DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. rionderd dertigste laargang :->r M Abonaomciitsprijs bij vooruitbetaliiig per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. JBewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulxute. Brie veil franco tf.Y. Boek- en Handelsdr. v.b. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Litciatvaart. No. 18^ Dit nommcr besfaaf alt 2 bfadea. <328 t WOEl§»A» Direcieur: G. H. KRAK. Hoofdredacteui Tj. N. ADEMA. AUGUSTUS Pagelijkscii overzichf. RUSLAND EN HEX ANTI-OORLOGS- PACT. Ook Rusla/id wil teekenen maar onder voorwaarde; het pact thans tegen Rusland gericht; de geheele geste van Rusland slechts ter wille van de binnenl. politiek. Nu de onderteekening van het anti-oorlogs- ferdrag nog slechts een kwestie van tijd is, nu alles geregeld is na eindelooze discussies, na talrijke briefwisselingen, nu komt Ruslana in eens op de proppen: ook de Sowjet-regee- ring is bereid altijd nog in beginselhet pad mede te onderteekenenEn de Russische minister Tsjitsjerin beklaagt er zich meteen over, dat de mogendheden er niet aan ge- dacht hebben, de Sowjet-Unie tot deelneming uit te noodigen. Hij verzwijgt echter, dat het zijn plicht zou zijn geweest, daaraan tijdig uiting te geven en niet te wachten, tot de zaak beklonken was. Nu lijkt de stap van Moskou wel op een poging, om roet in het eten te gooien. Als men echter weet, hoe Tsjitsjerin over Kellogg's pact denkt, dan begint men sterk tetwijfelen aan Rusland's wensch, om het ver- drag mede te onderteekenen. Volgens dezen minister is het verdrag slechts een nieuw bewijs - an de boosaardige politiek, die de andere landen tegen Rusland voeren. Het anti-oorlogspact is niets anders dan een nieuwe poging, om de Sowjetrepu- bliek meer en meer in te sluiten en te isolee- ren! Hoe dit met elkaar te rijmenEerst de wensch om te onderteekenen en dan de ver- klaring, dat het pact eigenlijk tegen Rusland gericht is! Naar alle waarschijnlijkheid is de verklaring dan ook alleen voor de binnenlandsche poli tick van Rusland bestemd. Moskou tracht het Russische volk te suggereeren, dat het ver drag, ondanks de plechtige belofte om den oorlog in de ban te doen, een verbond is van het kapitalisme tegen het communistische Rusland! Slechts om aan die suggests kracht bij te zetten, worden nieuwe onderhan- delingen geopperd, waarbij Rusland „de van zijn standpunt noodzakelijke wijzigingen in het verdrag zou voorstellen"! Natuurlijk is daar geen kwestie van en de mogendheden zullen tezijnertijd wel zondei Rusland het pact onderteekenen. En dan is er immers gelegenheid voor andere landen, om ook te teekenen? Maar daar zit het hem juist. Rusland wil niet een eenmaal vastgesteld verdrag onder teekenen, maar Rusland wil het verdrag ge- wijzigd zien. Daar gaat het om. En dan zou- den er weer eindelooze debatten komen, met als gevolg weer uitstel van onderteekening, alleen, omdat Rusland het zoo wil. Na de onderteekening is er aan het ver drag niets meer te veranderen. En de verontwaardiging van Rusland is dan ook slechts alleen een gevolg hiervan, dat haar aldus propagandamogelijkheden ontnomen zijn. Als ze werkelijk zoo begeerig zijn om mee te doen aan een overeenkomst ter „uitbanning" van den oorlog, staat de ge legenheid open. Ze behooren daartoe niet te worden uitgenoodigd; ze kunnen zich zelf aanmelden. En dan zullen ze welkom zijn! Of ze zullen komen?. IBuif@BiiaRiel AMERIKA. tsjitjerin en het verdrag van KELLOGG. De stemming in de Ver. Staten In de meeste Amerikaansche kringen be- ichouwt men, naar de diplomatieke corres pondent van de Daily Telegraph mededeelt, de uitlating van Tsjitsjerin over een uitnoo- diging aan Rusland om het verdrag van Kellogg te onderteekenen, niet zeer welwil- lend en met niet veel vertrouwen De waarde van het blijkbare compliment aan Washing ton wordt opgeheven door de verklaringen over de noodzakelijkheid van veranderingen in den tekst van het verdrag