liMrstiii Courant. He Olynipisclie Spelen. Het geheimzinnige Genootscliap. Honderd dertlgste Jaargang. Radio-hoekje FEU1LLETON. Ko 178 1928 !laaiidaa SO Juli. Dinsdag 31 Juli. Hilversum, 1060 M, 12.302.Lunch- Diuziek door het Trio Groeneveld. 6.-7.45 Dinerconcert door het omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Annette Gardenier, zang. 8.30—10.30 Concert door de Kon. Mil. Kapel (Grenadiers en Jagers, Den Haag, onder leiding van le It. Kapelmeester G. L. Boer. In de pauze Hongaarsche muziek op gramofoonplaten. 10.30 Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 Af.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.30—1.30 Lunch- inuziek door het Trio „Winkels". 6.7. jPinermuziek. Gramofoonplaten. 7.458.15 Spr.: H. Vullinghs, rector te Haelen, namens de Ned. St. Gregoriusver.De zangmethode (Ward. 8.15 K. R. O. Uitzending van den Joodsche VZer. „Betsalel", te Amsterdam. Orkest van het strijkje A. G. V. onder leiding van Hr. Frank. Kinderkoor „De Joodsche Stem", onder leiding van J. Hamel. Mej. H. Pruykemaker, piano. Abersantor I. E. •Marokko. Spr. Dr. M. de Hond: De Jood sche binnenkamer. Daventry, 160C M. 10.35 Kerkdienst. 10.50 Nieuwsberichten. 11.20 Gramofoon muziek. 12.20 Concert, sopraan, bariion en vlooiy. 1.20—2.20 Orkestconcert. 4.20 Or- kestconcert. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberich ten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing. 7 35 Pianosonaten van Scarlatti. 7.45 Le zing: Etchings and drawings. 8.05 Variety en een schets. Dans-orkest en solisten. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Avebury. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Kamermuziek. Het Intime Trio, viool, cello en piano. S. de Livet, piano. C. Bonvalot, viool. A. Gauntlett, cello. J. Thorne, bariton, 11.0512.20 Dansmu- Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. Werken van Ganne en St. Saens. 4.05—5.05 Trioconcert, piano, viool en cello). 9.05—11.20 „Hamlet", van Thomas. Langenberg, 469 M. 1.25—2.50 Orkest concert. 6.20—7.15 Concert „Rozentljd". H. Munk, liedjes bij de luit. Isegliekapel. 8.35 Concert. Mannenkwartet ,,1896". M. G. V. „Concordia". M. G. V. „Eintracht". Kapel van het bereden Rijksweercorps 15de Regt. 11.— Sluiten. Kdnigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12.20—5.20 Lezingen, 5.20—6.20 Orkest concert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Engel- sche liederen. P. Jones, zang. Oscar Wappen- schmitt, piano. E>aarna concert door het om roep-orkest. Schubert, Haydn, Wolf en Krenek. Hamburg, 395 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Walsconcert. 8.20 Het Russische Klein- kunsttooneeO. Orkest en solisten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek en cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Sonaten voor viool en cello. 8.2010.35 Or kestconcert te Antwerpen. De oSficieele og$enang-. Buiten het Stadion. f Meer nog dan tijdens de beide voor-tour- nooien staat Amsterdam in het teeken der Olympische Spelen. Toen was het drulc, bui- tengewoon druk en de trams, auto's en an dere vervoermiddelen waren steeds propvol. Nu is het evenzeer druk, maar de stad Am sterdam heeft thans een veel meer interna- tionaal karakter. Alle mogelijke talen hoort. men, allerlei rassen menschen ziet men door de straten wandelen. Amsterdam is een echte iwereldstad geworden. Zaterdagmiddag had in het Olympisch Stadion de plechtige opening plaats van de spelen der negende Olympiade. Amsterdam was voor die gelegenheid in een feestelijk pakje gestoken. Tallooze vlaggen van aller lei