lliiiiiralt Cmrant. Het getieimzinnige Genootscfiap. De Olympfsche Siielcn. FEUILLETON. No 186 1928 .ionderd dertigste Jaargang. Woensdag 8 Augustus. Radio-hoekje Donderdag 9 Augustus. Hilversum, 1070 M. 12.30—2.Lunch- muziek door het Trio F. Courtel. 6.—7.15 Dinermuziek door het A. V. R. O.-kwartet. 7 157.45 Piano-recital door Susie Minden. gg Concert d-oorhet Stedelijk orkest van Purmerend. Dir. B. Rich. Sombroek. 9.05 Een uurtje Hawaiianmuziek door Luvaun en partner en het Radio Hawaiian vijftal. 9.05 •Luvan en partner. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) (Hits'uiten-d N. C. R. V.) 12.301.45 Con cert. Mej. B. de Vries, sopraan. M. L. van Dijk, has. Lydia Heemskerck Veeckens, piano. 5 30—7.— Concert. Mej. M. Heydenrijk, alt. W Brusse Jr., viool. Mej. G. van Randen, piano. 8.9.— Orgelconcert door Jan Zwart in de Groote Kerk te Alkmaar. 9.—10.— Ca- Jllonconcert door J. Vincent op het carillon van den Westertoren te Amsterdam. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11 20 Gramofoonmuziek (Walkiire). 12.20 Concert, alt en tenor. 1.20—2.20 Gramofoon muziek. 3.20 Vesper van de Westminster Ab bey. 4.05 Lezing: Instincts. 4.20 Concert- orgel-bespeling uit Mine. Tussaud's cinema. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 landbouwberichtei,. 6.40 Muziek. 6.50 iNieuwsberichten. 7.05 Muziek. 7.20 N ovel- lenbespreking. 7.35 Pianoduetten van Dvo rak. 7.45 Muziek. 7.50 Vaudeville. 8.20 Causerie en zangnummers uit het karnp van den hertog van York in New Romney. 8.50 Wedstrijd voor pianisten in Kingsway Hall. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Chalot's uurtje. Vroo- Uijke muziek en zang. 10.55—12.20 Dans muziek van het Savoy Hotel. Parijs „Radio-Pctri^, 1750 M. 12.20 Pro- testante causerie. 12.50—2.10 Orkestconcert. 405—5.05 Concert. L. Radisse, cello. A. Locatelli, viool. Orkest. 8.5011.20 Concert. 1 De Ver. voor moderne blaasinstrumenten. Daarna- zang door Mile. Gueigneau. Langertberg469 M. 12.301.10 Mecha- n-ische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 6.207.15 De cello, sonate van 16001900. 8.35 Concert. „Een herinnering aan Eicheu- Id-orff". F. Bauer, sopraan. M. Troitzsch, ba- riton. Fr. Kabisch—Langhammer, harp Kwartetver. „Beethoven" Hoornkwartet en dameskoor. Dr. Frohlich, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. Zeesen 12.20—5.20 Lezing en. 5.20—6.20 Orkest concert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.50 Operette- concert. Orkest. F. Weber—Flessburg, so praan. A- Flessburg, tenor. 10.50—12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Orkestconcert. 620 Orkestconcert. 8.20 „Sommernachts- bummel durch die Grossstad't". Daarna or kestconcert tot 11.20. Brussel, 509 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 —10.50 Dansmuziek in het Casino te Spa. b. c. d. e. f. DIEISTPLICHT. WENSCHEN OMTRENT INLIJVING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt omtrent aanmelding voor een korps het volgende ter kennis van ingeschrevenen voor de lichting 1929 die tot gewoon dienst plichtige worden bestemd: Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijving in geval van bestemming tot ge woon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districts- commandant hebben opgegeven of wel een bijzond-ere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kunnen v6or 5 Septem ber