DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROBL Noord-Holl. Wasscherij BuitenBand Binnenland Honderd dertigste Jaargang 1928 Abonnctnentsprljs bij vooruittoetaling per 3 mnanden f2.—fr. per post f2.50. JBewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmfft Brieyen franco N.Y. Boei- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Eedactie No. 33. VRIJDAG 3 AUGUSTUS No. i§2 Dif ntunmer besfaaf nff 2 bfadem Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Dagelijksch overzicht. DE MOORD OP OBREGON. Hoe de moord gepleegd is. Wie de moordenaar was. Zijn verleden. Staat het katholicis- me in verb and met den moord? Nog' steeds wordt er in Mexico gezooht jtaar de aanhangers van cen moordenaar op generaal Obregon, en hoewei de jonge moordenaar steeds pertinent blijft volhouden, dat niemand hem neeft aangespcord tot den moord, toch schijnt men niet veel geloof aan die verklaring te hechten. Men herinnert zich allldcht, dat een Mexi- caansche non gearresteerd :s. Deze zou, door de wijze, waarop zij zich zou hebben uitge- ijaten, bij den moordenaar van Obregon de gedachte tot een moord hebben gewekt of yerstrekt. In hoeverre dat juist is, dient nog nader te warden onderzocht, en aangezien de berichten uit Mexico al evenmin betrouwbaar zijn als die uit China, is het wenschelijk, nog niet al te veel waarde aan dergelijke tele- grammen te hechten. 1 Intusschen heeft het verhoor van Jose de Leon Toral, zoo heet de moordenaar, plaats gehad en in de Engelsche pers vinden wij nadere bizonderheden hiervan. Toral, die volkomen op zijn gemak bleek, in weerwil van de aanwezigheid bij het ver hoor van een vijftig personen, waaronder Aaron Saenz, de gouvemeur van Nueva Leon, antwoordde vlot op de vragen, die hem werden gesteld. Hij wordt beschreven als een tenger man van 27 jaar met een intel ligent uiterlijk. Op dfe opmerking, dat hij ver- moedelijk niet geheeil evenwichtig was, ant woordde hij kalm, dat de gevangenisdokters hadden bevonden dat hij geestelijk normaal was. Hij herhaalde nadruxkelijk zijn vroeger afgelegde verklaring, dat geen priester of 1eek of iemand anders dan hij zelf iets heeft afgeweten van zijn plan om generaal Obre gon te dooden, dat hij het, zoo verklaardfe hij, acht dagen voor de dood lijke schoten had uitgewerkt. Hij was aanvankelijk van plan, generaal Obregon in November van het vorig jaar te dooden, doch dit nlan kreeg klaarblijkelijk eerst vasten vorm toen hij las van de groote ontvangst, die Obregon zou ten deel vallen «a zijn verkiezing tot president. Acht dagen v6or het banket te San Angel leende hij een revolver van een zekeren Manuel Trejo, doch verteldte hem niet, waarvoor hij ze noodig had. Hij oefende zich in het schieten op een papieren doel, eerst op een afstand van twin- tig meter, toen hij geen doel trof op een af stand van tien meter, en toen hij ook toen 4iog rniste kwam hij tot de overtuiging dat hij een slecht schutter was en van vlakbij incest sdiieten. Toen generaal Obregon te Mexico City aankwam, stand hij in de voorste rij der toe- schouwers, die hem begroetten. Hij had de re volver in 'n camera verborgen. Er waren ech- ter twee rijen s-oldaten tusschen hem en zijn slachtoffer toen dit voorbijreed, waarom hij niet school Hij sneed enkele straten af en wachtte den stoet van Obregon op een open- baar plein af. Dezen keer tro-k Obregon op tien voet afstand langs hem heen en scheidde hen slechts een rij soldaten van elkaar. Het gevaar echter van te missen was nog te groot en ook dezen keer schoot hij niet. Toral ging daarop naar huis en toen hij een vriend ont- moette, een priester, nam hij het aanbo-d aan om bij hem verblijf te kiezen. Den volgenden dag wachtte hij in de Avenida Jalisca voor Obregons huis en volgde hem naar San An gel, waar Toral de doodelijke schoten op de bekende wijze loste. In weerwil nu van de ontkenning van To ral, dat iemand anders dan hij iets met den moord uitstaande heeft, is de politic