SISihissSs Courint. Het gehelmzinnlge Cenootschap. TUfcMAC COUE In en om de hooidstad. FEUILLETON. Mo 188 1928 iSondsr?! flerffgste JaargaiT|. %aterda^ 4 Augustus. GYMNASIUM TE ALKMAAR. Het tweede toelatingsexamen zal plaats hebben op Maandag 3 September a.s., des morgens 9 uur. Opgave van candidaten voor 25 Augustus a.s. uitstuiknd schriftelijk aan den Rector (den heer Dr. J. Hemelrijk, Huize „De Spar" te Bergen (N.H.), met Vermel ding van tiaara, voornamen (ook die van ouders of ver- zorgers), geboorte-datum en -plaats, laatsi- bezoohte school en klasse, en adres. CCXICVII. VREEMDEL1NGEN EN SPORT TOeN EN NU. Onder gewone omstandigheden beweren we in dezen tijd des jaars steeds, „dat Am sterdam is keg geloopen en dat we ons be- vinden in het hartje van den komkommer tijd", waarmede dan gezegd is, dat de va- cantie-tijd iedereen, die maar even weg kon, naar buiten heeft gedreven, over de lands- grenzen of binnen de landsgrenzen, maar in elk geval de stad uit, weshalve deze dus „ledig" is, en dat er voor de dagbladen zoo weimg „stof" bestaat om aan hun lezers voor te zctten, dat de redacties er eigenlijk j ,,verlegen over worden". Zoo luidt de jaarlijksche bewering, welke ik onder gewone omstandigheden, van jour- nalistiek standpunt bekeken, niet klakkeloos zou willen onderschrijven, maar die in elk geval ditaiaal geen zin heeft, aangezien in dezen zomer Amsterdam veeleer vol- dan leegloopt en er voor de journalisten van een eigcnlijken „komkommertijd" zeker geen sprake is. Want wij verkeeren nu onder ge- aeel buitengewone omstandigheden. Vier ja ren lang hebben we naar dezen zomer uitge- keken; vier jaren lang heeft men telkens en telkens weer, bijkans elken dag, meeningen gehoord en meeningen gelezen over de kan- scn voor de Olympische Spelen, welke in deze stad zouden plaats hebben. We hebben er angsten over uitgestaanangsten, dat de geheele zaak een mislukking zou worden, omdat een groot deel des volks in zijn naar ons parlement gezonden vertegenwoordigers, van die Spelen niets moest hebben en dus de kansen, dat van Rijkswege krachtige financi- eele steun zou worden verleend, slecht gin- gen staan, waardoor alles op een fiasco zou moeten uitloopen. Die angsten bleken in zoo- verre gerechtvaardigd, toen inderdaad door de Kamer die Regeeringssteun geweigerd werd, maar het gevoig is daarvan feitelijk een voordeel voor het welslagen der Spelen geweest, omdat het Nederlandsche volk ging begrijpen, dat het tegenover het buiten- land geen dwaas figuur mocht slaan. Het demde de tanden op elkaar, het tastte flink in den buidel, de noodige gelden werden bijeengebracht; de vroedschap van Amster dam begreep in deze zijn plicht en het nieuwe Stadion verrees, het welslagen der Olympische Spelen mocht verzekerd word-en geacht. En n u zijn we zoo ver n u is Amster dam niet ledig, nu is er geen komkommer- tijd. Het voorspei der Spelen was reeds door de hockey- en voetbalspelen een beslist sucks en met vertrouwen kon men de eigenlijke Olympiade tusschen 28 Juli en 12 Augus tus tegemoet zien. Niet ten onrechte wappe- ren thans de vlaggen in de hoofdstad; niet ten onrechte heeft het gemeentebestuur gel den beschikbaar gesteld voor versiering en avond-verlichting van de typische oudste ge- deelten onze mooie stad Amsterdam mag tegenover landgenooten werkeiijk trotsch zijn tegenover landgenooten werkelk trotsch zijn op hetgeen hier tot stand is gebracht. Er zijn fouten gemaakt zekerer zullen er in deze dagen ook wel gemaakt worden, maar over het geheel mag men tevreden zijn. Ik zal in het wekelijksche Amsterdamsche oraatje, dat ik rrffit de lezers en lezeressen van dit blad houd, natuurlijk niet gaan ge- wagen van den loop der gebeurtenissen, die zich in de twee Olympiade-weken in het Sta dion en op ds andere plaatsen, waar de spor- ten beoefend worden, afspelen ik zou er zooveel dagen te laat mede komen, want zij worden van dat