ml DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eo. fsx Binne^iand Dif nrnmner bestaat nit 3 blades. Honderd dertigste Jaargang ATboimoinentsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatsruimt* Brieyen franco N.Y. Boeit- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. ZATERBAO Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N, ADEMA. 4 AUGUSTUS Dageiijkscii overzicht. HET AFTREDEN VAN BRUNET. Brunet als kamervoorzitter en af- gevaardigde afgetreden. De re- den van zijn heengaan. De stemming in de kamer. Een telegram uit Brussel meldde gisteren het aftreden van den voorzitter der kamer. Brunet, terwijl hij tevens bedankte voor het lidmaatschap der Kamer, vvaarin Iiij het district Charleroi vertegenwoordigde! Dit bericht, waarvan Brunet tijding had gezonden aan den vice-voorzitter der Kamer, yeroorzaakte een levendige sensatie in de gangen van het parlementsgebouw en reeds hebben de links-liberale kamerfractie en de minister-president een schrijven aan Brunet verzonden, waarin ze hem verzoeken, op zijn besluit terug te komen. Brunet echter is naar het buitenland vertrokken en het zal dus niet gemakkelijk gaan, hem daar door een ernstig gesprek tot andere gedachten te brengen. De heer Brunet was een voortreffelijk, on partijdig voorzitter en gemakkelijk zal hij in de Belgische Kamer, waar het niet altijd kalm toegaat, niet kunnen worden vervangen. Hij genoot nu eenmaal den algemeenen ter bied en het algemeen vertrouwen, die een nieuwe functionares zich nog zou moeten yerwerven. Waarom hij is heengegaan? De partij waartoe hij behoort voert hare scherpe oppositie tegen de militaire voorstel len der regeering op een wijze, die de socialis- ten herhaaldelijk in botsing bracht met den voorzitter. Zoo was diens positie uiterst be- zwaarlijk geworden. En vermoedelijk heeft dit dan ook den heer Brunet aanleiding ge- geven zich terug te trekken. Vermoedelijk, want van socialistische zijde wordt het voor- gesteld, dat niet de houding der socialisten, maar juist die van den heer Jaspar, wiens aandringen op bespoediging van het debar niet de instemming zou hebben van den heer Brunet, dezen tot zijn stap leidde. Het gebeurde had al dadelijk dit gevolg, dat er Donderdag voor de debatten over de militaire wetten nauwelijks eenige belangstel- ling meer was, zoodat de zitting al vrij spoe- dig moest worden gesloten. En dat, terwijl men verwacht had, dat het een nachtzitting zou worden! Siechts een artikel der militiewet, bepalende dat de miliciens voortaan op 1 Juni in dienst zullen komen, werd zonder appel nominaal aangenomen. Toen werd de belang- stelling zoo gering, dat de vice-voorzitter de vergadering sloot Brunet is dus heengegaan Nu kan men een opvolger zoeken. Er is ten minste maar een heel kleine kans, dat men hem kan overha len, zijn besluit te herroepen, al zullen ver- schillende invloedrijke personen daarvoor hun uiterste best ook doen. Daarbij komt, dat men in Belgie niet goed weet, wie hem op den presidentieele zetel, dien hij sedert 1919 bekleedde, zou kunnen vervangen. Buitenland DUITSCHLAND SPOORWEGONGELUK VOOR KOMEN Naar het Berl. Tagebl. uit Wiirzburg ver- retmt heeft de oplettendheid van een machi nist daar Donderdagavond een spoorwegon- gelivk voorkomen. Een voortrein van den snel irein Frankfort—Wiirzburg liep het station binnen op een spoor waaar eenige losse wa- gens stonden. Had de machinist dat niet tijdig gemerkt en uit alle macht geremd, dan ware een etnsrige botsing niet te vermijden geweest A UTO-ONGEVAL. Een