fi.4.59 gzurtSpn Sana enzriphUTTg- QTqe£b£&- Transpireerende Vaefen Geen vlieg in huis als ge spr© eii met Binnenianci ZeetSjdingen VERKRUGBAAR BU tionaal schoolonderwijs te Bergen, te verlee- oen en deze vast te stellen, ingaande 9 Juli j.1. op 4 per maand per kind en voor zoo- fang als op deze vergoeding volgens de Wet aanspraak kan worden gemaakt. Voorts ten aanzien der andere kinderen op het verzoek afwijzend te beschikken, aange- lien de respectievelijke ouders voor deze kinderen geen aansprqpk kunnen doen gelden op de in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 genoemde tegemoetkoming. De heer Swaag merkte op, dat thans loister wa3 gehandeld dan voorheen. Na voorlezing door den Secretaris van het besluit werd conform besloten. (Wordt vervolgd.) HENSBROEK. De plaals voor de rtieuwe school. De raad dezer gemeente heeft, zooals men weet, in Maart 1.1. besloten tot den bouw van een nieuwe openbare lagere school. Getracht werd om in samenwerking met de gemeente Obdam een zoogenaamde drie- mansschool te stichten, welke school dan ook zou bezocht worden door kinderen uit Obdam. Het gemeentebestuur dezer laatste gemeente ging echter met accoord met de plaatsing der nieuwe school. Men meende, dat een terrein, gelegen in het Noordeiijk deel van Hensbroek, geschikter was. Ook een aantal ouders van leerlingen drongen op den bouw op dit laatste terrein aan. Bij Ged. Staten van Noord-Holland was een ver zoek binnengekomen om niet goed te keuren het raadsbesluit, volgens hetwelk de school gebouwd zou worden op een terrein in het Zuidelijk deel der gemeente. Eenige weken geleden is deze kwestie in openbare vergadering van Ged. Staten be- handeld. Deze hebben thans het raadsbesluit van Hensbroek goedgekeurd. TEXEL. Aanwezig 12 leden, een vacature, door het vertrek van den heer Zeijlemaker. Na opening kwam aan de orde punt 1. On- derzoek geloofsbrief. Dit betrof de benoe- ming tot lid van den Raad van den heer J. Menkes. Werd toegelaten. Ingekomen waren eenige dankbetuigingen «n ook een schrijven van den heer A. Schaat- senberg, dat hij afziet van de aanvaarding van een zoogenaamd plaatsje, daar de bouwkosten van het huis te hoog zijn. Aanbieding rekening Algemeen Weeshuis. Ontvangsten 20335.2C. uitg. 16698.85. Batig saldo 3636.25. Wordt in randen gesteld van de heeren Kikkert, Keijzer en Boon. Aanbieding rekening Algemeen Armbe- Etuur. Ontvangsten 13572.76, uitg. 11599.72. Batig saldo f 1979.04. In handen gesteld van de heeren De Graaf, Bres en Pisart Aanbieding gemeente-rekening en reke ning gemeente- electriciteitsbedrijf over 1927. De gewone dienst sloot met een batig saldo van 12424.85, oe kapitaaldienst met 7 2967.35. Deze rekening werd in handen gesteld van de heeren Lap, Epe en Leber, die voor de electriciteit, tevens liquidatie-rekening in han den van de heeren Pisart, Vonk en S. Keij zer. Ontslag-aanvrage van H. Groeneveld als •hoofd der o. 1. school te Den Burg. Het ontslag werd verleend tegen een nader door B. en W. te bepalen datum. Benoeming hoofd der o. 1. school te Den Burg. De voordracht luidde aldus: 1. H. J. Kraai, te Enschede, 2. C. van den Abeele, te Wormerveer. 