DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderddertigsie Jaargang Dagelijksch owerzichf. BMStewIarcd DIt ntrinmer VesTaai off 2 bla'den. 1928 Deze Couranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruilbelaling per 3 maanclen vooi Alkmaar /2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewTJsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrufmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER 6 ZOON» Voordara C9. Directeur; G. H. KRAK. WOEV§»A« Telef.nr. Adrainistratie 3. Telefoonnr. Redactie 33, Postgiro 37060. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. 1 AUGUSTUS VRIJHANDEL OF PROTECTIE? Protectionism het middel tegen werkloosheid. De positie van Baldwin. De rede van Joynson- Hicks. DUITSCHLAND. NIEUW ERNSTIG SPOORWEG- ONGELUK. Er zouden 12 dooden en 35 gewonden zijn. sneltrein 911 is gistermiddag op de ijn Ulm-Augsburg tegen kwart voor vier op het station Dinkelscherben op een goederen- trein geloopen, blijkbaar wegens een defect aan den wissel. De locomotief en drie wagons schoven in elkander. Men spreekt totnutoe over 12 doo den en 35 gewonden. De rijksspoorwegen weigerden voorloopig over het nieuwe spcorweg-ongeluk inlichtin- gen te geven. Van Augsburg zijn twee en van Ulim een ambulance-trein naar de plaats des onheils vertrokken. Het aantal dooden bli/kt grooter, het aantal gewonden kletner. Het W. B. mela. nader, dat bij het nieuwe spoorweg-ongeluk in Beieren 14 personen zijn gedood en 20 werden gewond. FRANKRIJK. MONTMARTR'E EN DE WOLGA- SLEEPERS! Mile. PopelloDavidoff, een Russische zangeres, die voor den oorlog in haar vader- land een groote bekendheid moet hebben ge- had, had, door den nood der tijden gedwon- gen, in een cabaret op Montmartre een con tract van 48.000 frcs. per jaar gesloten. Drie keer per nacht trad ze op'om de Wolgaslee- pers en nog een ander lied te zingen. Op een nacht kreeg ze ruzie met haar direc teur, die haar verbood langer in zijn etablis- sement op te treden. Goed, zei ze, mijn con tract loopt nog wel een paar maanden, maar dat hindert niet, mijn salaris kom ik wel ha- len! En inderdaad verscheen ze geregeld om haar gage op te strijken. Op den duur begon het den directeur te ver- velen een zangeres, die niet zong, uit te beta- len en hij stelde haar voor weer te zingen voor zoolang het contract nog geldig was. Maar dat wilde de zangeres niet; zij was er op order van den directeur mee opgehouden, dus nu moest het ook maar uit zijn. Waarop de direc teur weigerde het salaris verder uit te betalen Een rechtzaak was er het gevolg van. De rechtbank stelde Mile. PopelloDavidoff in het gelijk en veroordeelde den directeur tot het betalen eener schadevergoeding van 60.000 francs WAT IS EEN „BED"? Toen de heer Isidore Berr in October 1922 na een verblijf van twee jaren in het Jood- sche oude-mannenhuis te Nancy overleed, had hij in zijn testament bepaald, dat hij het oude-mannenhuis een bedrag naliet, noodig oen „een bed" te koopen, dat zijn naam zou dragen. Hij bedoelde daarmede het stichten van een naar hem genoemd fonds voor het onderhoud van 'n oude-van-dagen in 't huis Dit begreep de familie natuurlijk wel, maar om er op een koopje af te wezen kocht zij een bed van 500 francs en liet dit naar het huis brengen. Dat gaat zoo maar niet, zeide de directeur van het huis. Met een bed wordt heel wat weidschers bedoeld. De zaak kwam voor de rechtbank, die ver- klaarde, dat de overledene geen bed-zonder- meer had willen geven, maar het bedrag voor het onderhoud van een zieke. De familie moet nu nog 30.000 francs bij- passen ENGELAND. EEN POLITIEAGENT DOOD- GESLAGEN. Zaterdagnacht is te Newcastle een politie- agent doodgeslagen. De agent, genaamd Leg- gett, had een vrijen dag en was 's avonds naar een feestelijke bijeenkomst gegaan. Toen hij1 daarvan terugkwam en door een dichtbe- volkte straat ging, waar hij den vorigen dag dienst had gedaan, kwam plotseling een man op hem af en viel hem aan. Leggett kreeg een paar slagen op het hoofd en viel ter aarde. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar schedelbreuk werd geconstateerd. Kort daarna overleed hij. De aanvaller, een zekere Cornelius Armstrong, die vlak in de buurt van de misdaod woont, werd gearresteerd. DE ZIEKTE BIJ DE LONDENSCHE POLITIE. Zij breidt zich nog steeds uit. De raadselachtige ziekte onder de Londen- sche politie-agenten, waarvan wij dezer dagen melding maakten, breidt zich nog steeds uit Ook een aantal familieleden van politie-agen ten vertoonen verschijnselen van dezelfde ziekte. Oorspronkelijk meende men te doen te hebben met vergiftiging tengevolge van eten van bedorven spek uit de politie-cantines, doch thans meenen de artsen, dat de vergiftiging het gevolg is van de nuttiging van geconser- veerd fruit. DE REDE VAN JOYNSON-HICKS. De parlementaire redactor van de „Eve- ning Standard", die de rede van Hicks be- spreekt, legt er den nadruk op, dat zij komt slechts een paar dagen na de uitdrukkelijke verklaring van den premier tegenover de La- gerhuisleden, die verzochten om bescherming van de ijzer- en staalindustrie, dat hij op dit verzoek niet kon ingaan, en dat zij sterk het karakter heeft van een antwoord op de vorige week door Churchill afgelegde vrijnandelsver- klaring. De redacteur verneemt verder dat de pre mier, die tegen een algemeen tarief is, van meening is dat welke verandering er, wan- neer een beroep wordt gedaan op het kiezers- corps, ook moge komen wat de quaestie der bescherming belangt, deze verandering even- tueel niet anders dient te zijn dan een kleine vergemakkelijking van de precedure, waaron- der de industrieen zich thans om bescherming aanmelden. Hij en zijn volgelingen in het ka binet zijn de mec-ning toegedaan, dat het slechts juist is om, alvorens een uitbreidine van de bescherming te overwegen, zich er van te vergewissen wat de uitwerking zal zijn op den handel van het nieuwe gemeentelijke be- lastingplan der regeering. Daar echter het grootste deel van dit plan niet voor October 1929 in werking treedt, zou men nog een aan- zienlijken tijd moeten wachten alvorens de resultaten bekend zijn, maar Joyson-Hicks en zijn volgelingen hebben geen lust, niet alleen om zoo lang te wachten, doch wenschen zeker- heid door directe uitbreiding der bescherming. RAADSELACHTIG VERDWIJNEN VAN DRIE BABIES. Ontvoering, of zwarte kunst? Een doodgewone ontvoering, of een of an dere geheime vorm van zwarte kunst, dit is het probleem, dat de politie in den Indischen staat Hyderabad moet oplossen ten aanzien van drie kinderen, die in drie verschillende jaren uit dezelfde moeder werden geboren en koht na de geboorte verdwenen. Deze ver- dwijning heeft grooten indruk gemaakt op de de kinderlijke verbeelding van het volk, dat onvoorwaardelijk aanneemt, dat men hier te doen heeft met het werk van booze geesten, met „bhanamati", een vorm van zwarte kunst, die in Hyderabad druk wordt beoefend. In het jaar 1923 schonk Roekia Bi, de vrouw van Syed Jaffar Hoessain, een klerk, he leven aan een zoon, Fasti genaamd, doch veertien dagen na de geboorte verdween het kind op onverklaarbare wijze en alle naspo- ringen bleven vruchteloos. In 1925 bracht Roekioi Bi wederom een zoon ter wereld. Alle mogelijke voorzorgstnaatregelen werden genomen om het kind te beschermen, doch evenals het eerste kind verdween de zuige- ling veertien dagen na de geboorte. Beide keeren sliepen de vader en de moeder in een kamer van een huis, en behalve een deur, die van binnen was gesloten en gegrendeld, had de kamer geen andere openingen, noch ra- men. De verdwijning had ongeveer te mid- dernacht plaats, voDens verklaring van Roekio Bi zelf. Zij viel in een soort halfbe- wusteloozen toestand, waarin zij twee vreemd gekleede personen met ontblootte zwaarden haar zag naderen. Na haar te hebben be- dreigd grepen de mannen het kind en ver dwenen er mede. De