naties, vele Olympische vlaggen, onze driekeur, het oranje-blanje-bleu, met groen versierde brugleningen, zij alles gaven aan de stad een feestelijk aanzien. Het was weer moeilijk een plaatsje in de trams te veroveren. Alle wagens reden met het bordje „vol" en iedereen moest gebruik maken van lijn 1, 2 of 16, m.a.w. iedereen moest naar't Stadion! Massa's vreemdelin- gen stroomden het Centraal-Station uit en namen een trammetje. Daar waren Dud schers, Zwitsers, Oostenrijkers, om maar en- kele te noemen, alien gekomen om de ope ning bij te wonen. En de tramconducteurs [hadden een moeilijke taak te verrichten, doch ze kweten zich op een buitengewone wijze .van hun taak. j, Bij het Stadion, zooals altijd, de opkoo- pers, die trachtten, hun kaarten aan den man te brengen. En daarnaast venters van koop- 'jvaar, „echte Olympiade-speldjes", kranten- :yerkoopers, enz enz. Daar was het verzamelpunt, daar heersch- te de groote drukte, maar daar stond de Am- ■sterdamsche politie, die leiding gaf, kalm, rustig, doch wel doordacht. Daar kon men zien, wat „verkeerregelen" is! Het moeten wel moeilijke dagen zijn voor het Amsterdamsche politiecorps, doch hun -manier van optreden wekt steeds weer be- wondering af. Ais de spelen straks geeindigd zijn, dan kan men zeggen, dat een groot deel van het succes te danken is geweest aan de politie-dienaren. Op hen kan heel Amster dam trotsch zijn! In het Stadion. Tegen twaalf uur werden de toegangs- poorten geopend en kon het publiek rustig zijn plaats opzoeken. Toch was de toeloop nog niet bizonder groot, zoodat anderhalf uur later het trotsche paleis nog lang niet gevuld was. Pas constateeren we, dat er nog [duizenden plaatsen vrij zijn, om 10 minuten later te merken, dat. alles. maar dan ook totaal alles, bezet is! Wel ;n bewijs dus, dat de regeling op het terrein en de mrichting van het Stadion schitterend te noemen zijn. Een prettige stemming! ieder hunkert naar het groote oogenblik, ieder verlangt naar het moment, dat hij wellicht nooit in zijn leven terug zal zien: de glorieuze intocht der athleten! Alles is in de weer, overal ziet men vroolijke gezichten. Het begin nadert! De „Koninklijk Mili- taire Kapel" van de Stafmuziek der Konink- lijke Marine en een 1200 zangers uit ver- schillende streken van ons land nemen hun plaats in aan weerszijden van de Marathon- poort. Vliegmachines snorren boven het ter rein, leiders en officials draven door elkaar; het is een drukte van je welste. Plotseling zwijgt alles: Prins Hendrik komt. op het terrein. Even een teeken en plechtig klinkt het Wilhelmus, gespeeld door de beide muziekkorpsen en gezongen door de zangers, over het veld. Allen staan en ontblooten het hoofd. Niemand zegt iets, alleen het „Wilhelmus" galmt over het Sta dion. De vaderlandsche driekleur wordt ge- heschen. Een plechtig, ontroerend oogen blik voor iedereen, voor den meest gevoel loozen Nederlander. Nog is de laatste toon niet weggestorven, of de^Marathonpoort opent zich, en den La glorieuse Entree gaat beginnen. Buiten het Stadion was de lange stoet ge- formeerd. Lang reeds zijn de deelnemers pre sent, ze voegen zich rondom den vaandeldra ger van hun land en als de honderden athle ten, zwemmers, gymnasten enz. enz., alien verzameld zijn, wordt met de opstelling be- gonnen: voorop komt de Grieksche groep als een hulde aan het land van oorsprong der Olympische Spelen, geheel achteraan komt Nederland, dat zich als gastheer geroepen voelt, om de bescheiden laatste plaats in te nemen, en daar tusschen stellen de andere landen zich op, alphabetisch gerangschikt. Zes en