llkmaarscbe Goirant. J.4.S9 ®urt£pn t Het geheimzinnige Cenootschap. Mb fobf &enp7uma. Qin&CbcA Sand FEUILLETON. No 188 1928 nonderd dertigste Jaargang. I riidas' lO Augustus. i Badio-hoekje Lunch- Aan- te Am- later dag 11 Augustus. Hilversum, 1070 M. 12.302. imuziek door hot Trio Courtel. 2.-4. sluiting van het Theater Tuschinsky sterdam. Het Theater-orkest onder van Max Tak. Optreden van solisten. „The Ramblers", dans-orkest onder leiding van iTheo Uden Masman. 4.5.30 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. The dan- sant door Jack Raymond's en Casanova et ses Argentines. 6.-7.45 Concert door het A. V. R. O.-kwartet met medewerking van Lotte Kanne Blooker, zang. 8.V. A. R. A. Concert, georg. door den Sond van Arbeiders Muziekvereenigingen. P. van der Hurk, fluit. Jan Monissen, piano. Het Haagseh Arbeiders Symphonie-orkest onder leiding van Jaap Stotijn. 10.Berich- ten. 10.30—11.45 V. A. R. A .-aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest jnder leiding van Hugo de Groot. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 Al.) (Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen). 12.30 1.30 Concert door het Trio „Winkels". 5.30 7.Gramofoonmuziek. 7.458.15 Spr. Prof. Dr. P. J. M. van Grinsven, van het Seminarie Haeren: De Christelijke ascese bij den H. Paulus. 8.15 Concert Het Amster- damsch salon-orkest en Ch. Dekker, accor- deonvirtuoos. Mej. G. Hogenbirk, sopraan. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1 20 —2.20 Het Gersiiom Parkington kwintet. 2.50 Athletiek-wedstrijd Engeland—Amerika. 5.50 Kinderuurtje. 6.35 Balladeconcert. J. van Zijl, bariton. E. Kersey, viool. 7.20 Cau- serie over't omroepprogramma. 7.35 Piano- duetten van Dvorak. 7.45 Proefwedstrijd En gelandWest IndiN. 7.55 Rex Evan's caba ret. Dans-orkest en solisten. 8.20 Promenade- concert. S. Allen, sopraan. R. Henderson, bariton. Solomon, piano. G. D Cunningham, orgel. Sir Henry Wood en zijn Symphonie- orkest. 9.50 Nieuwsberichten. 10 05 (Ver- volg) Promenadeconcert. 10.50 Nieuwsbe- ri.hten. 10.55—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 4 055.05 Dansmuziek. 8.35 Causerie. 8.5011.20 Concert. Hr. L. He- rent, viool. Hr. Gany, muzikale imitaties. Hr. Blanquart, fluit. Orkest onder leiding van Hr. Renauld. Langenberg, 469 M. 12.20 Uitz-ending uit den Rijksdag. Rede van den Riikskanselier H. Midler. 1.252.50 Orkestconcert. 6.20 7.15 Orkestconcert. 8.50 Concert door het Philharmonisch orkest van Berlijn, onder lei ding van Willi. Furhvagler. Het Kittelscher Koor. 9.50 Concert door het Werag-orkest. Werken van Beethoven. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. K.6nigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkest concert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Concert in de Staatsopera Berlijn. Grondwet-viering. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Vocaal concert. Zangkoor. 6.20 Concert „Op verzoek". 8.45 Concert in de Staatsopera Berlijn. Grondwet- viering. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Hr. SylvainHamy, pianorecital. 