deur der kamer ver- toonde geen teekenen, dat zij was geopend. In 1926 moest Roekia Bi het leven aan en derde kind schenken. Haar echtgenoot wilde opnieuw waken tegen verrassing en bracht zijn vrouw naar fajailieleden over en ver- zocht tevens aan de politie het huis te doen bewaken. Inderdaad wees de politie daarvoor twee agenten aan. Roekio Bi bracht 2 No vember wederom een gezond kind ter wereld. Den 19den November te tniddernacht ver dween het kind echter weder op dezelfde vreemde wijze. Gelijk de vorige keeren wa- ren alle toegangen tot de kamer van binnen gesloten en gegrendeld terwijl alleen de vader en de moeder bij het kind in de kamer waren. Bovendien stonden de agenten voor het huis op wacht en rapporteerden, dat zij niemand het huis hadden zien binnen- of uit- gaan. Jaffar Hoessaon ontwaakte door het ijlen van zijn vrouw, die hij in een soort bezwijming vond. Toen zij bijkwam, ver- klaarde zij, dat in haar slaap een vrouw op haar toekwam en met geweld haar kind van haar wegnam. Roekia Bi verwacht thans een vierde kind en de politie neemt wederom maatregelen om het kind, zoodra het ter wereld komt, te be schermen. Roekia Bi is onder politiegeleide van Bhongir naar Hyderabad overgebracht en verbliift thans in een ziekenhuis, dat door de politie wordt bewaakt. SUTTER Een vrouw op den brandstapel. Britsch-Indie is het land, waar in weerwil van een streng koloniaal be wind, dat waakt tegen ritueele excessen der inheemsche bevbl- king, dteze toch nog voortdurend, waar zij er kans toeziet, in haar oude zeden terugvalt. Tot deze oude zeden behoort't z.g. suttee, waarvan zich onlangs een geval heeft voor- gedaan te Barh, een stadje in Behar, aan de dichtbevolkte oevers van den Ganges en dat geleid heeft tot een sensationeel rechtsge- ding. Suttee is bij de Brahmanen het ge- bruik, dat wanneer een man overlijdt, zijn vrouw zich tegelijk met zijn lijk op een brandstapel laat verbranden. Te Barh nu haalden de familieleden met hun godsdien- stige voorgangers een jonge vrouw over, zich voor deze ceremonie te leenen. Zij schijnt daarin te hebben toegestemd, toen men bij haar den indruk wekte dat geen menschelijke handen den brandstapel zouden aansteken en dat zij door een miraculeuze vlam uit den hemel zou worden verteerd. Er werden schikkingen getroffen om de plech- tigheid in het openbaar te doen plaats heb ben, terwijl de organisators begonnen met de inzameling van bijdragen van de geloovi- gen ter eere van het mirakel. De godsdien- stige voorgangers onderzochten het gewaad der vrouw, leidden haar naar den brand stapel, bestegen dezen, plaatsten haar daar- op in zittende houding en legden het hoofd van haar echtgenoot in haar schoot. Plotseling schoteq vlammen uit haar ge waad, maar de pijn, die't vuur der vrouw veroorzaakte, bleek machtiger dan haar vast- beradenheidzij sprong van den brandstapel af en stortte zich in de rivier. Daarop werd het lijk van haar man in den Ganges gewor- pen en de priesters schreeuwden haar toe, dat zij zich moest verdrinken. Plaatselijke politie kwam echter tusschen- beide om de vrouw te redden, doch zwichtte voor dreigementen. De vrouw slaagde er ten slotte in den oever te bereiken. Zij was cver- dekt met brandwonden en ging onder een boom bij een tempel Hggen. De vrouw blecf daar eenige uren, terwijl de organisators van het mirakel een collecte hielden. Toen een dokter kwam om de vrouw te behande- len, werd hij weggejaagd; aan de politie werd belet om de vrouw naar het ziekenhuis te vervoeren. Eerst na twee dagen en twee nachten van eindelooze pijnen werd zij ge- red door een magistraatspersoon, die met een gewapende politiemacht verscheen en de wonderdoeners en hun volgelingen het noo- dige gezag inboezemde. Het was echter te laat om de vrouw aan den dood te ontruk- ken, die haar kort daarna opeischte. Zij die de vrouw er toe overhaalden, zich te offeren, en beletten dat haar hulp werd ge- bracht toen