doode, twee gewonden. Bij Halle is de auto van den meubelfabri- kant Bethmann Donderdagavond op een vrachtauto gereden, die met een panne op den weg stond en siechts verlicht was. De auto vlo'og na de aanrijding in brand en de chauf feur Leopold, die bij den schok beide beenen had gebroken, is verbrand. Bethman en zijn vrouw zijn met moeite gered; de man is zwaar, de vrouw licht gewond. EEN VEELBEWOGEN LEVEN. In de Grunewaldstrasse te Berlijn is een moordaanslag gepleegd, waarbij een 55-jari- ge vrouw Elisabeth Uhl en een zeeman, die bij haar op bezoek was, zijn gewond, geen van beiden irouwens levensgevaarlijk. De dader is, volgens een verklaring van de getroffen vrouw, een baron v. Armin, met wien zij samenleefde en die naar haar mee- ning uit jalouzie moet hebben gehandeld. De man is nog steeds zoek en de politic betwijfelt of zijn werkelijke naam baron v. Arnim is. Volstrekt ongerijmd is dat echter niet, want mevr. Uhl, die in de wandehng Pussi werd ge- noemd, heeft in haar bewogen leven veel rela- ties gehad in de hoogste kringen. Zij is een dochter van een eerzaam kleermaker uit Of fenbach, die echter al heel jong uit den band sprong en dra als ster uit de halve wereld be- kend was in steden van vermaak als Monte Carlo, Biarritz, Nizza, Baden Baden, enz. Om zich een klinkenden naam te verschaf- fen, trouwde zij met een graaf v. Treuberg, die aan lager wal was geraakt en van een barer beschermers een bedrag van 25.000 Mark zou krijgen voor het leveren van zijn naam. Toen het geld uitbleef heeft de graaf ge daan weten te krijgen dat het huwelijk ongel- dig werd verklaard, omdat hij van het ver- leden ziiner eca niets had afseweteil. Intusschen had de nieuwbakken gravin zich geassocieerd met een woekeraar en bezorgde hem klanten uit de groote wereld. Zij raakts in een proces wegens woekerpraktijken gewik- keld, nadat een jong officier, wien de woeke raar de duimschroeven aanzette, zich had doodgeschoten. Het proces eindigde met de veroordeeling van Pussi tot 15 maanden ge- vangenisstra en 1500 M. boete. Onder de getuigen waren menschen met klinkende namen, als een graaf Dohna, een graaf v. Koningsmarck e.a. gehoord. Ook don Miguel de Breganza, prinses Louise van Coburg, prinses Alexandra zu Ysenburg wa ren als getuigen gedagvaard, maar niet ver- schenen. Na haar straf te hebben uitgezeten begon Pussi een huwelijksbureau, dat al gauw in een heel slechten reuk stond. Zij stichtte ook consortia tot exploit a tie van baden en spoe.- banken en wist van lichtgeloovige lieden een massa geld los te krijgen, dat haar dadelijk door haar verkwistende levenswijze weer door de vingers glipte. In den laatsten tiid gaf zij „streng mdivi- dueel taalonderwijs," maar dat zal naar de Berlijnsche correspondent van de Frank.. Ztg. opmerkt wel weinig met filologie uit- staande hebben gehad. RUSLAND, EEN MERKWAARDIG POLITIE- RAPPORT. De Izwestia publice^rt het rapport van een politiebeambte van de Kizelofs.,imijn in den Oeral aan zijn chef. Het rapport luidt: In den afgeloopen nacht, gedurende mijn wachttijd, gebeurde niets bijzcnders, behalve dat u zelf tegen een uur of 3 zwaar be- schonken op het bureau kwam, en gelastte drie flesschen wijn uit den v orraadskelder te halen. Vervolgens liet ge de gevangen- n in vrijheid stellen en acht van hen bij u in het kabinet leid n, wa3r ge hun stoe en aan- boodt. Ge dronkt teen de flesschen wijn uit en gelastte de gevangenen: „Feliciteer me met den feestdag". Vervolgens gaaft ge bevel deze gearresteerden weg te laten gaan en