a.s. hun verlangen ter gemeentesecretaiie opgeven. Er kan evenwel geen zekerheid worden ge geven, dat met hun verlangen rekening kan worden gehouden. OPLEIDING TOT ZIEKENVERPLEGER OF TOT ZIEKENDRAGER. Ingeschrevenen, die tot gewoon dienst plichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen aanvraag doen om in aanmerking te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager bij de landmacht. Indien zij dezen wensch niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districts-com mandant hebben te kennen gegeven, kunnen zij zich daarvoor alsnog voor 5 September a.s. opgeven ter secretarie der gemeente yoor welke zij hebben geloot. Indeeling als ziekenverpleger. Hiervoor kunnen in aanmerking komen: a. zij, die studeeren in de tand-heelkunde of in de pharmacie en niet zijn aangewezen Naar bet Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 39) „Onze ochtendpost komt altijd ongeveer half negen en wordt dan in de hokjes ge- legd." „Zoodat die brieven er waren, toen die man heenging?" „Nu, zij werden toen juist uitgezocht", antwoordde mevrouw By water. „Ik zag den hoofdportier ze juist in de kamer brengen, toen de man er uitging". Jimmie dacht na over deze inlichting. „En u zegt, dat deze man het hotel in den morgen verliet?" „Ongeveer twaalf uur naar het Water loo-station." „Ik weet nu tenminste iets," zei Jimmie. „Mevrouw Bywater, dat is de man, die mijn pak stal en er een ander voor in de plaats legde. Hij kreeg vermoedelijk het namaak-pakket van den man buiten. Ik kan enkele dingen nog niet begrijpen, hoe zij met het adres deden, maar dat zal ik ook wel uitvinden. Maar ik ben er zeker heel zeker van, dat het zoo gedaan is. En nu moet ik roiin man uitvinden", i voor de officiersopleiding; b. zij, die met vrucht lager onderwfjs hebben genoten en beschikken over een krachtig lichaamsgestelonder hen genieten de voorkeur zij, die in het bezit zijn van een diploma als ziekenverpleger of daarvoor in opleiding zijn; en voorts apoth-ekers-assis- tenten. Indeeling als ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die beschikken over een krachtig lichaams gestel en met vrucht lager onderwijs hebben genoten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij on gevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis en het bewijs van geoefendheid als zoodanig bezitten, Voor de indeeling als ziekenverpleger en ziekendrager komen het eerst in aanmerking zij, die zich vrijwillig voor een dezer dien- sten hebben aangem-eld. Duur van den werkelijken dienst. (Volgens ontwerp wijziging wet.) De duur der eerste oefening bedraagt: voor de ziekenverplegers 11 maanden; voor de ziekendragers 5H maand. De ziekenverplegers hebben een herha- lingsoefening van ten hoogste 20 dagtn. PLAATSING BIJ DEN MOTOR- DIENST. Ingeschrevenen, die tot gewoon dienst plichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid, kunnen aanvraag doen om te worden inge- deeld bij de Schoolcompagnie van den Motor- dienst, of te worden opgeleid tot chauffeur, tot hulpmonteur of motorrijder bij de Artillerie (onberedeuen). Zij moeten hun verlangen daartoe dadelijk na ontvangst van de kennisgeving van hun bestemming tot gewoon dienstplichtige schriftelijk mededeelen aan den Commandant der Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet wel gefrankeerd worden toegezonden. Zij behooren daarbij op te