3. M. Kiokman, te Beverwijk. No. 1 werd met algemeene stemmen be- fioemd. Benoeming commissaris van de T. E. M. Volgens rooster moest aftreden de heer P. Verberne, die met algemeene stemmen her. benoemd werd. Hierna schetste de voorzitter de groote verdiensten van den heer Smit Kleine, inzake het electriciteitsbedrijf op Texel. De kosten van aanleg zijn 30.000 bene- den de begrooting gebleven en in de eerste drie maanden van het bedrijf werden reedds 11.000 ontvangen. Aanleg electrische verlichting in de voor Christelijk Volksonderwijs te Van het Bestuur dier school was het ver zoek ingekomen, de kosten voor de gemeente sullen bedragen 7 120. Aangenomen, Opneming van J. A. Bakker in het Wees huis. Na een ingesteld onderzoek heeft het be stuur van het Weeshuis medegedeeld, bereid P zf\ "ehoudens goedkeuring van den jjaad, het meisje als verpleegde in de instel- op te nemen. De Voogdijraad kan zich "Wnjede vereenigen. Met algemeene stemmen werd de goedkeu- ,™g verieend. Vorbouwing waning dienaar van nolitie te Den Burg. Zonder hoofd. stemming aangenomen. Uitdieping vaargeul bij den loswal. Bij adres van 2 Februari j.l. richtte de visschersvereeniging D. E. t. V. het verzoek aan den Raad de vaargeul naar- en het vaar- water voor den loswal aan den Noorderdijk uit te diepen. B. en W. hebben den toestand door peilin- gen doen opnemen en zijn op grond daarvan tot de conclusie gekomen, dat ongeveer 2650 M3. grondspecie zal moeten worden wegge- baggerd om tot een behoorlijke vaargeuul te komen. De Colleges van Dag. Bestuur van de belanghebbende waterschappen „Eierland" en „De Dertig Gemeenschappelijke Polders" hebben zich bereid verklaard de toekenning van een bijdrage te bevorderen, zoodat de helft der kosten voor rekening der gemeente zal komen. Die Voorzitter zei, dat de kosten zullen bedragen 1.03 per M3. Algemeen vond men dit buitengewoon duur. De Voorzitter vroeg dan ook machtiging voor B. en W. om de zaak met de Polderbe- sturen af te handelen. Deze werd verleend. Oprichting stichting tot bevordering van het lager land- en tuinbouw-onderwijs. Bij brief van 16 Juni j.l., no. 1227, afd. I, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw aan B. en W. geschreven, dat hij, indien de daartoe alsnog te vormen orga- nisatie zich bereid verklaart zich aan alle voorwaarden omschreven in de „Algemeene regelen" te onderwerpen, zal bevorderen, dat haar o v e r d i t j a a r een Rijkssubsi- die wordt verleend voor de inrichting van de lokaliteit, waarin de door haar op Texel te stichten lagere landbouwschool zal worden gehuisvest en voor eerste aanschaffing van leermiddelen, zoomede, tebeginnenmet d i t j a a r, een jaarlijksch subsidie van het Rijk ten behoeve van de exploitatie dezer school (derhalve voor alle uitgaven voor personeel en materieel). Naar aanleiding hkrvan hebben B. en W. geconfereerd met de afgevaardigden van de verschillende plaatselijke landbouworganisa- tien. Deze conference heeft tot resultaat gehad, dat de verschillende afgevaardigden zich hebben vereenigd met de ontwerp-statuten van een door de verschillende lichamen in het leven te roepen stichting ter bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs in deze gemeente, en welke ontwerp statuten geba- seerd zijn op het schema, waarban de Raad in zijn vorige vergadering in principe goed keuring verleende. De Inspecteur van het Landbouwonder- wijs deelde mede, dat het in de bedoeling lag, dat de school omstreeks September a.s. zal worden geopend. Een afgezonderd kapitaal behoort tot het wezen eener stichting. Aan de landbouw- vereenigingen is voorgesteld ieder 10 hier voor disponibel te stellen. Van de gemeente zouden B. en W. 50.willen uittrekken om op die wijze het oprichtingskapitaal te bepalen op 100. Op grond van het vorenstaande boden B. aan. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meeit afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. en W. een ontwerp-besluit ter vaststelling De Voorzitter deelde mede, dat de organi sation eerst alle accoord gingen met de voor- stellen, doch dat er later weer bezwaren re- zen. 