9.20 10.50 Symphonieconcert in de Kursaal. parfljtye Koper re zoop neen aangeboden. er zijn echter geen zaken gedaan. De koopenan Gobes uit Amsterdam, heeft te Helder verdachte bezocht en deze heeft hem schroefbladen aangeboden, welke bladen zijn vervaardigd uit een soort metaal Marga nos genaamd. Getuige heeft deze bla den echter niet gekocht. Verdachte zei: U behoeft niet bang te zijn, u kunt deze schroefbladen gerust koopen. Getuige vertrouwde echter het zaakje niet en in twijfel onthield hij zich. enVerdachte zegt nimmer schroefbladen in zijn bezit geliad te hebben. „Ik heb ze gezien," zegt getuige. Verdachte noemt dit een leugen en begrijpt niet wat getuige tegen hem heeft, waar- bij hij eenige insinuatie aan het adres van Gobes voegt. Verdachte heeft eenige goederen in gonje- zakken verpakt ter verzending aangeboden bij de administrate der Alkmaar Packet. H zeide, dat die zakken koper bevatten en noemde als afzender 'zekere Knoester De vrachtgoederen wogen pi m. 700 pond. Be- doelde Knoester is echter aan niecandd be- kend. Een steigerknecht van de Alkmaar Packet heeft op 20 Januari een aantal colles in ontvangst genomen. Het waren gonje zakken, volgens opgaaf gevuld met koper. Het gele- ken wel stukken van een schroef, zoo op het gevoel. Hij herkent verdacht overigens niet. Hij lijkt wel op den man, die teekende als: Kuiper, waarop werd opgennerkt, dat hij toch len en toen is get. met verdachte naar den Getuige Werkman, wonende te Amster dam, heeft op een dag in Januari verdachte gesproken en deze zeide, dat hij koper had verkocht. Maar de kooper kwam het niet ha- koopman v. BBuren aldaar gegaan, die het koper heeft gekocht. Het waren gebroken scroefbladen. Hij heeft daar ook als Kuiper geteekend Verdacht blijft ontkennen over schroefbla den gesproken te hebben. Hij heeft geen schroefbladen in zijn bezit gehad en deze ook niet gestolen. Hij zit daarvoor reeds 2 maanden in voor- arrest. 5 agenten hebben hem van de fiets getrokken, hem geboeid en als de groot- ste misdadiger door den Helder gesleept, ter- wijl hij volmaakt onschuldig is. De getuige van Buren uit Amsterdam, heeft door tusschenkomst van Workman het koper van verdachte gekocht. Deze gaf op te zijn genaamd Knoester. Bedoeld koper of manganus bestond uit 8 stukken van schroefbladen, wegende 470' KG. Verdachte zegt, dat deze getuige rijk is ge- worden van een armen stakker. Overigens blijft hij ontkennen. Hij heeft de schroefbla den noch gestolen noch afgekocht. De officier noemt de houding van ver dachte niet sympathiek. Hij heeft de ondergane behandeling totaal aan zich zelf te danken. Spreker is er van overtuigd, dat hij, zoo hij die schroefbladen niet zelf heeft ontvreemd, hij ze toch in ieder geval niet op behoorlijke wijze in zijn bezit heeft gekregen, zooals de officier zulks meer in het breede aantoont. Verdachte weet van die schroefbladen veel meer, dan hij hier heeft gezegd. Niettemin acht de officier niet als vaststaand de ten laste gelegde diefstal en vordert hij dersalve uitspraak. Mr. Bosman slui zich daarbij aan en ver- zoekt onmiddellijke invrijheidstelling De rechtbank. na in raadkamer te hebben vertoefd, gelast de invrijheidstelling van ver- - dachte. Provinciaafl nieuws blijvenwe noteerden voor doperwten if 9 h 17, groentjes 6 a 13, raspeds 10 a 16 encapucijners 13 a a 14, alles per 100 pond. De aanvoer van boonen was al vrij groot, al duurt het nog wel eenige dagen voor we in 't seizoen zitten, doch de prijzen zijn nog niet bepaald hoog te noemen, hoewel er goede kooplust is, doch de fabrieken koopen nog niet van eenige beteekenis, doch we ver- wachten een flinke afname, daar de oude voorraad is opgeruimd; de noteering was: snijboonen 17 a 31, trosboonen /28 a 34, spercieboonen z. dr. 23 a 26, id. m dr. /20 a /26 en dikke boonen /18 a 24, alles