alles dagelijks in dit blad volkomen ingelicht. Maar wel geeft dit Olym- pisch festijn in de Amstelstad mij alle aanlei- ding tot eenjge beschouwingen en herinne- ringen, die m.i. thans niet misplaatst zijn. Amsterdam is nu vol van vreemdelingen, "geTomen -art schTer alle Tanden vafn Set ouae Europa niet alleen, doch ook uit werelddee- len over de wereld-zeeen, allerlei vreemde talen kan men er thans hooren en de hotels niet alleen herbergen thans buitenlandsch ge- zelschap, doch op de wateren van het IJ en in onze havens liggen vaartuigen, gekomen uit Scandinavie, uit Finland, uit Italie, uit Amerika, uiti eigen land zelfs de „Oranje- Nassau" van onze maatschappij „Zeeland" die aan sportbeoefenaars tot verblijfplaats dienen. Er is in de laatste honderd jaren vermoedclijk geen ander jaar te noemen, waarin op hetzelfde oogenblik zooveel ver tegenwoordigers van zooveel verschillende naties in de hoofdstad zijn geweest. We moeten een paar eeuwen teruggaan om ons te herinneren, dat deze stad middelpunt was van groot vreemdelingenverkeer. Dat is ge weest in den grooten bloeitijd van Amster dam in de 17e eeuw. Wanneer men oude pren- ten van dien tijd te zien krijgt, met name prenten, die een kijk geven op den Dam en op de oude Beurs, die daar stond aan den Vij- gendam en aan het Rokin, dan kan men daarop steeds zien afgebeeld vreemdelingen in de costuums van dien tijd; dan ontwaart men daarop Arabieren, Chineezen, Oosterlin- gen van allerlei aard, die hun zaken kwa- men doen in de toen zoo machtige koopstad aan Amstel en IJ. Waar waren al die vreem delingen geherbergd? Velen hebben zeker intrek gehad bij degenen met wie zij in han delsrelaties stonden, of ze waren geherbergd in de weinige logementen, die Amsterdam be- zat, voornamelijk in de Warmoesstraat toen nog een der deftigste straten der hoofd stad en in de Kalverstraat of in de Oude- en Nieuwe Stadsherbergen, die de vroed schap zelf had opgericht het is zich moei- lijk in te denken, dat een gedeelte van het geen nu ons Binnen-Gasthuis is, tot in het midden der vorige eeuw nog het Nieuwe Heerenlogement is geweest. Al die oude verbiijfplaatsen zijn verdwe- nen; in de vorige eeuw zijn allengs de nieu we hotels verrezen, welke wij nu alien ken- nen, met hun „comfort", dien wij eischen in onzen veel-eischenden tijd en toch is hun aan- tal bij lange na nog niet voldoende voor on- derTen, Jaap caen e.a. naarna is geEomen het voetbalspel. Eerst slechts beoefend door knapen zonder voldoende leiding en oudere Amsterdammers zullen zich nog herinneren hun ergernis over de wijze, waarop die jeugdige voetbalspelers, wanneer zij- gespeeld hadden in het Willemspark op Zondagmid- dagen, zich op luidruchtige, vaak ergerlijke wijze huiswaarts begaven langs den Wil- lemsparkweg. Zwemmen hoe weinigen maar beoefenden ernstig deze nuttige sport, die bij hen volk in een zoo waterrijk land als het onze, de sport bij uitnemendheid had be- hooren te zijn! Onze dagbladen ze ruim- den slechts noode eenige ruimte in voor het vermelden van sport-gebeurtenissen, en thansDaar is veel veranderd op sport- gebied in de laatste veertig jaren; we zeg- gen zoo vaak, dat onze tijd staat in het tee- ken van het v-erkeer, maar staat hij ook niet in het teeken der sport van allerlei aard? Te veel volgens velen zeer wel mogelijk maar het feit valt niet te loochenen. En nu het groote wereld-sport-evenement in de hoofdstad des lands, hetwelk, hoe men over dit alles ook denken moge, toch onge- twijfeld een gebeurtenis van beteekenis is al ware het reeds alleen om het feit, dat het ons land beter bekend doet worden bij vele vreemdelingen tot ons gekomen en voor de hoofdstad in de allereerste palats. Het Sta dion te Amsterdam; de wegen voor den Ma- rathon-wedloop aangewezen; het Gooi, Am sterdam's tuin, als plaats waar het paarden- sportfestijn zal plaats hebben; de Zuiderzee voor de eerste en tevens zeker