toen ik me ertegen verzette sloeg u mij eeni ge malen in het gezicht. Vervolgens vielt ge neer in uw kabinet en bleef daar in een on- beschrijfelijken toesiand tot 's-morgens uit- ronken. Het blad merkt op, dat dit volstrekt geen uitzondcring is daar ter plaatse. De geheele stad en alle ogranen zijn vol van dit soort „grappenmakers". ITALie. DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME. Voor de buitengewone rechtbank ter ver- dediging van den staat hebben elf Turijnsche communisten terecht gestaan, omdat zij be- hoorden tot een communistische organisatie. Zij waren gearresteerd in een herberg, waar zij bijeenkwamen. De rechtbank h >»t drie hunner veroordeeld tot straffen van onder- scheidenlijk 3 jaar, 2V jaar en 1 jaar en 7 maanden gevangenis, met uitsluiting van het recht tot het bekkeden van staatsbetrekkin- gen en drie jaar politietoezicht na hun in vrijheidstelling. De acht overigen moesten wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken wor den. wereld het oog op Lithauen gevestigd had Gezien den gespannen toestand, vermaande hij het Lithausche volk tot eenheid en veroor- deelde in scherpe bewoordingen de oppositio- neele „volksverraders", die tot den „vijand des lands", d.w.z. Polen, overloopen Ten slot- te hebben de boeren een motie aangenomen, waarin zij de regeering uitnoodigen in de kwestie vap Wilna niets toe te geven: „Wilna moet L.ithausch zijn!" POLEN. EEN VERRADERLIJKE APPEL. Vingerafdrukken zijn, naar men weet, ge- vaarlijk voor inbrekers; zij help.n de justitie belangrijk bij de opsporing van een misdadi- ger. Te Breslau heeft men nu echter een paar inbrekers opgespoord met behulp van tandafdrukken. Het klinkt wel eenigszins zonderling, want over het algemeen heeft men niet te verwachten, dat een inbreker, die ergens binnengedrongen is, dadelijk zal be- ginnen zijn tandens ergens in te zetten. Toch was dit in het geval in kwestie ge- beurd. De boeven waren te Breslau ingebroeken in een huis, waar zij een slaapkamer onderst- boven haalden. Een van hun vond op de wascbtafel een mooien appel. Hij nam hem op en beet er in, wat hem evenwel slecht smaakte, want de appel was van zeep. Maar in zijn woede en teleurstelling gooide hij het ding weg; dat was zijn verderf. Want de politie vond dit prachtige bewijsstuk en wist spoedig te ontdekken, dat het gebit, dat er in stond, was svan den vriend van een der dienstboden uit het huis. wordt opgezegd bij herhaaldelijke beslagleg- gingen op het loon. Het hoofdbestuur van den ond van Ambte- naren (B.A.N.S.) heeft tegen dit verzoek ver- schillende bezwaren aangevoerd, welke thans door het hoofdbestuur van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael geheel worden onderschreven. Dit hoofdbe stuur zegt er ten slotie van: „En als dan nog een regeling kan worden getroffen om dienstopzegging te voorkomen, taande toestand te prefereeren HET AFGEBRANDE DORP. Wolff meldt uit Rome, dat de berichten over den brand in het dorp Conturella sterk overdreven zijn. Wel zijn er talrijke huizen afgebrand, doch het aantal dooden bedraagt siechts een, vier menschen werden gewond. De Italiaansche regeering zond een bedrag van 40,000 lire tot lenig ng in den nood. (Een bericht van Reuter had gesproken van 31 dooden en honderden daklo:zen. Red.) FRANKR1JK. HET SPOORWEG-ONGELUK BIJ LE MANS. Havas bericht, dat de machinist van den trein, die Woensdag in het station van Le Mans ontspoord een ontsporing, waaroij zes menschen zijn omgekomen in hechtenis genomen Het schijnt n.l. vast te