't Was bij de landbouwafdeelingen te doen om het recht van zeggingsehap en daarover was later nog weer vergadering gehouden, waar men opnieuw tot overeen- stemming was gekomen. Over een en ander werd ook nu nog in den Raad heel wat gedelibereerd, maar ten slotte werd met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan de voorstellen Hiermede is de ilagere landbouwschool verzekerd Rondvraag De heer Kikkert zou het strand bij Koog voor motorfietsen willen verbieden, omdat er gevaar in zit, De Voorzitter meende, dat zulks niet ge makkelijk gaat, omdat het strand vrij is. De heer Boon vroeg bescherming van het Laantje bij Brakenstein, waar men zich schuldig maakt aan Meidoornroof. WIERINGERWAARD. Qemeenieraad. De raad dezer gemeente vergaderde op Dinsdagavond. Aanwezig waren alle leden, behalve de heer H. Koster, die een buiten- landsche reis maakt en de heer C. Blaauboer, die iets te laat ter vergadering zou komen. Van Gedeputeerde Staten was de suppk- toire begrooting goedgekeurd terug ontvan gen, benevens enkele af- en overschrijvin- gen. Van het P. E. N. was ingekomen de tnede- deeling, dat de Walingsweg en de Teetjesweg een bovengrondsch net zullen krijgen. Uit een ander schrijven bleek ook, dat hier 97 stroomafnemers zijn volgens het vastrecht- tarief, waarvan de prijs 23,4 cent is, terwijl voor het enkel tarief de prijs 27,35 cent be- draagt. Met het oog op de waterleiding deelde de voorzitter mee, dat het nu plm. 4 jaar gele den is toen er een verordening is vastge- steld, dat ieder, die aansluiten kon, ook aan- sluiten moest, althans onder bepaalde voor waarden. Nu zijn er nog altijd, die niet aan- gesloten zijn, terwijl de uiterste termijn op 12 September a s. verloopt. Dan zal tot ver- volging moeten worden overgegaan. Na eenige discussie over dit punt, waarbij bleek, dat op 1 Juli nog 68 perceelen niet aangeslo- ten waren en na dien tijd eenige aansluitin- gen zijn gemaakt, sprak de voorzitter den wensch uit, dat de zaak zoo haar beslag mo- ge krijgen, dat niet tot vervolging zal behoe- ven te worden overgegaan. Verder was ingekomen het verslag van de N.V. spoor-tram Schagen-Ewijcksluis, waar- uit bleek, dat 3 pet. dividend kan worden uit- gekeerd, Een Verslag over de Keuringsdienst van Waren in het district Alkmaar zal bij de leden circuleeren. Een Adres van de Ten- toonstellingscommissie te Medemblik om een bijdrage werd voor kennisgeving aangeno men. Een zelfde lot trof een adres van de vereen. tot bescherming van trekdieren, die naam en registernummer wil plaatsen op al le voertuigen, getrokken door 1- of 2 hoevige dieren. Met algemeene stemmen werd gunstig be- scihikt op een adres van mej. de wed. H. Kleen, om onthefing van schoolgeld. Een adres van de Comm. van Vakonder- wijs van den Alg. Ned. Politiebond om sub sidie werd voor kennisgeving aangenomen, hoewel enkele heeren wel het groote nut van zulk onderwijs erkennen. Van den Ned. Bond van arbeiders in land-, tuinbouw- en veenbedrijf was een adres ingekomen met het verzoek, bij werkeloosheid en bij uitkeering van steun aan georganiseerde arbeiders de voorkeur te geven. De heer Goossens merkte op, dat hier de georganiseerden niet het eerst worden te werk gesteld. De voorzitter zeide, dat pas dit voorjaar deze zaak onder de oogen is gezien en dat dus niet op elke volgende vergadering weer over dit punt dient te worden gesproken. Met de stem van den heer Goossens tegen werd besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Daarop volgde aanbieding der gemeente- rekening. De gewone dienst vermeldt inkom- sten 49989,22, uitgaven 41507,62y2, ba tig saldo f 8481,59^. De kapitaaldienst wijst aan inkomsten 315,37 M, uitgaven 128,25, saldo 187,12^. De commissie, die de Gemeenterekening zal nazien bestaat uit de heeren Speets, P. Visser en Van der Kolk. De rekening van't Burg. Armbestuur zal worden