overge- gaan tot de arrestatie van de moeder-overste Concepcion Acevedo de la LTata, van het Espiruto Santoklooster, om-dat zij in Torals geest het denkbeeld, dat hij met het dooden van Obregon de godsdienstkwestie in Mexico zou beslechten, zou hebben gesterkt. Zij zou niet alleen in tegenwoordigheid van Toral hebben gezegd dat de moeilijkheden der ka- tholieken zouden worden opgelost door den dood van Obregon, Calles en den patriarch van de afgescheiden katholieke kerk, maar te- vens een belooning van duizend dollar heb ben uitgeloofd voor de gevangenneming van Manuel Trejo, die naar cte Vereenigde Staten zou zijn gevlucht. wel de hand in heeft dan is alleen bereikt, dat de verbittering tegen dit geloof nog groo- ter geworden is, en heeft de katholieke kerk ook elders bij de anders denkenden een ge- voelige klap gekregen. Doch laat ons het onderzoek afwachten Toral blijkt een armoedige jeugd te hebben gehad te Matehuala, in San Luis de Potosi Hij werd in scholen der katholieken te Mon terey en Mexico, en later in een school ver- bonden aan het seminarie van San Luis de Potosi opgevoed. Sedert twee jaar geleden de openbare godsdienstoefeningen in Mexico werden verboden zou Toral geheime diensten hebben '^ezocht, in het huis van vrienden, of in het Espiruto Santoklooster. Hij voorzag in zijn onderhoud door het maken van caricatu- ren voor kranten en het geven van teekenles- sen. Zooals gezegd, kan men de berichten uit Mexico niet al te serieus nemen, maar uit bo- vensta«nd relaas blijkt wd1 weer de groote naat, -die de regeerende partij koestert jegens het ka^hoiicfeme. Voor dat geloof zou het gped zijfi, als 4m geheelen moord nauwkeu- rig werbi ondefzorh4 en de oorzaak tot in de finessee belcsad werd. Blijkt het dat het katho'licisme bier DUITSCHLAND. GEKNOEl MET SPOORWEGKAARTJES. Ook te Berlijn is de recherche thans ge- knoei met spoorwegkaartjes op het spoor ge- komen. Een telegraafbeambte had zich dezer dagen meester weten te maken van een aantal kaar- tjes tweede klasse Keulen—Benijn, die de reizigers bij aankomst te Berlijn hadden af- gegeven Hij is, na ze bijgewerkt te hebben, e-r mee naar Dortmund gespoord om het geld er voor te reclameeren. Na uitbetaling van het bedrag is de man op zij-n dienstkaart weer kosteloos naar Ber lijn teruggespoord. Dergedijke bedriegerijen heeft hij uitgehaald te Etendal en Hannover. Toen hij Dinsdagmiddag aan het hoofd- station te Dortmund wederom eenige kaartjes aanbood, werd hij gearresteerd. HET INCIDENT TE ZWEIBRuCKEN. De omstandigheden waaronder het geschiedde. Alles wijst er op, dat het incident te Zwei- brucken (het neerhalen van de Fransche vlag van het officierscasino door drie jonge Duit- schers, die door den Franschen krijgsraad veroordeeld zijn tot vijf jaar tuchthuis en wier uitlevering is geeischt) lang minnelijken weg een oplossing zal vinden, zoodat de ontwikke- ling van de Fransch-Duitsche toenaderings- politiek niet verder een belemmering erdoor zal ondervinden. Hoe betrekkelijk onschuldig overigens het geheele geval is geweest, blijkt wel uit het- feen de Berlijnsche correspondent van de „N. ur. Z." in een bespeeking ervan vertelt over de omstandigheden, waaronder het gei'nerimi- neerde feit heeft plaats gevonden en waarbij men onwillekeurig denkt aan den Latijnschen versregel: Sunt pueri puetri pueri puerilia tractant (Kinderen 'zijn kinderen en kinderen doen kin- derachtige dingen.) Het is ml. in verschillende deel-en van de Palts gewoonte, dat de nacht van 31 Mei op 1 Juni door het jongevolkje als „Hexennacht wordt gevierd door alleirlei dwaasheden uit te halen, waarbij aan de goede manieren wel eens te kort wordt gedaan en het tot baldadig- heden komt de Amsterdammers kiezen dat van Hartjesdag! In den jongsten „Hexennacht" nu kwamen drie jongemenschen in het kleine stadje Zwei- briicken op de bedenkelijke gedachte de vlag van het officierscasino naar beneden te halen en te vernielen. Des morgens