staan, dat de te groote snelheid, waarmede de trein het station Le Mans is binnengereden, de oorzaak is van de ontsporing. DE ONDERTEEKENING. Alleen teekenen, niet praten! Volgens een Parijsch blad heeft de Ameri- kaansche staatssecretaris Kellogg de uitnoo- diging om het Anti-Oorlogpact te Parijs te koroe.. oncerltekenen siechts aangenomen om dat hem vanwrge het Fransche departement van buitenlandsche zaken de verzekering is gegeven dat bij de besprekingen te Parijs alleen de met het Pact samenhangende vraag- stukken, niet echter de schadevergoedings- quaestie en de intergeallieerde schulden zullen worden besproken. TSJECHO-SLOWAKIJE. TYPHUS IN MOJRAVIe. 54 ziektegevalien, waarvan 5 doodelijk. Naar de bladen mededeelen heerscht er in Moravie een typhus-epidemie. Totnutoe zijn er 54 ziektegevallen gecon- stateerd, waarvan 5 met dooaelijken afloop. LITAUEN. HET POOLSCH-LITHAUSCHE CONFLICT. Te Olita, vlak bij de Poolsche grens, is een groote betooging van Lithausche boeren ge houden, wier aantal op 50.000 wordt geschat President Smetona woonde de betooging bij Nadat de boerenleider Mikucionis het woord cevoerd had. weec «r ao. dat de heele DE VERJAARDAG DER KONINGIN- MOEDER. Hoe de viering plaats had in Oranje-N assau-oord. Op het sanatorium Oranje Nassau Oord te Renkum, de stichting van de koningin-moe- der, is de 70ste verjaardag van H.M. met blijdschap en ingenomenheid gevierd. In den voormiddag werd namens patienten en personeel een telegram van gelukwensch verzonden. In den namiddag hebben alle pa tienten voor zoover niet bedlegerig, zich met het personeel verzamdd in de versierde groote eetzaal. Hier hield de geneesheer- directeur een rede, aarin hij schetste wat d'e koningin-moeder deed voor de ziekenverple- ging in het algemeen en voor die der lijders aan tuberculose in het bijzonder. Voorts werden de patienten onthaald en had het menu voor dezen dag eenige uitbrei- ding ondergaan. De mannelijke patienten hadden in de voor- afgaande weken een tuinbank vervaardigd1, waarbij een tafel en drie voetenbankjes, a lies wit gelakt. De bank draagt aan de achter- zijde een zilveren gedenkp1aat, waarop: Aan H. M. de Koningin-Moeder van de patienten van Oranje Nassau Oord, 2 Augustus 1928. De vrouwelijke patienten hadden daar bij gemaakt drie kussens en een tafelkleed, ver- sierd met heraldische figuren in oranje en zwart op witten grond. Deze geschenken, waarvan de bijzondere verdienste is, dat zij geheel door de patienten, niet-vakmenschen, zijn vervaardigd en ge- schilderd, werden Woensdagavond naar Soestdijk gebracht en Donderdag aan H. M. aangeboden door baron Van Heemstra, voor zitter van den Raad van Commissarissen van Oranje-N assau-Oord. Des avonds heeft ten besluite van het feest, het Renkumsch fanfarecorps in den verlich- ten tuin een concert gegeven, POGING TOT MOORD. Jannes Borgmeijer te Hattem, die een pa ging gedaan heeft zijn zwager H. Bijster- bosch te vergiftigen door loodwit op zijn brood te smeren en in een kannetje thee te doen, is door de rechtbank te Zwolle veroor deeld tot een jaar en zes maand'en gevange- nisstrafde eisch was zes jaar. EEN BOOS VOORNEMEN? Deze week zag te Kerkrade een mijnwer- kersvrouw bij hare thuiskomst in de keuken langs de kachelpijp een touw hangen. Haar echtgenoot stelde een onderzoek in en waar- schuwde de politie. Het bleek, dat het touw een lont was, naar een kruitlading liep, die in den schoorsteen was aangebracht. AUTO EN TRAM. Gisternacht omstreeks halfeen botsten twee auto's op den hoek van de Stadhouderskade en de Van Woustraat te Amsterdam tegen el- kaar. Een der auto's vloog door den schok tegen een juist passeerenden tramwagen van ilijn 5, waarddor een inzittende uit die auto onder de tram geraakte. De man liep verwon- dingen op, zoodat cverbrenging naar een der gasthuizen noodzakelijk werd geacht. Een der auto's werd ernstig beschadigd. NACHTVORST IN DEN ZOMER. De correspondent van het Hbl. meldt, dat het gisternacht in Friesland gevroren heeft. SPOORWEGPERSONEEL EN belastingschuld. 