per 100 Kilogram. De aanvoer van tomaten is steeds grooter, de laatste dagen zeer groot en vlugge handel met hooge prijzen De sorteering is in 4 soor- ten, n.l. A, B. en CC; de prijzen waren: 12 a 13, /II a 12, /II a 11.50 en 9.50 a 10.90, alles per 100 qond. We vestigen den nadruk op deze prijzen als door- sneeprijzen der laatste week. De aanvoer van bloemkool was minder dan vorige week, de prijzen vrij hoog voor le en 2e soort, gepaard gaande met vlugge handel de noteering was voor le soort 15 a 22, 2e soort 8 a 13 en 3e 3e soort 3.50 a 6, alles per 100 stuks. De vrij groote aanvoer van peen (wortlen) gaf een ruime handel, alleen le soort kon zich handhaven, doch overigens matige prij- zenn, varieerend van 5 a/ 10 per 100 bos, en dat is voor de dubbele Wijker bessen te laag. De aanvoer van komkommers is vrij groot. de handel lui en de prijzen laag; we noteer den le soort 10, 2e soort S 6.50 en 3e en 2.50 per 100 stuuks. De aanvoer en handel in tuinboonen was vrij goed, dde vorige week uiteenloopend, de noteering 5 a 16.50 per 100 K.G. Bosgroenten werd bij groote kwantums MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zittin gvan Dinsdag 5 Aug. NIUWE STRAFZAKEN. De 53-jarige los werlonan Arie Sm., gebo- /en en wonende te Helder, thans gedetineerd in het huis van bewaring, las verdacht, dat hij einde Dec. 1827 of begin Jan. '28 met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening 4 schroefbladen van den Rijksmarinewerf en toebehoorende aan den Staat der Nederlan- den. Verdacht ontkent dezen diefstal perti nent, zoodat een betrekkelijk groot aantal getuigen (9) is opgeroepen, waarvan 6 zijn verschenen De eerste getuige, Chr. Kohn, werkman aan de Rijksmarinewerf, verklaart bedoelde schroefbladen te hebben gemist. De verdediger, Mr. osman, heeft geen vra- gen te stellen, doch verdachte merkt op, dat niet een persoon sterk genoeg is om ook maar 1 schroefblad mede te nemen. Op de vraag van verdediger verklaart de volgende getuige, dat een dergelijk schroef blad 120 al25 K.G. weegt. Getuige H. Joustra, koopman te Helder verklaart, dat verdacht heeft gevraagd naar de waarde van verschilkne metalen en een Naar het Engelsch van J. S, Fletcher door Mej. A. T. 411 Hij liep met Jimmie naar de hotel-garage en zag even later de auto van Trickett ver- trekken, oogenschijnlijk op weg naar Dover. Maar voordat hij ver weg was, boog Jimmie zich naar zijn chauffeur over, en beval hem naar een bepaald politiebureau te rijden. Daar aangekomen vroeg hij den ambtenaar te spreken, wiens naam onder de adverten- tie stond, die Packe had aangewezen. „U wilt u in verbinding stellen met juf- irouw Eva Walsden," zei Jimmie, toen hij alleen met hem was. „U wilt dat zij getuige- nis aflegt bij- het onderzoek, waarop in uw advertentie gedoeld wordt. Wanneer zal dat onderzoek plaats hebben?" De amtenaar, die uit zijn raam Jimmie had zien aankomen en er op gelet had, dat de auto bijzonder mooi was, bekeek het kaartje van zijn bezoeker. „Mijnheer Trickett", antwoordde hij, „het Is vastgesteld op 4 u. van middag. Wij wen- ■-schen juffrouw Walsden te hooren, omdat wij weten, dat zij de helpster was van de vrouw, wier lijk gevonden is. Wij hebben gehoord, KENNEMERLAND. De aardbeien-campagne behoort weer tot het verleden en zelden is de opbrengst een grooter teleurstelling geweest dan dit jaar. Als we nagaan, dat de grootste exporteur (de fa. Gebr. Dokter) aan de pers mededee- ling had gedaan, dat