ook voor de laatste maal het water, waarop zich de zeilwedstrijden zullen afspelen, ze krijgen in deze dagen alle historische beteekenis in het Internationale sportleven ze kunnen, ze zullen, laat ons dit hopen, bijdragen tot on- derlinge waardeering tusschen de volken; in elk geval, ze zullen Amsterdam, onze hoofd stad, nog meer bekendheid geven naar buiten dat moet ons reeds veel waard zijn; niet alleen ons, als Amsterdammers, doch ook u alien, provincie-menschen, want Amsterdam is immers ook uw hoofdstad. SIN I SANA. ze dagen en zeker niet voor de „invasie" van vreemdelingen, welke wij nu bij de Olympi ade zien. Wanneer vorsten en prinsen, met groot ge voig meestal, de hoofdstad kwamen bezoe- ken en de Amsterdamsche geschiedboeken gewagen van tallooze bezoeken van dien aard door alle eeuwen heen dan werden die hcoge heeren meermalen ondergebracht in het Prinsenhof op den O. Z. Achterburg- wal, een plaats, waar in onze dagen nie- mand meer een nieuw heeren-logement plaat sen zou. Maar in de 16e en 17e eeuw heeft dat Prinsenhof meermalen groote inachtheb- bers geherbergd, totdat het in den Napoleon- tijd tot zetel van het stadsbestuur is aange wezen. En is het geen typisch toeval, dat juist in deze dagen van groot vreemdelmgen- bezoek, dat het oude Prinsenhof, in de laat ste jaren geheel verbouwd, geheel gemoder- niseerd, eigenlijk officieel voltooid werd, nu de g. meenteraad er zijn beraadslagingen is gaan houden in de nieuwe Raadszaal, inge- richt op een wijze, die de hoofdstad tot groo te eere is en zoodanig, dat men zich bijkans zou kunnen verzoenen met het feit, dat het stadsbestuur eens werd verdreven uit het def- tige wereldwonder op den Dam, destijds, ter kwader ure, tot Paleis voor den regeerenden vorst of de regeerende vorstin ingericht. En dan, thans is Amsterdam en de omgeving van Amsterdam zelfs, het middelpunt van de groote internationale sportgebeurtenissen, waarop geh-e-el de wereld in deze dagen de oogen houdt gevestigd. We behoeven geen eeuwen, doch slechts tientallen jaren terug te gaan om goed te kunnen beseffen, hoeveel er gewijzigd is in onze begrippen omtrent lichaamsoefening, omtrent hetgeen wij on der dat eene woord „sp,ort" verstaan. Want, nog maar een kleine veertig jaren geleden was sport bij de massa lang niet populair, Ja, wij hadden, met name te Amsterdam, on ze geliefde watersport, dat kon niet anders, wij waren altijd een „watervolk" geweest in den zomer had Amst.rdam zijn roei- en zeilwedstrijden op den Amstel en op het I. voor de stad, en des winters toen seheen men nog geregeld heusche winters te heb ben onze wedstrijden op scha - tsen. Maar andere sport ze had niet veel te beteeke- nen, voor de massa ten minste niet. Zeker, tal van plaatsen, vooral op het platteland hadden hun kolfbanen en de steden hadden hun kegelbanen; we hadden gymnastiek-ver- eenigingen, maar daar was het vrijwel mede gezegd. Toen hebben we gekregen onze wie- lerwedstrijden langs de wegen al waren die nog zoo slecht op de wielerbanen die we hier te Amsterdam gekend hebben achter het Rijksmuseum, in het Willemspark en waarop de ouderen onder ons zich herin neren de triumfen te hebben gezien van Ki Naar h-ef Engelscb van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 36) Hij fcraclii Schmidt naar de middagboot; later geleidde hij zijn tante en haar gast naar de eenzaamheid van St. Margaret's Bay en btloofde haar binnen een paar dagen te be zoeken. Toen dit ge-daan was, namen hij en Kentover den trein naar Londen, en Jimmie, die nu voor het eerst alleen was na het ge- sprek van dien morgen, zette zich tot denken. Hij dacht zoo lang en ernstig na, dat hij door de liefelij-ke voorsteden Heme Hill en Duk- wich reed, voordat hij goed begreep, dat zijn reis bijna ten ein-de liep. „De zaak is," mom-pelde hij voor zich zelf, toen de trein het Victoria-station binnenreed, „dat ik geloof, dat Schmidt het