1 De vorige week werd medegedeeld dat door het hoofdbestuur van de Neaerlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel aan den minister van Financien was verzocht om voortaan bij belastingschuld van spoor- wegpersoneel geen beslag meer te doen leg- gen op het loon, doch op den inboedel van den nalatige. Dit verzoek was gegrond op het feit, dat het spoorwegoersoneel den dienst dan is de bestaande boven het door de Nederlandsche Vereeni- ging voorgestelde". EEN GEWEIGERD SCHOOLGEBOUW. B. en W, van Huizen stellen cfen raad voor in beroep te gaan bij de Kroon van de beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij het raadsbesluit om medewerking voor de stichting van een nieuw sohclogebouw voor de Vereeniging voor Hu- manitair onderwijs te weigeren, werd vernie- tigd. Zij erkennen dat de weigering siechts op formeele gronden berust, doch voeren aan dat daarmede, in navolging van het Rijk, moet worden rekening gehouden. Terwijl Ge deputeerde Staten hebben aangetoond dat van de stichting eener nieuwe school geen sprake is, doch siechts van een nieuw school- gebouw, houden B. en W. van Huizen vol, dat het meerendeel der leeriingen om de nieuwe school te bezoeken een gelijksoortige school moet verlaten en dus niet mag worden meegeteld. Daraenboven zou de vereeniging de beschikking krijgen over twee schoolge- bouwen, elk met een klein aantal leeriingen. EEN ONHANDIGE SCHUTTER. Gisternacht meende een agent van politie te Haarlem in het stadhuis op de Groote Markt onraad te bespeuren. Ter verzekering van eigen veiligheid wilde hij, alvorens een onderzoek in te stellen, zijn revolver trekken Doch daarbij ging het wapen af en de man der wet schoot zich in het dijbeen. Hij kroop het stadhuis weer uit en riep om hulp. Deze werd direct verleend en de onhandige schut- ter werd naar het Diaconessenhuis overge- bracht. NED.' ONDERWIJZERSGENOOTSCHAP. De ouder-commissies. Donderdagmiddag heeft het congres nog behandeld de conclusies van het rapport in- zake oudercommissies. Na behantieimg der agenendementen en het aanbrengen daardoor van eenige wijzigingen luiden ze aidus: 1. Ouder-commissies kunnen zeer stellig in het belang van de school en het onderwijs zijn; het is daarom noodig, dat dit instituut blijve bestaan. 2. Tot hun allereerste en voornaamste taaak behoort .het aankweeken van een geest van samenhoorigheid en wederzijdsche wel- wiilendheid tusschen ouders en onderwij- zend personeel. 3. De O. C. dienen meer dan tot dusver in contact te blijven met het onderwijzend per soneel. Het is daartoe noodig, dat voor iede- re bijeenkomst der oudercommissie een uit- noodiging aan alle leden van het personeel wordt gezonden. 4. Alleen ouders van leeriingen kunnen lid zijn van de O. C. Zoodra een lid geen kind meer op school heeft, treedt hij niet af, doch blijft lid tot op de eerstvolgende vergadering in de vacature zal zijn voorzien. 5. De agenda voor den te houden ouder- avond wordt vastgesteld na overleg met het onderwijzend personeel. 