geven: a. hun geslachtsnaam en voornamen; den datum van geboorte; de gemeente, waar zij voor den dienst- plicht zijn ingeschreven; hun lotingsnummer; het genoten onderwijs en het beroep; voor zoover zij bij de schoolcompag nie van den motordienst wenschen te worden ingelijfd of zij al dan niet ge- negen zijn aan de officiers- of onder- officieroOpleiding deel te nemen, indien zij daarvoor in de termen mochten vallen. Het is noodig, bij het schrijven verklarin- gen over te leggen, waaruit blij-kt bij wien, hoe lang en waar zij werkzaam zijn ge- weest in het chauffeursvak, als motorrijder of als monteur. Voor zooveel aangaat de chauffeurs, moet uit die verklaringen t-evens blijken, of zij in het bezit zijn van een rijb-e- wijs A en of zij personenautomobielen, vrachtautomobielen of tractors kunnen be- sturen. De Commandant van de Schoolcompagnie roept degenen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, op tot het afleggen van een proef. Reis- en verblijfkosten komen voor rekening van het Rij'k. De minister van Oorlog bepaalt, wie voor indeeling bij de Schoolcompagnie van den Motordienst of voor opleiding tot chauffeur, tot motorrijder of tot hulpmonteur bij de artillerie in aanmerking komen. INDEELING BIJ DE ZEEMACHT ALS HULPSEINER. Ingeschrevenen, die tot gewoon dienstplich tige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen aanvraag doen om bij de Zeemacht te wor den ingedeeld als hulpseiner met latere be stemming voor den dienst bij de kustwacht (duur eerste oefening 8 maanden, een herha- lingsoefening van ongeveer 3 weken). De aanvraag moet schriftelijk geschieden aan den Chef van het Bureau Zeemilitie te Willemsoord (Helder), dadelijk na ontvangst van de bestemming tot gewoon dienstplictige Bij de aanvrage te vermelden de geslachts naam en de voornamen, den datum van ge boorte, de gemeente van inschrijving, het ge noten onderwijs en het beroep. Ook zij, die zich reeds bij de keuring voor "dezen dienst hebben opgegeven, moeten eene aanvrage inzenden. De chef van het Bureau Zeemilitie roept degenen op, die daarvoor het meest in aan merking komen, tot het ondergaan van een geneeskundig onderzoek, vermoedelijk te Amsterdam, voornamelijk ter beoordeeling van gezichtsscherpte en kleuronderschei- diugsvermogen. Reis- en verblijfkosten zijn voor Rijks rekening. Alkmaar, 6 Augustus 1928. De Burgemeester voornoemd, A. F. THOMSEN, Lo.-Burgemeester. WIELRENNEN. De wedstrijd op den weg. Over het traject Hembrug, Spaarndam, 't Kopje, Santpoort, Bloemendaal, Zandvoort, Aerdenhout, Noordwijk, den Deyl, Den Haag en Scheveningen vond gistermorgen de wielerwedstrijd op den weg plaats. Precies om acht uur werd gestart voor deze race over 165 K.M. Een twintigtal ploegen, uit vier renners en twee reserves bestaande was inge schreven ,terwijl uit Finland, Ierland en Zuid Afrika slechts een enkele rijder voor deze tocht was gekomen, en uit Australie twee renners deelnamen. Met tusschenpoozen van 2 minuten ver- trokken de renners, waarbij evenwel nog wel eens vertraging ontstond. Te tien minuten over acht vertrok de eerste Hollander Duy- ken. Er werd op de zeer fraaie wegen een stevig tempo gereden. Bij het keerpunt op de boulevard te Scheve ningen staan aan beide zijden de belangstel- lenden dicht opeengepakt en in snelle opeen- volging komen de renners binnen. De Deen Hansen blijkt hier met den