zij de vlammen ontvluchtte, heb ben voor het Hooggerechtshof van Patna te- recht gestaan. Dit hof veroordeelde hen tot zware straffen. ITALIe. >1 j,EEN KOLOSSALE BLUF". Een Ualiaansche stem. Het stilzwijgen der Italaiaansche pers over het anti-oorlogverdrag van Kellogg is, naar wordt gemeld, verbroken door de „Lavoro d'ltalia", waarin wordt gezegd, dat na de on- derteekening van het pact de wereld net als te voren zal draaien. „Met het Pact van Kellogg staan we tegenover een geweldige bluf, welke echter een groot voordeel boven de vorige luchtbel van president Wilson Jheeft, n.l. dat zij uiteen zal spatten zonder te worden gevolgd door de stichting van pacifistische wereldinstituten.' De schrijver van het artikel acht het eenige concrete feit in de discussies het besluit der Ver. Staten om de Monroeleer in speciale zones te handhaven, en dat van Groot-Bri- tannie om het Britsche Rijk in stand te hou- den door o.a. de democratiische eischen van het Egyptische volk te weigeren. En hij zegt, dat er thans in den Senaat te Washington dezelfde oppositie tegen het Pact van Kellogg bestaaa als destijds tegen het voorstel van Wilson. INGEBROKEN IN EEN.. GEVANGENIS. In de gevangenis van Melun, bekend ge- worden in verband met de geschiedenis van ontvreemde officieele dokumenten en militai- re geheimen, een jaar geleden ongeveer, is in- gebroken. Dieven hebben des nachts, zonder dat iemand het gemerkt heeft, van de tweede verdieping 'n zware brandkatt met twee dui- zend franc erin, weggehaald, na de ijzeren spijlen voor het raam van den administrateur te hebben doorgeveild. Buiten de gevangenis heeft blijkbaar een vrachtauto de dieven en hun buit opgenomen en naar Parijs gebracht, waar men aan den Seine-oever de leeg ge- haalde brandkast heeft gevonden- De gevangenis-autoriteiten zijn overtuigd, dat de inbrekers „klanten van het huis" zijn geweest. WAT HAPERT ER AAN? De Londensche „season" is af geloopen; en ook de groote en kleine bals behooren weer tot het verleden. Er is enorm veel gedanst, er waren zeer vele allerliefste meisjes, die „uitkwamen", de partijen waren geanimeerd, zalig! Maar er kwamen geen of betrekkelijk maar zeer weinjg verlovingen tot stand. Waarom, vroeg een Engelsche blad zich af, is dit zoo? En het hield een (bescheiden enquete onder de mama's. Het bleek, dat er verscheiden redenen zijn, die alle samenwer- ken. In de eerste plaats is het moderne, uit- gaande meisje (in de Engelssche, gegoede kringen) er niet meer zoo happig op, haar prettige meisjesbestaan prijs te geven. Dan is „de man" voor het moderne meisje al lang geen wezen meer, om met ontzag naar op te zien en zich met gerust hart aan toe te ver- trouwen. Ook is er een tekort aan aannemelijke hu- welijkscandidaten; de mannen, die goed zou den kunnen en willen trouwen, komen niet op bals; maar zijn van den ochtend tot den avond in het touw. Dan is de voor den oor log zoo talrijke klasse van jongelui, die „wat geld hebben" en ook zonder te arbeiden een geziin zouden kunnen vormen, door de be- lasting vrijwel uitgeroeid. Ook is er verandering in de zeden. Als vroeger een jongmensch een meisje veef atten- toe schonk, haar mee uitnam naar partijen of comedies enz., verwachtte de familie, dat hij de jongedame zou vragen, en duurde het wat te lang, dan vroeg papa opheldering. Tegen- woordig hebben de aardige jongemeisjes (in Engeland) ook wel degelijk jongelui, die werk van haar maken en om haar heen flad- deren, maar noch de jongeman, noch het jon- gemeisje vindt, dat dit tot een verbintenis be- hoeft te leiden. Het komt weinig voor, dat de ouders willen of durven. Dan is er naar een der geintervlewS# moeders klaagde nog iets. Vele onge- trouwde heeren, die financieel en sociaal in aanmerking zouden komen voor het huwelijk, geven er de voorkeur aan vlotte vriendschap- pen te onderhouden met getrouwde vrouw- tjes. Tot een eigen huwelijk komt het dan niet. Maar.