nagezien door de heeren C. Blaau boer en Goossens. Het punt uitbreiding straatverlichting Mo- lenweg werd aangehouden tot de volgende vergadering. Met het oog op het doorgaand verkeer zullen 7 borden worden geplaatst, waarop is te lezen: „Wieringerwaard, rechts van de vaart rijden". Men zal er 2 plaatsen aan den Slikkerdijk, 2 aan den Westfrieschen dijk (eind Barsingerweg), 1 aan den Molenweg, 1 aan den Walingsweg en 1 aan den Sluizen- weg. Bij de rondvraag merkte de heer Speets op, dat hij ook aan den Walingsweg en Teetjes weg een ondergrondsch net voor de electrifi- catie zou prefereeren. De Voorzitter antwoordde, dat een onder grondsch net wel kan worden aangelegd, als de gemeente in het meer dan 100 pet. groo- tere bedrag wil bijdragen. Met dergelijke bezwaren vond ook de heer Speets, dat men het maar met een boven grondsch net moest wagen. Verder vroeg spr. inlichtingen omtrent de te houden applicatiecursus. De Voorzitter antwoordde, dat men met dien cursus niet gelukkig is. Eerst zou 1 September worden begonnen. Daarna is be sloten, den aanvang uit te stellen tot het volgend voorjaar. En nu, na overleg met den Inspecteur van het L. O., wil men half Aug. beginnen. Maar in plaats van te Schagen zal de cursus dan vermoedelijk in Den Helder worden gegeven. De heer C. Blaauboer zei, dat nog lang met elk eendenhouder zijn dieren vasthoudt. De Voorzitter zou er de politic op wijzen. Hierna volgde sluiting der vergadering. ZUID-SCHARWOUDE. Raadsvergadering De raad dezer gemeente kwam Donder- dagavond bijeen. Afwezig was de heer Dijk- huizen. De Voorz. bracht bij de opening den ver- ]aardag van de koningin-mceder ter sprake. Hij herinnerde aan het vele goade, wat H.M. voor ons volk heeft gedaan en wees o.a. op de stichting van het sanatorium Oranje-Nas- sau. Spr. wenschte, namens het gemeente bestuur H. M. geluk met dit jubileum. De Voorz. deelde mede dat het verzoek van den heer Du Burck om 2 maanden zieken- yerlof als onderwijzer is ingewilligd. Als tijdelijk onderwijzer is benoemd de heer W de Ruiter, van Huisduinen. Ontvangen was een verslag van den keu- nngsdienst voor waren te Alkmaar. Voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuring was ingekomen van Ged. Sta ten op het besluit tot het aangaan van een geldleening ten hate van de lichtbedrijven Alsvoren. Het ingekomen verzoek van de commissie voor malaria-bestrijding om een subsidie voor 1929 zal worden behandelt bii de be grooting 1929. De gemeente-rekening gaf aan voor den gewonen dienst in ontvangst 60859,91, uit gaven 52961,14i/2, saldo 7 7898,76. Kapitaaldienst: Ontvangst en uitgaaf j 8973,50. Het saldo van het gasbedrijf was 667.79, van het electrisch bedrijf f 447. De rekening van 't Burgerijk Armbestuur bedroeg aan ontvangsten 310993, uitgaven 2370,33 en had een saldo van 739,60. De rekeningen zullen in handen gegeven worden van een commissie, waarvoor de voorz. aanwees de heeren Zeeman, Groen en Du Burck. De heer Du Burck bedankte echter met het oog op zijn gezondheidstoestand. In zijn plaats werd de heer Dijkhuizen aangewezen. De Twuijverweg. Voorstel van B. en W. om een bijdrage te verleenen voor het onderhoud van den Twuijverweg, volgens het bekende plan van den minister van waterstaat. De Voorzitter gaf sen uiteenzetting van de kwestie. De heer Kramer had met belangstelling van een en ander kennis genomen. Zooals bekend, ben ik steeds een van de voorstan- ders geweest om verbetering te verkrijgen, zei hij. Spr. juichte het toe dat er nu plan- nen zijn, die kans hebben van slagen. Toch was hij nu niet zoo enthousiast als voor de andere voorstelen. Wanneer we den toestand van de grindwegen in den omtrek nagaan, dan vrees ik voor zeer veel