Italiaan Grandi den snelsten tijd te hebben gemaalct, twee uur 27 minuten, terwijl de Hollander Duyken een tijd heeft gemaakt van 2 uur 37 minuten. Onze landgenooten Buys en Braspenninx maken respectievelijk 2.32. en 2.35, terwijl blijkt dat onze vierde rijder zijn fiets gebro- ken heeft Waar evenwel de tijd van drie rijders voor den einduitslag wordt genomen, kan dit incident aan den tijd der Hollanders geen afbreuk doen. Toen de persauto aan de finish aankwam was een groot deel der renners reeds terug. Intusschen was het over zeven geworden en is officieel nog vrijwel niets bekend. Toen wij de desbetreffende autoriteiten gevonden had- den, deelde men ons mede, dat men officieel nog niets kan zeggen! Het was zelfs zeer wel mogelijk, dat de juiste uitslagen via Budapest zouden worden vastgesteld. Flet regent name- lijk protesten! Men gaf ons onderstaande lijst met tijden waarvan enkel de beide eersten officieel zijn vastgesteld. lndividueele prestaties. 1. Hansen (Denemarkenl vier uur 47 man. 18 sec.; 2. Southall (Engeland) 4 uur 55 min. 6 sec 3. Carlson (Zweden) 5 uur 17 sec. (niet zeker). Deze uitslag geeft voor den winnaar een uursnelheid van 34,5 K.M. Buys (H o 11 a n d) was no. 16 in 5 uur 14 min. 15 sec. De tijden van Braspenninx en Duyken waren respectievelijk 5 uur 17 min. 7 seconde en vijf uur 23 min. 22 sec. Landenwedstrijd. Wat de ploegen betreft is de uitslag met tijd (officieus): 1. Denemarken 15 uur 9 min 14 sec.; 2. Engeland 15 uur 14 min. 49 sec.; Zweden 15 uur 27 min. 49' sec. H oil a n d is in 15 uur 54 min. 44 sec. 9. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat min. mm. „De politie," stelde mevrouw Bywater voor. „Nog niet,.. antwoordde Jimmie, het hoofd schuddend. „Daar zijn redenen voor. Er be- staan ook goede redenen voor, dat u aan nie- mand een woord van dit alles zegt. Later zult u er althans van hooren." „U kunt op tnij vertrouwen, mijnheer Trickett. Ik hoop maar, dat u uw gestolen goed terug krijgt. Maar wat wilt u doen De man is weg." „Ik moet er over denken," zei Jimmie. „Er is echter iets, wat ik doen kan. We,Ike kamer heeft die man gehad?" „Nummer drie en veertig de verdieping boven de uwe," antwoordde mevrouw By- water. „Is die kamer vannacht bezet?" „Ze was nog niet genomen toen ik heen- no. van onze ploeg twee renners zeer ongelukkig zijn geweest Brak de vierde renner zijn machine, Braspenninx heeft een kniegezwel opgeloopen. Wat niet wegneemt, dat wij over de prestaties der onzen niet ontevreden b-e- hoeven te zijn. ZWEMMEN. De vierde dag van het zwemtournooi bracht voornamelijk de heeren in het water. Om tien uur's morgens werd bekend ge maakt, welke springers elkaar hedeniniddag in de finale schoonspringen zullen bekampen. In de finale komen drie Amerikanen n.l. Desjardins met 182.10 pun ten en Smith 169.70 punten, drie Duitschers te weten Riebschlager met 151,20 punten, Mund met 148,48 punten en Plumanns met 148 punten, een Egyptenaar Simaika met 164.96 punten, een Japanner Takashina met 139,82 en een Canadees Philips met 134.10 punten. 100 Meter rugzwemmen voor heeren. Nederlanders nemen aan dit nummer niet deel. Uitslag eerste serie, vier deelnemers 1. Kojac (Amerika) 1 min. 9 1/5 sec. (Nieuw Olympisch en nieuw wereldrecord. 2. Iriye (Japan). 