verkeerd heeft met dat pak, en ik wil dit dadelijk onderzoeken Daarvan hangt heel wat, meer af, dan waar wij1 rekening mee gehouden hebben." Als gevoig van dit besluit zond Jimmie. toen hij het hotel bereikt had, Kentover naar zijn fcamers, en hij zelf ging naar het bureau, waar hij dadelijk een onderzoek instelde naar de post-regeling. Hij wilde en moest het weten. De hoofd-halportier was belast met de post- regelingen vooral wat betreft alle brieven, die met de odhtendpos-t- kwamen. Hiji had een Fa*G»w§8tsia@l nieuws WARMENHUIZEN. Gisteravond tegen 7 uur had hier een treu- rig ongeval met doodelijken afloop plaats. Een werkman, genaamd Th. Thomassen, uit Eeten (Duitschland) had het ongeluk van den kap der in aanbouw zijnde overdekte hal van het nieuwe veilingsgebouw te vallen. De man kwam met zijn hoofd op een der dwars- leggers terecht, waardoor de schedel geheel gespleten is. De ongelukkige, vader van 7 kinderen, is zeer kort daarna overleden. De plaatsvervangende geneesheer alhier, die onmiddellijk ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. HEILOO. Te Utrecht slaagde voor het Staatsexamen, Grieksch en Latijn, tweede gedeelte, mej. J. Hoekstra, alhier. O penluchtuit voering. De openluc-htuitvoering, waartoe de V.V.V. Heiloo Vooruit" de tooneelvereenigingen, alhier uitnoodigde en die door „Falkland" zal worden gegeven, is bepaald op Zondag 12 Augustus a.s. Reeds lang en tijd wordt door de spelers op het praehtige, te midden van mooi opgaand hout gelegen openlucht tooneel het tooneelwerk: „Judas Ishkarioth" van J. Walch gerepeteerd en we kunnen de tooneelliefhebbers in Heiloo verzekeren dat hun een mooie avond te wachten staat. Door de V. V. V. is er naar gestreefd de toegangsprijzen zoo laag mogelijk te houden, waarvoor we verwijzen naar een advertentie in dit nummer. Ook zijn hierin vermeld de adressen, waar reeds toegangsbewijzen verkrijgbaar zijn. De kermis behoort weer tot het verleden en is rustig verloopen. Op het terrein waren een luchtschommel, een zweefmolen en een draalmolen met eenige kramerfjen, waarvan1 de rcspectievelijke eigenaars goed voldaan waren. In de danszalen was het druk, vooral bij den heer Admiraal. Als van ouds had „De ■Rustende Jager" het leeuwenaandeel van het pubiiek, het was trouwens ook de eenige plaats waar men rustig kon zitten en luiste- ren naar de voordrachten van een goed be- kenden humorist. Een uitgebreid politiccorps onder leiding van tnajoor Steen bewaarde de orde. Ernsti- ge ongeregeldheden vielen niet voor. Dinsdag en Donderdag heeft de West- Friesche Bedevaartscommissie met 2 extra treinen, autobussen en andere gelegenheden een bezoek gebracht aan „Kapel". De deelname was buitengewoon groot en stond onder leiding van den directeur, pas- toor van Oostwaard uit de Weere (Sijbekar- spel). Naar schatting was het aantal pel- grims 2500. De fanfarecorpscn uit de Weere en de Goorn luisterden de bijeenkomsten op. OTERLEEK. De Cooperatieve Inkoopvereeniging „Ons Doel" vergaderde Dinsdag 31 Juli ten huize van den heer A. v. Haiti. Aanwezig waren 21 leden, voorzitter was de heer R. Witteveen Op voorstel van den heer Deun werd beslo- ten het boekjaar te doen loopen van 1 Sept. tot 31 Aug. Tot vetkeurders werden benoemd de heeren A. Klomp en A. Deun. Na heel wat discussies werd het voorstel van het bestuur, om de leveranties van brandstoffen te splitsen en aan de laagste inschrijvers te gunnen, aan- genomen met 13 tegen 8 stemmen. Onze plaatsgenoot, de heer K. Kooij, zal de eierkolen en de briketten leveren, de anthraciet zal geleverd worden door den i'Teer Borst van Ursem, alles franco. De heeren Kruithof en- Witteveen stelden zich beschikbaar om bij het opwegen tegen- woordig te zijn. Bij de rondvraag werd nog besloten om bij het begin van het nieuwe bcekjaar de leden weer 10 ct. inleggeld te laten betalen. Van Januari tot heden was bijna voor 600 aan bonnen