onderhoud. Voor het tegenwoordige verkeer is een grindweg niet geschikt. Het onderhoud hitrvoor zal bijzonder hoog worden. Spr. had het daar- om prettiger gevonden, de «iaak gezamenlijk onder oogen te zien, om een weg te maken, die aan de eischen van het verkeer voldoet. Er is mij gebleken dat er weinig kans op een klinkerbestrating is. Wanneer er dan ook ab- soluut niets aan te veranderen is, zal spr. met het voorstel van B. en W. meegaan. De Voorz.: Waneer er verandering in het plan zou worden gebracht, komt alles min of meer op lossc schroeven te staan. De mi nister heeft een oolossing gevonden en aan den eenen kant een aanleg en aan den ande-1 ren kant het onderhoud geplaatst. D.skundi- 1 gen hebben tegen een grindweg geen be- zwaar. B. en W. kunnen zich moeiiijk voor stellen dat bij een plan van den minister de beharding niet in orde is. Wanneer we een klinkerbestrating zouden willen hebben, moeten we ook mee de meerdere kosten dra- gen. De heer Groen was het met den heer Kra mer grootendeels eens. In de toekomst zal blijken dat het onderhoud niet mee zal val- len. Spr. was er niet heel zeker van dat de gemeente van de uitkeering uit het wegen- tonds zal profiteeren, daar Alkmaar nu reeds een bedrag hiervan voor zich wil. Voorz. was er ten opzichte van de uitkee ring zoo goed als zeker van dat deze zal ko men. Het gaat echter niet aan dat Alkmaar met nieuwe voorwaarden komt. De heer du Burck was verwonderd over het geheel andere standpunt, hetwelk B. en W. nu innemen. Spr. haalde enkele punten aan van vorige vergaderingen, waarbij de Voorz. op het standpunt stond van niets aan den weg te willen doen. Spr. kan met het voorstel van B. en W. niet meegaan. De raad verliest, door aanneming van dit voor stel zijn prestige. Doordat de minister zich met het geval bemoeide, zijn verschillende burgemeester en wethouders overstag ge- gaan. Voorts wees spreker nog op de bijlage en op een vergadering van de raad van Alk maar, waarbij Alkmaar zei 2/3 van een even- tueele uitkeering uit het wegenfonds te willen hebben. De Voorz. antwoordde den heer Du Burck, dat de uitkeering van het wegenfonds alleen ten goede komt aan de onderhoudsplichtigen. De heer Zeeman was verheugd met de op- lossing. Temeer daar spreker steeds een voor- stander geweest is om mede te werken aan de oplossing. Het is gebleken dat ook Alkmaar niet ver- plicht kan worden den weg in orde te ma ken, B. en W. heben toen op het laatst ge- zegd dat er een eind aan moet komen. De Langedijker ingezetenen hebben nu reeds dui- zenaen moeten betalen, zij het dan door het verkeer met den autodienst van Kok en Tuin- man. Spr. geloofde dat er in de toekomst een klinkerbestrating zal komen, maar nu moe ten alle verbeteringen worden aangegrepen die er te krijgen zijn. Thans wordt ieder jaar 12000 schade geleden door het omrijden der autobussen, en die toch ook door de Lan gedijker ingezetenen moet worden opge- bracht, en daarmee moet het nu eens uit zijn. Spr. hoopte dat thans dit aanhangige plan zal slagen. Het voorstel van B. en W. werd met de stem van den heer Du Burck tegen aangeno men. Rondvraag. De heer eeman vroeg waarom het hek, het welk achteruit is gezet, niet verder naar ach- ter is geplaatst. De Voorz.: Er moet gelet worden op de onmiddellijke omgeving. Als er een perceel achteruit wordt gezet, wordt het gevaar voor het verkeer nog grooter. De hr. Groen zei, dat er onlangs bij het op- halen van de straat, ongeveer 3 weken een hoop steenen heeft gelegen, welke nogal on- gelukken heeft veroorzaakt. De Voorzitter deelde mede dat de man, die de steenen zou weghalen, den opzichter in de steek heeft gelaten. De heer Groen meende dat de opzichter onmiddelijk had moeten ingrijpen, ook al zou dit eenige kosten voor de gemeente hebben mede gebracht. Hierna sluiting. on verge telijke verdiensten, die zij voor NeTer land heeft verworven als vorstin, regeereni voor haar dochter, en als opvoedster van koningin Wilhelmina. Door de wijze, waar op de koningin-moeder zich van deze iaal heeft gekweten, heeft zij zich de genegenheid van het gansche volk verworven. De blades wijzen voorts op het feit, dat Ned.