3. Schumburg (Duitschland). Tweede serie, vier deelnemers: 1. Laufer (Amerika) 1 min. 12 4/5 sec. 2. Bresford (Engeland), 3. Bitskev (Hongarije) Derde serie, drie deelnemers: 1. Boast (Australie) 1 min. 17 sec. 2. Blitz (Belgie) 3. Moorhouse (Nieuw Zeeland). Vierde serie, vier deelnemers: 1. Kiippers (Duitschland) 1 min 14 sec. 2. Francis (En- gelarfd). 3. Zeibig (Frankrijk). Vijfde serie, vier deelnemers: 1- Wyat (Amerika) 1 min. 14 sec. 2. Lindahl (Zwe den). 3. Bourne (Canada). De 200 Meter schoolslag voor dames brengt verscheidene beroemdheden aan den start, daar op dit nummer het wereldrecord den laatsten tijd meermalen verbeterd is o.a. door de Hollandsche mej. Baron. De Duitsche Mej. Schrader en Mej. Miihe, en de Zweed- tners achterblijven, hoeveel ka-mermeisjes er ook in bezig zijn. Mannen, mevrouw Bywa ter, hebben een gewoonte, om enveloppes verscheurde papieren, allerlei dingen in la den te gooien, achter ornamenten, onder de dingen op de toilettafel te stoppen, dat weet ik! Mannen zijn in den regel slordig. T" sche Mej. Hazelius zien wij alien verschij- nen. Het record staat thans op naam van Mej. Baron, doch reeds in de eerste serie ver- betert de Duitsche Mej. Schrader het we reldrecord met 1 3/5 sec. De nummers 1 en 2 van elke serie plaat- sen zich in de demi-finale. Uitslag eerste serie zes deelneemsters 1. Mej. Schrader (Duitschland) 3 min. 11 3/5 sec. (Nieuw wereld- en nieuw Olympisch record). 2. Mej. Geraghty (Amerika). 3. Mej. Hazelius (Zweden). 4. M e j. v a n G e 1 d e r uit Rotterdam. De tweede serie brengt Mej. Baron uit Rotterdam tegen de Duitsche kampioene en oud-wereldrecordhoudster Miihe. De Duit sche Mej. Miihe verovert op de eerste baan een goede voorsprong, welke zij langzaam vergroot. Mej. Baron ligt eerst derde, maar passeert na 150 Meter haar Amerikaansche concurrente Miss Hoffmann en eindigt als goede tweede. Haar tijd is echter bedenke- lijk minder, dan van de beide Duitschen. In de demi-finale krijgt zij gelegenheid om te laten zien of zij nog steeds tot de besten der wereld gerekend mag worden. Uitslag tweede serie, zes deelneemsters 1. Mej. Miihe (Duitschland) 3 min. 14 1/5 sec. 2. Mej. Baron (N e d e r 1 a n d) 3 min. 20 1 5 sec. 3. Mej. Hoffmann (Amerika) 3 min. 21 3/5 sec. Uitslag derde serie, vijf deelneemsters. De Deensche zwemster Jacobson is zeer be slist de sterkste. Alleen Mej. Zimmermann (Duitschland) kan haar volgen. De drie an deren spelen geen rol. 1. Mej Jacobsen (Denemarken) 3 17 3/5 sec. Mej Zimmermann (Dutischland) 3 18 3/5 sec. 3. Mej Gustafsson (Zweden) 3 min. 25 sec. Indevierdeserieis nog een Hol landsche zwemster ingedeeld en wel Mej. vanNordenuit Rotterdam, onze derde vertegenwoordigster in dit nummer Zij heeft het in zooverre goed getroffen, dat haar serie geen wereldrecordhoudster of oude wereldrecordhoudsters bevat, wat bij de zeer sterk bezette series van dit nummer bij na een uitzondering genoemd mag worden. Uitslag vierde serie: 1. Mej. vanNorden (Nederland) 3 min. 27 2/5 sec. 2. Fauntz (Amerika) 3 min. 29 sec. 3. Thompson (Australie) 3 min. 33 3/5 sec. De kleine Amerikaansche zwemster Miss Fauntz, die er nog jonger uitziet dan onze Rotterdamsche meisjes, begint met een enorme snelheid en het schijnt, dat zij op haar gemak zal winnen, terwijl Mej. «an Norden en de Australische vertegenwoordig ster Miss Thompson een fellen strijd om de tweede plaats voeren. Na 100 meter blijkt echter, dat de Amerikaansche afzakt. Ondei oorverdovend