gekocht. - Na een peri ode van zes weken is thans weer een geval van mond- en klauwzeer ge- constateerd bij de heeren Dekker en E. Kalver- boer aan den korten Molenweg. HEER HUGOWAARD. Mej. J. M. Brouwer alhier is te Amster dam geslaagd voor het examen nuttige hand- werken DE STREEK. De export van vroege aardappelen naar Duitschland laat nog altijd veel te wenschen over. Werd vocrheen het product vooral naar het Ruhrgebied verzonden, thans neemt deze streek bijna niets af. Gedurende den laatsten tijd wordt gelukkig veel geexporteerd naar Beieren. Ook Engeland komt flink aan de markt. HOOGKARSPEL. De heer F. W. Garritsen, stationschef al hier, heeft onder vele blijken van belangstel- ling het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden bij de Nederl. Spoorwegen in dienst trad. HOORN. Mej. N. A. Aarnouts, alhier, slaagde te Haarlem voor de Hoofdacte. EGMOND AAN ZEE. Ter gelegenheid van den verjaardag van de koningin-moeder heeft de vereeniging „Koninginnedag" doen opvoeren het histo- risch openluchtspel „Thuiskomst van Baljuw Dr. CI des de Graeff na den vierdaagschen zeeslag van 1666". Het hoogtepunt van het feest werd gevormd door een historischen optocht, voorstellende de inkomst van Claes de Graeff. Ter verdui- delijking diene het volgende. De Graeff was baljuw en geneesheer te Egmond aan Zee, die de 4-daagsche zeeslag met de vloot van ad miraal de Ruyter heeft meegemaakt. Bij zijn thuiskomst werd hij door de toenmalige be- volking feestelijk ingehaald. stelsel, dat hij volledig verklaarde. Achter het kantoor bevond zich een kleine kamer, met hokjes, die geletterd en genummerd waren. Per sonen, die, zooals Jimmie, bij-zondere kamers bewoonden, hadden bijzondere hokjes van hun namen voorzien. In deze hokjes sorteerde de hoofdportier iederen morgen de post. En van aangeteekende brieven of pakken hield hij een bijzondere lijst een memorandumboek Iedere aangeteekende brief op pak, dat in het hotel kwam, werd in dat boek ingeschreven elk. Op dat punt, waren de regels van de schikking zeer bijzonder. Het was onmogelijk, dat er een fout werd gemaakt. „Zoek gisterenochtend eens op," zei Jim mje. „Is er toen iets aangeteekend voor mij ge komen?" De hoofdportier liep met zijn vinger een kolom langs en hield bij een zeker punt op. „Hier staat het, mijnheer!" zei hij. „Gis- terenmorgen. Een aangeteekend pakket uit Parijs. Ik herinner het mij zeer goed, mijn heer ik heb er zelf voor geteekend." HOOFDSTUK XIX. Mijnheer Curtis van New York Jimmie nam het memorandumboek uit de handen van den man en keek de kolom door, die deze aanwees. Maar hij keek naar een andere aanteekening, die betrekking had op een ander pak uit Parijs. „Een", zei hij nadenkend. „Is het zeker, dat er geen twee waren?" „Heel zeker, mijnheer zooals ik zei, ik fOURNISSEUU Ongeveer 10 uur begaven zich velen naai de werf, vanwaar het muziekkorps zijn tochi door het dorp begon. De groep, in 17 eeuwsch costuum, werd begeleid door eenige dames en heeren, eveneens in zulk costuum, die collecte hidden ter bestrijding van de kosten. Nadat tot ongeveer 12 uur met succes was. gemusi- ceerd en gecollecteerd, werden op het strand nog eenige liederen ten beste gegeven. Het volgende nummer van het program begon om half twee. Toen had zich een groote-menigte naar het strand beg even om Claes de Graeff te zien landen. Mel een vlet werd hij van zijn gehavende vloot naar het strand gebracht. De inmiddels gewaarschuw- de echtgenoote had zich naar de landings- plaats begeven om haar man te verwelkomen, zooals ook de schout doet en de verzamelde burgers. Gezamenlijk trok men naar het Pompplein, waar de Graeff door een kindergroep werd toegezongen. Midden in de Voorstraat aange- komen, werden door het dochtertje van den schout aan Vrouwe de Graeff bloemen aan- geboden, waarna door het koor werd gezon- gen: „Waer dat men zich al keerd of wendjf etc." Verder op volgde