DE UNGE 8 DE IDDAAE I' If Rechtsa saken CREDIETEN DEPOSBTO'S EFFECTEN ESHHBHHEHSHEHHH Radiograiisch Weerbericht. aesBBBnsESBBtsaeseBEBs SfadswieBJWs IiUChtvaart. CASCADE- DROPS Binner iland I handelen. De Huldige regeerlng baseerde baar politiek op die van Ramsay MacDonald, toen hij nog premier was; zij had steeds een nationale politiek gevoerd. Spr. achtte den tijd niet rijp voor onderhandelingen over eefl uieuw verdrag. MEXICO. DE MOORD OP OBREGON Een verklaring van een non. r' Sen Reuter-telegram uit Mexico maakt melding van een door de politie aan de jour- nalisten voorgelezen verklaring van een non met betrekking tot den moord op Obregon, welke door den moordenaar zou "zijn bevestigd, die zou hebben verklaard dat hij door deze non op het denkbeeld Rwam van den moord. De non zou n.l. heb ben verklaard, dat de godsdienstige toe- stand in Mexico zou worden beslecht door de vermoording van Obregon, Calles en den patriarch van de afgescheiden katholieke kerk. De moordenaar, Juan Delcontoral, vat zijn toestand zeer kalm op, daar hij er zeker van is, dat indien hij wordt geexecuteerd, naar den hemel gaat. Hij gelooft, dat zijn slachtoffer eveneens naar den hemel gaat, omdat deze „in wezen een goed mensch" was. Juan ontkende dat Morones of andere leiders der arbeiders ook maar eenige blaam treft. AMERIKA. B A NO1ETEN-OVE RV A L Berooving in een der druksfe straien van de Canadeesche stad Winnipeg. Vijf gewapende bandieten deden Maandag to een der drukste straten van de stad een overval op twee bankloopers. Zij vluchtten, nadat zij zich van twee geld- tasschen, die ongeveer 5000 pond sterling be vatten, hadden meester gemaakt. DE ITALIAANSCHE POOLEXPEDITIE. Chef van Dongen naar huis. Bij de familie van Van Dongen te Arnhem is bericht ontvangen dat hij gisteren, 31 Juli, Spitsbergen heeft verlaten. Legt hij de thuis- reis gedeeltelijk over land af, dan wordt hij binnen zes dagen verwacht te Rotterdam. Geheel over zee duurt de re is twee dagen Hanger. Behounek te Praag. Uit Praag wordt draadloos gemeld, dat Behounek daar gisteren is aangekomen. Hij deelde aan een vertegenwoordjger van de ,„Prager Presse" mede, dat hij voorloopig buiten gaat wonen, om zijn aanteekeningen uit te werken voor twee boeken over de expeditie, een wetensehappelijk werk en een reisbeschrijving. De rets naar Rome. In den nacht van Maandag op Dinsdag te twee uur is de trein met de geredden van de „Italia" Innsbruck gepasseerd. Op het station van de Brennerpas waren ongeveer veertig belangstellenden aanwezig, die Nobile toe- juichten toen hij zich vertoonde. Op Italiaansch gebied. Gistermorgen te half acht is de trein met Nobile en de andere Italianen Trente gepas seerd, waar de geredden werden toegejuicht door talrijke belangstellenden, die hun bloe- men toewierpen en het fascistenlied zongen. Nobile en de zijnen zijn gistermorgen 12.50 u. Bologna gepasseerd. Zij werden door een geestdriftige nienigte toegejuicht. Viglieri te Milaan aangekomen en daarna doorgereisd. Men meldt uit Milaan, dat commandant Viglieri gisteren om 11.39 u. in die stad is •aangekomen, waar hij door de autoriteiten en een enthousiaste menigte werd opgewacht. Op zoek naar Amundsen. Naar uit Oslo gemeld wordt, is de „Vesle- karis" naar Tromsoe teruggekeerd, nadat hij de Oostkust van Spitsbergen en het Beren- eiland tevergeefs had afgezocht naar Amund sen. De gezagvoerder heeft thans zijn laatste hoop op Frans Jozefland gevestigd. In die richting zal het schip, een „zeehondenvan ger", tegen het einde van de week zee kiezen onder leiding van kapitein Wisting, die Amundsen op de „Fram"- en de „Maud"- expeditie begeleid heeft. BALLONWEDSTRIJD. Zondagmiddag 