men kan rekenen oo een opbrengst van 8 millioen kilogram en men thans tot de wetenschap komt, dat de opbrengst in Beverwijk ruim 3 millioen kilo gram bedraagd (van de veilingen in Heiloo en Castricum is nog geen definitief cijfer be- kend), dan heeft men thans wel zekerheid, dat er ongeveer 40 a 50 pet. is geplukt, terwijl men op een rijke oogst mocht rekenen. In tegenstelling met de oogst is het omzet- cijfer wel bevredigend en de laatste weken is de kooplust goed geweest, de prijzen hoog en de afname voor buitenland en de fabrie ken zooals men dit wenschen kon. Hoewel de aanvoer van bessen en frambo- zen nog veel van beteekenis is, komen we zoo zachtjes aan aan het einde van het seizoen. Tot heden is de aanvoer groot en de prijzen hoog, althans voor consumptie-bessen en frambozen; de noteering was voor bessen f 82 a 52 en voor frambozen 68 k /91 per 100 K.G. De aanvoer van peulvruchten begint te verminderen, doch dit is geen bezwaar, daar de kwaliteit verbeterd en de prijzen vrij hoog dat zij naar Parijs ging den dag, voordat dit gebeurde, maar wij hebben daarna niets van haar gehoord. U kent juffrouw Walsden?" Jimmie haalde zijn horloge te voorschijn en keek er op. „Juffrouw Walsden," antwoordde hij, „lo- geert bij1 mijn tante buiten in Kent. Het is nu half tien. Geeft mij het adres van de plaats, waar het onderzoek zal zijn en ik zal juffrouw Walsden daar half vijf brengen, vroeger kan het niet. Is dat goed?" „Uitstekend", antwoordde de ambtenaar, snel een paar woorden op een vel papier sdhrijvend. „Wij hebben juffrouw Walsden maar weinig te vragen, maar zij kan ons mis- schien wat licht in deze zaak geven." „Denkt u, dat de vrouw vermoord werd?" vroeg Jimmie, toen hij zich naar de deur wendde. „Denkt u niet, dat zij zich zelf dood- schoot?" De ambtenaar glimlachte bitter. „Als zij zich zelf had doodgeschoten, mijn- heer Trickett", antwoordde hij, „zouden er overblijfselen van den revolver gevonden zijn Maar die waren er niet." Jimmie peinsde over dit antwoord, terwijl zijn auto over de groote wegen van Kent reed. Hij had ook veel andere gewichtige zaken be- dacht, toen hij het rustige huis te St. Marga ret's Bay bereikt en de twee voornaamste be- woonsters plotseling deed opschrikken. Ge- lukkig voor haar, hadden zij1 vroeg geluncht; Jimmie stilde zijn honger met een spoedig 2e- ambachtslleden kregen een compnment voor de correcte uilvoering van het werk. Vooral echter ook prees spreker den heer Thijstnan uit Schagen, die zoo keurig had gezorgd voor de machines en't werktuigkun- dige gedeelte. Met de vele artikelen uit de bekende magazijnen van de firma Boeke en Huidekooper had de heer Thijsman een goede reslame voor zijn zaak gemaakt. Ook de heer Polle kreeg dank voor 't be- reidwillige afstaan van huis en erf, ten bate der nieuwbouw. Spreker eindigde met den wensch, dat het pogen der oprichters dezer Cooperatie vruch- ten zou dragen en verklaarde hiermede de fabriek geopend. (Applaus.) De heer W. Kroon, lid van het bestuur, huldigde hierna den heer D. Duin Wz., die als voorzitter zulk een voorname plaats had vervuld in 't welslagen van't werk. (Ap plaus.) Den heer von Fridagh, burgemeester, deed 't genoegen, dat ook hij hier enkele woorden kon zeggen; 't was hem een behoefte om na- mens het Gemeentebestuur de gelukwen- schen te brengen aan de oprichters van dit mooie cooperatieve bedrijf; hij hoopte dat de naam „de Goede Verwachting", welke in den gevel van 