gejubel passeert Mej. van Norden eerst Miss Thompson en tikt precies gelijk Miss Fauntz op 150 M. aan. De laat ste baan moet beslissen en daarop wint de Rotterdamsche met een eindspurt, die doet denken aan die van haar clubgenoote Zus Braun. In de demi-finale plaatsen zich drie Duit sche zwemsters, te weten Schrader, Miihe en Zimmermann, tweeNederlandsche Mej. Baron en Mej. van Nor den, drie Amerikaanschen, nl. Geraghty, Fauntz en Hoffmann, de Deensche Jacobson, de Zweedsche Hazelius, zulks omdat alsnog besloten wordt dat de twee snelste derden ook geplaatst worden, waardoor Mej. Haze lius en Mej. Hoffmann alsnog de demi-finale bereiken. 200 Meter schoolslag voor heeren. De nummers van 1, 2 en 3 van ieedere de mi-finale komen in de finale. Eerste serie, vijf deelnemers. Uitslag: 1. Tsuruta (Japan) 2 min. 49 1/5 sec Nieuw Olympisch record) 2. Spenc (Canada) 2 min. 53 sec. 3. Ildefonso (Philippijnen) 2 min. 53 1/5 seconde. Tweedeserie, vier deelnemers. Uitslag 1. Rademacher (Duitschland) 2 min. 56 1/5 sec. 2. Harling (Zweden) 2 min. 57 2/5 sec. 3. Sietad (Duitschland) 2 min. 57 4/5 sec 400 Meter vrije slag heeren. Wereldrecord: Arne Borg (Zweden) 4 min. 50,3 sec. Olympisch record: Weissmulter (Amerika) 5 min. 4 1/5 sec. De beide besten van elke serie en de snelste derde van all-e zes series worden in de d-emi- finale geplaatst. Eersteserie: vier deelnemers. 1. Clapp (Amerika) 5 min. 13 2/5 sec; 2. Arai (Japan) 5 min. 23 2/5 sec.; 3. Berges (Duitschland) 5 min, 27 4/5 sec. ri ooooooooo<kxx>oooo<x>ooc>oo<xxx>o< OLYMPISCHE KRABBEL. 7 Is overal gelijk Bliikbaar hadden ze reeds geruimen tijd gewacht op de gelegenheid om naar de hoofdstad op te trek-ken, teneinde het nieuwe Stadion en iets van de Olympische Spelen te zien, hij een veertiger met een eenigszins rijpend bui-kje, het kaasbolletje in de eene en -een flinken wandelstok in de and-ere hand zij gekleed in een oud model mantelcostuum, waarbij d-e g-ekleurde kousen en mooie lage schoentjes met half-hooge hakken vreemd afstaken. „Nou zullen we dan es sport zien, zooals w-e !t nog nooit gezien hebben", zegt de man met een diepe stem, als om zichzelf gewieht t-e geven. „Ik weet niet", antwoordt zij, ,,zou't zoo veel anders word-en as anders?" 's Middags zien we de twee weer, nu in het Stadion. Het, to-eval wil, dat zij dicht in onze bu-urt plaats nemen, zoodat wij zoo nu en dan kunnen verstaan wat zij zeggen. De man kijkt vol bewondering naar de sprinters, die eerst heel langzaam fietsen, om dan tegen het ein-d van den rit als een wer- v-elwind vooruit te snellen. De vrouw kijkt met een eenigszins verveel# gezicht naar alien kant. Dan opeens,,'k Had toch gelijk, Jan, 't is hier niks anders as bij ons, wi-e voor is wint ook hier. Kom, we gaan weg". Zuchtend erkent d-e man de juistheid van het gezegde zijner ega, staat op en volgt haar <>^><><><xxxxx>o<o<>e><><xx><x><><x><><><>o<x>o Tweedeserie: vijf deelnemers. Uitslag: 1. Crabbc (Amerika) 5 min. 9 4/5 sec.; 2. Yoneyama (Japan) 5 min. 17 4/5 sec.; 3. Van-deplancke (Frankrijk) 5 min. 20 sec. Derde serie: vi-er deelnemers. Uitslag: 1. Ault (Canada) 5 min. 18 4/5 sec.; 2. Heinrich (Duitschland) 5 min. 20 sec.; 3. Antos (Tsjecho-SlowaKije) 5 min. 39 4/5 sec. V i e r d-e s e r i e vi-er deelnemers. Uitslag: 1. Arne Borg (Zweden) 5 min. 9 3/5 sec.2. Ruddy (Amerika) 5 min 26 2/5 sec.; 3. Handschumacher (Duitschland) 5 min. 32 sec. V ij f d e s e r i e vijf deelnem-ers. Uitslag: 1. Takaishi (Japan) 5 min. 22 4/5 sec.; 2. Charlton (Australie) 5 min. 23 sec.; 3. Costoli (Italie) 5 min. 29 2/5 sec. Zesde serie: vier deelnemers. Uitslag: 1. Zorilla (Argentinie) 5 min. 19 4/5 sec.; 2. Hatfield (Engeland) 5 min. 22 4/5 sec.; 3. Lindsay (Ni-euw Zeeland-) 5 min. 28 3/5 sec. WATERPOLO. Demi-finales De uitslagen hi-ervan luiden: Duitschland—Engeland 8—5; Hongarije— Frankrijk 5—3, zoodat in de finale komen Duitschland en Hongarije. ROEIEN. Een pracht dag om te roeien en om ernaar t-e kij-ken! H-et worden anders zwar-e dagen voor de deelnemers! Wat thans aan concur rence is overgebleve-n, ontloopt elkaar niet veel meer in snelh-eid en wi-e verliest, ligt er voor goed uit zonder kans op repechage. Om half twaalf verschim-en aan de start voor den herkansingwedstrijd dubbele scull boei 1 F-ran-krij-k, boei 2 Canada. Canada wint 'gemakkelijk met vi-er lengten in 7 min. 21 4/5 sec., tijd Frankijrk 7 min. 30 4/5 sec. De tweede race van den morgen was een row over van Oostenrijk in 7 min. 32 3/5 sec. H-et programma van Dinsdagmiddag vin-g aan met de demi-finale Skiff Voor den eersten heat verschenen aan den start aan boei i Engeland (Collet) en aan boei 2 Canada (Wright). Engeland wint met drie lengten voorsprong in 7 min. 52 sec. Tijd van Canada 7 min. 57 3/5 sec. Voor ons land was d-e volgende race van het grootste belan-g. Aan den start versche nen daarna n.l. aan boei 1 Nederland (L. H. F. Guiither) en aan boei 2 Tsjecho- Slowakije (J. Straka) Nederland start nogal hoog. SFraka iets lager en is daardoor iets achter op de 250 Meter. Op de 500 Meter lig-g-en beide booten gelijk. Straka spurt en op 750 Meter liggen beide booten gelijk. Straka spurt en op 750 Meter is hij 3/4 len-gte voor. Vele sippe g-ezichten, maar de situatie verandert weldra. Gunther begint in te loop-en en is op 1000 Meter nog slechts een halve lengte achter om op de 1250 Meter met Straka gelijk te liggen. En dan -klemt Gunther zijn tanden op elkaar om met large sla-gen van Straka weg te loopen. Als hij de tribune passeert, waar hem een oorverdoven-de ova- tie gebracht wordt, is hij ruim twee lengten voor. Het enthousiasme van de talrijke toe- schouwers is onbeschrijflijk. Straka loopt nog ,7as zij den afgeloopen nacht bezet?" „Neen." „H-eel goed. Laat mij dan van avond, als wij terugkomen, den sleutel van die kamer hebben. Ik wil ze onderzoeken en nakijken. Misschien vind ik eenig spoor." Mevrouw Bywater lachte. „Ik vrees, dat u er niets zult vinden," zeide zij. „De meisjes ruimen natuurlijk al les op. Ik bedoel, als u denkt aan brieven, kranten, van die soort dingen." „Ik weet genoeg van het hotelleven," zei Jimmie, .,om te weten, dat er dinsren in ka- In kamer eens ieder geval zou ikg raag die rondkijken." „Oh, u kunt den sleutel wel krijgen,^ mevrouw Bywater, glimlachend. „ls wij rug keren, laat ik dan eerst naar binnen gaan. Volgt u een paar minuten later en ik zal u den sleutel in een enveloppe geven." Een uur later was Jimmie op weg naar boven in het hotel, met den sleutel van ka mer 43 in zijn hand. En toen hij langzaam de gang doorliep, dacht hij diep na over de verwisseling van het namaak-pakket met het werkelijke. Het kwam hem het beste voor, dat te verklaren, door te trachten om te be denken, hoe het gedaan was. Het