ter wille van Rusland. De stemming in Frankrijk. Ook in Fransche kringen is men de opmer- king van Tsjitsjerin niet gunstig gezind. De Temps zegt, dat niemand in Rusland, noch elders, misleid zal worden door Tsjitsjerins pogingen om het verdrag voor te stellen als een instrument voor den oorlog. Voor zoover bekend, zegt het blad, zijn de Russen niet uitgenoodigd om aan de onderhandelingen deel te nernen en dit kon ook niet ernstig overwogen worden, want Moskou heeft tot nu toegeweigerd om arbitrage- en non- agressieverdragen te sluiten, welker strek- king overeenkomt met die van het verdrag. Als Rusland het later wil teekenen, moet het dit verdrag teekenen zooals het is. Maar het is duidelijk, dat de sowjets niet willen teeke nen en daarom heeft Tsjitsjerin een schijnbe- weging pogen te maken door het verdrag aan te vallen. Het Journal des Debats schrijft, dat de sowjet-regeering nooit aan belangrijke inter- nationale onderhandelingen deelneemt, dan om ze te saboteeren. DE A.S. PRESIDENT8VERKIEZING President Coolidge gaf in een gesprek uiting aan de meening, dat het zoo goed als zeker was dat Hoover in November rot president zou worden verkozen. Hij zeide verder dat hij het voornemen had, actief aan de camnagne ten gunste van Hoover mede te werken. DUIT3CHLAND. NOODWEER IN NOORD-BEIEREN. De stad Bamberg zwaar geteisterd. Uit de berichten omtrent het noodweer in den nacht van Zaterdag op Zondag, dat ge- heel Noord-Beiere'n en vooral de stad Bam berg geteisterd heeft, blijkt, dat de catastrofe veel ernstiger is geweest, dan men aanvanke- lijk bevroedde. Een onweer, gevolgd door een windhoos heeft in heel Noord-Beieren den oogst ver nield. In Bamberg is geen huis onbeschadigd gebleven. Het spoorwegverkeer ondervond overal groote vertraging als gevolg van de vele treinen, die moesten worden omgelegd, omdat de telegraafpalen over de rails waren gevalien. De trein MiinchenBerlijn kwam met vier uur vertraging aan. De schade wordt op vele millioenen mark ges chat. DE LAATSTE PAARDETRAM. Een plechtige begrafenis. Dezer dagen heeft in de oude stad Zerbst ten N.W. van Dessau een plechtige „begrafe- nis" plaats gehad, n.l. van de laatste Duit- sche paardetram. De laatste rit van dit thans voorwereldlijke vehikel was dienovereenkom- stig in scene gezet en was tot een „gebeurte- nis" gemaakt voor het stadje, welks geheele bevolking op de been was. De markt was vol menschen, toen zich de drie rijkversierde laat ste tramwagens uit den goeden ouden tijd in beweging zetten voor hun doolenrit. De stede- lijke harmonic bewees daarbij de honneurs, terwijl vlak achter den stoet de nieuwe auto bus reed, die de taak van de tram voortaan zal vervullen. Bij het station werd omgedraaid: de muziek besteeg nu de autobus en blies lus- tig den marsch van den ouden Dessauer„So leben wir, so leben wir." Langzaam volgaen de drie tramwagens, de zweepen der koetsiers met rouw omfloersd. Behalve om zijn laatste paardetram is Zerbst ook nog bekend door het feit, dat in 1893 de eerste gastram in Europa aldaar werd aangelegd. Dit technisch wonder moest het echter al spoedig opgeven, om te worden vervangen door een electrische tram. TREINONGEVAL IN DUITSCHLAND. Gisteren ontspoorde nabij Alfeld in het district Cassel een goederentrein door on- bekende oorzaak. De locomotief en 4 wagons derailleerden en vielen op en over elkaar. Naar wij vernemen zouden er 2 spoorwegar- beiders ernstig bij gewond zijn. ENGELAND. HET TESTAMENT VAN EEN TABAKSBARON. Dezer dagen overleed Sir George Alfred Wills, president-commissaris van de Imperial Tobacco Company. Thans wordt zijn testa ment gepubliceerd, waaruit blijkt dat hij be- zittingen tot een waarde van tien millioen pond sterling nalaat 120 millioen). Sir George Wills is het tiende lid van zijn familie, dat een bezit van meer den een millioen pond nalaat. De Staat zal van de nalatenschap on- geveer vier millioen pond aan successierech- ten krijgen, daar