veertig landen, en even zooveel vlag gen en vaandels zijn daar, om hun opwach- ting te maken. Daar komen ze. Voorop de Grieken, dan Argentinie, helaas! zonder het eminent voet- balelftal, dat al lang weer „huistoe" is, dan Australie met zijn zwemkampioen Carlton in het eerste gelid, daarachter Belgie, Britsch Indie, enzoovoort, enzoovoort. Groote en klei- ne groepen wisselen elkaar af. Chili en Cuba vormen slechts kleine groepen. Denemarken is heel wat grooter en dan komt het massale Duitsche leger in voile vredesuitrusting! Duitschland defileert. De honderden, neen duizenden Duitschers die aanwezig zijn, om hun landgenooten te begroeten, jubelen het uit, het applaus wordt sterker; de Duitschers zijn trotsch op hun keurkorps, dat een prachtigen indruk maakt. Zoo gaat het door. Steeds nieuwe groepen komen. Egypte, Finland, met een groep van ongeveer 100 personen. Waar is Nurmi, de groote athleet? Overal zocht men hem, den man, dien men in Nederland nog nooit ge- zien heeft. En ja, hij is er! Daar loopt hij, Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. SI) r Met luidde: „Heel vroeg gistermorgen brak er een brand uit, die waarschijnlijk al eenigen tijd had liggen smeulen in het 'huis, hi gebruik bij de fa. Valerie en Co., modezaak in de Suoth iMolton Street en deze werd zoo hevig, dat- binnen een uur de geheele plaats een klein, ouderwetsch huis volkomen verw-oest was 'Geen teeken, dat het huis bewoond was, werd bij het uitbreken, noch bij het voortwoeden van den brand gezien, en zij, die er bij geroe pen werden, meenden, dat het ledig was, of- schoon het bekend was, dat de directriee van de zaak madame Charles met een dienstbode en, iaieeude men, met een helpster boven de zaak woonde. Het duurde eenigen tijd, voordat men ■tot de puinhoopen kon doordringen, en in het begin werd geen spoor van een der bewoon- Etcrs gevonden. De brandweerlieden vermoed- den echter dadelijk, dat het huis met opzet in brand gestoken was, daar er onweerlegbare bewijz-en van het gebruik van petroleum wa ren Niemand, die aan de zaak verbonden Was, vertoonde zich in den loop van den dag. Toen de brandweer laat in den avond de jninhoopen van een kamer achter den winkel rfnrierzocht, vond ziji daar de verkoolde en vcr-nhnke overblijfselen van een vrouw. Het Sf36Wig^k, de identita# vast te stellen, de vlugge en in zich zeli gekeerde Naavo, die het heelemaal geen pretje vindt, om mee te marcheeren. Veel liever was hij ergens op zijn eentje aan het trainen gegaan cup een stil, rustig plaatsje. Weer nieuwe groepen. Engeland, het sportland bij uitnemendheid komt binnen! Het publiek voelt het, dat zij de sportsmen zijn; het applaus is overweldigend. 'n Klein groepje volgt: Haiti staat er op let bord, dat voor het vaandel uitgedragen wordt. Bij Hongarije zien we de schermers en zwemmers als welbekenden in het inter- nationale sportleven. Ierland brengt geen bekenden: slechts eenige athleten, zwemmers, wielrenners en boksers vertegenwoordigen den Ierschen vrij- staat. 'n Machtige groep volgt: Italie. Wat 'n verschil met de vrij kleine Italiaansche vertegenwoordiging bij vroegere Olympiades maakt dit groote leger sportmenschen uit het land van Mussolini en hoe correct ziet deze groep eruit. Hier zien we ook voetballers, de Italianen toch zijn de eenige prijswinnaars van het Olympisch voetbaltournooi die zich nog in Europa bevinden. 