waren zij ver- dwenen, blijkbaar beducht voor wat zij ge daan hadden; maar de Fransche autoriteiten namen den commissaris van politie gevangen onder beschuldiging de jongens bij hun ver- dwijning naar het onbezette gebied te hebben geholpen. Waarschijnlijk zal de oplossing thans hier- in gevonden worden, dat de brooddronken jongelui voor hun daad gestraft zullen wor den door de bevoegde Duitsche autoriteiten. ENGELAND. VRIJHANDEL OF PROTECTIE? Een memorandum voor vrijhandel uit handelskringen. Nu de oude strijd over de vraag, of Enge- land den weg van den vrijhandel zal blijven gaan, of dien der protectie zal kiezen, weer in alle felheid dreigt te ontbranden, is zeker van belang kennis te nemen van een memo randum, dat een groote groep industrieelen aan de Engelsche regeering heeft aangebo- den. Dit memorandum, waartoe lord Stan ley of Alderley, Henry Bell en Sir George Paish het initiatief hebben genomen en dat door 270 vertegenwoordigers der scheepvaart mijnnijverheid, ijzer- en staalindustrie, tex- tielindustrie, bankwereld, enz., is ondertee- kend, legt den nadruk op de beteekenis van internationalen vrijhandel voor het herste' van den bloei der Industrie en dringt er op aan dat Engeland in deze zaak het iniatief neemt. Het document herinnert aan het rap port van de Internationale Economische Con ference van 1927 en verzoekt der regeering op alle mogelijke wijze haar steun te verlee- nen aan bewegingen in de richting van inter nationalen vrijhandel. Het betoogt dat geen enkel land zoo afhankelijk is van het vrije ruliverkeer als Engeland, dat uitbreiding van beschermde industrieen, verkregen door kunstmatigen steun, niet een geneesmiddel is voor de werkloosheid, maar een oorzaak er van, en dat geen tijdelijke ontwikkeling van luxe- of beschermde industrieen, onder den stimulans van subsidies of andere gunsten der regeering, vergoeding kan verschaffen voor den achteruitgang van de fundamenteele exportindustrieen, waarvan een zoo groot deel van het Engelsche volk afhankelijk is. Het be lang van het land vereischt, dat het geheele gewicht van den Britschen invloed te alien tijde in de wee> :haal wordt geworpen om den buitenlandbchen handel vrij te ma'ken. EEN ONGEPASTE GRAP? Aan de kust van Flint, in Noord Wales, is een fiesch gevonden waarin een briefje zat, dat een laatste vaarwel moet voorstellen van Elsie Mackay (de dochter van lord Inchcape) en de vlieger Hinchcliffe. Het briefje luidde: „Vaart alien wel. Elsie". FRANKRIJK. HET BADPAK TE DEAUVILLE. Hoe lang mag men zijn badpak laten af- zakken zonder de zedelijiklheid te kwetsen? Op deze vraag zal de politierechter te Deauville ret antwoord moeten geven naar aanleiding van het proces-verbaal, dat er te Deauville is opgemaakt tegen Rene Lambart, een bekend musicus uit het Casino in de mode-badplaats. Lambart had, na zijn zeebad, uitgestrekt op het strand liggend om een zonnebad te nemen het bovenstuk van zijn bad-tricot laten afzak- ken tot op zekere hoogte, laat ons zeggen tot op een zekere laage. Te laag vond de agent, die proces-verbaal opmaakte wegens schen- ding van de openbare eerbaarheid. Volstreki niet te laag, oordeelt de casino-musicus. Deau ville wacht met spanning de uitspraak van den rechter af, te meer daar men er dit seizoen kon opmerken dat inderdaad, terwijl de duur van het zeebad, het vertoef in het badpak met de siesta's in het zand, steeds langer worden, de afmeting van het badcostuum steeds korter wordt. De geverbaliseerde musicus heeft als getuigen in zijn zaak, als oordeelaars over de zedelijkheid van zijn costuum, eenige men- schen uitgenoodigd, die dus bevoegd schijnen te zijn: Maurice Rostand; de schilders Foezji- ta e^Van Dongen, de Dolly-sisters e.a. DE COMMUNISTISCHE BEWEGING. Het Russische geld. De stichter der Jong Communistische Partij, Paporte, die onlangs wegens een mee- ningsverschil de partij verliet, heeft zich wil- len wreken en in de „Matin" uit de school geklapt. De