-Indie zich met opgewektheid en offervaardigheid op- maakt tot herdenking van het jubileum van het Nederlanderschap van de koningin-moev der in 1929, waarbij als heufgelijk feit te constateeren valt, dat ook de Indische bevol- king en de Chineesche medeburgers bijdragen aan het huldeblijk. Feest in KdnigswirUer Het hotel „Europaischer Hof" te Konigs< winer aan den Rijn gaf gister een speciaal diner. De muziek begon met het Wilhelmus, gaf middenin een Piet-Hein lied en eindigde met het Wien Neerlandsch bloed. Ook het menu zelf is op den dag toepasselijk gemaakt: het was met de Nederlandsche kleuren vert sierd en bevatte o.a. Kraftbriihe „Wilhel- mina", Junge Hahnohen nach Prinz-Gemahl en eindigde met Eisbecher ^mma". NEDERLANDSCHE ZANG IN CANADA In Winnipeg (Manitoba) bestaat een ver- eeniging, die bedodt de bevoiking van Ca nada iets te brengen van de uitingen der be- schaving in de landen, vanwaar die bevoiking voor eefi groot deel komt. Die vereeniging gaf van 15 tot 23 Juli een feest, waar vijftien groepen iets van de kunst van het land bunner herkomst vertolkten. Een dezer groepen was Nederlandsch en heeft er Nederlandsche liederen ten gehoore gebracht in kleederdrachten, die de onze in verschillende historische perioden verbeeld- den. LICHAMELIJKE OPVOEDING EN SPORT. In de aula van de universiteit van Amster dam is gistermorgen geopend het Internatio- naal Congres voor Lichamelijke Opvoeding en Sport, nadat Woensaagavond de deel- nemers in het American Hotel kennis had- den gemaakt. De openingszitting werd o.a. bijgewoond door den hoofdinspecteur van de volksge- zondheid, vertegenwoordiger van de regee- ring; dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad; den heer Th M. Ketelaar, wethouder voor het Onderwijs te Amsterdam, vetegenwoodigende het ge meentebestuur; baron A Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het N. O. C.dr. I. H. J. Vos, wethouder voor de Voiksge- zondbeid; hoogleeraren uit binnen- en bui- tenland, medici, paedagogen en sportlieden. Prof. dr. F. J. J. Buytendijk uit Groningen begroette de aanwezigen en zette daarna de beteekenis van het congres uiteen. Vervolgens leidde hij in het onderwerp „Geestesleven en Sport". DE VERJAARDAG DER KONINGIN- MOEDER. Huldebetoon in Indie. Naar een Aneta-telegram meldt bevatten alle Indische bladen gelukwensch-artikelen ter gelegenheid van den zeventigsten ver- jaardag van de koningin-moeder. In eerbied herdenkt men de hoogheid van karakter van koningin Emma. Dankbaar herdenkt men de STOOM V A ARTLIJ NE N. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. Coen, uitr., 1 Aug. te Pt. Said. Prinses Juliana, uitr., 1 Aug- v. Medan. Salawati, uitr., 1 Aug. v. Singapore. Bali, thuisr., 1 Aug.' v. Marseille. Mapia, 2 Aug. v. Hamburg te Amst. Moena, uitr., 1 Aug. v. Genua. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Boskoop, thuisr., 31 Juli v. Guayaquil. Ilos, 2 Aug. v. Amst. n. Rott. Notos, 2 Aug. v. Hamburg te Amst. Odysseus, 2 Aug. v. Amst. n. Danzig. Adonis, I Aug. v. Santander n. Malaga. Ajax, 1 Aug. v. Patras n. Malta. Alkmaar, uitr., v. de Panamakaalzone naar Buenaventura. Auroro, 2 Aug. v. Amst. n. Rott. Bennekom, 1 Aug. v. Hamburg te Anfw. Doros, 1 Aug. v. Triest n. Flume. Euterpe, 1 Aug. v. Passages n. Bilbao. Haarlem, uitr., 1 Aug. v. Valparaiso n. Ta1* cahuano. Hercules, 1 Aug. v. Constanza n Bourgas. Irene, 1 Aug. v. Valencia n. Malaga. Luna, 1 Aug. v. New York n. Curasao. Nero, 31 Aug. v. Amst. te Bordeaux. Pluto, 1 Aug. v. Carthagena n. Amst. Poseidon, 1 Aug. v. Barcelona te Genua. Saturnus, 1 Aug. v. Varna n. Constanza. Van Rensselaer, 2 Aug. W.