'n Geheel andere natie volgt: Japan met meest kleine kwieke kereltjes, die als twee druppels water op el kaar lijken en eenige even kleine en even kwieke sportvrouwtjes. We kijken eens op ons horloge: 'n half uur bijna duurt deze ommegang van sportmen schen uit alle naties, reeds 2000 zijn er naar schatting aan ons voorbij getrokken en we zijn volgens het alphabeth nog niet eens op de helft. De tweede helft. Letland en Littauen, de twee staten aan de Oostzee, volgen na elkaar met vlak daar achter nog eenige kleine groepen: Luxemburg en Malta. Uit Mexico zijn er meerderen, de Indiaansche typen van enkele athleten vallen hier op. Monaco geeft acte.de presence, daarachter Noorwegen met 'n groot aantal deelnemers. Uit Nieuw Zeeland zien we athleten, zwem mers en 'n enkelen bokser. Grooter is de ver tegenwoordiging van Oostenrijk, dat gevolgd wordt door de tien officials en zwemmers uit Panama en de niet veel talrijker deelnemers uit de Philippijnen. Weer komt Oost-Europa in zicht: Polen dat aan niet minder dan 13 takken van sport deelneemt en dientengevolge 'n talrijk aan tal vertegenwoordigers stuurt. Portugal en Roemnie gaan ons voorbij, Spanje en Rho desia volgens met 'n aantal ons onbekende gezichten. Nog steeds is er geen einde aan den stoet: we zien de Tsjechen naderen met 'n machtig legioen van sportmenschen, waarbij de athletische figuren der Sokols de aandacht trekken. Turkije komt en dan Uru guay. Eerlijk gezegd, de vertegenwoordi ging van Urugay stelt ons teleur, alleen voor het voetbaltournooi hebben deze Zuid Amerikanen ingeschreven, voor geen enkele andere tak van sport zonden ze vertegen woordigers en waar de voetballers zelfs al weer lang en breed in Montevideo zijn, vol gen slechts weinigen de blauw met witte vlag, die men uit het voetbaltournooi zoo goed kent. En dan. dan komt Amerika, het mach- tigste sportleger, dat ooit Amsterdam is binnengetrokken. America for ever". Wanneer de massale intocht der vertegen woordigers van de Vereenigde Staten aanvangt, geraakte het publiek in ver- voering, zoo grootsch is het aanschouwen van deze groep, die honderden athleten telt. Bij dit sportlegioen zinkt bijna alles in het niet; fier marcheeren Weissmiiller en Pad dock vooraan, als Olympische kampioenen is hun de eer ten deel gevallen den stoet te openen. Aan de Yougoslaven is de minder aange- name taak bedeeld om achter de Amerikaan- sche groep te komen, maar op dit kleine clubje uit het Slavische land volgt weer 'n groote groep: Zweden, waarbij we Vide zien, den snelvoetigen schoolmeester, en Arne Borg, die Europa's zwemeer zal verdedigen tegen Amerika en Australie. De Zwitsers komen, 'n groote groep uit het land der ber-gen, volmaakt in or-de ge- schaard achter hun leider, dan Zuid-Afrika, en dan Daar dondert het applaus, daar barst het gejubel als een -onweer los, hooren en zien vergaat je. Met krachtigen stap, in volmaakte slagorde komt Nederland de arena binnen. Een lange stoet van 358 deelnemers, waar- door onze groep de grootste van den stoet is, trekt voorbij. Hoeden vliegen de lucht in, alles juicht, het Stadion davert op zijn grondvesten. Nederland, ons -eigen land is het, dat daar in grootsche bezetting zijn in tocht doet. maar men vermoedt zeer sterk, dat zij die- van de ongelukkige eigenares zijn. Uit het onderzoek door een dokter bleek, -dat de aldus gevonden persoon doodgeschoten was een kogel was het voorhoofd van den linker- tot den rechterslaap doorgedrongen. Gisteren- avond laat was er nog geen verdere ophelde- ring van de geheimzinnige zaak verm-eld." Jimmie liet de krant op zijn bord vallen en keek Schmidt aan, die rustig zijn Doversche long at „Mijn God!" riep hij' uit. „Dat is sterk! Wat denk je, Schmidt? was het was het moord?" „Ik geloof, dat wij heel wat zullen hooren en