-... de Engelsche season was een een groot succes en de „debutantes" waren bekoorlijker dan ooit. RUSLAND. f TEGEN FABRIEKSDIELSTALLEN. Men is in Rusland den strijd begonnen tegen een nieuw euvel, dat in de laatste jaren steeds grootere afmetingen ging aannemen, en wel fabrieksdiefstallen door de arbeiders zelf. Vooral stalen instrumenten worden in massa gestolen, want daarvoor betalen op» koopers goed bij het groote gebrek aan staal. Daarnaast echter nemen de arbeiders ook koper en andere metalen mee, ook leder, en op de textielfabrieken geweven stoffen en garens. Men zag geen andere mogelijkheid van be- strijding dan onverwachte visitatie van alle arbeiders bij het uitgaan der fabrieken. Dit heeft gedeeltelijk groote ontevredenheid ge< wekt. De eerlijike arbeiders protesteeren er tegen, dat zij, de „meesters der bedrijven", als misdadigers behandeld worden en erger ver- nederd worden dan onder het bewind der vroegere eigenaars. De vangst bij dergelijke onverwachte onder- zoekingen is echter buitengewoon groot, en een zoo groot aantal arbeiders maakt zich aan deze diefstallen schuldig, dat het voor het bedrijf onmogelij'k is ze alien te ontslaan. Men wil een grootscheepsche actie over het gansche land op touw zetten teneinde de ar beiders te bewegen met die diefstallen op te houden, en wil trachten de goeden onder hen ertoe te brengen, diefstallen, die zij opmerken, aan te geven. POLEN. SPOORWEGONGELUK. Gisterochtend is op het station van Galy- koesvek bij Lodz een locomotief in voile vaart op een andere locomotief geloopen. Beide locomotieven werden volkomen ver- nield. Een persoon werd gedood en twee werden gewond KNOEIERIJ MET SPOORKAARTJES. Op groote schaal. De controleurs van de spoorwegen te Bres- lau hebben in samenwerking met de recherche een groote knoeierij in spoorwegkaartjes ont- dekt, welke sinds jaren moet zijn gedreven. Tegen tien medeplichtigen, die betrapt zijn, is reeds een vervolging ingesteld. De leider van de „onderneming" is iemand uit Breslau, genaamd Tsjernik, hij is Maandag gearres teerd. Zijn voornaamste medeplichtige is een spoorwegbeambte geweest, die men echter nog niet heeft kunnen u-itvinden. Tsjernik had voor zijn doeleinden een uitgebreide organisatie in elkaar gezet. De spoorwegbeambte wist hem geregeld hoeveelheden spoorwegkaartjes, welke de reizigers bij het verlaten van de sta tions hadden afgegeven aan de controleurs, in handen te spelen. Deze werkte hij dan bij, ging met zoo'n kaartje naar het station van afgifte en wist onder verschillende voorwend- se's z.g. zijn geld terug te krijgen. Daar hij, of zijn helpers en helpsters, hiervoor steeds kaartjes over lange trajecten gebruikten, ont* ving men steeds vrij groote bedragen. Dezer dagen echter liep dit spelletje te Leipzig mis'n jong meisje, medeplichtige van Tsjernik, kreeg aan het loket ruzie met een beambte, die niet spoedig genoeg naar haat zin het geld uitbetaalde; er ontstond een op- loopje, de politie kwam erbij' te pas en nam de juffrouw in arrest. Een der spoorwegcontro- leurs, die op de lioogte was van het feit, dat er geknoeid moest worden met spoorweg kaartjes, kreeg het aangeboden spoorweg- kaartje in handen, en kwam al spoedig tot de overtuiging, dat het vervalseht was. Dit was natuurlijk het begin van het einds van Tsjernik's oplichtingen. De juiste omvang daarvan is echter nog -nipt vastgesteld kunnen worden. a ZUID-SLAVIe. it RADITSJ IN LEVENSGEVAAR. Zijn toestand nog meer achter- uitgegaan. De toestand van Stephan Raditsj was gis- ternacht achteruitgaande. Er bestaat thans levensgevaar. De longen zijn erger ontstoken geraakt. Uit Agratn wordt gemeld, dat Raditsj dag en nacht 39 graden koorts heeft en de pols- slag 140 bedraagt. EGYPTE. D(E VER HOUDING TOT ENGELAND. Verklaringen van Chamberlain. In het Lagerhuis verklaarde Chamberlain ten aanzien van Egypte, dat de Britsche regee ring trouw bleef aan de verklaring van 1922. Welke regeering er