ben ik lid van den Raad en nooit verzuimde ik de commissievergaderingen, maar nooit ten ik bereid, van wie ook, de slaaf te zijn. Wanneer de commissie overlegt en men luis- tert naar ons vanwege de bilHijkheid en recht- vaardigheid binnen het raam der financien, dan is de zaak anders. Mr. Kusters Dat is een geweldige zwaai, die U maakt. De heer Westerhof: Dat heb ik ook in de afdeeling van mijn partij naar voren gebracht en doet U zien, dat ik geen twee meeningen en twee monden heb. Mijn mee ning is, dat het onwaardig is om in een com missie te verschijnen, waarin men toch over- stemd wordt. Maar als in de commissiever gadering onze argumenten met een eerlijken wil worden overwegen, dan willen wij graag overwegen om het weer te doen. U kunt hier- over vergaderen. Mr. Kusters: Daar behoeven wij niet over te vergaderen. Wij hebben nooit anders gewild. De heer Westerhof Niet wij willen het werk van de gemeente vertragen. Dat wilt gij. (Gelach.) Als gij zegt, dat de commissies niet het werk van dit college moet vertragen. Mr. Kusters: Dat onderstreep ik niet. De heer Westerhof :Alde punten van ons program werden al de vier jaren niet uitvoerbaar verklaard, waarbij de punten, die de gemeente niets kosten, zooals woning- bouw, als men zelfs dat uitschakelt, dan staan wij toch onvruchtbaar tegenover elkan der, zonder eenig resultaat. Ziedaar mijn antwoord op uw interruptie. De Voorzitter had na de opmerking van Mr. Kusters aan den heer Westerhof de gelegenheid niet willen benemen, van ant woord te dienen. Zoo langzamerhand was men echter bij de algemeene politieke beschou- wingen, die bij de begrooting thuis behooren, terecht gekomen, die beginselverklaringen met zich brengen. Spr vond het een belangrijke kwestie doch het leek hem niet verstandig, daarmee door te gaan, waarom hij voorstelde, de politieke be- schouwingen te staken. Hierop kwam op verzoek van den heer Westerhof het eerste deel van het voorstel van de i'j'^en in stemming. MtMO tegen 6 stemmen werd dit verwor. pen. Voor de Soc.-Dem. en de heer Sietsma. De voorzitter vatte den uitslag van de stemming niet zoo op, dat men daaraan het volgend jaar niet gebonden is. Z. i. is men het volgend jaar volkomen vrij om ver der te gaan dan het 4de leerjaar. Mr. Kusters Volkomen juist. De V o o r z i t t e r Ik zou thans ook tegen hebben gestemd, maar over een jaar moeten wij weer vrij zijn. Mr. Kusters: Wij deelen dat inzicht van U volkomen. Hierop kwam het tweede gedeelte van hef voorstel van den heer Westerhof in stem ming, dat eveneens, met gelijke stemverhou- ding werd verworpen. Het in de vorige raadsvergadering door den heer Westerhof gedane voorstel om het zij mij zouden kennen. Mijn zaken zijn altijd van de zeer geheime soort." „Je kent hen niet?" „Volstrekt niet! Ik heb ze nooit te voren ge- zien. Als ik dit zeg, bedoei ik niet, dat ik ze nu nog nooit gezien heb, voor zoover ik weet, maar dat ik heel zeker ben, dat ik ze werkelijk nog nooit gezien heb." „Wil je ze eens beschrijven?" vroeg Jimmie. Misschien heb i'k ze gezien." „De vrouw", antwoordde Schmidt, „is ze ker een Amerikaansche. Ongeveer dertig jaar, knap, lang, een brunette, zeer goed gekleed, goed1 voorkomen, zij droeg een langen reis- mantel, gegarneerd met zwart bont. De man is het type van een Engelsch officier, vijf en veertig jaar, goed1 gebouwd1, een aristocrati- sche verschijning, korten grijz-en snor, zeer verbrand." „Ik heb ze gezien," zei Jimmie. Hm, def- tige lui, die als speurders gebruikt worden?" Schmidt schudde ernstig bet hoofd. „Mijnheer Trickett", zei hij met zachte stem. „U weet niet, wie in deze zaak betrok- ken is. Het is waarschijhlijfc een rijk" en ge- wetenloos syndicaat, dat heel machtig is en veel ihulpbronnen heeft." „Des te meer reden voor ons, om al onze rnadht en hulpbronnen te gebruiken," zei Jim mie. „Dank zij den hemel, hebben wij- van beiden een goeden voorraad!" Hij1 sprdng op en wierp zijn sigaret weg. „Wacht een oogen blik," zei hij. „Ik zal even naar Londen tele- foneerai." ;V T* 1 (Wordt vervolgd.V L ^V*8 i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5