vernemen," antwoordde hij. „Het kan zijn, dat deze vrouw te veel wist, dat zij gevaarlijk werd, dat het noodig werd, haar voor eeuwig het stilzwijgen op te leggen, en dat, toen zij zoo tot stilzwijgen was gebracht, het huis over haar lijk in brand gestoken werd. Maar wij1 moeten wachten". Jimmie at haastig zijn ontbijt „Ik zal juffrouw Walsden dit moeten ver- tellen," zei hij1. ,,1'k ben heel blij, dat tante hier is. Me dunk, dat wij moeten spreken over dit heimelijk naar St. Margaret's Bay gaan „Dat, mijnheer, kan beter wachten, tot gij uw beide vrienden pit Londen gesproken hebt", zei Schmidt. „Misschien hebben zij iets te vertellenof voor te stellen Er kunnen nieuwe ontdekkingen zijn. En thans, onder ons toezicht, zijn de dames veilig." „Goed", zei Jimmie. „Wij zullen er in ieder geval tot den namiddag mee wachten." Hij liep vlug naar boven, naar de zitkamer, kwam de wpgenaamde Amerikaansche dame Jhr. mr. van Doom vertegenwoordigt het N. O C. in de Ned. groep, Dick J. de Vries en de leider der Hollandsche athleten Jan C. de Vries loopen in den stoet, welks vaandel door den bokser Sam Oly wordt gedragen. Verder zien wij Rapmund (Ned. Boks Bond), Looman (Ned. Krachtsportbond), dr. Reijs (Kon, Ned. Gymn. Verbond), Tr-esling en Wagener (Ned. Hockey Bond), jhr. mr. dr. de Beaufort -en mr. van Heukelom (Kon. Ned. Amateur Schermbond), Herberts (Ned. Vo-et- bal Bond), Lucassen en Boele (Kon. Verg. Ned. Watersportver.) en Borsten (Ned. Zwembond) de officials, die onze deelnemers en deelneemst-ers vergezellen. Wie we al bij de Hollandsche groep zien? Onze roem -op sportgebied marcheert ach ter het vaandel: bij de schermers zien we Kunre, majoar A. E. W. de Jong en onze vier Kun-re, majoor A. E. W. de Jong en onze vier dames; bij de athleten Broos, Paulen, v. d. Berge, de Boer, Peelers en tallooze anderen, de dames-athl-eten komen met onze oud- wereldrecordhoudst'er Gisolf vooraan, dan achter Wijnschenk en Jacobs, d-e tientallen gymnasten, bij de kleine groep boksers Karel Miljon en van Klaver-en, onze beide hockey- elftallen achter captain de Waal, de twee korfbalploegen, die de demonstratie zullen geven, aanvoerder Gerding voorop, 'n groot aantal vertegenwoordigers van den Ned. Krachtsportbond, de roeiers met Gunther in de eerste plaats, onze beide voetbalelftallen geheel volledig met al onze nationale voet- balhelden, zooals v. d. M-eulen, van Heel, Elfring, Weber en van Kol, bij de kleine groep wielrenners herkennen we Maas, de vrij talrijke vertegenwoordigers der zwem- sport laten onze dames Neerland's hoop voorop gaan: Zus Braun, Marie Baron en Willy den Turk, terwijl we verder onze vier vertegenwoordigers voor den modernen vijf- kamp, o.a. Pasma, zien. En daarmee is het defile geeindigd: alle deelnemers zijn binnen de Stadionmuren en ze groepeeren zich op het groote grasveld, dat thans door 4 a 5000 vertegenwoordigers der Internationale sportw-ereld vrijwel geheel ge vuld wordt. De vaandeldragers der 45 landen, die aan het defile hebben deelgenomen, stellen zich op voor de eeretribune en de duizenden sport menschen maken in lange rijen daarachter front voor de eereloge, waarin zich prins Hendrik en de buitenlandsche vertegenwoor digers bevinden. Het defile is geeindigd, men wacht thans op het volgende deel van dez-e openingsceremonie. Rede van dr. J. Th. de Visser, Terwijl gansch de arena gevuld is met de b-loem der jongelingschap van heel de w-e- reld verheft zich een fig-uur, die meer dan alle andere magistraten getoond heeft de zaak der Olympische Spelen een warm hart toe te dragen: het is dr. J. Th. de