ze onder het maximumrecht van veertig pet. valt. De familie Wills was bekend om haar filan- tropische neigingen en Sir George handhaaf- de de traditie; hij besteedde bij zijn leven hon- derdduizenden ponden sterling voor welda digheid, onderwijs en wetenschappelijke doel- einden. Bristol, dat de voornaamste zetel is van de Engelsche tabaksindustrie, profiteer- de daarvan in het bijzonder. Hij schonk 300.000 pond aan de Universiteit, 60.000 pond aan het algemeen ziekenhuis en 75.000 pond voor het uitbreiden van het Museum voor Schoone Kunsten. Sir George laat zijn kapitaal thans na aan zijn kinderen na terzijdestelling van bepaalde legaten voor andere familieleden en vrienden. MACDONALD EN RUSLAND. Onmiddellijk herstel van de betrek- kingen indien Labour aan het bewind komt. Uit Ottawa word! aan de „Times" geseind, dat Ramsay MacDonald, die thans op een vacantiereis in Canada vertoeft, te Montreal tegenover persvertegenwoordigers heeft ver- klaard, dat indien de Arbeidsregeering bij de volgende verkiezingen weer aan het bewind mocht komen, zij onmiddellijk de officieele be- trekkingen met Sovjet-Rusland zou herstel- len, omdat de bestaande weigering om met Rusland handel te drijven werkloosheid en groot verlies veroorzaakte. De breuk met Rus land was een groote misgreep en diende te worden hersteld tot het verzekeren van den vrede in Europa. BRAND OP EEN ENGELSCH SCHIP. Op het Engelsche schip „Kalgan", dat zich op weg iaar Woe Tsjang becindt, is vol gens berichten uit Sjarnghai brand uitgebro- ken. De „Kalgan" is een schip van 2650 ton, dat soms tot 2000 koelies als passagiers aan boord heeft. ITALIe. DUIKBOOT GEZONKEN. De F 14 \igt onder den zeespiegel. Toen de duikboot voor den kustdienst, de F 14 zeven mijl ten Westen van de Briom- eilanden (bii de kust vao Istriei een aan- valsmanoeuvre uitvoerde, dook zij plotse- ling onder de boek van den torpedobootjager „Missori" op, die met haar de manoeuvre deed. De F 14 zonk onmiddellijk tot op 40 M onder den zeespiegel. De juiste positie van de duikboot is nog niet precies vastgesteld. On- dertusschen verklaarde de bestuurder van een watervliegtuig, dat hij de duikboot niet ver van de ankerplaats van de kruiser „Brindisi" waarop zich admiraal Foschini bevindt, had gezien. Deze is met de leiding van het red- dingswerk belast. Het weer is op het oogenblik niet erg gun stig, maar toch hebben zich reeds vier duikers ter plaatse begeven. Bovendien zijn maat- regelen getroffen om lucht in de duikboot te pompen en haar te lichten. De duikboot kan zich met behulp van een speciaal acoutisch signaal-apparaat voor duikbooten met de buitenwereld in verbinding stellen. Nader meldt men: Het reddingswerk voor den duikboot F 14, is in vollen gang. Duikers hebben vastge steld, dat de onderzeeer ongeveer 24 mijlen ten Zuidwesten van St. Giovanni op een diepte van 27 Meter ligt. Het reddingswerk vindt plaats met een grooten lichter van 240 ton, twee kleine lichters van elk 15 ton en drie groote sleepbooten. Verder zijn nog een onderzeeer en een zestal torpedojagers op de plaats des onheils aangekomen. Volgens la tere berichten uit Polen vreest men, dat een deel van het schip met water is gevuld. Men is niettemin van meening, dat een deel van de bemanning nog leeft. Of de waterdichte schotten het zullen uithouden totdat de boot boven water is gebracht, moet nog worden afgewacht. In den loop van Dinsdag is het den dui kers gelukt een stalen buis binnen de onder zeeer te brengen, waarmede men lucht in het schip hoopt te pompen. De ruwe zee be- moeilijkt het reddingswerk in hooge mate. Zoo juist is bekend geworden, dat zich behal ve de 29 man sterke bemanning nog eenige mecanitiens aan boord bevinden. Een nader bericht meldt, dat de admirali- teit twee hypotheses opgesteld heeft waardoor verklaard zou kunnen worden, dat verdere seinen van de bemanu'tng uitblijven. Ten eer ste kan het zijn, dat de rook van de gas oline machines de