-Indie te Amst. Vulcanus, 1 Aug. v. Vigo n. Lissoban. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang, uitr., 1 Aug v. Suez. Indrapoera, uitr., 2 Aug. te Marseille. Samarinde, thuisr., 2 Aug. v. Londen. Soekaboemi, 2 Aug. te Sabang. Buitenzorg, uitreis, 1 Aug. te Sabang. Sitoebondo, thuisr., 2 Aug. v. Padang. liiictityaarf. LUCHTVAART. DE OCEAANVLUCHT VAN COURTNEY. Van de Azoren vertrokken. De Engelsche vlieger, kapitein Courtney, die 28 Juni met zijn Dornier Wall-vliegboot te Horta (Azoren) uit Lissabon was aange- komen, is Woensdag opgestegen met bestem- ming naar New York over Newfoundland. De weersomstandigheden waren zeer gun stig. Op zee gedaald. De Radio Marine Corporation maakte be kend, dat zij van het stoomschip Derengaria en van het radio-station op Kaap Race mede- deeling had geki-egen, dat de vlieger Court ney, die gisteren te Horta voor den verderen vlucht naar New York vertrokken was, op 500 Engelsche mijlen afstand van Kaap Race gedwongen is geweest op zee te dalen Hulp voor Courtney. De drie oceaanstoomers „Cedrlc", „Keltic" en „President H?yes" bevonden zich gister- avond in de nabijheid van de plaats waar kap. Courtney 500 mijlen van de Azoren moest dalen. Gevaar voor het vliegtuig en in- zittenden bestaat niet. Naar het schijnt is de vTiegboot van Courtney in een storm ceraakt en was reeds op den terugweg naar de Azo ren, toen h«f gedwongen werd te dalen Het slechte door mist belemmerde uitzicht maakt het opsporen der vliegers moeiiijk. Waar is Hij? De Ameiikaansche stoomer „President Hayes" heeft den plaats bereikt waar Court ney moet zijn gedaald. Hij heeft echter van de machine nodi van de vliegers een spoor kunnen ontdekken. Ook op d'raadlooze om- roep kreeg het schip geen antwoord. Kapitein Courtney gered. Het stoomschip Minnewaska deeldie gis ter mede, dat het kapitein Courtrey en zijn begeleider te 16 uur (M. E. T.) gered heeft. Zij maken het goed. DE ITALIAAN5CHE POOLEXPEDITIE. Ter opsporing van Amundsen. De Italiaansche vliegtuigen, die aan de na- sporingen naar de „Latham" zullen deel- nemen, kwamen Woensdagavond te Narvik aan en zijn aan boord van de „Citta Mila- no" gebracht, die's nachts naar Spitsbergen zou vertrekken. De \Touwelijke Sovjetgezante te Oslo, me- vrouw Kolontai, deelt mede, dat men aan boord van de „Krassin" geilooft, dat Amund sen zich op Frans Jozefsland bevindt. Men zal derhalve naar dte wateren rondom Frans Jozefsland een nieuwe expeditie uif- zenden, waaraan waarschijnlijk ook Noor- sche onderzoekingsreizigers en geleerden zul len deelnemen, zoodra de „Krassin", die op het oogenblik op de werf te Oslo ligt, geheel gerepareerd zal zijn. Rapporten van Wiese en BetboesHdn. De leiders van de M a1ygin"-exped'i he, Wiese en Baboesjkin zijn, om rapport uit te brengen te Moskou aangekomen. Wiese is er van overt'uigd, dat de groep van Amundsen in staat is'om, in afwachb'ng van hun mogelijke redding, voor hun levens- onderhoud te zdrgen. De positie van de onervaren groep van Alessandri in het Poolgebied rs welfswaar gevaarvoil, maar niet hopeloos. Baboesjkin is van meening, dat de „L>- tham" gedtirende de storm in zee is goyallen en dat de bemanning is vetdzoiiim. ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN V/* 82 dc gelt but j met zwartex bond a nilt Will

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7