't gebouw is aangebracht, in de 'toekomst voor de leden in werkelijkheid gee- ne teleurstelling zal mogen zijn. Wel was er nu en dan tusschen't bestuur en de gemeen- te eene wrijving, doch wanneer de bedoelin- gen goed zijn, blijft een goed resultaat niet uit. zoo ook hier. De landbouw is de kurk, waarop 't leven La plattelande drijft. Dat't werk van dit ...suiur een voorbeeld moge zijn voor andere i.zarijven in Schoorl, is sprekers wensch. Af)- piaus. Hierna werd een rondgang door 't ge bouw gemaakt en viel te constateeren, dat de nieuwaanbouw wonderwel is geslaagd. De mooie ruiine lokalen beantwoord.n volkomen anagevoerd en zonder uitzondering lage prij- aan dcel> ierw,J1 de machinerieen en werk- zen De groote aanvoer van aardappelen "af dezelfde handel te zien met lage prijzen. De noteering was voor klei-aardappelen 4.50 a 6, voor duin (zand) aardappelen 6 a 7 per 100 K.G. De overige aanvoer onveran- derd. AKERSLOOT. Woensdagvoormiddag 10 uur vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. In behandeling kwam de gemeente-reke- ning 1927, rekening Gem. Electrisch bedrijf en Burgerlijk armbestuur, al reeds door de commissie, de heeren J. Berkhout, D. Schut en W. Schermerhorn, nagezien. De gemeenterekening gaf aan in ontvang- sten 68382,45 K, in uitgaven 55502.27 H, batig saldo 12880,21. Rekening Gem. Electr. Bedrijf in onfvang- sten en uitgaven op 18423.23, kapitaal- dienst idem 2314.15. Rekening Burgerlijk Armbestuur: ontvang- sten 9146.02y2, uitgaven 7432.06M, ba tig saldo 1713.96. Met algemeene stemmen werden deze reke- ningen goedgekeurd en voorloopig vastge steld. De rondvraag leverde geen stof tot be- spreking. Daarna sluiting. WARM ENHUIZEN. Woensdag zijn bij Gebr. Tesselaar, alhiet, aankomen vliegen 2 duiven die zijn gemerkt Elk heeft een gummi en alluminiumring om de poot. Zij zijn als volgt gemerkt: Gummi- 539, allumi Holland N. B. 28.11; Gummi ring 539, alluminium Holland N. B. 28.11; Gummiring 824 alluminium 25327 928. SCHOORL. Woensdagmiddag was 't voor de betrok- kenen bij de nieuwgebouwde zuivelfabriek „de Goede Verwachting" een gewichtige middag. Wel was het bedrijf daar reeds van Mei af gaande, doch de algeheele voltooiing kon niet eerder dan heden klaar zijn, waardoor 't dan ook op dezen middag was, dat de of- ficieele opening kon plaats hebben. Tot aan den hoogen nok was het royale gebouw kwistig versierd en tal van genoo- digden gaven al dadelijk een ongewoon as pect aan de zaak Men zag op 't eerste oog dat er feest was. De heer D. Duin Wz. verzamelde zijn menschen om zich heen en sprak als voorzit ter van het bestuur zijne openingsrede uit. Hij heette alle aanwezige dames en heeren hartelijk welkom. Hij en zijn bestuur zagen met genoegen ferug op de voltooiing van 't product hunner wenschen,, en 't verheugde hem, dat ieder op zijn gebied zoo volijverig had meegewerkt om met de betrekkelijk be- scheiden middelen waarover te beschikken ■viel, tot stand te brengen wat men heden in oogenschouw kon nemen. Hij dankt een ieder daarvoor; in de eerste plaats 't dagelijksch bestuur der gemeente Schoorl, doch onmid- dellijk daarna den hr. Kooijman, den bouw- meester en ontwerper, die het in overleg met den heer Zuurbier heeft klaar gespeeld, om, ondanks de dagelijksche aanvoer van melk, den bouw te doen voortgaan. Ook de overige maa'kten sandwich en een whiskey-soda, ter wijl hij1 het spoorboekje bestudeerde. Want hij had bedacht, dat het goed zou