Visser, oud- minister van Ond-erwijs, Kunsten en Weten- schappe-n, eerelid van het Ned. Olympisch Comite, dezelfde die indertijd in de Tweede Kamer zoo krachtig heeft verd-edigd het wets- ontw-erp tot regeeringssteun aan de Olym pisch-e Spelen. Dr. de Visser houdt voor den microfoon de volgende in diepe stilt-e aangehoorde wij- dingsrede, die door middel van luidsprekers in het Stadion gevolgd kan worden: Aan het verzoek, dat mij, als eerelid van het N-ederlandsch Olympisch Comite werd gedaan, om de Olympische Spelen met eer enkel woord in te leiden, heb ik zonder aarze- ling -gevolg gegeven. Ik ben er toch als Nederlander eenigszins trots op, dat toen de poging -om van Staats- w-ege bela-ngrijken financieelen steun aan de Olympische Spelen te verschaffen, mislukte, een opvlamming van het particulier initiatief plaats vond, als zelden, zelfs in ons mildda- dig volk, is aanschouwd. Het was een genot te lezen van de groote sommen, die in be-trek- kelijk korten tijd werden sameng-ebracht en niet minder weldadig deed het aan, dat d-e hoofdstad, altijd grootsch in het geven, haar machtigen steun tot het welsla-gen verzeker- de. Allen die alzoo, onder de kranige leiding van het Olympisch Comite, er toe medewerk- ten om oolc ten dez-en opzichte de eer van ons land op te houden, zij daarvoor de dank van duizenden en duizenden landgenooten en ook van zoo vele buitenlanders gebracht Zij d-eden- een mooie nationale en internationale daad tegelijk. En als wij eens nauwkeurig konden na- gaan, wie er alzoo in deze maanden het Stadion hebben bezocht, zouden wij tot de slotsom komen, -dat de Olympische Spelen w-erkelijk populair zijn geworden. en de ont werpers en de uitvoerders ruimschoots sto hebben om blijde te zijn, dat zij hun stoere schouders onder dit veelzi-ns mooie werk hebben gezet. tegen, die er uit zag, alsof zij op dat oogen blik geen andere gedachten ter wereld had, dan die welke betrekking hebben op het ont bijt Den man met den geknipten snor had Jimmie dien ochtend reeds gezien, hij stond bij de deur van het hotel en vroeg den portier iets omtrent golf-terreinen. Hij zag er zeer onschuldig uit en Jimmie had moeite te geloo- ven, dat hij of de Amerikaansche vrouw spion- nen waren. Jimmie vond zijn dames goed en opgewekt er was haar niets anders overkomen dan een rustige slaap gedurende den nacht. Hij liet haar ontbijten, voordat hij het nieuws vertelde; toen dit gebeurd was, had hij een ernstig gesprek met haar over wat er verder te doen viel, en hij was daar midden in, toen een kellner hem kwam zeggen, dat er twee heeren uit Londen gekomen waren. Hij ging snel naar beneden en vond Packe in de hall en Scraye op de stoep, bezig instructies aan zijn chauffeur te geven. „Geen wo-ord, geen enkel, totdat wij al leen zijn!" riep Jimmie, toen de twee reizi gers ontelbare vragen over zijn hoofd begon- nen uit te storten. „Ik denk, dat wij dan ge- noeg te praten zullen hebben voor een heel langen tijd. Nu" ging hij voort, toen Scraye en Packe in een zitkamer gebracht en Schmidt aan hen voorgesteld had, „misschien is het het beste, dat ik ophelderingen geef, door u te vertellen, waar ik geweest ben, waarom ik hier ben, en hoe de zaken staan. Laten wij alien om deze tafel gaan zitten en beginnen." „We fasten volmaakt in het duister," ant woordde Packe. „We weten niets, van wat je gedaan hebt. We begriinen er niets van waar om je ons hier hebt laten komen." „Dat zult ge gauw genoeg" zei Jimmie „Luistert nu. Den ochtend, nadat ik met u beiden in Ritz gedineerd had, ging ik naar Parijs voor een particuliere zaak. Ik