6. De gemeenten zijn verplicht de noodza- kelijke onkosten te vergoeden. De vergadering vereenigde zich met een motie der afdeeling Nieuwpoort-Schoonho- ven, waarin zij, gezien de conclusion op het rapport van de commissie inzake het onder wijs aan de rijpere jeugd, als haar oordeel uitspreekt, dat uitstel van behandeling voor een jaar ter verdere bestudeering gewenscht is. Behalve bedoeld rapport werd van de agenda afgevoerd dat van de commissie inza ke onderzoek U.L.O.-examens. Nadat gisterochtend in Casino te 's-Her- togenbosch een huishoudelijke vergadering had plaats gehad, werden te ruim 12 uur het hoofdbestuur en de afgevaardigden ter algemeene vergadering van het N.O.G. offi- cieel ten stadhuize ontvangen. Van twee tot half vier werd weder eene huishoudelijke vergadering gehouden, waar- na de openbare vergadering werd voortgezet, welke werd bijgewoond door den heer Ver- schuren, hoofdopziener bij het Belgiscne schoolwezen, mej. Jansen 's Hertogenbosch, vertegenwoordigende den minister, en den heer van Luijtelaar, inspecteur te Roosen- daal. In behandeling kwam o.a. een voorstel van het hoofdbestuur tot vaststelling van een reglement voor het fonds tot ondersteuning van tuberculeuze onderwijzers (T.B.C.-fonds van het N.O.G.), dat werd aangenomen. Voorts een voorstel van de afd. Enschede Lonneker, om het hoofdbestuur op te dragen, eene krachtige actie te voeren bij de Prov. Staten van de verschillende provincien, om het voorbeeld van de Prov. Staten van Noord-Holland te volgen, inzake subsidiee- ring van het buitengewoon onderwijs. Het hoofdbestuur adviseerde tot aanneming van het voorstel, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. Hetzelfde geschiedde met een voorstel van de afd. EnschedeLonneker om als de meening der vergadering uit te spreken, dat „nazorg" bij het buitengewoon onderwijs aan zwakzinnieen onontbeerliik is; het hoofdbestuur uit te noodigen aan deze kwestie zijn voile aandacht te wijden en zich voorts in verbinding te stellen met vereeni- gingen, lichamen of personen, die reeds op dat gebied werkzaam zijn, om maatregelen te beramen, die tot verwezenlijking van deze uitspraak kunnen voeren. Het hoofdbestuur had geen bezwaar deze opdracht te aanvaarden, doch stelde voor den laatsten zin te schrappen. Voorts kwam aan de orde een voorstel van de afd. EnschedeLonneker om een zoo krachtig mogelijke actie te voeren of reeds bestaande acties te steunen voor een doeltref- fend onderwijs aan schipperskinderen. Het hoofdbestuur adviseerde tot aanneming van het voorstel, hetgeen geschiedde met de toevoeging: en kramerskinderen. Verder werden goedgekeurd: Een voorstel van de afd. Enschede-Lonne- ker onv het hoofdbestuur op te dragen met behulp der afdeelingen een onderzoek in te stellen naar de behoefte van afzonderlijk on derwijs aan zieke en zwakke kinderen al of niet in afzonderlijke inrichtingen (b.v. open- luchtscholen), voorts voor reeds bestaande inrichtingen op dat gebied en de daarin be- reikte resultaten en dienaangaande het vol- gend jaar eventueel met voorstellen te komen. Verder een voorstel van de afd. Rotterdam om het hoofdbestuur op te dragen bij de re geering sterk aan te dringen op de stichting van een Centraal Paedagogisch instituut. Het voorstel van de afd. 