zijn, als hij de getuigenissen hoorde, die bij- het onderzoek ge- geven werden, en hij meende, dat hij1 een uur kon winnen door met den trein naar Londen terug te keeren. Eindelijk vond hij, wat hij wilde, vloog met zijn twee gezellinnen Dover binnen, juist op tijd, om den sneltrein te ha- len, en liet het aan zijn chauffeur over, de auto kalm naar huis te brengen. En vijf minu- ten voor vier gaf hij Eva over aan den beleef- den politie-ambtenaar, terwijl hij haar bij het heengaan een waarschuwend woord toefluis- terde. „Geeft antwoord op alles, wat zij u vra gen, maar geeft geen inlichtingen uit u zelf", zei hij. Voor Jimmie en zijn tante, als belangstel- lende, maar zich achteraf houdende toeschou- wers, schenen de handelingen van den lij'k- schouwer met zijn jury buitengewoon saai en ortbeteekend. De politie-getuigen vertelden van den brand en het vinden van het lijk, de politie-dokter legde getuigenis af omtrent den toestand' van het lijk en de wond in het hoofd, volgens hem veroorzaakt door een schot uit een revolver van dichtbij afgeschoten; ds brandweerlieden zeiden dat geen deel van een revolver gevonden was onder de puinhoopen van het huis. Niets persoonlijks kwam voor den dag, voordat de vrouwen in de getuigen bank verschenen, die gediend hadden inhet VERKRUGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN fr/* gz tuigen van de nieuwste modellen zijn. De bouw van deze fabriek lijkt ens in een groote behoefte te voorzien. Nadat een en ander bezichtigd was, werden de aanwezigen vergast op een glas wijn en 't was toen, dat de secretaris van het be stuur, de heer S. Hoogvorst, in een geestige speech uiting gaf aan den wensch, dat die veehouder, welke nog aarzelden om als liid toe te treden, uit goed begrepen eigenbelang spoedig zich zouden aanmelden. OTERLEEK. De tooneelvereeniging „I<unst naar Kracht" heeft voor de kermis in studie ge nomen het mooie blijspel „Beurskoorts" in drie bedrijven. Wij waren in de gelegenheid een repetitie-avond bij te wonen en durven volmondig te verldaren, dat de keuze voor een kermisstuk een goede keuze is geweest. Zij, die met de kermis een avond willen ge- nieten, kunnen hun hart ophalen. Door de landbouwers C. Kaij en D. Kaij is aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder hun vee. De chauffeur van den autobusdienst Hoorn-Alkmaar van den heer Knip, kwam dezer dagen tot de minder aangename ont- dekking, dat het met de stuurinrichting niet in orde was. Door krachtig te remmen wist de chauffeur een ongeluk te voorkomen en bleef zijn wagen op de grasberm. Bij nader onderzoek bleek de stuurstang gebroken te zijn. De bus zat vol passagiers die met den schrik vrij kwamen. De firma Met maakte de zaak weer in orde. HEILOO. Operduchtuitvcering. A.s. Zondag wordt hier het opei.luchtspel Judas Ish-Karioth van J. L. Walch, opge voerd en de V. V. V. „Heiloo Vooruit" kan geluk gewenscht worden met het resultaat, dat nu reeds bereikt geacht mag worden, nl de opvoering van een openluchtspel in het zoo prachtig gelegen openluchttheater op het landgoed „Nijcnburg" van Jhr. H. van Foreest door een vereeniging uit onze eigen gemeente. Genoeg moeite om zoo ver te komen is er voor gedaan en laten we hopen, dat de Heilooers dit op prijs weten te stellen en dit door een flinken opkomst Zondagavond zul- len toonen. Temeer daar de goedkoope entree- prijzen voor niemand een beletsel behoeven te zijn om het openluchttheater te bezoeken. Natuurlijk