Fransche communisten, zoo zei hij, hebben zich aan de bolsjewieken in Mos- kou verkocht. De Sovjets houden in Frank- rijk een leger van spionnen op de been, die zorgvuldig boek houden van alle commu nistische en anti-communistisch-e agenten Tal van buitenlanders in Frankrijk worden door de Sovjets betaald om arbeidsconflicten uit te lokken. Van de tien millioen francs, die per jaar door de communistische partij in Frankrijk wordt uitgegeven, komt acht mil lioen uit Moskou via Berlijn. Een zeer groot gedeelte van dit geld verdwijnt in d-e zalcken d-er leiders. Intusschen heeft de minister van binnen- landsche zaken de groote openluchtmeeting tegen het Imperialisme", die Zondag a.s. te Garche bij Parijs zou worden gehouden, verboden. BELGIe. DE VOORZITTER VAN DE BELGISCHE KAMER DIENT ZIJN ONTSLAG IN. De voorzitter van de Belgische Kamer, de socialist Brunet, heeft gisteren aan den premier en den ondervoorzitter van de Kamer Tibbaut, een -brief toegezonden, waarin hij verk-laart ontslag te nemen als Kamervoorzitter. De reden hiervan is, dat hij zich niet kan vereenigen met de systemati- sche obstructie, die in de Kamer door de oppositie tegen de militaire plannen van de regeering wordt gevoerd. TWEE BROEDERS PLEGEN GELIJKTIJDIG ZELFMOORD. Te Brussel en te Luxemburg Naair men uit Brussel meldt heeft een 33- jarig ingenieur, van Luxemburgsche afkomst. zekere Bernard W., Dinsdag, in zijn aan het Martelarenplein, zelfmoord gepleegd door zich een kogel door het hoofd te jagen. Uit het eerste onderzoek blijkt, dat de ongelukkige -den laatsten tijd groote verliezen had geleden op de Beurs. Terwijl een politieofficier de familie te Lu xemburg op de hoogte bracht van het gebeur- de werd hem van uit deze stad medegedeeld dat de broeder van den ingenieur zich denzelf- den ochtend aldaar, op dezelfde wijze, het leven had benomen. RUSLAND. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN HET AMOERGEBIED. Uit Moskou wordt gem-eld, -dat de over- strooming-en in het Amoergebied zich uit- bfeiden. Ook de zijrivieren van de Amoer, de Bira en de Goryn, zijn buiten hun oev-ers ge- tr-eden. Talrij-ke fabrie-ken zij-n onder water g-eloop-en. Sinds Woensdag is de stad Aigon volledig overstroomd. Ook uit Charbin wordt een buiteng-ewoon hoog-e waterstand gemeld. Tairijke schepen zijn op drift ge- raakt. DE BROODKAART IN EERE HERSTELD! Naar uit Omsk gemeld wordt zijn aldaar door het opra-k-en -van de g-raanvoorraden van bet vorig jaar d-e -broodkaarten weer in- gevoerd, waardoor men de consumpti-e van het brood tot d-en ni-euwen oogst hoopt te r-eglementeeren. De toezegging is gedaan, dat bij den nieuwen oogst d-e distributie- kaarten zullen worden afgeschaft HONGARIJE. E'EN NIEUWE RICHTING IN DE HONOAARSCHE POLITIEK? Bethlen naar Berlijn? In verband met verschillende geruchten, dat graaf Bethlen eind Augustus of begin Sep tember naar Berlijn zou gaan, heeft het Mad Hesfor Naplo een onderhoud gehad met den oud-minister-president Friedrich, die verklaar- de eveneens stel-lig gehoord te hebben, dat Bethlen in den loop van den zomer naar Ber lijn zal gaan. Friedrich had verder verklaard, dat Bethlen in de eenzaamheid van zijn land- goed aan een programma van economische politiek werkt. Naar Friedrich's meening kan men zoo'n programma niet opstellen zonder zekerheid te hebben omtrent de buitenlandsche economische politiek. De regeering is thans gedwongen te erkennen, dat op de Ita- liaansch-Hongaarsche vriendschap geene ra- tioneele handelspolitiek kon worden gegrond- vest, Wil men eene nieuwe richting inslaan, dan is er geen andere mogelijk dan die naar Berlijn leidt. Overigens vernam h-et blad nog van een der ministers, dat Bethlen inderdaad binnenkort naar't buitenland gaat en dat daarbij even be- langrijke onderhandelingen zullen worden aangeknoopt als die voor twee jaren. OOSTENRIJK. DE DOOD VAN SCHNITZLER'S DOCHTER. In verband met den plotselingen dood van de eenige dochter van