een ontmoeting met twee ruiters, waarmee een gesprek werd ge- voerd. In de Prins Hendrikstraat volgde we< derom een toespraak, nadat zich bij de Be- waarschool een groep van boerinnen en boe- ren uit Beemsterland bij den stoet had ge- voegd. Voor de hoofdpoOrt van de Prins Hen- drikstichting stond een groepje verpleegden, waarvan twee oude vrouwtjes den dames bloemen aanboeden. De stoet nam den terug- weg door de Kerkstraat, Prins Hendrik-. straat, langs de Duinstraat, naar de Schin- kelstraat tot het Schoolplein. Dan begaf men zich naar den dansvloer. Bij de muziek voerden eerst de leden van den stoet eenige dansen uit, ter wij 1 later het pubiiek ook op den dansvloer kwam. De stoet werd weer gevormd om naar de woning van de Graeff te gaan. De gouver- neur-generaal sprak de bevolking toe over den burger, die had geholpen in den strijd om de visscherij vrij te maken. Dan volgde de rede van den heer Pluimgraaf, voorzitter van de vereeniging „Koninginnedag", waar in hij zijn tevredenheid uitsprak over de me- dewerking van badgasten en burgers en dank bracht aan het bestuur van de visscherij- school voor het openstellen van het gebouw, aan de vereeniging „Noordzeebad" voor de financieele hulp, aan de schietvereenigingen en aan Achilles" voor de hulp bij den stoet; bovendien aan alien voor de moreele en financieele hulp. Men mag den dag geslaagd noemen; de kleeding was schitterend verzorgd, zoodat men zich gemakkelijk in de gewenschte sfeer kon inlevenook werkte daartoe mee het spe len van liederen uit dien tijd. Jammer alleen was, dat het gesprokene weinig werd ver staan. De heer Loevens uit Alkmaar had als grimeur en costumier prestaties geleverd; waarmee hij veel eer inlegde. BERGEN. i (Vervolg gemeenteraad). 8. Een tweetal adressen van het bestuur der Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, afd. Bergen en van de winkeliers, tegenstanders van ver- plichte winkelsluiting, houdende verz-oek tot intrekking van het in de openbare Raads- vergadering d.d. 7 Juni j.l. genomen princi- pieel besluit ten aanzien van de invoering van een beperkte winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders, overwegem- de dat het principieel besluit genomen is, naar aanleiding van de voorhanden zijnde gegevens der meerderheid van belangheb- bende partijen; dat nochthans blijkens ingekomen reques- ten een ongekend groot aantal winkeliers van een verplichte winkelsluiting tegenstander is; stellen Uwen Raad voor, het genomen Raadsbesluit voorloopig in stand te houden, doch met de uitvoering te wachten totdat het oordeel is gevraagd van eene te houden ge- combineerde vergadering van winkeliers^ waarin vertegenwoordigd zijn de drie belang- hebbende vereenigingen en de niet-aange» sloten winkeliers. In het adres wordt gezegd, dat op een officieele vergadering door enkele personen misbruik is gemaakt van de naam der ver- heb alles zelf aangenomen. De eenige aange teekende dingen, cue gisterenochtend kwamen, waren uw pakket een vierkant pak in bruin papier met zwart lak, mijnheer Trickett een brief voor kapitein Danvers en een brief voor mevrouw Wellesby." „Je hebt geen ander pakket uit Parijs ge zien, ongeveer dezelfde groote als dat van mij, dat hier gisteren kwam voor iemand, niet voor mij?" vroeg Jimmie. „Neen, mijnheer. Deze waren de eenige aan geteekende dingen, die gekomen zijn." „Het is inisschien niet ingeschreven," zei Jimmie meer tot zich zelf dan tot den por- tier. „Er was geen enkel ander pakket, mijn heer Uw aangeteekend pakket was het eenige. Ik heb zelf de post aangenomen, zooals ik zei; alles buiten uw pakket waren brieven, mijn heer, gewone brieven, behalve de twee, die ik genoemci heb." Jimmie gaf het boek terug, zonder verder te vragen. Hij ging naar boven, naar zijn ka mers en vroeg Kentover hem thee te geven Toen wierp hij jas en hoed en handschoenen af en viel in een stoel neer. Nu, Schmidt had