reisde toevallig met een jonge dame, juffrouw Wals den, die helpster was bij Valerie, in de South Molton Street Zij had een rieten mand bij zich, waar een dikke gans in zat. De gans was een geschenk van madame Charles, van de firma Valerie aan haar schoonbroeder, mon sieur Charles Zij was gewoon hem zulke ge schenken te zenden en juffrouw Walsden bracht ze over bij haar geregelde bezoeken aan Parijs. Door toeval raakte de rieten mane bij mijn bagage, en vond- ik ze in mijn slaap kamer in het Gn nd Hotel Puur uit nieuws- gierigheid maakte ik ze open, om de gans te bekiyken. En onder de gans vond ik enkele din- gen mgepakt, die ik niet verwacht had te vin den. Scraye ik heb je kruis van den tsaar, dat getijdenboek en die oude, gouden ketting gevonden. Het is een feit. De beide nieuw aangekomenen bleven zwij gend en doodstil zitten, den verhaler van deze verwonderlijke geschkienis strak aankijkend Het seheen lang te duren, voor Scraye kon spreken. „Waar zijn ze?" vroeg hij. „lk zal ze je binnenkort ter hand stellen," antwoordde Jimmie. „Ik heb ze uit Parijs aangeteekend aan mijn eigen adres gezonden Zij zullen daar gisterenmorgen bezorgd zijn en ik heb Kentover mijn bediende getele- foneer-d, om ze met den eerstvolgenden snel- trein hi-erheen te brengen; hij zal gauw hier zhn. Wat vindt gij beiden hier van?."_ Nadat dr. de Visser uitvoerig stil staat bij den oorsprong der Olympische Spelen en haar geschiedenis nagaat, zegt hij verder: Met opzet teeken ik voor U het eigenlijk ideaal der Olympiade, opdat -gij in het licht daarvan en daardoor bezield, straks den strijd zult beginnen. Hoe sterker dit het geval is, des te meer mor-eele discipline zal de enke- ling over zichzelf oefenen en over het geheel heerschen. Al wordt de spanning dan zelfs zoo groot, dat zij in opwinding dreigt over te gaan, de maat, de zelfbeheersching, die de schoonheid van de sport is genoemd, zal desniettemin behouden blijven. In het teeken van onkreukbare eerlijkheid en goede trouw zal dan de kamp staan. De fijnheid van 't sp-el zal alle grofheden ban- nen. Voor de autoriteit van de vaste regels en van hen, die ze met strengheid toepassen, zal gaarne worden gebogen. En elke strijder zal er van doordrongen zijn, dat den overwin- naar slechts dan persoonlijke en nationale eer ten deel valt, wanneer deze bevochten w-erd met een blank wapen in een rein-e hand. Ook hier moet, gelijk op elk ander gebied, de schoonheid van het ideaal eerst het bin- nenste zuiveren, zal er naar buiten een schoone daad kunnen worden volbracht. Vooral bij de Olympische Spelen komt het op de mens sana in corpore sano aan. Toen kardinaal Me-rcier in 1920 te Ant werpen de Spelen wijdde, sprak hij dit ware woord: „Les exereices du Stade ne sont pas un j-eu vandteux et sterile. lis sont un-e ecole". En als de rechtzinnige predikant Monod in 1924 te Parijs hetzelfde doet, r-oept hij den strijders zoo schoon toe: En realite, 1' energie animatrice des Jeux Olympiques etait un ideal de hqnneur et de la beaute, une visi on, u-n-e ambition, un reve patriotique et social, une idee. Juist: een idee, een ideaal zelfs van uitbeelding in het lichaam van wat de geest des menschen vermag. En hoe rei- ner die geest is, des te zuiverder zal ook die uitbeelding zijn. Hier is het punt, waar de religie de sport raakt. Want hoe meer de geest des mensdhen het Hoogste zoekt, des te vuriger zal hij wensch-en zijn lichaam in harmonie te bren gen met dit geestesleven. Vlamme dan die diep religieuze passie in Uwe zielen hoog op, welke alleen de traditie der Olympische Spelen hoog houden