bemanning gedwongen heeft plat te gaan liggen en ten tweede, dat de geheele bemanning zijn toevlucht genomen heeft tot de cabine van den kapitein, waar versche lucht door een buis toegevoerd wordt. Hoewel de laatste veronderstelling zeer waar- sebijnlijk is blijft toch een zekere ongerust- heid heerschen. Men verwacht dat de onder zeeer in den loop van den morgen gelicht zal zijn. De redding werd ten zeerste vergemakke- lijkt, doordat de onderzeeer gezonken was op een afstand van slechts een half uur van een Italiaansch marine station zoodat alle moge- lijke hulp onmiddellijik ter plaatse aanwezig kon zijn. FASCISTISCH ITALIe EN DE ZEDELIJKHEID. In Italie zullen de strengste maatragelen genomen worden tegen het drukken of ver- spreiden van pomografische lectuur. Zelfs wordt aan boekhandelaars verboden aan min- derjarigen kieken te verkoopen, zelfs de meest klassieke, die in tekst of illustratie de ze- delijkheid zouden kunnen afbreuk doen. Ook zullen zware straffen ingesteld worden tegen het publiceeren door kranten van misdrijven ontstaan uit sexueele hartstochten. Obscure liedjes zullen niet meer gezongen of per gra- mofoon gereproduceerd mogen worden. Ge- vangenisstraffen van 6 maanden tot 5 jaar en bceten van 5000 tot 50.000 lires zullen te gen overtredingen worden ingesteld. De wet, die deze drastische maatregelen zal instellen zal in de volgende zitting door Signor Mar- tire, een van de leiders van de fascistische katholieke partij, worden voorgesteld. Een van de belangrijke punten van deze wet is te- vens een campagne tegen de beperking van geboorten. Zoo stelt de wet voor de kranten met strenge straffen te beletten advertenties van geboortebeperkepde middelen te publicee ren. BELGIe. MIJNRAMP BIJ LUIK. In een kolenmijn bij Villers-le-Bouillet is op 140 M. diepte plotseling water in een schacht gedrongen. Er worden vijf mijnwer- kers vermist. Het reddingswerk is aan den gang. VOOR DEN AANMAAK VAN OORLOGSMUNITIE. Een nieuwe nationale patronen- fabriek. In de Kamer is een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan den minister van landsverdedi ging volmacht wordt gegeven tot het sluiten van een overeenkomst voor de levering, van 1930 tot 1934, der munitie, welke de Belgi- sche infanterie in den loop dezer jaren kan noodig hebben. Volgens de memorie van toelichting is dit wetvoorstel bestemd om het de „Fabrique Nationale d'Armes de Guerre", te Herstal- bij-Luik, mogelijk te maken een nieuwe mu- nitiefabriek op te richten in een strategisch beter gelegen gebied. Dit gebied zou, naar men in goedingelichte kringen verzekert, West-Vlaanderen zijn. ROEMENIe GRANATEN ONTPLOFT. In het vroegere fort Catzelu nabij Boekarest. Nabij Boekarest heeft een hevige ontplof- fing plaats gehad in het munitie-depot, dat aan de buitenzijde van de stad gelegen is, in het vroegere fort Catzelu. Vierhonderd granaten van zwaar kaliber vlogen in de lucht. Men vreest, dat de wacht- posten van het depot om het leven zijn geko- men. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Een tweede ontploffing. De brand thans gebluscht. In het fort Catzelu heeft een tweede ont ploffing plaats gehad, die echter geen men- schenlevens eischte. De ontplofte granaten waren verouderd en het departement van Oorlog had bepaald, dat zij zonder uitstel onschadelijk moesten wor den gemaakt. De brand is nu geheel gebluscht. Geen slachtoffers. Er is geen enkel slachtoffer gevalien bij de ontploffing in het munitie-depot. KLEIN-AZIe. ONTZAGGELIJKE BRAND IN KLEIN-AZIe. Gisterenmorgen zijn in Klein-Azie twee ontzaggelijke branden ontstaan. In Broussa verwoestte een in een hotel ontstane brand, die zich met 4 vuurhaarden ontwikkelde, 60 woningen, ondanks het feit, dat de eerste dire kwartier dire haarden tamelijk snel ge- doofd werden. De tweede brand in Kutahis, duurde ongeveer vijf uren en vernielde in dien korten tijd ongeveer 100 huizen. MEXICO. DE MOORD OP OBREGON. De positie van moeder-overste