5 Augustus zal op het ter- rein van de Nenyto een ballonwedstrijd wor den gehouden, waaraan drie wedstrijdbal- lons deel zullen nemen. n.l. de ballons Rot terdam", 850 M3., bestuurder W. Pottum te Rotterdam; Belgica II, 1200 M3., bestuurder Demuyter, te Brussel, houder van den Gor don Bennetbeker en van het wereldkampi- oenschap en Belgica III, 400 M3., bestuurder Van den Benne te Antwerpen. Tegelijk met dezen wedstrijd zal een bal- lonjacht voor automobilisten, motorrijders en wielrijders worden gehouden. De opstij- iging der ballons zal tusschen 4 en 5 uur in den namiddag piaats vinden. DE FOKKERS DER N. I. L. M. De eerste der vier drie-motorige Fokkers, Welke in het najaar over den luchtweg naar Indie zullen worden gebracht, om in exploi- tatie te worden genomen op de lijnen der .Nederlandsch Indische Luchtvaart Maat- Bchappij, de N. I. L. M., is gistermiddag bij de K. L. M. in tijdelijken dienst gesteld. De vier voor de N. I. L. M. bestemde drie- motorige Fokkers zijn van het normale type F.VJI 3 m. Elk toestel is uitgerust met drie Armstrong Siddeley „Lynx" motoren van het verbeterde type, dat bij 2090 toeren 230 pk. geeft. De toestellen bieden piaats Voor 8 passagiers, en hebben een benzine- vermogen van 1520 liter. Een zeer goede ver- betering op deze machines is een wielrem, welke den uitloop bij het landen tot op meer dan de helft verkort. De prijs van elk der vier toestellen be-, draagt ongeveer honderd duizend gulden. VLIEGONGEVAL BIJ OSLO. Zondagmorgen 10 uur gebeurde bij Oslo een ernstig vliegtuigongeluk. Een met twee officieren demand watervliegtuig is van een hoogte van 200 m. in bet water gestort en onmiddellijk in de diepte verdwenen. Eenigen tijd later ontdekte men echter een der beide vliegers, die met zeer ernstige verwondingen aan het hoofd uit het water werd gehaald. Hij is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. De andere vlie- ger is waarschijnlijk met het vliegtuig in de diepte verdwenen. DOOD DOOR Het gerechtshof te Arn gedaan in de zaak tegen autoverhuurder te Berg ei laste wordt gelegd dat o] vrouw door zijn schuld w overriding den dood teng de rechtbank te Arnhem oordeeld tot 300 boete s tenis. Het gerechtshof he* tegen verdachte in hooge gaan bevestigd. SCHULD. lem heeft uitspraak T. J. van den B., i Dal!, aan wien ten 2 Jan. jl. een erd overreden welke evolge had. Door was verdachte ver- ubs. 1 maand hech- :ft dit vonnis waar- r beroep was ge- lescht Uw dorst, dusovermatig drin waardoor ze cen voorkomt. Voor engros bij: J. F. v. L1ESHOUT, Alkmaar BURGERLIJK GETROUWD: Martin Heusij en Pi Brouwer en Gesina Bran GEBOREN: Johanna Anna Theres Sentenier en Anna Nieu OVERLEDEN: Douwe Homma 62 ja wed. Maarten Pronk 74 E STAND. etertje Karte. Jan dt. a, d. v. Wilhelmus wendijk. ar. Trijntje Vlug, jaar. MR. V. H. RUTGERS KAMERLID. Bij besluit van den plaatsvervangenden voorzitter van het Centraal Stembureau is de heer mr. V. H. Rutgers benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal in piaats van den heer H. Colijn, die zijn benoeming tot lid dier Kamer niet heeft aangenomen. BRAND. De boerderij van den heer J. Vermeer te Waalwijk is gisteravond afgebrand. Het blusschingswerk van de met riet gedekte boerderij was onmogelijk daar er geen water bij de hand was en de schuur met hooi was volgepropt. Verzekering dekt de schade. VERZAKKING IN EEN TRAMBAAN. Omstreeks 2 uur gistermiddag ontstond te A'dam, toen een vrachtauto passeerde, een gat in de bestrating van het Rokin, ter hoog te van de pakhuizen van Vroom Drees- mann, juist tusschen de rails en den walle- kant. Ten gevolge hiervan konden de trams niet meer van het Muntplein naar den