ook in Egypte zou komen, zq moest rekemng houden met de reserves in die verklaring vervat, totdat eventueel de tijd zou komen voor het sluiten van een verdrag op den eenigen grondslag, waarop een verant- woprdelijke regeering ooit zou. willen onder- NO. ALKMAARSCHE COURANT 1 In het Lagerhuis werd gisteren een bij- eenkomst van conservatieve leden van het parlement gehouden, die een motie betref- iende de politiek tot bescherming van de industrie aannam. Daarin werd beloofd, de politiek van Baldwin inzake de rijksvoorkeur en de be scherming der industrie, zooals deze bij de laatste parlementsverkiezingen is aange- kondigd, loyaal te steunen en ook werd er in verklaard, dat de politiek van bescher ming der industrie het beste middel is tot vermindering van de werkloosheid in veie industrieen, inclusief de ijzer- en staalin- dustrie. Ziehier in 't kort de inhoud en de beslui- ten van de jongste vergadering, die echter in het kabinet zoodanige beroering heeft gewekt, dat vandaag reeds een buitenge- wone zitting wordt gehouden! De tot dusver onder het stelsel van de „safeguarding"-wetten ingevoerde bescher- mende rechten kunnen uit den aard der zaak de protestionisten niet voldoen en zijn dan ook door dezen steeds beschouwd als slechts een inleiding tot een waarlijk pro- tectionistisch regime. Maar Baldwin, die eenmaal met de protectionistische leuze bij de verkiezingen een echec leed, heeft zich tegen de wenschen zijner beschermingsge- zinde partijgenooten zooveel mogelijk ver- zet. Deze echter, die beseffen, dat, als men thans, nu de conservatieve partij over een zoo overweldigende meerderheid in het parlement beschikt, niet doortast, er. wel -niets van een verwezenlijking der protecti onistische droomen zal komen, hebben in den laatsten tijd hun pressie op den eersten minister duchtig versterkt. En zoo had dan gisteren de bovengenoem de bijeenkomst plaats. Het was de minister I van binnenlandsche zaken, die op kwam voor het protectionisme. Deze hield een lan- ge rede, waarin het vooral op de volgende zinsnede aankwam: ,,Indien de Conservatieve partij een poli tiek wenscht, die iets meer zal doen dan die waartoe wij in staat zijn geweest om een eind te maken aan deze afschuwlijke zwarte plek der werkeloosheid, moeten wij tusschen dit tijdstip en de volgende verkie- zing zeer ernstig een uitbreiding overwegen van de politiek van bescherming („safeguar- ding") van de industrieen van ons land." Bij de aanstaande algemeene verkiezin gen, het volgend jaar dus vermoedelijk, zal de conservatieve partij wel den strijd moe ten ingaan met de leuze van tariefhervor- ming. In tweeerlei opzicht is deze rede van den heer Joynson-Hicks van beteekenis. In de eerste plaats omdat ze leert, dat in het ka binet zelf de protectionisten in de conser vatieve partij ondersteuning vinden, on- danks het feit, dat en de premier en andere vooraanstaande leden van het kabinet, ge- lijk de kanselier van de schatkist zich tegen de verlangens der diehards verzetten. Het- zij omdat ze, gelijk Churchill, overtuigd zijn van de gevaren van de bescherming op zich zelf, hetzij ze gelijk Baldwin beducht zijn voor de noodlottige gevolgen, die het aan- heffen van de protectionistische leuze voor de conservatieve partij bij verkiezingen zou moeten hebben. In de tweede plaats echter omdat weer eens is gebleken, hoe zwak de positie van den heer Baldwin is, zoodat een der minis ters van zijn kabinet het aandurft in een zoo belangrijk politiek vraagstuk de rich- ting aan te geven waarin de partij moet gaan, tegen de meening van den partijleider in. Het is te begrijpen, dat tegenover een premier, die aldus zijn leidersgezag hand- haaft, de heer Hicks zich maar laat gaan Intusschen wachten de conservatieve partij nu vermoedelijk moeilijke dagen, omdat in de partij zelf de strijd om protectie of vrij- handel thans openlijk is ontbrand,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1