Con ception. Moeder-overste Maria Conception, die wordt vastgehouden in verband met den moord op president Obregon, zal executie ont gaan uit hoofde van het feit, dat zij een vrouw is. De Mexicaansche grondwet verbiedt n.l. de executie van vrouwen. Het Openbaar Ministe- rie zal echter de doodstraf eischen tegen Leon Toral, die president Obregon vernioordde. Bisschoppelijke verklaring. De Associated Press meldt uit Mexico: Uit- gaande van een bisschoppelijk comite is Maandag in de Mexicaansche bladen, na- mens den verbannen aartsbisschop Miquel de la Oara van San Luis Postosi, een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Mexicaansche geestelijkheid volkomen on- schuldig is aan den moord op Obregon en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de wet, die de godsdienstvrijheid beperkt, gewij- zigd zal worden. DE POOLSCHE OCEAANVLUCHT. De vermiste vliegers gered. De Poolsche vliegers Idzikowski en Ku- bala, die sinds Vrijdagnacbt werden vermist, en Zaterdagochtend het laatst waren gezien door het Britsche s.s. „Amakura", toen zij terugvlogen naar Europa, zijn Zaterdagmid- dag omstreeks half vijf in den Atlantischen Oceaan neergestort op ongeveer 110 K.M. ten Z.W. v. Kaap Finisterre (N.W. Spanje) Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. De vliegers werden echter gered door het s.s. „Samos" van de Duitsche Levantlijn, dat op weg was van Amsterdam naar Oporto. De directie van deze lijn te Hamburg ontving Zaterdagmiddag 4 uur 43 een draadloos tele gram van den kapitein van de „Samos", waarin de redding der Poolsche vliegers werd gemeld. Het aan boord nemen der vliegers had plaats onder moeilijke omsfan- digheden. Kubala werd daarbij licht gewond aan zijn rechterarm. Zondag kwam de „Samos" in Leixoes, de zeehaven van Oporto, aan. Kubala werd naar het militair hospitaal gebracht, waar een chirurg zijn wond behandelde Het gehavende vliegtuig, dat door de „Sa- mos" op sleeptouw was genomen, is te Lei xoes aan boord van een Portugeeschen krui ser overgebracht. Rubalals relaas. Kubala heeft in het ziekenhuis een leven- dige bescbrijving gegeven van de redding. „Wij waren, zoo vertelde hij, gedwongen onze poging op te geven daar de olietoevoer niet goed meer functionneerde en het onmoge- 1 ijk bleek, daarin ti'dens de vlucht te voorzien Daarom besloten wij, om te keeren en te trachten Parijs weer te bereiken. Maar later, door een nog niet vastgestelde oorzaak, viel het toestel plotseling met den neus naar be- neden in zee. Gelukkig bevonden wij ons toen juist dicht bij de „Samos." Wij bleven ongedeerd. Toen de „Samos" naderbij kwam, sprongen wij in zee, er wer den touwen uitgeworpen en men heesch ons aan boord. Kubala vertelde nog, dat de „Maarschalk Pilsoedski" 38 uur in de lucht was. De vlie gers waren op hun tocht den koers geheel kwijtgeraakt. Nu eens vlogen zij naar het Zuiden, dan weer naar het Noorden en ten slotte cirkelden zij in het rond. Zij slaagden er niet in de Azoren te vinden, die zulk een belangrijk orienteeringspunt voor hen zouden zijn geweest. De vliegers zijn van plan naar Parijs te- rug te keeren DE ITALIAANSCHE POOLEXPEDITIE. Het zoeken naar Amundsen. De Fransche minister van Marine heefl officieel medegedeeld dat het onderzoek naar, het lot van Amondsen en den vlieger Gilbaud door schepen en vliegtuigen zoo lang zali: worden voortgezet, als de toestand van het ijs en de atmospherische omstandigheden dit toelaten. De nasporingen worden hervat. De „Citta di Milano" is Zaterdagmiddag naar Spitsbergen vertrokken, met aan boord twee Italiaansche vliegtuigen, die zoojuist zijn aangekomen. De „Braganza" zal voor het verblijf van de vliegers dienen en nabij het eiland Foyn worden gestationneerd, vanwaar alle naspo ringen zullen worden ondernomen. Geen derde persoon bij Zappi en Mariano. De ijsbreker .TCrassin" is Maandagmiddag te Tromso aangekomen en door de beman ning van de schepen in de haven met hoera- geroep