Dam rijden. Tallooze trams stonden langs den Bin- nen-Amstel. Wagens. die tot aan het gat ge- reden waren, moesten teruggevoerd worden, hetgeen veel tijd kostte. De verzakking moet worden geweten aan de onvoldoende beschoeiing van den walle- kant, waardoor de onderlaag der straat niet voldoende afgescheiden is van de modder in het water in de gracht. Konden om half drie twee menschen ge- makkelijk wegschuilen in het gat, om vier uur was het reeds geheel dicht. Omstreeks 20 minuten voor vier konden de trams hun normalen weg volgen onder leiding van een verkeers-agent en een controleur van de tram. EEN DE HERINNERING AAN ZILVERVLOOT. De oud-Katholieke kerk te Culemborg heeft onder verschillende voorwerpen van waarde als 'n gebeeldhouwde communiebank en preek stoel, monstrans, ciiborie, miskelken Godslamp alle uit de 17e eeuw en een kostbaar fluwee len ontipendum (1500), een iivoren kruisbeeld met ivoren corpus, behalve de armen uit een stuk vervaardigd, dat blijkens een daarbij ge- voegd vers afkomstig is van de Zilvervloot (veroverd 10 September 1828): Dit Christusbeeld den Spanjaard door Piet Hein ontnomen, Toen huunne rijke vloot was in zijn macht genomen, Is met de vont vereert, die dees vereering deed, Is Jacob, die de Waal met zijnen toenaam het. DE MAASBRUG TE MAASTRICHT De gemeenteraad van Maastricht bereid tot bijdragen. In de Maandagavond gehouden zitting van den gemeenteraad van Maastricht werd een missive gelezen van den minister van Waterstaat, waarbij de voorwaarde bleef ge- handhaafd, dat de gemeente 566.700 zal bijdragen, in welk geval de oude Maasbrug met eenige verandering volgens het plan-Ko- nijnenberg-Klink zou behouden blijven, ter- wij'l een tweede nieuwe hrug voor het zware verkeer, door het Rijk zal gebouwd worden De 566.700 zou dan in twintig jaarlijksche termijnen moeten betaald worden; het St. An- toniuseiland kan wellicht aan de stad in erf- pacht gegeven worden. Op voorstel var. B. en W. is besloten aan den minister mede te deelen, dat de gemeente bereid is 566,700 te beta'en, maar deze so-m af te lossen in dertig jaarlijksche termijnen zonder beta-ling van rente; dat zij wenscht het St. Antoniuseiland in eigendom te krij- gen, maar dit alles onder uitdrukkelijk voor- behoud, dat voor 1 September de minister een beslissing zal nemen. NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Twee jongens van 16 en 18 jaar waren eer- gistermiddag in het Vondelpark te Amster dam slaags geraakt. In piaats van een boks- of worstelpartij, werd in dit geval een twee- strijd op het mes geleverd. Een 18-jarige jongeling dreef de baldadigheid zoo ver, dat hij op een gegeven oogenblik zijn tegenstan- der met zijn zakmes in den arm stak. Er ont stond een hevig bloedende wond, wat er op wees, dat een slagader geraakt Icon zijn Da- delijk werd het slachtoffer van den G. G. en G. D. naar het Tesselschade Ziekenhuis ver- voerd. Men vreest voor zijn leven. NEDERLANDSCH TOERIST OMGEKOMEN. Bij het bebhmmen van een berg in de buurt van Comballaz (Fr.), heeft de heer G. H. Lulofs, uit Hilversum, doordat hij van een overhangende rotspunt afgleed, een doo- delijken val gedaan. VERZAKKING. Eergisteravond is een groot gedeelte van den wal met daarop gelegen tuin van het terrein bij de gasfabriek te Harlingen, in de gracht, waaraan die fa-briek gelegen is, te- recht gekomen. In de gemetselde kuip, waarin de gashouder ddjft, schijnt een scheur te zijn ontstaan, waardoor het water, dat zich in de kuip bevindt, door den tuin wegvloeide. Door den abnormaal lagen waterstand in de gracht, miste de wal zijn steun en schijnt de ze den druk van het wegvloeiende water, niet te hebt-en kunnen weeretaan. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen. Wei is er groote materieele schadte. Het bouwen van een nieiwen gashouder is noodzakelij'k ge- worden TE VER IN ZEE Een slachtoffer. Gisterochtend, omstreeks half elf zijn aan het strand te Kijkduin twee jonge dames die aan het zwemm-en waren, door de sterke zui- ging te ver in zee geraakt. Twee mannen, die op het strand liepen, zagen het gevaar, waarin de meisjes verkeer- den en begaven zich oogenblikkelijk te water. Het gelukte een der meisjes op het strand te brengen, zij het dan ook met groote moeite. Zij was echter buiten bewustzijn en werd ter verpleging in- het Roode Kruisziekenhuis op- genomen. Het andere mdsje, de 19-jarige Cato A., wonende aan de Prinsengracht te's Graven- hage, kon echter niet meer gered worden. Zij was te ver afgedreven. EXAMENCOMMISSIE VRIJE EN ORDE-OEFENINGEN. De minister van onderwijs, kunsten en we- tenschavpen heeft bepaald dat de commis- sien, in 1928 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, zullen zitting h-ouden te 's Hertogenbosch, Apeldoorn, 's Gravenhage, Amsterdam en Groningen. Voor de commissie te Amsterdam zijn be noemd: a. tot lid en voorzitter: L. W. van Loon, inspecteur van het lager onderwijs in de in- spectie Amersfoort, te Amersfoort; b. tot lid en ondervoorzitter:-P. Hoogland, schoolopziener in de inspectie Amsterdam, te Amsterdam; c. tot leden: rnej. A. van Dijk, onderwij- zeres in de gymnastiek aan openbare scholen, te Amsterdam; mej. A. J. C. van Heuvelen, leerares in de gymnastiek aan de gemeentelij- ke kweekschool te AmsterdamW. H. J. Sin- dram, leeraar in de gymnastiek aan eene bij- zondere kweekschool te Amsterdam; P. C. van Zuyilen, oud-leeraar in de gymnastiek, te Amsterdam d. tot plaatsvervangende leden: mej. rJ. E. Brink, onderwijzeres in de gymnastiek aan openbare scholen, te Amsterdam; W. A. J. Goeting, leeraar in de gymnastiek aan de Rijkskweekschool te Haarlem. LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. Zwaar gewond is ae man per politle-brancarc! naar St. Antoniushove ver\ oerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Hij was gehuwd en laat een vrouw met 8 kinderen achter. Van den Middenweg te Amsterdam is een tweepersoons auto ontvreemd. In het kanaal Wessem—Nederweert is de 16-jarige T. Tubee bij het baden verdron- ken. Gisteren had, onder groote belan-gstelling, in de kathedrale kerk de plechtige uitvaart- dienst piaats van den Commissaris der Ko- ningin in Noord-Brabant mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst. Maandagavond is een vierjarig doch- tertje van den spoorwegarbeider J. Grit, te Sporthuizen, gemeente Barneveld1, door een auto overreden en gedood. COMMISSIE VOOR HET ONDERWIJS AAN SCHIPPERS- EN KRAMERS. KINDEREN. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft ingesteld een commissie aan welke wordt opgedragen: a. te overwegen of het noodzakelijk moet worden geacht, dat ter bevordering van het lager onderwijs voor schippers- en kramers- kinderen dit onderwijs als buitengewoon lager onderwijs wordt geregeld, en b. indien deze vraag bevestigend wordt be- antwoord, hem een ontwerp-algemeenen maat- regel van bestuur tot regeling van dit onder wijs, met kostenraming, voor te leggen. In deze commissie zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter: mr. H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Am sterdam; b. tot leden: mej. mr. C. Frida Katz, lid van de Tweede Kamer, L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, J. van der Molen Thzn., burgemeester van de ge meente Renkum, te Oosterbeek, Ed. Polak, oud>-wethouder van Amsterdam, te Amster dam, pastoor J. G. Kerkvliet