den dichter Schnitzler, Lilly, -die sinds korten tijd getrouwd is met den Italiaan Capellini en te Venetie woont, hebben ellerlei zonderlin-ge geruchten de ron- de gedaan. De correspondent te Venetie van de „N. Fr. Presse" vertelt thans hoe de jonge vrouw, die zeer gelukkig gehuwd was, is omgekomen Mevrouw Capellini wilde Woensdag een wandeling gaan maken, waarvoor zij met ken- nissen had afgesproken. Zij had op haar slaapkamer toilet gemaakt en wilde juist naar beneden gaan, toen zij bemerkte dat de dienst- revolver van haar man (die kapitein bij de fascistische militie is) niet op de gewone plaats lag. Zij wilde het wapen op-bergen. waarbij zij waarschijnlijk een onhandige be- weging heeft gemaakt, althans de revolver is plots-eling afgegaan met het gevolg, dat zij door een kogel in de borst werd getroffen. Dr. onmiddellijk ontboden huisarts gelastte op- neming in het ziekenhuis, waar mevrouw Ca pellini reeds den volgenden dag overleed. De vader, die zijn dochter afgodisch lief had, is per vliegtuig overgekomen, maar mocht haar niet meer in leven vinden. De dichter is na de begrafenis in een emstige moreele depressie vervallen. Lilly Schnitzler had kapitein Arnoldo Capellini twee jaar geleden tijdens een reis naar Venetie leeren kennen. In Juni van het vorige jaar volgde daarop te Weenen het hu- welijk, dat zeer gelukkig werd. De eenige schaduwzij-de voor mevrouw Capellini was haar heimwee naar Weenen. ZUID-SLAVIe. NEVEN-PARLEMiENT TE AGRAM. Kroatie eischt rechtsgelijkheid. Groote opwinding in de stad. De Kratisc'he democratische boerencoaliti- heeft Woensdag in een zitting, waaraan 78 Kroatische afgevaardigden deelnamen, een motie aangenomen, waarin aan het romp- parlement te Belgrade het recht wordt ont- zegd geldige besluiten voor den geheelen staat te nemen De koninkrijken der Kroaten en Montene- grijnen, zoo wordt verder in de motie ver klaard, hebben, toen zij tot de staatkundige eenheid binnen het raam van het Zuid-Slavi- sch-e koninkrijk besloten, slechts van hun eigen staatkundige, territoriale en politieke indivi- dualiteit ten gunste van de eenheid van den staat, niet evenwel ten gunste van eenig land afstand gedaan. Daar de grondwet van 1921 retoe gebruikt is om de hegemonie van Servie over de andere gebiedsdeelen definitief te ves- tigen, besluit de democratische boereneoalitie den scherpsten strijd voor een nieuwe staat kundige regeling te voeren, die aan de andere deelen van den staat volledige rechtsgelijkheid waarborgt. Naar aanleiding van deze zitting van de Kroatische afgevaardigden heerschte te Agratn groote opwinding. Een groote men- schenmenigte begroete de Kroatisch afge vaardigden op hun weg naar de zittingzaal en riep: „Leve de onafhankelijkheid van Kroatie. TSJECHO-SLOWAKIJE. Zes ernstig gewonden, vele Ucht- gewonden. Gistermorgen reed op het station Bienen- dorf de trein nummer 21 door het signaal „Langzaam rijden" en stiet op den personen- trein 9.10, die in het station Bienendorf wachtte. De locomotief en eeni-ge wagons werden tengevolge van de botsing ernstig beschadigd. Ongeveer 50 personen werden licht gewond Zes personen werden ernstig, doch niemand werd doodelij-k gewond. Uit Budweis werden een hulptrein en een Roode Kruis-auto naar Bienendorf gestuurd. De lijin was binnen vier wren weer vrij1. JAPAN. STORMEN EN OVERSTROOMINGEN. Vele menschen verloren. De oogst beschadigd. Stormen, die de laatste dagen in Centraal- Japan hebben gewoed, veroorzaa-kten een bergstorting, die verscheidene bruggen ver- nielde en het spoorwegverkeer ontwrichtte. De oogst werd beschadigd. Verscheidene hon- derden huizen staan onder water. De aange- richte schade wordt op verscheidene miliioe- nen jen geschat. Men vreest, dat een honderd personen zijn omgekomen. Eenige dorpen in van Mevrouw, wanneer Uw tegen- woordige wasscherij niet vol- doet, bericht dan even de NOORD-HOLL., deze wascht helder en levert vlug af. de buurt van Tokio zijn door buiten