is nog niets te zeggen van de opvoering zelf, het slagen hiervan kan pas Zondagavond geconstateerd worden. Maar in ieder geval weten we wel al, dat de leden van „Falkland", bewust van de taak, die zij op zich namen, vele avonden hebben gegeven om met ernst en onder leiding van hun werk- zamen regisseur te arbeiden aan de instudee- ring van het mooie tooneelwerk van Walch. Dit stuk behandelt het gegeven van het verraad van Christus door een zijner aposte- len. Het eerste bedrijf speelt op den middag van Witten Donderdag voor den Tempel te Jeruzalem, het tweede in den nacht daarop volgende op den Olijfberg (Gethsemane) en het der de op den morgen van Goeden Vrij dag weer voor den Tempel. We kunnen met gerustheid verklaren, dat dit tooneelwerk grooten indruk zal maken, vooral omdat het opgevoerd wordt in zoo'n fraaie omgeving vol natuurschoon en costumes en entourage uit den tijd zijn, waar- in het stuk speelt. Verder kunnen we nog mededeelen, dat, in- dien tengevolge* van slechte weersgesteldheid de uitvoering niet kan plaats hebben en daar- om zal worden uitgesteld,, ten teeken daar- van van den toren van het Witte Kerkje een witte wimpel zal worden geheschen. Voor toegangsprijzen en verdere bijzonder- heden verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. HENSBROEK. Gemeenteraad Woensdagmiddag vergaderde de raad on der voorzitterschap van burgemeester Kooi- man. Eenige ingekomen stukken, w.o een brief van Ged. Staten, waarbij vrijstelling wordt verleeiid tot 1 Jan. 1929 van het vak licha- melijke oefening, werden voor kennisgeving aaangenomen. Bij punt 8 van de agenda werd een schrij- ven van den minister van Arbeid behandela betreffende aansluiting bij het Werkloozen- besluit 1917, waarbij B. en W. adviseeren om niet toe te treden, ten eerste omdat in deze gemeente slechts sporadisch werkloos- heid voorkomt en ten tweede, omdat er geen aangesloten leden van een werkeloozen-kas in de gemeente aanwezig zijn. Reeds in 1919 trad men toe, om in 1923 wederom uit te tre den, om bovengenoemde redenen. Alzoo werd besloten. Besloten werd daarna om afwijzend te be schikken op een schrijven van de Ned. Vereen. tot bescherming van dieren, waarbij wordt verzocht om in de politie-verordening een be- paling te willen opnemen, waarbij de eigena- ren van voertuigen vcrplicht worden hun naam en woonplaats op hun voertuigen te vermelden. In verband met het rapport van de Vereen. van Ned. Gemeenten inzake schrij ven van den Ned. Aannemersbond en de Ned. R. K. bond van Bouwpatroons houdende ver zoek om over te gaan tot afschaffing der borgstelling enz., werd besloten afwijzend te beschikken. Medegedeeld werd dat aan den gem.-veld- wachter, de heer Joh. Visser, met ingang van 1 Juli 1928 eervol ontslag verleend is. In verband hiermede werd door den voorzitter het besluit medegedeeld, dat mede in nader overleg met den commissaris der Koningin de betrekking niet meer zal gehandhaafd blijven. Wel zal iemand benoemd moeten worden, die als hulp aan den rijksveldwach- ter toegevcegd kan worden bij buitengewone gelegenheden. De salarieering zal in de vol gende vergadering besproken worden. De te Obdam gestationneerde rijksveldwachter zal telefonisch met Hensbroek verbonden wor den op kosten van de gemeente Hensbroek. Daarna volgde het voorstel van B. en W. om de veldwachterswoning beschikbaar te stel len voor Visser als bode tot wederopzegging toe en uiterlijk tot 1 Mei 1929. De heer Jac. Visser vond het wel een eigenaardige verhouding, dat 10 maanden lang de woning gratis disponibel werd ge- steld aan de gemeentebode, doch wilde hier- op thans niet te ver ingaan, omdat het sala- ris van gemeentebode, los van de functie gem.