b egroet. De Noorsche geleerde Hoi, die zich gedu- rende de geheele reddings-actie aan boord van de „Krassin" heeft bevonden, prees de Russen zeer. Op een vraag of hij zich over de veel besproken episode wilde uitlaten, toen de vlieger Tsjoeknowski Mariano en Zappi op het ijs ontdekte, antwoordde Hoi, dat hij er heel zeker van was, dat het bij de derde persoon alleen een paar beenkleederen be- trof, die op het ijs lagen. Het weer was erg mistig geweest en dat kon aanleiding tot verschillende misverstan- den geven. De film, die Tsjoeknowski opge- nomen heeft, zal een definitieve oplossing van de kwestie brengen. De film is nog aan boord van de „Krassin". De geleerde verklaarde verder, dat Zappi bij de redding nog tamelijk op krachten was, terwijl de dokter aan boord van de „Kras- sin" verklaarde, dat Mariano nauwelijks nog twaalf uren zou hebben kunnen leven. Sjef van Dongen, Sjef van Dongen heeft aan zijn familie te Arnhem geseind, dat hij Maandag te Tromso is aangekomen. Zijn reis was door storm in de IJszee vertraagd. Vrijdag of Zaterdag wordt hij te Rotter dam verwacht. Zoowel daar als te Arnhem zal hem een feestelijke ontvangst worden bereid. Nobile over de resultaten der expeditie. De „Popolo di Roma" publiceerde een in terview met Nobile, waarin deze te kennen gaf, dat de expeditie hare wetenschappelijke doeleinden heeft kunnen volvoeren. De gene- raal deelde mede, dat het boek, waarin pro fessor Malmgren aanteekeningen hield van zijn meteorologische waarnemingen, eenige dagen na het vertrek van de groep Mariano gevonden werd. Dit boek met aanteekenin gen bevat een groot aantal wetenschappelijke gegevens van waarde, ook op het gebied van het aardmagnetisme. Een medaille van den Paus. De Paus heeft generaal Nobile een gou- den medaille laten overhandigen. Italiaansch vliegtuig op de terugreis. Het Italiaansche Marine-vliegtuig, dat sy- stematisch deel nam aan de opsporing van overblijfselen van het verloren Fransche vliegtuig en zijn bemanning, is van TromsS te Bergen aangekomen en ondernam vandaar de vlucht naar Italie. LEVINE MET MABEL BOLL TE BERLIJN. De oceaanvlieger, Charles Levine, bekend door zijn vlucht New-YorkKottbus, heeft enkele dagen te Berlijn vertoefd in gezelschap van de rijke Amerikaansche mej. Mabel Boll, en van den vlieger Acosta. Hoewel Levir.e niets los liet, is toch bekend geworden, dat hij enkele dagen geleden met zijn twee be- geleiders een bezoek heeft gebracht aan de Junkerswerke te Dessau. Beweerd wordt, dat ze daar hebben onderhandeld over den aan- koop van een toestel van hetzelfde type als de Bremen. Levine zou van plan zijn met mej. Boll en Acosta een tocht om de wereld' te ondernemen. Mej. Boll, die de onderne- ming financiert, verklaarde aan Amerikaan sche journalisten alleen van plan te zijn den oceaan over te steken en Let voorbeeld van Koehl te volgen. Het gezelschap is nu naar Italie vertrokken. Levine wordt echter nog weer te Berlijn te rug verwacht. COURTNEY'S VLIEGBOOT GEBORGEN. Het Italiaansche stoomschip „Valprato", op weg van Algiers naar Nieuw Schotland, heeft de vliegboot van Courtney, die verlaten werd toen Courtney gered werd, aan boord genomen. s PROEFVLUCHT. Gister heeft op de Oostzee nabij Trave miinde de eerste proefvlucht met het voor het transatlantische luchtverkeer bestemde reuzenwatervliegtuig RohrbachRomar plaats gehad. Het geweldme gevaarte, dat een gewicht van 15.000 K.G. en een vleugel- breedte van 37 meter heeft, verhief zich na een start van slechts 15 seconden in de lucht en bleef een uurlang rondvliegen. Het bleek uitnemend bestuurbaar te zijn. De proqfvlught wordt morgen voortgezet. ZEILVLIEGEN. Maandag heeft een zeilvlieger op de Was» serkuppe in het Rohngebergte met een zeil- vliegtuig een hoogte van 550 meter bereikt en daarmee het wereldhoogterecord voor 1 motorlooze vliegtuigen belangfijk yerheterd, ALRMAARSGHE COURANT GKftBBl

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1