te Rotterdam, dr. A. van Voorthuysen, inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, te Utrecht en tot secretaris J M. Erdman, hoofdeommies aan het Departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. RoNTGENOLOGISCH ONDERZOEK DER OLYMPISCHE ATHLETEN. In het laboratorium van prof. Buitendijk in het Olympisch Stadion worden de deelnemen de athleten psychologisch en physiologisch on- derzocht en aan de hand van Rontgen-opna- men nagegaan of gewrichtsveranderingen ge- constateerd kunnen worden. Voor het Rontgen-onderzoek werd o.a. door de Philips Fabrieken een compleet draag- baar „Metalix"-toestel ter beschikking ge steld, daar het noodig was de verschillende Rontgen-opnamen op eenvoudige en zeer snelle wijze achter elkaar te kunnen maken. Zoo werden dezer dagen 25 Mexicaansche athleten onderzoek en met behulp van het „Metalix"-toestel in c.a. 214 uur tijd de opna- men van hand, pols, elleboog enz. gemaakt Toen deze opnamen den volgenden dag ont- wikkeld werden, bleek het, dat er geen enkele mislukt was en zij alle uitmuntten door fijn- heid van teekening en details. Ook een aantal Dl tsche doktoren werkten hier met dit toestel, waarvan zij alien het groote gemak en de uitnemende resultaten ten zeerste roemen. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is de timmerman K. te Voorburg van een in aanbouw zijnde woning aan de Oostenburgerdwarslaan gevallen. Fpovinciaal nieuws DE KOZAKKEN KOMEN IN HOORN. Men heeft alen wel gelezen van de groote verrichtingen, welke In Hoofddorp, op Hout- rust, en thans in verschillende Friesche ste- den, de Kozakken maken op hun fiere heng- sten, Het isi een troep van 11 Kozakken-officie- ren, die met den oorlog zijn uitgeweken en thans in het buitenland ongelooflijke staaltjes van hun heldenmoed en hun groote rijkunst te genieten geven. In Hoofddorp hebben duizenden genoten, in Den Haag zijn de Kozakken op de handen gedragen en nimmer had in ons land zulk een troep een zoo groot succes. Zondag traden ze te Drachten op en de „Leeuwarder Crt." is vol lof over het ge- presteerde, waarnaar ook daar duizenden op- gekomeh waren: Wij halen uit het verslag er van aan: „Liefhebbers van ruitersport hebben kun- ngn genieten van de prachtige staaltjes rij kunst, die de Kozakken bij hun enkele en dub- bele sprongen gedurende een vliegenden galop hebben laten zien. Deze vroegere Rus- sische militairen zijn niet alleen uiterst be- kwame ruiters, maar ook voortreffelijke acro- baten, die, terwijl hun paarden in razende snelheid voortgaloppeeren, in en naast het zadel alle mogelijke houdingen aannemen. Ook met hun wapenen, als sabels en lan- sen, wisten ze, al rendende, ware kunststuk- jes te verrichten. Bijzonder interessant waren nummers als oorlogstooneelen, ambulances der Djiguiten- kozakken, de ren te paard door het vuur enz. Dat deze Russm ae danskunst, waarin hun 1 ndgenooten zoo plegen uit te blinken, ook machtig zijn, bewees wel het nummer „Ko- zaklcendans in het kamp". In de komende dagen gaan de Kozakken naar Meppel, Deventer, Doetinchem, Hooge- veen en overal is de spanning groot, is het een strijd om plaatsen, wijl duizenden dit will en zien. Het is de V. V. V. te Hoorn mogen geluk ken de Kozakken te engageeren op den eer- sten kermis-Zondag, 12 Augustus a.s., wan- neer daar een demonstratie wordt gegeven van het volledige program der Kozakken, n.l. 24 nummers. Reeds thans kunnen we afgezien van nadere mededeelingen mededeelen, dat de entreeprijs sleets jr 1.50 zal bedragen. Kaarten kunnen vooruit worden besproken aan het adres van J. van Straten, Groote Noord, Hoorn, telefoon 66. BERGEN. Het gecostumeerde Tuinfeest van de V. V. V. Bij