's-Gravenhage om punt 2a van het program van het N. O. G. als volgt te wijzigen: Opneming van het grondsalaris in het Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenarende gemeentebe- sturen hebben het recht boven de daarin ge- stelde normen een toeslag te verleenen, ten- einde de salarissen in overeenstemming te brengen met die voor met hen gelijk te stellen ambtenaren in dezelfde gemeente, werd ver- worpen. Het voorstel der afd. Olst-Wijhe om he1 hoofdbestuur op te dragen te willen onderzoe- ken, of zich misstanden hebben voorgedaan bij de omzetting van ambts- in huurwoningen en omgekeerd en of't niet noodig wordt, dat 't rijk "toezicht uitoefent op die woningen, werd aangenomen. Het hoofdbestuur acht een onderzoek ge wenscht, doch stelt voor in plaats van „die woningen" te lezen „de ambtswoningen" en toe te voegen aan het slot „en er een eind ge maakt wordt aan het willekeurig veranderen van een ambtswoning in een huurwoning en omgekeerd", hetgeen werd goedgekeurd. Ook het voorstel van het hoofdbestuur om zich te wenden tot de gemeentebesturen van die plaatsen, waar een H. B. S. (of andere inrichting voor M. O. of gymnasiaal onder wijs) is gevestigd met het verzoek over te willen gaan tot het stichten van een plaatse- lijke commissie, bestaande uit leerkrachten werkzaam bij het L. O. en M. O., welke com missie tot taak zal hebben, een goede aan- sluiting tusschen L. O. en M. O. te bevor- deren, werd aangenomen. De volgende moties werden aangenomen: Salarieering onderwijzers. De algemeene vergadering (enz.) overwe- gende dat nog steeds geen gevolg is gegeven aan de toezegging tot een herziening van het Bezoldigingsbesluit, van oordeel dat de huidige salarieering van de onderwijzers ten spoedigste een grondige herziening behoeft in een voor de onderwijzers gunstiger zin, dringt er bij de regeering met de meeste klem op aan het Bezoldigingsbesluit zoo te her- zien, dat het voldoet aan de wenschen der zeven onderwijzersorganisaties, welke door deze organisaties gezamenlijk bij adres van 1928 ter kennis van den minister-president, minister van financien, zijn gebracht, draagt het H B. op deze motie ter kennis van regee ring en volksvertegenwoordiging te brengen. Het ontwerp-Zijlstra. De algemeene vergadering (enz.), overwe- gende dat tot dusver het ontwerp-Zijlstra tot wijziging der 1. o.-wet nog niet door de Kroon is bekrachtigd, van oordeel dat dit ont- werp beoogt een betere verhouding te schep- pen tuss chen het aantal leeriingen en het aantal onderwijzers, dat het verder ten doel heeft te komen tot onverwijlde afschaffing van het instituut assistenten, dat het door een en ander van groote beteekenis is voor het onderwijs vooral voor het onderwijs ten plat telande, overwegende dat op die gronden hei wetsontwerp in de Tweede en in de Eerste Kamer met groote meerderheid is aangeno men, spreekt de wenschelijkheid uit dat dit ontwerp tot wet worde verheven, dringt er bij de regeering ten sterkste op aan te bevorde- ren, dat de verheffing tot wet ten spoedigste geschiedt. W achtgelders. De algemeene vergadering (enz.) van meening dat het nog langer handhaven van de geldende regelen betreffende het te werk stellen van wachtgelders zeer ten nadeele is van het openbaar onderwijs, verzoekt de re geering dringend aan den daardoor gescha- pen noodtoestand in verschillende gemeenten ten spoedigste een eind te maken. Tot de volgende vergadering werden 19 voorstellen aangehouden. De heer Zelvelder wees er op dat in Euro- pa een andere geest is gekomen en drong er op aan liefde na te streven en die kiemen te leggen in de zielen der kinderen opdat er kome: Vrede door recht. Nadat Den Haag den voorzitter Bon, die 20 jaar hoofdbestuurslid is en eenige ande- ALRMAARSCIE COORAHT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1