namaak- pakket, dat in zijn bezit gekomen was, had al de postzegels en stempels van Parijs, die het hebben moest, er was geen twijfel aan, dat het op de gewone, geregelde manier met de post gekomen was. En toch was het niet aan het hotel bezorgd. Slechts een pak- ket was aan het hotel bezorgd, het werke lijke. Hoe was nu het namaak-pakket daar in plaats van het echte pakket gekomen? Tot nu toe kon Jimmie omtren dit punt geen licht krijgen, maar hij gevoelde met instinct- matige en stellige zekerheid, dat het gekomen was door den man, dien Curtis buiten het hotel ontmoet had. Die man had Curtis het namaak-pakket gegeven, en Curtis had het voor het echte verwisseld. Zij hadden de kans geloopen, dat Kentover om de brieven naar beneden kwam in het halve uur, dat Curtis afwezig was en de kans was in hun voordeel geweest. Maar de stempels?" „Dat vervloekte pak -kwam met d-e post ge- geadresseerd aan het hotel!" zei Jimmie voor den vijftigsten keer. „Hoe hoe kregen zij dat in handen? Hebben die lui een agent in het postkantoor? Zulke dingen gebeuren men leest er wel van in de kranten. Nu hier is nummer drie en veertig. Nummer drie en veertig was een -kamer aan het einde van een lange gang. De half ver- lichte gang was geheel v-erlaten, toen Jimmie den sleutel in het slot stak en het vertrek bin- nentrad, d-at misschien of misschien niet waarschij-nlijk niet, zooals -hij met een spot- tenden glimlach dacht hem iets kon open- baren. Hij voelde naar het knopj-e van het electrisch licht, draaide het om, keek rond, en sloot d-e deur achter zich. Weer rondziende, gaf de kamer hem geen anderen ind-ruk dan dien van verlatenh-eid en ledigheid. „Ik vermoed, dat i-k op een dwaze onder- neming uit ben," peinsde J-immie. „Nu ik ech ter hier ben, zal ik zorgvuld-ig zoeken naar iets, wat hier zijn kan. Veili-g in de weten- schap, dat niets hem kon storen. begon hij alles kalm te doorzoeken. Er stond een papier- mand onder de tafel er was n-iets in. Er lag een vloeiblad op de tafel zelf niets tus- schen deb laden; het blok was of in het laatst niet gebruikt, of het kamermeisje had het juist tot op een schoon vel afgescheurd. Er waren talrijke laden in de toilettafel en een kast. Alle waren 1-edig, behalve schoone vellen postpa- pier. Er lag een helder kleed op de toilettafel niets er onder. Er stona een kolenemmer naast de kachel. J-immie lichtte het deksel op en vond niets dan kolen. Hij keerde zich tot d-en haard zelf, keek op den rand. Alles was zorgvuldig schoon gemaakt. Hij onderzooht de ornamenten op den schoorsteenmantel; er lag in geen van alle iets. Het bleek, dat de kamer niets bevatte dan wat een goed inge- richte slaapkamer in een goed hotel moet be- vatten. Maar Jimmie was niet van plan, om ook maar een steen op den anderen te laten. Het rooster bekijkende, zag hij, dat het benoodig- de voor een vuur klaargelegd was. En hij be gon te redeneeren. Als het kamermeisje een vuur aanmaakte, zei hij, zou zij- de kolen uit den kolenemmer krijgen. Zij zou natuurlijk iets nemen, dat in den kolenemmer gegooid was. St-el, dat iemand iets verscheurd en in den kolenemmer geworpen had Het was ook natuurlijk te verond-erstellen dat een kamer meisje alle stukjes papier af andere dingen in d-e kachel zou gooien, die zij in de papiermand gevonden had, (Wordt veryolgd.j/

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5