slecht weer wordt Vrijdagavond het gecostumeerde Tuinfeest van de V. V. V. in de zaal van de Rustende Jager gehouden. WARMENHUIZEN. Gister is men begonnen met het leggen der kabels voor de electrische geleiding van het transformatorhuisje te Tuitjehorn af Over ongeveer drie weken zal men dus elec- trischen stroom in onze gemeente kunnen hebben, hetgeen door velen wordt toege juicht. URSEM. Uitslag der gehouden aanbesteding van het bouwen van een R. K. Schoolgebouw te Ursem. Architect J. C. Leijen te Bergen. K. Wester, St. Pancras, 63450 Th. A. Hoogewerf, Ursem, f 62000 E. Groot, Purmerend, 58999 G. Kuijpers, Hoogwoud, 58940 P. Kleerebezem, Beemster, 58888 Joh. Hille, Ursem, f 56496 A. J de Koning en J. v h. Hek, WognumHoorn, 55915 C. Weel en Zoon, Grootebroek, 55900 Doedens en Schilder, 't Zand, 55555 Jan Huiberts, Alkmaar, 54580 C. M. van Latum, Alkmaar, 54519 P Bot, Heer-Hugowaard, 54390 Techn. bouwbedr. v. h. Joh. Ver- berne, Hoorn, f 54377 J. Wittebrood, Beemster, 53890 Het werk werk aan den laagsien inschrij- ver gegund. KENNEMERLAND. Nog altijd kom-en er kleine restjes aard- beien, die men bij gewonen gang van zaken niet zou aantreffen, doch die nu (door de mislukte campagne en hooge prijzen) nog opmerkt. De prijzen waren nog hoog en golden, evenals de vorige week, 5060 per 100 K.G. En werd voor de fabrieken gekocht Het eindresultaat van de aardbeien- campagne is er en de opbrengst zal ongeveer 40 pC-t. zijn van een normale teelt, doch de prijs der laatste 1012 dagen heeft nog heel wat goed gemaakt, zoodat de geldelijke op brengst ongeveer de helft zal zijn van het geen waarop gezien den sehitterenden stand gerekend werd. De aanvoer van roode bessen was vrij groot en de handel vlug, de prijzen varieer- den van 28 tot f 46 per 100 KG, het prijsverschil tusschen groote (consumptie)- bessen en kleine viel deze week bijzonder op. De aanvoer van frambozen bereikte zijn hoogtepunt. Wie hiervan plukken, hebben een buitenkansje want er was veel kooplust en de prijzen, varieerend van f 70 tot f 90 per 100 K G., zijn hoog. De groote vraag naar mooie doperwten, raspers en capucijners hield de geheele week stand en de aanvoer bestond uit mooie kwa- liteit, de noteering was voor doperwten 9—/15, raspers f 11f 17 en capucijners 11f 15, alles per 100 pond: de afwijken- de kwaiiteit gold beduidend minder. De aanvoer van boon?" begitit los naar waarnemingen verricht in den morgei van 1 Augustus- Medegedeeld door het Kon. Ned. Inst, te De Bildt Hoogste barometerstand 7643.3 te Zurich Laagste barometerstand 751.0 te Stock holm. Verwachting: Zwakke tot matigen ooste lijken tot noordelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regen, latei opklarend, weinig verandering in tempera- tuur. AARDAPPELZIEKTEBERICHT. In het etmaal van den avond van 30 Juli tot den avond van 31 Juli zijn in Zeeland de omstandigheden gunstig geweest voor hef. optreden van aardappelziekte, in Friesland gunstig behoudens iets te geringe bewolking. Aan land- entuinbouwers wordt daarom aangeraden, hun aardappelgewas met Bor- deausche- of Bourgondische pap te bespui- ten. komen. Het duurt nog- wel een 14 dagen voor de groote pluk komt, do Hi er komt al heel wat en de hooge prijzen der vorige week hebben een bedenkelijken knauw ge- kregen. Wel hadden we prijsverlagi-ng ver wacht, doch niet deze lage prijzen. De no teering was voor snijboonen 20f 30, trosboonen f 28—/ 32, dunne bconen f 25 33 en dikke boonen 25f 30, alles per 100 K.G. D-e handel in tuinboonen was van geen groote beteekenis, doch de prijs is-(voor le soort) bijzonder goed, n.l. 10f 16 per 100 K.G doch 2e soort gold bitter weinig. De groote aanvoer van