haar oevers getreden rivieren onder water gezet. Alleen de daken der huizen zijn ziditbaar boven het woelige water. AMERIKA, EEN KRAAN ING'ESTO-RT. Twaalf arbeiders gedood. Tengevolge van de instorting van een kraan, gebruikt bij den bouw van een sluis in het Wellandkanaal, werden twaalf arbeiderf gedood en veertien gewond. MEXICO. DE MOORD OP OBREGON. Meer dan een moordenaar A Volgens een bericht uit Mexico City werd gister de sectie op het lijk van den vermoor- den Obregon verricht. Het lijk had 13 schot- wonden. Waar echter het wapen van den moordenaar Toral slechts 10 ko-gels bevatten kan, moeten nog een of meer andere perso nen op Obregon geschoten hebben. De politie is van meening, dat een half dozijn samen- zweerders op het feestmaal aanwezig waren met het voorneme Obregon te dooden. NIEUWS UIT INDIe. W ervelstorm. Een wervelwind woedd-e over de onderne- ming Kloecnpang in het Bindjei'sche en blies drie droogschuren omver, zoo wordt uit Me- dan gemeld, Een inlander werd gedood, vier werden zwaar gewond en drie licht gewond. De aangerichte schade wordt geschat op tienduizend gulden. Ook te Loeboekpakam woedde. een orkaan, die een geweldigen waringinboom ontwor- tdde. Het gevaarte sloeg neer over zes in- landsche woningen, die verwoest werden. Een opzienbarend geval. Het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, dat ir. Meertjens, oud-directeur van de haven van Tandjong-Priok en oud-hoofd van de afdee- ling Havenwezen van het Departement van B. O. W., die geruimen tijd geleden onder verdenking van malversatie werd geschorst en wiens zaak langen tijd in onderzoek ge weest is, herplaatst wordt als ambtenaar ter beschikking van den directeur van B. O. W. bij de afdeeling landsgebouwen. Het Hbl. teekent hierbij aan: Ir. Meertens is niet alleen geschorst, hij werd tevens oneervol uit's lands dienst ont- slagen. Terwijl de regeering alwijzend be- schikte op het verzoek om hem onderstand te verleenen, nadat het tegen dezen hoofdamb- tenaar aanhangig gemaakte rechtsgeding achter den rug was. Thans is, na den oud-hoofdcommissaiis Van Rossem, cok ir. Meertens in 's lands dienst herplaatst. Een geste der regeering, die niet zal nalaten ginds groote en niet mis- plaatste ergernis te verwekken. Reeds bij "de herplaatsing in 's lands dienst van den heel Van Rossem schreef een der bladen: „men moet blijkbaar als ambtenaar in Ned. Indie in de gevangenis hebben gezeten om vooruit te komen!" Een uitspraak, die natuur- lijk van overdrijving niet is vrij te pleiten, doch begrijpelijk is. Het dreigt systeem te worden om oneervol uit den dienst verwij- derde ambtenaren weer een warme plaats aan de staatsruif te geven, waardoor eener- zijds grove onbillijkheden worden begaan te- genover op promotie wachtende eerlijke ambtenaren en andtrzijds groote ontevre- denheid wordt gestbapen voorai in het corps, waarin de te voren oneervol ontslagene her plaatsing vond. Met dit funeste systeem dient nu eindciijk te worden gebroken. Het gaat niet aan om steeds opnieuw aan een gerechtvaardigde straf een deel der gevolgen te ontnemen, Voelt deze regeering niet dat zij zoodoende in zekeren zia een premie stelt op oneerlijk- heid? Clandestiene wapemndustrie. De poiitie-autoriteiten te Bandoen* ont- dekten dat een inlander in het Pengalengan- sche clandesticn geweren vervaardigde. B!J een inval in de geheime werkplaats werden een voorlaadgeweer en twee pistolen alsme- de acht geweerloopen in beslag genomen. Bij diverse personen, bij wie vervofgens in- vallen plaats hadden, werden nog zes gewe ren in beslag genomen, die deze lieden van den fabrikant hadden gekocht. De betrokken wapenfabrikant vericlaaid# reeds gedurende drie jaren zijn wapemndus trie te drijven. - BRAND. D-e molen van den Benthuizer Noord- eft Zuidpolder onder Hazerswoude is afge- -brand. Een von-k uit een locomotief is yer? moedelijk oorzaak van den brand. b

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1