ongelijk gehad met die aangeteekende post- paketten, in ieder geval, totaal ongelijk. Wat was het ook, dat Schmidt zoo stellig beweerd had? Dat twee pakketten, beide aangeteekend, naar zijn, Jixmmie's adres uit Parijs moesten verzonden zijn, dat een geteekend was, het andere niet, dat een of andere persoon, in dienst van die geheimzinnige bende of syndi- caat, 't echte pak mee had genomen, 't verkeer- de had achtergelaten. Nu, aat alles was mis totaal mis. Er was slechts een geweest. Dat was een feit. Maar hier stond Jimmie tegenover eenige andere feiten, die even stellig waren. Het was een feit, dat het pakket, dat Kentover hem in Dover gebracht had, niet de verdwenen kost- baarheden bevatte. maar eenige stukken zeep, met wat plukken watten. Verder bestond het zeer belangrijke feit, dat't pakket dat met de post uit Parijs gekomen was, in Parijs be- hoorlijk aangeteekend was. Het was onmoge lijk deze feiten te ontkennen, zij waren onbe- twistbaar. Hoe nu waren de pakketten verwis- seld hoe was het verkeerde in de plaats van het goede gelegd? In het postkantoor, den trein, het hotel, waar? Er moest een verwisse- ling hebben plaats gehad. Jimmie verwierp als onmogelijk de gedachte, dat het ware pakket geopend was, de inhoud er uit geno men, en de zeep en watten er voor in de plaats gelegd. Dat zou een aantal dingen doen ver- onderstellen die oppervlakkig gezien volko men en totaal onmogelijk waren; het veron- derstelde medeplichtigheid van een postbe- ambte in Parijs, op weg tusschen de beide landen of in Londen. Dit denkbeeld kwam in derdaad bij hem op; vatte daar een tijdlang post, om dan verdreven te worden. Hoe meer hij den staat van zaken overdacht, hoe meer hij overtuigd was, dat er, zooals Schmidt had gezegd, twee pakketten waren geweest, hij was evenzeer overtuigd, dat er zooals Schmidt ook gezegd had een verwisseling van het eene pakket met het andere had plaats gehad. Maar de 2 pakketten waren niet voor hem aan het hotel af gegeven ,hoe had de ver- wisseling dan plaats gehad, zoodat het nage- maakte in Kentover's handen viel? Tegen den tijd, dat Jimmie twee koppen Chineesche thee had gedronken, begon bif licht te zien, zooals hiji het noemde. Het kwam hem voor, dat het namaak-pakket op deze ma- nier was aangekomen het was onder een ander adres aan iemand in Londen gezonden, die intructies had, het biji ontvangst te verwis- selen met het pakket, dat Jimmie aan zich zelf geadresseerd had. Dit deed verscheidene din gen vooropstellen. De persoon, die hiervoor gebruikt was, moest naturlijk zijn kwartier id 't hotel gevestigd hebben. Dat was eenvoudig genoeg. Hij moest zich op de hoogte gesteld hebben van de manier, waarop in het hotel brieven en pakketten werden afgeleverd en uitgereikt. Dit was ook gemakkelijk genoeg. Jimmie begon te begrijpen, hoe de zaken ge- daan konden worden. De telefonische orders uit Parijs waren waarschijnlijk spoedic ge geven, nadat hij, Jimmie, den commissaris van politie bezodit had, dat zou ongeveer zes uuir geweest zijn. Tegen zeven uur kon de Londensche agent aan het hotsl gekomen, zijn kamer besproken hebben en weer heenge- gaan zijn, om verder te handelen. In den avond kon hij gemakkelijk alles te weten ko men van de post-regeling in het hotel. Den volgenden ochtend kon hij in de hall zijn op den tijd, dat de post kwam. Hij kon zoo wat rondslenteren, zooals gasten dat in de hall van een hotel doen, de kranten inzien, een blik op straat werpen, kijken hoe het weer was, totdat hij kans zag in het zijkamertje te glip- pen, waar de,brieven in hun hokjes neergelegd waren. (Wordt vervolgd.) OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE- ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANIILINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAPHORST. ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KI.IER-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5