bospeen (wortelen) gaf een kleine daling te zien, toch is de prijs niet laag, de doorsnee-aanvoer noteerde 10f 13, de geheele noteering was 6— f 13 per 100 bos. De aanvoer van komkommers was niet groot en toch is de handel stug en zijn de prijzen laag, de noteering was f 2 50— 4.50 per 100 stuks; uitschot was weinig waard of onverkoopbaar. De aanvoer van bloemkool was beduidend groot en de kwaiiteit was bet-er dan de vo rige week. Het weer is koeler en dit is voor de kool van beteekenis, de prijzen waren goed, de noteering voor le soort was 12 f 16 en voor 2e soort 5.508 per 100 stuks, 3e soort gold zoo goed als niets. Bakgroenten (d.w.z. groenten die in kisten wordt aangevoerd) gaven iets vlugger handel te zien, de noteering was: postelein f 0.25— 0.30, andijvie f 6.20f 0.40 en sla 0.30 tot 0.50 per kist. De aanvoer van tomaten is groot en hier- uit blijkt welk een belangrijke piaats dit pro duct inneemt De prijzen waren voor diverse kwaliteiten sterk uiteenloopend en was voor de bloc-veiling 1624 per 100 K.G. Bosgroenten werd niet veel aangevoerd en toch was de handel lui en de prijzen laag Ook kwam geen verandering in den prijs van aardappelen, die nog steeds heel laag is; de noteering was voor klei-aardappelen f 3.50—f 6 en voor zandaardappelen 5— f 6.50 per 100 K.G. De overige aanvoer on- veranderd. NUTSSPAARBANK ALKMAAR. Maandoverzicht Juli 1928. In den loop der maand Juli werd op de spaarbankboekjes ingelegd s 113 762 26 en terugbetaald 98 533,61 derhal' re meer ingelegd dan terugbetaaldf 15 228,65 In het tijdvak van 1 Januari 1 Augustus werd in het geheel ingelegd 796 683,11 en terugbetaald t 650 367,99 zoodat in het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Aug. 1928 meer werd ingelegd dan terugbetaald 146.315,12 Dientengevolge steeg het aan inleggers verschuldigde kapitaal sedert den aanvang van het jaar van f 1.713.265.92 tot f 1.859.581,04. Het aantal in den loop der maand Juli nieuw uitgegeven boekj-es bedraagt 95, het aantal ingetrokken boekjes 20, derhalve een toename met 75 boekjes. In het tijdvak 1 januari1 Augustus werden in het geheel uitgereikt 659 nieuwe boekjes en ingetrokken 181 boekjes, derhalve een vermeerdering met 478 boekjes. Dienten gevolge steeg het aantal in omloop zijnde boekjes sedert het begin van het jaar van 4546 tot 5024. Van dit aantal behooren 4316 aan perso- nen of instellingen te Alkmaar gevestigd en 708 aan personen elders woonachtig. Onder de in Juli uitgereikte 95 nieuwe boekjes zijn begrepen 10 boekjes voor jong- geborenen (op deze boekjes piaats de Spaar- ibank een eerste inleg van f 1. De lediging in den loop der maand Juli van 189 spaarbusjes (in omloop zijn thans 876 stuks) leverde een bedrag van 2994.79 aan kleine besparingen op. In het tijdvak van 1 Januari1 Augustus werden 959 busjes ter lediging aangeboden. waarbij bleek, dat in totaal 14581,38 was bespaard. VEREENIGING VOOR ALGEMEEN VOORBEREIDEND LAGER ONDER WIJS. Blijkens een advertentie in dit numma vangt de ledenvergadering op Vrijdag 3 Aug. niet aan om 8 uur, doch om 7 uur precies. ORGELBESPELING GROOTE KERK. De orgelavon-d van Donderdag 2 Augustus die ten 8 uur begint, heeft tot programma orgelwerken van Fransche en Engelsche componisten, benevens eenige koraalbewer- kingen van den concertgever, AMICITIA. Het bekende cafe en danshuis van den heer Alb. Bakker aan de Laat ,,Amicitia" heeft een belangrijke verandering ondergaan. Door den heer Th. Groothuizen zijn de wan- den modern beschilderd, zoowel die van de bar als die van de danszaal. Ook het pla fond is veranderd, evenals de garderobe die er keurig uitziet. i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2