-veldwachter thans wel wat laag is 200). Wel is spr. gekant tegen den langen termijn van opzegging en wenschte hij deze gewijzigd te zien tot bv. 1 Jan. 1929. Alvo- rens daar verder op in te gaan werd het wenschelijk geacht dat de openbare vergade ring geschorst werd. Alzoo besloten. Na heropening werd besloten, den cpzeg- huis van madame Charles, de eene als keuken- meid, de andere als werkmeisje. De keuken- meid kon niets zeggen. Die avond was toeval- lig haar uitgaansavond geweest. Zij was als gewoonlijk om vijf uur uitgegaan. Zij was teruggekomen om elf uur om het geheele huis in brand en de brandweer daar aan te treffen. Zij had niets ongewoons bemerkt; zij. kwam nooit in het deel van het huis, waar de zaak was, en toen zij1 mevrouw het laatste zag, was deze als gewoonlijk in opgewekte stemming geweest. Het werkmeisje had echter iets te zeggen, dat van belang was, al was het maar een kleinigheid. Zij dronk in de keu- ken thee, om zes uur dien avond. Zooals ge woonlijk, wanneer de keukenmeid uit was, zou madame Charles uit eten gaan. Even na zes uur hoorde zij mevrouw een bezoeker in den salon boven laten zij hoorde stemmen. Zij hoorde duidelijik mevrouw's stem, de andere stem was niet zoo duidelijk, en zij konniet zeg gen of't een mann- of vrouwenstem was. Na korten tijd waarschijnlijk half zeven kwam mevrouw bij haar in de keuken en zei, dat daar zij zelf den geheelen avond uitging, en de keukenmeid uit was, zij, het werkmeisje, naar de komedie mocht gaan, als zij1 er lust in had en zij gaf haar daarvoor vier shilling. Zij maakte zich daarop klaar en ging uit, niet naar een komedie, maar naar een concertge- bouw. Zij keerde omstreeks elf uur van daar terug en vond, juist wat de keukenmeid ge vonden had, het huis in brand. Had zii mevrouw met den bezoeker in het huis achter- gelaten? Ja, zij hoorde hen praten, toen zij langs de deur van den salon kwam. Was mevrouw als gewoonlijk, toen zij in de keuken kwam? O ja, geheel hetzelfde, glimlachend en vriendelijk. Er school niets merkwaardigs hier in, niets van belang, behalve het feit, dat madame Charles in het huis was gebleven met een onbekend persoon en toen Eva Wals den in de getuigenbank verscheen, scheen het, dat er geen verder licht op de zaak geworpen zou worden door de inlichtingen, die men van haar kreeg. Zij vertelde het hof, dat zij de eenige helpster van madame Charles was. De clientele van madame Charles was klein, maar eerste rangs; alles, wat voor de klanten ge daan werd, gebeurde door mevrouw of haar zelfde klanten waren erg precies en de prij zen, die betaald1 werden, waren, ja, zeer hoog inderdaad. Kon zij de namen der vaste klan ten van de zaak opgeven? Zeker, kon zij dat „Zulk een lijst bevat zeker de namen enkele beroemde leidsters en sieraden groote wereld?" vroeg de wettelijke ambte naar, die Eva op aangename, rustige manier ondervroeg. „Er staan zeker de namen van zeer bekende dames?" „0 ja, alien zeer bekende dames van 1JJ~ Eva. „Onze van der op de groote wereld",' antwoordde clientele was zeer exclusief." „U weet niet, dat een van deze menschen eenige vijandjschap tegen madame Charles koesterde?"

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5