en haar v-erheven ideaal tot verwerkelijking brengen kan! Melodieus intermezzo. Nauwelijks is de onder diepe aandacht aangehoorde indrukwe^kende rede van oud- minister De Visser beeindigd, of „het woord" is aan den zang! Ruim t w a a 1 f h o n d e r d zangers geven een glorieuse demonstratie van massazang, onder leiding van Fred. J.Roeske, directeur van het bekende Apollo". Onder begeleiding van de Kon. Militaire Kapel! en de stafmu ziek der Koninklijke Marine, aangevoerd doer de luitenant Boer, klinkt si tig door het Sportpark: „Wilt heden nu treden voor God den Heere", het oude Geuzenlied uit Valerius5 Gedenck-1 clanck. Vervolgens stellen de leden van het Inter- nationaal Olympisch Comite en van het Nederl. Olympisch Comite (Comite 1928). zich in een halvea cirkel op voor de Konink lijke eeretribunes. 1 Mr. A. Baron Schimm-elpenninck van der Oye, president van het Nederl. Olymp. Co mite, en voorzitter van het organiseerend Comite, treedt dan naar voren en -houdt voor den microfoon de -/olgende rede: „S feeds meer wint de meening veld, dat de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van den mensch gelijken tred behooren te houden, wil een harmonise', geheel verkregen wor den. De pogingen, allerwege aangewend om de lichaams-waardigheid tot het juiste peil op te voeren, zijn daarvai. een gevolg, alsook het streven om in de beoefening der sport orde en regelmaat te brengen. Uiteraard lco-men uit de algemeene sport- beoefening enkelen naar voren, die speciaal door de natuur begunstigd, of wel met groote wilskracht bedeeld, met hoofd en schouders boven hunne mede-mensohen uitsteken, De wedstrijden, waarbij -deze elkander ont- moeten zijn ter verwezenliiking der boven- -omschreven^edachte van -de grootste waarde als een aanschouwelijk bewijs van wat een goede aanleg, juist aangewend, maar vooral wat energie en zelftucht bereiken kunnen Onder deze wedstrijden nemen de Olympische Spelen een eerste plaats in, al ware het al- leen wegens hunne veelzijdigheid. De verwachting mag wel uitgesproken worden, dat de Spelen der IXe Olympiade bij „Het is het merkwaardigste, dat ik ooit in m-ijn lev-en gehoord heb!" riep Packe uit. „Fan tasie is niets hierbij vergele'ken, Jimmie! Een vette gansNu Scraye wenkte, dat Packe zou zwijgen. Hij wendde zich tot Jimmie. „Vertel mij eens precies, wat er gebeurde nadat je het kruis en de andere voorwerpen gevonden had," z-ei hij. „Val hem niet in de rede, Packe. Ik wi! graag een duidelijk v-erslag hebben.'5 „Dat zul je hebben," antwoordde Jimmie. „Ik zal je alle mogelijke dingen tot op dit oogenblik vertellen." En hij ging voort hun een volledig en uitvoerig verslag te geven van hetgeen hij met monsieur Charles gedaan had, van zijn bezoek aan de politie, van het avontuur van het verlaten huis in de Rue de la Paix, van het komen te Dover en van de advertentie in „The Times". „Die hebben wij gelezen," zei Scraye. „We zijn ook bekend met de bij zonder heden van het gebeurde in de South Molton Street, zoo als het in „The Times'^taat. Maar Packe weet nog wat meer dan dat." „Ja", zei Packe langzaam. „Ik weet meer dan dat. Ik kreeg gisterenavond laat eenige mededeelingen van de politie. Er bestaat geen twijfel, dat het lijk, dat in de kamer aditer den winkel ontdekt is, van madame Charles is. Er is ook geen twijfel aan, dat zij door een revolverschot gedood is, door een ander per soon afgeschoten, omdat er geen spoor van een revolver gevonden is." „Om het kort te zeggen zij werd ver- moord?" vroeg Jimmie. Wordt vervoiizdh

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5